ALGEMEEN NIEUWS- EN AOVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN nare Hoofdpijn VRIJDAG 16 APRIL 1937 77« Jaargang Binnenland. Buitenland. No. 9593 TWEEDE BLAD NEUZENSCHE COURANT HET PRINSELIJK PAAR NAAR RECKENWALDE. Men meldt, dat het Prinselijk Paar voor- nernens is Zaterdaig naar Reckenwalde te ver- trekken terieinde een bezoek van eenige dagen te brengen aan die moeder van Prins Bemhard wier gezondheid nog steeds te wenschen over- laat. INTOOHT VAN HET PRINSELIJ^i PAAR TE BAARN EN TE SOEST. Woensdag te Baam en gisteren te Soest, hebben Prinses Juliana en Prins Bemhard hun intocht gedaan, zeer hartelijk verwelkomd door de bevolking der keurig versierde dor- pen. Er werd hen een inderdaad vorstelijke ontvangst bereid. In Soest deed zich een tragisch incident voor. Nadat de burgemeester, de heer Deketh, in een toespraak tot het Prinselijk Paar uiting had gegeven van zijn groote vreugde over hun komst naar Soest, en zijn woorden met luide hoera's door duizenden werd bezegeld, werd deze door een flauwte getroffen en zeeg in- een. De waarnemende burgemeester had de tegenwoordigheid van geest, onmiddellijk het waamemen der honneurs over te nemen. Men droeg den burgemeester het raadhuis binnen. Prinses Juliana en Prins Bernhard lieten ter- stond het formeele varen en informeerden zeer belangstellend naar den toestand van den burgemeester. Een geneesheer bracht hen, al- vorens de stoet verder trok, daaromtrent ver- slag uit. De burgemeester is per ziekenauto naar zijn waning vervoerd en maakt het blij- kens de berichten naar omstandigheden rede- lijk wel. DE VERKIEZINGSTOURNeE VAN DR. OOLIJN. De verkiezinigstournee, welke Dr. H. Colijn, als lijstaanvoerder voor de A.-R. Partij zal houden, zal, naar de N. R. Crt. meldt, begin- nen te Rotterdam op Maandag 19 dezer. De Minister zal spreken in de Nenijto-hal, die ongeveer 12.000 personen zal kimnen bergen, en naar verwachting, geheel bezet zal zijn. Voor de spreekbeurt, welke Dr. Colijn te Heerenveen zal houden op 29 April a.s., be- staat zulk een groote belangstelling, dat de Geref. Kerk, die ruim 900 bezoekers kan be- Vatten, reeds lang is uitverkocht. Met de consistoriekamer mede, zal de kerk worden ingericht voor ruim 1200 belangstellenden, doch daar nu reeds een 1700 aanvragen bin- nenkwamen, is deze ruimte nog te klein. In verband hiermede heeft het bestuur van de A.-R. kiesvereeniging nog het Schouwburg- gebouw bijgehuurd, waab door middel van radio-inst'allatie de rede gevolgd kan worden, terwijl den Minister-President zal worden ver- zocht, ook in deze zaal een kort woord te spreken. Op Woensdagavond 28 dezer zal de Minister op een gewestelijke bijeenkomst in het monu- mentale beursgebouw te Leeuwarden het woord voeren. Dit gebouw, dat nog Dimmer voor dergelijke doeleinden is gebruikt en aan eenige duizenden personen plaats Han bieden is reeds thans geheel uitverkocht; bovendien moesten nog honderden teleurgesteld worden. Ook de Oosterkerk te Dokkum, waar de heer Colijn den volgenden dag zal spreken, is reeds thans geheel besproken. Te Aalten wordt een speoiale tent gebouwd, die aan 4000 personen plaats kan bieden. Daar zal de Minister op 27 dezer het woord voeren. Ook te Oostburg, waar de Minister op 5 Mei optreedit, zal, naar wij vememen een speciale tent worden gebouwd. DE BEMANNING VAN DE ANDRA. Hiet Volk heeft Woensdag, in antwoord op een radiografische vraag, een telegram ont- vangen van den kapitein van de Almirante Cervera (den kruiser, die de Andra tot zinken heeft gelbracht), meldende, dat de zeelieden van de Andra te San Sebastian zijn. Het blad heeft hienvan mededeeling gedaan aan het de- partement