Ml i mm Dam- enSchaakrubriek Gemengde Berichten m iH Burgerlijke Stand Pluimvee-Rubriek w vm HON ARMEN NIET BOVEN HAAR HOOFD HEFFEN. RECHTSZAKEN. DAMMETNL SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. Wm Nu al ruim een jaar vrij! van pijn. Deze dame was nagenoeg hulpeloos door martelende rheumatische pijnen in haar rug armen en beenen: De pijn in mijn armen en beenen was wer- ke'l'ijk ondragelijk, vooral in mijn armen; ik kon niet iboven mijn hoofd reiken. Na twee maanden besloot ik Kruschen Salts te gaan probeeren en heb ik nu gedurende meer dan een jaar niet het minste symptoom van rheu matische pijnen gehad." Mevr. H. E. Kruschen Salts spoort de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden op geheel natuur- lijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen, als urinezuur e.d., welke maar al te vaak de oorzaak zijn van rheumatische pijnen, snel en afdoende worden weggavoerd. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0,40, 0,75 en f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. kan haar nog juist op tijd het degradatiege- vaar doen ontwijken, indien althans Zeelandia haar laatsten strijd tegen Hero verliest, het- geen wel te verwachten is. Op het oogenblik dus dat de leiding haar beslissing nam om Temeuzen uit te schakelen voor de bekerwed- strijden, had Terneuizen nog alle gelegenheid om zich op te werken en zelfs nog drie clubs onder zich te laten, zoodat dit zeker niet als een welwillende handeling ten opzichte van haar kian genoemd worden. Laat ons hopen, dat Temeuzen na afloop van den strijd tegen RiBC met recht van spreken kan protesteeren tegen deze ,,vergissing" Maar de Bekerleiding heeft nog een vergis- sing gemaakt, want Hero, dat notabene voor de zoo belangrijke strijd om de eereplaats van haar afdeeling naar Middelburg moet gaan om aldaar Zeelandia te bekampen, staat ingedeeld voor den wedstrijd Eindhoven Hero! Nu zal de Sportkroniek van Vrijdag wel een verbetering brengen, maar van veel con tact tusschen de leiding van de Competitie en de Bekerwedstrijden getuigt het toch niet. Zeeuwsche Voetbalbond. Breskens 2 ontvangt Groede, waanvan wij een kleine overwinning van de thuisclub ver wachten. De reserves van Hoofdplaat zien als gast verschijnen het derde elftal van Temeu zen en daar Hoofdplaat 2 te Ter Neuzen een gelijk spel wist te bereiken, zal het voor beide elftallen een zware toer worden om zich thans als meerdere te ontpoppen. De Com Boys zul- len tegen de i^erves van Hulst hun zegetocht wel weten vowl te zetten, terwijl Schoondijke in staat moet worden geacht om thans thuis spelende voor de tweede maal de reserves van Biervliet een nederlaag toe te brengen. DE KONINKEIJKE FAMIEIE BELEEDIGD. De schilder B. L. te Glanerbrug bij Ensche- de, is Maandag door de Almelosche rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Hij stond terecht wegens het beleedigen van de koninklijke familie door middel van een geheimen zender. Deswege werd de zaak met gesloten deuren behandeld. Er was zes maan den gevangenisstraf gevorderd. DE VLA1G MET WOLFSANGEL. De officier van justitie bij de Amsterdam- sche rechtbank requireerde Dinsdag tegen een N.S.B.