Verkiezing van leden der weede Kamer De candidaatstelling Kerknieuws. Predikbeurte n I Gemengde Berichten TER NEUZEN, 21 APRIL 1937. KLOOSTERZANDE. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS SELZAETE. VOETBAL DAMMEN. Bij de gisteren plaats gehad heb'bende can- didaatstelling voor de verkiezing- van leden der Tweede Kamer, waarvoor op Woensdag 26 Mei e.k. de stemming zal gehouden worden, zijn in den kieskring Middeiburg (XII) de volgende candidatenlijsten ingediend: R. K. Staatspartij. Mr. Dr. L. J. C. Beaufort, A. J. Loerakker, J. Groen Azn., M. P. van der Weyden, E. J. M. Stumpel, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, F. P. Th. Rohling, Prof. Dr. C. C. Bery, Th. P. J. Elsen, G. C. W. Blonk, J. D. de Kok, E. Th. Looke- feer. S. D. A. P. J. ter Laan, L. A. Donker, Prof. J. van Gel- deren, A. Kievit, H. van Sleen, H. J. v. d. Born, G. Akkenman, H. van Dijk, R. Laan, Mi. E. Hamburger, P. de Bruin, J. J. Spron- kers, mej. A. Pornper, A. C. de Pauw, J. C. de Bonte. Anti-Rev. Partij. H. Oolijn, J. A. de Wilde, J. Schouten, J. J. C. van Dijk, L. F. Duymaer van Twist, C. Smeenk, J. Terpstra, C. van den Heuvel, W. Wagenaar, H. Amelink, C. van der Zaal, J. Tjalma, A. Zijlstra, T. A. van Dijken, G. A. Diepenhorst, H. J. W. A. Meijerink, A. B. Roosjen, J. Algera, J. A. Dominicus, R. Hui- zinga. Chr. Hist. Unie. Jhr. Mr. D. J. de Geer, H. W. Tilanus, J. Bakker, J. M. Krijger, Prof. Dr. J... R. Slote- maker de Bru'ine, mej. Mr.; C. F. Kat.z, Tj. Krol, J. Weibkamp, Jhr. Mr. J ,W. H. Rutgers van Rozenburg, W. J. A. C. Bins, H. van Boijen, Mr. G. E. van Walsum, G. Seunninga, M. Marra, Mr. M. Ch. de Jong, J. C. Wolthuis, M. de Looze, R. M. Minnema, Mr. J. J. R. Schmal, J. Rustige. V rijheidsbond. Dr. S. E. B. Bierema, Mr. G. A. Boon, H. D. Louwes, Jhr. Ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, Mr J. Linthorst Homan, C. J. van Kempen, Dr. I. H. J. Vos, J. M. van Rommel van Vloten, mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaCon- radi, J. A. E. Verkade, Mr. W. A. J. v. d. Hurk, P Stapel, D. Zijp, H. Lamberts, J. Oos- terhoff, S. G. N. Nauta Pieter, J. A. van Overklift, P. Blaauboer, Mr. J. Erasmus, H. C. van Eck. Vrijz. Dem. Bond. Mr. P. J. Oud, Mr. A. M. Joekes, F. E. H. Ebels, mevr. Mr. B. BakkerNort, J. Schilt- huis, M. M. Cohen, Mr. K. Bijlsma, Dr. H. A. Zwijnenberg, Dr. A. Staverman, mevr. F. J. van GeiderDroste, H. B. Benghuys, Mr. J. Slager, mevr. v. d. Broeckede Man, J. van den Brink, Mr. iP. van Bochove, R. Gerritsen, J. C. Deering, M. Hannewijk, L. Willemsen, A. Kooiman. Communistische Party. L. L. H. de Viaser, D. Wijnkoop, Roestam Effendd, C. Schalker, S. de Groat, N. Beuze- maker, J. F. M. de Lepper, J. Herder, C. Borst, A. Potze, mevr. E. Teeboomvan West, B. Boers, L. Seegers, W. Reuderink, G. Roor- da, H. Geesink, F. Swolfs, S. Kroon, G. Ster- ringa, H. Bastiaanse. Staatk. Geref. Partij. Ds. G. H. Kersten, Ds. P. Zandt, Ir. C. N. van Dis, Ds. A. F. P. Pop, J. van Bochove, Dr. A. B. Leemans, B. J. van Putten, D. Kodde, A. J. Kersten, D. van Leeuwen, C. B. van Woerden, J. W. van Houdt, W. van de Vate. Rev. Soc. Arbeiderspartij. H. J. F. M. Sneevliet,- A. Menist, C. J. H. Poppe, F. Bosnian, J. H. E. Roebers, A. Lang- kemper, J. Kalter Sr., A. Veltrop, W: Smid, C. Kitsz, J. Koopal, E. Pieperiet, W. F. Dolle- man, J. Flameling, B. Appel, M. M. Bouma Tichelaar, Tr. de Haan-—Zwagerman, A. Kool- stra, J. Heere. Chr. Nat. Actie. H. Visscher, J. Aalbers, D. Schouten, A. van Eck, J. Vroegindeweij, J. P. Haanschoten, G. Klok, J. N. Kramer, L. Doornenbal. Herv. Geref. Staatspartij. Ds. C. A. Lingbeek, Ds. K. H. E. Grave- meyer, Ds. B. Gijzel, K. Eelderink, Ds. L. Boers, A. G. Buining, Ds. A. C. G. den