Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenland. Maanuag 19 April 1937 No. 9594 TWEEDE BLAD De reis van Hr. Ms „Hertog Hendrik". RECHTSZAKEN. VAJSi het materieele opzichten herziening hebben den Minister na zijn optreden in WETSONTWERP INGEDIEND TOT WIJZIGING VAN HET KINDERRECHT. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets- ontwerp tot wijziging van de bepalingen be- treffende bet kinderrecbt, voorkomende in bet eerste boek van bet burgerijlk wetboek, en in venband daarmede wijziging en aanvul- iin_ van de anders boeken van dat wetboek, alsnok van 't wetboek van burgerlijke techts- vordering en van andere wetten. Ter toelichting daarvan wordt o.m. bet voligenda opgemerkt: Sindis jar en wordt van verschillende zij den aangedrongen op een berziening van den vorm der kinderwetten. Ieder, die met deze wetten beeft kennis gemaakt, zal toegeven, dat zij sterk afwijken van den stremg en beperkt ge houden opzet van one burgerlijik wetboek. Baaremboven eiscbt ook kinderrecbt in eenige en nadere voorziening. Deze overwegingen ertoe gebracht dadelijik 1933 een nadere regeling van bet kinderrecbt ter band te nemen. Een ingrijpende materieele wijziging, die door bet ontwerp in het kinderrecbt wordt voorgesteld, is deze, dat voor bet ontstaan van burgerlijike betrekkingen tusschen het natuurlijk kind en zijn moeder erkenning door deze laatste voortaan niet meer noodig zal zijn. De uitzondering voor overspelige en bloed- scbennige kinderen, in het oud-Hollandsch recht gemaakt, moet ook thans nog gelden, omdat. bier andere belangen van de maat schappij, namelijk bet booghouden van bet monogame huwelijk en bet 'duidelijk ook in zijn gevolgen laken van ontoelaatbare verhou- ddngen, den door,slag moeten geven. Een andere materieele wijziging, die in het ontwerp wordt voorgesteld, is, dat de ouderlijke macbt ten aanzien van den persoon des kinds voortaan niet meer door den vader alleen, doch door beide ouders gezamenlijik zal worden uitgeoefend, terwijl bij, verschil van inzicbt de wil des vaders beslissend zal zijn. Op dozen regal kent bet ontwerp overigens eenige uitzonderingen. In venband namelijk met de opvoeding der kinderen, kan in enkele gevallen elk der echtgenooten in recbten op treden. WIJZIGING GELDSCHIETERSWET In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer toetreffende bet ontwerp van wet tot wijziging van de Geldschieterswet wijzen de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie erop, dat inderdaad de wijziging voorgesteld bij; art. 1, sub e, buiten alien twijfel zal stellen, dat de wet mede van toe- passing is op betaalzegelkassen. Verdere ont- wikkeling van de betaalzegelkassen behoeft aan de wet op bet afbetalingsbedrijf geen scbade te doen. iDeze wet is te bescbouwen als een welkome aanvulling, in zooverre thans beide takken van credietverleening onder over- beidistoezicht zijn gesteld. De Geldschieterswet (voor zoover zij bet betaalzegelbedrijf raaikt) 'en de wet op het afbetalingsbedrijf hebben 'dit gemeen, dat zij economiseh dezelfde materie betreffen, nil het aanscbaffen van igoederen op crediet. Tus- schen bet 'koopen met betaalzegels en het koopen op afibetaling bestaat slecbts een juri- discb verschil. Tusscben beide wetten bestaat verband in dien zin, dat zij beide regeling van het volkserediet beoogen. TEOHNISCHE OPLEIDING VAN JEUGDIGE WERKLOOZE ONDERWIJZERS Ter bestudeering van de mogelijkbeid van opleiding van jeugdige wenklooze onderwijzers en bun plaatsing in beroepen, liggend buiten het onderwijs, beeft op 14 dezer de Minister een daartoe ingestelde commissie ge'instal- leerd met de voigende rede: Het zal u alien wel toekend zijn, dat het be- langrijk overcompleet aan bezitters van de bevoegdbeid tot bet geven van lager onderwijs dat ettelijke duizenden omvat sedert eenige jaren een van de nijpendste vraagstuk- ken vormt, welke den Minister van Onderwijs bezig houden. Ook den tegenwoordigen Minister laait dit onderwerp niet los, en dat te minder, omdat bij in zijn functie van Minis ter van Sociale Zaken de