Onzuivere huid? Gemengde Berichten Predikbeurien ACTETASCH BEDDE ZIJN LEVEN. TER NEUZEN, 23 APRIL 1937. AXEL. MIDDELBURG. RECHTSZAKEN. Op een afgevaardigde der Sudeten-Duit- schers, Franz May, is Maandagnacht in de nabijheid van zijn woning te Niedergrund bij Warnsdorf (Noord-Bohemeneen revolver- aanslag gepleegd. De afgevaardigde fcleef echter ongedeerd, daar de kogel afstuitte op zijn actetaschi, die hij in de linkerhand voor zijn borst droeg. Franz May is kringleider van de partij der Sudeten-Duitschers in den kieskring Bo- Iheemsche Lipa. De politie neemt aan, dat deze aanslag verband houdt met den overval van de marxistische ,,Roten Wehr" op 15 April j.l., gepleegd op bezoekers van een vergade- ring der Sudeten-Duitschers te Niedergrund. Vetwormpjes, pukkels en uitslag verdwijnen en de huid wordt jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht door de huidzuiverende, huid- genezende en huidvoedende kracht van Purol. Gebruik voor gelaatsverzorging witte Purol. Deze is na inwrijving onzichtbaar op de huid, daarom zeer geschikt voor gebruik overdag. In doozen van 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Lngez. Med. EEN NEDERLANDER ZIET MADRID. De Nederlandsche journalist Ed. de Neve, die enkele dagen geleden terugkeerde van een reis naar Spanje als lid van een delegatie der commissie ,,Hulp aan Spanje", heeft aan het Spaansche Persagentschap te Amsterdam, iets meegedeeld van de indrukken, die hij in het oorlogsge/bied heeft opgedaan. Hij sprak het eerst over Madrid. De indruk, dien Madrid op ons maakte, al- dus de heer De Nbve, is overweldigend. Het is zoo verwonderlijk om die Madrilenen te zien, die daar heel kalm hun weg gaan, of er geen vuiltje aan de lucht is. Die lachen en in rijen staan voor de bioscopen, er plezier in hebben om aan kanonnen en vliegmachines die hun leven bedreigen, scheldnamen te nemen. En dat alles, terwijl er in Madrid bijna niets te eten is. Deze houding van de Madrilenen komt niet voort uit zorgeloosheid. Ze is absoluut te be- schouwen als een uitvloeisel van natuurlijken moed, als een totale afwezigheid van vrees. Ook als een zekere trots. De overheid wil, dat de bevolking Madrid ontruimt, maar het Madrileensche volk gaat niet weg, of hun huizen moeten tot den grond toe zijn afge- brand of kapot geschoten. Om een voorbeeld te geven: Op den dag, dat ik aankwam, was er een granaat in een huis gestagen, waardoor een kind gedood werd. Samen met den Amerikaanschen schrijver Er nest 'Hemingway ben ik er heen gegaan. Wij hebben met de vrouw gesproken en haar ge- vraagd: .Waarom verlaat u de stad niet?" Het antwoord was zeer typisch: Madrid, zei- de zij, is onze stad, waarom zouden wij naar een andere gaan? Als wij weggaan, zeggen de jongens aan het front: het gaat mis, want de burgers gaan weg. En dat zou hun den moed ontnemen." Ik heb aldus de heer De Nbve ook aan een Madrileen gevraagd, waarom zij tog vlie- geraanvallen geen toevlucht zoeken in de schuilplaatsen, die overal zijn opengesteld. Hij antwoordde mij: „Waarom zouden wij minder zijn dan de miliciens; die loopen ook niet weg als zij een vliegmachine hooren." En zeker is de bescherming dikwijls denk- beeldig. Bij de eerste bombardementen, toen men toevlucht placht te zoeken in de metro's, is immers bij Tetuan de las Victorias een bom ontploft juist in den ingang van de metro. Niemand kwam er levend uit. Sindsdien gelooft men in Madrid niet veel meer in Ibomvrije schuilplaatsen. Het slag- woord van ,,la Pasionaria" is: ,,Beter strijdend rechtop' te sterven dan geknield te leven". Dit woord helbben alle Madrilenen tot het hunne gemaakt. De invloed van ,,la Pasionaria" grenst aan het ongelooflijke. Op het oogenblik hebben in Spanje drie vrouwen den grootsten invloed op de burgeftbevolking en de soldaten. Het zijn ,,La Pasionaria", Frederica Montseny (minister van volksgezondheid) en Margarita Nelken. Ik heb, aldus spr., ,,La Pasionaria'' redevoeringen hooren houden, waarin elke rethoriek