Dames- en Meisjesfaaudcu PUROL ZWANENBERG Hoofdpijn, Kiespijn ol artig hapje Sport TER NEUZEN, 16 APRIL 1937. De reis van Hr. Ms. ..Hertog-Hendrik' HOEK. maakt wat smaakt! VOETBAL. wordt voor de beroepsomschakeling der Duit sche Joden. Het hoofddoel is een volledige beroepsomschakeling van de thans nog in Duitschland leviende Joc'dsche jeugd, die in het land z-onder eenige bestaansmogelijkheid leeft, maar die ook buiten de ,,iHeimat" slechts een bestaan zal kunnen vinden, als. ze een nieuwe, economische basis krijgt. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Ingez. Med i DE. SL'UITJtNlG DER WINKELS VAN MOHAMMED A LI IN ABESSINIL. Dinsdag hebben verschillende afgevaardig- den in het Engelsche Lagerhuis de regeering geinterpelleerd over de sluiting der winkels van de Britseh-Indische firma Mohammed Ali in Aibessynie, op last der Italiaansche autori- teiten. Lord Cranbome verklaarde namens de regeering, dat de Italiaansche autoriteiten op 6 Maart de sluiting hebben bevolen en de on- dememing het drijven van alien handel heb ben veilboden. Een week later werd gelast, dat de bedienden het land moesten verlaten, en dat alle filialen van de onderneming ge- sloten moesten worden binnen acht dagen. Na vertoogen van den Britschen consul te Addis Abeba en den Britschen ambassadeur te Rome, deelde de Italiaansche regeering mede, dat zij een uitstel had toegestaan. Dit uitstel werd door de Britsche regeering onvoldoende geacht. Nieuwe stappen zijn gedaan en Lon- den wacht thans op antwoord. Cranbome be- sloot met te zeggen, dat de bestaande toe- stand verre van bevredigend wordt geacht. STRAFEXPEDITIE IN BRITSCH-INDIE TEGEN DEN FAKIR VAN API. Dezer dagen zal een sterke strafexpeditie op de been worden gebracht tegen de oproe- rige stammen van Waziristan in het Noord- westelijke grensgebied van Britsch-Indie. De expeditie zal het hoofdizakelijk gemunt heb ben op den fakir van Ipi, die, zooals bekend, verantwoordelijk wordt geacht voor den jong- sten aanval op een Britsch convooi. Op het oogenblik bevinden zich in het oproerige ge- bied reeds twee Engelsche brigades. DE PROTEST-NOTA AAN HET VATICAAN. lOmtrent de nota van antwoord welke de Duitsche gezant bij het Vaticaan Dinsdag heeft overhandigd, verneemt het D.N.B. nog uit Rome: In het document wordt met bevreemding vastgesteld, dat de Paus niet alleen critiek uitoefent op de binnenlandsche toestanden in het Duitsche rijk, maar bovendien nog een beroep doet op de Internationale openbare meening, waarin in zekeren zin een positie wordt ingenomen tegen Duitschland. Er wordt op gewezen, dat in de Encycliek over Mexico een zoodanig beroep op het wereldgeweten niet opgenomen is. Voorts wordt er in de Duitsche antwoordnota den nadruk op gelegd, dat het nieuwe Duitschland door het Vaticaan met een democratischen parlementaire maatregel wordt gemeten en dat de bevolking van Duitschland slechts voor een derde uit katholieken bestaat. Tegenover de in den apostolischen brief ver- vatte bewering, dat in Duitschland de katho- lieke godsdienst vernietigd wordt, wordt in de nota naar het heet op de feiten gewezen, zoo als de sluiting van het concordaat zelf en de in dit verdrag aan de katholieke kerk gedane vergaande en steeds nagekomen concessies, verder op het feit, dat het nationaal-socialis- me het Rijk voor het bolsjewisme heeft be- hoed en daarmede ook de kerk van den on- dergang heeft gered en ten slotte op de finan- cieele prestaties tegenover de kerk, die boven de juridische verplichtingen uitgingen. Naar men verder verneemt zou de nota er ook op wijzen, dat de verplichting tot hand- having der Duitsche volksgemeenschap niet toestaat dat de kerk een staat binnen *den staat vormt, of dat de clerus een eigen kaste buiten de volksgemeenschap wordt. De