Her- tog, G. P. Prins, F. S. de Jong, A. J. Mast. Christ. Dem. Unie. H. van Houten, 'H. Post'huma, R. van der Brug, H. Steketee, Ds. I. FaJber, A. D. Veen- hoff, L. P. du Bois, J. Riemersma, S. Noord- hof, G. B. Heering, E. de Haan. Nationaai Herstei. Dr. W. Emmens, Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, vice-adm. b.d. L. J. Quant, J. H. Crucq, Mr. P. P. J. M. Gerardts, Mr. P. Oh. L. Eschau- zier, J. A. de Geider, Ir. J. F. B. Regensiburg, G. J. van Duijneveldt, G. J. Homan, Mr. F. Baron van der Feltz, Prof. Dr. J. M. N. Kap- teyn, A. Uithol, J. G. Coster, J. W. van Spree- kens, H. P. H. Wiirt'z, Ch. Polis, P. ten Brug- gen Cate, Mr. G. P. Haverkamp. Zwart Front. A. J. Meijer, M. J. Schalker, B. Boezeman, L. Antonietti, Jos. van Wei, H. J. Honing, Mr. B. Perridon, Z. van den Berg, J. Perey, A. Stratingh, Th. van den Heuvel, J. Groenen- dijk, J. van den Berg, R. Dael, W. A. Kerk- hoven. Nat. Soc. Betweging. Ir. A. A. Mussert, M. V. E. 'H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg, R. H. Karnp- huis, J. A. Dekker, H. G. J. M. de Bock, W. A. Herweyer, Jhr. Mr. W. van der Goes, heer Van Naters en Pancras-Gors, A. F. C. Don- ders, H. Hendriks, J. H. Meyer, M. F. L. H. Welters, H. W. Paes, A. J. Ileken, K. H. H. P. L. Mentjens, A. de Waard, J. W. Frowijn, W. R. Jager, J. D. de Ruyter, J. C. Koert, L. P. J. A. Munnichs. Nat. Rad. Verb. „Aig. Belang". N. Kraak Steemann, A. van Gent, J. van Kampen, G. A. Wlelman, J. Keizer, Dr. R. de Waard, mevr. A. Schwier Rutters, J. C. Sin- gels. Plattelandersbond. C. Vervoorn, H. J. Westrate, W. van Riems- dijk, C. In 't Veld, W. Tromp, J. H. T. Kers- jes, W. de Jong, P. Kooyman. Kath. Dem. Partij. Mr. P. M. Arts, C. D. Wesseling, J. W. Kodhen, J. M. Theunis, I. A. A. Grijseels, J. P. Stormmesand, A. van Miert, G. J. Bik, P. G. van Engelen, L. Waterloo, Chr. W. Limburg. In totaal werden dus 18 lijsten ingeleverd. Bij de verkiezingen in 1933 werden in dezen kieskring 21 lijsten ingeleverd. De nummering der lijsten. Volgens het gewijzigde artikel 50 van de Kieswet (wet van den 23sten Mei 1935, S. 306) zullen de lijsten der partijen, die ver- tegenwoordigd waren in de ontbonden Tweede Kamer, althans voorzoover haar fracties uit meer dan edn lid bastonden, voorkeumummers kunnen krijgen, indien dit op de in bedoeld artikel voorgesohreven wijze wordt verzocht. In dit geval zal het Centraal Stembureau, mits voldaan wordt aan de in voornoemd arti kel gestelde voorschriften, de navolgende lijs- sten aldus nummeren: R.K. Staatspartij 1 S. D. A. P. 2 Anti-Rev. Partij 3 Christ. Hist. Unie 4 Vrijheidsbond 5 Vrijz. Dem. Bond 6 Communistische Partij 7 Staatk. Geref. Partij 8 De overige lijsten worden genummerd in de volgorde door het lot aangewezen. In totaal werden over het geheele land in de 18 kieskringen 20 lijsten ingeleverd. Bij de vorige verkiezing was dit aantal niet minder dan 54. Toen was ook voldoende op een lijist een aantal handteekeningen te verkrij- gen, om mee te dingen naar een zetel in de Tweede Kamer. Thans echter -meet een waar- borgsom van f 250 worden gestort (voor alle kieskringen 18 maal f 250 f 4500) welk be- drag verspeeld wordt, als de lijst niet ten- minste drie vierden van den ikiesdeeler ver- werft. Die risico is blijkbaar de vroegere klei- nere groepen te groot. Thans dingen nog 5 nieuwe groepen mee en het is de belangstel- ling waard, hoe het dozen vergaan zal. Terwijl de lijsten voor de Tweede Kamer- verkiezing te Middeiburg bijna alien, n.l. 17, te ongeveer