Ter Neuzensche Courant Binnenland. Land bouw beschten Buitenland. Oe burgeroorlog in Spanje Maandag 26 April 1937 No. 9597 TWEEDE BLAD V A..N BETERE VERDEELING VAN DEN BESCHIKBA REN ARBEJD. Bij de overweging van het wetsontwerp. houdende tijdelijke bepalingen, strekkende tot het bereiken van een hetere verdeeling van den beschikbaren arbeid in de afdeelingen der Eerste Kamer betuigden vele leden daarmede hun instemming. Verscheidenen hunner waren nochtans van oordeel, dat het door verder- gaande voorzieningen zal moeten worden ge- volgd. Komt het tot uitvoering der voorgedragen wet, dan zal er alleen een zij het zeer wen- schelijke arbeidsverschuiving plaats k-un- nen helbben, niet een verruiming van het aan- tal werkers. Sommi-ge leden vroegen zich af of de nood- zakelijkheid van dit wetsontwerp genoegzaam is aangetoond en of de bezwaren van vervan- ging van volwassen arlbeiders door jongere en goedkoopere arfbeidskrachten wel voldoende ernstig zijn. Afgescheiden hiervan hadden deze leden bezwaar tegen dit voorstel, omdat de toepas- sing daarvan grootendeels aan de Regeering wordt overgelaten. Zij herinnerden er aan, dat in 1934 in Belgie een soortgelijke maatregel is getroffen, doch in November j.l. is ingetrok- ken, omdat de toepassing grooten hinder van practischen aard zou geven". Eenige leden hadden ernstig bezwaar tegen de vervanging van vrouwelijk door mannelijk personeel. Het is voor meisjes en vrouwen, vooral in dezen tijd, even moeilijk als voor jon- gens en mannen om werk en een bestaan te vinden. Het beperken van den vrouwenarbeid leidt tot allerlei minder gewenschte toestan- den en gevaren. DE OONFERENTIE DER OSLO-STATEN. Naar aan het A. N. P. ter oore komt, zou- den de experts der Oslo-Ianden, die onlangs te Brussel bijeen geweest zijn, aan de regeeringen der betrokken landen in overweging hebben gegeven, de conference van regeeringsgede- legeerden der Oslo-landen op 24 Mei te 's Gra- venhage te doen aanvangen. DE NEDERLANDSCHE HANDELSMISSIE IN CHILI. Uit Santiago de Chili wordt gemeld: iDe geheele pers houdt zich bezig met het bezoek van de Nederlandsche handelsmissie die thans hier is aangekomen en voorspelt, dat de handel tusschen Chili en Nederland uit- gebreid zal worden. De minister van buitenlandsche zaken heeft de leden van de missie ontvangen en hun toe- gezegd, de commercieele aanbiedingen betref- fende goederenruil te zuhen bestudeeren. OHAUFFEEREN EN MOTORRIJDEN VERLEERT MEN OOK. De commissaris der Koningin in de provin- cie Noord-Brabant heeft aan de burgemees- ters in deze provincie medegedeeld, dat het hem is gebleken, dat tal van personen, die in het bezit zijn van een rijbewijs, hetwelk reeds jaren is vervallen, niet meer de noodige vaar- digheid bezitten in het besturen van motor- rijtuigen. Met het oog op het steeds toenemen- de verkeer op de wegen en de sedert de laat ste jaren gewijzigde voorschriften ter uitvoe ring van de Motor- en Rijwielwet, heeft de Commissaris besloten in het vervolg bij de aan- v rag en om rijbewijzen de overleggfng te vor- deren van een bewijs van rijvaardigheid. R.R.O.-STUDIO WORDT SCHUILRUIMTE. Besprekingen zijn gevoerd tusschen de lei- ding van den K.R.O., den gemeentelijken lucht- beschermingsdienst te 'Hilversum en eenige be- stuursleden en leden van de adviescommissies van de Hilversumsche vereeniging voor lucht- bescherming, welke besprekingen zeer waar- schrjnlijk tot resultaat hebben, dat in het nieuwe studiocomplex van den K.R.O. te Hil versum een groote concertzaal beschikbaar zal worden gesteld tot schuilruimte bij luchtaan- vallen. Deze schuilruimte zal aan meer dan duizend personen plaats kunnen bieden. De groote concertzaal is buitengewoon ge- schikt voor dit doel. In de eerste plaats al om haar groote oppenvlakte, terwijl men met be- hulp van het ingewikkelde ventilatiesysteem •voortdurend versohe zuivere lucht zal kun nen invoeren. Door haar grondoppervlak van ongeveer 400 vierk. M. zullen zeker duizend tot twaalfhonderd personen desnoods zelfs nog meer, gedurende vrijwel onbeperkten tijd kun nen worden opgenomen. De inrichting