ALBEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN 1753 Minister Colijn over den economischen toestand. AKKERTJES MAANDAG 19 APRIL 1937 77e Jaargang Binnenland. FeuiJleion Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen ANNO EERSTE BLAD 0PENBARE RAADSVERGADERING. OPNEMING van Wegen, Voetpaden en Kunstwerken. M. AKKER-CACHET S wmmmmmmmmumm 'U5zmvp:zvi±*>w>. .VJtL IMKMMHMBM* >.jr*^imiaa»'fw'ww mwaww NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Buiten Ter N-euzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abornementen voor liet buitenland alleen bij vooruiibetaling. Uitgeefster: Firm a P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. ItLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijfgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de ultgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAAN 3AG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAV OND. De Burgemeester van TESR NEUZEN brengt ter openbare kennis, dat een vergadering van den Raad dier gemeente is belegd tegen Don- derdag, 22 April 1937, des nam. 2 uur. Ter Neuzen, 13 April 1937. De Burgemeester, P. TELLEGEN. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat, te be'ginnen op 3 Mei a.s. vanwege de igemeente een AEGEMEENE OPNEMING zal worden gehouden van de wegen en voetpaden met de kunstwerken in die gemeente. Hoek, 16 April 1937. Burgemeester en Wethouders van Hoek, De Burgemeester, J. A. VAN TIENHOVteN. De Secretaris, DREGMANS. HET PRINSELIJK PAAR NAAR RECKENWAEDE. Zaterdagavond zljn Prinses Juliana en Prins Bernbard van bet station Amersfoort naar Reckenwalde vertrokken, waar zij een bezoek aan de moeder van den Prins zullen brengen. Ofscboon niet bekend was, dat zij van af Amersfoort zouden vertrekken, waren daar tocib enkele honderiden menschen voor bet sta- tionsgebouw geschaard, om het ecbtpaar toe te juicben, waardoor het blijkbaar zeer ver- rast was. De Prinses en de Prins gingen als gewone reizigers door de controle en namen plaats in de gereserveerde coupd. De wagon waarin zij hadden plaats genomen werd daarop aan den D-trein naar Berlijn gehaakt, welke am 8,25 vertrok. Naar gemeld woridt zou de reis van af Ber lijn gemaakt worden in den nieuwen auto die H. M. de Koningin aan Prins Bernbard heeft geschonken en die dan voor het eerst zou wor den gebruikt. WEER EEN SLEEPREIS MET EEN TENMOLEN. De grootste tinbaggermolen ter wereld, de ,,Doejoeng", die Zaterdag van de werf van J. en K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk te water is gelaten, zal eind Juni of begin Juli naar de plaats van bestemming worden ge- sleept door L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienist. De „Doejoeng" is bestemd voor de Billiton-Maatschajppij. HET MAASWATER-GESCHIL. Naar gemeld wondt, zal de openbare beban- deling voor bet Permanente Hof van Interna tionale Justitie van het Nederlanidsoh-Bel- gische rechtsgeschil met betrekking tot het Maaswater-aftappimgsverdrag van 1863 op 4 Med a.s. des voorm. te 11 uur een aanvang nemen. Aamgezien er op het oogenblik geen recbter van Belgiscbe nationaliteit zitting in bet Hof heeft (wel maakt onze landgenoot Prof. Van Eysinga er deel van uit)'kwam Belgie inge- volge het Statuut van het Hof bet recht toe, een zgn. nationalen recbter in verband met dit proces aan te wijzen. De Belgiscbe ragee- ring heeft van deze bevoegdbeid gebruik ge maakt en als nationalen reohter voor dit pro ces foenoemid Prof. Ch. de Vissoher, bekend volkenrecbtelijk deskundige. WAAROM DE „SARKANI" NIET WERD GECONVOYEERD. De regeeringspersdienst meldt: Naar aanleiding van de in eenige dagbladen v-erschenen berichten, dat door den manne- staf aan bet Ned. Bevrachtingsikantoor te Amsterdam vdor bet vertrek uit Rotterdam van bet