gevolgen van de werkloosbeid reeds van zoo nabij beeft lesren kennen. Een aantal middelen zijn aan de hand ge- daan en ten deele toegepast om bet euvel te venminderen en vengrooting daarvan te voor- komen. Zij liggen op het terrain van bet lager onderwijs en hebben in de Sitaten-Generaal een uitvoerige bespreking gevonden. De samen- stelling reeds van uw commissie -doet zien, dat bet thans'volgens mijn bedoeling bij de in- stelling uwer commissie niet zal gaan over de bedoelde middelen, maar dat ik in andere richtinig zoek om de geeistelijke en stoffelijke nooden van deze werklooze intellectueelen te verminderen. Daarbij denk ik aan mogelijkheden, waarop u, mijmheer de voorzitter ik vermeld bet met dankbaarheid mijn aandacht beeft ge- vestigd; mogelijlkbeden, welke verscbiolen lig gen niet alleen op bet terrein van bet nijver- heidsonderwijs, maar ook nog op andere ge bieden. Dit laatste zal elders nadere over- weging vragen. Met de mogelijlkbeden bij het nijverheidsoniderwijs bedoel i'k 'dit, dat eenige takken van dit onderwijs voor een aantal van deze jonge mannen den weg openen tot andere beroepen, voor welke thans gelukkig niet meer van een teveel aan gegadigden kan wor den gesproken. Integendeel valt voor enkele technische beroepen reeds eenig tekort te con- stateeren of te verwachten. Mijn gedachten gaan hierfbij o.a. uit naar de mogelijkheden van plaatsing na degelijke verdere opleiding bij de scheepvaart, den echeepsbouw en bij andere takken van nijver- bei'd; waarmede ik niet wil zeggen, dat tot de oplossing van ddt probleem niet ook nog andere gebieden van het maatscbappelijk leven zullen kunnen bijdragen. De verdere vooruitzichten, met name op eerstbedoelde gebieden, mogen aanl elding geven tot de verwacbting, dat een deel van de werkloozen, waarop ik thans bet oog heb vooral degenen, wier aanleg en neiging min of meer in; technische richting gaan zicb met hard werken een nuttige plaats in de maatschappij zullen kunnen veroveren. Ik vlei mij met de hoop, dat de regeering bij, deze nieuwe studde aan een aantal jonge acte- bezitters, voor zooveel noodig ook in finan- cieel opzicbt, de helpende band zal kunnen bieden. Anderzijds zal de medewerking in deze van besturen, directeuren en leeraren van de in aanmerking komende nijverbeidsscholen on- ontbeerlijk zijn. Gezien bet eminent belang van bet vraag- stuk, niet alleen voor de belanghebben-de on derwijzers, maar ook voor de maatschappij,, durf ik de verwachting uitspreken, dat bet aan deize medewerking in geen enkel opzicbt zal ontbreken. Wordt deze verwacbting ver- vu'ld, dan kan een aantal van deze jonge men- schen voor de arbeidsmarkt in btm nieuwe vak zeer goed worden itoegerust. Teneinde dit initfetief met bekwamen spoed in goede banen te leiden, beb ik het nuttig ge- acbt, een commissie in het leven te roepen, beperkt, wat het aantal leden betreft, maar, naar ik vertrouw, bedeeld met inzicbt, be- kwaamheid en stuwende kracbt,'welke noodig zullen zijn om in deze moeilrjke materie bet igestelde doel zooveel mogelijk te benaderen. Ik beb er naar gestreefd de opdracbt aan uw commissie zoo mauwkeurig mogelijk te fonmuleeren. De opdracbt luidt aldus: De commissie dient: 1. na te gaan, wat ter be- vordering van de opleiding in technische rich ting van jonge werklooze bezitters van de akte van bekwaambeid als onderwijzer zou kunnen worden gedaan, met betrekking tot: a. de mogelijkbeid van plaatsing aan nijver beidsscholen, b. de keuze uit de in aanmer king komende gagaddgden, c. de financieele l'egeling. 