Buitenland. De burger-oorlog in Spanje TER NEUZEN, 19 APRIL 1937. men dit als geen onverwachte nieuwe sto- ringen optreden tegemoet zien. De krachten van het land zijn niet gebro- ken, de ontzaglijke werelddepressie heeft voorts ook wel goede gevolgen gehad. In dien zin dan, dat de veel gesmade aanpassing menig bedrijf in de positie heeft gelbracht, dat het thans weer met vertrouwen op de wereldmarkt kan verschijnen. )Het zal nog zeer de vraag zijn, of men daar, waar alleen maar gedevalueerd wend en niet aangepast, de positie uiteindelijk even goed zal blijken als bij ons het geval is. Meer dan een land heeft moeilijkheden ontweken, die wij hier moedig hebben doorstaan. Er zullen er onder u m-isschien zijn, die glimlachend denken, dat ik door deze uitla- ting een oordeel uitspreek over hat regee- ringslbeleid der laatste jaren, dat ik tracht mijzelf een bewijs van goed gedrag uit te reiken. Oat is niet zoo. Als ik daaraan behoefte had, zou het hier, in een onpolitieke bijeenkomst, de plaats niet zijn zulks te doen. Maar ik he(b zulk een be hoefte niet, ik kian haar zelfs niet helbben. W|ant al he(b ik deze jaren onverflauwd ge- pleit voor aanpassing aan de gewijzigde om standigheden, niet ik, niet het ministerie, heeft die aanpassing in de bedrijfswereld tot stand gelbracht, maar gij heb dit gedaan. Het is de onverzettelijke energie van den Neder- lamdschen industrieel en den Nederlandschen koopman geweest, die de conclusie heeft aan- vaard, welke onvermijdelijk was. Het zijn de Nederlandsche arfbeiders ge weest, die de noodzakelijkheid er van bij meer dan een gelegenheid hebben erkend en aan- vaard. IDat zijn de voornaamste lichtpunten te mid den van veel, dat nog donker is. Daarop rust ook het vertrouwen op een betere toekomst. De Regeering zal, in hare sfeer, het moge- lijke hebben te doen voor verruiming van het handelsverkeer, voor het wegnemen ook van alle onnoodige belemmeringen, binnenlands, voorwaarde voor een welvarend Nederland en een voorspoedig Indie. Maar daamaast blijft ook waar het oude adagium, dat de mensch op Gods hulp alleen hopen mag, indien hij zich zelf tot het uiter- ste inspant. Spreker besloot zijn rede met de Kamer het goede toe te wenschen voor het komende werkjaar. OPDRAOHT VOOR BOUW VAN NIEUWEN TINMOLEN. Vanwege het Departement van Kolonien is aan de N.V. Werf Gusto, v/h firma A. F. Smulders te Schiedam opdracht verstrekt tot den bouw van een grooten tinbaggermolen ter vervanging van 's werelds grootsten tinmolen, de ,,Kantoeng", die eveneens op de werf Gusto is geibouwd, doch op zijn reis naar Indie is vergaan. De werf Gusto moet het schip kant en klaar in Indie opleveren; in tegenstelling met de gevolgde werkwijze met de „Kantoeng", welker enorme bovenbouw te Schiedam op het' schip is gemonteerd, zijn thans onderhandelin- gen gaande om de montage van den boven bouw van dezen nieuwen tinbaggermolen in Indie te doen plaats hebben. DE RECASTING OP HET MOTORVERKEER In de naaste toekomst geen verlichting te verwachten. De heer H. J. Peppink, hoofdredacteur van de „Auto-kampioen", heeft een onderhoud ge had met den Minister van Waterstaat over verkeerszaken. Blijkens zijn relaas in genoemd orgaan zeiide Jlhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude aver de te groote belasting op het motorverkeer het volgende: ,,Er zijn allerlei teekenen, die inderdaad op overlbelasting wijzen, doch wij moeten af- waohten, of de commissie, die zich officieel heeft beziggehouden met het probleem in welke verhouiding de belastingen staan tot de uitgaven, die het motorverkeer noodzakelijk maakt, tot een s-oortgelijke conclusie komt in het rapport, dat zeer binnenkort aan den Mi nister wordt overhandigd." ,,De vragen, welke belastingen zouden ver- laagd moeten worden, hoe dit dient te ge- schieden enwel-ken invloeid dit alles zal hebben op de begrooting, zijn veel moeilijker te beantwoorden", aldus ginig de Minister