ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ABDIJSIROOP No. 9596 VRIJDAG 23 APRIL 1937 77e Jaargang Bmnenland Buitenland. Hebt Gij het telkens op de luchlpijpen? AKKER's versterkte TWEEDE BLAD mmmmmmmmBaammmmaaamm (tmtaKtsnewKHSMmKm °®Ba NEUZENSCHE COURANT 24 APRIL HERfiJENKIN'G GEBOORTEDAG W!I LEM VAN ORANJE. Morgen, Zaterdag 24 April gedenkt ons land den geboortedag van Willem van Oranje. Groep Nederland van het Algemeen Neder- landsch Verbond, wekt daarom alle vaderlan- ders op, dien dag de vlag uit te steken, om op deze wijze de nagedachtenis van den Vader des Vaderlands, den grondlegger van onzen staat, te eeren. K. D. P. EN VERKIEZING EERSTE KAMER. Bij de a.s. verkiezing voor leden der Eerste Kamer zal de Katholiek-Democratische partij in alle provincies, waar zij leden heeft, uitko- men met de candidatuur van haar purtij-voor- zitter, mr. A. P. C. Peters. Daar de K. D. P. over niet genoeg Staten- leden beschikt om zelfstandig haar candidaat gekozen te krijgen, zal zij overleg plegen over een gemeenschappelijke lijst met andere groepen die in hetzelfde geval verkeeren. NEDERLANDSCH VERPLEGEND PERSONEEL NAAR SPANJE. Donderdag begaven zich zes. verpleegsters en een verpleger, uitgezonden door de com- missie ,,Hulp aan Spanje" op weg naar Parijs, waar zij zich zullen aansluiten bij een groep Amerikaansche en Tsjechische verpleegsters en verplegers om gezamenlijk naar Spanje te gaan. Zij zullen daar in een internationaal hos- pitaal in Onteniente werkzaam zijn. De Nederlandsche ambulance is des middags op het Spaansche gezantschap te Den Haag ontivangen door den gezant en mevrouw De Semprun y Gurrea, waarna het groepje den middagtrein naar Parijs nam. Hedenavond wordt de reis naar Spanje voortgezet. DE WERKZAAMHEDEN DER J A CHTC OMM S SI E Het Tweede Kamerlid Van Poll stelde_ de vdlgende schriftelijke vragen aan den Minis ter van Landbouw en Visscherij: 1. Is de Minister bereid mede te deelen, hoever de in de jachtwet voorziene jachtcom- missie, welke op 1 Maart 1.1. 13 jaren in functie was, gevorderd is met het afwerken van de haar in art. 84 der jachtwet opgedra- gem taak 2. Is de Minister niet van oordeel, dat deze lange duur van den arbeid der commis- sie bij het uitvaardigen der wet niet werd voorzien en dientengevolge een aantal jacht- renten, krachtens art. 75 der jachtwet vast gesteld of nog vast te stellen op een bepaald percentage der schadeloosstelling ex art. 71, waarvan het be drag elk jaar aangroeit, zoo- lang zij niet onherroepelijk is vastgesteld. be- langrijk hooger worden dan in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen? 3. Is de Minister bereid aan de Kamer een gedetailleerd overzicht te verstrekken van den reeds verrichten en nog te verrichten arbeid dezer commissie, in dier voege, dat worden overlegd a. de naam en de grootte der behandelde, nog in behandeling zijnde of nog te behande- len jachtrechten; lb. de data der beslissingen, ten aanzien van reeds afgehandelde jachtrechten door de jachtcommissie genomen; c. de data van de definitieve beslissingen in zake de schadeloosstelling; d. de bedragen der schadeloosstellingen en der daaraan beantwoordende jachtrenten; e. de bedragen der bijkomende renten? DE ONDERHANDELINGEN OVER EEN NEDERLANDSCH-ARGENTIJN SCH HANDELSVERDRAG. Het A.N.P. meldt uit Den Haag; De besprekingen, welke de Nederlandsche handelsmissie naar Zuid-Amerika te Buenos- Aires heeft gevoerd, hebben er toe geleid, dat de onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen Nederland en Argentinie in een zoo- danig stadium zijn gekomen, dat spoedige overeenstemming mag worden verwacht. Er is een ontwerp-verdrag opgesteld, be- staande uit vijftien artikelen, dat gebaseerd is op de wederzijdsche voorstellen en waarin de Nederlandsche handelsmissie haar deside rata heeft neergelegd. Volgens deze voorstel len zal Argentinie voor verschillende