2. Den Minister van Onderwijs ten spoedigste alle zoodanige voorstellen te doen, als zij voor bet aangegeven 'doel wenschelijk of noodig acbt. Ik ontveins mij niet, mijne heeren, dat de uitvoering van deze opdracbt met allerlei moeilijkheden gepaard kan gaan. Ik vertrouw echter, dat onder de zaakkundige en voort- varende leiding van uw voorzitter, met den steun en den wil tot samenwerking van u al ien, deze moeilijkheden overwonnen zullen worden en uw werk tot een goed einde zal worden gebraobt. Ik stel bet op boogen prijs, mijne heeren, dat ik, ondanks uw drukke bezigbeden, van uw zaakkennis en werkkracht, ook door mid del van deze commissie, profij.t zal kunnen trekken. Met groote belangstelling zde ik uw voorstellen tegemoet. Met den wensch, dat het u gegeven moge zijn, door uw arbeid spoedig practise,he resultaten op dit gebied te verkrijgen, verklaar ik de commissie thans te zijn geinstalleerd. De voorzitter van de commissie, Ir. G. Hof- stede, dankte in zijn antwoord den Minister voor dit initiatief en voor bet in de leden ge- stelde vertrouwen. Onmiddellijk na de installatie beeft de com missie haar eerste vergadering gehouden, waarin een voorloopiige bespreking van het werkplan beeft plaats gehad. Jeugdige lager-onderwijs akte-bezitters kun nen zicb voor nadere inlichtingen scbriftelijk wenden tot het secretariaat der commissie (Cia T. C. W. O. 1937), Departement van On- der.vijc, Kunsten en Wetensehappen, kamer 15, Oostduinlaan 2, 's-Gravenbage. op den voorgrond geschoven en de autarkie i zelven of een ander te behouden of uit te iTnwvnn/Innl^ nln OAn All *tn QQ trPffol fVllf bfGl'dGIl, OpZ'CttGlljk b^driG^Gl^k tot HliSlGidill§' XI. Vrijdag 19 Maart. We moeten om kwart voor vier onze kooi weer uit, daar we de dag- waobt hebben. Men begrij.pt, dat bet ontbijt 's morgens brjzonder lekker smaakt. Voor het muziek- korps is bet oefenen Jot 8.46 uur, waarna om 9 uur vlaggeparade. Nu wordt ons de blijde tijlding kond gedaaji, dat de muziek zicb om 5.30 klaar moet houden om de „0 16" te ver- welkomen. Het is dus een bijzondere dag voor ons, want tegen 1 uur verwachitten we de ,,Marnix van St. Aldegonde". Tot nu toe hebben we overal Ned. scbepen aangetroffen. Van morgen ib.v. hebben we de „Stad Zwolle" beigeleid. Onze motor-sloep is nog even langszij ge- weest. We hadden alien gedacbt dat het patrouilleeren door de Straat erg eentonig zou zijn, maar dat valt best mee. Het is vooral aardig om te zien, waraneer er een Ned. scbip aankomt, er direct een Span- jaard op af stoomt, maar nauwelijks maakt ons schip aanstalten om ook eens een kijkje te komen nemen, of de Spanjaard trekt met hangende pootje3 'af. Na 9.30 beeft onze divisie weer gewoon les tot 11.30. Na bet mid'dageten gaat bet ge- rucbt, dat de „Mamix" in zicbt is, maar bet wordt toch nog 2.30 eer we het schip in de verte zien aankomen. De muziek zou eerst een nummertje moeten geven, maar door het s'lech'te weer gaat bet niet door. We 'krijgein n.l. een flinke bui, maar latent ons daardoor niet afschrikken, want zoo gauw het scbip nader komt, is de geheele bemannirug aan dek. Van beide zijiden wordt er gesalueerd. We hoOren ze van de ,,Mamix" duidelijk zingen, vooral bet ,,Hup Holland" kan men goed hooren. Langzaam verdwijnt het scbip uit het zicbt en gaan we weer aan on® werk. Om 4 uur gaan we waoht loopen tot 6 uur. We DE OEOONOMISOHE ONTWAPENING. Het bezoek van Scbacht, de Duitsche minister van oeconomische zaken en president van de Reichsbank, heeft scbrijft de N. R. Crt. sterk de aandacht getrokken. Want dit bezoek is niet alleen van belang geweest voor de Duitsch-Belgische betrekkingen; naar men mag aannemen is bet dat ook voor de oeconomische samenwerking van geheel Euro- pa. Dat is te meer aannemelijk, omdat Van Zeeland de man is, wien door de Britsche en Fraifsche regeering het verzoek werd gedaan om de mogelijkheid van Internationale toena- dering te onderzoeken. Het spreekt vanzelf, dat bij een dergelijke toenadering Duitsch- land een groote rol :ou spelen. Daarorn wel- licbt ook is de keuze op Van Zeeland gevallen, omdat men in Engelsch-Fransche kringen wee't, dat de Belgische minister-president niet a priori afwijizend tegenover een dergeiijke in- schakeling staat. Van Zeeland weet goed, dat men met een starre houding ten hoogste de concurreerende leveranciers een voordeel bezorgt en den algemeenen toestand ongun- stiger maakt. En een verstandig staatsman wil noch het een, nocb het ander. Er zijn symptomen, dat de Duitsche poli- tiek op een keerpunt is gekomen en Scbacht beeft thans materiaal