Een wonder-middel tegen PRliCICEL-hoest S akker'S Abdijsiroop De burger-oorlog in Spanje Sport Gemengde Berichten Predikbeurten he'f beproefde hoest-geneesmiddel TER NEUZEN, 16 APRIL 1937. AXEL. MIDDELBURG. SELZAETE. RECHTSZAKEN. SCHAKEN. y2—y2 is de vanouds beproefde Akker s Abdij- siroop, daar de werking in hoofdzaak berust op de geneeskracht van reeds in oude iijden bekende „genees-kruYden' Apoiheker Dumont heefl daaraan nu toe- gevoegd de resultaten der hedendaagsche weienschap. Nog meer dan vroeger is nu Verlaagde prijzen: f 0.75, f 1.25, f 2.- per flccon. (Ingez. Med.) tot twaalfduizend is gestegen. Zij eischen verkorting van arbeidstijd en verhooging van loonen. Te Cork heerscht eveneens een algemeene staking in bet bouwvak, en men vreest dat de beweging zich tot den gebeelen Vrijstaat zal uitbreiden en tot sympathiestakingen onder de arbeiders in andere industrieen aanleiding zal geven. VERWIJDERLNG VAN EEN OORLOGSTROFHEE OP HET KASTEEL VAN WINDSOR. I>e koning beeft last gegeven van het Oos- telijk terras van bet kasteel van Windsor de twee groote Duitsche kanonnen weg te halen, die in den oorlog zijn buitgemaakt en die er sinds 1919 ten toon gesteld waren. De Baskiscbe regeering pratesteert in een door de Spaansche ambassade te Londen ge- publiceerde verklaring met klem tegen de be- wering, dat de haven van Bilbao door mijnen of door nationalistische oorlogssdnepen ge- blokkeerd zou zijn. De situatie van de burgerbevolking van Bil bao is booigst preoair. De stad met haar voor- steden en bet indiustriegebie-d langs de rivier de Nervkuy telt in normale tijden ongeveer 300.000 zielen. Sinds (September zijn daar tal- rijke refugee's bijgekomien, meest vrouwen, kinderen en oude mensehen uit San Sebastian, Asturie, Biskaye en nu weer uit steden als Durango, die langzamerhan-d worden stukg-e- bomtoardeerd. Het aantal vlucbtelingen is zeker meer dan 100.000. De Basikisebe regeering beeft de grootste moeite met den invoer van voedsel. De stad leeft al vier maanden op den rand van bon- gersnood. Alle inwoners, zelfs moeders met zuigelingen, leven noodgedwongen van 40 cen- tesimos (ongeveer een dubbeltje) per dag. Docb de bevolking blijft opgewekt. Zeemeeuwen, die aan de kust worden ge- vangen, -gel-den als een delicatesse. Vleescb is voor burgers niet meer te krijgen, alleen de soldaten krijgen kleine porties. Een kip kost tien gulden. De prijzen van kattenvleesch zijn ongeboord hoog. Dezer dagen werd de lijst gepubliceerd van de komende 'distributie van voedsel, die vol- doende moet zijn voor /tiwaalf dagen, maar die waarsohijnlijlk moet dienen voor een kleine maand. Per persoon is bescbikbaar: 500 gram bouillonblokjes, 1000 gram rijst, 250 gram suiker, 500 gram boonen en 200 gram eetbare kool. Het spreekt van zelf, dat men met verlan- gen de komst van de Britsche schepen met voedsel afwacbt ien dat men innig boopt, dat geen besluit van de Britscbe regeering hun komst zal beletten. In verband met de laankonddging van gene- raal Mola, dat hij Bilbao gebeel zal vemieti- gen, is de Baskiscbe regeering begonnen, met de Britscbe vertegenwoord igers te onderhan- delen over de mogelijkbeid van evacuatie van vrouwen en kinderen uit Bilbao naar bet bui- tenland. In den tusschentijd ecbter is er voed sel noodig. Sinds Woensdagmorgen woedt in -de golf van Biscaye een hevige orkaan. Een zeeslag op komst? Men boudt te Hendaye rekening met de mogelijkbeid van een zeeslag. Er is n.l. be- ricbt ontvangen, voigens hetwelk zekere een- heden weer in orde gebrachte oorlogsvloot der Spaansche voliksfrontregeering zich naar de golf van Biscaye begeven. Het blad Diario Vasoo te San Sebastian meldt, dat een Spaansch koopvaardijschip, de ,,Mar