ge- meenschap wordt door de Duitsche wetten be- schermd en derhalve kan er voor een afzon- derlijk streven geen plaats bestaan. Daarom moet het Rijk iederen aanval op zijn inwendig leven afwijzen. Concludeerend stelt de nota vast, dat van de toekomstige houding van het Vaticaan en de tact van de kerk een rustige verdere ontwikkeling af- hangt, een ontwikkeling waaraan ook het Duitsche rijk voor als na groote waarde hecht. VOORBEREIDENDE KLASSE R. H. B. S. Blijkens de in ons blad van heden voorko- mende advertentie oetreffende toelating van leerlingen voor de Rijks H. B. S. te Ter Neu- zen is het voorloopig bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van eene voorbereidende klasse, aan deze school verboc- den, met de medewerking van den direcleur dier onderwijsinrichting, cr in geslaagd deze voorbereidende klasse reeds op 3 Mei a.s. te doen aanvangen onder nadere goedkeuring van den Minister van O. K. W. Wij kunnen dit alleszins toejuichen, omdat ook wij van meening zijn, dat deze voorberei dende klasse eene bevredigende oplossing zal (blijken te zijn van de moeilijke aansluitings- kwestie.van de lagere school aan de H. B. S. De leerlingen der voorbereidingsklasse (de toelating tot deze cursus heeft zonder examen plaats) onbvangen ruim een jaar onderwijs van de aan de H. B. S. verbonden docenten en kunnen dus in dit tijdvak vertrouwd geraken met de sfeer van het onderwijs aan die school. Wbrden de leerlingen der voorbereidingsklasse geschikt geacht om het onderwijs aan de H. B. S. te kunnen volgen, dan gaan ze zon der examen over naar de eerste klasse. Tot de cursus worden toegelaten leerlingen van de scholen voor gewoon lager onderwijs, die zes klassen hebben doorloopen. Naar men ons verder meedeelde is een billijke schoolgeld- regeling ontworpen. R. R. STAATSPA RTIJ. De RJK. bladen bevatten thans de defini- tieve candidatenlijsten van. de R.K. Staats- partij voor de a.s. Tweede Kamerverkiezingen. Deze is voor de kieskringen Haarlem-Hel- der-Leiden-iDordrecht-Middelburg: 1. mr. dr. L. J. C. Beaufort; 2. A. J. Loerakker; 3. J. Groen Azn.; 4. M. P van der .Weijden; 5. E. J. M. Stumpel; 6. mr. dr. A. J. J. M. Mes; 7. F. P. Th. Rohling; .8. prof. dr. C. C. Berg; 9. Th. P. J. Els en; 10. G. C. W. Blonk; 11. J. D. de Kok; 12. E. Th. Lockefeer. BUITENDIENSTSTELXJNG VAN PERSONEEL VAN DE STOOMTRAM MI J. BRESKENS-MAEDEGHEM. Op vragen van den heer Van Braambeek in verband met het periodiek buiten dienst stel- len van personeel door de Stoomtramweg Mij. Breskens-Maldeghem, te Breskens, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord: De N.V. Stoomtramweg Maatschappij Bres kens-Maldeghem heeft in de maanden Janu- ari en Februari van dit jaar, gedurende een tijdvak van vijf weken, telkens zes leden van haar personeel een week lang buiten dienst ge- steld, zonder betaling van loon op grond van naar zij hoopt tijdelijke vermindering van vervoer. Zij was van meening, dat deze handelwrjze in het belang van haar personeel de voorkeur verdiende boven ontslag aan een aantal leden van haar personeel. Deze handelwijze is ten aanzien van perso neel, waarvoor het R.D.V. van toepassing is, in strijd met dit reglement. De minister zal bevorderen, dat herhaling wordt voorkomen, doch meent in verband met de moeilijke finiancieele positie der maatschap pij zich te moeten onthouden van aandrang tot restitutie, wegens de daarvan te duchten nadeelige gevolgen. SPAANSOHE ZEELIJI POGEN TE DESERTEEREN. Dinsdagmiddag omstreeks 4 uur is het Spaansehe stoomschip ,,Astri Mendi" in de haven van Vlissingen aangekomen. Na daar gebunkerd te hebben zou het schip, meldt de Vliss. Crt., weer naar de Spaansehe haven Bilbao terugkeeren, waar het thuis hoorde. De bemanning, een 40-tal Spanjaarden, voel- de er echter bitter weinig voor