aangedragen, dat deze meening zou kunnen steunen. Duitschland zou tot de conclusie zijn gekomen, dat het juister doet agressieve plannen voorloopig uit het hoofd te zetten. Naar de oorzaken behoeft men niet te zoeken. Noch het leger noch de vloot zijn klaar en het laat ook geen twijfel open, dat de minderwaardigheid van het Duitsche materieel ten opzichte van dat van andere landen zeer kalmeerend heeft gewerkt. Daarbij komt, dat het oeconomische leven in Duitschland het tempo niet kan bijhouden. De Duitsche oeconomische oorlogsvoorberei- ding moet falen, omdat het land de middelen mist om de zoo noodige bevoorrading in vol- doende mate te bewerkstelligen. Als voor- foeeld denke men" aan de geringe graanvoor- raden, die in Duitschland aanwezig zijn en waarop men maar kort zou kunnen teren. Ook voor de ,,Ersatlz"-producten is men dik- wijls op buitenlandsche grondstoffen aange- wezen, die natuurlijk in oorlogstijd zullen komen te mankeeren. In ieder geval groeit in verantwoordelijke Duitsche kringen het fbe- sef, dat men geen oorlog met eenige kans op succes kan beginnen, wanneer het oecono- misch leven niet zonder falen loopt en over rijke reserves beschikt. (Een andere oorzaak is hierbij ook van be lang. Naarmate de oeconomische opleving verder doorzet, naarmate de eisehen voor de bewapening zwaarder worden en het aanbod van grondstoffen krapper, zullen deze met elkaar in botsing komen. De bewapening gaat grondstoffen aan het economiseh leven onthouden en belemmert de normale productie in haar door de markttoestanden gewettigde ontplooiing. Deize conflicten zijn tot dusverre wel grootendeels achterwege gebleven. Men heeft in het buitenland dikwijls uit het oog verloren, dat de Duitsche bewapening voor een groot deel mogelijk was zonder schade aan het normale bedrijfsleven, omdat daarbij gebruik gemaakt kon worden van personeel, dat anders toch werkloos liep en van werk- tuigen, die anders buiten gebruik waren. In die jaren ging het dus alleen om de kwestie van den aankoop van grondstoffen. Ook nu nog speelt de grondstofvoorziening een belangrijke rol', al mag niet vergeten wor den, dat de Duitsche industrie ook een groo- tere behoefte aan anbeiders en materiaal krijgt die zij evenals een deel der benoodigde grond stoffen in beslag genomen vindt door de oor- logsindustrie. Reeds wordt er naar gestreefd om exportindustrieen zoo goed en vlug moge lijk aan het benoodigde materiaal te helpen. Hardnekkig duiken dan ook berichten op, dat Duitschland besloten zou zijn de uitbrei'ding der bewapening in te perken om aan de indus- trieele behoeften te kunnen voldoen. In verschillende kringen groeit de gedachte, dat ook in Duitschland het besef zou zijn doorgedrongen, dat men geen oorlog kan be ginnen met een wankele industrie en dat dus de saneering van de economische betrekkingen de eerste taak zou zijn. Schacht's uitlatingen versterkem deze meening en ware het niet, dat hij altijd de naar international economische samenwerking strevende richting heeft ver- tegenwoordigd, zoodat het niet zeker is, in hoeverre hij de meening der volle'dige regee ring weergeeft, dan zou men van een radicale ommekeer moeten spreken. Want terwijl nog betrekkelijk kort'geleden een levendige propa ganda werd gevoerd voor het vier-jarenplan, waarin de autarkische gedachte toch een be langrijke rol speelde, wordt de vrijhandel nu veroordeeld als een dure noodmaatregel. Ook in de monetaire kwestie heeft Schacht de noodzakelijkheid van een internationale rege ling betoogd. De vriendelijke woorden, die Schacht aan van Zeeland's opdracht wijdde, moeten den Belgen wel als muziek in de ooren geklonken heibben. IHet is uiteraard voor het welslagen van de opdracht van Van Zeeland van belang, dat Duitschland in principe daar niet afwijzend tegenover staat. Dat verklaarde ook de groote belangstelling en de optimistische toon, waar in over dit bezoek is gesproken. Maar laten wij vooral niet te vroeg victorie kraaien. Voor een inschakeling van Duitschland in de inter nationale samenwerking op economiseh ge