-er, die op zijn fiets een vlaggetje met een wolfsangel had gedragen, een geldboete van 10. Het O. M. was van oordeel, dat dit vlaggetje met den wolfsangel een opzichtig teeken was, uitdrukking gevende aan een be- paald staatkundig streven. Ook de kantonrechter had f 10 boete opge- legd. 472. Zeeuws-Vlaamse Dambond. Maandag 12 April j.l. werd in het clulblokaal van de Ter Neuzense damclub een vergadering gehouden tot stichting van een Zeeuws- Vlaamse Dambond. Aanwezig waren verte- genwoordigers van de damclubs te Axel, Hoek, Sluiskil, Zaamslag en Ter Neuzen. Nadat men het over de stichting van de bond al spoedig eens was, vonden uitvoerige besprekingen plaats van organisatorische en financieie aard. Het dagelijks bestuur bestaat voorlopig uit de heren J. P. Geensen te Ter Neuzen, voor- zitter; L. Dekker te Hoek, viee-voonzitter en J. M. de Pooter Pz., Kiezelstraat A 229 te Zaamslag, secretaris-penningmeester. De ove- rige bestuur3leden zullen nader ,door de aan- gesloten verenigingen worden aangewezen. Vastgestelld werd een algemeen reglement. Een huishoudelijk reglement en een wedstrijd- reglement worden door het dagelijks bestuur ontiworpen, om in September a.s. aan de alge- mene vergadering te worden voorgelegd. De nieuwe bond telt momenteel 160 leden een getal, dat stellig nog voor uitbreiding vat- baar is, als we rekening houden met de steeds groeiende .belangstelling voor het damspel. BAKKERIJ TE LIESSEL AFGEBRAND. Donderdag nacht, omst'reeks twee uur, is door tot dusver onbekende oorzaak brand ont- staan in de bakkerij van den beer H. te Lies- sel. De vlammen grepen zoo snel om zich been-, dat weldna ook het woonhuis door het vuur' werd aangetast. Toen de vrijwillige brandlweer uit Deurne met de motorspuit op het terrein van den brand verscheen, stond het geheele pand reeds in lichte laaie. Mede door gebrek aan goed bluschwater kon de brandweer niet voorkomen, dat zoowel de bak kerij als het aangrenzende woonhuis door de vlammen werden verwoest. Een gedeelte van den inboedel van het woonhuis kon nog in veiligheid worden gebracht, doch de inventa- ris van de bakkerij werd geheel een prooi der vlammen. De schade, welke nog niet begroot is, wordit door verzekering gedekt. VERDWENEN JONGEN OFGESPOORD. De politie heeft een der jongens, die sedert Zondagawond uit Heerenveen waren verdwenen te Rotterdam opgespoord. Hij is naar de ouder- lijke woning teruggebracht. Van den vermis- ten W. is nog niets bekend. EEN ZELDZAME MUNT. In de gemeente Doornspijk is, in de buurt- schap Aperloo, bij spitwerk nabij de woning van den heer Lokhorst, een gouden munt ge- vonden, waaromtrent men het oordeel heeft gevraagd van den oud-directeur van het Kon. Kabinet voor Penningkunde, meldt de N. R. Crt. Deze geeft de volgende beschrijving van het merkwaardige muntstuk; Dubbele gouden Aibertin van Brabant x;& 1604; voorzijde: het gekroonde wapen van Ai bertin en. Isabella, omgeven door de keten van bet Gulden Vlies. Omschrift: Albertus et Eli sabeth d. (ei) g(ratia). Dit bebeekent: Alber tus en Isabella door Gods genade. Dejceerzijde toont een gekroond St. vVndries Kmis, waar- aan hangt het schaapje van de orde van het Gulden Vlies. Ter weerszijden van het kmis onderscheidt men het jaartal 1604. Het om schrift als vervolg op het omschrift aan de voorzijde luidt: (Archiduces Austriae) Duces Burg (undiae) et (Brab)entiae. Dit beduidt: Aartshertogen van Oostenrijk, hertogen van Bourgondie en Brabant. Achter Brab. staat een handje als muntteeken van Antwerpen. DE SPAARPOT IN BED. De weduwe van E., wonende in den Verlo- renhoek te Beek (Princenhage) had haar spaarduiten pl.m. f 165 tot grootere veiligheid in haar bed verborgen. Zaterdag bevond zich t geld er nog, maar Maandag zocht ze er te vergeefsch naar. Zij waarschuwde de mare- chaussee, die een uitgebreid onderzoek instel- de, echter nog zonder resultaat, aldus de Ms'b. Het geld moet in den loop van Zondag tijdens afwezigheid van de vrouw zijn gestolen. VERZEKERINGSBEDRIJF VOOR DUIZENDEN GULDENS OPGELICHT. In de gemeente Ridderkerk is, verdacht van oplichting van een verzekeringsmaatschappij