Keuilieton-vertellingen Gemengde Berichten BRABANTSCHE BRIEYEN. -De eommissaris van politic te Utrecht, als getuige gehoord, decide mede deze uitdruk- kingen ter vergadering te helbben vemomen en genotecrd. De president herinnerde er ver-* dach-te bovendien aan, dat zijn rede in druk is verschenen en dat genoemde uitlatingen in de brochure eveneens voorkomen. O.a. staat daarin te lezen, dat de heer Colijn, onlbekwaam is en onlbevoegd om te regeeren en dat zijn prestaties misdadig zijn. Volgens verdachte heeft men de dagvaarding en het proces-verbaal geconstrueerd met be- hulp van de brochure. Daartegen wenscht verdachte te protesteeren. De officier van Justitie achtte beleediging bewezen en vroeg drie maanden gevangqnis- straf. De president merkte nog op, dat ver dachte reeds vroeger wegens beleediging was veroordeeld en wegens het verstoren van een godsdienstoefening. Ulvenhout, 16 April 1937. Amico, Kortgelejen las ik in 'n kran-t 'n stu-kske, dat maar niet uit m'n hoofd wil. Ge zult, als ik oe zoo meteen er een en ander van vertel-d heb, 't wel kunnen voelen aan de teuton van oew klompen, ofliever gezeed aan den schroef van oew gummihakken dat dat krantenstuk almaar in m'n ziel is blijven haken, lij-k 'n vlok opgewaaid hooi aan 'nen boomkruin. 't Fijnie ben 'k ervan vergeten. Want 't betreft 'n geraffineerde uitvinding op 't ge- bied van den electriek en den korten golf, dimgen, waarmee ik nie veul meter te maken heb, dan da 'k er respectievelijk de lamp mee aansteek -en 'n Buitenlandsch radiostation als ze in 't •Binnenland m'n keel uithangen. Maar veur de rest is me 't heele geval van dde uitvinding zoo helder, als 't me holder is da'k in den huis licht krijg, wanneer ik teugen den avond den echaikeleer naast de deur 'nen kwart slag omdraai. Veul meer hoeft ik van electriek dan ook nie te weten, om 's avonds uit den danker te geraken. (Ik heb daar m'n menschen veur, 'die motten weten wat er aan electriek nog meer vastzit!) Ochja den een specialiseert z'n eigen op landbouw en veeteelt; d'n ander op automo- bielen; nommer drie verdient z'n brood mee 'nen -amateuristischen voetbalsigarenwinkel; nommer vier mee 't maken van mosterdgas en ander evennaastenflit; nommer vijf maakt z'n han-djes niks vuilen critiseert dus; 'n ander soort knutselt van den vroegen mongen tot den laten avond in korte- en in lange gol- ven; weer anderen in permanente golven, die hedemaal nie permanent zijn en driekiwart van 't werkzame menschdom stempelt, om deur den tijd te komen. Terwijl er tenslotte nog de allesweters zijn, 'n soort dat van alles 'n bietje meer vers-bajum heeft dan de vaiklui eigens, 't soort dat we „politiekers" noemen. Jaah daar is -zoo langzamerhand in dte sa- menleving 'n manjefieke -arbeidsverdeeling, specialisatie igekomen: d'n een ploetert veur den ander z'n pensioen! En zoo komen ze alle bei deur den tijd. En veural de lui van 't pen sioen zijn 't mee deuze verdeel-ing hartgrondig eens. Zelfs heb ik gelezen, een van de leste dagen, dat pensioen veur iedereen zooveul als teugen zonde is. Ik heb toen die geleerdheid maar nie verder uitgelezen, want 't is mee .die soort van politieke wetenschappen al net eender als mee den electriek en zoo: ge mot waken, dat ge 'r nie al teveul van te weten komt, want ge z-ou in 't weergaren versukke- len. Ge zou zdoveul te weten komen, dat ge op 't lest geen plek in oew harsenpan zou overhouwen om te weten hoe ge oewen dage- lijkschen hap eten moest verdienen Vandaar dan ook 't nut van de specialisa tie! En waar of nie ge zijt dan vrij, om oewen eigen weg te kiezen. En dus nie onte- vrejen te zijn. Bijvoorbeekl: ge kunt tot oew vijf-en-vijftigste jaar ploeteren om 'n tien- duulzend gulden over te sparen. En als nie- mand daar aChter kwam (zoodat geen van oew medemenscluen mee 'n masker veur oe 's nachts efkens van alles komen afhelpen) dan kunt .ge oew kinders onterven, de centjes prontjes bij den Staat brengen en dan wordt ge gepensionneerd mee 'nen gulden of