voort. ,,Bovendien heeft de Minister van Fi- nancien hier veel meer te beslissen, aangezien alleen de motorrijituigen- en de rijwielbelas- ting en dan nog maar ten deele via het Verkeersfonds onder „Waterstaat" rassortee- ren. En tenslotte is het tijidistip om in te grij- •pen ook al heel weinig gelukkig, nu over hit- tele weken nieuwe verkiezingen worden ge- houden!" ONTBINDING VAN DE BEIDE KAMERS DER STATEN-GENERAAL. Zaterdag is versabenen een extranummer van de Nederlandsche Staatscourant, bevat- tende een Koniniklijk Beslruit, gedateerd 17 April 1937 betreffende de sluiting van de tegenwoordige zitting ider Staten-Generaal en de ontbinding van idle beide Kamers, waarin wordt bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal op Zaterdiag 5 Juni a.s. des namid'dags in een vereenigde vergadering der beide Kamers zal worden gesloten. De onttbindinig der beide Kamers zal Maandag 7 Juni plaats vinden. Voor de verkiezing van de leden der Eerste Kamer zal in iedere pro- vincie de candidaatstellinig plaats hebben op Maandag 3 Mei en de verkiezing op Donder- dag 27 Mei a.s. Voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer zal in iederen kieskrimg de candidaatstelling 20 April a.,s. en de stem ming Woensdag 26 Mei a.s. plaats vinden. De nieuwe Kamers zullen op Dinsdag 8 Juni voor het eerst in een vereenigde vergadering samenkomen. HET BELGISOHE GEZANTSCHAP IN DEN HAAG. De Brusselsohe correspondent der N. R. Ct. meldt: Naar aanleiding van het bericht, als zou van Vlaamsch katholieke zijde de wensch zijn geuit den huidigen gouverneur van de provin- cie West-Vlaanderem, Mr. Baels, die een goed vriend is van Nederland, en indertijd als minis ter van opentoare werken zekere Belgisoh- Nederlandsche vraagstukken grondig heeft bestudeerd, voor den post van Belgisch ge- zant in Den Haag in aanmerking te doen komen, schrijft de Standaardi: Uit onze informatics blij'kt, dat men in zekere krimgen in Brussel er inderdaad over dtenkt den heer Baels, oud-minister van bin- nenlandsche zaken en oud-minister van land- bouw, thans gouverneur van West-Vlaanderen, het Belgische gezantschap in Den Haag, waar in de hiuidige omstandigheden een zeer be- langrijke taaik is te vervullen, aan te bieden. Het is ons echter ook bekend, dat aan mr. Baels nog igeen voorstel of verzoek diaarom- trent is gedaan en men kan d-us niet zeggen of er al darn niet (zekerheid bestaat dat hij den diplomatieken post in Den Haag zal aan- vaardeu. Het Laatsite Nieuws w-eet in dit verband te vermelden, dat reeds verschillende namen wer- den genoemd. Eqn beslissing is echter nog niet -genomen. Het blijkt eohter wel de be- doeling te zijn van de kroon en van de regee ring een gezant in Den Haag te benoemen, die de Nederlandsche taal ten voile machtig is. DE BESPREKINGEN TE BRUSSEL GEeINDIGD. De besprekinigen van de deskun-digen der staten, behoorende tot de Oslo-groep te Brus sel gevoerd, zijn Zaterdagmiddag geeindigd. Na afloop is aan de pers het volgende com munique verstrekt: ,,In den loop van de bijeenkomst van experts der landen van de Oslo-groep, begin Maart j.l. in Den Haag gehouden, wenden zekere maat- regelen tot verruiming van de oeconomische betrekkingen overwogen in een rapport, be- stemd om te worden onderworpen aan de respectieve regeeringen. Na bestudeering van dit rapport door de bstrokken ministers zijn deskundigen van Belgie, Denemarken, Fin land, Luxemburg, Noorwegen, Nederland en Zweden 12 April be Brussel bije-engekomen onder voorzitterschap van den heer Hirsch- feld, directeur-generaial bij het Nederlandsche departement van handel en nijverheid. Hun besprekdmgen, die zich in den geest van samen- werking en wederkeeoge vriendschap ont- wi'kkelden, liepen heden ten einde. De deskundigen hebben den tekst gereed ge- maakt van een voorontwerp van plurilaterale overeenkomsten tusschen de landen van de Oslo-groep, strekkende tot verruiming van het oeconomische