9 Dam- en Schaakrubriek Kerknieuws. Sport Gemengde Berichten im &wm vm 43, DAMMEN. RECHTSZAKEN. VOETBAL. SCHAKEN. Van onze Adverteerders m. vmk. M A wm ISH a W Geen overmaat van kwijning en verlangen, een levensweg, een korte notitie van de be- iangrijkste data, niet zonder rhetoriek, zelfs, maar zonder tranen of handenwringen. Een filmdichter weeft de close-ups van het portret van Maddalena (Martha Eggerth) door het spel van Bellini. Bellini weigert aanvankelijk de opdracht voor een cantate voor 's koning's verjaardag, komt daar dan op terug. Hoe meesterlijk is nu de overgang: hij vraagt een tweede onderhoud met den secretaris des konings, dan de koninlclijke loge, de schouwfburg en de secretaris, die ach- ter het nog hangende scheme tegen Bellini zegt: ,,'En dit is de kans, die u bijna gemist had." Muziek, een heele cantate, maar on- afhankelijk gaat de handeling door. Telkens weer treft het, hoe Gallone met het beeld tooven den dialoog weet uit te komen, of d'en dialoog zoo weet te componeeren, dat hij on- dergeschikt aan den beeldenrijkdom blijft. Ontzaglijk mooi zijn bijwijlen d'e decoratieve foto's, die den stijl versieren: het koor achter de harpen, het schip, dat de haven uitvaart. Zoo weer en telkens weer. Aanduiding van een stemming als het gorgelen van de zan- geres, in de kamer waar Bellini met een van zijn vrienden over het fiasco van Norma praat. Het hoogtepunt van Martha Eggerth's zege- praal, ook van de geluidstechniek, die elke nuance van een diep-gevoelige stem weet weer te geven, het sterven, als zij met de hand van haar verloofde in de hare, niet meer ziende, meenende, dat het Billini is, haar laatste woorden spreekt. En het laatste beeldtoorts- vlam, waarin nog even een gelaat dooribreekt. Een knap Stuk werk! Als na natuur roept. Gij vindt om te beginnen Clark Gable, dien ge met recht na zijn laatste films voor een der meest briljante vertolkers hebt gehouden van dat speciale Amerikaansche genre, dat in ons land gemeenlijk „modeme filmcomedie" beet, terug in het hooge Noorden van Alaska ergens in een eivolle gouddelverskroeg, met veel rook, veel rumoer en een raar muziekje... En dat lijkt dan met het bloote oog een heel verschil, doch het valt hij nadere beschou- wing erg mee. Er is ook in Gable's society- xollen steeds een ondertoon van harde reali- teit en zakelijke romantiek te bespeuren ge- weest en er is au fond niet eens zoo heel veel onderscheid gekomen tusschen dien Gaible, die in zijn vorige film goud heeft ge- dolven achter een schrijflbureau van zes vier- kanten meter, en in een duur hotel en in een vliegtuigcalbine, en dezen Gable, die in dien gouddelverskroeg van Alaska nauwelijks een plaatsje vond. De struggle for life is geble- ven en de gelukzoekerij en het recht van den sterkste het eenige verschil bestaat hierin, dat Gable nu het goud direct uit den bodem haalt en verder Jack London's Thornton is. Dat gouddelvers-verhaal van London kent ge. De film is er op gebaseerd en de camera brengt het ruwe bestaan en de romantiek van het wonderlijke land met zwier op het doek en geeft aan het geheel een allure van voor- treffelijke publiekfilm. De kroegen zijn zoo vol vreemd en rauw volk als ge u het bij het lezen van Thornton's avontuur maar verbeeld kunt hebben en men