vijftien per week. Of ge kunt al op oe dertigste jaar uitscheien mee werken en dan krijgt ge ook 'nen .gulden of vijftien per week. Ge ziet: 't is maar net, hoe ge oew eigen speciali seert En zoo h6b ik m'n eigen op 't gebied van den electriek dan gespecialiseerd tot en met de kennis van: draai, als 't donker wordt 't schakeleerke 'nen kwart-slag om. Punt! Af! Klaar! Veur de rest zurgt 'n ander. Op dat punt ben ik gepensionneerde, steurutrekker of armenverzongde, sjuust als ge 't noemen wilt: want zonder er iets van te weten of veur te doen (dan betalen, ee, betalen), heb ik licht! En ik geloof nie, dat iemand dat kwa- lijik zal nemen! En sjuust als mee m'n lamp, zoo sta 'k te kijken mee die uitvinding, waarvan ik hier- boiven aan m'nen brief, oe al sprak. Zonder de fijnighedens te snappen is me de zaak zoo helder als pompwater. 't Geval komt hier op neer: ge plaatst op 'nen mensch, 'nen plant, 'n voorwerp of wat ook, 'n metalen schijf, een van voren en een van achteren. Ge jaagt d'andere 'nen soortement van „kortengolf- sitroom" en't voorwerp, plant of mensch wordt van foinnen verwarmd, sjuust zooveul of weinig als gewilt. Terwijlde onmi-d- delijke omgeving koud blijft. Ge zou dus 'n pan patatten kunnen koken in... koud water! Sterker: ge zou 'nen visch, ingevroren in 'nen blok ijs, kunnen gaarkoken, zonder dat '-t ij.ssmelt! En ge zou't nie alleenze hebben't ook geddan! En de mo-derne, professoral-e koks, die deus sehellevisohke hebben gaargestoofd binnen den blok ijs, hebben daaraan vastge- knoopt de theorie, dat ze op die manier b.v. plantegroei kunnen bevorderen, net zoo sterk als ze eigens willen! Heelemdal geloof ik 't nog nie. Want zon- der zonnelicht, -groeit er niks of weinig. In de broeikassen is net zoo hard zon noodig, als op den ,,kouwen grond". Anders zouden broei kassen ook nie heelegaar van glas gebouwd zijn! Maaraan-geizi-e-n ze oew vel teuges- woordig ook bruin branden mee z.g. ,,hoogte- zon", is alles toch nog maar eenen s-tap van de wetenschap. En danWel, dan gaat ge naar den professoralen groentenboer, ge betaatt 'm 'n dulbbeltje en ge zegt: „laat veur mij 'n efkens 'nen boerenikool .groeien". En nou verstaat .ge, amico, waarom dat krantestukske in mijn hoofd is blijven vast- haken! Ik zie er van komen, dat in de toekomst 't boerenbedrijf wordt uitgeoefend in 'n natuur- kundig laboratorium. Ennege kdnt m'n plannen mee m'n baaske, mee m'nen Dre III. Zal ik 'm nou t6ch nog motten laten situdeeren? Veur Doctor in de Spinazie, enz.? Of zou 'k 'm misschien beter kunnen laten doctoree- ren in de Peeen? Jaja, lach nie! Da's 'n groot artikel, man! Veur de suikerfabrieken. Maar wat praat ik. Of suiker dan nog ge- wonnen wordt uit peeen? Dan trekken ze den suiker misschien wel uit versleten Ford- jes, 'die opgesmolten worden, of gemalen, of zooiets. Amico, wil ik oe 'ns iets zeggen da'k meen uit den grond van m'n hart? Ik ben blij, da'k over vijftig jaren m'n portie-aardsche-tranendal al lang mee huid en haar verslonden heb! 't Wordt niks! 't Wordt 'n weareld van wolkenkrabbers, waar de zon nie meer op eerde kan komen. 't Wordt 'n weareld van louter autowegen, waar gfeen plek meer is veur 'nen boom, 'nen grasspriet of 'n blom! 't Wordt hier 'n weareld van hardrijende, hoogvliegende niksdoenders, die malkaar, 'n gevolg van niksdoen en weelde, haten. Geen eeuwen meer en de weareld bestaat uit wat luttele eilandstejen en woestenijen. Er komt plek .genoeg, veur honderd keer meer menschen, want er hoeft niks meer te groeien. '.t Wordt gegroeid. Honderd keer meer menschenallemaal jakkerend in auto's, die veul harder rijen, dan wij mee onze fantasie kunnen meten. ,,Niks te groeien zult ge vragen? En den stikstof?" Wordt gespuid, uit de laboratia. Stikstof, gepuurd uit electriek groeisel. Schateren zullen ze, op 'die manier dan, waarop haters schateren", om ons. Ons, gewichtige, om 'nen boterham malkaar •«r- moordende schepsels, die toch ailemaal 'n eigen Ghristelijke leer hadden aangemeten. Die