bied, voor een afbraak van de autarkie, is niet alleen noodig, dat Duitschland de grondstof fen wil hebben, maar evenzeer, dat de andere landen daarvoor andere producten in rail wil- len nemen. Wij wenschen geen leeningen, heeft Schacht gezegd, die reeds 10 jaar gele- den heeft gewaarschuwd voor de gevolgen van de leeningspolitiek van Duitschland. Dat 'beteekent, dat Duitschland niet bereid is om grondstoffen op crediet te koopen, maar alleen op basis van rail voor andere producten. Een verder gaande opvatting van internationale samenwerking, maar waardoor de kans op verwezenlijking niet stijgt. Ook in politiek opzicht heeft men uit Schacht's woorden een rustigen'toon kunnen beluisteren. Het kan van veel beteekenis blij- ken, dat Schacht zich niet tegen de opneming van Rusland in een algemeene Europeesehe overeenkomst verzette, dat hij het belang van den Duitschen hand,el met Rusland onder- streepte. En vele trekken uit het verband, dat Schacht tusschen de politieke en de economi sche kwesties legde, de conclusie, dat Duitsch land ook bereid zou zijn tot een politieke me dewerking. 'Hoe het ook zij, in ieder geval heeft Schacht's bezoek den indruk gewekt, dft Duitschland niet onwillig is. Waarvan door de verschillende hoofdsteden met belangstel ling kennis is genomen. De EEN POLITIEKE MOORD. Duitscher Josef Riedel, die plaatselijk groepsleider was in Villa Ballester van de af- deeling Argentinie der buitenlandsche organi- satie van de Duitsche nationaal socialistisehe partij, werd door anbekend gebleven daders te Buenos Aires aangevallen en zoodanig ver- wond, dat hij eraan bezweken is. In verband met een dreigbrief dien Riedel had ontvan- gen en die naar men aanneemt, van commu- nistische herkomst was, neemt men aan, dat hier een politieke moord is gepleegd. RUITBiRSTANDBEELD VAN KONING ALBERT. lOp 9 Mei a.s. zal er in een van de stadspar- ken te Gent een ruiterstandlbeeld van wijlen Koming Albert worden onthnld. Het organi- seerend comite had gehoopt dat Koning Leo pold de pleehtigheid zou presideeren, doch de Koning heeft laten weten dat hij het beginsel heeft aanvaard aan dergeiijke plechtigheden niet deel te nemen. 'Er is voorts eenige wrijving ontstaan naar aanleiding van het feit, dat het onderschrift op het beeld alleen in het Vlaamsch is ge steld en niet eveneens in het Fransch. Uiit rechtvaardigheidsoverwegingen is de Bond van oud-officieren in Vlaanderen hiertegen op gekomen. Hij constateert, dat een dergelijk feit de gevoelens van tal van goede vaderlan- ders, die aan het tot stand komen van het beeld hebben bijgedragen, zal kwetsen en bo- vendien in strijd is met de tweetaligheid des lands. De Bond zal dan ook bij de pleohtige inwijding op 9 Mei niet aanwezig zijn. GEEN OSSEN AAN HET SPIT. vereeniging van Britsche vegetariers hooren ook, dat de „0 16" in zicht is geko men. Nog nooit hebben we zoo vlug gegeten en verschijnen zoo spoediig mogelijk aan dek, en jawel, daar komt de on'derzeeboot aan. We kunnen de bemanning duidelijk op de brag zien staan en er wordt natuurlijk drak ge- wuifd. Wie had dat kunnen denken, dat we deze onderzeeboot, die we in VUssingen zoo dikwijls gezien hebben, onder deze omstandig- heden nog eens in de Straat zouden ontmoe- ten. Tegelijk met de „0 16" komt er een Ned. koopvaardijschip achter ons aan. Dit schip is zeker veilig, want het ligt tusschen ons en de „0 16" in. Om 8.30 uur zijn we aan het einde van de Straat en gaat het schip alleen zijn weg verder. De persberichten maken juis't melding, dat onze „Hendrik" reeds 6 schepen door de Straat heeft gebracht. Vol goeden moed voor de komende dagen, gaan we ter raste. Zater<lag 20 Maart. Zooals gewoonlijk is het vandaag generaal schoonschip. 's Mor gens gaat onze motorsloep naar de „0 16" en brengt den commandant van de O-boot mee aan boord. Veel bijzonders gebeurt er dien dag niet. 