am naar haar vaderland terug te gaan en deed daarom po- gingen om hier te deserteeren. Op last van den commissaris van politie is echter den zee- lui de landing geweigerd. Een inspecteur van politie heeft zich aan boord begeven, terwijl voorts politie en marechaussee er voor zorg- droeg dat niemand kon ontsnappen. Twee matrozen die reeds kans hadden gezien om in een vlet van boord te gaan, zijn echter op be vel van de politie teruggekeerd. Des avonds om half tien is het schip weer naar zee ver- trokken. Voor een lid der bemanning is nog dokters- hulp ingeroepen. De ontlboden geneesheer achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk, waarna de man met goedvinden van den commissaris van politie naar het zie kenhuis „Bethesda" is overgebracht DE AANVARING TIISSCHEN DEN ZEELIOHTER „THAMES 5" MET EEN AMERIKAANSCH STOOMSCHIP. Dinsdag heeft de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam de aanvaring van den door de Engelsche sleepboot ..Security" gesleepten Nederlandschen zeelichter .Thames 5" met het Amerikaansche stoomschip ,,Cranford" op de Westerschelde nabij Hansweert behandeld. De Raad was van oordeel, dat deze aanvaring wel moest volgen, toen de ,,Cranford" bak- boord uit en de sleep stuurboord uitging, meldt de N. R. Crt. Het was, onder de ge- geven omstandigheden voor den sleep zeer goed doenlijk, de ,,Cranford" over den ver- keerden boeg te laten passeeren en het is dan ook jammer, dat hij dit niet gedaan heeft. In- tusschen, ook al zou de sleep wel zijn s.b.-wal hebben gehouden, dan nog was het zeer ge- vaarlijk om op de b.b.-uitwijkmanoeuvre van de „Cranford" met de daaraan tegenoverge- stelde manoeuvre te antwoorden, diaar dan in elk geval een aanvaring, en wel onder ongun- stige omstandigheden, volgen moest. (Uit het bovenstaande volgt, dat een tus- schen schip en sleep bestaand misverstand X. Zaterdag 13 Maart. Zooals reeds vermeld moeten we zoo spoedig mogelijk in de buurt van Spanje zien te komen. Doch eerst gaan we kolen laden in Oran, want wie weet hoe lang we nog moeten rond kruisen. Of we in Oran aan wal zullen komen is ons niet be kend. Wel weten we, dat vanaf Maandag de oorlogswacht ingaat. Dat is voor ons weer iets geheel nieuws. Op het oogenblik is het half twee en sta ik tegen de verschansing te schrijven. Het weer is prachtig. We varen nu steeds langs de Afrikaansche kust, zonder die ook maar een oogenblik uit het oog te verliezen. Erg gastvrij lijkt me die kust niet, die een typisch voonbeeld is van een oud berg- land. Gisteren zijn we voor bij het oude Carthago gevaren, de eens zoo beroemde stad van Han nibal. Nu is alles vergane glorie en is er niets overgebleven dan wat ruines. Voor de rest is alles eentonig bergland. We varen een heelen dag op voile kracht. Bijzonderheden doen er zich niet voor, dus, tot morgen. Zomlag 14 Maart. Er waait 's morgens een frissche wind. Om half tien is het inspectie. Daama wordt de kerkdienst gehouden in het achtertusschendek. Men kan zich voorstel- len, dat er niet veel plaats over is, wanneer de geheele bemanning aanwezig is. De com mandant, officieren, onder-officieren, man- schappen, alien zijn aanwezig. Onze divisie treft het niet, daar we van 124 op post moeten. De wind is veel ster is Zwanenberg's boterhamworst met het bijzonder Aro ma. Neem ze eens aan het ontbijt of aan de koffietafel, maar let U er op, A dat U de echte krijgt van Zwanenberg. 