daar zwaarwichtig over schreven, politiseer- den, konkelden, ja, oorlogvoerden! Allez, amico, ik heb toch de fiets zien komen? En d'eerste auto? Op den oogen- blik dat 'den techniek begon! En nou? Wie lodpt er nog? Kan eenen wandeleer 'nen weg', 'n straat oversteken, zonder om en opzij te kijken naar alle kanten als'nen lijder aan vervolgingswaanzin Duuzend keeren erger zal 't worden! Ook hebben we de eerste vliegmachien zien knoeienOver de heele weareld zitten ze te prutsen aan eenmanssport-vliegtuigen! Nog vijfentwintig jaren...? Ik heb er werendig van gedroomd. Ochja 't spult allegaar deur m'n hoofd, ook al mee mijn baaske! Hij is weer vertrokken, ziet ge, naar Kostschool en afijn! Laat ik er afscheien. Misschien vertel ik dien droom nog wel 'ns, toen ik 'nen dag leefde in 't jaar 2037. Daat ik er vandaag afscheien, want over 25 jaren, dan zou m'n baaske lachen over deuze zorgskens van zijnen Opa, die er zoo hopeloos naast sloeg! Dan zou ie 'n „aanvlieging" kunnien doen, deur te veul om deuzen brief te denken, 'n aanvlieging in den stratosfeer, waar ie 'n duuzend K.M. per uur zal gaan! Kom ik schei er af. 't Wiemeit me. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen toet a voe DRe. AUTOBOTSING MET MERKWAARDIGE OORZAAK. Op den Korten Steekterweg onder Alphen aan den Rijn zijn twee personenauto's in bot- sing gekomen. De oorzaak was wel zeer merk- waardig. De chauffeur J. de Jong reed uit Al phen met vrij groote snelheid in de richting Zwammerdam toen uit tegenovergestelde richting in een flauwe bocht en op een smal 'deel van den weg een andere personenauto naderde. -De Jong remde zoo krachtig dat de leuning van zijn zitplaats afbrak. Hij viel achterover en trok het stuurrad in zijn val mee. De aldus stuurlooze wagen botste in voile vaart tegen den tegenligger op, een personenauto van de margarinefabriek A. van Dijk uit Gouda, waarin naast den bestuurder, M. G. van Schip, een vertegenwoordiger van de firma, de heer M. H. Krabshuis, zat. Beide auto's werden totaal vernield en zatgn zoodanig in elkaar dat zij door twee vrachtauto's moesten wor den losgetrokken. Alle inzittenden waren door glasscherven min of meer emstig gewond. De Jong had snijwonden aan gelaat en knie. De bestuurder van den Goudschen 'auto klaagde over inwendige pijnen en de vertegen woordiger K. bleek aan gelaat en linkerhand verwond te zijn. Nadat medische hulp verleend was, zijn de slachtoffers per auto naar hun woonplaatsen vervoerd. MOZA1EK ONTDEKT. Op het terrein van het klooster van St. Paolo bij het Victoria-hotel te Sorrento is een gedeelte van een villa aan het licht gekomen. .De goed geconserveerde vloer bestaat uit een middengedeelte, samengesteld uit kleine stuk- jes van een soort ,,palambono" (duifgrijs mar iner), omgeiven door een Griekschen rand van zwarte stukjes. Daar de opgraving aan eene Eijde reeds ongeveer zeven meter bevloering heeft blootgelegd, zonder nog den hoek te heb ben bereikt, meent men te mogen aannemen, dat de zaal wel 10 bij 14 M. groot kan zijn. De samenstelling van het mozaiek en het soort metselwerkdoen vermoeden, dat het gebouw dateert van de tweede helft der eerste eeuw n. Ghr. Volgens de topografische gegevens en vroegere ontdekkingen ibehoort vloer tot dezelfde villa, waarvan onder de Bourfbonsche heerschappij overhlijfselen te voorschijn kwa- men en nog niet lang geleden bij werkizaam- heden voor het monument voor de gesneuvel- den. IN HET HOL VAN DEN LEEUW. Aan het politiebureau te Apeldoom ver- voegde zioh Donderdagavond de 15-jarige K. uit Amsterdam om nachtverblijf. Hij was, naar hij zeide, met toestemmin.g van zijn ouders onderweg voor familiebezoek. Bij navraag bleek, dat hij als bestuurder van een auto te Amsterdam een aanrijding had veroonzaakt en daama het hazenpad had gekozen. Hij is naar Amsterdam op transport gesteld. NEDERLANDSOHE DESERTEUR IN BELGIE GEARRESTEERD. De 20-jarige soldaat E. J. uit Eindhoven, die een maand geleden deserteerde, werd te Je- meppe in