verkeer. Dit voorontwerp zal de eerste stap zijn in de riohting van een ver- mindering van de belemmeringen van den in- ternatlonalen handel. De experts zullen dit voorontwerp samen met een rapport aan de regeeringen overmaiken. Het programma van actie zal eventueel binnen korten tijd in den loop van een bijeenkomst der vertegenwoordi- gers van de verschillende regeeringen worden behandeld." In een aan de pers verleenid onderhoud ant- woordde Dr. Hirschfeld dat de algem-eene ten- denz der conferentie gunstig is te achten. Er is voomamelijk gesproken over de contingen- teeringen .en de tarieven van invoer. Waar- schijnlijk zal eind Mei in Den Haag een nieuwe bespreking worden gehouden. De practische resultaten van de Brusselsche bijeenkomst zijn te vinden in bovenstaand communique. MIJNWERKERSSTAKING IN ENGELAND? Onder de Britsche mijniwerkers wordt een referendum gehouden om uit te maken of de arbeiders eventueel bereid zijn, tot een alge- meene staking over te gaan, teneinde erken- ning te krijgen van de mijnwerkersfederatie in Nottinghamishire. Naar het zich blijkens een bericht uit Louden laat aanzien, zal zich een groote meerderheid ten gunste v£tn staking uitspreken. De eerst bekende uitslag, die van de mijnen BedwarcJ, gaf 1342 voor- en 142 tegemstemmers. Een zelfde verhouding viel waar te nemen in Zuid-Wales. De achitergrond van dezen strijd is volgens het Handelsblad een concurrentiestrijd tus schen twee vaJkbonden, de federatie en de Miners' Industrial Union, die na de groote staking van 1926 werd opgeriCht en met welke de mijndirecties van Nottinghamshire pl egen te On d e rhan del en De klacht van de federatie is nu, dat de mijnwerkers, die bij de afdeeling van de fede ratie in Nottinghamshire zijn aangesloten, geen werk krijgen doch wel die van de Indu strial Union. Intussehen waren er door be- middeling van den minister van mijnwezen Crookshank onderihandelingen gevoerd tus schen de voorzitters der concurreerende vak- bonden over een fusie, welke onderhandelingen reeds tot een overeenkomst hadden geleid, doch de gedelegeerdenconferentie van de fede ratie had haar verworpen. Men verwachtte reeds, dat het referendum zioh ten gunste van een staking zou uitspreken. Het is echter niet zeker, dat dit tot een algemeene staking zou leiden, daar het bestuur van de uitspraak van het referendum gebruik zal maken om tot een vreedzame en eervolle regeling van het con flict te komen. VREDESPLAN VOOR SPANJE? Van verschillenide kanten worden geruchten gepubliceerd, waarin gewag wordt gemaakt van plannen om verandering te brengen, zoo- wel in de leiding der nationalistische als in die der volksfrontregearing in Spanje. Deze geruchten zijn kennelijk ge'imspireerd door het feit, dat op het oogenblik in den Spaanschen burgeroorlog geen einde te zien is; het alge- meen nagestreefde, loffelijike doel den strijd te beeinidigen, heeft de berichbgevers echter wel eens de waarschijnlijkheid uit het oog doen verliezen. De diplomatieke correspondent van het Labour-orgaan Daily Herald", vermeldt een vredes-plan, welks initiators de nationalisti sche en de volksfront-regeering zouden willen doen opgaan in ©en ,,nieutrale" militaire dic- tatuur, welke het land zou moeten pacificee- ren. G-eneraal Miaja, de verdediger van Ma drid, zoo meldt genoemd blad, is de man, dien men aan het hoofd van de nieuwe regeering zou willen plaatsen. Het plan, dat uitgaat van neutrale Spaan- sche politici en in het buitenland vertoevende zakenmenschen, behelst het aftreden van Franco en Caiballero, de vorming. van een niet- politieke regeering en de terugtrekking van alle buitemlandsche troepen en adviseurs; aan beide kanten zouden de militaire leiders er al over gepolst zijn. De taak van generaal Miaja zou zijn, te voorkomen, dat op den verwoestenden oorlog een even verwoestende roode of witte terreur volgt en dat er inderdaad een periode van op- bouw komt. Men heeft aldus de Daily