van de concertzaal is zoo, dat van buiten af geen en- kel geluid kan binnendringen, waardoor tevens gewaanborgd wordt, dat geen gassen kunnen binnenkomen. Ook het dak van de zaal, waar- in een absoluut onbrandbare laag is opgeno men, brengt bijzondere bescherming, vooral wanneer de K.R.O. er toe overgaat, de beton- nen afdekking nog zwaarder te maken dan een volgens het aanvankelijke ontwerp is, het- geen inderdaad wordt overwogen. VERLAGING VAN CRISISHEFFINGEN EN CRISISTOESLAGEN. Met ingang van Zaterdag is het invoerprijs- verschil voor haver, gerst, rogge en mais met /0,50 per 100 K.G. verlaagd. De daarvoor in aanmerking komende overige invoerprijsver- schillen en restitutiebedragen zijn dienover- eenkomstig gewijzigd. De bonificatie op tarwebloem b is met in gang van denzelfden datum gebracht op f 0,95 per 100 K.G. Voorts is medegedeeld, dat met ingang van denzelfden datum de toeslag op melk van 2.40 op 2.16 is teruggebracht. Behalve het gunstige verloop van de Leeu- warder boternoteering is aanleiding tot deze verlaging geweest de lagere kostprijs van ge durende de zomermaanden geproduceerde melk, in verband waarmede een differentiatie wordt gemaakt in het steunbedrag gedurende de winter- en zomermaanden. De plechtigheid op het ministerie van bui tenlandsche zaken bestond louter uit een uit- wisseling der documenten, daar de officieele stukken reeds vooraf onderteekend waren. De verklaring der regeeringen van Frankrijk en Engeland beslaat een stuk, dat in het Fransch en Engelsch is opgesteld. De beide teksten staan in kolommen tegenover elkaar, de Fran- sche links, het Engelsche rechts. Het stuk be slaat drie groote getypte bladen, door een blauw lint verbonden. Het is onderteekend door Laroche, den ambassadeur van Frank rijk, en Sis Esmond Ovey, den ambassadeur van Groot-Brittannie. Laroche overhandigde het document aan minister Spaak namens zichzelf en namens zijn Engelschen ambtge- noot. Spaak overhandigde vervolgens aan elk der ambassadeurs den tekst van een brief, waarin de Belgische regeering kennis neemt van de gemeenschappelijke FranschEngel sche verklaring. De gezamenlijke verklaring zegt, dat de En gelsche en de Fransche regeering overeenge- k-omen zijn een verklaring af te leggen, nadat de regeeringen goede nota genomen hadden van de bedoelingen der Belgische regeering en met name van: 1. het besluit van de Belgische regeering, dat meer dan eens ter openbare kennis is ge bracht, om de Belgische grenzen met alle kracht te verdedigen tegen welken aanival ook en tegen iederen inval, alsmede te beletten dat het Belgische grondgefoied gebruikt worde voor aanvalsdoeieinden gericht tegen een an deren staat, als doortochtsgebied of als ope- ratiebasis voor de land-, zee- of luchtmacht. De Belgische regeering is besloten de lands- verdediging tot dit doel op effectieve wijze te organiseeren; 2. de hernieuwde verzekeringen van Bel- gie's trouw aan het Volkensbondshandvest en aan de verplichtingen, welke op de leden van den bond rusten. Rekening houdend met deze verzekeringen, achten de regeeringen van Frankrijk en En geland Belgie voortaan ontslagen van alle verplichtingen jegens hen voortkomende uit het verdrag van Locarno en uit de overeen- komsten op 19 Maart 1936 aangegaan. Zij handhaven jegens Belgie de beloften van bij- stand, welke zij bij de gezegde verdragen op zich hebben genomen. De beide regeeringen komen overeen dat deze ontheffing van Bel gie van haar verplichtingen bovengenoemd op geen enkele wijze aan de bestaande overeen- komsten tusschen Groot-Britannie en Frank rijk afbreuk doen. Het antwoord van den Belgischen minister van buitenlandsche zaken aan den Britschen ambassadeur te Brussel zegt alleen, dat de Belgische regeering met groote voldoening kennis heeft genomen van de verklaring wel ke aan hem is overgelegd door de Britsche regeering. Een gelijkluidend antwoord is over- handigd aan den Franschen ambassadeur. De Evening News geeft den volgenden uit- leg aan de Framsch-Britsche verklaring: Door Belgie vrij te maken van zijn verplich tingen volgens de bepalingen van Locarno