te Dordrecht, gearresteerd en voor den offi cier van justitie te Dordrecht geleid een be woner dier plaats, aldus het 'Hbl. Hij wordt ervan beschuldigd op nagemaakte overlijdens- foewij'zen van personen, die in werkelijkheid niet overleden waren, begrafenisfondsgelden te hebben ontvangen. Op de bewijzen werden legeszegels geplakt, die reeds voor andere doeleinden waren gabruikt. Met hem zijn ook gearresteerd iemand uit Zwijndrecht en iemand uit Dordrecht. De eerste schijnt de leiding in deze oplichtingsizaak te hebben ge had. Het totale bedrag van de op deze wijze aan de maatschappij onttrokken gelden is nog niet bekend, doch loopt in de duizenden. - - Oplossers wedstrijd. Probleem 37 heeft enige slachtoffers ge maakt. We hadden het eerlijk gezegd voor- zien, maar een reden om de inzendingen te staken, foehoeft het nog niet te zijn. De laatste zes problemen zullen de deelnemers immers voor nog grotere moeilijkheden plaatsen, zo- dat het feit, dat men thans een punt achter is, voor de einiduitslag niets zegt. Volhouden, blijft dus het parool! De animositeit onder de oplossers schijnt hier en daar anders wel groot te zijn, te groot naar onze smaak! Wij ontvingen deze week tenminste een anonieme brief uit Zaam slag, waarin enige wereldschokkende ,,onthul- lingen" worden gedaan naar aanleiding van probleem 37. Den naamlozen schrijver delen we mee, dat we in het vervolg niet meer op ongetekenide brieven zullen ingaan. Voor deze keer willen we hem er op wijzen, dat hij zich vergist, wanneer hij meent, dat we met ons horloge in de hand zitten te wachten, of er niet een oplossing tien of twaalf minuten te laat binnenkomt en dat we ook allerminst van plan zijn, in de een of andere plaats te gaan uitzoeken, of er geen oplosser te vinden is, die een probleem aan een ,,goede" kennis vraagt! Deze ruibriek in het algemeen en onze op losserswedstrijd in het bijzonder stellen zich immers ten doel, de propaganda voor het dam spel te bevorderen, waarbij voor kleingeestig heden geen plaats is! Laat men toch wat ruimer van opvattingen zijn en laat men van het mooie damspel, dat ontspanning en genot geeft, geen levenskwes- tie maken. We geven den anoniemen brief- schrijver een en ander ter overweging en nemen hiermee voorgoed afscheid van hem. Wedstrijdprableem 45. ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Wedstrijdprolbleem 46. iZwart: 2, 6, 8, 9, 10, 18, 22, 27, 28 en een dam op 25. Wjt: 11, 24, 30, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 43, 45, 48. Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem 47. ZWART 1 2 3 4 5 REEDS VROEG OP HET SLECHTE PAD. Dinsdag is op de fabriek van de kopergiete- rij Chr. van Dongen te Helmond een jongen gesnapt toen hij bezig was zich een paar num- merborden toe te eigenen. Bij een door de politie ingesteld onderzoek is komen vast te staan, dat de jongen, de 15- jarige v. H., zich den laatsten tijd herhaalde- lijk aan het stelen van auto-onderdeelen uit de garage van zijn patroon den heer v. d. K. te Helmond, heeft schuldig gemaakt. In de woning van den jongen werd nog een aantal gestolen voorwerpen in beslag genomen, ter wijl vast is komen te staan, dat hij reeds claxons, schijnwerpers, kilometer-tellers enz. had verhandeld. Tegen den jongen is proces-verbaal opge- maakt. FIETSER DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Dinsdag is op den weg van het station Gies- sendam naar den Dam te Giessendam de 19- jarige zoon van veldwachter Broekhuizen op een fiets gezeten, door een auto, bestuurd door den heer P. uit Wassenaar, gegrepen. De man werd over een hek geslingerd en kwam in een tuin terecht, waar hij met