Herald"generaal Miaja uitgekozen, omdat hij het vertrouwen geniet van zijn eigen troe pen en door zijn tegenstander wordt gerespec- teerd. Het blad voegt aan het bericht toe, dat de eerste reaaties niet -gunstig zijn geweest: beide partijen hopen op de uiteindelijke overwinning en voelen dus weinig voor aftreden ten gunste van een z.g. neutrale regeering. Generaal Miaja zelf moet geantwoord hebben: ,,Ik ben geen politicus maar soldaat." Aan den anderen kant maakt een Reuber- telegram uit Bordeaux melding van geruch ten, welke uit Berlijn en Rome afkomstig zou den zijn, en -die aan generaal Franco het voor- nemen toeschrijven de militaire leiding aan een ander aver te -dragen en -zelf alleen aan het hoofd van de regeering te Burgos te blij- ven. Met name de Italiaansche en Duitsche officieren in hot nationalistische hoofdkwar- tier te Salamanca zouden aldus het Reuter- telegram hierop hebben aangedrongen, wijl zij meen-en, dat onder Franco's leiding een overwinning niet te -behalen is. Generaal Franco moet van zijn -kant igroo- teren buitenlandschen invloed op zijn leiding hebben afgewezen, omdat hij Spanje niet in de eerste plaats door geweld voor zijn nationalis tische idealen wil winnen. Hij wil zijn eigsn aanhangers sparen, slechts in uiterste nood- zaak tot vemielingen overgaan; tegen het delegeeren van -een deel zijne-r autoriteit heeft hij bezwaar, omdat hij niet weet of hij het e-enmaal af-gestane wel ooit zal terugkrijgen. DE LIBERALEN VERZETTEN ZICH TEGEN DE AMNESTIE VOOR DE VLAAMSCHE ACTIVISTEN. Verschillende liberale kiesvereenigingen uit Brussel heibben m-oties gezonden aan de regee ring, waarbij zij eischen, dat de regeering het voorstel tot verleenen van amnestie aan de Vlaamsche activisten zal intrekken of alt-hans grondig zal herzien. De liberalen stellen als conditio sine qua non, dat de Vlaamsche acti visten, die voor amnestie in aanmerking komen, in elk geval nimmer als Kamerlid of Senator in het parlemen-t zitting mogen nemen. Van katholieke Vlaamsche zijde en natuur- ljjk ook van Vlaamsdh-nationalistische zijde wordt echter geantwoordt, diat het amnestie- voorstel in zijn huidige redactie een minimum is, waarvan niets kan worden afgedaan. In de omgeving van -den minister-president maakt men zich nogal bezorgd omtrent deze politieke moeil-ijkhei-d en blij-kt men z-elfs al te vreezen, dat ten-gevolge van -de houding van de libe rale organisaties een of meer liberale minis ters neiging zouden* kunnen vertoonen hun portefeuille in -de weegschaal te werpen. DE POGINGEN OM DE BLOKKADE TE BREKEN. Het Britsche stoomschip Marie Llewellyn" (1464 ton) uit Cardiff, -dat Donderdag ui-t St. Jean de Luz vertrok met het -doel de ,,blokkade" van Bilbao te hrek-en, is Zater- dagmorgen te St. Jean teruggekeerd. De kapi- tein had daarna een langldurig onderhoud met den Spaanschen consul, -die daarna aan de persvertegenwoordigers verklaarde, dat het Britsche schip tot op 15 mijlen van Bil bao geen moeilijkheden had ondervonden. -Het schip w-erd toen -gepraaid door een Britschen torpedojager, die vroeg waar het naar toe gi-ng. De kapitein antwoordde, dat hij op weg was naar Gyon (ten Westen van Bilbao). De torpedojager sein-de -daarop: ,,Ik raad u ten sterkste aan naar St. Juan de Luz terug te keeren". De kapitein van die Marie Llewel lyn" verklaarde opnieuw te zullen trachten Bilbao of Santander te bereiken. Hij zoakt naar een Britsch schip met een draadlooze installatie om hem te vergeaellen, daar hij zelf geen radio-zender aan boord heeft. „Aardappel-Jones" aldus genaam-d om hem te ondersoheiden van ,,ham-en-eieren"|en „mais"-Jones, is blijkbaar toch niet lang-er tegen zijn zin in St. Jean de Luz willen blijven. Zaterdagmiddag is hij naar aan De Telegraaf gemel-d wordt, plotseling in Noordwestelijke richting uitgevaren, -zon-der op te geven, waar- heen hij met zijn schip koers zet. Sommigen zijn van meening, dat hij deze richting