Neder landsche artikelen de douanetarieven verlagen en zal Nederland de minim um-invoercontin- genten voor bepaalde Argentijnsche produc- ten verhoogen. Zoowel van Argentijnsche als van Neder landsche zijde moeten de wederzijdsche desi derata nog worden bestudeerd en hoewel er goede hoop bestaat, dat men op den grond- slag der thans ontwonpen voorstellen tot overeenstemming zal komen, zijn de in het buitenland circifleerende geruchten, dat reeds een Nederlandsch-Argentijnsch handelsver drag zou zijn gesloten, voorbarig. VERLENGING CXJNTINGENTEERINGEN. De volgende contingenteeringen zullen per 1 Mei worden verlengd, waarbij de onder- staande bepalingen betreffende de basistijd- vakken, de autonome percentages en de perio- des zullen worden vastgesteld: Zakdoeken, basistijdvak 19301931, 50 pet. van het bruto-gewlcht, 12 maanden. Paarden, basistijdvak 193119321933, 100 pet. van het aantai stuks, 6 maanden. Slachtpaarden, foasistijidvak 19311932, 20 pet. van het aantal stuks, 6 maanden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrekking hebben op de autonome landencontingenten, derhalve niet op be 'biji handelsverdrag ver- leende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. NOODREGELING VOOR DE OLDEN VAN DAGEN? In een te Hoorn gehouden verkiezdngsbij- eenkomst der vrijzinnig-democraten te Hoom, heeft Minister Oud een rede gehouden, waarin hg de actie voor staatspensioen ter sprake bracht. Na te hebben betoogd, dat het geld voor volledige staatspensionneering ontbreekt, ver- klaarde de Minister dat het niet beteekent, dat de ouden van dagen onverzorgd moeten blijven. Het zou namelijk in de bedoeling liggen, dat er in be naaste toekomst althans wan- neer de vooruitgang in de belastingcpbreng- sten aanhoudt iets voor de (Aden van dagen zal worden gedaan, in dien zin, dat zij, die nog onverzorgd zijn, in de verzekering kun- nen worden opgenomen. Van rechtsche zijde zou tegen een dergelijke noodregeling geen principieel bezwaar kunnen bestaan. Mr. Oud ontkende ten aanzien van het vraagstuk der Staatspensionneering een draai te hebben genomen bij tien jaar terug, toen hlj in de Kamer nog voor Staatspensioen heeft gepleit. Toen kon men jaarlijks nog besohik- ken over 50 millioen uit het verzekeringsfonds, doch thans zou invoering van volledig Staats pensioen zeker 60 millioen per jaar vorderen, welke op het oogenblik niet zijn te vinden. DE ZOMERPOSTZEGELS 1937. De directeur-generaal van de volksgezond- heid heeft Dinsdag in het gebouw van den ge- zondheidsraad te 's-Gravenhage het centrale propaganda-comite voor de zomerpostzegels 1937 ge'installeerd. Dit comite, waarvan Dr. N. M. Josephus Jitta als voorzitter en Dr. J. B. F. van Gils als secretaris zullen optreden, is samenge steld uit een aantal leden, gekozen uit de kringen, welke bij de uitgave van de zomer postzegels van dit jaar het meest belang heb ben. De postzegels zullen de beeltenissen dragen van Joost van den Vondel, Anthonie van Leeuwenhoek, Frans de la Boe Sylvius en Jacob Maris. STEUN AAN DE SLTKERBIETENTEELT. Bij de crisis-steunbeschikking 1,937 Suiker- bieten I (oogst 1937) is bepaald, dat uit het Landbouwcrisisfonds steun zal worden ver-, leend aan suikerfabrieken op een hoeveelheid op suiker verwerkte suikenbieten van den oogst 1937 van ten hoogste 1.560.684.000 Kg. tot een zoodanig bedrag, dat door de fabrie- ken voor garantiebieten, geleverd met inacht- neming van het bepaalde in het bij deze be- schikking behoorende reglement, aan de daar- voor in aanmerking komende telers 10,25 per 1000 Kg. netto zal kunnen worden uitbetaald, met dien verstande, dat slechts steun zal wor den uitgeikeerd ten aanzien van die hoeveel- heden suikerbieten, welke zoowel geteeld als aan eenige fabriek geleverd zijn door den teler, aan wien blijkems een door hem over te leggen schriftelijk bewijs ten minste een zoo- danige hoeveelheid garantiebieten door de Nederlandsche akkerbouwoentrale is toege- wezen. STEUNVERLEENING aan TUINDEES. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de gemeentebesturen bericht, van zijn ambtgenoot van landbouw en visscherij een brief te hebben ontvangen, waarin wordt uiteengezet dat de strekking van de steun- verleening aan den tuinbouw uit het land bouwcrisisfonds is om dezen tak van bedrijf te helpen bij het overwinnen van de door de cri sis veroorzaakte moeilijikheden. Een zoodanige uitkeering uit het landbouw crisisfonds, die dus niet als een persoonlijke ondersteuning dient te worden opgevat, be- hoeft daarom naar de meening van den Minis ter steun van een orgaan van burgerlijke ar- menzorg niet uit te sluiten. HET VOORONTWERP- LANDBOUWORDENIN GSWET. Een motie van den bond van graan- en meelhandelaren. De Nederlandsche bond van graan- en meel handelaren heeft in een te Den Haag gehou den buitengewone ledenvergadering de volgen de motie aangenomen in verband met het van het door den Minister van Landbouw en Vis scherij ter fine van advies aan verschillende instanties voorgelegde voor-ontwerp land- bouwordeningswet 1937 Overwegende dat de belangen van den handel in agrari- sche producten ten nauwste betrokken zijn bij de maatregelen, die tot instandhouding van den landbouw zijn en worden genomen; dat aan vele bedrijven van handel reeds zeer emstige schade werd toegebracht door de uit- voering van de landbouwcrisiswet 1933 en de daarin opgenomen wetten; dat het ontbreken van een met den land bouw gelijkwaardige vertegenwoordiging in de colleges van advies en de met de uitvoering belaste organen door den handel wordt ge- voeld als een leemte, die noodwendig tot een- zijdige orientatie en derhalve tot een niet juist afwegen der verschillende belangen moet leiden; dat voornoemd voor-ontwerp landbouworde- ningswet de strekking heeft, om naast advi- seerende ook uitvoerende en verordepende be- voegdheden toe te kennen aan te vormen be- drdjfsorganen, die in overgroote meerderheid zullen zijn samengesteld uit vertegenwoordi- gers van land- en tuinbouworganisaties. Van oordeel: dat de vrijheid van den handel, als zelf- standige en met den landbouw gelijkwaardige hedrijfstak, zooveel en zoo lang mogelijk dient te worden geeerbiedigd en dat voorzieningen, welke het belang van den landbouw betreffen, deze vrijheid niet mogen aantasten; dat het, indien aan dezen wensch niet kan worden voldaan, in elk| geval ondoelmatig en hoogst onbillijk moet worden geacht, dat met betrekking tot zaken, waarbij vitale belangen van den handel zijn betrokken, groote foe- voegdhed'en worden toegekend aan organen, die voomamelijk uit agrarische vertegen- woordigers zijn samengesteld; dat de organisaties van den handel volkomen in staat en bereid zijn om alle gewenschte medewerking te verleenen aan de totstand- koming en uitvoering van maatregelen, die de gemeenschappelijke belangen van landbouw en handel raken; dat door een goede samenwerking op voet van gelijkheid tusschen vertegenwoordigers van beide groepen de landbouwbelangen en de belangen van den handel het best zullen zijn gediend en het algemeen belang zal worden bevorderd. Spreekt den dringenden wensch uit: dat, indien het onverhoopt onvermijdelijk mocht zijn den handel in agrarische producten, naar aanleiding van voor den landbouw nood- zakelijke maatregelen, aan bepaalde voor- schriften te binden, in elk geval, zoowel bij de uitvoering van de bestaande landbouw crisiswet 1933 als bij d£ totstandkoming en uitvoering van nadere wettelijke voorzienin gen ten behoeve van den landbouw, aan de organisaties van den handel in agrarische producten passende invloed zal word'en toege kend, waarbij het baginsel van volkomen ge- lijkberechtigdheid waarachtige toepassing vinde. Deze motie is ter kennis gebracht van den raad van Ministers, de leden der Staten-Gene- raal en het college van regeeringscommissa- rissen. DE BROODPRIJZEN- Het bestuur van den Centralen Bond van Ned. Verbruikscodperatiee heeft aan den Minister van landbouw en visscherij een adres gezonden, waarin het bestuur erop aandringt, de heffing op buitenlandsche tarwe en den V.I.T.A.