en door de wederzijdsche garanties te handhaven, welke Frankrijk en Engeland elkander in Maart 1936 helbben toegezegd, wordt het vroe- gere Locamo-systeem practis-ch veranderd in een Engelsch-Fransche defensieve alliantie. De diplomatieke redacteur van het zelfde blad schrijft, dat deze nieuwe staat van zaken er- kend is tijdens besprekingen, die Daladier ge voerd heeft met Engelsche staatslieden. WIL LEON BLUM HEENGAAN? BELGISCHE LEFMNGSPLANNEN. vr jdagavond heeft het ministerie van fi- n.mciea te Brussel offici-eel medegedeeld, dat de regeering het voornemen heeft op 1 Octo ber a.s. over te gaan tot de vervroegde aflos- sing van de '5 leemng ten bedrage van 15 mill, in Nederland door de Belgische Regie van Telegrafie en Telefonie uitgegeven lee- ndn-g. De regeering treft voorts voorbereidingen om de 4 leening groot f 45 millioen, die in Nederland, Zwitserland en Zweden in 1930 is ondergebracht, binnenkort te oonverteeren in een 3% i% leemng. De desbetreffende wets- ontwerpen zullen Dinsdag door de Kamer en Woensdag door den Senaat worden behandeld. HET BINNENLOOPEN VAN DE BRITSCHE BLOKKADEBREKERS TE BILBAO. De Britsche voedselschepen hebben zich ein- d-elijk een weg weten te banen naar Bilbao. De „blOikkade"-ibrekend2 vrachtschepen zijn Vrij- dag in de Baskische hoofdstad binnengeloopen, waarbij de Britsche slagkruiser ,,Hood" in actie is gekomen. Volgens een officieel bericht van de Brit sche am-bassaide te Hendaye werdgn de voed selschepen buiten de 3 mijlszone door recht- sche oorlogsschepen lastig gevallen. Vice- admiraal Blake van de „Hood" verzocht tot tweemaal toe den rechtschen oorlogsschepen zich met te bemoeien met de Britsche scheep- vaart op de voile zee. De rechtsche schepen trokken daarop weg en de Britsche koopvaar- ders konden veilig Bilbao bereiken. Het bericht, dat de ,,Hamsterley" de „Mac Gregor" en de ,,Stanbrook" de blokkade aan de Baskische kust hebben verbroken en zonder schade te Bilbao zijn binnengeloopen, heeft te Londen -een voldoening gewekt, die bij sportieve, nationale overwinningen voorkomt. Het bericht, volgens hetwelk Britsche oor logsschepen de drie vrachtschepen vergezelden buiten de territoriale wateren, tot het oogen- bli-k, waarop de regeerings-schepen van Bis- caye en Guipuzcoa hun bescherming ovema- men binnen deze wateren, wordt tegelijkertijd als bevredigiend beschouwd voor de posltie der regeering en voor de vrijbeid der verbin- dingen onder Engelsche vlag. In scheepvaart- kringen verwacht men, dat dit voonbeeld ge- volgd zal worden en dat andere schepen spoe- dig Bilbao zullen aandoen. Voordajt de drie schepen te Bilbao waren aangekomen, vuurde een kruiser der recht schen een gran-aat af. Het is echter niet be- kend of idit schot voor de genoemde schepen bestemd was, of sleohts ten doel had hun op- stoomen te verhinderen. De schepen ontmoe- ten elkander buiten de territoriale wateren. Nadat het schot afgevuurd was, verscheen de „Hood" ten tooneele en, naar Reuter ver- neemt, kregen de schepen -der Spaansche rechtschen de waarschuwing, dat op hen het vuur zou worden geopend, wanneer zij het vuren voortzetten. De kus-tbatterijen van Bilbao vuurden op de schepen der rechtschen, toen zij binnen schootswijdte kwamen. De Spaansche sche pen verwijderden zich daarop en de „Hood" keerde naar St. Jean de Luz terug. De ,,Stoeaffield" en de ,Marvia", twee Brit sche schepen, zijn te St. Jean de Luz aange komen met ladingen levensmiddelen voor Bilbao. Het Fransche vrachtschip „Dairiguerrme", dat 1731 ton meet, is met -een lading levens middelen te Santander aangekomen. derlijk verzekermgsstelsel in het leven te roe- pen, dat hun een pensioen op 55-jarigen leef- tijd zou waartborgen, met als altematief een huwelijksgift m geval van trouwen. Ook de huidige onderzoekers zijn van oordeel, dat een dergelijke maatregel, die nog altijd niet tot stand is gekomen, aanzienlijk zou bijdragen om de betrekking van dienstmeisje aantrek- kelijker te maken, doch ook een betere rege- ling van de vrije dagen en van de gelegenheid tot ontspanning en vermaak zou daartoe mee kunnen werken. Hiertoe