Belgie gearresteerd, waar hij een 35-jarige vrouw doodelijk verwondde met een mes. Na zijne straf in Belgie uitgezeten te hebben zal uitlevering plaats hebben. ONTVEUCHTING. Dezer dagen zijn drie verpleegden van het rijkssopvoedingsgesticht te Amersfoort ont- vlucht. De politie ging per motor met zijspan er op uit en zag al spoedig een van de vluch- telingen. Een revolverschot in de lucht deed hem zijn vlucht niet staken. Op de bobslee- baan achter het Belgenmonument gaf hij zich tenslotte over, toen hij zich geheel in het nauw gabracht zag. De beide andere vluehtelingen wisten te ontkomen. KIND IN WASCHKUIP VERDRONKEN. In een onbewaakt oogenblik is het ander- halfjarig dochtertje van vrouw M., die even het erf achter haar woning te Naarden had verlaten, in een waschkuip met water geval- len. Hoewel een dokter onmiddellijk pogingen heeft gedaan om de levensgeesten op te wek- ken, bleek het kind reeds overleden te zijn. JEUGDIGE REDDER. Te 's Gravenhage geraakte een zetjarig knaapje, J. B., bij het spelen voor het ouder- lijk huis in de Loosduinsche vaart. De 14-jarige jongen J. v. d. W., uit de Wal- nootstraat, die juist passeerde, bedacht zich geen oogenblik en sprong gekleed te water. Hij smaakte het genoegfen, geholpen door omstan- ders, den kleinen drenkeling op het droge te brengen. Geen van beiden had letsel opgeloo- pen. DOODELIJK ONGELUK TE BERLJCUM. Onder de gemeente Berlicum is een errtstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een 30-ja- rige vrouw het slachtoffer is geworden. Toen mej. M. B. uit Loosbroek, gemeente Dinter, de Zuid-Willemsivaart ter plaatse passeerde, kwam haar ter hoogte van het Berlicumer Huis met vrij groote snelheid een personen auto achterop, ibestuurd door den chauffeur d. E. uit Gemert. In weerwil van het feit, dat de wielrijdster aan de rechtenzijde van den weg reed werd zij door de auto gegrepen. De vrouw werd met groote kraoht van haar rijwiel ge- worpen en door de voorruit van de auto ge- sldngerd. Zij werd zwaar gewond opgenomen en bij omwonenden binnengedragen. Dr. Hofman uit Berlicum, die spoedig ter plaatse verscheen kon geen hulp meer verlee- nen, daar het slachtoffer inmiddels aan de ge- volgen van het opgeloopen letsel was over leden. Mej. B. was gehuwd en moeder van een gezin. De marechaussee uit 's Hertogenbosch en de politie waren spoedig ter plaatse. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is door de justitie in beslag genomen en naar een zie- kenhuis te 's Hertogenbosch vervoerd, waar sectie werd verricht. Naar de schuldvraag wordt een emstig on- derzoek ingesteld. Ook de auto is door de po litie in beslag genomen. De remmen bleken in orde te zijn. Eenige weken geleden is op vrij- wel dezelfde plaats en op dezelfde wijze even eens een vrouw om het leven gekomen. BEGRAFENISSEN PER SOHIP. Te Drimmelen (N.-B.) dreigt, volgens het Handelsblad, een oer-oude gewoonte, als ge volg van de ontwatering der gronden, tot het verleden te gaan behooren. Drimmelen is een van de weindge plaatsen van ons lan'd, waar de begrafenissen nog per vaartuig plaats heb ben. Een tiental lijkbezorgers trekt een schuit, waarop de baar is geplaatst, voort naar het kerkhof. De ouden van dagen vinden bij den stuurman een plaatsje op de schuit, terwijl de overigen achter de ,,lijntrekkers" volgen. De weersgestelheid veroorzaakt bij deze wijze van begraven dikwijls moeilijkheden. Vooral bij vorst staat men voor groote moei lijkheden. Dan wordt eenige dagen voor de begrafenis een vaargeul in het ijs gehakt, welke door de lijkbezorgers moet worden opengehouden, totdat de plechtigheid is ver richt. Ook bij hoogen waterstand, wanneer het voetpad onder water is geloopen, stuit men op emstige bezwaren. Echter heeft men ook dteze weten op te lossten door een volg- schuit voor de belangstellenden te laten varen. Maar thans is men voor een nieuwe moeilijk- heid komen te staan waarvoor geen oplossing te vinden is en die zeer waarschijnlijk een einde zal maken aan