heeft gekozen om -den schijnt te ver- wetkken, dat hij- den Steven naar huis wendt en naar Wales terugkeert, am dan plotse ling van koers te veranderen en toch een poging te wagen, de blokkade van Bilbao te verbreken. Van de woede vah kapitein Jones bij zijn gedwongen terugkeer na de eerste ontsnap- pingspoging -doen steeds weer nieuwe verhalen in St. Jean de Luz de ron-de. Volgens een daairvan moet hij in zijn nijd -gezegd hebben: ,,Sinds -d-e tijden van de Armada heb ik nog nooit iets gehoord van -de Spaansche vloot. Ik wordt er naar van als ik -denk dat de Spaan sche dons over het -dek van hun miserabele oorlogsschepen loopen, d-at zij -de Britsche sdhepen intimideeren en de soheepvaart hin- deren. Als er orde op de scheepvaart gesteld dient te worden, moet dit door de Britsche schepen geschieden". Intussehen zal wellicht binnenkort een and-er Britsch schip een poging wagen, om Bilbao van voedsel te voorzien. Naar Havas vemeemt hebben James Maxton en Fenner Brockway, reap, voorzitter en secretaris van de Britsche Onafhankelijbe Laibourpartij, be- slag weten te leggen op een schip, dat zij kunnen koopen voor 40.000 pond sterling. Zij willen daarmede de bevolking van Bilbao aan levensmiddelen helpen -en trachtten thans het bedrag -door geldinzamelingen bij een te krij gen. Reeds hebben zij een oproep gerioht ,,-tot, alien, die met den toestan-d van Bilbao begaan zijn". Maxton getoof-t er niets van, dat er eenig gevaar in schuilt zi-dh over zee naar Bilbao te begeven, ,,Wij hebben van de Baskiische regeering", zoo verklaarde hij, „de verzekering gekregen, -dat er in de haven geen mijnen liggen en dat -zij bereid is den schepen binnen de territoriale -grens van drie mijl -be- scherming te verleenen". Maxton is nogal optimistisch gestem-d en hoopt dat het bedrag reeds a.s. Dinsd-ag bij-een -zal zijn. Protest tegen terugzenden van de Mary Llewellyn". De liberale afgevaardigde Sir Percy Harris heeft in een te Newport gehouden rede gepro- tesfceerd tegen het feit, dat een Britsche tor- pedobootj-ager -den.kapitein van de ,,Mary Llewellyn" heeft genoapt naar Jean de Luz terug te keeren. Zooals bekend traohtte de kapitein, die den ibijnaam van ,,aardappel- Jones" heeft, de blokkade voor Bilbao te breken. Sir Percy Harris herinnerde aan de belofte der regeering -de Britsche schepen in voile zee onder alle omstandigheden te beschermen -en verklaarde: ,,De regeering heeft beloofd Brit sche schepen in voile zee te beschermen tot aan de grens der territoriale Spaansche wate- ren. Hoewel Eden dien Britschen schepen heeft a-angeraden niet naar Bilbao te gaan wegen-s het m-ijnengevaar, heeft hij gezegd, dat hij niets zou -doen om dit te belemmeren. De libe rale partij wenscht, dat deze belofte uiterst gestreng gehouden wordt". Voorts heeft Sir Stafford Cripps, die te Manchester het woord heeft gevoerd, de Engelsche regeering er van beschuldigd met Franco samen te werken bij d-e blokkade van Bilbao. Gingen Duitsche vliegtuigen naar Spanje? Het departement van luchtvaart en marine te Valencia deelt mede, diat de laatste dagen van Hannover 36 vliegtuigen naar de witten zijn verzonden. Deze toestellen zijn van de Duitsche vliegtuigenfaibriek r-achtstreeks naar Burgos overgevlogen -door verkeersvllegers van die Lufthansa. De vliegtuigen vliegen des nachts op een hoogte van 3000 tot 4000 meters over Fransch grondgebi-ed met gedoofde boordlichten. GEMEENTERAAD. In de op Dondei-dag 22 April 1937, -des na- midd'ags 2 uur te hou-de-n apenbare vergade ring -van den gemeenteraad alhier, komen de vol-genide pun ten in -beh-andeling: 1. Beeediging benoemd -raadslid. 2. Notulen. 3. Inge-kom-en stukken. 4. Voorstel van Burg, en Weth. tot con- versie geldleeningen. 5. Idem tot wijzijjing der verordening, regelen-de de rangen enz. der gemeente- poiitie. 6. Idem tot wijziging van de Algemeene Politieverordening. 7. Idem tot wijziging -der capitulanten- verordening. 