half een waren ingeleverd, kwam juist tegen het sluiten van den inlevertijd Mr. Arts met Middelburgsche kiezers met de lijst van de Kath. Dem. Partij, waarop Mr. Arts als no. ddn voor kornt. Het bleek dat hierop niet het voldoende aantal van 25 geldige handteekeningen voor kwam. Na de vergadering van het hoofdstembureau ontving den Middelburger, die de ljjst inlever- de, een aanschrijving, dat hij nog drie dagen tijd had om personen naar de secretarie te zenden am alsnog te teekenen. Onmiddeliijk werd daarvan gebruik ge- maakt, en personen, die gaarne een extratje verdienen, kwamen hun naam plaatsen. De lijst-Arts was dus in veilige haven. MOOI RESULTAAT. De alhier gehouden collecte ,,Jong Holland snakt naar werk", heeft opgebracht 394,50. COLLECTE BIO-VACANTIE-OORD. De opbrengst Paaschcollecte voor het Bio- vacantie-oord bedroeg alhier 89,47, met welk bedrag Ter Neuzen een zeer gunstige uitzon- dering maakt tot verschillende grootere plaatsen, alwaar de opbrengst minder was. CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE. Maandagavond trad voor de Chr. Histori- sehe Partij in het gelbouw /Emmanuel" alhier op, de heer H. W. Tilanus, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze vergadering werd geopend door den heer Dr. L. J. Cazemier, voorzitter der kies- vereeniging. Hij heette alien hartelijk wel- kom en inzonderheid den heer Tilanus, die zich ibereid had verklaard deze avond voor de kiesvereeniging te spreken. Daarna verkreeg de heer Tilanus het woord. Spr. begon een kort overzicht te gevem over de afgeloopen vier jaren. Het zijn donkere en zorgvolle jaren geweest. Jaren waarin de regeering met buitengewoon groote moeilijk- heden te kampen heeft gehad. Het is vol gens spreker jammer, dat van verschillende zijden zooveel critiek op het regeeringsbeleid wordt uitgeoefend. Een beweging, die zich hieraan vooral schuldig maakt is de N.S.B. Bij deze menschen deugt nu letterlijk niets van wat de regeering gedaan heeft. Zij staan een ander stelsel voor. Wat is hun stelsel? Dat stelsel waarbij uiteindelijk alle macht en zeg- genskracht aain 6en man moet worden gege- ven. Spr. noemde als voorbeelden Italie en Duitschland. Dit stelsel is historisch en prin cipled niet te aanvaarden. Van de oudste tijden af heeft ons volk medezeggenschap op staatkundig gebied gehad. Spr. herinnert aan de tijd van Philips H. Toen werd het volk zijn rechten en vrijheden ontnomen. Maar het Nederlandsche volk heeft dat niet geduld. Als bevrijder van ons ver- drukte volk trad op Prins Willem van Oranje, achter wien zich roomschen en on-roomschen schaarden. Eeuwen daarna zien we Napoleon, die naar Fransche idee de Nederlanden wil regeeren. Denkt ge dat het Nederlandsche volk gere- geerd wil worden volgens een Duitsche methode? aldus spr. Dit stelsel is historisch verwerpelijk en principieel onjuist. De C.H.U. ziet de overheid als Gods dienaresse. En aan- gezien de overheidsfuncties worden uitge oefend door menschen die zondaren zijn, moet er controle bestaan, o.a. door de gemeente- raden, de Provinciale Staten en de Staten- Generaal. Thans staan we weer voor de verkiezing Het volgende kabinet zal een groot stuk van de zorgen moeten ovememen. De toekomst is zorgvol, zoowel intemationaal als nationaai Er is eenige opleving, maar is het een goede opleving Vender betreurt spreker d-e verbrokkeling, die er bestaat by hen die op grond van hun belijdenis zoo dicht bij elkaar behoorden te staan. Hij wijst op de R.K. Staatspartij, die hoewel onderling wel eens verdeeld, bij het nemen van besluiten een is. Spr. laakt de houding van de heeren Lingbeek