dit typische gebruik. Door de nieuwe bemalingsinrichtingen wordt het water z6o laag weggepompt, dat de Vaart zoo goed als geheel droog is komen te staan, waardoor de begraafplaats niet meer te ibereiken is. Plannen bestaan nu om een ljjkwagen aan te schaffen en de „lijkschuit" naar het mu seum te brengen. VERMISTE JONGELUI UIT MAASTRICHT NAAR SPANJE GEGAAN. Reeds eenige weken is een aantal jongelui van ongeveer twintigjarigen leeftijd uit de verschdllen.de ouderlij'ke wonin.gen te Maas tricht verdwerten. Het vermoeden, dat zij naar Spanje zijn vertrokken om er te strijden aan de zijde der regeering, is voor een van hen althans bewaarheid. De jongelui hadden zioh meermalen over het gaan naar Spanje uitgelaten.. Ook had een der jongemannen zich reeds eenigen tijd ge leden in verbinding gesteld met het Spaansche gezantschap te 's-Gravenhage en zijn bedoe- ling aan den gezant kenbaar gemaakt. Op zijn brieven moet de jongeman echter geen bevredigend antwoord hebben ontvangen. Dinsdag heeft een ouderpaar eindelrjk een brief van hun zoon ontvangen, waarin hij mededeelt, dat het hem goed gaat. Hij schrijft dat hij Amerikaansche en Duitsehe vrienden heeft gemaakt. Ofschoon de ouders zeer ver- heugd waren met dit levensteeken van hun zoon, werd op deze blij'dsch.ap spoedig een domper gezet, omdat in den brief in het geheel geen plaats van afzending en datum zijn ver- meld. Het eenige teeken, dat houvast kan geven, is dat de brief gecensureerd is en de enveloppe het stempel Valencia draagt. Uit den brief valt af te leiden, dat meerdere kennissen van den jongeman naar Spanje wil len vertrekken. De jongen schrijft niet, met welk doel hij naar Spanje is -gegaan en of hij zich daartoe door een ander heeft laten over- halen. De uit andere .gezinnen spoorloos verdwe- nen jongelui hebben nog niets van zich laten hooren. Geen wonder, dat onder de ouders ernsti.ge ongerustheid -bestaat. OP HET HOOFD GESLAGEN. Een smid te Buiksloot heeft bij het bewer- ken van een stuk ijzer misgeslagen. In plaats van op het aambeeld sloeg hij met zijn zwaren hamer op het hoofd van een knecht, -die in zijn o-nmiddellij-ke nabijheid stond. Met een bloedende hoofdwonde en een lichte her- senschudding is de knecht naar een der zie- kenhuizen gebra-cht. VLOER VAN EEN KATHEDRAAL INGEZAKT. Bij de installatie van den nieuwen aartsbis- schop van Mexico-City is de vloer van de ka- thedraal, waarin de dienst plaats vond, inge- stort, waaxtdoor meer dan 70 personen wer den gewond. Van verscheidene personen wa ren de verwondingen van ernstigen aard. VOEDSELSTAKING IN EEN MIJN. De mijn Max, te Michalowitz, wordt sedert Dinsdag door achthonderd arbeiders bezet ge- houden. Het programma der eischen der mijn- werkers bevat 65 punten. Donderdag zijn de arbeiders onder den grond in voedselstaking gegaan. Vijftien arbeiders moesten in volkomen uit- geputten toestand naar het ziekenhuis ge- bracht worden. Een menigte van drieduizend menschen begaf zich daarop naar de wonin- gen van leden der directie, waar de niiten werden ingegooid. De politie werd met een hagelbui van steenen ontvangen, waardoor vele agenten verwondingen opliepen. BELGISCH BALLONVAARDER ZWAAR GEWOND. Bij Bolleme in het departement Vaucluse (Fr.) is een auto met Belgische offi-cieren en oorlogsinvaliden, die terugkeerden van een ontvangst bij den burgemeester van Lyon, in botsing gekomen met een vrachtauto. Vier inzittenden van den personenauto, onder wie de bekende Belgische -ballonvaarder Gocken- berg, die eens een Gordon Bennett beker- wedstrijd gewonnen heeft, zijn ernstig gewond. „ZWALUWENVADER" HELD GESTORVEN. De in .geheel Duitschland onder den naam „Zwaluwenvader" bekende tandarts Franz Held uit Rosenheim in Beieren is, pas 59 jaar oud, plotseling overleden. Zijn bijnaam had -de overledene te danken aan zijn liefde voor vogels. Jarenlang was hij voorzitter van de Beiersche vereeniging tot bescheiming van vogels. Winter aan winter toog hij er op uit om in zijn woonplaats van deur