8. Idem tot wijziging verordening rechten besinettelijike zie-kten. 9. Idem verhuur -gedleelte gem-eente- woning. 10. Idem tot verhooging jaarwed-de secre- taris-penningmeester van het Burger- lij-k Armb-estuur. 11. Idem tot -het vernieuwen van -de Arse- naalstraat. 12. Idem op het verzoek van L. J. Vercou- teren tot afkoop erfpachtsrecht. 13. Idem tot over name straten. 14. Idem tat benoeming en herbenoeming leden commiss-ie van toezicht op -het M. O. 15. Idem tot wijziging -begrootinig, -dienst 1936. 16. Idem tot het verleen-en van ontheffing schoolgeld dienst 1936. 17. Idem tot het verleenen van ontheffing hond'enbelastin-g, dienst 1936. EEN GESTELDE VRAAG. D-e heer H. J. Oolsen, lid van den gemeen teraad, -deelt ons mede, aan burgemeester en w-ethouders de volgende vraag te hebben ge steld: Op het Ministerie van Sociale Zaken is de volgende brief -binnengekomen, dat er maar 6en, zegge (1) kruidenier in de gemeente Ter Neuzen goedkoope margarine aan de werk- loozen, en die daarvoor in aammerking, wil verkoopen. Gaame zou ik van u vernemen, of, alvorens die brief is ges-chreven, of daar een onderzoe-k naar is ingesteld. Wat Sluiskil en Driewegen betreft, daar zijn verschillende winkeliers die zich daarmede willen ibelasten. EXAMEN E. H. B. O. NEDERLANDSCH ROODE KRUIS. Bij het gehouden examen behaalden het „bewij,s van geoefendheid" te Sluiskil op 12 April j.l.: de dames L. J. Nij-ssen, P. Oostdij-k, -L. A. L. de Wolf, J. A. L. v. d. Bos, L. J. Fermont, E. M. de Krijger en M. M. van Hecke en d-en heer J. Vermeulen. Afgewezen 2. te Ter Neuzen op 16 April: de dames T. A. Witte, N. Nekker, L. v. d. Meide, E. Brugge- man en D. v. d. Have, en de heeren J. A. van Cleemputte, F. -den Tenter, A. H. G. de Bruijn en S. A. de Kraker. Afgewezen 4. PROPAGANDA-AVOND VOOR DE LUCHTVAART. Bij deze vestigen wij nog de aandaoht onzer lezers op de advertentie in het vorig numm-er, betreffende een propaganda-avond, te geven van wege de afdeeling Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren, in het Luxor-Theater alhier, op Dins- -dagavond, te 8 uur. Door den heer Van Gdnkel, propagandist der K. L. M., zal een voordracht worden gehou den over de ontwikkeling -der luchtvaart in het algemeen en van de K. L. M. in het bijzon- der en het belang van een vliegveld voor Zeeuiwsch-Vlaanderen, wel-ke causerie zal wor den toagelicht met lantaamplaatjes. Voorts zal worden vertoon-d de K. L. M.-film. Ook zullen dien avomd worden tentoon-ge- -steld modellen van zweefvliegtuigen, van wege de Ter Neuzensche Zweefvliegtuigcluh. DISTRICTSARBEIDSBEURS VOOR ZEE-UWSCH-VIA ANDEREN. Aantal ingeschrevenen bij de organen der arbeidsbemiddellng in Zeeuwsch-Vlaanderen over de maamd Maart 1937. Aardenburg 9, Axel 210, Bienvliet 105, Bres- kens 35, Cadzand 4, Clinge 72, Eede 2, Graauw c.a. 141, Groede 15, Hoek 146, Hontenisse 194, Hoofdplaat 79, Hulst 109, Koewacht 41, Nieuwvliet 4, Oostburg 65, Overslag 6, Philip pine 39, Retranchement 17, Sas van Gent 53, Schoondijke 25, St. Jansteen 116, St. Kruis 4, Sluis 70, Vogelwaarde 194, Waterlandkerkje 5, Westdorpe 85, Uzendijke 26, Zaamslag 127, Zui-ddorpe 24, Zuidzande 8, Ter Neuzen 623; totaal 2653, w.o. 1465 landarbeiders. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan d-e daarachter vermelde adressen: Auto-ped, F. Harte, Dijkstraat 66. Portemonnaie met inhoud, M. de Back, Tho- lensstraat 33. Idem, J. van Es, Donze-Visserstraat 28. Auto-deken, E. J. de Wael, Lange Kerk- straat 9-2. Wollen das, P. Meert, Nieuwe Kerkstraat 22, Sluiskil. Een paar heeren-handschoenen, J. de Groen, Vlooswijkstraat 45. Gummi-bal, P. v. d. Bruele, Noordstraat 45. Zwarte j-ongensregenjas, C. de Smidt, Nieu we Dokk-en (keet). Bril met bruin gamituur, P. van Grember- gen, Dijkstraat 46. Kanarie, L. de Putter, Oesterput O 5. Een toer koralen, P. F. de Bakker, Nieuwe- diepstraat 106. Wollen das, C. Geensen, Steenkamplaan 49. Sleutel (model Lips), P. de