en Kersten, die ze tegenover de Roomschen innemen. Ook de politiek gevoerd door den heer Van Houten moet spreker afkeuren. De Chr. Hist. Unie wil historische opbouw langs de lijnen die de Heilige Schrift aangeeft aldus besloot spreker z'n lezing, die met groote aandacht door de vele aanwezigen was ge- volgd. De voorzitter gaf vervolgens gelegenheid tot gedachtenwisseling. Allereerst nam van deze gelegenheid ge bruik de heer J. de Bruijne. Deze wees op de komende zware strijd, vervolgens vroeg aeze inlichtingen aangaande nog gehandhaafdi ge- huwde onderwijzeressen. Hij wees op de groote werkloosheid onder de jeugdige onderwijzers en onderwijzeressen keurde dergelijke handel- wijze niet goed. Vervolgens becritiseerde de heer Filius de rede van den heer Tilanus, beweerde dat deze langs de hoofdlijnen heen gepraat had, be- sprak de tegensteliingen van de goed ge- kleede en beter gesitueerden tegenover de werklooze anbeiders. Hij wees er ook op, dat de Chr. H. in 1897 als kleine partij in de Kamer kwam en dus feitelijk ook als verdeeldheidzoeiker de Kamer in kwam. Verder vroeg de heer Jansen naar de ver- bindendverklaring van arbeidiscontracten. De heer Tilanus beantwoordde de verschil lende sprekers. Den heer De Bruijne gaf hij toe dat deze toestand (die als dispensatie tot 1938 duurde) niet kon bestendiigd blijven. De heer Filius antwoordde hij, dat critisee- ren makkelijk is, doch als zij voor het regee ringsbeleid istonden, zij evenmin konden vol- brengen wat zij beloofden. Ook de heer Jansen werd beantwoord. Het slotwoord werd gesprOken door den voorzitter, die den heer Tilanus dank bracht voor het gesprokene, waarna de heer Tilanus met gebed eindigde. VOOR DE LUCHTVAAKT. Dinsdagavond had alhier, na afloop der ver gadering van de afdeeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen van de Zeeuwsche vereeniging voor Luchtvaart, in het „Luxor-Theater" een propaganda-avond plaats, die druk bezocht was. Zij werd geopend door den afdeelingsvoor- zitter, de heer Mr. P. Tellegen, die in zijn in- leidend woord alien het welkom toeriep, in het bijzonder den heer Van Ginkel, propagandist der K. L. M. Men vraagt zich af, wat doet het bestuur der vereeniging? Uit de in de jaarvergade- ring gedane mededeelingen blijkt, dat het be stuur voortdurend aan het werk is om te trachten te komen tot het vestigen van een lijn op Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit gaat ook naar den zin van het bestuur veel te lang- zaam. Om Zeeuwsch-Vlaanderen te kunnen bereiken moet men thans moeizaam per spoor en veerboot reizen, terwijl een reis door de lucht vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar het centrum des lands een kwestie is van enkele uren. Van de noodzakelijikheid van en de behoefte aan een luehtlijn op Zeeuwsch-Vlaanderen is dan ook het bestuur ten voile overtuigd. Om echter daartoe te komen is noodig een vlieg- veld. En dit brengt zeer, zeer groote kosten mee. Spreker wekte daarom alien, die belang stellen in de luchtvaart, en dit doel willen be- vorderen, op, lid te worden der afd. Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen van de Zeeuwsche Ver eeniging voor Luchtvaart. Spreker bracht verder hulde aan dpn leider der jeugdluchtvaartclub, den heer Olijslager, die getoond heeft, dat ook in Ter Neuzen groote belangstelling onder de jeugd bestaat voor de -zoo mooie sport van het bouwen en doen vliegen van modelvliegtuigen. De heer Olijslager heeft getoond in dezen de rechte man op de rechte plaats te zijn. Hierna verkreeg de heer Van Ginkel het woord die op een vlotte en enthousiaste wijze hoe ikan het