zou echter een beter toezieht op de arheidsvoorwaarden noodzake- lijk zijn, wat natuurlijk weer zijn moeilijk- heden met zich brengt. Te Londen zijn proeven genomen met een stelsel van uitwonende dienstmeisjes, die wer ken in schichten van vier uur. Aan dit stel sel kleven nog verscheidene bezwaren, wan neer het geregeld wordt door een tehuis voor meisjes, zijn de administratiekosten vrij hoog. Wonen de meisjes op eigen gelegenheid, dan is de toestand vaak nog onibevredigender, ook al, omdat het loon geringer is dan voor in- wonende meisjes en de kost-en van 1-evenson- derhoud nu op de meisjes zelf drukken. Toch verwacht men, dat dit stelsel op den duur wel meer ingang zal vinden. Zoowel onder de dienstmeisjes als onder haar werkgeef- sters bestaat in hooge mate het verlangen naar een soort algemeen geldend contract, waardoor beide partijen weten, waaraan zij zich te houden helbben. De moeilijkheid is weer, dat de eischen in verschillende diensten gesteld, zoozeer verschillend zijn. DE STATUS VAN BELGIfi. De Engelsch-Fransche verklaring overhandigd. Zaterdagmorgen hebben de Engelsche en Fransche ambassadeurs te Brussel aan den Belgischen minister van buitenlandsche zaken de gemeenschappelijke verklaring overhandigd waarlbij Belgie ontheven wordt van de ver plichtingen tegenover Engeland en Frankrijk krachtens het verdrag van Locarno en de overeenkomst van Londen van 9 Maart 1936. De tekst is reeds ter kennis. gebracht van de Duitsche en Italiaansche regeering. De „Echo de Paris" geeft openbaarheid aan een reeds eenigen tijd te Parijs loopen-d ge- rucht, dat Leon Blum plan zou hebben zich weldra terug te trekk-en en het bewind aan anderen over te laten. Henri de Kerillis schetst hem m het rechtsche blad als een man, die door en door vermoeid en ontmoe- digd is en wiens pbysieke en moreel-e 'kracbten hem begeven. Vooral het drama van Clychi zou hem zeer hebben aamgegrepen en daar komen nu weer alle nieuwe moeilijkheden bij: de stakingen, het zoo -slecht opschieten van de tentooristelling, de financieele ellende. Daarom zou hij weg willen en omdat hij in de Kamer nog altijd zijn groote meerderheid heeft, zou hij zijn ontslag willen gaan indie- nen bij den president van de republiek, om gezondheidsredenen. Als opvolger zou hij willen aaai-wijzen zijn minister van binnenland- sche zaken, Mac Donmoy, wiens invloed den laatsten tijd steeds toegenomen is. Het is de eerste maal dat op deze wijze qpenlijk gezinspeeld wordt op dit plan van heengaan, waarover in politi-eke -en beurskrin- gen al eenigen tijd gesproken werd. Of de geruchten grond hebben, valt op het oogen- .blik nog niet te zeggen, al zou het geen ver- wondering wekken indien de onophoudelijike moeilijkheden, die de minister-president zich telkems weer gesteld ziet, demand van de niet sterke constitutie van Blum tenslotte de baas worden. Slechts kan worden vermeld, dat al deze geruchten van socialistische zijde steeds met verontwaardiging als manoeuvre van een onscrupul-euze oppositie aangeduid zijn en dat men in deze kringen verzekert, dat Blum er niet aan denkt heen te gaan, zoolang hij zijn Volksfront-meerderheid achter zich heeft. Wat de tentoonstelling -betreft, nog altijd is de datum van opening niet vastgesteld. Men zinspeelt thans op de mogelijikbeid -dat die tot de laatste dagen van Mei zou worden ver- schoven. En wanneer men het terrein be- zoekt en ziet hoe ontzaglijk veel er nog gs- daan moet worden voor alles een beetje toon- ibaar zal zijn, dan klinkt het niet onwaar- schijnlijk dat de geheele maand Mei nog noo- dig is om het zoover te brengen. KORTE STAKING BIJ FORD. In de montagewerkplaatsen der Fbrd- fabriek te Richmond heeft een korte ,,sit- down"-staking plaats gehad, waarbij 1800 man waren betrokken. De oorzaak der staking was een beweerde discriminatie tegen twaalf leden van het fa- briekspers-aneel. De fabriek moest worden stilgelegd. De stakers bereiden zich voor op een langdurige bezettin-g. Nadat de stakers echter van hun leaders de verzekering hadden ontvangen, dat spoedig een regeling kon worden verwacht, werden de