afwezig was, maar in haar enthou- siasme vindt zij beelden, die elk groot dichter haar benijden zou. Zooals men weet, is zij de vrouw van een Asturisch mijnwerker." Voorts vertelde de heer De Neve het een en ander over het moreel der regeeringstroepen. Hij had bijvoorfoeeld in een afgesloten straat in Madrid troepen gezien, die een gezellig partijtje voetlbal speelden, pas nadat zij van het front teruggekomen waren, waar zij 20 dagen in de eerste li'nies doorgebracht hadden. Zij hadden in 17 dagen geen warm eten ge- had... DE GESTOEEN FIETS TERECHT. A1 spoedig had de gemeentepolitie alhier vermoeden, dat het rijwiel, dat de vorige week Wdensdag werd weggenomen tijdens een ver- gadering in het cafe van den heer P. 't Gilde, was gsroofd door zekeren L. S. M., oud 37 jaar, die een zwervend leven leidt, en tracht in cafd's iets te verdienen met het verrichten van goocheltoeren. Het verloop van het on derzoek was, dat het vermoeden steeds meer en meer bevestigd werd. Tenslotte kwam men te weten, dat M. met het rijwiel te Sel- zaete was gekamen en van daar waarschijn- lijk naar Gent vertrokken was. Een samen- loop van omstandigheden leidde er toe, dat een cafehoudster in de omgeving een verhaal hoordei, dat in het cafd ,,De Appel" in de om geving van de Vrijdagmarkt te Gent, een goochelaar had gewerkt, welke daar vertrok ken was met achterlating van het rijwiel waarop hij gekomen was. Deze juffrouw had van het door de politie ingestelde onderzoek gehoord en was zoo actief aan het politie- Ibureau alhier daanvan telefonisch mededee- ling te doen. De hoofdagent-rechercheur Van Doom vertrok daarop naar Gent tot het in- stellen van een onderzoek en trof ter plaatse inderdaad het rijwiel nog aan. De Gentsche politie had geen bezwaar dat hij het karretje meenam en zoo staat het thans reeds in het politiebureau alhier, waar de eigenaar het zal kunnen bekomen zoodra het door de justitie is vrijgegeven. Door de politie is thans het signalement van verdachte zoowel in Nederland als in Belgie verspreid en zijn aanhouding veraocht. RI.JKS HOOGERE BURIGERSOHOOL. Voorbereidingsklasse. Nu de inschrijving voor de Voonbereidings- klasse geopend is blijkt, dat er van zeer veel zijden belangstelling voor dit nieuwe insti- tuut getoond wordt. Van vele kanten komen sympathiebetuigingen, doch ook enkele bezwa- ren worden geopperd. Deze foezwaren betref- fen slechts technische vraagstukken, zoodat hieraan alsnog tegemoet gekomen kan worden. Het lijkt niet fcwaad, dat nog eens even doel en organisatie hier kort uiteengezet wor den. Wie de vorige publicaties gelezen heeft, zal den indruk krijgen, dat er reeds eenige wijziging gebracht is in den oorspronkelijken opzet. Dit is gedaan om aan de verschillende bezwaren tegemoet te komen. Tevens wordt de basis van de Voorbereidingsklasse verbeterd door deze wijzigingen. Het doel van de Voorbereidingsklasse is tweeledig. Ten eerste wordt de leerlingen van de H.B.S. gelegenheid gegeven zich aan te passen aan het stelsel van vakleeraren en zijn werkwijze, die geheel afwijken van die van de Dagere School. Ten tweede worden de leeraren in de gelegenheid gesteld deze toekomstige leerlingen gedurende een jaar waar te nemen in de nieuwe omgeving^Men zou kunnen zeg gen, dat de kinderen gedurende den tijd, dat zij de Voorbereidingsklasse bezoeken, onder- zoch't worden op hun geschiktheid voor M. O. Het spreekt vanzelf, dat hierdoor de beteeke- nis van het tegenwoordige toelatingsexamen geheel vervalt. De leerlingen van de Voorbe reidingsklasse doen dan ook geen examen. Teneinde het bovenomschreven doel te kun nen verwezenlijken, is een vereeniging ge- sticht, welke zich ten doel stelt, deze Voorbe reidingsklasse te exploiteeren. De lessen zullen worden gegeven in een van de lokalen van de Rijks H. B. S. door de leeraren van de H. B. S. volgens een rooster overeenkomend met dat van de H.B.S.