Cariba", dat trachtte de kust van Bis caye te naderen, gebombardeerd is door een watervliegtuig 'der ,,rechtschen"; bet was ge- dworagen de wijk te nemen naar zee. Herdenking van de stichting der Spaansche republiek. Woensdag was bet de zesde verjaardag van de stichting der Spaansche republiek. Te Bil bao was w-einig van feestvreugde te bemerken. Daar ging bet dagelij-kscbe leven zijn ge- wonen gang en slechts de vlaggen, die bier en daar waren uitgestoken, herinnerden aan den nationalen feestdag. De president van het Baskenland heeft zijn volk opgeroepen, trouw en sitandvastig te blijven. Hij sprak daarbij de boop uit, dat de Baskiscbe troepen spoediig de overwinning zullen behalen. Eeniige Baskiscbe dagbladen bebben een telegram gepubliceerd, dat Aguirre, de presi dent van de Baskische regeering, zou hebben doem toekomen a»n den paus en waarin hij zou hehben geprotesteerd tegen de terecbtstelling van priesters door de nationalisten. Het pers- bui'eau der regeering deelt thans made, dat geen telegram van dergelijken inboud door Aguirre aan het Vaticaan is gezonden. De nationalistische Baskische partij beeft alleen uit Bilbao een telegram aan den paus ge- stuurd, waarin geprotesteerd werd tegen bet bombardement van de ker-k te Durango door Franco's troepen. ISYMPHONIE-ORKEST „ONDER ONS". In de bovenzaal van den beer P. 't Gilde gaf het symphonie-orkest „Onder Ons", lei- der de heer M. P. Harte, gisterarvond met medewerking van den heer Alex de Haas een uitvoering, die zeer druk bezocht was en ook overigens welgeslaagd mag genoemd worden. Het musicale deel van bet programma be- vatte eenige mooie muzieknummers, die op de bekende wijze verdienstelijk werden uitge- voerd. In bet bijzonder noemen wij daarvan „The Clock is playing" van Blaauw Haensch, piano-sol'o, gespeeld door mej. Fiek Schirres, en ,,Fantaisie Nocturne", trompet-solo, ge speeld door den heer Snoek, terwijl door mej. Jo de Smidt onder grooten bijval werd gezon- gen het lied „Aan de Schelde", woorden van den heer A. Eekman, op muziek van De Smetsky. Dezelfde zangeres zong ook een huldelied gewijd aan mej. Jo de Haas, lid van het orkest, in verband met hare onlangs ver- richtte dappere redding, woorden van den heer Joh. de Vries, dat daverende toejuichin- gen verwierf. (Newens dit muzikale en vocale deel waren ook hoofdm'omenten het optreden van den be- kenden cabaretzanger en conferencier Alex de Haas. Deze is ons voldoende bekend gewor- den door zijn optreden voor de ,,Avro"-micro- fo'on, doch thans bleek weer, dat deize artisten toch voor de microfoon op verre na niet tot bun recht komen, en men hen om daarvan ten voile te kunnen genieten hun liederen ook moet kunnen „zien" brengen. De heer De Haas bleek een zeer onderhoudend causeur, die met zijn inleiding terst'ond contact met de zaal bad en dat ook gedurende zijn optreden steeds wist te behouden. Wist hij met zijn causerieen bij de opgekomenen gedurig een schaterlach te doen opwellen, niet minder boeide bij met zijn coupletten, die bij zelf op de piano meesterlijk begeleid. Kon de calba- rettier getuigen van een voor hem aangename kennismaking met het Ter Neuizensch publiek, dat blijk gaf nog ten voile van zoo'n avond van muziek en zang te kunnen genieten, we veronderstellen dat de persoonlijke kennis making met den heer Alex de Haas ook wederkeerig een zeer aangename is geweest en de perzik naar meer smaakt. Een geanimeerd bal hield na de uitvoering van het uitgelbreide programma de aanwezi- gen nog geruimen tijd bijeen. Het was een avond waarop „Onder Ons" weer met genoe- gen kan terugzien. OPGEPAST. Voor bet bijwonen van een vergadering had- den Woensdagavond eenige bezoekers hun rij- wiel geplaatst in den voortuin van bet cafe ,La belle vue" van den heer P. 