van buitenlandsche zaken. f 450 BELASTING OP ELKEN AUTO. Op elken auto, die in Nederland rijdt, drukt een jaarlijksche helasting van f 450, hetgeen zeker driemaal zoo hoog is als vijf jaar gele- den. Deze verzuchting wordt geslaakt in het jaarverslag van de K.NjAjC., dat over het ge heel general en somber gestemd is. Men consta- teeTt een achteruitgang in de cmtwikkeling van het automobilisme hier te lande, en de secretaris, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, kondigt aan dat de dub hierin niet zal foerusten. Er zal worden voortgegaan met pogingen om het motorverkeer verlich- ting te brengen .van den belastingdruk. DE POSTALE BKNPREKIVGEN TE 's GRAVENHAGE. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Reeds langen tijd is er sprake van, de tarie- ven voor het vervoer van luchtpost zooveel mogelijk te verlagen. Nederland heeft daarin onlangs het goede vooribeeld gegeven, na de verklaring van den directeur-generaal der P.T.T., ir. M. H. Dam me, dat met ingang van 1 Juni a.s. de lucht- posttarieven in het verkeer tusschen Neder land en Nederlandsch-Indie belangrijk zouden worden verlaagd. Dezer dagen zijn in Den Haag onofficieele besprekingen gevoerd tusschen vertegenwoor- digers van de posterijen der West-Europee- sche landen, n.l. Noorwegen, Zweden, Dene- marken, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Belgie en Nederland, waar de mogelijkheid ter sprake is gebracht, de luchtposttarieven be langrijk te verlagen door het z.g. luchtrecht te doen vervallen. Daarmee zou dan het vlieg- tuig als gewoon venvoermididel van post wor den ingevoerd. De afgevaardigden van de posterijen uit bor vengenoemde landen heblben Donderdag een bezoek gebracht aan Schiphol onder leiding van den directeur der K. L. M., den heer A. Plesman. Onder het gezelschap bevonden zich de heeren ir. M. H. Damme, directeur-gene raal, A. P. F. Duijnstee en M. W. R. van Goor van de Nederlandsche Posterijen. Het gezelschap heeft de F 36 en de nieuwe, juist dezer dagen aangekomen Douglas DC-3 Nandoe bezichtigd. Tenslotte is een rondvlucht boven Amsterdam met de Fokker F 22 Roer- domp gedaan. HULDIGING VAN DE NAGEDACHTENIS VAN MR. HARM SMEENGE. (Het comite tot huldiging van de nagedach- tenis van mr. Harm Smeenge, heeft van de Koningin en van Prinses Juliana belangrijke bedragen onbvangen. BISAMRAT AAN DE GRENZEN VAN ONS LAND. Door Sen inspecteur van den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen wordt, vol- gens de Telegraaf, de aandaeht van burge meester en bevolking in de verslagen en me- dedeelingen van 1937 gevestigd op het uit Bel gie dreigende gevaar van een invasie van bi- samratten. Zes jaren geleden ontsnapten eenige exem- plaren uit een z.g. farm te Begijnendijck (B.), waar deze dieren om hun pels worden ge- kweekt. Zij hebben zich in de moerassige lan den tusschen Mechelen en Aerschot over een groot gebied verbreid en vermenigvuldigden zich zeer snel. De bisamrat is nl. buitenge- woon vruchbbaar. Waar de bisamrat zich hoofdzakelijk voedt met moerasplanten, die door geen ander dier begeerd worden, is voor haar geen voedselconcurrentie te vreezen. Ver- nietiging door haar natuurlijke vijanden als vossen, bunsings en uilen is evenmin te ver wachten, daar deze in ons land te schaarsch zijn om van eenige beteekenis te kunnen zijn voor de beperking van het aantal. De meest gunstige factoren zijn dus in ons land vereenigd voor een snelle vermeerdering van dit dier, die door zijn graafgewoonten een voortdurende bedreiging vormt voor onze wa- terkeeringen. Gedurende de zomermaanden graaf.t zij dagelijks. Er zijn holen van 36 M. gevonden.) Waar dan ook veel