Gemengde Berichten Feuilleton-vertellingen Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek LOOP DER BEVOLKING. n. richtprijs, die voor oogst 1937 op 9,25 per 100 kg is vastgesteld, te verhoogen tot 10,per 100 kg, opdat oak de tarweverbouwer de voordeelen van de prijsstijging der tarwe op de wereldmarkt deelachtig kan worden. Besloten werd het Landbouw-Comite te verzoeken er bij den Minister op aan te dringen dat de richt prijs der tarwe voor oogst 1937 in bovenbedoelden zin wordt verhoogd. Inlevering tarwe aan de G. T. Z. Van het Bestuur der Kringen Schouwen en Duive- land, Axel en Hulst, was een schrijven ingekomen, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat de inlevering van tarwe door de tarwetelers aan de G. T. Z. volgens het tegenwoordige stelsel vele be- zwaren meebrengt nu vele pakhuishouders hun in- name hebben moeten stopzettfen in verband met het bereiken van hun toewijzing, met het gevolg, dat vele tarwehouders, indien zij hun tarwe willen af- leveren, genoodzaakt zijn deze over groote afstanden te vervoeren, wat meerdere kosten meebrengt, ter- wijl men daamaast niet meer vrij is aan welke pak huishouders men zijn tarwe wil afleveren. Besloten werd aan het Bestuur van de G. T. Z. een schrijven te richten, waarin zal worden verzocht de tarwehouders, die thans nog tarwe hebben, vrij te laten aan wien zij wenschen te leveren en voor den oogst 1937 een zoodanige regeling te treffen, dat aan de genoemde bezwafen zooveel mogelijk wordt tegiemoet gekomen. U.C.Z.-regeling lijnzaad. Ingevolge besluit van de vorige vergadering, heeft het Dagelijksch Bestuur aan den Nederl. Alg. Keu- ringsdienst verzocht voor oogst 1937 de U.C.Z.- regeling voor lijnzaad af te schaffen. Hierover is door het Dagelijksch Bestuur van de N.A.K. een prae-advies uitgebracht waarin wordt opgemerkt, dat bij de tot standkoming van de U.C.Z.-regeling, die genomen werd op grond van de Fransche maat- regelen, is uitgegaan van de veronderstelling, dat binnen enkele jaren uitsluitend N.A.K.-zaad zal worden geexporteerd. Aangezien de Fransche kooper het duurdere N.A.K.-zaad niet wenseht te betalen, zou bij toepas- sing van de Landbouwuitvoerwet (dan zou alleen N.A.K.-zaad mogen worden uitgevoerd) de Fran sche kooper voomamelijk Belgisch zaad aankoopen en van het Nederlandsche zaad vervreemden. Hoewel de regeling derhalve langer duurt dan ver- waoht is, gaat het thans in de goede richting, om- dat door de samenwerking met een belangrijke groep van exporteairs er meer propaganda wordt ge- maakt van het N.A.K.-zaad. Er is echter ook bij een goede propaganda eenigen tijid noodig aleer de buitenlandsche afnemer de betere garantie waar- deert en wil betalen. Het bestuur van de N.AiK. heeft zich na uitvoe- rige bespreking van de voorstellen der Z.L.M. met het prae-advies van het Dagelijksch Bestuur van de N.A.K. vereenigd om de bestaande regeling ook in 1937 te handhaven. Het Dagelijksch Bestuur kon zich met deze ziens- wijze niet vereenigen en besloot nogmaals aan te dringen op een geleidelajke afschaffing van de U.C.Z.