werkpliaatsen door hen ontruimd. Voorts is de stakingsmanie ook overgesla- gen op de stationskruiers. Volgens een be richt uit New-York helbben 20.000 hunner ge- dreigd Zaterdagmiddag m staking te zullen gaan, indien hun eischen, o.a inzake verhoo- ging der loonen, niet worden imgewilligd. CONFLICT BIJ DE GENERAL MOTORS GEEINDIGD. De voorzitter van de United Automobile Workers heeft foekend gemaakt, dat de sta king in de General Motorsfabriek te Oshawa de overeenkomst, die Vrijd'ag tot stand is gekomen, hebben aanvaard. Het werk zou heden worden hervat. Da -General Motors van Canada erkennen d-e vakvereeniging niet uitdrukkelijk, maar wel stilzwij.gend in de termen van het ac- coord, dat o.m. toestemt m loonsverhoogingen en in de invoering van de 44-urige werkweek. HET DIENSTBODENVRAAGSTUK. De Times wijdt een a'rtikel aan een onder- zoek nopens de positie van de huisbedienden in Engeland. In 1923 is op last van het mini sterie van arfoeid een rapport opgesteld nopens de voorwaarden voor de voorziening in dienst meisjes.. Het huidige onderzoek diende om na te gaan, hoe thans de toestand was. Er blijkt sinds 1923 niet veel veranderd te zijn. Het blijkt, dat er tegen het dragen van een bepaal- de soort van uniformkleeding weinig bezwaar bestaat, mits de kleedin-g het uiterlijk van de meisjes ten goede komt. Ook tegen den naam dienstbode bestaat over het algemeen geen bezwaar, terwijl over het algemeen de meisjes er ook geen [bezwaar tegen hebben Ibij haar voomamen genoemd te worden, al weerhoudt dit soms wel meisjes uit betere standen een betrekking als huisbediend-e te kiezen. Ook de loonen zijn niet van grooten invloed. Over het algemeen verdienen de dienstmeisjes meer dan de meeste arlbeidsters, winkelbedien- den en zelfs dan een groot deel van de kan- toorbedienden. De gezinsoeconomie verzet zich echter vaak tegen het kiezen van het vak van dienstlbode, omdat vele ouders liever hebben, dat him dochter minder verdient, mits zij /hij haar ouders blijft wonen en kost- geld betaalt. Tegen diensten hij voomame families met veel personeel bestaat het bezwaar, dat de oud-gedienden in zoo'n dienst dikwijls erge tyrannen voor de jonge meisjes zijn dan de kwaadste mevrouw. Een voordeel daaren- tegen is weer, dat men in dergelijke diensten zeker is van zijn vrije dagen en vrije uren, terwijl een grief van het meisje-alleen juist is, dat hun halve vrije dag zoo vaak op het laatste nippertje versteld wordt. Ook klagen de meisjes-alleen erover, dat zij in huis zoo weinig vrijheid genieten. De meeste mevrou- wen schijnen van oordeel, dat een meisje als ze thuis is, ook ten alien tijde kan worden ge- roepen om te werken. Vele meisjes zouden graag, althans eens in de maand, een geheelen vrijen dag helbben, zoodat zij eens een reisje of uitstapje kunnen maken of op een Zondagochtend eens heerlijk uit kunnen slapen. Vooral dit laatste is iets, wat de dienstmeisjes aan de falbrieksarbeid- sters en aan kantoor- en winkelibedienden be- nijden. Over den duur van him vacanties hebben de meeste meisjes niet te klagen, maar een veel/ voorkomende klacht is, dat zij voor hun vacantie geen kostgeld krijgen. Een laatste klacht of een bezwaar, waarom meis jes niet in een huiselijke dienstJbetrekking wil len gaan, is de weinige gelegenheid tot uit- gaan en het niet vallen onder de werkloos- heidsverzekering. 'Over het bezwaar van de weinige gelegen heid tot uitgaan moet men niet licht denken, daar men in het oog moet vatten, dat daar- onder ook val| beoefening van sport en spel. De groote falbrieken en kantoren bieden tegen- woordig voor hun personeel allerlei aantrek- kelijke gelegenheden tot beoefening van sport en spel in den vrijen tijd. De dienstmeisjes, vaak nog maar 15 of 16 jaar oud, missen deze gelegenheid zeer sterk. Ook aan clubjes voor ontwikkeling en uitspanning, kunnen zij lang niet zoo goed deelnemen als kantoor- of win- kelbedienden, daar zij niet alleen minder vrije avonden helbben, maar vaak niet zeker zijn altijd denzelfden avond vrij te hebben. Worden de meisjes ouder, dan beklagen zij zich, dat zij zoo weinig