's Avonds om 8 uur gaan we weer alien op onze posten. Ik laat me weer zakken naar de munitiebergplaats er moet meer wind gekomen zijn, want het sc'hip begint te slin- geren. We merken dat hier beneden best. Onze wacht gaat voorbtj (zonder bijzonder- heden. Zondag 21 Maart. Onze divisie gaat niet op „Baksgewijs" daar we den voormiddag hebben, tegen den geldenden regel in worden we in plaats van om 12 uur, om 11.30 uur afgeiost. Zoodra we boven komen gaan we eten. Nieman'd van ons west waarom, maar even later worden we uit onzen droom gehol- pen, na 12 uur is hot weer alarm. Oogen- blikkelijk renn-en we naar -onze posten. We zien twee Spaansche kruiisers aan komen. We begeleiden een Ned. schip en wellicht vindt de Spanjaard dit niet leuk, maar stoomt ons voorbij zonder ons lastig te vallen. Om 1,2.45 is hef inleggen van de posten en kunnen we onze rust weer voortzetten. Ver dere bijizonderheden 'doen er zich niet meer voor. Om 6 uur gaan we weer op post tot 8 uur, waarna we onze kooien spoedig ophan- gen en ons ter raste begeven. Maandag 22 Maart. Het is mooi weer. 's Morgens hebben we theorielessen, zoodat we niet lang aan dek zijn, daar deze lessen meestal in het beneden-schip gehouden wor den. Om half twaalf is het vastwerken. Als we aan dek komen zien we 'dat er weer een vrachtschip achter ons aan vaart. Het ge beurt nu niet dikwijls meer, dat we alleen varen. 'a Middags hebben we plunjewasschen, doch daar we niet veel te wasschen hebben, moeten we ons niet haasten, en om 3 uur hangt dan ook alles aan de lijn op het tenten- dek Tot 4 uur hebben wij soheepswerkzaam- heden 'en gaan id'aarna tot 6 uur op post, 's Avonds hebben we les in touwwerk, want we zijn volop met onze werkstukjes bezig voor ons examen. Daama gaan we foto's best-ellen bij den -dominee, vaA welke gelegenh-ei'd wij gebruik maken om zijn mena gerie te bezichtigen, bestaande uit 2 schild- padden, afkomstig van het eiiand Delos. Voorzichtigheidshalve heeft de dominee ze maar in een kistje onder tafel gezet, want erg veilig zouden ze niet geweest zijn met zoo'n 15 jon'gens in de hut. Aangezien ik om 12 uur op wacht moet, duik ik om half tien in mijn kooi. Dinsdag 23 Maart. Ik geloof, dat het hier al volop zomer is, 'die eene dag is al mooier dan de andere. Bloedrood komt de zon boven de bergen op. We hebben de Straat reeds bij alle weersgesteldheden gezien, maar nooit is het zoo mooi geweest als nu. Eerst worden alleen die topipen 'der bergen rood gakleurd, waarna langzamerhand de hellingen prachtige tinten aannemen, naarmate de zon hooger kcani. Men merkt dus wel, dat er hier ook nog wel wat anders ite zien is, dan het aan- houden van schepen. Vs Morgens heiblben we lessen tot elf uur, want daar we om 12 uur op post moeten, De heeft een krachtige campagne door het ge heele land ingelud'd tegen het feit, dat tijdens de kroningsplechtigheden ossen aan het spit zullen worden gefbraden. In een brief heeft de vereeniging zich tot den Lord Privy Seal, lord Halifax, gewend waarin geprotesteerd wordt tegen ,,deze grove inlbreuk op de goede zeden' en waarin verier gezegd wordt, dat dergeiijke vertooningen een smet werpen op Engelands reputatie. Ook aan den minister voor Britsch- Indie, lord Setland, heeft de vereeniging een 'brief gezomden, waarin zij er op wijst, dat vele Lndische bezoekers aan de kroningsfeesten aan dergeiijke vertooningen aanstoot kunnen nemen, omdat de os door vele Indiers als een heilig dier wordt beschouwd ONEERLIJKEJ CONCURRENTIE. Voor de rechtbank te Middelburg hadden, blijkens het verslag der Vliss. Crt., zich Vrij- dag te verantwoorden A. M., oud 36 jaar en L. J. M., oud 45 jaar, limonadefabrikanten te Miidelburg, wegens oneerlijke concurrentie, doordat zij in 1938 te Middelburg als limonade fabrikanten om het handelsdehiet van zich gaan we vroeger ©ten. Om kwart voor twaalf duiken we weer naar beneden. Om den tij'd te dooden houden we ons ibezig met onze werkstukjes in touwwerk. Zoodoende is het nog betrekkelijk gauw vier uur. Van 4 tot 5 uur zijn we vrij, want om 5 uur gaan we pas eten. Direct daama gaan we door met ons touwwerk. Om kwart voor acht krijgen we de nieuwisberichten vanuit Holland weer te hooren. Wat is die ra'dio toch een fijne uit- vinding. Terwijl