-klassen. Hoofdzaak blijven op dit rooster natuurlijk de 4 examenvakken, n.l. rekenen, Nederlandsch, aardrijkskunde, ge- schiedenis. Ter afwisseling wordt ook lefe ge geven in Fransch, meetkunde, tempo-schrijven, handteekenen, lichamelijke oefening, natuur- kennis, waardoor een volledige dagtaak kan worden samengesteld. Om practische redenen .begint op 3 Mei a.s. de Voorbereidingsklasse voor die leerlingen, waarover in Juli a.s. ibeslist kan worden of zij met September a.s. de H.B.S.-cursus kunnen beginnen. Op 7 September a.s. begint dan de Voorbereidingsklasse voor die leerlingen, waarover in Juli 1938 een beslissing genomen kan worden. Voor deze laatste groep blijft dus de inschrij ving opengesteld tot 1 Juli a.s. VERGEEFSCHE POGING. Een alhier gestationneerd liggende sleep- boot heeft pogingen in het werk gesteld om het anker van de meergemelde Nederlandsche zeelichter Thames I" te lichten, doch zonder resultaat. De Thames I" is hierop vertrokken met bestemming naar Londen. OMHOOGGEVAREN. Bij het binnenikomen van de Middelhaven alhier is het Belgische motorspitsschip ,,To- paze" op een der havenhoofden omhooggeva- ren en blijven zittem. Met behulp van een tweetal sleepbooten is het schip vlotgetrok- ken waarna het oogenschijnlijk zonder schade bekomen te hebben, de reis naar Belgie heeft voortgezet. BRAND AAN BOORD. Aan boord van het Belgische sleepschip ,,San Antonio" is j.l. Donderdagavond tijdens de vaart op de Wester-Schelde een hevigen brand uitgebroken. Door het krachtig optre- den der twee opvarenden en inmiddels te hulp geschoten sleepbooten kom de vuurhaard be- perkt worden tot de roef en het achteronder welke geheel uitbrandden. Omtrent de oorzaak tast men in het onzekere. Het zal zoowat omstreeks half acht geweest zijn, toen eenige personen die zich op de Scheldekade bevonden in de richting van den Hoek van Baarland hoog oplaaiende vlammen ontwaarden. Een oogenblik verkeerde men in de meening dat het hier een boerderijbrand gold, doch de kapitein van een binnenikomende sleepboot rapporteerde, dat een geladen sleep schip onder Everingen in brand stond. Inmid dels waren reeds eenige, hier gestationneerd liggende sleepbooten uitgevaren voor het ver- leenen van assistentie. Naderbij gekomen bleek dat er brand was ontstaan aan boord van het sleepschip ,,San Antonio" dat deel uitmaakte van een sleep van twee schepen welke getrokken werd door de sleepboot „Rival". Laatstgenoemde sleep- boot was bij het bemerken van den brand ten anker gekomen en lag in de nabijheid van het sleepschip. De beide opvarenden de scbipper en zijn knecht waren met primitieve middelen bezig om den vuurhaard te bestrijden. Een tweetal hier thuisbehoorende sleep booten hebben het blusschingswerk toen krachtdadig aangepakb en water in de roef gepompt. Het vuur was toen spoedig ge- bluscht en het gevaar voor uitbreiding be- zworen. Bij middemacht is de sleep toen binnengekomen in afwachting van een in te- stellen expertise-onderzoek. Naar verluidt zou de „San Antonio" nog heden naar Gent opvaren om de lading kolen aldaar te lossen. De sleep was op weg van Antwerpen via Ter Neuzen naar Gent. Het was opvallend hoe snel het foericht van den brand zich door onze stad verspreidde en tot laat in den avond dromden de nieuwsgie- rigen op de Scheldekade samen. Voor den schipper beteekent het echter wel een schade- postje, daar zijn inboedel niet tegen brand verzekerd is. BESMETTELIJKE ZIEKTE. In de week van 11 tot en met 17 April j.l. kwam in onze provincie een geval van rood- vonk voor, n.l. te Sluis. DE OUDSTE INWONER OVERLEDEN. Dinsdag overleed de oudste inwoner van Biervliet, de heer L. Verdegem, in den ouder- dom van bijna 99 jaar. V.V.V.-nieuws. BEVOEGDHEID VERLOREN. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten, dat A. P. J. v. R., niet-eervol ontslagen hoofd der openbare school A te Sas van Gent en P. S. de M., ontslagen onderwijzer aan de R.K. school te Boschkapelle, de bevoegdheid tot het geven van lager onderwijs hebben ver- loren. DE BLOEIENDE VRUOHTBOOMEN IN ZEELAND. De K.N.A.C. schrijft Het koude weer van de laatste week houdt den bloe? van de vruchtboomen zeer tegen. -s. Zondag zal er in de Betuwe, Neerland's iboomgaarden centrum, nog weinig te beloven zijn, evenmin als in de Beemster. Anders is het met Zuid-Limburg en Zee- land. De vruchtlboomen in Zuid-Limburg zijn nl. reeds in vollen bloei, zoodat de kans groot is, dat men hier Zondag a.s. naast kerse- en pereboomen ook reeds appelboomen in bloei zal aantreffen. Ook in Zeeland treft men vele boomgaar- den aan, welke zich Zondag reeds in hun voile pracht zullen toonen. Zuid-Beveland is hier het eiland, dat op de mooiste boomgaarden mag bogen, maar ook Walcheren telt vele vruchtboomen Als route over Zuid-Beveland kieze men: Kruiningen, Ierseke, Wemeldinge, Kapelle naar Goes of terug naar Kruiningen, Schore, 's-iGravenpolder, Ovezande, 's-Heerenhoek, 's-Heer Arendskerke, Goes. lets, wat men als men toch op Zuid-Beve land is, zeker niet mag overslaan is een tochtje rond Biezelinge of Kapelle. Deze op zich zelf reeds zoo fraaie dorpjes zullen, als de vruchtboomen in bloei staan, den toerist in extase weten te brengen. Een aanlbevelenswaardige tocht over Wal cheren is de volgende: MiddellburgSeroos- kerkeVrouwen polderOost kapelle en ver- volgens langs den Seisweg naar Middelburg. Het ijverige en ondernemende V.V.V.-bestuur heeft na intensieve vooibereiding tegen de Pinksterdagen een aantrekkelijk programma vastgesteld, dat der traditie getrouw er weer toe bij zal dragen de duizenden naar Axel te trekken. Definitief kon, naar men ons van bestuurszijde mededeelt, in de jongste verga- dering een attractievol en sportief „plan de campagne" worden bezegeld. Op den Tweeden Pinksterdag, die sedert vele jaren werd foenut tot het organiseeren van harddraverijen, is men er in geslaagd een ander evenement op het gebied der paardensport daar te stellen door een hemieuwd optreden van de wereld- beroemde Djiguiten-kozakken, die voor deze gelegenheid een speciaal en geheel nieuw pro gramma ten beste zullen geven met duizeling- wekkende en verblufUnde staaltjes van rui- terkunst en behendigheid, zooals in onze pro vincie nog nimmer werden vertoond. Om trent deze adembenemende prestatie's kunnen thans geen verdere mededeelingen worden ge daan, daar deze t.z.t. in de advertentiekolom- mem van dit blad nader zullen \Vorden ge- annonceerd. ,,Pinksterdrie" zal ditmaal na jaren ook weer een feestelijk aanzien aan ons stedeke geven, dat op dezen dag in het teeken der wielersport zal staan. Een groote 100 K.M. baankoers, betiteld met den weidschen naam van ,,De Eerste Ronde van Axel" wordt op dezen dag georganiseerd. Een 200 (resp. 3300 francs) aan premies wordt voor deze wegwedstrijd, waarvoor bereids de toestem- ming der autoriteiten werd verkregen, be- schikbaar gesteld. Een waarborg alizoo voor een ongekende animo en uiterste opvoering der prestatie's. „Het Centrum". Mayerling. De tragische historie die haar einde had in het jachtslot Mayerling, waar kroonprins Ru dolf van Oostenrijk en Maria Vetsera den dood vonden, is het besluit van een der bitter- ste hoofdstukken uit de kroniek van het huis Habsfourg. Wie wil kan de werkelijkheid, voor zoo- verre ze bekend werd, in al haar schrilheid en hardheid vergelijken met de film, die ge- idealiseerd, gedramatiseerd en geromantiseerd heeft en deze geschiedenis vertelt als die van een geheel en al ontgoochelden en gedesillusio- neerden kroonprins, die niemand in zijn om geving meer vertrouwt en een volkomen arge- loos en zuiver jong meisje, dat de eenige mensch wordt waarin hij gelooft en die hij liefheeft, in de starre wereld van het toen- malige Weensche hof. Hoe die vergelijking ook uit moge vallen: er is op deze wijze een prachtige en ontroerende film tot stand ge komen. Men heeft ons zulk lief en leed ten hove maar al te vaak voorgesteld als melodrama I of operette; ddze film echter staat verre daar- boven, op een hoog peil van menschelijkheid. De kroonprins wordt door den keizer