bisamratten te zamen wonen, loopen de gangen in elkaar en strekken zich over grooten afstand even- wijdig aan den oever uit. Warineer de bisamrat in ons land een alge- meen dier zou worden, is de vrees alleszins ge- wettigd voor oeververzakkingen en zijn door- braken te verwachten bij tallooze dijken en kaden die ons waterland doorsnijden en het moe-ten beschermen. De gevaren en nadeelen die het optreden van de bisamrat voor ons land zal medebren- gen, zijn dan ook zoo duidelijk dat een inten- sieve bestrijding direct bij de verschijning van het dier noodzakelijk is. Daartoe wordt aan grondgelbruikers, jagers, visschers en alien die door hun bezigheden met de bisamrat in aanraking kunnen komen, speciaal zij, die wonen in de aan Belgie gren- ziende provincies en speciaal in de Zuidelijke grensgemeenten, verzocht onmiddellijk aangif- te te doen ten gemeentehuize van het waar- nemen van een exemplaar. DE BLOKKADE VAN BILBAO. Het besluit van de Engelsche regeering, geen geleide voor Britsche schepen in de Spaansche territoriale wateren te geven, heeft schrijft de N. R. Crt. heel wat stof doen opwaaien. De tegenstanders van de beperking van de bescherming van de Britsche scheep- vaart tot de open zee, voeren aan, dat hoewel Baldwin de erkenning van de blokkade af- wijst, zijn houding feitelijk op een erkenning neerkomt. Zij putten voor dit toetoog een krachtig argument uit het feit, dat de auto- riteiten van Bilbao beweren, dat hun kust- artillerie een zoodanige draagwijdte heeft, dat geen schip der nationalisten zich binnen de territoriale wateren vertoont. Wanneer En geland, aldus de betoogers van de zijde van de aanhangers der Spaansche regeering, de koop- vaarders maar wilde geleiden tot aan de ter ritoriale wateren, zouden deze met een aan zekerheid grenizende waarschijnlijkheid Bilbao veilig bereiken. Nu mag men aannemen, dat de argumenten, die men toevoegde aan het verzoek aan de Britsche reeders om deze streek te mijden, n.l. de mijnen en de vliegtuigen, zeker niet het zwaarst gewogen hebben. Er kan voor de En gelsche vloot een zeker risico aan verbonden zijn, maar wanneer men wilde, zou het haar gelukken het geleide tot Bilbao te verzekeren. De argumenten, die hier gebruikt zijn, heb ben belangrijker overwegingen moeten bedek- ken. Zonder twijfel is de Engelsche regeering hier geplaatst voor een uiterst delicate kwestie. Dit is het gevolg van de wat scheeve volken- rechtelijke structuur die de betrekkingen tot de andere landen in de Spaansche kwestie ken- merkt. Eenerzijds, Baldwin heeft dat ook deze week nog gezegd, zal Engeland de par- tijen niet als oorlogvoerenden erkennen. Men heeft daartoe met het oog op de landen die openlijk hun sympathie voor Franco uiten, versdhillende redenen. Anderzijds echter kan men deze niet-erkenning niet over de geheele linie volhouden. Niet alleen omdat op het oogenblik Franco een zoodanig stuk van Spanje bezet houdt en daar een zoodanige regeering heeft gevormd, dat er van een ge- regeld bewind in een belangrijk gedeelte van het land een der volkenrecbtelijke voor- waarden van erkenning gesproken kan worden, maar reeds van kort na den aanvang heeft men een houding aangenomen, die tot op zekere hoogte met de belangen der opstan- delingen rekening hield. De niet-inmenging moge niet de jure de erkenning als belligeren- ten inbouden, de facto is dat toch wel het ge- val. In ieder geval kan men, wanneer men den burgeroorlog erkent en daarbij zelfs, wij laten de motieven ter zijde, maatregelen treft, dat de regeering in gelijke mate als de opstande- lingen van buitenlandsche hulp verstoken zal zijn, de laatste toch moeilijk als zeeroovers