-regeling. Algemeene vergadering N.A.K. Naar de algemeene vergadering van den N.A.K., welke op 21 April te Utrecht is gehouden, werd af- gevaardigd de heer L. Kranenburg te Wilhelmina- dorp. Algemeene vergadering Landbouwcrisisorganisatie voor Zee] and. Besloten werd naar de algemeene vergadering der L.C.O., wellke op Vrijdag 30 April te Goes zal wor den gehouden, af te vaardigen den heer Abr. Wisse te Goes. Taxatiegronden voor vermogensbelasting. Op voorstel van den Kring Axel werd besloten het Landbouw-Comitg te verzoeken, in samenwerking met de andere landbouworganisaties, pogingen aan te wenden om te komen tot een wetswijziging, waar- door de taxatie van de gronden voor de vermogens- belasting niet meer zal plaats hebben naar de ver- koopwaarde, doch naar de gebruikswaarde der gronden. Herbenoeming bestuursleden landbouwcrisisorga nisatie voor Zeeland. In de vacature H. C. v. d. £ande (periodiek af- tredend) werden ter benoeming voorgedragen: 1. H. C. v. d. Zande te Nieuwerkerk, 2. J. C. van Lange- raad te Dreisehor. Benoeming bestuurslid L. C. O. voor Zeeland. Op voordracht van het bestuur van den Kring Tholen en St. Philipsland werden, ter voorziening in de vacature als bestuurslid der L.C.O. voor Zeeland, ontstaan door het bedanken van d^n heer A. Wisse, ter benoeming voorgedragen de heeren: 1. J. F. Brooymans te St. Annaland en 2. W. C. van Nieu- wenhuizen te St. Philipsland. Bestuur Afd. Alg. leden Kring Westelijk Zuid- Beveland der Z. L. M. Het Bestuur van de Afd. Alg. Leden Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M. berioht, dat in de vaca- ture-de Roo door de algemeene vergadering als lid van het Bestuur is gekozen de heer J. Klompe te Wolfaartsddjk. Verlaging benzinebelasting Op voorstel van den Kring Hulst werd besloten den Minister van Financien te verzoeken de ver- hooging van den benzineprijs te compenseeren door overeenkomstige verlaging van het bijzonder invoer recht op benzine. Sorteering consumptie-aardappelen. Uit den Kring West Zuid-Beveland zijn klachten ingekomen over afwijkingen bij de sorteering van consumptie-aardappelen, waarbij is gebleken, dat de maaswijdte der zeeften, waarover werd gesorteerd, niet steeds aan de gestelde eischen voldeed. Besloten werd een en ander ter kennis te brengen van den Nederlandschen Bond van aardappelhan- delaren en te trachten hierin verbetering te krijgen. DE SAHARA GROEIT. De woestijn de Sahara groeit. Een Fransch koloniaal rapport meldt, dat de Sahara voort- durenid groeit en zich steeds naar het noor- den uitbreidt. Jaarlijks worden door de naar het noorden waaiende zandstormen tiendui- zenden vierkante meter vruchtbaren grond reddeloos onder het zand bedolven. Op deze wijze zal de Sahara in een paar duizend jaar zich naar het noorden uitstrekken tot aan de Middellandsche Zee. Er zullen nu kolbssale sommen gelds besteed moeten worden om een plantengordel aan te leggen, welke in het noorden der woestijn het voortwoe'keren der zandstormen kan keeren. HOE MEN HET NIET MOET DOEN. Te Topeka, in den staat Kansas, hadden boeven een inval gedaan in een postkantoor, waar een val voor hen was opgezet. Toen de drie boeven binnen waren, verschenen de politieagenten, rnaar zonder dat zij de voor- z»rg narnen de revolver in de hand te hebben. Zoo goedig waren de boeven niet. Zij haalden onmiddellijk de revolvers te voorschijn, be- dreigden de politie, schoten er lustig op los en ontkwamen, na twee politieagenten stevig te hebben geraakt. Snel wipten de misdadi- gers in een gereedstaanden auto en verdwenen. BRABANTSOHE BRIEVEN. Ulvenhout, 23 April 1937. Amico, 'Nen mensch kan somtijen danig uit de rails schuiven. 