Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland. FeuiMeton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Gemengde Berichten Woensdag 28 April 1937 No. 9598 TWEEDE BLAD van NEDERLANDSCHE BEMANNINGEN IN SPAANSCHE WATEREN. Naar d£ N. R .Crt. bij informatie te Rotter dam veroeemt, bestaat er opnieuw onzekerheid omtrent een aantal Nederlandsche zeelieden, die gemonsterd hebben voor een reis van Kopenhagen naar Spanje. Het betreft het vroegere Engelsehe, thans onder Panameesehe vlag varendie s.s. ,,Hor- dena". Dit schip is op weg naar Spanje op 10 April ELseneur om den Noord gepasseerd. Nadien heeft men er niets meer van veraomen. Het had intusschen reeds op zijn bestemiming, Bilbao' of Sanitander, moeten aainkomem en daar ddt niet het geval is, bestaat de vrees, dat het ihetzij vergaan is, hetzij door nationa- listische strijdjkrachten in beslag genomen. Wat de bemanning betreft, men zal zich het bericht herinneren, dat onlangs een twin- tigtal zeelieden per vliegtuig van Rotterdam naar Kopenhagen is overgebracht. Het wa rm voor het grootste deel Nederlanders, die te Rotterdam op het consulaat van Panama gemonsterd hadden voor de Hordena onder kapiteiin Barels, welk schip op dat moment te Kopenhagen lag. Het feit, dat de bewegingen van het schip met geheimzinnigheid zijn om'huld, doet ver- moeden, dat de lading, die uit Gdynia afkom- stig moet zijn, oorlogstuig voor een van de strijdende partijten bevabte. In dit verband verdient vermelding, dat volgens een mede- deeling van de Times nit Vitoria in Spanje de nationaliistische oorlogsschepen binnen de territoriale wateren aan de Noordkrjst e schip hebben aangehouden, dat 22 vliegtuigen en 30.000 nniformen bevatte. De reederij van het schiip is niet bekend. HR. MS. HERTOG HENDR1K NAAR DE SPAANSCHE WATEREN. Na eenige weken duchtig op de marinewerf onderhanden genomen te zijn, en voorzien van modem luchtafweeigeschut is Maandag Hr. Ms. Hertog Henidrik circa half een udt de haven van Nieuwediep vertrokken voor haar tweede reis naar de Spaansche wateren waar zij Hr. Ms. Java zal aflossen. Het vertrek ondervomd eenige vertraging daar door de stevige bries het buitenwater tot een te hoog peil was gerezen, zoodat het niet raadzaam werd geacht op het vastgestel- de uur vroeg in den morgen de werf te ver- laten. Sedert den aanvang van den convooidienst door Nederlandsche oorlogsschepen in de Straat van Gibraltar op 17 Maart is, naar men meldt, Zaterdag 't honderdste schip door de in de Spaansche wateren gestationneerde Nederlandsche scheepsmacht door de Straat van Gibraltar geconvooieerd. Van deze 100 schepen zijn er 31 door Hr. Ms. Hertog Hendrik, 67 door Hr. Ms. Java en 2 onderzeelbooten ibegeleid. In deze periode is tweemaal convooi gewed- gerd voor schepen, waarvan met met vol- komen zekerheid vaststond, dat zij een on- schuldige lading voerden. kes, doch ook leveranciers lijden schade, daar terstomd na het incident met de ,,Sarkani" alle orders aan Nederlandsche firma's ge- gerven, voor de leverantie van Nederlandsche producten, werden geannuleerd. De Leveranciers gaan daar niet mee accoord en zullen verhaal zoeken bij de firma Gokkes. Doch deze is voomemens 66k voor deze schade den Nederlandschen Staat verantwoordelijk te stellen. Volgens de meening van den raadsman der fa. Gokkes, Mr. Polak, uit Rotterdam, heeft de marinestaf oniverantwoordelijk gehandeld en heeft hier tegenover schip en lading een onrechtmatige daad plaats gehad. De Spaan sche nationalisten zijn niet volgens het Inter nationale recht erkend, het opbrengen van Nederlandsche schepen door Franco is dus for med als zeerooverij te beschouwen. De Neder landsche staat heeft de „Java" naar Spanje gezonden uitsluitend en aJlleen om de Neder landsche vlag te ibeschermen en om aan Neder landsche schepen convooi te verleenen. Hierdoor heeft de staat niet alleen