heeft het alles gestoken in een pak van fraaie natuuropnamen met sneeuw en stroomversnellingen. De Ameri- kaan verstaat de kunst een film van avontuur te maken! Met hoeveel spanning ziet ge den braven en trouwen hond Buck de duizend dollars winnen, die de baas op zijn trekkracht gewed heeft. Er is een voortreffelijk type van Reginald Owen als den schurkachtigen mr. Smith, die zulk een misdadig geweten verborgen houdt achter zijn /zonderling uiterlijk en zijn vreemde gewoonten. En laat ons ook Jack Oakie niet vergeten als den grappigen Shorty Hoolihan. Een film dus bij uitnemendheid. Met fleur en kleur en volop actie, met nachtelijke kamp- vuren en huilende wolven. En er moet in dien tijd in Alaska wel geen mensch geweest zijn, die zoo vreemd snurkte als die altijd vroolijke Shorty Hoolihan bij zoo'n nachtelijk kamp- vuur in de sneeuw en bij wolvengehuil. 473. Oplossingen. Wedstrijdprobleem 21. Van C. P. van Maelsaeke, Ter Neuzen. (le publicatie.) Zwart: 7, 9, 12, 17, 18, 20, 2i2, 24, 26, 30, 35. Wit: 21, 23, 28, 29, 33, 37, 40, 41, 44, 45, 50. Wit speelt achtereenvolgens 2319; 4439; 29—23; 373139—34!! (zwart 46X40 meer slag); 45X3 en 3X28 slaat 6 schijven en wint. De samensteller van dit probleem toont met deze uitstekende slagconstructie opnieuw zijn grote aanleg voor de problematiek. Het is jammer, dat hij het damspel niet beoefent, want een grondige studie van spel- en pro- bleemtechniek, van combinaties en motieven zou hem ongetwijfeld in staat stellen iets eigens te scheppen, iets bijzonders, waarmee hij de platgetreden paden zou verla'ten om een eigen cachet te geven aan zijn werk. Alleen door studie immers wordt men dammer en krijgt men een dieper inzicht in de problema tiek. NED. HERV. KEBK. Candidaat W. Vrijlandt te Biervliet, beroe- pen predikant te Veldhoven bij Eindhoven, hoopt 9 Mei a.s. zijn intrede te doen. Hij zal bevestigd worden door zijn vader, Ds. A. Vrij landt van Biervliet. No. 24, van J. de Rijk, Ter Neuzen. (le publicatie.) Zwart: 5, 8, 9, 18, 21, 23, 24, 27, 29, 36. Wit: 15, 32, 38, 39, 40, 41, 43, 44, 47. Oplossing47—42 42—37;' 39 X 30 40—34' (zw. meersl. 49X46); 34X14 en 15X4 wint. Het eindspel is als volgt gewonnen: zwart 2126, wit 427 (zw. 510); 2732 (10 DE DOODEXJJitE AANRIJDING TE SCHOONDIJKE. Op 12 April 1936 reed te Schoondijke, her- j innert de Midd. Crt., de assuradeur J. Ph. C. uit Oostburg met groote vaart zijn auto langs den openibaren weg. Het uitzicht werd belem- merd door de zware stoomwolken van een tram. Toch waagde verdachte het er op met een snelheid te rijden van 70 K.M. Verder op den weg stond een defecte auto. De bestuur- der repareerde dien wagen en inmiddels wachtte op den weg, naast de auto de pleeg- dochter van den bestuurder, de heer Is. Adri- aansens te Ter Neuzen. De auto van verdachte haalde de tram in en reed pardoes tegen het meisje op, dat op de tramrails werd geslingerd. De ongelukkige genaamd Yvonne E. J. Mayinckx, van Belgi- sche afkomst, was op slag dood. Wegens dood door schuld werd verdachte veroordeeld door de rechtbank te Middelburg tot een maand hechtenis en ontzegging van het rijibewijs voor den tijd van 4 maanden. Zoowel het O. M. als verdachte gingen in hooger beroep bij het Gerechtshof te 's Gra- venhage. Verdachte werd door