'k Hoef nie wijer te gaan, dan m'n eigen, toen ik ver- lejen week in m'nen brief efkens in de gaauwigheid den stikstof en den zuurstof deur malkander gaste Maar ik had e6nen grooten troost amico Jou! Gij had 't maar kalmkes zoo gelaten, dus we zaten zoo gebeien neffen de rails. Jammer dat we 'r nie 'n pijp bij kosten aansteken en malkaar zoo 'ns vriendschappelijk 'n paar stompen geven. En er 'ns plazierig om lachen! Afijn, 't is gebeurd en ik kan oe wel zeggen, hoe de oorzaak van m'n stommigheid hiette: ,,Dre III". Ja, 't manneke was weer pas vertrokken, ziede: en 'k zat mee m'n gedachten meer in den Ouwenbosch, naast 'm op de schoolbank, dan bij jouwen krant, als ik oe m'nen brief schreef. Ocherm, hij was zoo maar moeilijk weg- getrokken. Hij kwam 's morgens van 't opkamerke zonder liedeke, zonder fluitje, maar mee lood in z'n rschoenen. En in z'n Zondagsch costu- meke. Hij droeg z'n biezen kofferke tusschen twee vingers of ie er 'n bietje vies van was. Liet 't vallen op den grond en schupte 't toen „netjes" tegen den muur. „Morgen samen". ,,Morgen Dre". ,,Opa denk u erom, als u strakkies bij die juffrouw met dat houtwolkapseltje komt, u wet wel, de Blonde Katrein, dat we nog zevenenveertig spie van 'r krijgen ,,Weet ge 't sjecuur Dre ,,'k Heb 't vanmorgen in bedl nog 'ns na- gegaan; 'n zootje kroten voor drie stuivers, anderhalve kilo rooistar, da's tien en 'n half; twee kroppies stoofslaai, da's acht spie, 'n groote juin twee en half; da's dusdus precies zes-en-dertig, een cent had ze nog te goed van den vorigen dag, u weet wel, met 't wisselen van dat briefie van tien, wordt zeven stuivers en twee eiers van zes, is sjuust zeven enveertig! 'k Weet zeker, dat ze niet betaald heeft, want ze liep ineens weg omdat de melk overkookte!" „Jamaar ik heb't nie opgeschreven in m'n pofboekskeda'seee, 't is nie sje cuur, Dre IH". ,,Maar weet je dat dan niet meer van die gebakken melk, Dre I? We hebben er nog zoo om gelachen!" ,,Ja, ge kunt wel geldjk hebben!" ,,Oix>e me klompen en me pilosche broek heb ik netjes opgeborgen op de opkamer. Die kunnen daar zeker wel blijven?" „Ja dat 's best, ventje!"' „Pfoeventjeme sussie!" „Zeg, Dre, mot g'oew eigen nie 'n bietje scheren; ge kunt toch zoo nie bij de Broeders aankomen, mee 'nen baard lijk 'nen hand- vager?" (Dat dee 'm weer goed, amico!) ,,Laat maar hangen, opa. Broeder-Direc- teur hoeft me geen zoentje te geven". Trui lachte! „En ik dan Dr6, als ge weg- gaat straks?" Dre keek 'ns veulzeggend strak naar Opoe d'ren baard en zee toen: ,,'k Heb liever 'n pakkie Chief-wippertjes. Oja opa, m'n pijpje zit in den bijzak van m'n pilosche broek, is wel goed, he?" ,,Puik" schaterde ik, nog altdj om Trui's verbouwereerde gezicht. Verdraaid, toen was m'nen Toeteloeris toch uitgeschoven „Motte nie eten, gij?" vroeg ze toen, n bietje bits. ,,Weinig trek, Opoe en waarom gibber je zoo Opa?" vroeg den brak mee 'nen vol- maakt onschuldigen snoet. Dan sluipte-n-ie 'ns van z'nen koffie, vroeg nog 'n bietje suiker en dof staarden z'n oogen den erf op, naar den gereedstaanden groen- tenwagel. Jaloers keek ie toen naar Blek, die nog bij de plattebuis lag. „Opa?" „Drd „Heb u erom gedacht 'n half mud zand- pipers op te laden voor die mevrouw... nouja voor die kurrassier, u weet wel!" ,,Ze zitten op den wagel, Kloris". Weer nam ie 'n teugske. Hij loerde weer naar Blek, over den rand van z'n kom en ik voelde, hoe heel den klantenomgank deur z'n breintje grng. ,,Opa?" „Ja?" ,,Zeg dat kitsige dienstmeisjes gedag van me, die elken morgen 'n siegretje voor me gapte uit meneer's jas aan den kapstok!" ('t Wordt straks 'nen model-soldaat, amico!) ,,Ik docht, dat ze dat maar edns gedaan had?" Elken morgen, opa, op een keer na. Toen zat er nog maar een in 't doosje en ik zei: nee, Anneke, daar wil ik meneer niet van ontrie- ven. Maar toen kreeg ik er den anderen dag twee! 