ibe- schouwen, omdat de de facto houding dezp juridische constructie wel erg onaannemelijk maakt. Ditzelfde verschijnsel, het de facto erken nen van datgene wat men de jure weigert te erkennen, doet zich thans in de kwestie van Bilbao voor. De jure wijst Baldwin de erken ning van een blokkaderecht van Franco af, maar door zijn verzoek aan de Britsche scheepvaart de haven te mijden en zijn weige- ring van geleide in de territoriale zone komt het de facto-resultaat daar wel op neer. Verschillende overwegingen hebben zonider twijfel Engeland tot dit uiterst voorzichtige standpunt gebracht. Eden, hij heeft daarop in zijn rede te Liverpool nog eens met nadruk gewezen, wil de niet-inmenging handhaven. Hij weet zeer goed, dat de lust daartoe hij verschillenlde andere landen, meer speciaal Frankrijk en Italie, niet zoo cvermatig groot is. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze landen een op zichzelf onbelangrijke reden zouden aangrijpen om de niet-inmengings- overeenkomst los te laten. Daarom heeft Eden er belang bij een vooribeeld te stellen. Hij wil zelfs het verwyt niet riskeeren in over- eenstemming met den letter, maar tegen den geest van de niet-inmengingsovereenkomst te hebben gehandeid. {Deze overeenkomst is een regeling, die groeiende is. Men heeft haar uitgelbreid naar- mate de behoefte dat hoodig maakte en men is nog steeds bezig haar werkterrein verder te vergrooten. Wanneer zou blijken, gelijk in- dertijd ook met de toestrooming van vrijwil- ligers het geval geweest is, dat naarmate de burgeroorlog langer duurt de voorziening met levensmiddelen een grootere en zelfs beslis- sende militaire beteekenis gaat krijgen, dan behoort te worden nagegaan welke maatrege len moeten worden overwogen om aan derge lijke voedselleveranties het inmengende karak- ter te ontnemen. In het onderhavige geval nu, schijnt tie situatie inderdaad zoo te zijn, dat de regee- ringstroepen niet de macht hebben het beleg van Franco te doorlbreken en bij gebrek aan voedsel het gebied op den duur tot overgave gedwongen zal worden. De voedselvoorziening is dus eigenlijk de kern van de beleg-kwestie. Gegeven deze situatie, kan het leveren van vosdsel dus een belangrijken invloed op den loop van de krijgsverrichtingen beteekenen. Naar den geest beteekent dat dus een inbreuk op de niet-inmengingsgedachte, als hoedanig wij iedere handeling zouden willen beschou- wen, die een invloed op het krijgsresultaat heeft. Zij die op het oogenblik met zooveel felheid het besluit van de Engelsche regeering gispen en er op wijzen, dat levensmiddelen niet onder de overeenkomst vallen en men dus volkomen vrij en gerechtigd is deze te leveren, vergeten, dat zij, toen enkele maan- den geleden fascistische ,,vrijwilligers" naar Spanje gingen. hetgeen toen volgens den let ter der overeenkomst toegestaan was, de fas cistische landen van een overtreding van den geest der niet-inmenging hebben beticht. Engeland moge strikt genomen tot deze be- slissing niet gedwongen zijn geweest, het mag naar den letter van de overeenkomst het recht gehad hebben de levensmiddelen naar Bilbao te brengen en dus thans een beslissing, die ten gunste van Franco zal werken, hebben ge nomen, in het algemeen is deze beslissing juist en voorkomt zij nieuwe spanningen. Gege ven eenmaal de niet-inmenging en de defacto erkenning die daaraan verbonden is, zal men ook de facto een blokkade moeten erkennen, evenals men zal moeten overwegen of, gege ven den loop der krijgsverrichtingen, ook levensmiddelen niet onder de overeenkomst moeten worden gelbracht. Daarom verdient de Engelsche beslissing, die van een breed standpunt blijk