een ernstige her- senschudding bleef liggen. De bestuurder van de auto stapte even uit om naar zijn slacht- offer te kijken, waarna hij instapte en verder reed. Een eind verder is hij met zijn auto in een sloot langs den weg gereden, waarna hij zich te voet naar Gorinehem begaf. Des avonds nog heeft de politie te Hardinx- veld hem een verhoor afgenomen. De toestand van den aangeredene, die naar de ouderlijke woning vervoerd is, was redelijk. HUIS LEEGGESTOLEN. Een merkwaardige inbraak is Maandag te Nijmegen gepleegd. Tijdens de afwezigheid van den bewoner B. W., hebben inbrekers zijn woning in de Groote Gas leeggehaald. De ge heele inboedel hebben de dieven meegenomen. Er was geen geld in de woning aanwezig. Van de daders heeft de politie nog geen enkel spoor ontdekt. INBRAAK TE SCHIEBROEK. Toen de bewoner van pand Bilderdijkstraat te Schiebroek Zondagavond half tien thuis kwam, ontmoette hij in den gang een hem on- bekend manspersoon, die blijkbaar met minder goede bedoelingen in de woning was gedron- gen. Later bleek, dat verschillende kasten reeds waren doorzocht. 'Beide mannen geraakten handgemeen, en hoewel de bewoner zijn uiterste krachten aan- wendde om den vreemden bezoeker vast te houden, moest hij deze poging opgeven, toen er van den zolder een tweede vreemdeling ver scheen, die zijn kameraad te hulp schoot. Hierdoor gelukte het aan de beide indringers om naar den zolder te Snellen en zich vervol- gens door een klimpartij over het dak in vei ligheid te stellen. ■Beide vluchtelingen waren gekleed in bruine motorkleeding, met lederen jassen, motorkap en stofbrillen voor de oogen. Omtrent het gebeurde vemeemt de Msb. nog het volgende: De bewoner was Zondagavond met zijn vrouw en kind op bezoek te Hillegersberg, bij familieleden. De man ging even naar huis terug, daar hij iets vergeten had en hoorde, in de gang van zijn huis gekomen, een stem die van den zolder kwam en hem toeriep: ,,Als je boven durft te komen, vermorzelen wij je." De bewoner, onverschrokken, trok zijn jas uit en begaf zich naar de bovenkamer. Daar volgde, zooals begrijpelijk is, spoedig een ste- vig handgemeen, waarbij wederzijds stevige klappen zijn uitgedeeld. Toen de tweede inibreker zijn kameraad te hulp schoot, was de strijd spoedig beslist. De bewoner, die zooveel moed bezat en zich krachtig verdedigde, bleef met twee gebroken ribben achter. Via de deur der vhranda en over het dak wisten de ongewenschte bezoekers te ont- komen. i De oplossingen kunnen tegelijk met die van de problemen 48, 49 en 50 worden ingezonden. We geven er een maand tijd voor. Zie volgende rubriek. Springer te Zaamslag. De oud-wereldkampioen B. Springer Jr. speelt Maandag a.s. simultaan te Zaamslag aan 40 borlden. Het ibestuur der Zaamslagse damclub deelde ons mede, dat alle dammers uit de omgeving welkom zijn. Het belooft een zeer interessante avond te worden. Wij wekken dan ook alle damliefhebbers op, een kijkje te gaan nemen, want een wereldkampioen ziet men niet elke dag een het werk. De wakkere club te Zaamslag wensen we succes! Steinitzgambiet. Wij 'behandelen nu de merkwaardigste variant van de Weensche partij en misschien wel de merkwaardigste opening in het alge meen: het Steinitz-gambiet. Wit: W. Steinitz. Zwart: Louis Paulsen. Bij het in de woning ingestelde onderzoek bleek, dat eenige costuums uit de kasten wa ren gehaald. Een klein kistje, inhoudende een geldsbedrag, schijnen de inbrekers niet te heb ben opgemerkt, hoewel het ook mogelijk is, dat de thuistcomst van den bewoner de dieven in hun werk stoorde. SAS VAN GENT. Overlijden. 