het Gerechtshof ver oordeeld tot een maand hechtenis en onthou- ding van het rijibewijs voor den tijd van een jaar. Van dit vonnis ging verdachte in cassa- tie, waarbij de Hooge Raad de zaak ter be- handeling verwees naar het Gerechtshof te 's Hertogenbosch. Verdachte is na vorenomschreven ongeval opnieuw met den strafrechter in aanraking gekomen. Op 31 Aug. 1936 zat hij n.l. dron- ken achter't stuur. De behandeling van eerst- gemelde strafzaak nam voor het Bossche Hof de geheele zitting van Dinsdag den namiddag in beslag. Onder de getuigen werd ook een deskundige gehoord. De advocaat-generaal eischte 3 maanden hechtenis wegens dood door schuld en een jaar ontzegging van het rijbewijs. VAN VIER KOEIEN, DIE ZICH NIET STOORDEN AAN DE NEDERLANSCH- BELGISCHE GRENS. In den nacht van 4 op 5 November j.l. liepen vier koeien op het door de Nederlandsch-Bel- gische grens doorsneden terrain van den Bel- gischen land'bouwer C. J. Vanderheijden uit het Beigische grensplaatsje Sippenaeken zon der inachtneming van eenige pasformaliteit de grens over naar Nederlandsch grondgebied, Dit ongepast runderlijk optreden werd den volgenden ochtend politioneel ontdekt en tegen den landbouwer, .hoewel hijzelf onthutst was door hetgeen zijn herkauwers hem hadden ge- leverd, werd proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding van het crisis-grenscontrole- besluit. Weliswaar hadden de koeien het pachtland van hun baas niet overschreden, maar het viel niet te miskennen, dat zij zich ongegrond op Nederlandschen grond bevonden. De Maastrichtsche kantorrechter veroor- deelde den landbouwer tot 300 boete met verbeurdverklaring van de in beslag genomen koeien. Vanderheijden ging van dit vonnis in app£l bij de rdchtbanik te Maastricht en verweerde zich o.a. op een bepaling in het Nederlandsch- Belgisch tractaat, waaraan hij de bevoegdheid ontleende om zijn vee op het Nederlandsch gedeelte van de wei te laten grazen. De rechtbank achtte dit verweermiddel 15); 32—37! (15—20); 37—42 (20—25) en 42—48 met de slotstand van de kleine ,,DaVjid", het beroemde eindspel van Van Vught. No. 22, van A. de Zeeuw, Ter Neuzen. (le publicatie.) Zwart: 14, 19, 22, 42, 44. Dam op 25. Wit: 16, 23, 30, 31, 32, 34, 43, 45. Wit wint door 2318; 4338; 3228 45 40; 3127! (zw. meersl. 25X21) en 16X29. Een grillige stand met goed verborgen op lossing, die voor tal van deelnemers moeilijk- heden opleverde. No. 23, van D. Bosma, Amsterdam. Zwart: 7, 8, 9, 11, 15, 17, 21, 30, 40. Wit: 22, 24, 28, 31, 33, 35, 39, 44, 49. Een niet diepe, maar uiterst lastige ontle- ding met schitterend watervalmotief stempelt dit probleem tot een waar meesterstukje. De naam Bosma is daar trouwens borg voor. Wit 31—27 (zw. 21X23 meersl.); 3934!! (izw. 17X50 meersl.); 35X44! (50X20 meer- slag); en 34X1 wint. Op zw. 2328 speelt wit eenvoudig 16 en schijf 28 is verloren. No. 25. Naar een motief van Van Dam. Zwart: 5, 6, 8, 9, 10, 18, 29, 30, 40 en een dam op 24. Wit: 11, 17, 19, 27, 35, 37, 39, 43, 44, 49, 50. Wit speelt 1712 (zw. meerslag 18X13); 3934!! (zw. 24X39 meersl); en nu ontstaat het wdterval-motief44 X 24 (zw. 40X20) en 35X2 wint. No. 26, van S. Groenman, Haarlem. (H. P. 28 Januari 1933.) Zwart: 7, 10, 16, 17, 19, 21, 22, 23, 28, 31. Wit: 25, 26, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 40, 47. Een goede bewerking van een bekend slot- motief: 2520 (zw. 31X»42); 3429 (23 X 32 meerslag); 47X18 (28X39); 1813; 2014; 4034 en 35X22 wint. Vervolg der oplossingen in rubriek 474. De laatste problemen. We zijn vandaag aan het eind van onze op- losserswedstrijd. Onze lezers zullen goed doen, zich niet door no. 50 te laten ontmoedigen, want ten slotte is elk probleem oplosbaar! Men zal er echter wel meer tijd voor nodig hebben dan voor alle andere, vermoeden we. De oplossingen der laatste zes problemen moeten ons vddr 23 Mei a.s. bereiken. A1 wat na die datum binnenkomt, wordt ter zijde ge- legd. In de rubriek van 28 Mei zullen we dan trachten de einduitslag op te nemen. We wen- sen onze lezers bij het zoeken dezer laatste probleanen veel succes en we hopen, dat zij in de smaak zullen vallen. Wedstrijdprobleem 48. ZWART 1 2 3 4 5 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. /(Wit 13 schijven en zwart II schijven.) steekhoudend en ontsloeg Vanderheijden van alle rechtsvervolging. Doch de officier van justitie Jton zich met deze uitspraak niet vereeni&en en teekende cassatie aan. Woensdag heeft Mr. E. van Gelderen, als raadsman van den landbouwer, voor den' Hoogen Raad te 's-Gravenhage het cassatie- beroep bestreden. Gesteld, dat de formaliteiten voor het ver- keer tusschen twee landen ook voor dezen eigenaar zouden gielden, dan zou hij zich zelf en al de zijnen van passen moeten voorzien am van het eene gedeelte van zijn land naar het andere te komen. Hij zou links schuren moeten bouwen voor zijn Relgisch vee, reehts voor zijn Hollandsch vee, dubbele opslagplaat- sen voor zijn werktuigen en zijn voorraden, aparte woningen voor zijn arbeiders voor het eene en voor het andere gedeelte Zijner boer- derij, aldus pleiter, die conciudeerde tot ver- werping van het cassatieberoep van den offi cier van justitie. De procureur-generaal zal 3 Mei conclusie nemen. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. PSV krijgt op bazoek Feijenoord, dat zeer velen zal hebben verrast door haar overwinning op Ajax. dat daardoor haar eer- ste nederlaag kreeg te ondergaan, tengevolge waarvan de kampioenclubs weer nader bij el- kaar werden gebracht. Voor PSV zal het dus een harde bobber worden, zoo Feijenoord haar kracht heeft teruggevonden, want ook Feije noord stond tot nu toe met 2 verloren wed- strijden er zeer slecht voor. Nu is deze ont- moeting voor beide clubs beslissend of zij nog als candidaat kunnen worden aangemerkt. Verliest PSV dan is deze club absoluut uitge- schakeld, maar ook Feijenoord zou bij met nog een verloren partij de eeretitel als onbe- reikbaar kunnen beschouwen. Wij gelooven echter, dat Feijenoord nog een gooi naar dien titel zal kunnen doen waaruit volgt dat PSV wel als zwakste zal eindigen en dus de Rot- terdammers met een overwinning naar huis zullen terugkeeren. De wedstrijd Be Quick Ajax zal wellicht weer een verrassing bren- gen, althans de beide thuiswedstrijden van de Groningers werden door hen gewonnen en nu komt het er maar op aan of zij er in zullen slagen om ook de derde club te weerstaan, hetgeen gezien het enthousiasme van de Noor- delijke kampioemen lang niet denklheeldig is. Zoo dit aan Be Quick mocht gelukken dan zal de