ge- dwongen tot een huwelijk met aartshertogin Stephani, maar dit is een volkomen mislukking en de prins wordt eerst een teruggetrokken willoos werktuig tot er verandering komt. (Hij wordt idealist, begeeft zich in kringen die als staatsgevaarlijk word«ji beschouWd en dan op een voorjaarskermis ontmoet hij de jonge ba- rones Maria Vetsera. jWeldra wordt de keizer op de hoogte van die verhouding gebracht en komt het tot een uit- barsting tusschen beide. Men weet uit de his torie hoe het dramatisch einde komt: de kroonprins wil afstand doen van zrjn rechten, zich laten scheiden. Als de keizer voet bij stuk houdt en dreigt de jonge barones in een kloos- ter te doen plaatsen, geeft de kroonprins zich gewonnen. Hij vraagt afscheid te mogen ne men van Maria Vetsera, hetgeen de keizer toestaat. Ik zal volgen, zegt zij, terwijl zij weet In het jachtslot Mayerling vindt men beiden dood. Het drama heeft zich voltrokken, een ont- roering gaat door de geheele menschheid. Als tweede hoofdnummer volgt: Rivalen. .Een zeer boeiende film waarin twee mach- tige tegenstanders die een hevigen strijd voe- ren om de heerschappij van een gedeelte (niet het mooiste) van New York. Het gaat er niet malsch naar toe, maar zij zijn sportief al zijn de middelen die zij gebruiken dikwijls verre van fraai. Zij gunden elkaar het slechtste en toch worden zij ten slotte vrienden. Een film, die pakt tot de allerlaatste minuut. Zij zal doen lachen, en de bezoekers in spanning houden en ook ontroeren, al is dit op een geheel andere wrjze dan bij het meesterwerk ..Mayerling", dat dit programma zoo aanbevelenswaardig maakt. Gevallen. Donderdagmiddag kwam de 61-jarige heer A. P. v. B. uit Ter Neuzen in de Langedelft alhier door onfoekende oorzaak te vallen. Door toegeschoten hulp werd v. B., die be- wusteloos was en een wonde aan het hoofd had, in den winkel van den heer J'acq Frank binnengedragen. Toen hij eenigszins bijkwam, was hij in staat mede te deelen, dat zijn echt- genoote ook te Middelburg vertoefde en kon men deze bericht doen. Intusschen had zuster Van Roo, die zich in de nabijheid bevond, een verband gelegd. Nadat ook medisch advies was ingewonnen, kon de heer v. B. met zijn echtgenoote per taxi naar de woning van be- kenden vertrekken. ZIEKENAUTO VERONGELUKT. Woensdagmiddag kwart over vier reed de ziekenauto van den geneeskundigen dienst te Rotterdam, bestuurd door den 45-jarigen A. L. W. S., komende uit de richting Den Haag, op den rijksweg te Overschie. In de zieken auto lag de Noor H., die bij een ongeluk te Hoek van 'Holland was gewond en door den ziekenauto was gehaald, vergezeld van den verpleger H. G. Bij den Hofweg wilde een voor den zieken auto rijdende personenauto, bestuurd door J. H. B., uit Hillegersberg, linksaf slaan, wat de bestuurder van den ziekenauto te laat be- merkte. Hij trachtte nog uit te wijken, maar botste eerst tegen een paal, toen tegen den personenauto en draaide eenige malen over den kop en bleef tenslotte op den berm liggen. De bestuurder en de inzittende kwamen er vrij goed af. De gewonde Noor liep nog een venwonding aan het hoofd op. De auto's zijn door de politie in beslag ge nomen. De gewonde Noor is per Roode Kruis-auto naar het Havenziekenhuis vervoerd. POLITIE.KE KLO'DDERAARS. De voorgevel van het secretariaatsgebouw van de vereeniging Eenheid door Democratie aan de Stationsstraat te Utrecht is Dinsdag- nacht door politieke tegenstanders beschilderd met de emfolemen hunner organisatie. Over een groote oppervlakte is de gevel besmeurd en ook de deur en het naamlbord naast den ingang hebben het moeten ontgelden. Als eenig antwoord hierop heeft nu het secretariaat van Eenheid door Democratie tegen den geVel een groot doek gespannen met het opsdhrift: ,,Dit huis werd verontrei- nigd door de beweging, die in haar vaandel voert: tucht, orde, solidariteit van alle bevol- kingsklassen". DE RIVIEREN WASSEN. Wegens den zwaren regenval der laatste dagen in alle streksn van West-Europa