geeft, waardeering. Een speoiale correspondent van de Times in St. Jean de LUz geeft, aan de hand van ver- klaringien van personen die een actief aandeel hebben gehad in de gebeurtenisisen, het vol- gende verslag van de ontwikkelinig der blok kade van Bilbao: Pas in het begin van de vorige week be- merkte de Britsche vloot dat het toezicht op de scheepvaart naar de noordkust van Spanje door de nationalisten zeer verscherpt was. Tevoren was de bevelhebber van Franco's vloot, kapitein Cadeva, zeer vlot geweest tegenover Britsche schepen. Hij begon er toen over te klagen dat schepen van andere nationaJiteit daarvan miabruik maakten door de Britsche valg te hijschen. In verband claar- mede stelde hij den eisch, dat hij alle schepen in territoriaal water zou mogen aanhouden om te onderzoeken of zij wel werkelijik van Britsche nationaliteit waren. De comman dant van het Britsche eskader aan de noord kust van Spanje (dat bestond uit vier torpedo- bootjagersI achtte dien eisch redelijk, en tot 6 April j.l. was de practtjk dat Britsche sche pen met levensmiddelen of andere niet voor oorlogsdoeteinden bruikbare lading na onder- zoeek hun weg mochten vervolgen. Op 6 April werd een radiobericht opgevan- 'gen dat het Britsche stoomschip Thorpehall bij Santander was aangehouden door ,,ver- scheidene" oorlogsschepen. Onmiddellijk snel- dern twee van de vier destroyers te hulp en namen waar dat de Thorpehall buiten de ter ritoriale wateren aangehouden was door vier Spaansche oorlogsschepen, waarvan twee kruisers, terwijl het ,,vestzakslagschip" Admi ral Graf Spec op eemgerr afstand lag, blijkbaar om te zien wat er gebeurde. De twee Brit sche destroyers maakten zich gevechtsklaar, en ofschoon zij natuuriijk geen portuur waren voor do twee Spaansche kruisers en de twee gewapende treilers, werd het sein geheschen dat zij eventueel van plan waren het Britsche koopvaardijschip te verdedigen. Het Duitsche slagschlp seinde tenug ,,Dank u" en stoomde weg, en tot de verbazirag en opluchting der Britten trokken de Spaamsche kruisers ook terng. Tot nog toe was het vertoon van kracht van de Britsche destroyers wel voldoende geweest voor de bescherming van de Britsche koop- vaardij schepen, maar tevens bleek, dat de situatie spoedig geheel veranderen zou. Kapt. Cadeva kondigde op dienzelfden 6en April aan dat geen aanvoer naar Bilbao of andere ha vens in toanden van1 de Spaansche regeering meer toegestaan zou worden. De insurgenten gaven te verstaan, dat zij vastbesloten waren Bilbao te nemen, en dat een blokkade van de zee zijde van nog grooter belang was dan het offensief op het land. Begrijpende dat hij thans voor een nieuw probleem werd' gesteld, ter behandelirag waar van hij niet over voldoende verciejigingsmid- delen beschikte, beval de Britsche comman dant dat alle Britsche koopvaarders aan de noordkust van Spanje zich naar St. Jean de Luz moesten begeven om nadere orders af te wachten. Op Vrijdagmorgen 9 April bevon- zich zich dus de vier Britsche destroyers in de haven van St. Jean de Luz, en zes Britsche koopvaarders, die gehoorzaamd hadden aan het bevel. De agent van Franco in St. Jean de Luz rapporteerde toen aan zijn chef dat de Engelschen van plan waren een convooi naar Bilbao te zenden. Franco reageerde onmid dellijk op dat bericht door aan den Britschen ambassadeur voor Spanje, die, zooals men weet, zich thans in Sendaye, aan de Fransch- Spaansch grens hevindt, mede te deelen, dat hij ten ikoste van alles en onverschillig de con- sequenties, de blokkade van Bilbao zou hand- haven. De Britsche regeering stond toen voor de keus of het dreigement van Franco in den wind te slaan en de Britsche