gelegenheid hebben om te komen in clubs en andere gelegenheden, waar zij jongemannen ontmoeten en hoewel de cijfers zulks tegenspreken, denken de meis jes, dat zij, wat haar huwelijkskansen betreft, bij anderen ten achter staan. De commissie van dertien jaar geleden heeft aanbevolen voor de huisbedienden een afzon- Verklaringen van Franco. De correspondent van de Daily Mail" te Salamanca, Randolph Churchill, heeft een onderhoud gehad met generaal Franco, die o.a. verklaarde: ,,Wij zulleen geen onderhan- delingen, noch een compromis aannemen". Franco zei, dat de goede betrekkingen tus schen Spanje en Engeland traditioneel zijn. Hij had gaarne gezien, dat deze nooit ver broken waren. De belangen van Engeland in de Middellandsche Zee zijn zeer goed te ver- eenigen met een sterk Spanje. Wat betreft den Volkenbond, zeide Franco, dat dit orgaan zijn taak niet heeft vervuld en derhalve is hij „sceptisch gestemd". Verder zeide hij, dat de regeering van Valencia leugenachtige berichten over een opmarsch van de regeering-stroepen heeft ver- sprei-d. Het is waar, dat door het verkeerd begrijpen van een opdracht een kolonne Bri- huega heeft verlaten, waardoor het commando zich genoodzaakt zaig een wijziging te -bren gen in de steliingen, doch dit is gesOhied zon der den minsten d-ruk van den vijand. Verder is een kl-eine af-deeling vrijwUligers, welke in den nacht verdwaald was, gevamgen genomen. Dit noemen de regeeringstroepen een groote overwinning. Tenslotte zeide Franco nog: „Madrid kan elk oogenblik .genomen worden, ik wil mij niet wagen aan voorspellingen hoe lang de stad het beleg nog zal uithouden". De toestand van Noord-Spanje on/eker. De situatie van Bilbao blijft onzeker. Het is onmiskenbaar, dat de strijd daar in het Noorden is herleefd, en dat de druk van Mola's legers is toegenomen. Zij worden ge- steund door een sterk luchtwapen: zeker een zestigtal bommenwerpers en eens zooveel jachtvliegtuigien. Rechts opereert op het oogenblik vooruamelijk in -de buurt van Elor- rio, tien kilometer ten zuid-oosten van Duran- go. Dat is niet veel verder dan de rechtsche voorposten eemge weken geleden ook stonden, maar de luchtmacht werkt nu zoo intensief met het leger samen, dat ook van regeering-s- zijde de aanvallen op de Baskische steliingen in deze streek als van kritieken aard worden beschouwd. hntus-schen is de toestand in Bil bao zelf aanmenkelijk verlicht nu de Engel sche schepen, die de blokkade hebben getrot- seerd, de inwoners van meel hebben voorzien, vermoedelijk voldoende voor weken. Daar komt nu nog bij, dat drie andere Engelsche schepen, die al eenige dagen in La Rochelle liggen, de Stesso, de Thorpehall en de Thur ston, zich gereed gemaakt hebben naar de Baskische hoofdstad te vertrekken. Tot aan de territoriale wateren zullen zij convooi ge nieten van den kruiser Chropshire. De Hood is op den terugweg naar Engeland en wordt vervangen door de Royal Oak. Ook de Back- worth het schip, dat voor de Engelsche vak- beweging levensmiddelen naar Bilbao ver- voerd, is vertrokken. De Duitsche pers protesteert in felle be- woordingen tegen de ,blokikade-breuk door Engelsche oorlogsschepen". De Angriff vertoont een reusachtig op- schrift: ,,Het Engelsche reuzenscbip Hood helpt de blokkade breken". KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijiksch Bestuur van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Dinsdag 20 April 1937 in het Landbouwhuis te Goes. De vergadering werd gelleid door den heer Mr. P. Dieleman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. De volgende onderwerpen kwamen o.m. in be- spreking: Prijs der consumptie-aardappelen. Niettegenstaande de heffing van 30 per ba en de vastgestelde denaturatietoeslagen, was de prijs, in het bijzonder van de betere consumptie-aardappelen, van oagst 1936 zoo laag, dat de productiekosten. veelal niet werden bereikt. Het Dagelijksch Bestuur besloot het Landbouw- Comite te verzoeken pogin-gen m het werk te stellen om voor 1937 den denaturatietoeslag voor deze aardappelen verhoogd te knjgen en deze tevens vroeger, h.v. op 1 September, te