'k Zal ze 'n aangezichtskaaretje stu- renmamaar ik weet d'r achternaam niet!" „Jou 'n zorg! Ge zet maar: Anneke, bij de fam. de Groot, Ginnekenweg, Breda." Trui draaie weer bij! Ja, amico, zo'nen aard van dingen, allee, daar lusten ze pap van, de vrullie, ook nog, als er al 'nen1 druppel van, in d'ren baard blijft bengelen. „Toe, douwt er nou 'n boterhammeke in, Dreke," fleemde Trui: ,,za'k efkens 'n paar eiers mee spek bakken?" ,,...Eh... eh... nee opoe, ik heb 'n beetje pijn in me buik." ,,Flaauwen kearel, niks dan zenuwkes, al lee, pik 'n panneke gewapend beton!" ,,'k Kan niet, opa, wezenlijk..." en hij wreef over z'nen buik. Toen ineens 'nen aanloop en naar den erf. Wij keken malkaar 'ns aan. ,,Wat is ie toch geren hier ee," zee Trui; mee blonk 't in heuren ooghoek. Nou, ik had er ook tabak van, amico. Ik knikte maar 'ns! en dronk mee veul lawijt koffie. Daar kwam ie weer terug mee de bus smeervet en prontjes, mee 'n houteren spaan, smeerde-n-ie den as in de wielen van m'nen wagel. Toen probeerde-n-ie 'm even, zette de bus weer weg. Trui schudde d'ren kop. Ik knikte. „Wilde gelooven, da"k 'm straks missen zal, Trui, onderweugen? 't Wordt nen goeien!" En straf in gedachten bromde Trui: ,,'t wordt 'nen steunpileur in 't bedrijf!" Amico daar brak 'n zon, 'n Oogstzon deur, in m'n ziel Dieen hartendief van me! Had ie me werendig in veertien dagen tijds 't hart van z'n Opoe vermurmd, gewonnen, eerlijik ge- wonnen veur ietswaarveur Trui heuren eigensten zeim, heuren Dre straks zou motten afvallen. Veur 't eerst van m'n leven...!! Dre kwam binnen. „Zal ie niet zoo beroerd piepen als Zaterdag, Opa. 'k Heb 'm 'n likkie vet gegeven." ,,Merci, Dre, maar nou mot ge toch 'ns iets gaan eten, boske! En zijn oew spullen veur kostschool in orde? Ge wddt: eerst Mulo en d&n...!" Z'n oogskens lachten. Maar z'nen kop bleef stroef. ,,Zal 'k oe 'ns 'n puik nieuwke vertellen?" Nieuwsgierig sloeg ie z'n groote wimpers open. „Opoe vindt 't 66k goed!" Rap sehichtten z'n bruine kleere herten- oogen naar Trui, die nie teugen kost spreken en 'n bietje verslagen glimlachte. Hij sprong op, keek ons allebei nog 'ns sje cuur aan en toen toen rekte-n-ie z'n eigen uit, den kop in den wind, de armen omhoog en zegevierend bleerde-n-ie: ,,nou is de ouwe verloren!" ,,D'n ouwe?" -riep Trui 'm tot de orde. „Va'der, ja. Kom hier, Opoetje-van-me, ik eet je op!" En baard of geen baard, amico, hij kuste Trui tot ze rood zag! Als ie ze eindelijk los- liet, bleef ie nog even gebogen veur d'r staan en diep seerjeus verklaarde-n-ie: „en ik be- loof u, Opoe, dat u er geen spijt van zult hebben! k Zal werken, werken ouwe-opoe- van-me, ik zal je rijk werken! En nou" hij pakte z'n kofferke smeet 't omhoog, ving 't op, op z'nen voet, schupte 't sierlijik den erf op, sjuust op den wagel: „en nou, opa, gaan we vertrekken. Nog 'n paar keeren en. ik blijf bij jullie!" Meteen pakte-n-ie ons alle bei bij de schouwers! En die goeie, ouwe Truimui van me, ze lichtte heuren rok op, tastte in d'ren zak endaar hield ze den Dre 'n smakelijk pak sigaretten veur z'n neus! ,,Hier" zee ze: ,,anders hadde ze nie ga'd". ,,Ojeeja", zee Dre, die al kijk op vrouwen krijgt. Tenminste zekers veur wat Trui enAnneke betreft Toen gingen we. Hij was wel weer 'n bietje stillekes, maar als ik zee: ,,toch wierd 't 'nen goeien dag vandaag, Dre, veur ons allebei", dan knikte- n-ie gelukkig, liet den wagel efkens los en klopte-n-ie me op m'nen schouwer! „Opa, verkoop nu m'n fietsie, 'k ben er toch uitgegroeid en leg 't geld erbij, als u vandaag of morgen tegen 'n goeie, tweede-handsch- vrachtford qploopt". Op den stoomtram heeft-ie staan wuiven, wuiven tot 'nen wolk smoor 'm veur me ver- borg en toen ben 'k, 'n bietje eenzaam, maar veul gelukkig, m'n klantjes afgegaan! Hij had gelijk: den wagel liep be ter, mee dat smeersel. Juffrouw Houtwol stdnd nog in 't krijt en Annekeze keek, keek naar den wagel, keek in de straaten toen zee ik maar: Anneke, ge mot de groeten hebben van Dr6 IH, hij is weer vertrokken! Zal oe 'n kortje schrijven". Annates neusgaten gingen op-en-neer en toen zee ze: „o-oow". Bedooid he'k m'n eigen. Z'nen eersten brief verluidde: Goede, beste, lieve Opa en Opoe! Nog 3 maandep en de grote vacantie be gin t! Dan nog 'n jaartje onregelmatige Engelsche werkwoorden, 80-jarigen oorlog, brandspuit en slinger, Franse parlevinkerij en Moffrikaans, 3 Nederlandse italen (als er voor die tijd geen andere minister van Kunsten en zoo komt), speenkruid en bloedsomloop en ik ben rijp voor boer! Compagnon van Dr6 I! Hoera! Want opa, dat beloof ik u, ik slaag hoor. Zo maar net, aan mijn lijf geen megens meer! Ik maak het goed. Eet goed. Slaap goed en m'n ekster gebruikt zeer onbehoorlijke woorden voor 'n nette kostschool, zei Broeder- Directeur. Ik zal 'm dan ook erg missen, als ik hier weg ben. De ekster! Hij zegt heel leuke zinnetjes, maar als ie 't niet gauw afleert, dam overlijdt ie er aan. Haalt ie 't eind van de maand niet meer denk ik! Hebt u aan Anneke gedacht Opa? En om de spieen van Houtwolkoppes Opoe, de sigaretjes zijn fijn, hoor. Best mernie! Heb de klasbroeder ook eens laten opsteken. Zijn astmastokkies zei hij, rook liever 'n sigaartje. Ik zei broeder, ik zal dat niet aan Opoe schrijven wat u daar zegt, krijg ik dan op m'n rapport alsjeblief weer 'n 2? Die had ik van hem gekregen, zieje. Ver- dwijn, smirkees, zei hij of ik geef oe 'nen schup! Dan dalek zei ik weer! Ik bukte me eigen, met m'm „gewitwel" naar hem toe. Maar de Broeder werd akelek van't lachen en ik vind, dat hij me nou moeilijk een 9 kan geven al gebeurde het dan ook in de recreatie. Ja, 't wordt schipperen Opa. Maar daar is een spreekwoord (u kent ze natuurlijk) „Aan Godes zegen is alles gelegen! Dit bovenstaande is natuurlijk geen spreek woord het is een gewoon gezegde. Maar dat geeft niet. Het gaat hier om de betekenis! Van thuis een lange brief gekregen. Moeder schrijft dat de kleine Herman het uitstekend maakt! Hij komt elke week 3 ons aan, schrijft Moekie. Hij moet dus met z'n 10 jaar ruim 300 pond wegen, als ie zoo doorgroeit! Fielp II". (Ja, amico, daar is er weer eentje bij, in Amsterdam!) „Maar een dikken wordt 't wel denk ik. Op het oogenblik is hij een beetje verstopt schrijft Moekie en nu weet ik echt niet opa wddr ie verstopt is. Van voren of van aohte- ren. Moeke moet hem! nu 4 X daags onder een bakje met stoom houden en daarna om rustig te slapen, tevens ook goed voor zijn zenuwen, een kopje met koud water over z'n rugje uitstorte. Dus opa en opoe, Manus krijgt al erg gauw de kouwe douchre! Hij zal er dus later wel aan gewend zijn! Broeder Directeur heeft mij extra ornder- handen genomen, heet dat. Ik denk, dat Dre II heeft leggen te stoken. Die kan het maar niet uit ze hoofd zetten, dat ik minister moet worden met een eigen spelling of zoo iets. Nou, ik ben zelf op kostschool geweest, ik denk er niet aan, om later die jongens dwars te zitten met een nieuwe spelling voor elk se mester. En wat heb je aan zo'n vak' Zo ben je minister, zo ben je gesjeesd. Boer blijft je tenminste, net als opa! Broeder Directeur eindigde met te zeggen, dat hij nu wel dacht dat ik me best zou gaan doen. Ik heb mijn gedachten maar voor me gehouden. Alleen heb ik gezegd dat ik vast zou slagen! En je ekster zed hij, als ie niet ophoudt met die leelijke woorden, dan draaien wij hem den nek om. Broeder Directeur zei ik, wacht daar alsje blief no£ even mee alsjeblief. Het beestje leert gemakkelijk. (Toen lachte hij. Waar om?) over een maand' bidt ie! Mocht ook niet. Nou leer ik'm Engels. Maar daar ik niet veel lollige woorden in 't Engels kan, is er de lent veul af, zou u zeggen. En nou opa, opoe, is 't welletjes! 