koopvaarders, beschermd door een sterke macht, naar Bilbao te convoyeeren, of 'de blokkade door Franco van de Spaansche territoriale wateren te aan- vaarden, maar het Britsche eskader aan de noordkust zoozeer te versterken, dat aanhou den van Britsche koopvaarders buiten de ter ritoriale wateren iets zeer gevaarlijlks zou worden. De Britsche regeering koos het laat ste. Men kan niet zeggen, dat zij diaarbij be- zweken is voor den angst voor eenige Spaan sche kruisers en gewapende treilers: zij zal zich wel hebben laten leiden door ontzag voor het principe van non-interventie. Het breken van Franco's blokikade door geweld zou open- lijke interventie ten gunste van Valencia heb ben beteekend. Op het oogenblik is men aan het onderhan- delen over eien regeling om den schijn te be- waren van vrije scheepvaart, door van Franco toestemming te trachten te krijigen koopvaar ders in ballast naar Bilbao door te iaten om daar ijzererts te laden. Het is echter onwaar- schijnlijk dat Franco dit zal toestaan, want het ijzererts zou moeten worden betaald, en dat zou financieele steun voor de Spaansche regeering beteekenen. Intusschen hebben twee der koopvaarders St. Jean de Luz alweer verlaten, omdat de haven te klein is voor zooveel schepen. Zij liggen thans in Bayonne. Het weer aan de kust is z66 slecht, dat de Hood, het grootste oorlogsschip ter wereld in de haven van St. Jean de Luz gevaar liep. De Hood is daarom uitgevaren, en kruist thans voor 'de kust. In tegenspraak met de persberiohten vol gens welke het Britsche vrachtschip Leadgate de blokkade van Franco voor Bilbao wil ver- breken, is officieel medegedeeid, dat de ree- derij den kapitein nadrukkelijk gelast heeft te Bayonne te blijven. De Times verneemt uit Bilbao, dat het Brit sche schip Olavus, nadat het veilig de haven van Bilbao had verlaten, op 17 mijl buiten de territoriale wateren aangehouden is door den oorlogsibodem der opstandelingen Espana. Na een kwartier kon het schip zijn weg vervolgen. STROOMINGEN IN FRANKRIJK. Het eenvouddge verslag van de bestuurs- vergadering der socialistische radicale partij laat ons, schrijf de N. R. Crt., een blik slaan in het hedendaagsche Frankrijk. Het beeld, dat zich voor onze oogen ontrold, is dat van tragiek en verwarring, het beeld van men- schen, die gevangen worden in hun eigen be- loften, die van leiders der massa's tot hun werktuig zijn geworden, willoos gedwongen zich daaraan te onderwerpen. De leiders van de vakrvereenigingen zijn be zig het gezag over de arheiders te verliezen. De collectieve overeenkomsten, de bepalingen voor de verplichte arbitrage, het recht van den vrij en aibeid, zij worden met voeten getreden, jammeren de radicalen op de vergadering van het partijbestuur. En misschien beseffen zij, nu het waarschijnlijk te laat is, dat zij daar aan de grootste schuld hebben, omdat zij het niet aangedurfd hebben de demagogie een halt toe te roepen, toen het nog mogelijk was, ondanks de risico's, welke daaraan verbonden waren. Jouhaux heeft dezer dagen evenals Leon Blum, gesproken. Als ware hij minister-presi dent, zoo schrijft de Temps. Maar de vergelij- king van het Parijsche blad gaat nog verder op dan men zou verwachten. Wiant niet alleen spreekt de man van de vakvereeniging over allerlei dingen, waarin hij toekomstige ge- dragslijnen uitstippelt, die slechts de regee ring raken, stelt hij het voor, alsof alle maat regelen door het vakverfbond zijn tot stand ge bracht, maar eivenals Blum is hij gevangen in de krachten, die hij zelf heeft ontketend. De leider van de Volksfrontregeering, aldus ken- schetst de Temps den toestand, was gedwon gen de aanwijzingen van