een taak, maar ook een plicht op zich genomen, aldus Mr. Polak, immers gezien het feit, dat de „Java" uitsluitend ter plaatse aanwezig is om schepen te convooieeren geeft de staat door een schip niet te convooieeren te kennen, dat dit schip geen, bescherming verdient, waar- door dit schip als het ware wordt vrijgegeven. De marinestaf kan dus slechts convooi Wei- geren, indien hiertoe een emstige redem be staat. Hierzoo, aldus Mr. Polak, ibestond zulk een reden niet. Het feit, dat de reeder niet tijdig schriftelijk convooi heeft gevraagd, mag op zichzelf geen aanleiding zijn voor een zoo- da nig v6rstrekkende weigering. Door officieele verklaringen van douane-amibtenaren staat het vast, dat het schip niet anders dan levensmid- delen inhad. VERHOOGING PRIJZEN BACONVARKENS EN SFEK. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat de Minister van Landbouw en Visscherij besloten heeft de prijzen van de varkens, bestemd voor baconbereiding, met 3 cent per Kg. geslacht gewicht en de prijzen van het bij de Neder landsche veehouderijcentrale in te leveren spek met 4 cent per Kg. te verhoogen. De verhoogde baconprijzen zoowel als de sinds half Januari gestegen voederprijzen heb ben den Minister hiertoe aanleiding gegeven. Mochten Lz.t. de prijzen der voedermiddelen wederom dalen, dan zal dit den Minister aan leiding kunnen geven ook de voor de bacon- varkens te betalen prijzen dienovereenkomstig te doen verlagen. BEZICHTIGING VAN DE LANDGOEDEREN DER KONINGIN. De landgoederen van de Koningin, gelegen onder Wassenaar en Voorschoten, zullen van 28 April af des Woensdag voor het piubliek worden opengesteld. Kaarten voor de bezichtiging zijn te ver- krijgen aan het hek van het portiershuis Horstlaan. De opbrengst van deze kaarten k f 0,25 per stuk is voor het weduwen- en Aveezenfonds van het personeel der Koninklijke hofhoudingen. N.V. naar ONRECHTMATIGE DAAD? Naar de „Courant" vemeemt is de Gokkes te 's Gravenhage voomemens. aanleiding van het prijsgeven van de lading van het Nederl. s.s. ,,Sarkani" aan de nationa-* listen, een actie tct schadeivergoeding in te stellen tegen den Nederlandschen Staat. Zooals men zich herinnert, heeft de „Java" aan de „Sarkani" op 16 April convooigeleide geweigerd omdat de marinestaf opdracht had gegeven dit vaartuig niet te convooieeren. Dicht bij Gibraltar werd het schip door Franco's oorlogsschepen buit gemaakt. De directeur der N.V. Gokkes, de heer D. Wolff, beweert, dat de ,,Sarkani" uitsluitend levensmiddelen in -had van Nederlandsche af- komst, groenten in blik van Tieleman en Dros, meel van de Vereenigde Meelfabriefcen ,,De Maas" te Rotterdam, vleesch in blik van Pas- man te Steenwijk en Zwanenberg te Oss, wktte boonen van verschillende Nederlandsche exporteurs en 270 ton Nederlandsch-Indische koffie van Nederlandsche koffie-exporteurs. Deize lading was varende voor risico der N.V. Gokkes. Verzekering tegen „zeerooverij" was niet in de polls opgenomen, daar de premie bij het varen op Spanje te hoog is. Wijl men met een eigen schip onder Neder landsche vlag voer en voor dit vaartuig con vooi werd verwacht geschiedde de verkoop der levensmiddelen ,,af schip" in de haven van bestemiming. De schade der inbeslagneming komt dus gelheel voor rekening der N.V. Gok- door AGATHA CHRISTIE. 54) Vervolg. „Wat kan mij die diamant schelen? Wat kan mij 't schelen, of de moordenaar van prins Michael ontdekt wordt, ja of neen? Die kwesties komen voor mij pas in de tweede plajats en die laat ik daarom aan m'n collega's van Scotland Yard over. Ik hen naar Enge- land gekomen met slechts een doel voor oogen en dat doel is: Koning Victor te arresteeren. A1 het andere komt er voor mij niets op aan". „En denkt u, dat het u gelukken zal?" vroeg Anthony, terwijl hij een sigaret opstak. ,,'Hoe kan ik dat vooruit zeggen", zei Le- mOine, opeens neerslachtig. „H!m", zei