4 Kan- tjes vol! Ik schei er af! M'n fietsie al verkocht? Alles goed in 't bedrijf? 't Blijft erg koud, he voor 't jonge goed! Beroerd! Opa sohrijf eens gauw terug. Ik wil graag wat hooren over: den akker, over Anneke, over 't bedrijf, de klanten (hebben ze me ge- mist?), over Bles en Blaokie, hoeveel punten u bij mekaar geschoten heb op de boog en hoeveel de ikeizer, den Blaauwe en of u een oogje in het zeil houd voor de vrachtford! Ze loopen op! Schrijf gauw a.j.b. Vriendelijke "groeten van Br. Dir. van Klasbr. en vooral van Uw kleinzoon DRE III. Saluu! En deuzeai brief, amico, had ik ontvangen, sjuust als ik verlejen week naar jou ging schrijven! Is 't 'n wonder da'k uit de rails vloog? Kom, sjuust als Dre III: ik schei er af. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen t.a.v. DRE. S. J. de Rijkde Brouwer, van Terhole naar Axel. J. Meeuwse, van Kuitaart naar Ter Neuzen. iP. M. Meeuwse, van Kuitaart naar Ter Neuzen. IH. M. Meeuwse, van Kuitaart naar Ter Neuzen. M. H. Meeuwse, van Kuitaart naar Ter Neuzen. L. A. de Waal, van Groenendijk naar Etten en Deur. L. A. de Nijs, van Kloosterzande naar Etten en Leur. E. L. de Nijs, van Walsoorden naar Etten en Leur. S. J. L. de Nijs, van Walsoorden naar Etten en Leur. A. J. L. de Bakker, van Walsoorden naar Etten en Leur. L. P. Neve, van Lamswaarde naar Clinge. J. J. Cammaart, van Lamswaarde naar Vo- gelwaarde. M. Mahu, van Lamswaarde naar Vogel- waarde. J. A. M. Cornelias ens, van Terhole naar Huij'bergen. G. M. Hemelaar, van Terhole naar St. Jan- steen. U- Lde Kort, van Kloosterzande naar Hulst. L. J. Stallaert, van Kloosterzande naar St. Niklaas (B.). J. C. Strolbfbe, van Lamswaarde naar Graauw. A. M. Ph. Heijman, van Lamswaarde naar Graauw. TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 22 April. Jan Adriaan Bolleman (van Zaamslag), oud 25 j., jm. en Tona Kaijser, oud 22 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 April. Willem Wisse (van Goes), oud 30 j., jm. en Jozina Johanna Hamelink, oud 23 j., jd. 22 April. Josephus Oomelis de Rijk, oud 25 j., jm. en Anthonia Janna Dooms, oud 23 j., jd. Geeraid Jan Meulenberg, oud 27 j., jm. en Janna Catharina Pijpelink, oud 23 j., jd. Gelboorten. 22 April. Pietemella Willemina, d. van Jacob Landsmeer en van Maria de Fouw. Overlijden. 19 April. Laurent Paul van Oppen, oud 24 j., z, van Paulus Adolph Petrus (overl.) en van Sibella Good (won. te Sas van Gent). 21 April. Levinus de Feijiter, oud 54 j., echtg. van Adriana Tanneke Huijssen. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 1 April. Honore P. F. van Troost, oud 25 j., en Maria van Puijvelde, oud 21 j. 8 April. Alouisius J. van Dorsse- laer, oud 39 j. en Martha C. Weemaes, oud j. 10 April. Adrianus M. Sorber, oud 28 j. en Elizabeth Schrijver, oud 29 j. IHuwelijks-voltrekkingen. 2 April. Josephus de Rijk (van St. Jansteen), oud 25 j. en Sul- ma J. de Brouwer, oud 29 j. 9 April. Josephus C. Strobbe, oud 31 j. en Anna M. Ph. Heijman, oud 27 j. Eduard van Kerckhoven, oud 26 j. en Maria C. Platjouw, oud 21 j. Gelboorten. 5 April. Eduardus Coleta Maria, z. van Albertus A. de Waal en van Caesarina R. de Gijsel. 6 April. Paul Josephus, z. van Cerulus D. de Waal en van Leoniia M. L. Ser- rarens. 9 April. Maria Theresia, d. van Theo doras A. van Meelen en van Bertha Ph. Ivens. 