4 Gevonden voorwerpen. Bij den gemeenteveldwachter alhier zijn in- lichtingen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een rijwielbelasting- merk, een paar dameshandschoenen en een jas. 35 Ingez. Med. omtrent elkanders bedoelingen hier wel als de aanleidende oorzaak van deze ramp mag worden beschouwd. LUXOR-THEATER. De hurts te vier van Santa Cruz. De filmbewerking van den roman ,,Die letzten vier von St. Paul" door J. M. Frank werd ons geboden onder den naam ,,De laatste vier van Santa Cruz"; beide namen hebben betrekking op een klein rotsachtig en onher- ibergzaam eiland in de tropen. Waar het pre- cies gelegen is, wordt dan aan de verbeelding van den toeschouwer overgelaten, maar het is ver van de bewoonde wereld en van een barre, dorre onbewoonbaarheid. Op dat eiland brengt het schip Bel-Avenir plotseling een schare menschen, een hoogst gevarieerd gezel- schap. Een balfbloed-slavendrijver, die in- landsche werkkrachten levert, een man van onbestemde positie, die een fabriek zal bou- wen, maar die vddr alles bruut en valsche speler is, neger-koelies en ten slotte vier ronde zeelieden, flinke bonken, onder wie de gezag- voerder, die zijn jonge en mooie vrouw heeft meegenomen op deze reis van avontuur, welke tevens haar huwelijksreis is. Wat komen deze menschen op dit ruwe en van vrijwel alle vegetatie gespeende rotseiland door den on- metelijken Oceaan omgeven, doen? Zij gaan er de fabriek stichten, waar de zeekreeft zal worden ingemaakt, die in millioenen exem- plaren aan deze stranden krioelt. D.w.z. die daar zouden moeten krioelen, maar die er niet zijn, ofschoon de Parijsche journalist a tout faire, Borinski, ze uit zijn inktkoker heeft te voorschijn getooverd en ze heeft laten zwem- men in een dagbladartikel. Het publiek wordt warm gemaakt voor de aandeelen, de kapitein en zijn jonge vrouw als- mdde de bemanning zullen worden opgeofferd want na ontscheept te zijn blijven zij hulpe- loos op het eiland achter en het is de bedoe- ling van de schurken te Parijs want daar zit het stelletje oplichters dat zij daar zul len blijven en nooit meer zullen terugkeeren, want hun terugkeer zou de ontmaskering be- teekenen. De film is technisch goed en men mag er den scenarioschrijven en den regisseur dank voor brengen dat zij het sexappeal-motief niet tot zijn uiterste diepte hebben uitgedolven. Deze beperking is echter de film ten goede gekomen. Misschien zijn de accenten hier en daar tooh wel wat te zwaar, maar de regis seur heeft met de mogelijkheden, in de tegen- stelling tussehen de ronde zeelui en het schuim der intemationale havens aanweeig, knap ge- werkt en de wijze waarop hij de heldin laat zwemmen in de zee waar echter haaien rond- speuren, is voldoende om den meest geharden filmbezoeker toch even te laten griezelen. „Aufforderung zum Tanz". Luxor-Theater brengt deze week een film, welke vooral bij liefhebbers van muziek en zang in den smaak za) vallen. Het is namelijk een film uit het leven van Carl Maria von Weber en deze biedt de gelegenheid, ten voile te genieten van de onsterfelijke melodieen van dezen vermaarden componist. De regisseur had de beschikking over een voortreffelijk or- kest, maar ook over dito stem-materiaal. Im- mers de hoofdrollen in dit Ufa-werk worden vertolkt door den ook hier te lande bekenden zanger Willy Domgraf-Fassbaender en door de zangeressen Elisa Illiard en Margot Koech- lin. Ook qua spel staat de film op een goed peil; de opzet is grootseh, er zijn mooie bal- letten te bewonderen, er is een komische in- slag en een tikje romantiek. De rolprent geeft een beeld van de moeilijkheden, welke Weber in de dagen van zijn opkomst te overwinnen had eer hij als volwaardig componist werd er- kend. Bijzonder aantrekkelijk is hier de riva- liteit tussehen de beide zangeressen. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Ned. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. Voor den strijd om het behalen van den titel van landskampioen zijn uitgeschreven de wedstrijden Be QuickGo Ahead en Ajax PSV, na afloop waarvan de helft van het aantal te spelen wedstrijden is bereikt. De Groningers zullen aan de Oostelijke kampioen geen gemakkelijke tegenstander hebben en al is er van deze wedstrijden steeds heel weinig te voorspellen, toch g'looven wij dat Go Ahead een zeer goede kans zal maken, evenals dit het geval zal zijn met Ajax dat te Amsterdam de Zuidelijke kampioensclub PSV op bezoek krijgt. Mocht inderdaad PSV er niet in sla- gen om zich te herstellen, dan is deze club reeds thans zoodanig achterop geraakt, dat zij geen leidende rol meer zal spelen in dezen strijd om de eeretitel. Tweede klasse. ZeelandiaHero. De aloude club Zeelandia kan terdege mee- spreken van de wisselvalligheden van de voet- balsport, want zij moest reeds vroeger haar plaats in de Tweede Klasse afstaan, aan Ter- neuzen, en na een kort verblijf in de Derde Klasse, slaagde zij er in om haar plaats in de hoogere klasse weer in te nemen, hetgeen ons voor haar verheugde. Nu moet zij weder strijden om haar behoud en alleen het feit, dat Terneuzen nog 6en punt minder heeft ver- kregen en er dus practisch nog slechter voor- staat dan zijizelf, kan haar nog eenige hoop geven, dat zij den dans dit jaar ontspringt. Wij gelooven tenminste niet, dat er in de krin- gen van Zeelandia veel hoop zal bestaan dat zij er in zal slagen om al is het ook maar een pun'tje te verkrijgen in haar strijd tegen Hero, dat er alles op zal zetten om te winnen, want alleen in dit geval kan Hero gelijk komen met Middelburg en behoudt zij dus de kans om door het spelen van een beslissingswedstrijd uit te mogen komen in de promotiewedstrij- den voor het Eerste Klasserschap. TerneuzenRBC. Gedurende de 5 jaar dat Terneuzen in de Tweede Klasse speelt, is nog geen enkele com- petitie z66 slecht geweest als dit sei'zoen en al mocht Terneuzen er nog in slagen op het nip- pertje de degradatiewedstrijden te ontloopen, dan nog dient zij zich wel degelijk rekenschap te geven van de oonzaken van dit slecht com- petitiejaar. Iedere club maakt te zijner tijd haar tijden van voor- en tegenspoed mede, maar juist in tegenspoed moet meer dan an- ders de goede clubgeest naar voren treden, die zich vooral moet uiten in het gezamenlijk oefenen om daardoor meer verband te krijgen en ook meer techniek. Eenige jaren terug besloot het bestuur een oefenmeester aan te stellen, hetgeen haar natuurlijk op groote uit- gaven kwam te staan, maar na een aanvan- kelijk goed opkomen der spelers, gaven velen aan die zoo nuttige en noodzakelijke oefenin- gen de brui. Wat de Koninklijke Nederland- sche Voetbalbond voor het nationaal elftal, waarin toch alleen uitkomen spelers van groot-formaat, noodig achtte, voniden vele spelers van Terneuzen overbcedig en zoo werd het Bestuur van Temeulzen wel gedwongen om die training stop te zetten en zoo is onze plaatselijke club afgezakt tot de onderste plaats. Nu zal opnieuw een poging worden gewaagd om door meerdere training het spelpeil op te voeren en heeft het Bestuur opnieuw een oefenmeester aangesteld, die binnenkort met de training zal aanvangen. Dat de spelers van alle elftallen dit weten te waardeeren en zeer getrouw tot het einde van deze training opkomen, opdat die uitgaven niet tevergeefs zullen worden gebracht. Na deze beschouwing komen wij op de laat ste kans van Terneuzen om het Tweede Klas serschap te behouden zonder dat zij uit moet komen in de degradatiewedstrijden. Nu komt het zoo uit, dat het RBC moet zijn, die in dezen voor Terneuzen zoo hoogst belangrijken strijd te hekampen is en juist RBC is het ge weest, die in dit seizoen op haar terrein te Roosemdaal aan Terneuzen de grootste neder- laag toebracht, n.l. 81. Er zal dus veel moeten veranderen wil Terneuzen deze gevoe- lige nederlaag kunnen omzetten in een over- winning. Een kat in het nauw doet rare sprongen, wordt wel eens gezegd, maar of Terneuzen daartoe in staat zal zijn? Veel zal er van