't Gilde. Hoe- wel, bet de aandacbt van eenige voorbijgan- gers bad getrokken dat een persoon daar rondscharrelde alsof bij te veel aan Bacchus had geofferd schonk men daaraan verder niet veel aandacbt, maar na afloop der vergade ring miste de beer F. van de Wege zijn nieuw rijwiel, dat tusschen andere fietsen in den voortuin was geplaatst en tegelijk met het rijwiel was ook de roes van den zwijntjesjager verdwenen, die uit de rijwielen de nieuwste bad weten uit te pikken. Men zij dus op z'n hoede. POEDERVERGADERIN GEN. In de onlangs daartoe door de Regelings- Commissie ten huiza van den beer L. J. Brand, Hotel „Het Bonte Hert" te Hulst gehouden vergadering is besloten de jaarlij'ksche alge meene vergadieringen van die polders en wa- tersohappen dit jaar te bouden op: Woensdag 12 Mei, Absdale, Riet- en Wulfs- dij'k. Donderdag 13 Mei, Havik en Hulsternieuw- land. Dinsdag 18 Mei, Oandsvliet. Donderdag 20 Mei, Koningin Emma. Woensdag 26 Mei, Prosperpoldler (Ned. ged. Donderdag 27 Mei, Melo, Willem Hendrik en Klein Kieldrecbt. Zaterdag 29 Mei, Van Alstein. Woensdag 2 Juni, Beoosten- en Beiwestenblij. Donderdag 3 Juni, Groot- en Klein Ferdi- nandus. Vrijdag 4 Juni, Sint-Jansteen en Wildie landlen. Woensdag 9 Juni, Groot- en Nieuw-Kiel- drecbt. Donderdag 10 Jimi, Ser Paulus. Zaterdag 12 Juni, Clinige. Donderdag 17 Juni, Catharina. Zaterdag 19 Juni, Stoppeldijk. Dinsdag 22 Juni, Oude Graauw en Dan- gendiam. Woensdag 23 Juni, Hengst- en Rummersdijk. Donderdag 24 Juni, Damswaarde c.a. STOOMSCHIP „TERNEUZEN". Naar thans uit Gibraltar wordt bericbt heeft men besloten om de pogingen tot ber- ging van bet Eng. s.s. ,,Temeuzen", dat in de maand Januari op de baar van Setubal strand- de, op te geven. Dit laatste met bet oog op bet mislukken van de bergingspogingen, die bij het laatste hoogwatergetij zijn gedaan. BESMETTELiIJKE ZIEKTEN. In de rweek van 4 tot en met 10 April kwam in die provincie Zeeland 66n geval van rood- vonk voor, n.l. te Westdorpe. „HET CENTRUM". Broadway Melodie. Wanneer men in diverse landen een revue samenstelt dan moet de vervaardiger van zoo'n kijkspel niet aan zijn onkostenrekening denken, want dit is dan bijzaak. Hoofdzaak blijft dat de komende revue de voorafgaande in scbittering en kleurenpracht moet over- treffen. In Amerika zien de managers dan ook niet op ettelijke duizenden dollars en speciaal de productieleiders van de groote filmmaatschappijen goochelen met cijfers die fabeladhtig lijken. De revue moet slagen en als dan in New York Broadway de premiere te aanschouwen krijigt is men al weken te voren in spanning voor de bijzondere kunst die de producer beeft weten te scheppen. Zel- den wordt bet een fiasco want men staat per plex over de aaneenschakeling van feeerieke tooneelen die de bezoekers in verrutoking brengen. Zoo is bet ook met de revue „Broad- way Melodie" die thans in bet Centrum wordt vertoond. Het is een bonte mengeling van kleurenpracht en schoon dat telkens afwisselt met tooneelen die kapitalen moeten hebben gekpst om ze z66 schitterend voor het voet- licht te brengen. Als tweede hoofdfilm volgt: Pechvogels, en ibderdaad bet zijn pechvogels dit onover- trefbaar komiekenpaar Stan Laurel en Oliver Hardy, die de kunst verstaan om den meest somberen mensch een lacbbui te doen krijgen die z66 aanstekelijk werkt dat alle bezoekers minstens een week lang napret zullen hebben De v-eearts scbrijft Oliver een reis naar Hono- loeloe voor, maar Stan moet hem vergezellen' En bet spel neemt een aanvang, de eene dolle klucbt volgt de andere op tot eindelijk de tijd aanbreekt dat dit tweetal tbuis moet komen bij hunne respectievelijke betere