doen ingaan. Dit zou vooral ten goede komen aan de minder financieel kraohtige landbouwers, die veelal genood zaakt zijn hunne aardappelen direct na het oogsten te verkoopen. Crisisheffing op rundvleesch. Een der bij het Landbouw-Comite aangesloten zusterorganisaties heeft voorgesteld om over te gaan tot een vermindering van de crisisheffing op rund vleesch. Deze heffing is destijds ingesteld om de afslachting van het teveel aan rundvee tefinan- cieren. Blijkbaar zijn de kosten van deze afslach- ting thans door de baten der heffing gecompenseerd, zoodat continuatie nu slechts gemotiveerd zou zijn indien de v-eehouderij hierdoor een betere producten- prijs verkreeg. Bedoelde organisatie is van meemng, dat de aldus te verwachten prijsverhooging niet opweegt tegen het nadeel van de vermindering der consumptie als gevolg van een hoogeren detailprijs. Nu de heffing dus geen tastbaar doel meer heeft, lijkt het haar gewenscht deze af te schaffen. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat niet alleen deze crisisheffing, doch evenzeer de accijns op het rundvleesch, alsmede de hooge keurloonen, oorzaak zijn van -den hoogen detailprijs, zoodat het overweging verdient deze beide laatste eveneens te verlagen. Hierdoor zqu ongetwijfeld de consumptie van rundvleesch in aanzienlijke mate worden be- vorderd. Financiering der tertiaire wegen. Met instemming werd kennis genomen van. de mededeeling in de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot wijziging der motorrijtuigen- belastingwet, dat het aandeel van elk der provin- cien m het ten behoeve van de tertiaire wegen uit te trekken bedrag slechts voor de helft za)l worden afhankelijk gesteld van de opbrengst der motor- rijtuigen- en rijwi-elbelasting in die provincie, terwijl de andere helft wordt verdeeld in evenredigheid tot de oppervlakte der verschillende provincien. Het Dagelijksch Bestuur, dat ter bevoegde piaatse zijn bezwaren tegen het oorspronkelijke wetsontwerp heeft kenbaar gemaakt, acht deze regeling voor de provincie Zeeland een betere dan de aanvankelrjk voorgesteide regeling, want thans is voor een deel aan de bezwaren tegen bedoeld wetsontwerp tege- moet gekomen. Landbouwboeklioudbureaux. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat enkelvoudige hoekhoudingen van een voldoend aan- tal typische bedrijven, uniform opgezet en volgens vaste regels statistisch verwerkt, van groote waarde zijn voor een dieper mzlcht in de geldelijke resul- taten en positie van den landbouw en een( goeden grondslag vormen voor het voeren van economische lan-d'bouwpolitiek. De verwerking en piublicatie van deze gegevens dient echter. in handen te blijven van de organisa- ties, die deze gegevens hebben verzameld. „Even overstcken"terwijl de granaten fluiten. Het is slechts een afstand van een paar honderd meters tusschen het Gran Via-hotel en de Telefonica. In het hotel heeft United Press haar hoofdkwartier ingericht. In de Telefonica verbindt men de reporters met Europa en Amerika, waar men wacht op het -nieuws van het front rondom de hoofd stad. Doch Mbeveel levensgevaar zulk een paar honderd meter straat kunnen opleveren, bemerkt men eerst, wanneer de granaten uit Franco's batterijen op d-en Garabitasberg en in het Casa del Campo boven de binnenstand fluiten. Een der bedienden van ons bureau is zoo- even hijgend binnengekomen, zoo rneldde een United Press-reporter Vrijdag. Hij beeft den k-orten afstand' van de Telefonica naar het hotel in ijl-tempo afgelegd, maar niettemin is hij nog enkele malen Jternauwernood aan den dood ontsnapt. Ik -ga nu zelfop weg naar het telefoonkantoor. Het gaat goed, totdat ik den wolkenkrabber bijna bereikt heb. Dan weerkiinkt achter mij een helsch lawaai. Ik werp me op .den grond en hoor rondom mij steenen en puin neerpluffen. Ik ben ongedeerd, maar op de plaats, waar zooeven de explosie weerklonken heeft, stijgt een roode gloed op. Er rennen een paar vrouwen en kinderen langs mij heen. Wan neer rook- en stofwolken even wegtrekken, zie ik een militie-sol-daat, die met wonder- baarlijike koelbloedigheid eenzaam het