-tarweprijs zoodanig te verlagen, dat broodprijsverhooging in den eersten tijd kan worden voorkomen. Aangenomen kan worden, dat de brood- prijzen sinds Januari j.l. algemeen met 2 cent per 800 gram zijn gestegen. Bij 'n voort- durend oploopenden wereldmarktprijs zullen, indien de crisislasten op tarwe niet worden verlaagd, de broodprijzen in de naaste toe komst ongetwijfeld nog meer worden ver- hoogd. Nu van 'n eenigszins aanmerkelijke verhooging van de koopkracht van de groote massa der verbruikers nog niets valt te be- merken, moet een dergelijke stijging van den prijs van het eerste volksvoedsel funest wor den geacht. WIJZIGINGEN IN DE GHRISTELIJKE WERKGEVERSVEREENIGING. Het bestuur der vereeniging van christelijke werkgevers en groothandelaren in Nederland (christelijke werkgeversVereenigingschrijft ons, dat bij Kon. besluit d.d. 7 April j.l. eenige wijzigingen in de statuten, waartoe op de laat- ste algemeene ledenvetgadering het besluit genomen was, zijn goedgekeurd. Deze wijzigingen beoogden met name de or- ganisatorische positie der vereeniging te doen beantwoorden aan de feitelijtke sociaal-econo- mische ontwikkeling hier te lande, waarbij de overheid in steeds sterkere mate uit het be- drijfsleven opgekomen organen inschakelt daarbij uitgaande van de bestaande vakorga- nisaties van werkgevers en werknemers eener- zijds, en van de centrale organisaties van werkgevers en werknemers anderzijds, bij welke centrales dps vakorganisaties, in overeenstemming met de onderscheiden levensrichtingen, zijn aangesloten. Waar op die wijze van werkgeverszijde- reeds twee uit- gegroeide vakcentrales bestaan, te weten het (liberale) verbond van Nederlandsche werk gevers en het R.K. Verbond van Werkgevers- vakvereenigingen (nauw verbonden met de al gemeene R.K. Werkgeversvereeniging), ligt het voor de hand, dat ook de protestantsch- christelijke werkgevers zich organisatorisch aan dezen stand van zaken aanpassen. Be- stond de christelijke werkgeversvereeniging tot nog toe .uit individueele leden uit allerlei branches, thans maken de statuten ook aan- sluiting van vakorganisaties mogelijk. Als vereischte voor' de aansluiting van een zoo danige vakorganisatie is gesteld, dat de vak- vereeniging geheel of voor een overwegend gedeelte bestaat uit leden, welke instemmen met de statuten van 't christelijk werkgevers- verbond. Dit zal uiteraard steeds het geval zijn, indien de vakorganisatie zelve op princi- pieelen grondslag staat, doch het bestuur meende anderzijds de mogelijkheid niet te mogen uitsluiten, dat zgn. neutrale vakorga nisaties, waarin evenwel het christelijk ele ment behoorlijk is vertegenwoordigd, zich ook bij een protestantsch-christelijke werkgevers- centrale kunnen aansluiten. Dit klemt te meer, nu de vakorganisaties in de komende jaren in de gelegenheid zullen worden gesteld via hun centrale gebruik te maken van de jongste sociaal-economische ordeningswetten, welke met alle kracht door het Verbond van Neder landsche Werkgevers zijn bestreden, zoodat aansluiting bij de liberale werkgeverscentrale reeds om die reden voor menige vakorganisatie op den duur bezwaarlijk zal zijn. De naam der vereeniging is thans gewij- zigd in Verbond van Protestantsch-Ghriste- lijke Werkgevers in Nederland (bij afkorting: Christelijk Werkgeversverbond) DE TEWATERLATING VAN DE „TROMP". Ten gevolge van een- ingetreden vertraging zal de tewaterlating warn den flottieljeleider ,,Tromp" op de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. te Amsterdam eenigen tijd moeten worden uitgesteld. NOG TWEE JONES OP DE LOER OM DE BLOKKADE TE BREKEN. De twee