tot deur te gaan en voeder te venzamelen voor de koulijdende vogeltjes. Vooral de zwaluwen hadden zijn hart gesto- len en toen in 1931 de winter vroeger dan ge- woonlijk met barre kou inizette, organiseerde hij inderdaad een grootsche hulpactie. Hij ri-chtte zich met een oproep tot het geheele volk, om de zwaluwen, die dreigden te be-vrie- zen, te vangen en bij hem af te leveren. Dui- zenden vogels werden in zijn woning afgele- verd, waar ze in groote bordpapieren doozen werden gepakt, naar het vliegvel'd bij Mun- chen -gebracht en met toesbellen van de Deut sche Lufthansa naar het Zuiden vervoerd. Daar, in warmer oorden, werden de -diertjes weer vrijgelaten. Sedert die aotie heete Franz Held alom de ,,Zwaluwenvader". EEN MEI-SJE SCHAAKT EEN JONGEN MAN. Eerst waren Irving en Josephine te New- York verloofd, aeht jaar lang nog wel, en was alles prettig. Toen ontmoette hij een ander meisje, de verloving ging af en alles was naar. Zoo erg zelfs, dat miss Goldman, 29- jarige stenotypiste, op mid-delen zon om haar gebroken geluk weer te lijmen. Zij koos een Amerikaansche methode. Op Zaterdagmiddag was Irving een een- zame wandeling aan het maken. Plotseling stopte er een auto naast hem; Josephine en een wederzijdsche kennis sprongen er uit, hiel'den den ontrouw-ein jonkman revolvers voor en dwongen hem in den auto plaats te nemen. ,,Je vindt het misschien niet leuk", zeide Josephine, „maar we gaan nu naar Elk ton (waar men, evenals in het Engelsche Gretna Green, huwelijken sluit zonder al te veel vra gen te stellen) en ik wordt de -gelukkige brui-d". Irving zei niet v-eel terug; de revolvers be- n-amen hem den lust tot conver-satie. De rit duurde vrij lang en gaan-deweg werd de ver- houding wat minder gesp-annen. „Zou je dien loopt niet op lets an'ders kunnen richten" in- foxmeerde Irving; „je pistool mooht eens af- gaan". „Ach wat", lachte Josephine, ,,het zijn immers geen eohte revolvers. Dacht je heusch dat .we Verder kwam zij niet, want Irving had het portier al opengerukt en een groote -keel op- gezet om de aandacht der voorbijgangers te trekken. De vooxlbijgangers bleven staan, zagen de revolvers en waarschuwden de po litie. Nu hoopt Josephine maar, dat de rech- ter begrip voor de situatie zal toonen en dat z(j niet de eerste vrouw zal worden, die een vonnis moet uitzitten op grond van ide Lind bergh-wet. WEER LYNCH-GEVALLEN. Te Grenada zijn twee negers, die verdacht werden van den moor-d op een winkelier, bij de overbrenging naar het huis van bewaring, door een menigte, die de bewakers overmande, gegrepen en meegevoerd naar buiten de stad. Toen de commi-ssaris van politie er op af ging bevond hij dat de beide negers waren gelyncht. Een derde nager, die verzekerde dat hij met het geval niets te maken had, kwam er met een pak slaag af. Alle lynchers mannen en vrouwen waren blanken. Een der ge- lyn-chten was gepijnigd met een steekvlam. De andere n-eger was doodgeschoten. Het lijk was daarna verbrand. EEN EX-SPION UIT DEN WERELDOORLOG IN GEVAAR. Carl GraveS is een Diuitscher of ex-Duit- scher, die in de Ver. Staten in de gevangenis gpweest is wegens oplkshting. Hij wordt nu naar Duitschland teruggestuurd. Dit is voor Graves een pijnlijk geval. Hij verzeit zich met hand en tand tegen deze uitzetting en be- weert, dlat hij, eenmaal in Duitschland aange- komen, binnen de 24 uur zal zijn doodgescho ten. Hij is tenm-inste vast besloten zich nooit levend Duitschland t-e laten bin-nenbrengen. Graves was ged'urende den wereldoorlog spion in dienst van de entenlte en had als zoo danig heel wat siucces geboekt. Het ziet er nu inderdaad -somber uit voor Carl Graves. HEVIGE BRAND BIJ HEILIGEN STADT. Dinsdagmiddag is brand uitgebroken op een boerderijl te Kreuzeber, een in -de om-geving van Heiligenstadt (Duitschland) .gelegen plaats. Het vuur sloeg -door den kraohtigen wind met groote isnelhei-d over op venschillen- de landbouwschuren en weldra stonden vele boerderijen in lichter laaie. De 'hevdge brand heeft het -halve dorp in de asch gelegd. Drie en twintig families zijn dakloos geraakt. 