anders, hij is in dienst der K. L. M.aan de hand van lantaam- plaatjes een en andervertelde omtrent de ver schillende vliegtuigtypen in gebruik bij de K. L. M., en de inrichting daarvan, benevens omtrent inrichting en besturing van het vlieg- tuig in het algemeen. Hierna werd gepauseerd. Na de pauze zette de heer Van Ginkel uiteen het belang dat Zeeuwsch-Vlaanderen heeft bij een luehtlijn. De K. L. M. heeft in het algemeen bij het stiohten van een vliegveld sleohts een advi- seerende stem. Het is spreker gebleken, dat door de afdeeling het advies der K. L. M. met betrekking tot de stichting van een vliegveld en het openen van een vaste lijn is gevraagd. Zooals volkomen ibegrijpelijk heeft deze instel- ling zich van het geven van een advies ont- houden, daar de K. L. M. niet kan garandee- ren, dat, indien er eenmaal een vliegveld is, dit ook door een vaste luehtlijn bevlogen zal worden. De: K. L. M. is in de eerste plaats verkeersmaatschappij en de trajecten die zij bevliegt, moeten winst opleveren. Ook kan dan alleen in het geval dat de exploit atie mogelijk is sprake zijn van het vestigen van een vaste lijn. De K. L. M. ziet evenwel wel iets in een vaste luehtlijn op Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoe- velen immers hebben er belang bij, tijdig in het centrum van het land te kunnen zijn. Er zijn de veehandelaren, die in vele gevallen des Zondags moeten vertrekken om tijdig te Rot terdam op de beurs te kunnen zijn. Er zijn de graanhandelaren, er is de industrie, die voor het snelle vervoer van haar produeten belang heeft bij een zeer vlugge verbinding. Deze duurt thans in het gunstigste geval ten minste 5 uur, terwijl de K. L. M. de plaatsen Rotter dam en Amsterdam tot bij de deur brengt. De reisduur zal in het ongunstigste geval niet meer bedragen dan twee uur. Dit is het groote belang dat Zeeuwsch-Vlaanderen bij een luehtlijn, en in verband daarmede het stichten van een vliegveld, heeft. Hierna werd vertoond de K. L. M.-bedrijfs- film. Deze bestaat uit drie deelen, het eerste beeldt uit de Europeesche diensten, we zien het aankomen en vertrekken der vliegtuigen, de rondleiding op Schiphol, het vliegveld schiphol, kiekjes uit de lucht op verschillende groote Europeesche steden, die door de K.L.M bevlogen worden, wolkenformaties, het leven aan boord van het vliegtuig enz. Het tweede deel verbeeldt het „groot on- derhoud" van en evliegtuig. De „Ibis" daalt, komende uit Batavia, op Schiphol, en wordt grondig gereviseerd. Het geheele vliegtuig wordt uit elkaar genomen, ieder onderdeeltje grondig op daarvoor ontworpen instrumenten getoetst, enIbinnen de week staat de groote vogel weer als nieuw, geheel van bin- nen en buiten nagezien, op het platform te Schiphol, gereed om weer werelddeelen met elkaar te verbinden. Het derde deel geeft een beeld van de Indie-route. We zien het vertrek van Schip hol, flitsen uit de plaatsen langs de route, de wijze waarop de passagiers gedurende 5% dag door de K. L. M. worden verzorgd, en ten slotte de aankomst op het vliegveld Tjililitan te Batavia. Een en ander werd door den heer Van Ginkel nader toegelicht. Na vertooning dezer film danikte de heer Tellegen nogmaals de belangstellenden voor hun opkomst. Hij sprak de hoop uit, dat deze avond ook Zeeuwsch-Vlaanderen weer een stap dichter zal hebben gebracht tot het doel, dat de afd. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen der Zeeuw sche Vereeniging voor Luchtvaart, zich heeft gesteld, nl. de stichting van een vliegveld en een vlugge verbinding van Zeeuwsch-Vlaan deren met de binnen- en buitenlandsche lijnen der K. L. M. Moge straks zoo besloot hij als het lijnvliegtuig boven Ter Neuzen is, dit niet meer voorbijibrommen, doch zich ge- reedmaken am op het Zeeiiwsch-Vlaamsche vliegveld te gaan dalen. Wij mogen dit versiag niet besluiten zonder een bijzonder woord van waardeering aan het werk van de Ter Neuzensche jeugdluchtvaart club. Wij Ibeamen ten voile de woorden van hulde, door den heer Tellegen gesproken aan het adres van den enthousiasten leider dezer vereeniging, den heer Olijslager. Slechts enkele maanden bestaat deze vereeniging, doch uit de tentoongiestelde modellen bleek, dat er vaart in zit. Wij zagen zweefvliegtuigmodellen van de meest uiteen- loopende constructie, keurig afgewerkt, en die ook de suggestie van den ,,grooten vogel", het vliegtuig, over zich hebben. Een uiterst minu- tieus werk is het vervaardigen van deze eon- structies van het lichte balsa-hout, beplakt met zijde of uiterst dun papier. Ook een motor- model was aanwezig. En in het bijzonder wil len wij melding maken van een zweefmodel met meeuwenvleugel, geheel berekeSd en ont worpen door den jongeheer Van Pienlbroek, alhier. De heer Olijslager raakte hierover bijna niet uitgepraat. De vereeniging stelt zich voor, als het model goede vliegeigensohap- pen blijkt te bezitten, dit als standaardmodel der vereeniging in te voeren. Wij wekken dan ook de ouders der jongelui, die liefhebberij in deze mooie sport hebben, op hun kinderen van de leiding van den heer Olijslager te doen genieten, en straks, wan- neer het gunstige jaargetijde voor het doen vliegen dezer modellen weer aanwezig is, de te geven demonstraties eens te gaan bijwonen. EERVOL ONTSLAG. Bjj Kon. besluit van 19 April is aan D. H. van Zuyen op zijn verzoek, met ingang van 26 April, eervol ontslag verleend als burgemees- ter der gemeente Breskens, met dankbetui- ging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen. DE BLOEIENDE BOOMGAARDEN IN ZUID-BEVELAND. De provinciale vereeniging wpor vreemde- lingenverkeer deelt mede, dat in de tweede helft van deze week de bloeiende boomgaar- den van Zuid-Beveland het mooist zullen staan. DE BRUG BIJ VLAKE. Vanwege den Rijkswaterstaat werd Dinsdag aanbesteed het maken van een dek van ge- wapend beton op de brug over het Kanaal door Zuid-Beveland te Vlake. Laagste inschrijfster was N.V. J. Hijmans te 's-Hertogenbosch voor f 6440. Op den leeftijd van 77 jaar overleed alhier de heer Jos. Buijsrogge. Hij was in 1903 6en der medeoprichters der Coop. Boerenleenbank alhier, waarvan hij voorzitter was vanaf de oprichting. Ook was hij bijna 30 jaar secre- taris van het R.K. Kerkbestuur van de paroohie van den H. Martinus te Groenendijk. SUIKER RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Lquidatiekas N.V. SUKEX. RUBBER. COFRE, CACAO. KAtOEH ALLE GRAhEN ENZ IER VAN LONOEM LIVERPOOL. NEW TORR. CHICAGO WINNIPEG ENZ DAM 2> TaMooo No. 300IZ3TO1J AMSTERDAM*. B«n NN L Talal 10011 - TNib i*il CAaOlAMSTERDAM Agent L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) Scheepvaart onderbroken. De hoofdingenieur, belast met den bijzon- deren dienst van het Scheldestroomgebied, maakt bekend, dat op het kanaal GentTer Neuzen aan de Ringspoorbrug van Gent (Muide) bet verkeer zal onderbroken zijn op Zondagen 2 Mei en 9 Mei van 5 uur tot 17 uur (Belgische tijd) om te kunnen overgaan tot het plaatsen van een duikleiding. GEREF. KERKEN. Beroepen: te Bierum, Ds. P. H. Wolfert te Marienberg. dat zijn optreden ertoe moge bijdragen tot verlbreiding en het meer intensief gaan beoefe- nen van ons mooie damspel. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de door den heer Springer te houden simul- taan-sdanoe, waaraan door niet minder dan 40 personen werd deelgenomen, waarop de damphenomeen zijn rondwandeling langs de diverse borden begon. Het was ten zeerste interessant te zien op welke wijze de simul- taanspeler in verschillende partijen moeilijke situaties wist te scheppen, welke hij op be- wonderenswaardige manier voor het meeren- deel tot een voor hem voordeelige stelling leidde, terwijl in den aanvang reeds eenige spelers een of meer schijven verloren zagen gaan of zich door een geraffineerde lokzet van den heer Springer lieten verleiden. A1 naar gelang het middenspel begon te vorderen, gaf de simultaanspeler in vele partijen den toon aan, waarbij wij ons een indruk konden vormen van de bijzondere gaven en technische spelkwaliteiten, die de ex-werelldkampioen be- zit, welke superioriteit hij ten voile demon- streerde en waarvoor hem bij de uitvoering van prachtige en zeer diep verborgen com- binaties, waardoor een heele „rits" schijven van het bord werden weggemaaid, een warm applaus werd gebracht. Voorts maakten wij kennis met de fraaie behandeling van het eindspel met welker uitvoering hij niet de min ste moeite heeft, waarbij iedere zet logiscb en weloverwogen is om op korte maar krachtige wijze de winst vast te leggen. Na circa 4 uur spelens bereikte de simultaanspeler het vol gende schitterende resultaat: 33 gewonnen, 6 remise en slechts 1 verloren, hetgeen neer- komt op 90 procent van het te behalen aantal punten, wat zeer zeker een unieke prestatie genoemd kan worden, waarvoor hij dan ook een warme ovatie in ontvangst had te nemen. Alleen de nog jeugdige speler, de heer Jac. de Footer Pz. mocht het zoet der overwinning smaken, terwijl de heeren Jac. van Cadsand, Jac. de Groot, D. de Jonge en L. Kaijser, alien te Zaamslag, benevens de heeren J. P. Geen- sen en J. Kaan Dzn, beiden te Ter Neuzen, remise behaalden. Het was een voor de damsport zeer leer- zame avond, waarop de damclub ,,Zwart-Wit" met welgevallen kan terugzien, weshalve het eerste optreden van den heer Springer in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zeer zeker aanleiding zal geven tot een nieuwe kennismaking. DIEVEN TE GOUDA AANGEHOUDEN Dinsdag heeft de politie te Gouda aange- houden den 20-jarigen slager J. v. W., den 18-jarigen aardewerker F. N. B. en den 25- jarigen sohipper F. v. d. V., alien wonende te Gouda. Deze jongemannen hebben zich van November j.l. af schuldig gemaakt aan een reeks van diefstallen uit bodehuizen en onbe- heerd langs den weg staande auto's. Zij wor den van niet minder dan twaalf van dergelijke vergrijpen verdacht. ERGERLIJKE BALDADIGHEID. De politie te Apeldoom heeft tegen eenige jongens van 15 jaar wegens ergerlijke balda- digheid proces-verbaal opgemaakt. Zij had- den n.l. een jongen van hun leeftijd voor een aansnellenden trein van Dieren naar Apel- doorn geduwd en hem tot op 't laatste oogen- blik tussohen de rails gehouden, zoodat de machinist den trein had moeten laten stoppen. DONDERDAG 22 APRIL 1937. Gereformeerde Gemeente. TER I>IEUZEN. 3 u., Ds. A. Verhage, van Middeiburg. •Huwelijksinzegening. PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenscbap van Nederland. BSVFeijenoord. Be QuickAjax. Afd. IV. Tweede Klasse A. VlissingenBreda. ZeelandiaHero. Promotie-competitie 3e klasse. RCSAxel. Derde Klasse B. HansweertZeeuwsche Boys. Zeelandia 2Vlissingen 2. Na-competitie. Groep A. UzendijkeHopfdplaat. BreskensSluiskil. Ned. Voetbaltoeker (3e ronde). AllianceiRJBC. Zeeuwsche Voetbalbond. Hulst 2Schoondijke. GroedeCom Boys. Terneuzensche BoysTemeuzen 3. Oosttourg 2Breskens 2. OPTREDEN