Anthony. Onder het praten waren ze tot de verga- derzaal teruggeloopen. Voor een van de open- slaande deuren stond Battle; ben Battle te oordeelen naar zijn gezicht en houding dien het niet naar den vleeze ging. ,,Kijk dien armen Battle daar staan", zei Anthony. Eaten we naar hinnen gaan en hem wat opvroolijken". Hij bleef staan, keerde zich naar Eemoine en zei: ,,U hent feitelijk toch 66k een eigenaardig type, monsieur Le- moine." ,,In welk opzicht, mr. Cade?" ,,Wel", zei Anthony, ,,als ik u geweest was, zou ik het adres dat ik u heib laten zien, be- slist opgeschreven hElbtoen. 't Kan zijn, dat het absoluut waardeloos is... Maar aan den ande- ren kant kan 't zeer belangrijk zijn." DE POSITIE VAN BELGIe. Over de internationale posi'tie van Belgie is, schr. de N. R. Crt., in de laatste maanden reeds heel wat geschreven. Ook na de over- handiging van de EngelsCh^Fransche verkla- ring op Zaterdag j.l. zullen er punten blijven, die opgelost moeten worden. Want wel is een oude betrekking afgebroken en een nieuwe toastand geschapen, maar juist deze nieuwe situatie zal zich nog verder moeten ontwikke- len. In dit geval beteekent ontwikkeling voor alles verduidelijking. Die is ook voor ons land van te meer ibelang, omdat dan wellicht een beslissemde uitspraak een communis opinio zal kuinnen worden verkregen over de draagwijdte van de verplichtingen, welke het Volkenbondspact ten aanzien van het verlee nen van het redht van doortocht oplegt. De voorgeschiedenis van de totstandkoming van de nieuwe positie van Belgie is voldoende bekend. Nadat Duitschland zijn troepen had laten bimnenrukken in de gedemilitariseerde zone van het Rijnland, is tusschen de andere onderteekenaren van het verdrag van Locarno een voorloopige regeling getroffen, die be- doeld is geweest als een garantie gedurende de onderhandelingen over een Westelijk pact. Naamiate de tijd verstreken is en duidelijk is geworden, diat de kans op het spoedig sluiten van eenl dergelijk pact niet groot was, is in Belgie het besef gegroeid, dat de verplichtin gen, welke het land had aanvaard, gezien de ligging van het land en de ontwikkeling van de internationale politieke situatie, te zwaar waren. Koning Leopold heeft zich toen in October de tolk van de gevoelens van zijn volk gemaakt door de wensch te kennen te geven, dat Belgie zou worden ontslagen van zijn verplichtingen als garandeerende mogend- heid ingevolge het Locarno-verdrag en de hierhoven genoemde voorloopige afspraken van 19 Maart 1936. Na maandenlange onderhandelingen is ten slotte een oplossing gevonden, die zesr ver aan de wenschen van het Belgische volk tegemoet komt. In de gezamenlijke verklaring, die En- geland en Frankrijk Zaterdag hebben afge- lagd, hebben zij Belgie ontslagen van alle ver plichtingen, welke jegens hen voortvloeien uit het Locamo-ipact en de afspraken van Maart 1936, terwijl ziji anderszijds de beloften van bij stand jegens Belgie handhaven. Belgie is dus nu nog wel een gewaarhorgde, maar niet langer een garandeerende staat. Het Locarno- systeem is mede in verband met wat er aan vooraiflgegaan is, veranderd in een Engelsch- Fransche defeinsieve alliantie en de betrekkin- gen van Belgie tot de andere landen dragen het karakter van een vrijwilUge neutraliteit. Belgie zal in den vervolge nog slechts gebon- den zijn aan de verplichtingen, welke het Vol- kenbondshandvest aan de leden oplegt. Daar- naast heeft het de moreele plicht te waken voor een goede nakoming van de verzekering, die de regeeiing meermalen heeft geuit, dat het de landsgrenzen tegen iederen aanvaller zal verdedigen en de landsverdediging op ef- fectieve wijze organiseeren. Een nieuwe situa tie is hiermede voor Belgie geschapen en wan- neer Eden biji zijn verblijf in Brussel bespre- kingen zal voeren met van Zeeland en Spaak, zal de nieuwe positie van Belgie als grondslag dienen. Het