27 huizen zijn een prooi der vlammen geworden. Veel vee is omgekomen. De brandweer van bet plaatsje stond mach- teloos tegenover de vuurzee. Toevallig trok een troep mildtairen uit Muehlhausen op een oef-ening door het -dorp. De mannen verleen- den assistentie -bij het blusschingswerk, terwijl eveneens een beroep werd -gedaan op de S.A., S.S. -en N.S.K.K. Eenige sol-daten) liepen ta- melijik emstige bran-dwonden op. EEN SMQKKELAFFAIRE. De Fransche grenspost bij Hazebrouck had al lang ernstige verdenking tegen een beruch- ten smokkelaar, Sonneville geheeten, vader van drie zoons, die drie zusters aan de over- zijde van de grens gebouwd hadden. Maanden moesten verstrijken alvorens 18 douaniers er in slaagden de bewijzen in handen te krijgen. Zij vonden 900 kilo ham van Belgische her- komst en een van de zoons maakte zich zoo drifti-g, dat hij een douanier aanviel, waarvoor hij al tot zes maanden gevangenisstraf ver- oordeel'd werd. Het merkwaardigste was, dat zij huis en tuin geheel op dit bedrijf hadden ingericht. Niet minder dan 164.266 kilo ham waren in fraude de grens overgevoerd. Alles inbegre- pen werd den schuldigen een boete van meer dan drie millioen frank opgelegd. En bjj een bezoek ter plaatse bevond het gerecht haast het venster kijkgaten, op den grootem weg uit- ziende, benevens een baan van cement, die leidt naar de grens, welke daar uit een beek bestaat. Eromheen is een schutting van 2% meter en als waaxiborg, dat de vijf gevonden kruiwagens er geen enkel spoor zouden laten waren ze bovendien van rufoberbanden voor- zien. NIEUWE ONGEREGELDHEDEN IN DARTMOOR? Naar Reuter uit Londen meldt, loopen er te Princetown geruchten over nieuwe moeilijk heden in de gevangenis van Dartmoor. Het is moeilijk iets naders daarower aan de weet te komen, maar men meent te kunnen zeggen, dat er deze week een reeks ongeregeldheden zijn voongekomen, welke overeenkomen met die, welke aan het o-proer van vijf jaar geleden in dezelfde gevangenis zijn voorafgegaan. Er zouden krac-htige -disciplinaire maatr-sgelen zijn genomen. De ongeregeldheden deden zich voor in de werkzalen en bij de maaltijd-en, waarbij bor- den naar de bewakers moeten zijn geworpen om de aandacht te vestigen op de sinds lang broeiende grieven van de gevangenen. De directie zou den toestan-d ei-nstig inzien, doch offioieel wordt te kennen giegeven, dat e-r niets aan de han-d is. De gevangenis beslaat een cirkelvormig oppervlak, dat door een hoogen muur omgeven is. In het middelpunt van dezen cirkel staat het administratiegebouw en daarvan loopen straalsgewij-ze de getoouwen met de cellen uit. In de sectoren tusschen deze stralen vindt men eetzalen, werkplaatsen, het ziekenhuis van de gevangenis eniz. De groote celgebou- wen zijn vijf verdiepingen hoog. De gevangenis bled plaats voor 1000 veroordeelden en wordt in hoofdzaak gebruikt voor emstige mis-dadi- gers, die veroordeeld zijn tot langdurige ge- vangenisstraffen. Onder hen heerschte vaak een oproerige geest. Uit den kring van de langdurig veroordeelden komen op gezette tijd-en klachten over het voedsel en verzet tegen de tucht. Coordat deze perioden van zenuwachtigheid gereg-eld terugkeeran, is men er op voorbereid en kent men de symptomen. Ook vijf jaar -geleden wist men te voren, dat er iets broeide. De wachters, die vrij ge- weest zouden zijn, hadden het consigne ge- kregen 's Zondags in -de gevangenis te blijven en ook had men de politie -te Plymouth ver- zocht zich gereed te houden om eventueel hulp te verleenen. De uitbarsting droag toen een emstiger karakt-er. De zaak was goed voor bereid. Er hadden al eenigen tijd gebruikte scheermesjes gecirculeerd. Deze stopte men in stukken hout, die men heimelijk meenam uit de w-erkplaats en zoodoen'd-e verkreeg men gevaarlijke wapens. Ook nam men spij-kers mee uit de werkplaatsen, die men in zakdoe- ken bond om ze als slag- of sli-ngerwapen te gebruiken. Het