Jones, die van de mais en die van de ham-en-eieren, die na het vertrek van hun naamgenoot met de aardappelen, in de Zuid- Fransche havens zijn blijven liggen, zouden wordt uit Londen aan ,,De Telegraaf" ge- meld v/el graag het voorbeeld van hun col- lega willen volgen en naar Bilbao afvaren; ook kapitein Still van de „Hamsterley" ver- langt niet liever, dan St. Jean de Luz te ver- laten. Tegen dat vertrek bestaan echter, naar de „Daily Mail" vemeemt, uiteenloopende be- zwaren. Om met de ham-en-eleren te begin- nen, die Jones beweert in zijn schip „Sara- stone" te hebben geladen, kan men zeggen, dat er ernstige verdenking is gerezen, dat er ook wapens verborgen zijn. Het oorlogstuig zou te Helsingfors zijn geladen en te Antwer- pen moet er een dikke laag aardappelen op gegooid zijn. Woensdag werd te Bordeaux een begin gemaakt met het lossen van de aard appelen, doch toen de controlecommissie de lading naar wapens wilde ondsrzoeken, staak- ten de arbeiders het werk. Het Britsche consulaat te Bordeaux wilde geen inlichtingen verstrekken, doch het staat vast, dat v66r het onderzoek de ,,Sarastone" niet zal mogen uitvaren. Eerst moet Jones bewijzen, dat hij recht heeft op de toevoeging ham-en-eieren' Mais-Jones is met zijn 2500 ton groote ,,Mac-Gregor" van Bayonne naar St. Jean de Luz gevaren en dus wat dichter bij Spanje gekomen. Hij maakt zich nu gereed om door te varen doch het is duidelijk, dat hij nog aar- zelt. De reden daarvan is misschien, dat te Bayonne een draadloos bericht is opgevangen, volgens hetwelk een schip om assistentie van een Britschen kruiser heeft gevraagd, daar het door nationalistische oorlogsschepen is aangevallen, die wilden verhinderen, dat het de haven van Bilbao binnenvoer. Ook is een Mexicaanscfa schip met munitie en dertig ge- demonteerde vliegtuigen uit Mexico buitge- maakt. Wat nu kapitein Still betreft, die bevel voert over de 2160 ton groote „Hamsterley", hij wacht slechts op verlof van de reeders om uit te varen. ,,Als het niet om die bepalingen in onze verzekeringspolis was," aldus Still, „zouden we allang weggeweest zijn". Die meening wordt ook door andere kapiteins ge- deeld, die maar vast naar St. Jean de Luz varen, om op een geschikt oogenblik te wach- ten. Zij schijnen te hopen, dat de Baskische regeering te Londen een waarborgsom zal storten, die een eventueel verlies van schip en lading dekt. En hoe gaat het met aardappelen-Jones De nationalistische bladen hebben een nieuwe variatie op zijn naam en noemen hem nu „Juan Patatero", maar waar hij is, weten zij niet. Op weg naar Alicante luidt het laatste bericht nog altijd; dat hij daar is aamgekomen, werd tot nu toe niet gemeld. INTERNATIONALE SUIKER- CONFERENTIE. Donderdagmorgen vond te Londen een toij- eenkomst paats van de onderhandelingscom- missie der internatianale suikerconferentie, waarbij ditmaal echter geen delegaties aan- wezig waren. Naar verluidt koestert men eenige hoop, dat Rusland alsnog bereid ge- vonden zal worden eenige concessies te doen. Dit land heeft het aanvankelijk geeischte exportquotum, dat gezien den Russischen ex port van de laatste jaren, zwak gefundeerd scheen, in den loop der onderhandelingen reeds verlaagd en de mogelijkheid van een verdere reductie schijnt thans niet uitgesloten te worden geacht. De Russische delegatie heeft zich thans met Moskou in verbinding gesteld. Zouden de Russen tot eenige vermin- dering van hun eischen bereid zijn, dan zou het vraagstuk der quotaverdeeling iets ge- makkelijker worden. Het totaal der verlangde exportqupta was. aanvankelijk 15 boven de behoeften der vrije markt, hetgeen dus een surplus zou zijn van circa 450.000 ton, op een vrije markt van 3.170.000 ton. Inmiddels moet het surplus door de bemoeienis der onderhandelingscom- missie echter zijn verminderd. EEN TWEEDE AARDAPPEL-JONES GElNTERVIEWD. De aandacht blijft gevestigd op de rebelsche