EX-WERELDKAMPIOEN BEN SPRINGER TE ZAAMSLAG. Maandagavond bad de Zaamslagsche dam- club ,,Zwart-Wit" den ex-wereldkampioen, den heer Benedictus Springer te Den Haag, die vanwege zijn bijzondere spelkwaliteiten als- mede als simultaan- en blindspeler, een alge- meene bekendiheid heeft verworven, in haar midden, bij welke gelegenheid het gelbouw der Chr. bewaarschool met talrijke beoefenaars der damsport, waaronder verschillende uit naburige plaatsen, benevens vele belangstel lenden geheel gevuld was. Door den voorzitter der ontvangende vereeniging werd een spon- taan welkomstwoord gericht tot den damphe nomeen, waarbij hij hem narnens de damclub ,,Zwart-Wit" aan de aanwezigen voorstelde, waarop de oud-wereldkampioen met luid ap plaus werd begroet. De heer Springer dankte in welgekozen bewoordingen voor de vriende- lijke ontvangst, waarbij hij verklaarde met ge- noegen de uitnoodiging naar Zaamslag te heb ben aarwaard, tevens de hoop uitsprekende, DIEVENBENDE TE DOKKUM ONTMASKERD. Door samenwerking tussohen marechaus- s6e, gemeente- en rijksipolitie, is het de politie gelukt te Dokkum een dievenbende op het spoor te ikomen, die zich in de laatste maanden heeft schuldig gemaakt aan talrijke fietsen- diefstallen in het Noorden van Friesland. M. v. B. en H. B., beiden afkomstig uit Dok kum zijn al gearresteerd. Zekere R. V., even- eens van Dokkum, is voortvluchtig en houdt zich waarschijnlijk in Nederland of Belgie op. Tevens is gearresteerd de vrachtrijder G. S. v. Oosteraijkerk, verdacht van heling van zes rijwielen. Reeds zijn 16 van de gestolen rijwielen ach- terhaald en in beslag genomen. De gear- resteerden zullen Donderdag voor den officier van justitie te Leeuwarden worden geleid. OPLICHTING. Eenigen tijd geleden hebben wij bericht, dat verdacht van oplichting van een verzekering- maatschappij door middel van nagemaakte overlijdens'bewijzen van personen, die in wer- kelrjkheid niet overleden waren, I. L. uit Rijs- oord, Th. v. E. uit Zwijndrecht en S. uit Hen- drik-Ido-Amibacht te Dordrecht in verzekerde bewaring zijn gesteld. Hoewel politie en justitie over deze fraude, die ten nadeele van een levensverzekerings- maatschappij is geschied, geen inlichtingen verstrekken, vait mee te deelen, dat de op lichting ontdekt is, doordat een van de gear- resteerden te Zwijndrecht goede sier maakte, wat voor de politie aanleiding was een onder- zoek in te stellen. Dit leidde tot de arrestatie van een verzekeringsagent, die zich vroeger aan een dergelijik geval van oplichting heeft schuldig gemaakt. Deze bleek de aanstichter van de onregelmatigheden te zijn en door zijn inlichtingen konden zijn twee medeplichtigen gearresteerd worden. Het totale ibedrag van de fraude zou, voor zoover men heeft kunnen nagaan, elfduizend gulden bedragen. Het is evenwel niet onmo- gelijk, dat het verdere onderzoek zal uitmaken, dat dit bedrag belangrijk overschreden wordt. OVERTUIGINGSSTUKKEN VAN EEN POLITIEBUREAU VERDWENEN. Ten gemeentehuize te 'Ddemen, waarin sinds de onlangs tot stand gekomen verbouwing ook het politiebureau gevestigd is, heeft zich een raadselachtig geval voorgedaan. Er zijn uit een lade van een schrijftafel, welike in voren- bedoeld politiebureau staat, stukken verdwe- nen, die als overtuiging moesten dienst doen in een zaak tegen een steuntrekkenden werk looze, die het door hem verdiende bedrag over eenige weken aanzienlijik lager zou hebben op- gegeven dan het was. De bewijsstukken van de onrechtmatige handelingen van den steuntrekker waren aan een der gemeenteveldwachters ter hand ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2