oproer begon op 24 Januari, een Zon- dagochten-d in de cellen, waar de muiters braken wat zij konden -en verscheidene ruiten vernielden. Bij het appel, 'dat op het ontbijt volgde, waren dan alle bewakers bij wijze van voorzorgsmaatregel opgeroepen. Toen de ge-- vangen-en opgesteld stonden om zi-ch naar de kerk te begeven, holden -er versoheidenen weg naar de smederij -en den timmerwinkel, waar zij hamers en an-dere wer-ktuigen haalden om als wapen te gebruiken. Anderen stichtten brand in het hoofdgebouw. De directeur sein- de 'dadelijk om hulp aan de politie te Ply mouth, de graafschapspolitie van Devon en de militaire autoriteiten. Een -deel der op- stan'delingen trachtte over den muur te klim- men, doch werd met -geweervuur van buiten den muur opgestel-de bewakers ontvangen. Het duuxde een uur voordat de politie uit Ply mouth aanwezig was, die op den voet door die van Devon gevolgd werd. Toen was -men den toestand heel snel meester. De sol-daten kon den afgelost worden. H-et duurde echter nog eenigen tijd voor ook -de brand geblusoht was. Het centrale gebouw zag er uit alsof het een bombardement had moeten doorstaan. Nader wordt nog gemeld: Naar de ochten-dbladen van Vrij-dag melden was Donderdagavond het aantal dlenstdoende cipiers in de gevangenis Dartmoor verdrievou- digd. De cipiers waren uitgerust met vuur- wapenen en gummistokken. De ochten-dbladen maken voorts melding van geruchten dat de gedetineerden voomemens zijn op 12 Mei, den dag van de konin-gsikfoning, een nieuwe mui- terij te beginnen, omdat de regeering gewei- gerd heeft wegens de f-eestelijkheden vermin- dering van straf te verleenen. Volgens de Daily Telegraph heeft deze weigerin-g ook in andere g^vangenissen ontevred-enheid gewekt. In vers-chillende gevanigenissen nabij Donden zijn voor-bereidingen aan het licht gekomen om tijdens de kroningsdagen ibetoogingen of ops-tanden te organiseeren. De geruchten over -de onlusten in Dartmoor, ze mogen dan juist zijn, zooals de Engelsche bladen schijnen te meenen, of schromelijk overdreven, zooals de overh-eid het laat voor komen, vestigen weer eens de aan-daoht op deize gevangenis, die al uit den Napoleonti- schen tij-d dateert en -die daar ook alle ken- teekenen van vertoont. De News Chronicle herinnert eraan, dat de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar den opstand van vijf jaar geleden, in haar rapport schreef, dat -de -gevangenis bij de bewakers nog meer gehaat was dan bij de gevangenen. Dat de laatsten bezwaar hebben tegen de gevangenis, is te begrijpen. Oompton -Mackenzie, de be kende romanschrijver en liberaal, -heeft inder- trjd de volgende beschrijving gegeven van een eel te Dartmoor, waartegen de overh-eid nim- mer is opgekomen. Hij schreef: „Stel u voor een kleine eel, slechts 2,70 bij 1,50, de muren van onbekleed zwart graniet, waar het water -dag en nadht langs druipt, zoodat het tel-kens, als men de eel binnenkomt, van -den vloer moet worden opgedweild. De vloer was voortdurend zoo n-at, dat men om te voorkomen, dat het ibeddegoed door- we-ekt geraakte, dte beddeplanken moest leg- gen op twee steunen, bestaande uit den stoel, die op -den k'ant werd gelegd aan het eene ein-d, en de waschkom aan het -andere eind. Hierdoor kwam het bed ongeveer 25 c.M. van den vloer te liggen, maar als men al te on- rus-tig was in zijn slaap, -stortte het -geval in en kwam het op den vloer terecht. Het raam. was meer een schietgat dan -een venster, diep in -den zwaren muur geplaatst en slechts wei nig licht doorlatende. Tusschen de -deur van de eel en -den vloer was een ruimte gelaten van 30 c.M. om warme lucht door te laten en om de schoenen door -te -schuiven om ze Zondagsmiddags te laten poetsen. Daar de -gang koud en toohtig was, werkte dit gat nog mede om de eel nog on- behaaglijker te maken." Het is in zulke cellen, schrijft de News Chronicle, dat een gevangen-e te Dartmoor 17 van -de 24 uur moet dooxbrengen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6