Feijter, Tholens- straat 53. Mantelband, C. van Wijck, Zandstraat 16. Sleutels met plankje, J. Louw, Midden- sluis E 8. Rijwielbelastingmerk, M. J. Riemens, School- laan 11. Bruine sportriem, J. van Wijck, Steenkamp laan 34. MARINE. Bij besohikking van den minister van defen- sie a.i., is de kapitein der mariniers M. R. de Bruijne, onder eervolle ontheffing der functie van le offi-cier bij het Kon. Insti-tuut voor de Marine te Willemsoord, den 30 April a.s. ter besohikking gesteld. I PROPAGANDA-AVOND VAN DE VRIJWILLIGE REDDINGSBRIGADE. De j.l. Vrijdagavond in het .Hotel du Com merce" alhier door de Ter Neuzensche Red- dingsbrigade belagde openlbare vergadering, waarvoor zeer groote belangstelling was, werd met een woord van welkom geopend door den voorzitter, Dr. Ramselaar, die als spreker in- leidde den heer A. J. Meijerink te Haarlem, hoofdconsul der centrale propagandacommis- sie van den Nederlandschen Bond tot redding van drenkelingen, door wie 20 jaar geleden de bond werd opgericht, en die thans al zijn tijd geeft aan den actieven strijd tegen den ver- drinkingsdood, in den laatsten tijd in het bij- zonder bij auto-ongevallen. De heer Meijerink begon direct met te wij zen op de noodzakelijkheid om in ons water- rijk land te leeren zwemmen en bovendien om ook te leeren zwemm-end te redden. Had men meer aldus gehandeld, dan zouden zeer veel gevallen van dood door verdrinking niet zijn voorgekomen. En die gevallen zijn tal- rijk. Van het jaar 1903 tot 1910 verloren (in 7 jaren dus) niet minder dan 6578 personen (1576 vrouwen en 5002 m-annen) door ver drinking het leven. Dat is 939 per jaar. Als gevolg van de propaganda voor het zwemmen, het bevorderen van zwemmend redden, waar voor werkzaam zijn de reddingsbrigades, zoo als die ook te Ter Neuzen bestaat, het plaat sen van reddingsmiddelen enz. en-z. is dat aan tal gelukkig verminderd. Over de jaren 1920 tot en met 1936 toedraagt het gemiddeld 648, dat is al 291 minder, maar vormt toch nog een hoog cijfer. Laat men dus al het moge- lijke doen om het zwemmen te bevorderen. Het is noodzakelijk dat de ouders hun kinde- ren daart-oe aansporen. -Het zwemmen be- teekent ook nog andere voordeelen. Het is een prettige sport, men gevoelt zich als men zwemmen kan, in het water, met de zon boven zich, zeer behaaglijk. Het bevordert de rein- heid -en is dus hygienisch, men blijft zich steeds fit gevoelen. Er zijn er die zich spoe- dig te oud gevoelen voor het zwemmen. Hier- tegenover wijst hij op een 88-jarige heer, die nog zwemt en voorts op de bekende hoog- bejaarde actrice Esther de Boer-van Rijk die op 82-jarige leeftij-d nog dagelijks zwom, en zich daarbij best bevond. Na deze inleiding volgde een serie lantaam plaatjes ter aanbeveling van de zwemsport en beelden van zwemmend redden. Een der laat ste plaatjes was dat van twee Amsterdamsche meisjes, die met gevaar voor eigen leven een jongen uit een der grach-ten hadden gered, met den geredden jongen. Spr. prees die dap- pere meisjes, doch liet er op volgen... die heeft u in Ter Neuzen ook en toen volgde met al gemeen applaus ontvangen het portret van mej. Jo de Haas. Met een woord van hulde en gelukwensch voor haar menschlievende daad overhandigde spreker daarop aan mej. De Haas het diploma der Nederlandsche Maatschapprj tot redding van drenkelingen. Na de pauze behandelde spreker in het bij- zonder het redden voor den verdrinkingsdood van menschen die met een auto te water zijn gereden, welke gevallen in de laatste jaren nog toenemen, doch waarbij ook kan gecon- stateerd worden, dat ook het aantal geredden toeneemt. In 1934 reden 85 auto's te water, verdronken 43 en werden gered 200 personen, in 1935 was dit resp. 108, 36 en 226, in 1936 resp. 143, 35 en 304 personen. De grootste moeilijkheid was, dat men by het te water rijden van auto's niet wist wat er gebeurde. Proeven aan de Pordfaforiek te Amsterdam met behulp van de( marine- autoriteiten en