s.s. „iSarkani" toezegging zou zijn ge- fiaan, dat dit scbip bij het passeeren van de Straat van Gibraltar door een Nederlandsch oorlogsschip zou worden geconvoyeerd, deelt genoemde staf ons made, dat van een derge- lijke toezegging geen s p r a k e is geweest Toen de kapitedn van de „Sar>kani" op 1 .April mondeling het verzoek om convooi deeid, werd hem medegedeeld, dat de directie van het Nederlandsch Bevrachtingskantoor een dergelijk verzoek schriftelijk behoorde in te dienen bij het ideipartement van defensie, doch dat convooi niet zou kunnen worden toege- staan, wanneer niet aian bepaaldelijk te stellen voorwaarden, o.a. bg de inlading, zou zijn vol- daan. Er werd pas op 10 April1 een verzoek om convooi van bet Ned. Bevraobtingskantoor ontvangen, waarbij moet worden aangetee- kend, dat bet scbip toen reeds uit iden Nieu wen Waterweg was vertrokken, zoodat daad- werkel-ijke controle niet meer mogelijk was. Bovendiem kon; bij navraag te Rotterdam, de verantwoordelijke instantie niet den waarborg geven, dat er niets anders dan levensmiiddelen in bet scbip waren geladen. BONIFIOATIE TARWEBEOEM B. Met ingang van Zaterdag is de bonificatie op tarwebloem B verlaagd van f 1,60 tot 1,10 per 100 K.G. DE STAND VAN DE RIJKSMIDDEEEN. Ook in Maart is de opbrengst gestegen. De stand van de Rijksmiddelen was op ul timo Maart 1937 als volgt: D'irecte belastin- gen 41.082.773,96 (vorig jaar ultimo Maart 40.245.349,38). Voor de overige middelen bedraagt Vis der raming f 31.143.700. De op brengst over Maart 1937 35.495.021,45 (Maart 1936 31.103.224,13). De eerste drie maanden van 1937 brachten op f 99.215.220,58. (De eerste 3 maanden van 1936 86.312.235,68). Nederlandsch Product Voeli ge U rillerig en onprettig, zoo echt grieperig? Neem dan 's avonds voor het naar bed gaan een of twee "AKKERTJES" en tien tegen een, dat Ge U 's morgens weer zoo frisch als een hoentje voelt, want "AKKERTJES" zijn echte koorls-verdrijvers! Onovertrof- fen bij rheumatiek, spierpijn, spit, zenuwpijn, migraine, enz. Per 12 sluks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont door AGATHA CHRISTIE. 51) Vervolg. Anthony stopte het stukje papier in zijn zak en ging naar Virginia terug. ,;Wat wou die man van u?" vroeg ze nieuwsgierig. „En waarom noemde u hem uw waakhond?" „Omdat bij doet als een waakhond", zei An thony, in antwoord op de laatste vraag. ,,In zijn vorige incamatie zeker een spaniel ge weest. 'Hij heeft me een stukje papier ge- bracht, dat de vreemde meneer, volgens hem, heeft laten vallen. Met dieJi vreemden me neer bedoelt hij zeker Eemoine." ,,Ja, waarschijnlijk wel", stemde Virginia in. „Hij loopt me als een hondje achterna", ging Anthony voort. ,,Hij zegt niets... Kijkt me met die groote oogen van hem alleen maar aan. Ik begrjjp er niets van." ..Misschien bedoelde hij Isaacstein", opper- de Virginia. Isaacstein ziet er ook als een buitenlander uit." „Isaacstein?" mompelde Anthony ongedul- dig. ,,Wat kan die er mee te maken hebben?' „Spijt het u, dat u uw hand in dit wespen- nest gestoken heeft?" vroeg Virginia epeens. ,,Of 't me spijt? Neen, absoluut niet. Ik heb zoo ongeveer mijn heele leven jacht op moeilijkheden gemaakt. Misschien dat ik, na dit, gemoeg er van heb." „Maar, u bent nu tooh, om zoo te zeggen, buiten sohot, nietwaar?" vroeg Virginia, ver- (Ingez. Med.) wonderd over zijn ongewoon emstigen toon. ,,Neen, nog niet heelemaal." Een paar mihuten lang liepen ze zwijgend voort. „Er zijn van die menschen", begon Antho ny opeens, ,,die all-es, wat signaal is, negee- ren. Een behoorlijke, goed-opgevoede locomo- tief stopt of rijdt door, naarmate zij 't seip wel of niet onveilig ziet. Maar als ik dat sein zie, moet ik doorgaan. Misschien, dat ik kleu- renblind ben. Maar ten slotte loopt dat, vroeg of laat, op ongelukken uit. En dat is goed ook. Zulke dingen zijn een bedreiging voor bet verkeer." Hij sprak n'og steeds heel emstig. „U zult in uw leven wel heel wat gevaren getrotseerd helbben",. zei Virginia. „Ja... alle soorten van gevaren... op 6en na: 't huwelijk! ,,Dat is cynisch." „Zoo bedoel ik 't toch niet. 