zijn de Maas, de Waal, de Rijn en de IJssel weer ver boven het normale peil gewassen en on- dervindt men in het aan de rivieren grenzende gebied den overlast van overstroomingen. GEWONDE VOETGANGER BEROOFD. Maandagmiddag is er op den hoek van de Lange Kerkstraat en de Broersvest te Schie dam een aamjjding ontstaan tusschen een motorrijder en den 36-jarigen makelaar Man tel uit Schiedam. De makelaar, die te voet was, werd tegen de straat geslingerd en met een bloedende hoofdwond en een schedelbasis- fractuur naar het gemeenteziekenhuis ver voerd. Om ongeveer half drie kwam de 23-jarige A. Z. met zijn motorfiets, waarop een duo- passagier, de Broersvest afrijden om met een bocht de Lange Kerkstraat in te gaan. Op dat oogenblik liep de 36-jarige heer Mantel, makelaar te Schiedam, op het verhoogde ge deelte tusschen Broersvest en Gedempte Broersvest, vanwaar hij den rijweg overstak in de richting van de Lange Kerkstraat. Op den rijweg aangekomen, keek hij in de rich ting van den naderenden motorrijder, die sig- nalen gaf en achter den voetganger om wilde rijden, omdat daar alle ruimte voor was. Maar na even stilgestaan te hebben, liep de heer Mantel plotseling achteruit met het gevolg, dat ondanks krachtig remmen de motorrijder een aanrijding niet kon voorkomen, De heer Mantel werd tegen de straat gesmakt en ook de motorrijder en de duopassagier kwamen in aanraking met de keien. Een dokter, die juist passeerde, constateerde een bloedende wond, die hij voorloopig venbond. De heer M. had tevens een zware hersenschudding of vermoe- delijk een schedelbasisfractuur opgeloopen. Per politie-auto is het slachtoffer naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. Zijn toestand was zoo, dat hij niet kon worden gehoord en later was de toestand zorgwekkend. De motorrijder en de duopassagier kwamen er met enkele lichte Verwondingen af. Maar de duopassagier kwam tot de onaan- gename ontdekking, dat hij een bedrag van ongeveer een gulden miste. Zijn portemon- naie was bij de botsing uit zijn zak gevallen en open op straat gerold. Hij raapte zijn geld bij elkaar en miste ongeveer een gulden. Om- standers wisten hem te vertellen, dat een on- bekende eenig geld van de straat had opge- raapt. Erger was, wat later bleek, n.l. den heer Mantel was een gouden zegelring ontstolen. BLOEIENDE VRUOHTBOOMEN. Niet elke bloem geeft een vrucht. Wanneer de vruchtboomen hun rijkdom aan bloesems hebben ontplooid in West-Friesland, de Beemster, het Zuiden van Utrecht, de Betuwe, Zuid-Limburg, op Zuid-Beveland, de Zuid-IHollandsche eilanden of in de Uselstreek, dan genieten zij de bewondering van velen, die van nabij en van verre zijn gekomen om het bloemfestijn te aanschouwen. Deze toeschou- wers verzadigen zich aan het wit en het rose, dat de boomen overhuift en denken er soms bij aan een tochtje, dat later kan worden on- dernomen om kersen te gaan eten in zoo'n boomgaard. Op dien bloei zal immers de vruchtzetting volgen en na eenige weken reeds zullen de blozende kersen rijpen! (Wie in eigen tuin of tuintje vruchtboomen bezit, beziet de bloeiende boomen met een eenigszins ander gevoel, want we weten, dat niet steeds zoo'n rijke belofte in vervulling gaat. Een enkele fiksche nachtvorst kan heel veel bederven, soms zooveel dat het aantal vruchten, dat men later ziet groeien, in geen verhouding staat tot hetgeen als gevolg van een rijken bloei mag worden verwaoht. Het is weliswaar niet wenschelijk, dat elke bloem of zelfs maar een vijfde of tiende deel er van door een vruchtje zal worden gevolgd, maar toch ziet men graag den boom yol geladen. Gesteld, dat elke bloesem een vrucht wordt, dan beteekent dit in de eerste plaats een te betreuren verspilling van kracfiten door den boom. In den regel zien we dit herstellen, doordat een groot aantal vruchtjes gaat af- vallen: de boomen ruien. Dit is maar geluk kig, want waar zij het -niet of in onvoldoende mate doen, daar verdient het alle aanbeveling in te grijpen door met de