6 April. Marie Sophia Bockstael, oud 70 j., echtg. van Petrus Genetello. SAS VAN GENT. Gedurende de week van 4 tot 10 April heb ben zich in deze gemeente gevestigd: L. P. J. Neve, schippersknecht, van Clinge. C. Vermeulen, zonder beroep, van Bras- schaet, B. B. M. de Meijer, zonder beroep, van Bras- schaet, B. E. de Vos, dienstbode, van Gent, B. Vertrokken: J. L. M. Heeffer, timmerman, naar Amster dam. F. J. Dhaeze en gezin, loodgieter, naar Sel- zaete, B. A. Callemeijn en gezin, landarbeider, naar Bassevelde, B. A. S. de Maesschalck, fabrieksarbeider, naar Selzaete, B. iS. S. de Schoolmeester, dienstbode, naar Ter Neuzen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE PULLORUMZIEKTE DER KUIKENS. Ik heb er al op gewezen, dat voor den pluimiyeehouder de maand April een zeer drukke maand is met veel zorgen. Als nu die zorgen maar beloond worden, dan is het zoo erg nog niet, maar als het met de kuikens misloopt is het een troosteloos werk. Nu is er een ziekte van jonge kuikens waarover in den loop der laatste jaren al veibazend veel geschreven is en waaromtrent toch nog enor- me onkunde heerscht bij degenen, die er het naast by betrokken zijn. Ik merk dat tegen- woordig dagelijks aan de brieven die by de ter onderzoek naar de Rijksseruminrichting gezonden kuikens gevoegd zijn. De mensehen hebben niet het flauwste vermoeden, dat er een ernstige kuikenziekte al jaren in alle lan- den voorkomt en ze schrijven de oorzaak van de sterfte hunner kuikens toe aan van alles en nog wat, doch niet aan deze ziekte. Neem bijv. deze brief eens: ,,Er zijn bij mij van de 150 kuikens reeds 70 gestorven en er zijn nog achterblijvers by. Ik vermoed dat ze een beetje te heet zijn geweest daar ze een paar dagen te laat uitkwamen en toen erg flauw waren. Wilt u mij per omgaande berichten of dit de oorzaak kan zyn." Nu zullen door een broedproces, waarbij de kuikens ,,een beetje" te heet worden en twee dagen te laat uitkomen zeer zeker de kuikens een leelijke duw krijgen en heel zwak zyn, doch de sterfte in dit geval werd veroorzaakt door de pullorumbacil. Waar komt nu deze zoo uiterst verderfelijke ziekte v and aan. Als uitgangspunt kunnen we de fokdieren nemen waarbij een eigenaardige afwijking, vooral in den eierstok, kan voorko men. zyn zulke dieren n.l. in him leven be smet geweest met pullorumbacillen dan blij- ven deze bacillen vaak in het lichaam achter en huisvesten zich in den eierstok. Het ge- volg kan zijn een degeneratie van den eier stok, doch dat behoeft niet altyd zoo te zyn. Rg2 Pf6. 12. h3 fe4: 13. hg4: Dg4: 14. Del met twijfelachtige stelling. C. 7Rf3:f (een andere variant, die voor Wit gunstiger is). 8. Kf3: Pf6. 9. Rb5 000. 10. Rc6: bc6: 11. Dd3 (Lipschiitz- Mackenzie, 1886) met goed spel voor Wit, die ook de partij won. D. 7Rf3:f. 8. gf3: Df4: 9. Pd5 Dh4. 10. Pc7:t Kd8. 11. Pa8: Kc8. 12. d5 Pe5. 13 Dd4 met sterken aanval. 8. Ke2e3 Dh4—h5 9. Rfle2 Dih5a5 10. a2a 3 Ten aanval op den zwarten koning. 10Rg4 X f 3 Eenvoudige ontwikkeling door Pf6 was beiter. 11. Ke3Xf3 Verleidt Zwart tot hernieuwden aanval op den witten koning, die echter veilig genoeg blijkt te staan. 11. 12. 13. 14. Zes WIT 47 48 49 50 Zwart speelt in deze stand 1923 en 12X23, waarna wit op schitterende wijze wint. Er is slechts een oplossing mogelijk. Vrije partij, gespeeld in 1870. 1. e2e4 e7e5 2. Pblf3 Pb8e6 3. f2—f4 v r e5Xf4 Een koningsgambiet, maar door Pc3 voor- bereid. 4. d2d4 Dit kan in het koningsgambiet niet, maar de zet Pc3 dekt vast bij voorbaat e4, en ver- hindert d5, wat een sterke tegenzet is. 4Dd8h4f Zwart kan dit schaak nalaten, en zonder nadeel 4Pf6 of 4Rb4 spelen. 