we beneden in de les waren is de „0 16" een tijdje uit ons gezioht geweest, doch nu weer langszij gekomen, zoodat we weer op voile sterkte zijn. Om 8 uur gaan we weer op post tot 12 uur. Er wordt druk geschreven, want we kunnen weer post mee- geven met schepen, die naar Holland gaan. Om 12 uur worden we afgeiost door div. B. Bijna alien gaan 'direct naar kooi, maar ik ga nog even een strootje rooken aan dek. Het is nu heerlijik weer, er is bijna geen wind. De lieh'ten van Gibraltar en Ceuta zijn duidelijk te zien. Maar onderhand is mijn sigaret op, dus duik ik naar beneden. Wel terusten. Woensdag 24 Maart. Het is heerlijk zacht weer. Ik denk niet 'dat ze in Holland zulk mooi weer hebben. We dachten, dat de ..Java" vandaag zou komen, maar nu blijkt, dat dit nog niet het geval is. Inplaats van de ,,Java" komt tegen 8 uur een Duitsche kruiser voorbij. Er wordt natuurlijk front gemaakt, terwijl de gewapende rnachit het geweer pre'senteert. Om 9 uur is het vlaggeparade met muziek.. Zoodra 'dat klaar is gaan we weer naar onze posten, want we hebben de voormiddag-wacht. Daarna gaan we onze instrumenten oppoet- sen, aangazien we naar Gibraltar gaan om kolen te laden en we -daar dus -wel zullen moeten spelen. Zoodoende gaao onze wacht nog vlug voorbij. 's Middags begeleiden we weer een Ned. schip. Bijzon'derheden doen zich verder niet meer voor. van het pulbliek dat limonade zou bestellen i aan C. Baan, verlofhouder te Middelburg, fleschjes limonade hebben verkocht, terwijl op die fleschjes etiketten waren aangebracht j van denizelfden vorm als die van A. J. van Gassen, limonadefaibrikant te Hulst, terwijl laatst genoem'de dit merk had doen inschrij- ven bij het Bureau voor den Industrieelen Eigendom te 's-Gravenhage en hij alleen daar van het recht van gebruik had. Bovendien was op de etiketten van de fleschjes van ver- dachten aangebracht het woord ,,wettig gede- poneerd". Verdachten waren verschenen en werden rechtskundig bijgestaan door Mr. A. J. v. d. Weel, advocaat te Middelburg. De getuige A. J. van Gassen, fabrikant te Hulst, blijft bij zijn destijds afgelegde verkla- ringen. Hij heeft het debiet hoofdzakelrjk in Zeeland. De omzet op Walcheren liep terug, doordat verdachten veel gelijkenis vertoonende fleschjes in den handel brachten. Get. zelf heeft nimmer van het publiek klachten gehad. Op een vraag van den verdediger, ant- woordt getuige, dat in 1936 de omizet in Zeeuwsch-Vlaanderen niet minder was. De getuige K. Meertens, koopman te Mid delburg, is sinds 1931 agent voor limonade van Van Gassen. Van G. zeide dat de ,,ijs- glasfleschjes" niet door anderen mochten worden in den handel gebracht. Get. heeft van den winkelier Baan een paar fleschjes limonade gekocht die van ver dachten afkomstig waren en welke, wat etiket en fleschje betreft, veel overeenkomst ver- toonden met die van Van G. Getuige heeft nimmer klachten van de zijde van het publiek gehad. De getuige Baan, winkelier te Middelburg, verklaart in zijn zaak limonade te verkoopen van verdachten. Hij heeft ook wel eens limo nade betrokkenvan Meertens. Een enkele maal vraagt het publiek wel eens naar een ibepaal'd merk. Getuige heeft eenige V. G. glazen gehad als reclame, doch wendde deze alleen aan bij gebruik van V. G. limonade. Verdachte M., door den president o'nder- vraagd, zegf dat hij geen gedeponeerd merk heeft. De leverancier die de etiketten maakte en er „wettig gedeponeerd" op zette, heeft aan verdachte geadviseerd „gebruik ze .maar tot u er narigheid mede krijgt". Verdachte is lid van den bond, en er is afgesproken dat de verkoopprijs van de fleschjes limonade aan cafehodders, 7 cent zou zijn. De verdachte L. J. M. sluit zich geheel aan bij het v.erweer van den vorigen verdachte. De officier van justitie, requisitoir nemen- de, is van meening, dat de etiketten van de fleschjes van verdachte wel kleine afwijkin- gen vertoonen, doch een buitenstaander merkt zulks niet op. De officier acht de feiten be- wezen en eischt een geldboete van f 50 of 25 dagen hechtenis. De verdediger van verdachten, brengt