10 April. Paul Louis Marie, z. van Petrus L. Everaert en van Irfene E. M. Herreman. 14 April. Johannes Franciscus, z. van Augustus Danckaert en van Martha J. de Reijcke. Overlijden. 6 April. Amelia de Wilde, oud 65 j., wed. van Fredericus E. van Eerdenburgh. 8 April. Johanna van de Lavoir, oud 85 j., wed. van Petrus J. de Meijer. 14 April. Jo sephus Buijsrogge, oud 77 j., echtg. van Anna C. Neve. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich in deze gemeente gevestigd: H. G. E. Pateer, zonder, O 183, van Zaamslag. J. J. van Hulle, fabrieksarbeider, Tholens- straat 103, van Philippine. P. A. Rueck, comm. Ned. Loodswezen, P 17, van Vlissingen. A. J. de Bruijn, visscher, Klaassenstraat 12, van Wijk auf Fohr. R. J. v. d. Zee, bankwerker Burg. Geill- straat 32, van Ginneken en Bavel. T. M. van Drongelen geb. v. Kerkvoort, zonder, O 86, van Zaamslag. Vertrokken M. van Beveren, dienstbode, Dekkerstraat 24, naar Zierikzee. p. A. Jansen, dienstbode, Dijkstraat 62, naar Biervliet. 'H. iScheele, waterbouwk. opzichter, Kanaal- weg 95, naar Zaamslag. iS. de Fouw geb. Wagenaar, zonder, O 97, naar Hoek. A. F. Daelman, koopman, Dijkstraat 8, naar Nijmegen. J. M. Bouman, zonder, Axelsohestraat 87b, naar Middelburg. S. C. Luteijn geb. Lijbaart, zonder, Kanaal- weg 13, naar Schoondijke. E. M. v. Overmeeren, dienstbode, Westkolk- straat 810, naar St. Nicolaas (B.). J. J. Wisse geb. Hamelink, zonder, Nieuwe- diepstraat 60, naar Goes. E. J. J. Lagendijk geb. Ribbens, zonder, Van Bovenstraat 49, naar Oostburg. HONTENISSE. Gedurende de eerste helft van April hebben zich in deze gemeente gevestigd: J. F. Dobbelaer te Lamswaarde, van Vo- gelwaarde. L. M. van Trappen te Terhole, van Vogel- waarde. M. P. de Brouwer te Terhole, van Vogel- waarde. M. L. Erpelinck te Walsoorden, van Vogel- waarde. T. Mahu te Kloosterzande, van Roosendaal. J. V. Verschuren te Kloosterzande, van Vo- gelwaarde. T. M. Kotvis te Kloosterzande, van Axel. T. Schieman te Kloosterzande, van Axel. L. de Maagt te Terhole, van Vogelwaarde. J. C. Jansen te Lamswaarde, van Bergen op Zoom. A. C. M. Heijens te Kuitaart, van St. Jan steen. M. E. M. J. Heijens te Kuitaart, van St. Jansteen. M. C. !H. Heijens te Kuitaart, van St. Jan steen. M. M. de Nijs te Walsoorden, van Someren. Vertrokken J. P. Kint, van Kloosterzande naar Sint Niklaas (B.). W. Eijsackers, van Lamswaarde naar Ant- weTpen (B.). Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam'. Postzegel voor antwoord insluitea en blad vermelden. PULLORUMZIEKTE DER KUIKENS. tOver het algemeen ziet men bij pullorum weimg verschijnselen aan de kuikens. Vroeger noemde men de ziekte wel ,,witte diarrhee" omdat soms diarrhee optreedt, doch dit komt lang niet altijd voor. Heel vaak sterven de diertjes bij massa's tegelijk, zonder dat men er te voren wat aan gezien heeft. Alleen een onderzoek na den dood kan uitmaken met welke ziekte men te doen heeft. Dit onder zoek kan betrekkelijk snel gescbieden, vooral m typische gevallen. Door de ziekte worden n.J. de hartspier en de lever sterk aangetast ook de longen zijn vaak ontstoken. Dit valt natuurlijk bij de opening direct op. Toch wor- den uit alle organen van ingezonden kuikens culturen aangelegd om te controleeren of zich m die organen bacterieen bevinden en welke bacterieen dat eventueel zijn. Bij pullorum wordt meestal uit de organen een reincultuur der pullorumbacillen gekweekt zoodat in zulke gevallen een onderzoek binnen 24 uren gereed is. Er komen natuurlijk geval len voor, waar bij opening het (beeld niet zoo typisch is en waar de