5. Kele2 Men kan zich voorstellen, dat deze opening in het jaar 1867, toen zij voor het eerst ver- toond werd, opschudding verwekte. Wit offert een pion en zet zijn koning slecht. Daar staat tegenover, dat de dame op h4 niet goed staat en Wit door Pd5 of Pb5 tot Kd8 kan dwingen, waarna de zwarte ko ning ook niet goed staat. 5d7d6 Dit is wel de veiligste verdediging. Wij be handelen het merkwaardige tegenover d5 in een volgende rubriek. 6. Pglf3 Rc8g4 7. Rcl Xf4 0—0—0 De beste tegenzet is f5. Vermoedelijk komt Zwart dan in alle varianten in het voor- deel. Bijv. A. ,7f5. 8. Pd5 fe4: 9. Pc7:t Kd7. 10. Pa8: Rf3:f. 11. gf3: Df4: 12. ge4: De4:f. 13. Kf2 Pd4: (niet Dhl: wegens Rh3t) met hevi- gen aanval, terwijl Pa8 wel verloren zal gaan. B. 7f5. 8. d'5 Pe5. 9. Re5: (ef5: is nog nooit geprobeerd; het komt naar onze mee- ning in aanmerking) de5: 10. g3 Dh5. 11. Bij een flinke degeneratie van den eierstok legt de hen niet meer en dan is dus het ge- vaar voor verspreiding der ziekt^ niet zoo groot. Als echter de eierstok licht besmet is, kunnen zich normale dooiers vormen en der- gelijke dooiers worden tot normale eieren als zij den legdarm passeeren. Zulke eieren zijn dus van binnen besmet en dat is van buiten af niet te zien. Gaat men er nu van brceden dan kunnen zich twee gevallen voordoen: 1. Het ei komt niet uit, de kiem sterft af of het kuiken kan niet uit de schaal komen. 2. Het ei komt uit en levert dus sen be smet kuiken. Zoo'n kuiken kan spoedig ster- ven en een hoop smetstof verspreiden onder de kunstmoeder en in de voer- en drinkbak- ken. Het kuiken kan echter ook de ziekte te boven komen en in dat geval kan daar weer een hen uitgroeien met een besmette eierstok. Op die manier is dus de cirkel gesloten en blijft de ziekte door de besmette hennen be- staan. Nu heb ik daar juist gezegd dat een kuiken uit een besmet ei onder de kunstmoeder an dere kuikens kan besmetten, doch er is nog een manier van besmetting die minstens even erg is en dat is door de lucht. Als het pas- geboren kuiken in de broedmachine opdroogt komt er een wolk van stof lps van opgedroog- de eiwitresten en de hulsjes der donsveertjes. Al dit stof is besmet en als andere kuikens het inademen komen de bacillen in de longen en de kuikens sterven al heel gauw. Op die manier kan een besmet kuiken of broedei in een broedmachine honderden andere kuikens direct na de geboorte besmetten. Ook onder de kunstmoeder kan gedurende de eerste dagen deze besmetting door de longen plaats vinden. Koopt men nu zulke kuikens dan begint na eenige dagen de sterfte en deze neemt tot den lOden dag meestal in hevigte toe. Soms is dan meer dan de helft der kuikens gesneuveld en wat overblijft is ook niet veel meer waard. De ziekte moet langs twee hoofdwegen bestre- den worden, n.l. de kuikens goed verzorgen en ten tweede de besmette fokdieren (ook hanen kunnen besmet zijn) opruimen. Men heeft in den loop der jaren een betrek- kelijk eenvoudige methode van bloedonderzoek bij kippen uitgewerkt, waardoor men een groot gedeelte der besmetting onderkennen kan. Daartoe neemt men slechts een druppel- tje bloed van de kam van een kip te nemen en te mengen op een glaasje met een bepaald preparaat. In de handen van een deskundige is deze reactie tamelijk betrouwbaar, al is zij niet voor de voile 100 procent goed. Vindt men dan ook bij zoo'n onderzoek bijv. meer dan 1 der kippen besmet, dan doet men verstandig het onderzoek te herhalen na een maand en net zoo lang voort te zetten met tusschenpoozen van een maand, totdat geen enkel dier meer positief reageert. Op die ma nier kan een foktoom praktisch vrtj van pul- lorumbesmetting gemaakt worden. Wat ge- beurt echter veel? De pluimveehouders koo- pen zelf de