aller- eerst naar voren overtuigd te zijn, dat de beide verdachten voor 100 onschuldig zijn en stelt de goede trouw van hen op den voor grond. De getuige Van Gassen is voor pleiter eigen- lijk de „tegenpartij", want de behandeling dezer zaak in de strafzaak is eigenlijk ook het uitvechten van een burgerlijk geschil. Zooals men zijn kinderen niet in de kleeding van 1900 laat rondloopen, zoo zal de limona defaibrikant van heden niet de fleschjes in den handel brengen van 1900, de z.g. kogelflesch- jes, aldus pleiter. De smaak van het publiek verandert voort- durend en de fabrikant heeft zich aan dien smaak aan te passen. Het ijsglas-fleschje, is volgens pleiter nist te beschouwen als ,,la der- niere cri de la maison Van Gassen." Het fleschje is gemeengoed geworden en was al in gebruik bij andere firma's, voordat Van Gas sen ze begon te gebruiken. Volgens verdedi ger hebben verdacbten zich stellig en zeker niet sohuldig gemaakt aan een strafbaar feit. Een en ander wordt door pleiter in den breede uiteengeizet. Het etiket van Van Gassen heeft, toen verdachten hunnen etiketten in Amster dam bestelden, geen rol gespeeld. De keuze van het etiket duidt er dus allerminst op, dat dit een nalbootsing zou zijn van het etiket van Van Gassen. De verdediger verzoekt de rechtbank beide verdachten vrij te spreken. BELEEDIGING VAN MINISTER COLIJN. De leider van „Zwart Front" hoorde de vorige week wegens beleediging van Minister Colijn drie maanden gevangenisstraf tegen zich eisehen. In een open'bare bijeenkomst op 6 Febraari j.l: zou hij zich met betrekking tot den minister-president uitdrukkingen heb ben gepermitteerd als ..walgelijk bestuur, mis- da'dige prestatie's", e.d. Op een vraag van den president of verdachte deze uitdrukking had gebezigd, antwoordde hij, dat hij zich dat niet kon herinneren. Wanneer men weken na date vraagt, of hij di't of dat heeft ge zegd, moet men niet verwonderd zrjn als demand dat niet meer kan verklaren. making opigehangen in de publieatiekast. Er zullen n.l. 40 man naar de „Java" overge- plaatist worden, terwijl er 40 van de ,,Jaya" bij ons overkomen. 's Morgens gaan we in de les, terwijl er 's middags plunjewasschen is. Het is zonnig weer, maar er is veel wind ge komen, zoodat er nu en dan wel eens een zeetje over komt. Om 4 uur gaat onze divisie weer op post, en kunnen we pas om 6 qur eten. 's Avonds 'krij,gen we les in militaire zaken. Om kwart voor acht is het plotseling doodstil in ons verblijf: ,,Nieuwsberichten". Er wordt echter niets bijzonders meegedeeld. We gaan 'de hondenwacht tegemoet, dus wel teruisten. Vrijag 26 Maarlt. Goeden Vrijdag op zee. Wanneer alles, volgens het van te voren optge- maakte reisplan, verloopen was, zouden we nu in Bordeaux zijn, maar dat verhindert ons niet dozen dag evengoed te vieren. Om 9 uur gaat de Zondagsche dienst in, nadat alles nog eens extra opgepoetst is. Na vlaggeparade is het Zondagsche-inspec- tie, waarna de kerkdienst wordt gehouden in het acht'ertusschendek. Evenalis gisteren is het zonnig weer, met veel wind. De ,,0 16" komt weer in zicht. Om half twaalf is het eten, daar we om 12 uur op post moeten. Lang duurt de wacht niat, want om 3 uur wordt er avondmaalsviermg gehouden. De commissie- kamer, die 'daarvoor igebruikt wordt, is geheel bezet. Wie onzer had dat kunnen denken, dat we dozen dag nog eens in de Straat van Gibral tar zouden beleven. Om 4 uur is deze bijeen komst teneinde. Er heerscht een opgeruimde stemming aan dek, die een gevolg is van het feit, dat morgen Hr. Ms. „Java" aankomt. Gisteren is het grootste Italiaansche passa- giersohip „Rex" door de Straat gekomen, ter wijl vanavond het zuisterschip van de ,,Rex" ons passeert. Ws kunnen nu pas zien hoe groot deze schepen zijn, als ze stillagen zou men ze voor een stad kunnen aanzien. Om 12 uur is onze Don;lcrc!::g 25 Maart. Het is voor div. A om 4 uur al overal, want we hebben de dag- j wacht afgeiost. wacht. Er wordit weer een nieuwe bekend- I Het is een mooie diag geweest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5