afhangen of de spelers der rood-zwar- ten zich volkomen zullen geven en vanaf het begin tot het einde zullen volhouden om te trachten door een overwinning zich uit haar benarde positie uit te werken, maar zij heb ben him lot niet in eigen hand, daar het bovendien nog nocdzakelijk is dat Zeelandia, dat er vrijwel even slecht voorstaat, haar laatsten wedstrijd verliest, hetgeen echter wel het geval zal zijn. Enfin, de kans is er nog, dat men die aangrijpe! blijven ondanks alle h u ishou d e I ij ke arbeid gaaf, zacht en blank door ker geworden, zoodat je niet meer op den bak kunt gaan kijken, zonder nat te worden. Maar op dek is het best uit te houden bij een gra- mofoonplaatje. In den loop van den avond worden de stuifkleeden en de stortkokers al opgetuigd om morgenochtend in Oran direct te kunnen bunkeren. We stappen in onze slingerende kooien. Maandag 15 Maart. Om 9 uur zijn we vlak bij de haven van Oran. De muziek en de ge- wapende wacht staan op het dekhuis aange- treden. Zooals gewoonlijk worden 21 saluut- schoten afgegeven. Oran heeft een mooie, hoewel niet breede haven. De stad zelf ligt op een berg-plateau. Het is jammer, dat we niet kunnen passagieren, want het lijkt wel de moeite om daar eens een kijkje te nemen. Nauwelijks zijn we gemeerd of daar komt al een kolenprauw langszij en begint het lieve leventje. Nergens is het zoo vuil geweest als hier. Binnen een paar uur is alles bedekt met een laag kolenstof. Dat kan weer mooi wor den met schoonschip maken. Met koortsach- tige haast gaat het kolenladen door. Om 4 uur zijn alle ruimen gevuld. Daar we van- avond nog vertrekken, wordt direct begonnen met schoonschip maken, dat even onderbroken wordt met eten. Het is pas 6 uur of de werk- marsch wordt geblazen, dat wil zeggen, dat we gaan ontmeren. Het anker wordt inge- draaid en om 6.30 uur stevenen we de haven uit, een onzekere toekomst tegemoet. Ik ben een van de gelukkigen, die op het seindek staan, van waaruit men het beste zicht heeft. Men zal begrijpen, dat er goed uitgekeken wordt. Steeds wordt de horizon afgezocht of er geen oorlogsschip in zicht is. Maar zon der ontmoetingen gaat de wacht vooibij. Dinsdag 16 Maart. Het is helder maar win- derig weer. Het is niet te zeggen hoe mooi het is van af het lichtdek het schip door de golven te zien boren. Zoo nu en dan spat het water hoog op, zoodat de bak geregeld nat is. Het schip heeft de laatste dagen een an- der aanzien gekregen. De tenten van het halfdek en tentdek zijn verwijderd, evenals het houtwerk, dat gemist kan worden. Het groote 24 c.M. kanon voorop heeft men rood, wit en blauw geschilderd. Tevens is op het dekhuis een groote Nederlandsche vlag aangebracht, die in tijd van nood ontrold wordt. Zoodoende kan men vanuit een vliegmachine goed zien met welk schip men te doen heeft. 's Mor gens wordt er als oefening met de mitrailleurs geschoten, terwijl er ook batterij-inspectie ge houden wordt. Men merkt dat we dus op al les voorbereid zijn. Tegen elf uur komt er een Spaansch gabergte in zicht, de Sierra Nevada. We komen vandaag nog niet in de gevaarlijke zone, zoodat het nog gewone zee- wacht blijft. 's Middags wordt nog meer ammunitie aan dek gebracht. Alles is nu klaar. Onze divisie gaat de hondenwacht loo- pen, dus sluit ik dezen dag af met Alles Ok6". Woemsdag 17 Maart. Om 12 uur 's avonds lossen de hulpseiners van divisie A die van diivisie C af. Het wordt een van de mooiste nachtwachten, die ik ooit geloopen heb. Van- nacht zijn n.l. de zeelichten, dat zijn de phos- for-diertjes, erg duidelrjk in het water te zien. Het is mooier dan ooit tevoren. Het boeg- water is 66n zilveren streep. Het wordt nog mooier. Plotseling zien we overal lichten op en in het water. Die worden veroorzaakt door scholen dolfijnen. Voor de punt blijven