eindstrijd om het behalen van het kam pioenschap 1936/37 al bijzonder spannend wor den. Maar zoo Ajax wint, dan zou er al veel moeten veranderen indien de eeretitel niet wederom te Amsterdam komt. Tweede klasse. Met de twee nog .resteerende wedstrijden in deze klasse, die thans op het programma staan vermeld, zal nu de eindbeslissing vermoede- lijk vallen, welke club de degradatiewedstrij- den zal moeten doormaken en ook of Middel burg al dan niet een beslissingswedstrijd zal moeten spelen vooraleer zij een gooi zal kun nen doen naar haar herplaatsing in de Eerste Klasse. De wedstrijd Vlissin genBreda is van niet veel gewicht, daar het hier alleen gaat of Vlissingen uiteindelijk de vierde dan wel de vijfde plaats in de ranglijst zal bezet- ten. Breda heeft haar plaats reeds bereikt en zal als derde dit seizoen besluiten. Te Breda verloren de Vlissingers met 4—1, doch na dien wedstrijd hebben de rood-witten betere resul- taten weten te bereiken en zoo geven wij aan de thuisspelende club wel een goede kans om in deze vrijwel als vriendschappelijke ontmoe- ting te beschouwen wedstrijd revanche te ne men op de eertijds geleden nederlaag. Wedstrijdprobleem 49. Zwart: 1, 10, 14, 15, 21, 31, 42. Dam op 9. Wit: 12, 19, 23, 24, 25, 28, 29, 32, 35, 39. Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem 50. ZWART 1 2 3 4 5 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Voor alle zekerheici cibieri we de oplossers mee, dat het zwarte stuk op 5 een dam is. Correspondentie. Aan enige vragenstellers delen we mede, dat in de standen der problemen 45, 46 en 47 geen enkele fout zit. Nog maar eens gepro- beerd dusWe geven niet voor niets een maand tijd voor de laatste zes problemen. L. M. te Z. Het bewuste eindspel is inder- daad remise, maar niet zoals U aangeeft. L. D. te H. De toegezondem partijstand wordt spoedig geplaatst. A. H. te Z. Laatste zet met de dam is in Uw probleem niet verklaarbaar. Waar is die dam vandaan gekomen? W. B. te M. Kunnen Uw zienswijze tot onze spijt niet delen. Wellicht kent U de voor- geschiedenis niet. Steinitz-gambiet. Wit: M. I. Tschigorin. Zwart: J. Mortimer. Parijs 1900. 1. e2e4 e7e5 2. Pbl—c3 Pb8c6 3. f2—f4 e5Xf4 4. d2—d4 Dd8—h4t 5. Kele2 d7—d5 Een sterke verdedigingj die echter groote gevaren in zich bergt. 6. e4Xd5 62 JAAR - DOET MEE AAN VOLKSDANS. Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht. „Kruschen Salts werd mij aambevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volksdan- sen mebdoet als een jong meisje, en wannesr men vraagt naar de oorzaak van haar lenig- heid antiwoordt ze altijd ,,Kruschen". Zij ad- viseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waaraan ik leed en de rheumati- sche pijnen in mijn beide schouders, af te komen. Kruschen volbracht het kuijststuk: mijn hoofdpijn verdween, evenals mijn rheuma- tiische pijnen." Mevr. F. B..W. Kruschen Saltsis een combinatie van 6 natuurzouten, welke Uw lever, nieren en spijsiverteringsorganen aansporen tot gezonde werking. De ,,dagelijksche dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoonmaak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijg- baar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40, 0,75 en f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowei als op de fouitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. ZeelandiaHero. Van veel meer helang dan de vorige wed strijd is die tusschen Zeelandia en Hero. Voor beide clubs hangt er zeer veel van af wie als overwinnaar het veld zal verlaten. De door Terneuzen behaalde overwinning op RBC was voor Zeelandia wel een streep door de reke- ning, want nu moet zij minstens een gelijk spel weten te behalen wil zij nog aan de de- gradatiewedstrijden ontkomen en of zij dit resultaat zal weten te verkrijgen tegen een Hero, dat haar laatste kans krijgt om met Middelburg gelijk te komen en daardoor nog gelegenheid krijgt om de zoo begeerde promo- tiewedstrijden voor het eerste klasseschap mee te maken, is zeer dufoieus te noemen. Te Breda won Hero met 62 en nu zal deze club wel zoo volledig mogelijk de reis naar Middel burg aanvaarden, zoodat Zeelandia een sterke tegen^tander tegen over zich zal krijgen, die vanaf het begin tot het einde alle krachten zal inspannen om den strijd te winnen, en wij gelooven dat dit haar ook zal lukken. Het spreekt vanzelf, dat Terneuzen met spanning den uitslag zal tegemoet zien, want voor haar hangt er vrijwel evenveel van af als voor Zee landia. Promotie-competitie Derde klasse. De wedstrijd ROSAxel is uitgesteld ge- worden. Na-competitie, groep A. Nog voor Hoofdplaat haar Derde Klasse- programma heeft afgewerkt, moet zij reeds in deze nacompetitip uitkomen en wel tegen IJzendijke, welke club als gastheer optreedt. Wij verwachten, dat Hoofdplaat er ook thans in zal slagen om Uzendijke een nederlaag toe te brengen. Breskens ontvangt Sluiskil en wij vermoeden dat de thuisclub haar eersten strijd in deze reeks ontmoetingen met een overwin ning zal zien beeindigd. Zeeuwsche Voetbalbond. De afwerking van dit programma heeft al zee1- te lijden gehad van de slechte weersom- standigheden der laatste weken, of moeten wij maanden schrijven, tengevolge waarvan de terremen voortdurend moesten worden afge- keurd. Hopen wij nu maar, dat het program ma van deze week geheel kan worden afge- werxt. Hulst 2 ontvangt Schoondijke en zal aan deze club haar handen meer dan vol heb ben, want de bezoekers hebben verrassende overwinningen weten te behalen, die doen verwachten, dat ook ditmaal door hen de beide punten zullen worden behaald. De Com Boys moeten naar Groede en al zijn de Boys star ker, zij zullen te Groede een tegenstand ont- moeten die haar wel eens op een verloren partij kan komen te staan zoo zij niet direct er in slagen om him meerderheid op overtui- gende wijze te demonstreeren. Dan staat vermeld de ontmoeting Ter Neu- zensche Boys tegen Terneuzen 3, een plaatse- Sterker dan 6. Pd5: Rg4t, 7. Pf3 000, 8. Rf4: Pf6 met gevaarlijke dreigingen. 6. Rc8g4f Hier is ook De7 geprobeerd. Dit heeft ech ter de twijfelachtige waarde, na Kf2 tot remise door eeuwig schaak te leiden. V^or Wit en voor Zwart is dat even onaangenaam: daar- voor speelt men nu eenmaal geen partij. Stei- nitz speelae in 1883 tegen Englisch na 6. ...De2, 7. Kf2 Dh4f, 8. g3, maar kwam na fg3:j, 9. Kg2 Rd6, 10. dc6: gh2: voor de keus te staan, zijn tegenstander na Pge2 Pf6 een overweldigenden aanvai toe te staan, of (wat Steinitz koos) met 11. Df3 hgl:t, 12. Kgl: Dd4: door te) offeren. De partij werd door Zwart gewonnen. 