den ander te volgen, maar deze is nu zelf niet meer vrij en wordt door een demagogie gedwongen verder te gaan. Zoowel de sociaiisten als de leden van het vakverbond worden ongeduldig. In de. partij verloochent men het revolutionaire karakter met. Men dringt er op aan, dat de regeering den over gang tot de socialistische maatschap- pij-orde, tot de ware machtsuitoefening van de arbeidersmassa's zal voorbereiden. Het Volks- frontprogramma is niet voor altijd gemaakt. Het kan herzien worden en moet de evolutie van den toestand meemaken. Het is duidelijk zoo schrijven militante sociaiisten, dat wij aan de regeering zijn gekomen om de principes van de kapitalistische structuur aan te tas- ten. Wlij weigeren ons te laten dringen in het altematief: solidariteit met de regeering of haar ontslag. De regeering moet blijven strij- den, zelfs wanneer zij daarmede zekere niet- socialistische beslissingen moet verlaten. Zoo als Paul Faure het zegt: het soeialisme zal zich aan niets en aan niemand binden. Bij het vakverbond is de toestand al weinig beter. Men strijdt tegen de pauze en tegen alles wat den voortgang van de uitvoering van sociale maatregelen kan beletten. De pauze is niet eeuwi'g, aldus roept Jouhaux uit. Wij hebben haar aanvaard om de verkregen hervormingen aan te passen, maar zij moet gebruikt worden om nieuwe hervormingen te bestudeeren. De nationalisatie van het crediet staat hienbij op den voorgrond. De regeering behoort de nationalisaties onder het oog te zien, uit de huidige situatie moet de sociale democratic groeien. Hit het feit, dat Jouhaux niet de onmiddel- lijke verwezenlijking der hervormingen eischt, blijkt al, dat hij het niet mogelijk acht. Maar hij moet er over spreken, om het ongeduld der massa te Ibervrediigen, am hen het voedsel voor nieuwe hoop te geven, om de oppositie te ont- wapenen, die ondanks alles grooter wordt. (Hierin schuilt de tragiek. Men heeft de me- nigte zoo opgezweept, dat geen terugweg en geen remmen meer bestaan. Noch Blum, noch Jouhaux kunnen zich losmaken van de agita- behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zijt er af. Bovendien, Ge proeft niets I Prettig en makkelijk innemen! AKKER - CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Overal verkrijgbaar: 52 cent per 12 sluks. i Ingez. Med tie, die zij zelf ontketend hebben. Zij zijn ge dwongen, het is de eenige mogelijkheid om nog invloed te behouden, daarmede voort te gaan. Zij doen beloften en geven adviezsn om de op positie binnen redelijke banen te houden, maar het ziet er naar uit, dat dit moet mislukken. (Het vakverbond heeft zijn aanhangers niet meer in de macht. Stakingen breken uit, die het noch kan beletten, noch kan beheerschen en waarbij wetten worden overtreden, voor welker totstandkoming het vakverbond zelf geageerd heeft. Gij speelt daarmede onze te genstanders in de kaart, roept Jouhaux uit, maar hij mist klaarblijkelijk de macht om wij- ziging in den toestand te brengen. Zooals ook noch de regeering, noch het vakverbond de vlaggen heeft kunnen doen neerhalen, aldus de Temps, die op de gabouwen der tentoon- stelling waren geheschen. Het ontbreken van gezag en de groei van de innerlijke opposities,troomingen zijn de punten die de radicalen het meest verontrusten. Niets is gevaarlijker, dan wanneer machtige licha- men niet meer meester zijn over hun eigen richting, maar gedreven worden door motoren die zijn afgesteld op onverantwoordelijke idea- len. De leiders, die de greep over hun aan hangers verliezen, zijn gedwongen daaraan te gehoonzamen om niet onder den voe,t geloo- pen te worden. Blum, terugschrikkend voor de gevolgen van zijn eigen