belften. Zij zien daar werkelijk tegenop, hetgeen geen wonder mag genoemd worden. Een orkaan kan geen grootere golven op de zee doen ont- staan dan in de gemoederen van de dames zijn ontstaan. Het zal er gaan waaien denken zij en zelfs hun vlucbt op bet dak baat niets. Enfin wat er dan volgt wekt berinneringen op aan de emotievolle dagen uit den wereld- oorlog Hinder van colporteurs De marktkooplieden en marktbezoek-ers alhier badden berbaaldelijik last van bet col- porteeren met couranten enz. door de aanhan- gers der N.S.B., die daarbij provoceerend op- traden. De politic beeft in bet belamg van de vrijbeid en veilighei'd van het verkeer tbans maatregelen genomen, om bet colporteeren tusscben de kramen te voorkomen. Slagersvaktentoonstelling, Al-bier is onder leiding van den heer J. T Hiemstra, uit Utrecht, een cursus voor slagers gehouden, waaraan 21 cursisten bebben deel- genomen. Gisteren werd een tentconstelling van werk- etukken gehouden. Daarbij wias ook een af- deeling voor oud-cursisten. Daarvoor werden door -de jury prijzen toegekend als volgt: le pr. E. Biesbroeck, Hulst; 2e pr. A. G. Verstraten, Axel; 2e pr. B. J. Biesibroeck, Hulst; 3e pr. J .P. van Sabben, Goes; (twee- maal); P. Verstraten, Axel; Aug. Weemaes, Mi-dd'elburg; eerv, verm.: Jo Leijnse, Mi'ddel- burg (3 stuks)L. Leijnse, Mid-delburg; P. van Meenen, Axel, Blankenburg, Kapelle. Weer aware veroordeelingen van - smokkelaars. De rechtbank van Gent heeft een reeks smokkelzaken bebandeld die gepleegd waren te iSelzaete, Wacht-ebeke en de omgeving van Moerbeke. E. G., uit Ertvelde, werd veroordeeld we- igeiis verboden invoer van een auto tot vier maanden gevangenisstraf en 5000 fr. boete of CCn maand gevangenisstraf, benevens 31.500 fr. aan ontdoken rechten of nog een maand gevangenisstraf. J. M., uit Groed-s, die per auto vi-e-r kalveren in Belgie smokkeide, kreeg ook vier maanden gevangenisstraf en 140.280 fr. boete of 1 maand gevangenisstraf. P. B., eveneens uit Groede, recidivist, kreeg acht maanden gevangenisstraf en 298.850 fr. boete of twee maanden gevangenisstraf. J. M., uit Axel, die een auto naar Belgie gesmokkeld bad, kreeg vier nrnande-n gevan genisstraf en 20.000 fr. boete of een maand gevangenisstraf. nn R. D., uit Ertvelde, die ook niet voor de eerste maal voor derg-elijke feit-en terecbt stond, bad .paarden over de grens gesmokkeld, hetgeen bij nu betalen moet met acht maal vier maanden gevangenisstraf -en 68.000 fr. boete of 1 maand gevangenisstraf. Gendarme overleden. De 48-jarige gendarme Windey, die op wachtgeld was gesteld, naar (aanleiding van kwetsuren, opgeloopen bij d-e uitoefening van den dienst, is na -een kortstondige zi-ekte over leden. Men zal zich herinneren, -dat deze op 13 Sept. 1933 zrwaar mishandield werd door een landbouwer te Ertvelde, tegen wie een deur- waarder moest optreden en daarvoor de assist-entie van de gendarmerie had ingeroe- pen. Het linkeroog van W. werd toen uitge stoken, terwijl bij voorts ernstige won-den aan het hoofd bekwam. Arrondissements-Rechtbank te Middellnirg. Zitting van 16 April 1937. De volgende vonnissen werden uitgesproken: C. P. d. D., oud 23 kantoorbediende te IJzendijke, is wegens verduistering veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf voorwaar- delijk met een proeftijd van 3 j-aar met bij zondere voorwaarden, te weten: de schade ten bedrage van 20 te betalen binnen 6 maan den iaan benadeel-d-e. P. L. M., ou'd 48 j., landbouwer te Biervliet, is wegens overtreding Motor- en Rijwielwet met -bevestiging van bet vonnis van den kan- tonreebter, veroordeeld tot 14 dagen beohtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en f 50 boete of 20 dagen hechtenis, benevens