7. Pglf3 0—00 De correctheid van deze offercombinatie is twijfelachtig. Wit komt in ieder geval uiterst gevaarlij/k te staan. 8. d5Xc6 Pg«f6 Als sterker wordt beschouwd 8. ...Rc5, 9. Del Dh5! 9. Ddlel Deze zonderling uitziende zet werd het eerst door den Duitschen speler L'Hermet in 1889 gespeeld. Het beste antwoord is Dh5. 9Td8—e8f Heeft geen nut, daar na Kd2 het paard op f3 ontpend is, en Zwart dus ook zijn dame dreigt te verliezen. 10. Ke2—d2 Dh4—h5 Na Del: blijft Zwart een stuk achter zon der aanvalskansen. 11. Dei—f2 Rf8b4 Dreigt Pe4f. 12. Rfl—d3 Te8e3 13. c6Xb7f Ko8—b8 Nu moet er iets gebeuren. Tel Te8 Te3: Te3: laat den toestand zooals hij is. 14. Pf3e5 Elen zeer diep berekend offer. 14Te3—e2f Indien nu Re2: dan Pe4j. 15. Dif2Xe2! Rg4Xe2 16. Rd3X«i2 Wit is' nu met toren, raadsheer en paard tegen de dame in het voordeel, maar Zwart is nog niet uitgepraat. 16Pf6—e4f Het was zeer moeilijk te ibeslissen, wat hier sterker was, Pe4f of eerst Rc3:j. Aangezien in de partij Zwart verliest, kan men achteraf natuurlijk zeggen, dat Rc3t heter was. Wij geven de volgende varianten. 16. ...Rc3:f, 17. bc3: Pe4f, 18. Kd3 (Kdl, dan Pc3:t en nemen op e2: Kel, dan Dh4t) Df5 met allerlei drei gingen. Of 16. ...Rc3:t, 17. Kdl Dh6, 18. hc3: Pe4 met de dubbele dreiging Fc3:t en Pf2f. 17. Kd2d3 Pe4—f2f 18. Kd3c4 Dapper grijpt de koning in het spel in. Het folijkt, dat de witte koning niet zoo ongeluk- kig staat als men wel zou denken. 18Dh5f5 19. Re2f 3 Een zeer mooiie zet, die vrijwel geforceerd tot damewinst leidt. iijke ontmoeting dus, die in de beiangstelling der sportliefhetbers most worden aanbcvolen, niet alleen omdat het den heel aardige en spannende wedstrijd zal v/orden tusschen twee elftallen die elkaar niet veel in kracht ontlbo- pen, maar ook om de Boys door het bezoeken van dezen strijd te steunen, want men moet respect hebben voor de vele opoffsringen die de leden van deze vereeniging zich getroosten en hierin weten te volharden. Ten slotte volgt te Oostbtfrg nog de ont moeting van de reserves van Oostburg tegen het tweede elftal van Breskens, waarbij de beste kansen wel voor de bezoekers zullen zijn weggelegd. TER NEUZENSOH RELSBUREAU. Wij ontvingen het reisprogramma voor het komende seizoen van het ,,Ter Neuzensch ReiSbursau", waaruit blijkt dat dit bureau, dat in de laatste jaren reeds grootere en kleinere uitstapjes met succes organiseerde na afloop waarvan de deelnemers aan deze reizen vol lof waren over da organisatie en de zorgen der geleiders dit jaar haar werkzaamheden heeft uitgebreid en een heele serie uitstapjes van een of meer dagen, zoowel in de naaste omgeving als in het overig deel van ons land en in het buitenland, heeft ontworpen. Wij gelooven, dat dit Reisbureau, dat zijn sporen reeds heeft verdiend, door haar voor- bereidenden arbeid voor het aanstaand reis- seizoen, velen aan zich verplicht. Meerderen toch zouden wel eens een uitstapje willen ma ken, als zij maar wisten waarheen, of wel zoo zij er niet tegen op zagen vreemd in onbeken- de oorden te komen. Welnu, de leiders van het Reisbureau presenteeren een keur van uit stapjes, waarbij zij alle zorgen op zich nemen en men dus hiertegen niet het minst behoeft op te zien, zoodat men volop zal kunnen ge- nieten. EEN JEU'GDIGE BANDIET. Een