'n Huwelijk, 't soort huwelijk, dat ik bedoel, zou een groot avontuur en daarom gevaarlijk zijn." „Zoo voel ik het ook", zei Virginia blozend van opwinding. „Er Ibestaat maar edn type van vrouw, waar- mee ik zou willen trouwen 't type, dat stukken afstaat van het leven, dat ik geleid hob. En wat moeten we dan beginnen? Moet ik hddr leven leven, of moet zij 't mijne leven?" „Als ze veel van u hield..." begon Virginia. ,,Dat is sentimenteel, Mrs. Revel. Liefde is geen drankje, dat je inneemt om je voor je omgeving ongevoelig te maken, liefde kan zoo veel meer zljn. Hoe denkt u dat de koning en het bedelmeisje over bet huwelijk gedacbt bebben, toen ze twee jaar getrouwd waren? Zou ze niet haar lompen en baar bloote voe- ten en haar goddelijke vrijbeid betreurd heb ben? Ik denk van wel. Of zou het beter ge weest .zijn, als hij, terwille van haar, afstand van den troon gedaan had? Ik denk van niet! Hij zou als bedelaar een prul geweest zijn. En geen vrouw respecteert een man, die iets prul- lig doet." Zoo als Vrrjdag reeds kortelings werd ge meld, heeft in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernbard, Vrijdagmiddag de Kamer van Koophandel en Fatorieken voor Rotterdam haar jaardag gevierd met een buitengewone vergadering in de groote Doelenzaal, in welke vergadering minister-president Dr. H. Colijn een rede heeft uitgesproken. In zijn inleidend woord betuigde de voorzit- ter der Kamer, de heer W. A. Engelbrecht, den zeer bijzonderen dank der Kamer aan Z. K. H. Prins Bernhard voor zijn hooge tegen woordigheid, waarmede Z. K. H. opnieuw ge- tuigt van groote belangstelling voor_ s lands economisch leven. Evenzeer gaat de dank der Kamer uit naar den minister-president Dr. Colijn. Met erken- telijkheid ook begroet de Kamer te dezer plaatse Prof. D. Gelissen, minister van Han del, Nijverheid en Sc-heepvaart, Jhr. Mr. Bee- laerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, burgemeester en wethouders van Rotterdam, vertegenwoordigers van de- partementen, waarmede de Kamer in gere- gelde veibinding staat, vertegenwoordigers van handel en nijverheid uit de hoofdstad des land's en andere steden. Moeilijke jaren liggen voor het Rijk in Europa en oversee en uit den aard der zaak in bijzondere mate ook voor onze havenstad, achter ons. Moge „herlevend Rotterdam" bij de tot voorzichtigheid gebiedende vooruitzichten zich overtuigd g-evoelen van de belangstelling van 's lands Regeering, waarvan heden blijkt door de bereidwilligheid van minister-president Dr. Colijn in deze vergadering op verzoek der Kamer het woord te willen voeren. Wisselingen in het wereldverkeer. Vervolgens hield Dr. Colijn zijn rede over ..Wisselingen in het wereldverkeer". De ontwikkeling van het verkeer tusschen ds volken aldus Dr. Colijn heeft niet een geleidelrjk karakter gedragen. Er is af- wisseling door scherpe en langdurige tegen- stellingen. Nadat spr. de verschillende stadia in het economische verkeer in den loop der eeuwen nader heschouwd had, betoogde hij, dat het resultaat van een op- en neergaande hewe- ging, van expansie en van inkrimping van het verkeer, gedurende vele eeuwen is, dat de ruimte, de armslag voor een uitgebreid we reldverkeer er is, maar dat de mensch van het tweede kwart der 20e eeuw de benutting van de meest uitgebreide mogelijkheden niet tot haar recht doet komen. (Het moet dwaasheid worden geacht alleen een politiek te willen voeren, die diametraal