heeft de Belgische regeering heel wat moeite gekost zich los te maken uit het bond- genootschap, dat haar te knellend was gewor den. De groote bondgenooten achtten een on- afhankelijk Belgie een' absolute noodzakelijk- heid voor hen eigen veiligheid. Een militair verzwakt Belgie, dat geen weerstand zou kun nen bieden, zou voor hen een gevaar zijn. Steeds weer dreigde daarom de nieuw te scheppen verhouding slechts een verandering voor den vorrn en niet naar het wezen te worden. Want Frankrijk en Engeland hehben er telkens weer op ge'insisteerd, dat de hulp in het uur van gevaar een veel grootere waar- de krijgt, wanneer ze tevoren zou zijn voor- bereid. Het Volkenbondspact sipeelde hierbij ook een belangrijike rol. Want moest het recht van doortocht, neergelegd in art. 16 van het Handvest, worden opgevat als een recht, dat het larid in kwestie khp verleenen, gelijk het kan besluiten deel te nemen aan militaire sancties, of moest het beschouwd worden als een recht, dat automatisch in werking zou treden, wanneer een der leden van den Vol- kenbond jegens een ander een oorlogsdaad zou begaan? Belgie kan slechts het eerste standpunt innemen, omdat het vaststaat, dat het verleenen van doortocht in de practtjk gelijk zou staan met" het deelnemen aan een oorlog en daarover kan en mag slechts het land zelf beslissen. Dit punt is juist daaronj. van zoo groot belanig, omdat, wanneer Belgie gedwongen werd een andere interpretatie te aanvaarden, het in wezen toch gehouden en verbonden zou zijn Frankrijk hulp te verlee nen, welke hulpverleening het juist was kwijt- gescholden. Met kracht heeft Belgie ernaar gestreefd zich los te maken van de besprekingen van de generale staven, die de andere landen wil- den handhaven. Het heeft er telkens weer op gewezen, dat eenzijdige besprekingen ten slotte het land naar het gevoel reeds in een toeipaald bondgenootschap inschakelen. Het is daarom van groote beteekenis, dat in de Enigelsch-Fransche verklaring de Belgische trouw aan de verplichtingen van het Volken bondspact met zooveel nadruk is genoemd. Was dit noodig, wanneer men aan de verplich tingen van het Volkenbondslidmaatschap in dat geval geen hijzondere beteekenis toeken- de? Voorloopig moet deze vraag onbeant- woord blijven, al is het mogelijk, maar niet waarschijnhjk, dat Eden's bezoek de sleutel voor bet antwoord zal leveren. Hoe dit ook zij, het moet ons verheugen dat de Belgische regeering een stap verder is gekomen op den weg naar het einddoel, dat zij zich gesteld heeft. Wanneer de positie vain dit land eenanaal Is vastgelegd op een wijze, die strookt met zijn eigen inzichten, zal er op den weg naar de afsluiting van een Westel'ijik pact een obstakel minder zijn. dreigen het huis te bezetten en daardoor de kroning onmogelijk te maken. Het ontwerp zal Dinsdag in het huis worden besproken en de Sunday Referee voorspelt dat de comservatieven, liheralen en afgevaar- digden van de Labourparty zich zullen ver- zetten tegen de stemming over het ontwerp en dat zij zoo noodig in vergadering bijeen zul len blijven gedurende de geheele periode, welke voorzien is voor de kroningsplechtigheid. EEN TWEEDE REPETITIE. Zondagochtend am half zeven is er weer een repetitie van den kroningsstoet gehouden op Loudens straten en ditmaal was de menigte volgens de News Chronicle nog grooter dan den vorigen keer. Het schouwspel langs den weg was dan ook merkwaardiger dan dat op den weg, waar men ten slotte, ibehalve de leege gouden koets, slechts gewone leege karretjes en troepen in khaki zag. De stemming onder het publiek was, dank zij het zonnetje, ,beter en werd nog beter toen, even voor de komst van den stoet, een politie- auto met een scheepsroaper verscheen en de menigte verzocht, straks, als de paardem langs kwamen, flink te juichen en lajwaai te maken, om de paarden er vast aan te wennen. Dat sloeg in. Met