in- trekking van bet rijbewijs voor den tijd van 8 maanden. J. J. M., oud 23 j., landbouwersknecht te Driewegen, is wegens alsvoren, met bevesti ging van bet vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen becbtenis en toewijzing der civiele vordering. H. B., oud 72 j., opkooper te Ter Neuzen, is wegens bet koopen van goederen van min- derjarigen, met bevestiging van bet vonnis van den kantonrechter veroordeeld tot 2 X 25 boete of 10 dagen becbtenis voor iedere boete. J. P. v. d. L„ oud 26 j.. arbeider te Bier vliet, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. J. -d. G., oud 35 j., commissionnair te Schoon- dijke, beklaagd van verduistering. Deze z-aak werd aangehoirden om nadere getuigen te booren. B. P., oud 25 j., timm-erman te Doetinchem, than-s gedetineerd, is wegens diefstal met braak en het veroorzaiken van den dood van een ander door schuld, veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, met aftrek van ibeit voor- arrest en ter .beschikkingstelling van de re- gooring.-« De volgende zaak werd bebandeld: C. R., oud 31 j., kdopman, wonende te Ter Neuzen, werd verdacht -dat bij omstreeks half Februari 1937 te Hontenisse L. J. de Waal he-eft opgelicht, door bem een foto aan te bie- den voor 0,15, 'daarbij z-eggende: bet is goed besteed, want het is voor een Blindeninstituut te Arnhem, waama de Waal hem f 0,15 heeft verstrekt. Eisch 1 maand gevangenisstraf. HE HOODSLAG TE MEPPEL. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 27-jarige dienstbode E. V., te Meppel, thans gedetineerd wegens doodslag op baar mees- teres, mevrouw R. StemChottel, veroor deeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ter heschikking stelling van de regeering. De procureur-generaal had acht jaar ge- eischt. De rechtbank te Assen veroordeelde haar tot drie jaar gevangenisstraf. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Evangelisatlelokaal Othene. 6 u., Ds. Elenbaas, van Borssele. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., Diensten; 2.30 u., Lof. H.H. HULST—ZAAMSLAG. Wbensdagavond had in het hotel Brand te Hulst de vriendscbappelijke return-wedstrijd plaats tusschen de eerste tientallen van ,,D.I.T.iO." te Hulst en „K. W." te Zaamslag. Deze ontmoeting had wederom een ecbt ge- zellig en sportief verloop, waardoor de vriend- schapsibanden tusschen deze vereenigingen nauwer werden aangehaald. Na uiterst span- nenden strijd wisten de gasten een onver- wachte, doch welverdiende 94 overwinning te behalen. De volledige uitslag van deze „friendly game" waarfbij opgemerkt zij, dat de thuisclulb aan de even borden de witte stuk- ken voerde, luidt als volgt: ,,D.I.T.O.", Hulst ,,K. W.", Zaamslag 1. Joh. KlaassemJ. J. Deurwaarder y2 F. v. WaestoergheF. M. R. de Boer 01 iH. A. JansenDr. J. Kolsters 10 F. de MeurichyK. A. Slotema 10 Dr. CasparieW. Lensen 01 L. de JongJ. Tollenaar 01 H. BruijnoogeJ. A. van Dixhoorn 01 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. J. ScheuveJac de Groot J. JansenG. A. van Breen iG. A. MaasJ. Philips® H. R. HeeremaJac. Wisse A. E. VosA. v. Overbeeke F. JansenJ. Stolk Lzn Totaal 0—1 0—1 0—i 1—0 0—1 4—9 ZONDAG 18 APRIL 1937. Ned. Hervormde Kerk. TEIR NEUZIEN. 10 u„ Dr. L. J. Caizemier, Jeugddienst, medew. kerkkoor; 2 u., de heer B. Dagevos; 6 u., Dr. L. J. Cazemier. SLUISKIiL. 9.30 u„ de heer W. J. Foumier; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. AXEL. 9.30 u., leesdienst; 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. L. J. C. Vistoeek, van Vlissingen. ZAAM1SHAG. 9 u., Ds. P. L. D. J. van Oeve ren, van Axel; 2 u., Ds. J. C. Elenbaas, van Borssele. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., de heer B. Dage vos, hulpprediker te Ter Neuzen. SAjS VAN GENT. 9.30 u., Ds. Akersloot van Houten Roos. PHILIPPINE. 1.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u„ Ds. G. W. van Houte; 2 u., Ds. G. W. van Houte, voorib. H. A. en openb. belijdenis. AXEL. 9 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kofc. FELLE BRAND. Gisteravond is de woning en het pakhuis van den heer P. Staak, staandie aan den Sta- tionsweg te Sappemeer afgelbrand. De oorzUak van den brand moet worden toegeschreven aan kortsluiting. De schade wordt door ver- zekering gedekt. Van den inboedel der wo ning kon niets worden gere'd. Uit bet pak huis konden echter een honderdtal pakken en kisten, gevuld met graan, naar buiten worden gebnacht. EERLIJKHEID BELOOND. De familie Den Uil te Breuikelen, welke op zoo'n wonderbaarlijke wijze in een oud poeder- doosje, dat zij van den heer Winnekes bad ge- kregen, 1200 had gevonden, beeft baar eer- lijkbeid beloond gezien. De eigenaar van bet geld heeft, naar ,,De Telegraaf" meldt, aan moeder Den Uil en aan de dochter des huizes elk 250 geschonken! AUTO VAN DEN DIJK GEREDEN. Woensdagmorgen reden de rijiksveldwachter en de (gemeenteveldwachter van Streefkerk, met een auto bestuurd door den rijksveld- wachter, over den Hoogen Lekdijk, om zicto naar elders voor een onderzoek te begeven. Bij een hofsted'e zou die vel-dwachter voor een tegenligger vaart minderen, vermoedelijk hier- door is hij te ver aan den kant igekomen, waardoor de auto schuin de belling afreed. Na eerst een paal van de bovengrondische electrisehe geleiding te hebben afgereden, sloeg de wagen een- paar malen om en om en bleef in een stuk weiland liggen. Beide inzit- ten-den kwamen met den schrik vrrj. Van de auto was de motorkap en de radiateur ver- nield. JONGETJE VERDRONftEN. Het vierjarig znoncje van de familie de Vlieg te Nieuwedbrug is Woensdagmiddag om streeks half drie in den Ouden Rijn geraakt. Een half uur lang is naar het jongetje ge- dregd. Nadat men het nad opgehaald, is nog geruimen tijd door een geneesheer kunstma- tige ademhaling toegepast, docb zonder resul- taat. FELLE BRAND TE BOLNES. Donderdagnacht heeft de Bolnes, gemeente Ridderkerk een felle brand gewoed, waarbij een boerderij, met de bijbehoorende getoouwen in de asch zijn gelegd. Een aantal koeien, paarden en schapen is in de vlammen omge- komen. Aan den Beneden Rijweg te Bolnes ligt, juist tusschen Bolnes en Ridderkerk in een weinig van den weg afgelegen de boerderij van A. Visser. De heer Visser is veehouder en tevens paardenhandelaar. De boerderij bestaat uit een van steen opgetrokken woonhuis, van twee verdiepingen met een zolder en enkele houten stallen en schuren, tezamen een vrij aanzienlijke oppervlakte beslaande. Deze bij- gebouwen zijn deels als stallen, deels als wa- genremises in gebruik. (Omstreeks een uur des nachts werd ontdekt dat in een van de schuren brand was uitge- broken. Toen de brand werd ontdekt had het vuur al een emstigen omvang aangenomen en in zeer korten tijd sloegen de vlammen van de eene schuur op de andere over en even later werd ook het woonhuis aangetast. In allerijl werd getracht het vee in veiligheid te brengen, maar de vuurzee was z6<5 hevig, dat men een gedeelte van den veestapel n-iet meer tijdig kon bereiken. Vijf koeien, vier paarden, vijf schapen en een aantal lammeren hebben dan ook den dood in de vlammen gevonden. In de houten opstallen vond het vuur een gemakkelijken prooi en reeds kort nadat het eerste alarm was gemaakt, laaiden de vlam men hoog op. Een donker roode gloed teeken- de zich tegen den nachtelijken hemel af en tot op verren afstand was de brand daardoor zichtibaar. Er ontwikkelde zich zeer veel rook welke, tengevolge van de regenachtige