tegenover die van nagenceg de geheele wereld staat. Hoezeer wij ook anders zouden willen, wij kunnen op ons eentje de wereld niet hervor- men. Vervolgens ging spreker de verschillende oonzaken van de industrieele en agrarische crisis na. Geen autarkie. Nederland heeft de werelddepressie wel zeer sterk gevoeld en we hebben haar nog lang niet achter ons. Om slechts een factor van heteekenis te noe- men: de w-elvaart van ons land is zeer nauw veibonden met die van het groote achterland Duitschland. Hoe meer Duitschland den weg van zelfvoorziening opgaat hoe meer wij dat hier zulle-n voelen. Dit is juist het wonderlijke, dat er in Neder land nog zoovelen zijn, die die onderlinge af- hankelijkheid der volken niet aanvoelen. De oorzaak van de werelddepressie is in hoofd- zaak het gevolg van het streven naar zelfvoor ziening langs zuiver kunstmatigen weg. En toch vindt dat systeem van zoo groot moge lijke nationale zelfvoorziening principieele verdedigers. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat we het wel klaren kunnen zonder eenige leiding te geven aan onze nationale economic. Dit is een even groote misvatting als die ik zoo-even heb afgewezen. Tot nu toe was men verplicht te handelen zooals men bij een dringende dijkbreuk pleegt te doen: elk zwak punt, dat gerapporteerd wordt, moet onmiddellijk worden versterkt soms zonder venband met wat elders ge- schiedde. Alle geredeneer over een vast plan tot be- strijding van de crisisverschijnselen was ijdel, omdat elken dag de andere landen onze reeds gemaakte berekeningen en plannen konden omver werpen. Teekening in den toestand. Thans echter is er eenige meerdere teeke ning in den toestand gekomen. De hoofdlijnen van elks beleid zijn niet meer zoo nevelig als ze waren en dit stelt ons in staat behou- dens de nog altijd noodige omzichtigbeid lijnen voor onize toekomst uit te stippelen. We weten nu langzamerhand, althans ten naasten bij, voor onzen akkerbouw en den tuinSbouw wel waar we staan, in hoeverre sommige verschuivingen als van blijvenden aard heschouwd moeten worden. Steun aan die takken van volkswelvaart zal, zeker bij sommige onderdeelen ervan, nog niet gemist kunnen worden, maar de bemoeizucht van de overheid, met haar complex van crisis- maatregelen, zal eerlang belangrijk ingekram-r pen moeten worden. Bij de zuivel blijft de noodzakelijkheid van een zeer belangrrjken uitvoer tegen niet loo- nende prijzen ons kwellen en de mogelijkheden om daarin afdoende verandering te brengen, zijn nog door niemand aangewezen. Voor onze industrie hen ik minder bezorgd. Haar aanpassingsvermogen is zeer groot ge- bleken en de intemationale beweging gaat voor haar in de goede richting. Er is, wat de landman noemt, werking in de lucht. De Oalo-toesprekingen zijn het teeken van nieuw beraad. Engeland en Frankrijk namen dezer dagen het initiatief voor 'een onderzoek op iets breeder terrein. De Amerikaanscbe minister van Staat, Cordell Hull, is een on- venvaard kampioen voor een vrijer handels verkeer. Ik ben voor het industrieele goederenver- keer geenszins zoO pessimisti'Sche als sommi- gen, die meenen, dat de autarkische strevin- gen het voor altijd gewonnen hebben. Ik blijf behooren tot hen, die van oordeel zijn, dat de huddiga handelspolitieke verhoudingen bezig zijn vast te loopen, ten deele reeds vastgeloo- pen zijn en dat de begeerte om aan de be- klemming er van te ontkomen, sterk groeien- de is. Zelfs de gedachte neergelegd in het Ouchy- verdrag en de daarmede verhonden gedachte van nieuwe uitzonderingen op de onfoeperkte meest-begunstiging, vindt een toenemend aan- tal verdedigers. Ook in Engeland. Inderdaad er is werking in de lucht al zal het allicht nog wel een paar jaar duren eer men van een verfrisschenden regen