kreten van vreugde werd de uitnoodiging ontvangen en toen de stoet voor- bijreed was er aan gejuich, gegil, geratel en gewuif van vlaggetjes geen gebrek. Enkele pas geoefende politiepaarden deden eerst wat onwennig, maar alles liep good af. Ongeluk- ken zijn er niet gebeurd. Lemoine keek hem een poos lang strak aan. Dan schoof hij, met even een glimlach, zijn linkermouw iets omhoog en liet Anthony zijn manchet zien. Op het witte gesteven Unnen stond in potloodschrift„Hurstmere, Langly- Road, Dover". „Mijn excuus," zei Anthony. „Ik heb u on- derschat." Hij knikte Lemoine vriendschappelijk toe en wandelde op recherdheur Battle af. „Wat sta jij daar ernstig te kijken, Battle," begon hij. ,,Veel dingen om over te denken, Mr. Cade." „Ja, dat kan ik me begrijpen." ,,De zaak marcheert niet, Mr. Cade... de deelen passen niet in elkaar." ,,Ja, dat is een lamme tooel," zei Anthony meewarig. „Maar..." ging hij opgewekt voort, „als ik jou was, zou ik me er niets van aan- trekken. Als je geen raad meer weet, kan je mij altijd arresteeren. Je helbt mijn voetaf- drukken, vergeet dat niet!" Maar rechercheur Battle's hoofd stond niet naar schertsen. „iHeeft u misschien, naar uw weten, vijan- den hier in de buurt, Mr. Cade?" vroeg hij. ,,Ik heh den indruk gekregen, dat een van de ibedienden me niet mag," zei Anthony non chalant. Hij haalt 's middags de gekste manoeuvres uit, om me de lekkerste groente niet te behoeven presenteeren. Waarom?" „Ze beginnen met anonieme brieven," zei rechercheur Battle. „Of eigenlijk, om precies te zijn, met 6en anoniemen brief." „i<5ver mjj [Bij wijze van antwoord, haalde Battle een opgevouwen blaadje „ordinair" briefpapier uit zijn zak en stak het Anthony toe. Anthony vouwde het open en las: 'Pas op voor Cade. Hij is niet, die hij lrjkt."< Anthony gaf het met een onverschillig schouderophalen terug. „Niets anders? Kop op, Battle! Misschien ben ik wel de een of andere koning-incog- nito." DE ,ItRONINGSTREK". Naar Reuter uit New York meldt, staat Engeland een van de grootste Amerikaansche invallen uit de geschiedenis te wachten, n.l. de ,,kroningstrek". De „Bremen" vormt de voornoede van 36 oceaanstoomers, die alle vrijwel uitverkocht zijn, en nu moeten de Queen Mary" en de ..Bremen" beide nog terugkomen om nog een laatstem troep Ame- rikanen naar Engeland over te brengen. Reeds van het vorige najaar iaf is een belangrijke stijging in het passagiersvervoer van de Ver. Staten naar Engeland op te merken geweest. OBSTRUCTTE VAN HET BRITSCHE PARLEMENT BIJ DE KRONING? De Sunday Referee verklaart, dat indien de kanselier van de schatkist het ontwerp van de verdedigings-foelasting niet intrekt of wij- zigt, de leden van het Engelsche Lagerhuis EEN ONGELUK, DAT GOED IS AEGELOOPEN. Zaterdagmorgen is op de Feijenoordkade te Rotterdam de 21-jarige expeditieknecht J. van Bruinisse uit de Crispijnlaan, die op een oplegger meereed, van dezen wagen gevallen. Op zijn geschreeuw stopte de chauffeur on- middellijk. Deze kwam tot de ontdekking, dat een van de wielen van den oplegger pre cies boven op het linkerfoeen van den expedi tieknecht stond, waarna hij den wagen iets achteruitzette. Van B. is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar bleek dat hij hoegenaamd geen letsel heeft opgeloopen, zoodat hij te voet kon weggaan. De oplegger, welke leeg 3% ton weegt, was met ruim ton goederen beladen. AANNEMER DOOR ARBEIDERS MISHANDELD. Tijdens een arbeidsconflict op een bouwwerk aan den Maastrichtschenweg te 's-Hertogen- bosch is Maandagmididag de laannemer J. v. d. Zande uit dfen Bosch door arbeiders lastig ge vallen. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de laannemer door een klinkersteen aan het hoofd werd getroffen. Het staat nog niet vast of de steen geworpen werd of dat ermee ge- slagen is, doch het gevolg was dat de aan- nemer ineenzakte en met een schedelbasis- fractuur en een hersenschudding per auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst naar het gasthnis vervoerd moest worden. De politie tracht den nog onbekenden dader op te sporen. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Zondagavond te ongeveer half twaalf is een auto, waarin vier personen waren gezeten en welke bestuurd werd dbor den 20-jarigen de K. uit Apeldoom, op den weg van Epe naar Vaassen tegen een boom gebotst. K., die blijk- baar in de duistemis de ibochtin den weg niet opmerkte, reed eerst tegen een brug- leuning op, waarna de auto voortschoof en tegen den boom botste. Van de inzittenden bekwamen er twee ernstig letsel, n.l. de doch- ter van notaris B. uit Vaassen, die een pols op twee plaatsen brak en de bestuurder, die ernstig aan het hoofd werd gewond. Hij is ter plaatse door Dr. Hengesma verbonden. Mejnffrouw B. is naar het ziekenhuis in Apeldoom overgebracht. De auto waarvan de motor werd ingedrukt, is ernstig beschadigd. BU HET LES NEMEN VERONGELUKT. Zondagmiddag om vier uur is een man, die op 'het Stadionplein te Amsterdam les nam in het motorrijden, tegen het monument dat aan den ingang van het Stadion staat, opgereden. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Opgewekt fluitend ging hij het huis in, liep de hal door en ging de trap op naar zijn kamer. Maar met het sluiten van zijn kamer- deur veranderde zrjn gezicht. 'Het werd ern stig, bijna streng. Hij ging op den rand van zijn bed zitten en staarde in gedachten voor Zich uit. 't Begint er leelijk uit te zien," mompelde hij na een poos. „We moeten handelen. Maar 't is verduiveld onaangenaam..." Nog een minuut of vijf bleef hij in dezelfde houding zitten, dan stond hij op en liep lang- zaam naar het raam. Daar bleef hij staan en keek, zonder in het bijzonder op iets te letten, naar buiten. Maar opeens kreeg zijn blik richting. Hij kneep zijn oogen half dicht en tuurde... En hoe langer hij tuurde, hoe meer zijn gezicht oplichtte. ,,Natuurlijk," mompelde hij opeens. „De rozentuin! Dom, dat ik niet eerder op t idee gekomen ben. De rozentuin!" Hij ging de kamer uit, liep vlug de trap af en haastte zich, door een van de zijdeuren, naar buiten-. De rozentuin was van twee kanten af te be- reiken. Hij nam het pad, dat het minst ge- bruikt werd, sprong de vier treden af, die toe- gang gaven tot het lager gelegen tuingedeelte en liep naar den zonnewijzer toe, die zich mid- denin op een soort van heuveltje foevond. Op het oogenblik, dat hij zijn voet zette op de eerste trede van het trapje, dat het foe- klimmen van het heuveltje vergemakkelijkte ib\eef hij echter stokstijf staan en staarde een van zijn medegasten aan, die juist van den anderen kant kwam aangewandeld en die min- stens even verbaasd was Anthony te zien als Anthony hem. „Ik wist niet, dat u zoo'n belang in rozen stelde, mr. Fish," zei Anthony kalmpjes. ,,Ik stel buitengewoon veel belang in rozen meneer!" zei de Amerikaan. Ze keken elkaar aan als tegenstanders, die v66r den strijd elkan'ders krachten meten. ,,Ik ook," zei Anthony. „0 ja?" zei de Amerikaan. GOUDSMIDSWINKEL LEEG- GEPLUNDEED. Een brutale inbraak werk van van vak- lieden! is,naar het Handelsblad meldt, Zaterdagnacht in den goud- en zHverwinkel van den heer J. H. J. de Jong, Haarlemmer- straat te A'dam gepleegd: voor ruim 3 mille aan ringen en horloges werd er buit gemaakt. De eerste etage boven den winkel staat leeg en tot deze onbewoonde bovenwonlng wisten de inbrekers zich toegang te verschaffen door opensluiting van straat- en etagedeur. Boven zaagden zij een flink gat in den vloer en zoo kregen zij via vloer en zolder toegang tot den winkel, waarin zij zich naar beneden lieten zakken. Een grooten buit wisten de inbrekers te ver- overen: massa's gouden ringen en ook een aantal horloges namen zij weg. Een gordijn- tje scheidde de etalage van den