bom- bardement trotseert Vrijdagmiddag om vier uur is het bombar- dement van de boof-dstad weer begonnen. Onder de projectielen die neerkwamen, be- vonden zich brisantgranaten en brandbom- men. Om vijf uur twintig waren 21 granaten op de Gran Via gevallen en 30 in de wijk van de Cale de Toledo. Hulpafdeelingen werken samen bij het blusschen van brand-en en het vervoeren van ge won den. In de Calle de Alcala is een op een steiger werkende arbeider door een gra- naat gedood, terwijl twee^ voorbijgangrs ge- wond werden. De trams rijden leeg en lang- zaam door. Er is geen enkele paniek waar te nemen. Voorontwerp Landbouwordeningswet 1937. Uitvoerig werd van gedacbten gewisseld over bet voorontwerp-Landbouwordeningswet 1937. Dit ontwerp bevat de nadere uitwerking van de in het rapport van de Commissie-Van Loon ontwik- kelde gedachte oon tot een meer gedecentraliseerd systeem van uitvoering der landbouwcrisismaatrege- len te geraken. Het wetsontwerp is bestemd om in de plaats te treden van de Landbouwcrisiswet 1933. De blijkens dit ontwerp in te stellen landbouw- raden zullen min of meer een voorzettting vormen van de thans bestaande landbouwcrisisorganisaties, met dit verscbil, dat de landbouwcrisisorganisaties geen verordenende bevoegdheid hadden en de land- bouwraden deze wel zullen hebben. Het Dagelijiksch Bestuur staat in principe niet af- wijzend tegenover het voorontwerp, voor zoover het in de bedoeling ligt de bestaande cri-sisorganisaties om te vormen in bedrijfsorganen met meerdere be- voegdheden aan het bedrijfsleven zelf, doch acht het bedenkelijk, dat de landbouwraden en de provinciale raden zich zullen begeven op het terrein van orga- nisaties (keuringsdiensten, t.b.c.-bestrijdingsorgani- saties, etc.) welke uit het bedrijfsleven zelf zijn voortgekomen, daar hierbij niet de minste -behoefte aan ordening van bovenaf bestaat. Besloten werd aan het Landbouw-Comite voor te stellen een commissie te benoemen, die op korten termijn dit ontwerp in stiudie zal nemen en rapport daarover zal uit brengen, daar er voor den landbouw ernsti-ge consequenties aan zijn verbonden. Statuten Z. L. M. Bij Kon. Besluit van 30 Maart 1937 no. 76, zijn de gewijzigde statuten van de Z. L. M. koninklijk goed- gekeurd. Ingevolge deze statutenwijziging leggen de tegjen- woordi-ge hoofdbestuursleden, uitgezonderd de Voor zitter, hunne functie neer op 15 October 1937, en nadat opnieuw, overeenkomstig deze statuten, hoofd bestuursleden zijn benoemd, wordt op 18 October d.a.v. een boofdbestuursvergadering gehouden ter verkiezing van een n-ieuw Dagelijksch Bestuur, welks dan nog zitting hebbende leden aftreden, met uit- zondering van -den Voorzitter. De gewijzigde statuten zullen binnenkort voor de leden beschikbaar worden gesteld. Tarweriehtprijs. Het Dagelijksch Bestuur acht het onjuist, dat, ter wijl de richtprijs der tarwe onvoldoende is om den kostprijs te -dekken, ibelangrijke bedragen door mid- del van de tarweregeling in het Landbouwcrisis- fonds vloeien, die bestemd zijn voor de steunverlee- ning aan den tuinbouw, visscherij, kleine boeren, etc. De hooge prijs, welke thans voor tarwe op de vrije markt wordt betaald, moet naar de meemng van het Dagelijksch Bestuur, nog geen aanleiding zijn om de geheele tarweregeling af te schaffen. Niet alleen is het prijsverloop van tarwe voor de toekomst nog altijd eenigszins onzeker, doch boven- dien zou dan het maal- en menggebod verdwijnen, wat in hooge mate te betreuren zou zijn, omdat slechts door een verpliehting de Nederlandsche meel- fabrieken een groote hoeveelheid inlandsche tarwe zullen blijven verwerken. Vervalt bet maal- en menggebod, dan zullen de Nederlandsche fabrieken, evenals voorheen, niet al leen de goecllioopste tarwe verwerken, doch boven- dien i3 te verwachten dat zjj aan buitenlandsche tarwe de voorkeur zullen geven. Het Dageliiksch Bestuur is dan ook van oordeel, dat het maal- en menggebod met moet worden af- geschaft, doch dat de verhoogde tarweprrjs op de wereldmarkt een gereede aanleiding is om den tarwe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5