spreken kan. Terugkeer naar vrijer handelsverkeer. Vast staat het echter, onomstootelijk vast, c|at alleen terugkeer tot een stelsel van vrijer handelsverkeer tot grootere welvaart voeren kan. En evenzeer dat alleen langs dien weg ook het werkloosheidsprobleem aanmerkelijk kan worden verzacht. -Indien onze productie haar afzet naar bui ten niet herwinnen kan en zij in de mate, als de laatste jaren het geval was, gebonden blijft aan het nationale consumptievermogen, „Bent u verliefd op een bedelmeisje, Mr. Cade?" vroeg Virginia zacht. „Met mij is juist 't omgekeerde het geval, maar de grondslag is hetzelfde." ,,En is er geen oplossing te vin'den?" vroeg Virginia verder. „Er is altijd een oplossing te vinden", zei Anthony neerslachtig. „Ik houd er een theorie op na, dat iedereen kan krijgen wat hij wil, als hij een ander maar laat betalen. En weet u, waarmee er, negen van de tien keer, be- taald wondt? Met een compromis met wa ter in je wijn doen. En dat is een ongelukkige methode; een methode, die heel gauw een ge- woonte wordt, vooral als je naar de veertig loopt. Op het oogenblik brengt ze mij zelfs in verleiding. Om de vrouw te winn>en, die ik wil hebben, zou ik alles willen doen, zelfs tred- molen-werk." Virginia begon te laoben. ,,Ik ben in 't tredmolen-systeem opgevoed", ging Anthony voort. „En u heeft zich er uit losgemaakt?" „Ja". ..Waarom?" ,,Om zekere principes." ,,0!" „|U ,hent geen gewone vrouw", zei Anthony opeens, terwijl hij zich naar haar toekeerde en haar strak aankeek. ,,U bent zelfs een heel ongewone!" Waarom Omdat ge u kunt onthouden van vragen- doen." „U hedoelt, omdat ik u niet naar den aard van de tredmolen-opvoeding gevraagd heb?" „Precies." Zwijgend liepen ze vender. Ze gingen nu door een smal laantje tusschen hooge, glad- geschoren hagen, waar het koel en welriekend was van kruidige looflueht en den teeren, ijlen geur van late rozen. ,,U hegrijpt wel, waar ik op aanstuur", zei Anthony, na een paar minuten van stilte. ,,U weet 't natuurlijk als een man verliefd op u is... Niet dat ik me vedbeeld, dat u een Ingez. Med is de verdwijning der werkloosheid een onop- losltoaar probleem. Ook onze falbrieken en ar- foeidens hebben voonheen in ruime mate ge- arfbeid ter voonziening in de behoeften van anderen dan het Nederlandsche volk. Zij zullen dat moeten blijven doen. Overzien we den toestand van thans met dien van de onmiddellijk achter ons liggende jaren, dan valt ongetwijfeld hier en daar op vooruitgang te wijzen. De geslaagde aanpas- sing van verscheidene bedrijven, die vooraf- ging aan de monetaire wijziging en juist daar om zoowel het een als het ander vruchtbaar deed zijn, stemt hoopvol. In bijzondere mate geldt dit voor Ned.-Indie, waar de aanpassing met verwonderlijk door- zettingsVermogen ten voile bereikt was en waar, vooral door een algemeene intematio nale prijsstijging van eenige helangrijke In- dische uitvoerproducten, een zeer veel gunsti- ger toestand werd verkregen. Indie levert hovendien een goed voorheeld van verbeteringen in de productietoestanden door intemationale samenwerking. De daar doorgevoerde ordening bij de voortbrenging van tin, thee en rubber is een exempel van wat op dit gdbied mogelijk is, wanneer... het aantal produoenten niet al te groot is. Met de suiker, waaifbij op zijn minst een 25 landen betrokken zijn, bleek de.mogelijkheid eener doelmatige productieregeling tot voor kort nog niet te bestaan. Of de huidige conferen- tie een bevredigend resultaat zal brengen, zal moeten worden afgewacht, maar -dit kan reeds nu worden gezegd, dat, althans voor een aan tal jaren, de productie in Java niet meer zal kunnen bedragen dan 50 pet. van de capaci- teit van enkele jaren geleden. Eindoordeel. Moet men een eindoordeel geven over