Britsche kapiteins in de Baskische wateren, die zich maar niet kunnen neerleggen bij de bouding van hun regeering. Omtrent Jones el Patatero, oftewel Aardappel-Jones, zijn op het oogenblik geen nadere berichten ontvan gen, maar de United Press-correspondent te Bilbao is eens een praatje gaan maken met kapitein Roberts van de Seven Seas Spray", die het bestond, rustigjes naar de Baskische hoofdstad op te stoomen, terwijl alle aandacht op collega Jones van de Marie Llewellyn" ge vestigd was. Het was een vredig reisje, verklaarde de zeerob, wiens wieg in Devonshire heeft ge- staan, hoewel dat al weer lang geleden is. Zijn 20-jarige dochter Fifi heeft hem gezelschap gehouden en aangezien dat een aardig meiske is, bevindt kapitein Roberts -zich in een heel wat opgewekter humeur dan Aardappel-Jones voor hij uitvoer. Het was een vredig reisje, herhaalde kapi tein Roberts peinzend, alsof hij zeggen wou, dat hij in de 43 jaren van zijn zeemansloop- baan wel een3 andere dingen had meegemaakt. En zoo erg gevaarlijk was het geloof ik ook niet. Om 10 uur 's avonds Staken wij te St. Jean de Luz van wal en om niet roekeloos te zgn. hadden we alle lichten gedoofd. Op den wal gaven ze seinen, maar wij gaven geen antwoord. Zoowat zes mijl uit de kust, tegenover Ber- meo, vroeg een Britsche torpedojager ons, wat wij van plan waren te gaan doen. Ik ver- telde dat we naar Bilbao stevenden. Toen vroeg het oorlogsschip ons, of we de verant- woordelijkhedd daanvoor droegen., Ja, liet ik antwoorden. Dan good luck, seinden ze terug. Zoo bereikten we de Baskische territoriale wateren. Daar voeren de oorlogsschepen van de Basken ons tegemoet en we hebben verder nergens last mee gehad. De United FT ess-correspondent zou geen goed vertegenwoordiger van 'n Amerikaansch persagentschap zijn geweest, als hij ook niet Fifi naar haar ervaringen had gevraagd. Met vader als kapitein ben ik nooit bang, verklaarde Fifi opgewekt. Met Fifi aan boord loopt alles steeds van een leien dakje, voegde kapitein Roberts er onmiddellij'k aan toe. Zij is mijn secretaresse en helpt me bij al mijn moeilijkheden. En ze gaat niet trouwen omdat ze liever bij haar vader blijft. Ik ben het gelukkigst, wanneer ik met vader op reis ben, bevestigde Fifi, om den laatsten twijfel weg te nemen. Onmiddellijk na aankomst van d£ Seven Seas Spray" is men begonnen met het lossen van de lading, die uit levensmiddelen bestaat In den loop van den dag hebben vader en dochter Roberts een bezoek gebracht aan Durango, waar zij de ruines aanschouwden die door de bombardementen van Mola's artil lerie zijn aangericht. IDE .ALE EOHTGENOOTEN IN DUITSOHLAND. Tusschen de rijksvrouwenleidster en het S.iS.-korps is een overeenkomst gesloten, waar bij bepaald wordt, dat de toekomstige vrouw van een S.S.-man eerst een examen moet af- leggen in huishoudkunde. Zij moet o.a. goed neem dan bg het eerste verschijnsel, hoe gering ook, dadelijk de nieuwe verst&rkte Akker's Abdijsiroop en Ge zult ondervinden, dat dit voor U h£t aangewezen middel is. Abdijsiroop is een natuurlijk kruiden-middel, onschadelijk voor maag en hart en deze oude beproefde ,,genees-cruyden" heelen, verzachten en versterken de ontstoken en gevoelige slijm- vliezen van Uw ademhalings-organen goed en grondig. Bovendien bevat de nieuwe versterkte Abdijsiroop de krachtig hoest-bedwingende stof: ,tcode'ine" welke snel Uw verkoudheid doet „rijpen", de slijm doet verdwijnen, de hoestprik- kel verdrijft en die prikkelende hoest stopt en bedwingt. Daarom noemt men Akker's Abdijsiroop voor oud en jong ,,'s Werelds b&ste Hoest-siroop' tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon (Ingez. Med.) kunnen koken, alvorens zij een lid van het S.S.