vingers de vrucht- beginsels uit te knijpen. Eerst neemt men zooveel vruchtjes weg, dat er nog teveel overblijven. Vallen er hier- van niet meer af, dan worden de overtollige bij de tweede dunning weggenomen. Waar de werkzaamheden deze voorzichtige wijze van dunnen niet toelaten, daar verwijdert men in eenmaal alles, wat overdaad mag heeten. Door zulk dunnen bevordert men het wel- zijn van de boomen, die zich niet uitputten bij het groottorengen van de overtalrijke vruchten en zaden, hoewel dit hun levensdoel is, maar waarvan zij zich het volgende jaar pas kunnen herstellen en dan dus weinig of niet zullen bloeien. Dit is van de redenen van de beken- de beurtjaren, die vooral bij late appels voor komen. Aan den anderen kant dienen wij door het dunnen onszelf, want het heeft verschil lende voordeelen, een niet te groot aantal flink uitgegroeide vruchten te plukken boven het oogsten van een grooter massa, die kleiner van stuk en dikwijls minder smakelijk is. Ongetwijfeld zijn er lezers, die verzuchten, dat zij nimmer reden hebben om een teveel aan vruchtjes door dunning weg te nemen, of althans niet bij een of meer boompjes in hun tuin, die wel jaarlijks mooi bloeien, maar zel- den meer dan een enkel vruchtje dragen. Het is bekend, dat dit voorkomt bij appels, peren, pruimen en kersen in de eerste plaats. We denken nu niet aan de gevolgen van aantas- tdng van appels en peren door schurft of van pruimen door de appelzaagwesp, maar uitslui- tend aan uitblijvende vruchtzetting. Deze mogelijkheid is altijd in ruime mate aanwezig en de natuur br-dngt niet uit spilzucht of pronkzucht dien bloemenrijkdom, welke ons oog zoozeer bekoort. Vruchtzetting kan slechts volgen na bestui- ving. Soms kan dit met eigen stuifmeel, maar vaak is kruisbestuiving noodzakelijk. OOn het laatste geval .is de boom zelf steriel en is het stuifmeel van een ander soort en soms van meer soorten noodzakelijk. Hierop is bij de aanplanting soms niet ge- rekend. Het is niet noodig, zoo'n onvrucht- baren boom te verwijderen, want door bijplan- ting van een anderen boom, die passend stuif meel levert, kan hij vruchtdragend worden gemaakt. Hiervoor is het noodig den naam van den ondankbaar schijnenden boom te kennen. ZONDAG 25 APRIL 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2 u., de heer B. Dagervos. SLUESKIL. 9.30 u., de heer L. Dek; 2 u., lees- dienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9 u., de heer B. Dagevos; 2 u., Ds. W. Vrijlandt, beroepen pred. te Veldhoven. ZAAMSiLAG. 9 u., leesdienst; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, Van Ter Neuzen. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 1.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUIZEN. 9.30 u., Ds. G. W. van Houte, H. A.; 2.30 u., Ds. G. W. van Houte, H. A. en dankz. AXEL. 9 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeonte. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEfUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., Ds. Baay, van Tholen. Lokaal „Eben-Haezer". Dekkerstraat Ter Neuzen. 6 u., Dr. L. J. Cazemier. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u„ 8.30 u. en 10 u., H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. DINSDAG 27 APRIL 1937. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 6 u., Ds. J. van den Berg, van Krabbendijke. Arrondissements-Reohtbank te Middeburg. Zitting van Vrijdag 23 April 1937. De volgende vonnissen werden uitgesproken P. v. D., oud 34 j., chauffeur, wonende te Ter Neuzen, verdaeht van diefstal, vrijge- sproken. G. V. M. D., oud 31 j., landbouwer, wonende te Groede, is wegens overtreding der Jachtwet met vemietiging van het vonnis van den kan- tonrechter, thans veroordeeld tot 10 boete of 5 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het geweer. J. A. C., oud 30 j., koopman te IJzendijike, is wegens het koopem van goederen zonder volledige btealing veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf De volgende zaken werden behandeld: C. v. B., oud 54 j., werkman, wonende te Stekene (Belgie), gedetineerd, werd ten laste gelegd, dat hij, op verschillende data in Febru- ari 1937 te Axel heeft weggenomen een rijwiel, een jas, beenpijpen, een paar schoenen, een konijn, en hamer, tang, spijkers, een bijtel, een mes, een boor, een paar sokken, toebehoorende aan Anna Comelissen, P. de Putter en W. Dieleman. Eisch 8 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Mr. Zaaijer, verdachte's raadsman, refe- reerde zich aan het oordeel van de rechtbank. J. P., oud 38 j., wagenvoerder bij de Z.