ze langen tijd meezwemmen. Vooral wanneer ze een eind boven water uit komen is het een onvergetelijk mooi gezicht. Vol afwisseling gaat onze wacht op het seindek om. Er Purol (geel en Wit) beiden in doozen van 30 en 60 ct., tube 45 ct.Verkrijgb. bij Apoth, en Drogisten. (Ingez. Med. t Derde klasse. HoofdplaatTerneuzen 2. De derde klasse gaat het seizoen besluiten, want na het spelen van de nog 2 resteerende wedstrijden, hebben alle clubs 16 wedstrijden gespeeld en daar de eerste en laatste plaats reeds bezet zijn, bestaat er niet veel interesse meer voor de afsluitwedstrijden, doch wa£?r een begin is moet ook een einde zijn en dit zal dan ook thans bereikt worden. De reser ves van Terneuzen heibben tegen Sluiskil een flink aantal doelpunten weten te scoren, doch 'Hoofdplaat blijft tot het laatste een goed elf tal in het veld sturen en zoo mogen wij niet verwachten, dat de rood-zwarte reserves het seizoen met een overwinning zullen besluiten, waaruit volgt dat wij dit genoegen aan de ontvangsnde club toedenken, die het seizoen op de tweede plaats beein'digt, hetgeen toch in elk geval een mooie stand is te noemen. Jammer was het voor Hoofdplaat, dat zij reeds zoo vroeg was uitgeschakeld voor de eerste plaats door Axel, dat slechts eenmaal haar wedstrijden zonder een overwinning be sloot. OostburgHulst. De laatste wedstrijd van deze clubs is hier- mede ook aangebroken en Hulst wordt daar mede nog in de gelegenheid gesteld om de on- verwachte nederlaag door Oostburg toege- bracht te nivelleeren door een overwinning. Mogelijk i^ dit voor de bezoekers wel, want Hulst staat iets beter gerangschikt, zij -heeft n.l. 2 punten meer weten te verzamelen. Veel verschil maakt dat weliswaar niet uit, doch wanneer Hulst volledig opkomt achten wij deze club wel in staat Oostburg te weerstaan. Of dit echter zal gebeuren is de vraag, want Hulst heeft in haar uitwedstrijden slechts eenmaal n,l. tegen Biervliet, weten te over winnen. Dit, gevoegd bij de reeds vroeger op Hulst behaalde overwinning, doet ons een kleine meerderheid van de thuisclub ver wachten. Na-competitie, groep A. Biervliet ontvangt Breskens en krijgen de bezoekers de gelegenheid om revanche te nemen op de te Biervliet door deze club be haalde overwinning, die toen wel een verras- sing was. Sluiskil ontvangt IJzendijke en de thuisclub zal m'oeten zorgen, dat zij beter voor den dag komt dan vorige week want anders zien wij IJzendijke eveneens het genoegen der overwinning smaken. Is Sluiskil nu werkelijk zoo op haar retour, dat zij niet meer in staat zou zijn om de club, die dit jaar de ccxmpetitie op de laatste plaats beeindigde, met succes te bestrijden? Deze na-competitie moet toch feite-lijk beschouwd worden als een algemeene oefening voor het komende winterseizoen en daarom zullen onze naburen de zaak eens emstig moeten gaan aanpakken. Nederl. voetbalbeker. (3e ronde.) Al staat o.m. vermeld Alliance(RBC, zoo zal dit wel op een vergissing berusten van de wedstrijdleiding, die RBC twee wedstrijden op een dag wil laten spelen, want deze club komt n.l. naar Ter Neuizen om onze plaatselijke club te ontmoeten in dezen voor de rood-zwar- ten zoo 'belangrijken strijd. Maar al was dat niet zoo, dan nog moet het bevreemding wek- ken dat Alliance tegen haar stadgenoote RBC moet uitkomen, hoewel oorspronkelrjk was aangegeven Alliancewinnaar Vlissingen-Ter- neuzen, zoodat Terneuzen eerlang naar Roo- sendaal had moeten reizen. Maar de leiding heeft ten opzichte van Terneuzen al een heel raar standpunt ingenomen want reeds v66r den wedstrijd De ZeeuwenTerneuzen had plaats gehad, werd Terneuzen als candidaat Voor de degradatiewedstrijden gebrandmerkt. (Heeft zij een voorgevoel gehad van de beslis- singen, die de scheidsrechter in dien strijd zou nemen, tengevolge