pullorumbacillen ge- mengd zijn met andere soorten. In zulke ge vallen moeten dan de verkregen culturen ver- der verwerkt worden en kan het onderzoek een paar dagen langer duren. Ik heb deze uitlegging gegeven, omdat van zekere zijde men natuurlijk niet erg op zoo'n onderzoe'k van doade kuikens gesteld is. De leveranciers willen er niets van weten, dat onder hun kuikens pullorum voorkomt en ook voor de leveranciers van pullorum-antigeen die de menschen daarmede zelf laten knoeien' is het niet aangenaam te vernemen dat onder de met hun antigeen onderzochfce kippen toch nog pullorum voorkomt. Op rclames wordt gauw gezegd, dat de kooper de schuld is van uLf rven der kuikens. omdat ze kou gevat hebben of niet goed gevoerd zijn. De schuld wordt dus op den kooper of den voerleveran- cier geschoven, wat echter bij een officieel onderzoek aan de Rijksseruminrichting niet mogelijk is. In den beginne trachtte men dit onderzoek tegen te gaan, door te zeggen: ,,Als j? ze opstuurt, wordt er altijd pullorum gecon- stateerd1". Nu blijkt uit de jaarverslagen der Rijksseruminrichting dat dit absoluut niet het geval is. Zoo maakte ik uit de doodsoorzaken van kuikens het volgende lijstje op, waarbij ik tevens de verhoudingen percentsgewijs uitge- drakt heb. 1934 aant. kuikens 895 Pullorum Longontsteking 597 Coccidiosis 412 Darmontst. 102 Eng. ziekte 88 Andere ziekten 100 1936 aant. kuikens Totaal 2194 47 913 52 27 580 32 19 150 8Vz 4.6 5 78 22 1748 Uit deze tabel blijkt, dat pullorum ongeveer in 50 der gevallen voorkwam, doch dat longontsteking onder de jonge kuikens ook on geveer 30 eisoht, wat dus ook zeer hoog is. Het praatje dat dus altijd pullorum geconsta- teerd wordt gaat dus heelemaal niet op. Thans heeft men echter weer iets anders uitgevon- den om het officieele onderzoek verdacht te maken. Daar wij natuurlijk moeite doen de menschen zoo vlug mogelijk te helpen, wordt er altijd in gevallen van besmettelijke ziekten of groote sterfte spoed met het antwoord ge- maakt. Zooals gezegd, kan typische pullorum binnen 24 uren vastgesteld worden en is het zeer goed mogelijk, dat als 's avonds 5 uur doode kuikens binnenkomen er den volgenden morgen na controle der culturen al bericht kan worden dat het pullorum is. Welnu. ter gelegenheid van zoo'n spoedgeval werd nu deze week den gedupeerden kuikerikooper ver- teld, dat het onderzoek niet goed gedaan kon zijn, want dat een goed onderzoek minstens 8 dageil in beslag nam. Uit deze opmerkingen blijkt wel uit welken hoek de wind waait en het eenige middel daar- tegen is om bij sterfte onmiddellijk een aan- tal, liefst 4 4 5 kuikens, op te zenden. In ge val van pullorum moet het volgende gedaan worden: Zieke kuikens moeten direct gedood en vemietigd worden. Het beste is, als men een kachelkunstmoeder heeft, ze te verbran- den. Het strooisel moet direct verwijderd wor den en het hok, de vloer en alle gereedschap moet grondig gereinigd en ontsmet worden en de voer- en drinkbakken moeten op gaas- Ibodempjes geplaatst worden. Hierdoor wordt veel besmetting voorkomen. Het is natuurlijk nog beter als men den geheelen vloer met een gaasbodem kan bedekken, doch dat brengt heel wat moeite mee. Met de door mij aange- geven methoden komt men ook al een heel eind. Het besmettingsgevaar is meestal na den lOen dag al geweken, daar kuikens ouder dan 10 dagen niet zoo gevoelig meer zijn. Geduren de de eerste 10 dagen is het dus bij het opfok- ken van kuikens zaak geweldig op te passen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE (iNadrak veTboden.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6