winkel, zoo dat men van de straat af niet in de wimkel- ruimte kon zien. Maar het rolluik was niet neergelaten. En toch hebhen de inbrekers kans gezien 66k uit de etalage de tableaux met ringen weg te halen! Gelijk gezegd bedraagt de waarde der ge- stolen voorwerpen mim 3 mille; de heer De Jong is niet tegen inbraak verzekerd. MAN OVERVALLEN EN BEROOFD. Zaterdagnacht is een metaalbewerker te Amsterdam in een woning in de Borgerstraat neergeslagen en vervolgens op straat van zijn portemonnaie met ruim 20,beroof d. De drie vermoedelijke daders zijn reeds aangehou den. De metaalbewerker had in een cafe in de Borgerstraat met twee mannen kennis ge maakt en was ingegaan op de uitnoodiging om na sluiting van het caf6 bij een vriend van het tweetal, eveneens wonende in de Bor gerstraat, nog een glaasje bier te gaan drin- ken. De metaalbewerker had in het cafe reeds een paar rondjes gegeven en men wist, dat hij wel wat geld bij zich had. Toen hij eindelij'k naar huis wilde gaan, sloeg het drie- tal op het trapportaal den man neer en smeet hem de trap af. De metaalbewerker kon nog de straat op vluchten, majr hier liepen de drie ...vrienden" hem achtema, sloegen hem op- nieuw tegen den grond en namen hem zijn portemonnaie, inhoudende twee briefjes van tien en nog eenig zilvergeld, af. De beroofde metaalbewerker deed, zoodra zijn belagers verdwenen waren, aangifte bij de politie van het bureau-Marnixstraat en deze slaagde er in de drie aanvallers te arresteeren en in de woning in de Borgerstraat een deel van het gestolen geld in beslag te nemen. De aange- houdenen zijn derhalve de 27-jarige bewoner van het huis, waar het rfhchtelijk „feest" is gehouden, van beroep bakker, en de twee vrienden, n.l. een buurman van eerstgenoemde en van beroep eveneens bakker en een 21- jarige zeeman uit de Wilhelminastraat. Het edele trio zal nu ter beschikking van de justitie worden gesteld. HET VVTSSELGELD EN DE CHAUFFEUR. Een Duitscher had Zaterdagmiddag met een snorder in Amsterdam gereden. Hij wilde be talen met een biljet van honderd Mark, doch de chauffeur kon niet wisselen. Hdj zou het echter wel even eigens anders gaan doen en reed weg met de auto en met het bankibljet. De Duitscher wachtte... 't was om 8 uur ge beurd. Te middemacht wachtte hij nog. Toen verveelde het hem en hij ging naar het politie- hureau Singel, dat de zaak overbracht naar de Warmoesstraat, waar izaji thuis hoorde. De chauffeur was voorloopig niet te vinden. TUSSCHEN EEN WAGEN EN EEN HEK BEKNELD. Gp den Uitweg nabij den Haarlemmerweg is Zaterdagmiddag een vrij ernstig ongeluk gehfiprd. De eigenaar van een woonwagen, die ge- merkt had, dat zijn paard kreupel was, be- sloot op deze hoogte standplaats te zoeken. Hij spande zrjn paard ter hoogte van een boer- derij uit, waarna hij zelf het lemoen hantee- rend, den wagen aan den kant van den weg wilde zetten. De weg was ter plaatse nogal glooiend, zoodat zijn vrouw hem te hulp kwam om een remblokje voor een der achterwielen te plaatsen. De manoeuvre mislukte ten ge- volge waarvan de wagen de glooiing afrolde en de vrouw tusschen het voertuig en een hek bekneld raakte, waardoor zij vrij ernstig werd gewond. De ambulance-auto van den geneeskundi gen dienst heeft haar naar het- Wilhelmina gasthuis vervoerd, waar zij met emstige kneuzingen aian enkele ribben ter verpleging is opgenomen. KNAAPJE VERMOEDELIJK VERDRONKEN. Maandagmiddag was de negenjarige T. M. te Amsterdam in- het Joh. van Hasseltkanaal, aan de overzijde van het IJ aan het spelevaren in een roeibootje. Zijn vader, die aan den wal aan een zeilboot werkte, werd op een gegeven oogenlblik gewaarschuwd, dat het roeibootje leeg ronddreef, zoodat men vermoedde, dat ■de jongen in het water (was gevallen. Onmid- dellijk werd alarm gemaakt, waarop eerst de brandweer en later ook de politie ter plaatse verschenen. Mien heeft geruimen