waarvan inderdaad Terneu zen het loodje moest leggen? Doch zelfs na dezen tegenslag moet nog uitgemaakt worden of inderdaad Terneuzen de club zal zijn, die haar plaats in de Tweede Klasse zal moeten verdedigen, immers een overwinning op RBC komen veel schepen in zicht, zoodat we ons niet vervelen. Om 4 uur worden we afgelost door divisie B en gaan we tot 6.30 slapen. Om half zeven wordt de reveille geblazen of ook wel overal" genaamd. Iedereen springt zoo vlug mogelijk- uit zijn kooi en begint die te sjorren. Daarna wasschen aan dek, maar nauwelijks heb ik water gehaald of er wordt alarm geblazen. We gooien alles neer en be geven ons zoo spoedig mogelijk naar onze posten. Wjat er loos is weten we niet. Ik tref het, dat ik ordonans onder de brug ben zoodat ik alles kan volgen. In zenuwachtige spanning gaat de tijd voor- bij. Nu hooren we de oorzaak van dit alarm. Wederom hebben de Spaansehe opstandelingen een Nederlandsch schip aangehouden, de Jonge Johanna" genaamd en naar Ceuta ge- voerd. OogenJblikkelijk heeft het vrachtschip onze hulp ingeroepen. Ofschoon we met groote snelheid varen, is de afstand toch te groot geweest om op tijd te komen. Het schip is al in de haven gevoerd. Jammer dat we niet even vroeger konden zijn. Dezen morgen zien we vele schepen die aangehouden worden. We varen dan ook steeds tussehen Rpaansche schepen. Om 10.30 wordt een Nederlandsche vracht- boot gepraaid. Oogenblikkelijk varen we er heen om haar te begeleiden. De oorlogswacht is ondertusschen ingegaan. De echte oorlogs wacht is het toch nog niet. W|e hebben op gewone tijden wacht, maar wanneer we nu wacht hebben zijn we bij de batterijen of am- munitiebergplaatsen op post, waar we bij in- gedeeld zijn. Met nog twee baksmaten zit ik in de v66r-munitiebergplaats. We hebben n.l den namiddag van 124. Zo-oals men zich kan voorstellen valt hier niet veel te beleven We zitten onder het pantserdek, dus kunnen we niet eens even door een patrijspoort naar buiten kijken, wat er zooal te doen is. Om 4 uur worden we afgelost door divisie B. We komen dan om 8 uur weer op post. Na 4 uur gaan we nog jassen, dat kan zeker niet vergeten worden. Na het eten krijgen we nog lea tot 7.30 uur. Om 8 uur gaan we weer aflossen in de v66r-munitie- bergplaatsen. Er valt op onze wacht niets bijzonders voor. Tegen 12 uur worden we weer afgelost en kunnen naar kooi. Onder de avondlessen krijgen we de persfoerichten te hooren. Allen verdringen zich om den luidspreker. We hooren n.l. dat de kruiser „Java" uit Aden is vertrokken. Donderdag 18 Maart. 6.30 overal. We kun nen ons nu wasschen, zonder dat er alarm geblazen wordt. Om 8 uur gaan we op post. We komen te weten, dat we weer een Neder landsch schip door de gevaarlijke zone ge bracht hebben. Om 11.30 uur worden we op- geschrikt door de fluit van de telefoon, die naar het dek gaat. Het is echter van on- schuldigen aard. De muziek moet n.l. met instrumenten onmiddellijk aan dek komen. Er is een groot Engelsch eskader op komst. Daar komen ze al aan, 7 groote kruisers en een vliegtuigmoederschip. De muziek speelt ,,God save the King" en er wordt front gemaakt. Wat zullen de Spanjaarden met hun ooren staan klepperen. Ze zullen het vast niet wa- gen om een Engelsch oorlogsschip aan te ra- ken. 's Middags begeleiden we 2 Ned. vracht- schepen tegelijk. Tallooze schepen zijn nu reeds veilig door ons door de Straat gevoerd. On der plunje wasschen 's middags krijgen we nog even slecht weer, zoodat de rotsen van Gibraltar en Ceuta in de regenwolken weg- duiken. Maar na een uurtje knapt het op en schijnt de zon weer. 's AVonds hebben we wacht van 68 uur, zoodat we na de wacht direct onze kooi kunnen ophangen. Ik sluit dezen dag met: alles wel aan boord.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2