den toestand en de verwachtingen, hier zoowel als in Indie, dan kan men zeggen, de veeren van den vogel helbben wel geleden, maar zijn slag- pennen zijn ongedeerd. In Indie zijn de vee ren alweer aan het hijgroeien en ook hier mag spat om mij geeft, maar ik heb grooten zin... ja, waarachtig! om te maken, dat u wat voor me gaat voelen." Denkt u, dat u dat gelukken zou?" vroeg Virginia met een zachte, lage stem. „Misschien niet, maar ik zou 't energiek kunnen probeeren." Spijt het u, dat u mij hebt leeren kenne-n?" vroeg Virginia opeens. ,,-Of 't me spijt? Neen, natuurlijk niet. Dat is een van de vele onveilig-signaal-kwesties. Toen ik u dien eersten keer zag dien avond in Pont Street toen wist ik dadelrjk, dat ik tegen iets opgeloopen was, dat me alle- machtig veel last in gunstigen zin! be- zorgen zou. Uw gezicht deed dat, alleen uw gezic'ht al... Er gaat een soort van betoove- ring van u uit... er zijn meer vrouwen die dat hebben, maar ik heb er nog nooit een ontr moet, die 't zoo sterk had als u... Natuurlijk is het einde van deze historie, dat u met een achtenswaardig welgesteld lid van de maat- schappij trouwt en dat ik naar mijn Afrikaan- sche binnenlanden terugga, maar. dat gebeurt niet, voor ik u edn keer gekust bob, dat ver- klaar ik bij dezen plechtig, met mijn twee vingers in de hoogte." iHier kan je't niet doen", zei Virginia fluis- terend. ,;Hoofdrecbercheur Battle staat ons vanuit de bibliotbeek te bespionneeren." ,,Je bent eigenlijk een echte rakker", zei hij quasi-onverschillig, ,,maar ook een achat hoor!" Daiarna wuifde hij den politie-beambte voor het raam joviaal toe. „Vanmorgen al de noodige misdadigers ge- vangen, Battle?" ,,Nog niet, Mr. Cade!" ,,Nog niet! Dat klinkt veelbelovend." Battle s'prong met een lenigheid, die in een man van zijn stoeren vierkanten bouw opmer- kelijk was, over het kozijn en kwam naar Vir ginia en Cade toe. Professor Wynwood is er", kondigde hij fluisterend asm. „Vijf minuten geleden geko men. Druk aan 't ontcijferen van de brieven. Wilt u hem eens aan het werk zien?" Zijn toon was volkomen die van een chef van de een of andere warenhuisafdeeling, die een bijzondere attractie heeft te laten zien. En toen zijn slachtoffers enthousiast „ja" knik- ten, ging hij hun op zijn teenen voor naar het raam en beduidde hun door een handtoewe- ging, dat ze naar binnen moesten kijken. Aan de reohter tafel, met de bewuste brie ven uitgespreid voor zich, zat een magere man van een jaar of veertig met rechtop- staand, rood haar. Hij zat bedrijvig notities te maken en als dit een oogenblik niet vlotte, knorde hij geirriteerd en wreef zich met zgn linkerwijsvinger langs zijn neus tot dit ge- laats-onderdeel de kleur van zijn haar aan- nam. Opeens keek hij op. ,,Ben je daar, Battle' Waarom heb je me voor dezen onzin hierheen laten komen, man? 't Is gesneden koek! Een kind van drie jaar zou bet, op zijn hoofd staand, kunnen oplos- sen. Noem jij dat geheimschrift 't Is een raadseltje uit een kindertijdschrift, anders niet." „Gelukkig maar, professor", zei Battle goed gehumeurd. ,,Maar iedereen is ook niet zoo knap als u." ,,Daar is geen knapheid voor naodig", snauwde professor Wynwood, „routinewerk, anders is het niet. Wil je dat ik ze alle acht doe? Dat is veel werk... eischt tijd en con centrate... en je hebt er geen snipper intel ligence voor noodig. Ieder ander kan je 't la ten doen. Ik heb die met ,,De Schoorsteenen" er boven klaar. Als ik de rest eens meenam en aan een van mijn assistenten gaf? Ik heb er werkelijk geen tijd voor. Je hebt me midden uit een ,,juweeltje" gehaald en ik verlang er naar, daarmee voort te gaan." Bij de gedachte aan het juweeltj-e begonnen zijn oogen te glinSteren. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1