tijd ge- dregd, doch de knaap werd niet gevonden. DRAMA TE KNOCKE Te Knocke heeft zich een famUiedrama afgespeeld, wajarbij de 17-jarige L. Claeys zijn 58-jarige vader en de vrouw, waarmede deze samenwoonde, levensgevaariijk met 'n groot mes gestoken heeft. Beide slachtoffers verkeeren in uiterst zorgelijken toestand. De jeugdige misdadiger is drie uren later gear- resteerd en naar de gevangenis overge bracht. Hij was bij; zijn arrestatie nog in het bezit van het wapen. ,,Ik ;ben er gewoonweg dol op," zei Anthony luchtig. Een geamuseerde glimlach streek de strakke lijnen op het gezicht van den Amerikaan glad. Anthony begon nu ook te lachen en de span ning was, geibroken. ,,Kijk dit prachtstuk, bijvoorbeeld, eens," zei mr. Fish, terwijl hij zich bukte en een zware, vol-hloeide roos voorzichtig opbeurde. ,,Een Madame Abel Chatenay, als ik het wel heh! Ja, 't is zoo. En die witte roos daar, heette voor den oorlog Frau Carl Drusky. Is nu herdoopt. 'n Tikje sentimenteel, maar wel vaderlandslievend. En die La Frances daar! Dat soort blijft mooi. Houd u ook van roode rozen, Mr. Cade? Zoo'n donkere karmijn- kleur, bijvoorbeeld De teemerige rozen-lofzang werd onderbro- ken door de frissche stem van Bundle, die het tweetal uit een raam op de eerste verdie- ping aanriep. ,,Zin om mee naar de stad te gaan, mr. Fish? Ik ga zoo dadelijk weg." ,,Neen, dank u, Lady Eileen, 't Is hier zoo rustig en mooi... 't Zou zonde zijn." ,,En blijf u bij uw besluit, mr. Cade?" Anthony schudde lachend het hoofd. Bundle verdween. ,,Meer zin om een middagdutje te gaan doen", zei Anthony, ,,'n Paar unrtjes slapen zou me opkikkeren." Hij haalde zijn cigarettenkoker te voorschijn en nam er een cigaret uit. Heeft u mis schien lucifers voor Me, mr. Fish?" iDe Amerikaan gaf hem een doosje lucifers. Anthony nam er een uit en gaf het doosje met een ,,Merci" aan hem terug. Rozen zijn heel mooi," ging hij met een half-vefkaptan geeuw voort... „Maar ik ben vanmid-dag niet in een plantkunde-stemming." (Hij knikte den Amerikaan, met een ver- goelijken glimlach, vriendelijk toe. Een donderend geraas van den kant van den voor-ingang deed hem opschrikken. ,,'n Geweldigen motor heeft onze gastvrouw in die auto van haar," zei Anthony. „Kijk, daar gaat ze!" Tusschen de boomen door zagen ze de groene auto de oprijlaan af-racen. Anthony gaapte weer en wandelde lui naar het huis terug. Hij ging dezelfde zijdeur, waardoor hij naar buiten gekomen was, weer binnen. Maar m6t dat hij hinnen was, veranderde hij van de vleesch-geworden laksheid in de kwikzilverige vlugheid in eigen persoon. Hij rende de hal door, schoot een van de deuren aan den an deren kant uit en rende dwars over gazons en door boschjes en dunne hagen, 't park door. Hij wist, dat Bundle bij den uitgang van het park een grooten omweg moest maken. Hij rende, zooals hij nog nooit in zijn leven gerend had. Juist toen hij den parkmuur be- reikt had hoorde hij de auto aankomen. Hij trok zich op, zette zich over den breeden bovenkant heen en liet zich naar beneden vallen. ,,Hallo!!!" riep Anthony. In haar vertoazing zeilde Bundle dwars den weg over. Op het allerlaatste oogenblik kreeg ze nog haar tegenwoordigheid van ge-est terug en voorkwam, door net bijtijds te stoppen, een nat pak. Anthony liep haar hard achtema, rukte het portier open en schoof op de .plaats naast haar. „Ik ga toch mee naar Londen," zei hij. ,,Van het eerste oogenblik af niet anders van plan geweest." ,,'n Vreemdsoortig type," zei Bundle. ,,Wat heeft u daar in uw hand?" een lucifer!" zei Anthony. Hij bekeek den lucifer nadenkend. 'Het was een doodgewone lucifer: rose-rood hout met een gelen kop. Dan gooide hij zijn cigaret on- opgestoken weg, legde den lucifer voorzichtig in zijn portefeuille en liet portefeuille en luci fer in zijn zak verdwijnen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5