-korps kan huwen. Ook moet zij een cur- sus in lichamelijke opvoeding volgen, teneinde geschikt te zijn voor het moedersehap. Op haar beurt zal de jonge Duitsche vrouw een echtgenoot krijgen, die aan een strenge licha melijke keuring is onderworpen en geschikt geoordeeld om de vader van ,,zuiver Duitsche" kinderen te worden, aldus Reuter uit Mun ch en. DE STTTW TE EUPEN. Merlot, de Belgische minister van openbare werken, heeft in gezelschap van verschillende Kamerleden en senatoren een inspectie-bezoek gebracht aan den stuwdam in aanbouw te Eupen. Dit werk, waarbij thans 700 arbei ders worden gebezigd, zal ongeveer 4 jaren duren. Voor den dam is een lengte van 400 meter en een hoogte van ca. 70 meter voor zien. De koaten van het geheele werk wor den op 100 millioen francs geschat. Naar de minister tijdens zijn bezoek aan de plaatselijke autoriteiten mededeelde, zou koning Leopold van zins zijn binnenkort op zijn beurt de wer ken te gaan bezichtigen. DE NEGUS TKLEL RGKSTKI.D IN DEN VOLKENBOND. „Ik geloofde niet aan een oorlog". De ,,Intrans.igeant" heeft den Negus in zijn woning te Bath geinterviewd. Bij het ter sprake brengen van den oorlog in Albessynie zei de negus: ,,Mijn volk zou zich op heel andere wijze hebben kunnen verde digen als het thans ge daan heeft. Maar wij waren er niet op voor- bereid. Dat is mijn schuld. Ik geloofde niet aan een oorlog..." En langzaam vervolgt hij dan, met een stem, waarin iets droomerigs ligt: ,,Wij waren er niet heelemaal zeker van of het buitenland geen booze plannen ten op- zichte van Abessynie koesterde... en daarom was het voor ons een groote vreugde, toen wij in 1923 werden toegelaten tot den Volken- bond. Wij waren gered... Bij ons heeft het woord ,,bond" een heilige beteekenis. Mijn volk heeft zich daarvan een voorstelling gemaakt, alsof de hoofden van de 5t2 naties der blanken met mij waren neergezeten en dat er een kelk rondging van hand tot hand. De buitenland sche opperhoofden hebben uit den beker ge- dronken, dus moeten ze ons helpen." ,,W5j zijn een primitief volk", zegt hij dan, als om zich te verontachuldigen. De campagne van de Volkembondsvereeni- ging in Engeland en het verschijnen van de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee heb ben u natuurlijk nog moed gegeven? Dan licht hij even het hoofd. Ja, dat her- innert hij zich nog. Er ligt voor een .oogen blik een glans over zijn gelaat ,,Toen ik een telegram ontving, waarin mededeeling werd gedaan, dat Engelsche krui- sers te Gibraltar waren aangekomen, dacht ik bij mezelf: Ik heb toch gelijk gehad, dat ik vertrouwen bleef koesteren. Maar..." De woorden besterven hem op de lippen. De kleine handen beven lichtelijk. Indien ik dat geweten had, zou ik met Mussolini een aceoord hebben gesloten. En ik zou aan mijn volk die vreeselijke beproevingen hebben bespaard, die nog niet ten einde zijn." Dan kijkt hij doordringend. ,,Ik was op een dwaalspoor gebracht, zoo vertelt hij. Het lijkt wel 'alsof de schuld aan mij en aan heel mijn ras te wijten is. Wie zal aan het lijden van mijn volk een eind maken?" LONDEN BLIJFT BEZOEK AAN BILBAO'S HAVEN AFRADEN. Van officieele zijde vemeemt Havas, dat de door de Britsche regeering aan de Engelsche reeders gegeven instructies in zake de scheep- vaart als volgt nader toegelicht zijn: Wat de situatie bij Bilbao betreft, is de re geering niet in staat, op grond van de inlich tingen, waarover de admiraliteit op het oogen blik beschiikt, den koopvaardijschepen te ad- viseeren de haven van Bilbao binnen te varen. Wat de havens van Santander en Gyon betreft, heeft de regeering den reeders mede- gedeeld, dat de scheepvaart in de omgeving daarvan aan zekere risico's is blootgesteld, die echter dagelijks varieeren. Daardooris de regeering niet in staat een permanent advies te geven. Men herhaalt in officieele kringen overigens de door minister Eden bij de jongste Lagerhuisdebatten gegeven verzekeringein, dat de koopvaardijschepen in voile zee recht hebben op bescherming door de Britsche

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5