reactie-vloeistof, het z.g. pullorum- antigeen en gaan zelf hun kippen onderzoe- ken. Van dat onderzoek komt meestal weinig terecht en vaak wordt het niet herhaald tot dat er geen besmette dieren meer gevonden worden. In de advertenties der verkoopers wordt echter brutaal gezegd: ,,op pullorum on- derzocht" of wat nog sterker is; ,,pullorum- vrij". Wie van zulke bedryven broedeieren of kuikens koopt, vliegt er dan ook heel vaak leeiy'k in. Zelfs een bedrijf dat emstig door een dieren- arts laat onderzoeken, kan nog wel een be smet ei opleveren, daar moet men dus altijd rekening mee houden. Nu behoeft echter niet steeds als er be smetting is, ziekte uit te breken. Als men ge- zonde, sterke, goed gebroede kuikens deskun- dig behandeld, kunnen ze wel tegen een duw- tje en onder zulke kuikens doet de pullorum dan ook niet veel schade. Erger wordt het als de kuikens bij duizenden tegelijk gebroed wor den en daama in de bekende doozen venzonden worden. Ze worden daar niet beter van en met zulke dieren is het dubbel oppassen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. (Nodruk verboden.) Op fg4: volgt Dc3 en mat op a8 is alleen door Dd4:j te voorkomen. Nu kan na Dc3 Pc6 volgen. dat een zeer sterken a7Xb6 Dg7Xf6 Kc8b8 Df6g7 Da5h5j Kf3e3 Dh5—h4 b2b4 g7jg5 Rf4g3 Dh4h6 van de veertien zetten met de dame! En zij staat niet eens goed, want de dreiging g4j durft Wit kalm te negeeren. 15. b4b5 Pc6e7 16. Thlfl Wit besluit nog te rocheeren, als men het zoo mag noemen. 16Pg8f6 17. Ke3—f2 Pe7g6 18. Kf2—gl Dh6g7 Gelijk in alle partijen, waarin de spelers naar verschillende kanten hebben gerocheerd, is een heftig spel te verwachten. Het gaat er om, wiens aanval het eerst doorslaat. Zwart wil h5 spelen, maar Wit voorkomt dat. 19. Ddld2 h7—h6 Armzalig. Maar h5 Dg5: h4 Rh4: is alleen voor Wilt voordeelig. 20. a3a4 Terwijl de witte aanval rustig verloopt. 20Th8g8 21. b5—b6! Een mooi pionoffer, aanval inluidt. 21 22. TflXf6 23. Re2g4f 24. Pc3d5 25. a4a5 Hierop heeft Zwart geen voldoende ant woord. Indien ba5:, dan Da5: Dd4f Khl en wint; indien c6, dan ab6; cd5: Ta8f Ka8: Da5t en mat volgt. Zwart besluit, de diagonaal van Rg4 te onderbreken. Maar nu krijgt Wit zijn pion terug, en daar hij er op b6 ook een winit, blijft hij slechts het kleinste materiaal achter, dat mogelijk is: het verschil van qua- liteit en pion. 25f7f5 26. a5Xb6 c7Xb6 Dit moet wel wegens de dreiging bc7j- en cd8:D. 27. Pd5Xb6 Pg6—e7 a a bcde fgh Stand na 27. Fb6: 28. e4Xf5 Zwart heeft bereikt, dat de diagonaal van den raadsheer gesloten is. Maar dat duurt maar den zet. 28Dg7—f7 29. f5f6! Pe7c6 Df6: kost de dame. 29Df6: 30. Dc3 Pc6 (gedwongen). 31. Ta8f Kc7. 32. Pdl5t 30. c2c4 Tegen de combinatie Pd5, Da2 en mat is nu niet veel meer te doen. Minstens zal het be- langrijk materiaal kosten. 30Pc6a7 31. Dd2a2 Pa7—b5 Zelfs Kc7 helpt niet: 31Kc7. 32. Pd5t Kc6. 33. Da4f en mat volgt. 32. Pb6d5! Veel sterker dan cb5:, hoewel dit natuurlijk ook voldoende was. Er dreigt Da8 mat, en dit is slechts door het dame-offer Dd5: te vooTkomen. Zwart geeft op. Wedstrijd OostburgiTer Neuzen. Op 9 April werd te Oostburg een massa- kamp gespeeld tusschen het eerste tiental van Ter Neiuzen en het eerste tiental van Oost burg. De wedstrijd had het volgend resultaat. Dr. H. Bruoh 10 J. Jansen Mr. G. Tichelman 01 I. Porrey J. J. Kaan 10 C. W. Jacobs Dr. W. Stevens 0'1 J. Koksma J. P. van der Staal 10 Dr. Visiser Joh. van de Ree 10 M. Maat P. de Bakker 10 T. Zanen G. Verpoorten 10 A. Mooyen L. Hamelink 10 J. Kramer J. J. Kaan Dz. P. Oatsman Resultaat dus: 7%2y2 in het voordeel van Ter Neuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3