lucht, langen tijd laag bleef hangen. Ook uit het woonhuis kon maar weinig van den boedel in veiligheid worden gelbracht. Al spoedig was het dak doorgebrand en ook uit de woning sloegen de vlammen hoog op. De plaatselijke brandweer kon met twee stralen op de brandleiding tegen den geweldi- gen vuurgloed niet zoo heel veel uitrichten en de schuren en stallen zijn dan ook tot den grond "toe afgebrand. Van de woning is het dak grootendeels ingestort. Van dit pand ston- den vrijwel alleen nog de izwartgeblakerde mu- i%n overeind. BRAND TE ZCIDSCHARWOIJDE. In den nacht van Woensdag op Donderdag is te Zui'dscharwoude de woning, bewoond door den vischhandelaar J. Glas, tot den grond toe afgebrand. Over de oorzaak tast men in het duister. 's Avonds iaat werd de heer G., die zich reeds ter rus,te bevond, door een voorbijgang- ster, die -den brand ontdsklte, gewekt. Hij wist zijn 4-jarig zoontj-e, dat in bed lag, op het laatste nippertje te redden. Anders kon niets worden gere-d. De -brandweer, die spoedig ter plaatse was, wist den brand te beperkem tot de eene wo ning. De ruaastgel-egen woning, welke ook reeds brand-de, kon tenslotte behouden blijven. Verze-kering d'ekt de schade. EEN SPRONG IN DEN DODD. Een man, wien-s identiteit men nog niet heeft kunnen vastsitellen, is Dinsdag van een brug in de Niagara gasprongen en omge- komen. WOLVEN. In Grieksch Macedonie hebben troepen wol- ven, die door de isneeuw uit de bergen ver- dreven waren, in de dalen kud'den schapen aangevailen en dertig schapen verslonden. Twee wolven vielen op den weg een autobus aan. Pas na een verwoed gevecht slaagde de chauffeur er in een van beide dieren te -dooden. ONGELUK OP EEN SCHIETTERREIN. Op het soh-ietterrein van Bis-ley heeft zich Dinsdag een vreemd incident voorgedaan. Toen een compagnie van de Schotsche Garde langs het terrein marcheerde, w-erd plotseling op haar g-evuurd. Een soldaat van de garde werd gedood, de overigen konden zich slechts redden door zich op den grond te werpen. De auitoriteiten hebben 'een onderzoek ingestel-d. MOORDENAAR TERECHTGESTELD. Maandagocht-end is in de gevangends te Sofia (Bulgarije) 'n zekere Kirchveng terecht- gesteld, bijigenaamd de „Bulgaarsche Landru". Hij was zeventien jaar geleden wegens vier moorden tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld, doch eenige maanden geleden kreeg hij gratie en werd in vrijheid gesteld. Nauwe- lij-ks was hij uit -de gevang-enis ontslagen, of hij vermoorde 2 oude mensehen. DE MOORD OP PASTOOR LIT JENS TE GEYSTEREN OPGEHELDERD. De mysterieuse moord, welke men in den avond van 19 Januari 1936, in het Noord-Lim- burgsche dorpj-e Geysteren, gemeente Wans- sum, werd gepleegd en waarbij de 50-jarige pastoor Latjens op afschuwelijke wijze in zijn pastorie werd verm-oord, zal schrijft de N. R. Crt. nog velen in het geheugen lig gen. Sedert 15 maanden zijn justitie en politic in de weer geweest, om klaarheid te brengen in deze affaire en in Juni 1936 werden vier verdachten in deze zaak aangehouden en op- gesloten in het huis van bewaring te Roer- mond. De (bekentenissen, welke Donderdag voor Mr. Rieter, officier van Justitie te Roer- mond, zijn afgelegd, doen -blijken, dat het juiste spoor is gevolgd. Het misdrijf heeft zich als volgt toege- dragen: Op Zondagavond 18 Januari van v-erleden jaar had pastoor Litjens zich omstoeeks tien uur naar buiten begeven, om, zooals gewoon- lij,k, met zijn hondrje een luchtje te scheppen in den tuin van de pastorie. Op dat oogenblik zijn vier mannen, te weten de 27-jarige chauf feur J. J., bijigenaamd Jan van den Witte van Wanssum, zijn 23-jarige broer. W. J. bijge- naamd Wimke van den Witte van Wanssum, de 28-jarige chauffeur