zeventienjarige jongen, die ook eens een flinken slag wilde slaan, is Dinsdagavond een woning aan de Gijsbrecht van Aemstel- straat te Amsterdam, waarvan hij wist, dat er een bejaard eehtpaar huisde, binnengedron- gen. Met een looper opende hij de buitendeur en kwam in het portaal. Daar bond hij een lap voor het gezicht en nam een pistool in de hand. Aldus uitgerust ging hij het vertrek, waar de oude menschen zaten, binnen. On der bedreiging met het wapen poogde hij de hevig geschrokken oudjes geld af te persen. Misschien zou hij ook wel in zijn doel ge- slaagd zijn, indien niet juist op dat oogen- blik een zoon van het eehtpaar binnenkwam, die na een korte worsteling den indringer overmande en hem naar het bureau Linnaeus- straat heeft gebracht. Het wapen, dat hem daar is afgenomen, bleek bij onderzoek een klappertjespistool te zijn. De jongen is op- gesloten. EEN WONDER. De meester wil den jongens van zijn klas uitleggen, wat nu eigenlijk een wonder is. ,,Jan," zegt (hij tegen edn van de jongens, ,,wanneer ik op een toren klim en van heele- maal boven naar beneden spring, zonder dat ik mij bezeer, hoe zou je dat noemen?" Jan peinst en zegt: ,,Een toeval, meneer." ,,Heel goed, jongen," zegt meester gedul- dig. ,,Maar wanneer ik nu nog eens naar boven iklim, weer spring en weer geen letsel oploop, wat zou je dan zeggen?" Na eenig aarzelen meent Jan, dat dat een reuze toeval is. Meest zuoht /diep en zegt: „Ja, Jan, dat is waar. Maar wanneer ik dan ten derde male van dien toren naar beneden spring en mij weer niets mankeert, wat is dat dan?" Nu aarzelt Jan niet, maar zegt triomfante- lijik: ,,Dat is routine, meneer." 1 Ws. a bede fgh Stand na 19. Rf3! 19c7c5 Wit dreigde Pc6f Kb7: Pe7t. Niet goed was De6| Rd5 Dd6 Pb5 en tegen de dreigin gen Pd7 en Pc6 is geen kruid gewassen. Of ook De6f Rd5 Da6f Pb5 en wint. Wij hebben opzettelijk bij den dertienden zet gezwegen over het niet nemen van den pion op b7. Dat is een probleem, dat niet opgelost is. De Bilguer zegt, dat weliswaar na Kb7: de zwarte koning aan aanvallen bloot staat en dat de pion op b7 hem beschermt, maar dat die pion ook wel lastig kan worden. Dat is in deze partij het geval. 20. Pe5^d7f Kb8c7 Of Dd7: Itif4t en wint de dame. 21. RclXf4| Df5Xf4 22. Pc3—d5f Kc7Xd7 23. Pd5Xf4 Pf2Xhl 24. d4 X c5 Natuurlijik was Thl: voldoende om te win nen. 24Rb4—a5 25. h2b4 Ra5c7 26. Tal—dlf Kd8—e8 Gaat de koning op e7, dan Pd5j-, Pc7: en Fa6, wat minstens een toren oplevert. 27. Rf3c6f Nu moet Zwart toch Ke7 spelen. Kf8 Td8t Rd8: b8D is even erg. 27Ke8e7 28. Tdld71 Ke7f6 29. Te7Xd7 Nu dreigt Tc8 en b8D. Zwart geeft op. AxelTer Neuzen. Dinsdag 20 April werd een massakamp ge houden tusschen de schaakclub van Axel en Ter Neuzen II. De bedoeling kwam niet ge heel tot haar recht, doordat Ter Neuzen slecht opkwam, en de spelers uit een hooger tiental moesten worden aangevuld. Daardoor werd een overwinning van 9%2% door Ter Neuzen behaald, die niet geheel verdiend was. Het seizoen is al wel vergevorderd, maar er staat nog het een en Sunder te wachten. De wedstrijd tegen Antwerpen gaat, naar wij zij- delings vememen, door, en wel in een Zeeuw sche plaats (niet in Zeeuwsch-Vlaanderen). Zekerheid hebben wij niet.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3