-Vl. Tramweg Maatschappij, wonende te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Februari 1937 te Axel als wagenibestuurder op de motor-electrisohe personentrein M.E. 18 van de Z.-Vl. Tr. Maatschappij, met die tram rijdende van Sas van Gent naar Zaamslag, te Drie-Schouwen een opdracht had gekregen van zijne Maatschappij met een goederentrein, welke van Zaamslag moest komen, te kruisen op de wisselplaats Axel-station, nadat hij die goederentrein daar nog niet had aangetroffen, hoogst roekeloos en onvoorzichtig niet met zijn tram op die wisselplaats heeft gewacht totdat ook bedoelde goederentrein daar zou zijn aangekomen, maar is doorgereden, waar door hij in krachtige botsing is gekomen met de komende tram, op enkel spoor, tengevolge waarvan de navolgende personen, welke zich bevonden, deels in de door hem gevoerde tram, deels op bedoelden goederentrein, lichamelijk letsel bekwamen, en wel: Adriana Bom een hersenschudding en een inwendige kneuzing van het rechterbeen; Aamout de Feijter een hersenschudding en een hoofdwond; Pieter Willem Riemens een hersenschudding eft 2 hoof dwon den; Manuel Johannes van den Bergen, een hersenschudding en een hoofd wond tengevolge waarvan die personen gerui- men tijd het bed moesten houden. Eisch 3 maanden hechtenis, voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. A. C. F., oud 24 j., chauffeur, wonende te IJzendijke, werd ten laste gelegd, dat hij op 6 Maart 1.1. te IJzendijke als bestuurder van een auto daarmede rijdende vanaf den zijweg en zich willeride begeven naar de hoofdweg, hoogst roekeloos en onvoorzichtig en onna- denkend met die auto zich heeft begeven op den spoorweg van de Z.-Vl. St. Mij, terwijl een motorwagem van dien tram in aantocht was en dien spoorweg kruisende, met de auto dus- danig heeft gemanoeuvreerd, dat deze tot stil- stand kwam op zuk een plaats, dat er een aanrijding met den tram plaats vond, waar door gevaar ontstond voor het verke.er op dien spoorweg. Eisch 1 maand hechtenis. P. A. L., oud 22 j., arbeider, wonende te Biervliet, werd verdaeht dat hij op 25 Febru ari 1937 te Biervliet heeft weggenomen een aantal doosjes met smeermiddeeln, een aantal glazen buisjes met medicamenten, een aantal veiligheids-scheermesjes, alles toebehoorende aan A. G. R. Mulder. Eisch 1 maand gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke gavangenmeming. De Rechtbank weigerde dit laatste. P. F. de H., oud 28 j., leurder, wonende te IJzendijke, werd verdaeht dat hij omstreeks December 1936 te Bouchaute of in Zeeuwsch- Vlaanderen een geldsbedrag van ongeveer 600 Belgische franken, toebehoorende aan A. C. Caus, welke gelden hij ter incasso en ter af- draging aan genoemden Caus onder zich had, heeft verduisterd. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. P. G., oud 65 j-, arbeider, wonende te Graauw, werd ten laste gelegd dat hij opge- nomen zijnde in de steunregeling van de ge meente Graauw en Langemdam in de week van 22 tot en met 27 Juni 1936 zijn gezins- inkomsten te laag heeft opgegeven, n.l. door niet op te geven idat hij in die week een bedrag van 12,82 aan Invaliditeitsrente had ont- vangen, terwijl daardoor aan hem meer steun is verstrekt dan waar hij recht op had. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Mr. Zaaijer, verdachte's raadszaam, vroeg een voorwaardelijke straf.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6