te Amsterdam met medewer- king der brandweer gehouden, hebben aan- getoonde dat zelfs bij een diepen val de por- tieren der auto's onder water kunnen ge opend worden en dat voorts de auto's nimmer op de achterzijde neerkomen. Wanneer een auto te water rijdt moeten de ramen, indien open, worden gesloten en de lichten, ook over dag, aangestoken. Dan kunnen door dit laat ste eventueele redders den stand van de auto onder water zien. Nu dringt er onder water langs de kieren water in de auto, doeh dat water perst de lucht, die niet ontsnappen kan, in de hoogte samen, tot er op den duur een evenwichtstoes-tand ontstaat, het water tot een bepaalde hoogte is gestegen, en dan door de saamgeperste lucht niet meerstijgen kan. Dan is voor de inzittenden, die moeten zor- gen hun kalmte en tegenwoordigheid van geest te bewaren pas het oogenblik van han- delen aangeforoken. Zij komen met hun hoofd in de lucht, kunnen dus ademen en met elkaar spreken. Zij kunnen het daarin wel een mi- nuut of 7 uithouden. Dan kunnen zij de por- tieren zonder bezwaar openen en trachten boven water te komen, hetgeen aan zwem- mers zeker altijd zal gelukken. Spreker, die dit onderwerp uitvoerig behandelde en met lantaamplaatjes verduidelijkte, haalde ver schillende voorbeelden van den laatsten tijd aan, dat personen die in een auto te water waren gereden -zich op die manier hadden weten te redden, o.m. ook van het onlangs gepubliceerde ongeval aan 6 damesstudenten te Haarlem, in de naJbijheid van sprekers' woning overkomen. Deze hadden ook den ev-enwichtstoestand afgewacht, daarna de por- tieren geopend en- waren toen naar den kant gezwommen. Slechts van 6en geval deelde hij mede, dat de portieren niet hadden kun nen geopend word-en, en dat was bij het onge val te Zoelen, waar men met een vijftig gul dens auto door het breken der stuurinrichting door de brugleuning gereden was en de auto met de wielen naar boven in het water lag.. Daardoor was de bovenkant van de auto in den modder gezakt en was ook de lucht langs de gaten van stuurstang en pedalen uit de auto ontsnapt. Hij wees er op, dat een auto of bus met een afschuifbare kap bij redding niets beteekent, wanneer het voertuig geheel onder water ver- dwijnt, zooals dat hier in het kanaal met 9 meters diepgang het geval kan zijn, een ope ning langs boven helpt alleen om te ontsnap pen als de kap boven water blijft. Met het oog daarop zou men ook moeten verbieden het meevoeren van rijwielen of andere bagage op de kap van autobussen die hun weg nemen langs vaarten. Spreker drong er bij de chauffeurs ook sterk op aan, dat zij bij weerstoestanden die het rijden niet zonder gevaar maken, b.v. mist, ijzel e.d. hij het rijden langs het water steeds de ramen gesloten te houden. Moet' men de rui-ten openzetten om frissche lucht toe te la- ten, laat men dan voor enkele minuten dat dit noodig is, stil blijven staan en eerst weer voortrijden als de ramen gesloten kunnen wor den. De spreker, die met voile aandacht was aan- gehioord, werd onder bijval der opgekomenen door den voorzitter der reddingsbrigade har- telijk dank gezegd voor zijn duidelijke uiteen- zetting, die, naar hij hoopte, ook practische resultaten zal opleveren. Wij kunnen hi-eraan toevoegen, dat tijdens de pauze een aantal aanwezigen zich lieten fnschrijven als lid der reddingsbrigade. 0 Huldebetuigingen. Na de pauze was de voordracht ook onder- broken om het woord te geven aan den heer Mr. P. Tellegen, burgemeester van Ter Neu zen, die zoo juist van een dienstreis ui-t de residentie was teruggekeerd en die zich op verzoek der Reddingsbrigade welwillend had -bereid verklaard, op deizen avon-d aan enkelen, dife zich in verband met het reddingswerk ver- dienstelijk hadden gemaakt, de toegekende eere-teekenen te overhandigen. [Hij richtte zich daartoe in de eerste plaats tot den heer Dr. E. van Bockstaele, den stich-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2