propaganda, laat thans een ge- matigder toon hooren. Bevreesd voor het ex- tremisme in eigen gelederen, maakt hij een op- schuiving naar rechts. Maar of deze nog zal baten Of hij er in zal slagen zijn aanhangers in de meer gematigde banen terug te leiden Zijn beroep op eenheid en op het zorgvuldig overwegen van de gevolgen van daden laat duidelijk zien, waar de grootste moeilijkheden thans gevreesd worden. Moeilijkheden, niet alleen voor de partij, maar voor geheel Frank rijk. DE MOEILIJKHEDEN IN DE INDUSTRIE IN DE VER. STATEN. De politie te Detroit heeft Woensdag traan- gasbommen gebruikt bij de verdrijving van een aantal stakers, voomamelijk vrouwen, uit een plaatselijke faibriek, die door daze stakers bezet werd igehouden. Er deden zich vrij em- stige ongeregeldheden voor, want de stakers raapten de bommen voordat zij ontploften op en wierpen ze terug naar de politie. Ook wier- pen zij stukken lood naar de agenten. Uit Washington wordt gemeld, dat Lewis is bereid sit-down" stakingen te bestrijden. Hij heeft dat aangeboden op voorwaarde dat werkgevers hun vijandige gezindheid jegens de vakorganisaties laten varen en arbeidscontrac- ■ten met hun arheiders willen teekenen. De Chrysler Corporation en de United Auto mobile Workers of America hebben Woensdag een aanvullende overeenkomst gesloten, waar- door de totale regeling van de staking, welke het werk in de faibrieken van Chrysler gedu rende 31 dagen had stop gezet, thans is vol- tooid. De Viscose Corporation, de grootste produ- cent van kunsbzijide in de Ver. Staten, heeft de commissie van industrieele organisaties van den bond van textiel-arbei'ders erkend als de eenige instantie, welke bevoegd is uit naam van de arbeiders te onderhandelen, zoowel voor leden van den bond als voor niet-leden. 'Bovendien geeft de maatsehappij een loons- verhooging van tien pet. aan alle employe's. VAN ZEELAND DOET INTREDE IN DE RELGISCHE KAMER. Woenstdagmiddag heeft de Belgische Kamer haar werkzaamheden, die pnderbroken waren» door de Paaschvacantie, hervat. Toen de eer- ste minister, Van Zee land, binnentrad, werd hij ontvangen met een ovatie van de vertegen- woordigers der meerderheid, die waren opge- staan, terwijl de rexisten en de Vlaamsch na tionalisten, die in de wandelgangen rondliepen, haastig binnenkwamen en hun plaats inna- men. Geen hunner heeft op eenigerlei wijze van een betooging, van welken aard ook, doen blijken. iHet woord werd gegeven aan den rappor teur der commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven, Dirkens. Deze stelde eerst voor, de conclusie der commissie goed te keu- ren, welke de nieuwe afgevaardigden aanwijst in plaats van Bovesse en van Mathieu en van den overleden communist Berlemont. Vervol- gens bracht hij zijn rapport uit over het geldig verklaren van de verkiezing van Van Zeeland, waarbij hij tweemaal toegejuicht werd. Dir kens sprak eerst in het Vlaamsch en vervol- gens in het Fransch. Vervolgens legde de nieu we afgevaardigde, Van Zeeland, den eed af: ,,Ik zweer de gro'ndwet in acht te nemen", welke woorden hij in het Fransch en Vlaamsch zeide. Opnieuw brachten de afgevaardigden, die alien waren opgestaan, met uitzondering van rexisten en Vlaamsch nationalisten, den premier een ovatie. Ten slotte deelde Van Zeeland mede, dat hij zich hij geen enkele partij zou doen inschrij- ven. Hij is dus de eenige Belgische afgevaar digde, die geen deel uitmaakt van een fractie. BE STAKING IN HET BOl WBFDRMF IN IERLAND. Dinsdagavond hebben tienduizend metse- laars te Dublin hun werk neergelegd, waar- door het aantal stakende bouwvakar.beiders

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5