M. H., bijgenaamd de Krik, en de 23-jarige M. J. D., opzichter van een nachtveiligheid'sdienst te Venlo, bijige naamd de Dut, den tuin binnengedronigen en hebben -daar onverhoeds den niets kwaads vermoedenden pr-iester overvallen. Een der mannen heeft met den sleutel, welke de pastoor bij zidh droeg, de deur van de pastorie geopend, waama pastoor Litjens naar binnen werd gesleurd en met touwen gebon- den op den steenen vloer van de hall gewor- pen. Het hondje, dat door zijn gekef alarm maakte, werd met een revolverschot gedood. De gebr. J. doorzochten de werkkamer van den pastoor; dit viel hen zeer gemakkelijk, d-aar zij met de situatie in de pastorie zeer goed bekend waren. Iimmers als knaap waren zij bij den vorigen pastoor veel aan huis ge- komen en daardoor kenden zij de inrichting van de pastorie op hun duim. In allerijl wer den kasten opengebroken, laden doorzocht, het schrijfbureau uitgeladen. Plotseling wer den zij evenwel door het luideai van de bel aan de voordeur in hun snood -bedrijf gestoord. Er restte hun niet anders dian hals over kop de vlucht te nemen, wilden zij niet op heeter- daad worden betrapt. Zonder naar hun slacht- offer om te zien verdwenen de indringers door de achterdeur in de duistemis. De rijwielen, welke zij in een wei-de in de buurt hadden ach- tergelaten, nam-en zij mede. Door hun over- haaste vlucht konden zij niets van waarde m-eenemen, zoodat hun opzet was mislukt. Ook op de brandkast hadden de bandieten nog hun krachten beproiefd, doch zonder resul taten. De mannen waren er van op de hoogte, dat de nieuwe pastoor, die sedert een half j-aar het herderlijke ambt in de parochie Geysteren uit- oefende en die zelf uit het naburige Wanssum geboortig was, me'estal veel geld in huis had. Dit was ook diem -avond het geval, doch met het oog op de vele mbraken, die op dat tijd- stip in Noord-Limburg aan de ord'e van den diag waren, had de priester zijn geld op zijn slaapkamer op de bovenverddeping geborgen. Het gelu-i van de bel, dat de roovers in hun werk stoorde en op de vlucht deed slaan, was veroorzaakt door den koster, die op het gekef van het hondje was komen aanloopen. De man, die dicht bij den pastoor woonde, durfde de pastorie niet binnengaan toen op zijn bel- lem niet werd open gedaan. Hij vermoedde dat er iets ernstigs was gebeurd en ging hulp halen. Toen hij met eeniige omwonenden terugkwam ibleek dat de deur aan de achter- zijde van de pastorie, welke direct toegang geeft tot de hall, geopend was. Binnen ont- waardde men een verschrik-kelijk sehouwspel. Pastoor Litjens lag daar weerloos op den grond uitgestrekt; zijn handen waren met touwen op den rug gebonden en hij had1 een prop in den moiid. Hij gaf geen teeken van leven meer en bleek dan ook reeds te zijn overleden. Het on'derzoeik, dat ommiddellijk onder lei- ding van den opperwachtmeester-brigaJdecom- mandant Jansen van G-alen werd ingesteld, braoht aan het licht, dat er weinig mensehen ter plaatse waren, (die iets positiefs konden zeggen. Wei had zich die huishoudster van den pastoor in haar slaapkamer bevonden en kre- ten gehoord van het slachtoffer, zoomede ge- stommel in de gang, doch zij had haar kamer niet durven verlaten. Haar v-erklaringen wa ren dus van geen waarde. De koster ver- klaarde, dat hij bij het halen van hulp een man in den tuin had gezien, die wegsnelde, maar .hij kon geen volledig signalement van hem geven. De politic stond derhalve voor een lastige taak, te meer daar ook het onder zoek met den gefaamden politiehond van den veldwadhter Wens uit Hcesch geen resultaat opleverde; dit kwam hoofdzakelijk doordat na het gerucht van den moord de dorpelingen bij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6