Gemengde Berichten De reis van Hr. Ms. „Hertog-Hendrik' GEMEENTERAAD VAN AXEL. DE W A ARiHF.IT> INZAKE OUD-VOSSEMEER. Aangezien ook in ons blad is overgenomen het bericht uit ,,De Standaard" over een te Oud-Vossemeer gehouden vergadering, nemen wij thans over hetgeen de Middel'burgsche Crt. daarover scbrijft: Elf gravamina van den a.-r. bur- gemeester tegen een verslag in „De Standaard". Van wapens bij de N.S.B.-ers niets gebleken. Wei droeg een tegenstander een wapenstok. Ten tweede male heeft het rustige plaatsje Oud-Vossemeer op ons rustige eilandje Tho- len een oogenblik in het midden der nationale belangstelling gestaan; eenigen tijd geleden was de uitzending door de Phohi naar de Ver- eenigde Staten van Amerika, over de moge lijkheid van des presidenten Roosevelts af- stamming uit dat plaatske er de oorzaak van, nu een verslag van een knok-vergadering tus- schen A.-R. kiezers en N.S.B.-ers, hetwelk, vol met kleurige bijzonderheden, in „De Stan daard" dezer dagen verscheen. Het moest wel heel erg geweest zijn. Toen kwam een verslag in de N.S.B.-pers, eerst in het dagblad met den telegram-adres „Waarheid", en daarna in „Volk en Vader- land". Te verwachten viel, dat deze van ge- heel anderen toon zouden zijn, niet echter, dat deze verslagen tastbare, controleerbare en belangrijke feiten net andersom zouden stel- len als in het verslag van ,,De Standaard". Toch is dit laatste geschied. Zoodanig, dat men zich afvraagt: wie spreekt er nu de waar- heid, wie draait ons een rad voor de oogen? Wanneer men dan bedenkt, dat het gaat om wapenstokken, een aangevallen burgemeester, getrokken sabels, gummistokken en vuistge- vecht, dan zal men het met ons eens zijn, dat nader onderzoek naar de zakelijke waarheid geboden was. -Wij hebben getracht deze waarheid uit de tegenstrijdige berichten, aangevuld door on derzoek ter plaatse, op te maken. Met het, helaas, betreurenswaardige resultaat, dat de voorlichting die ,,De Standaard" zijnen, en, in commissie, onzen lezers gaf, gebleken is on- juist, onbetrouwbaar en hoogst tendentieus te zijn. Misschien jammer, maar daarom niet minder waar Men kent het „Standaard"-verhaal, door on- geveer geheel de Nederlandsche pers ook door dit blad met vermelding der herkomst overgenomen: hoe de N.S.B.-ers, kort gezegd, een rustige verkiezingsvergadering der A.-R. hebben aamgegrepen om herrie te schoppen, hoe daarfoij de burgemeester de .bril van het hoofd en in gruizelementen werd geslagen, hoe de N.S.B.-ers met gummistokken gewa- pend binnenkwamen en deze verboden wapens hanteerden, hoe daarentegen de tegenstan- ders der N.S.B.-ers, niet gewapend doch tot het uiterste getergd, tenslotte ook aan het handgemeen hebben deelgenomen, de politie met de tolanke sabel de herriesohoppende N.S.B.-ers uit de zaal heeft gedreven en tegen de nationaal-socialistische herrieschoppers proces-verbaal opgemaakt werd Als gezegd: de nationaal-socialistische pers gaf van deze, toch controleenbare feitelijk- helden een zoo geheel andere voorstelling, dat wij de zaak nader onderzocht hetotoen. We hadden hierover een onderhoud met den bur gemeester, Mr. J. J. Versluys, met den Geref. pred. Ds. C. A. Vreugdenhil en met den af- deelingsvoorzitter der A.-R. partij, tevens de voprzitter der vergadering, den heer Deurloo. De resultaten van dit onderzoek waren pijn- lijk. De burgemeester van Oud-Vossemeer, die allerminst den indruk maakt een gewelde- naar te zijn of te willen zijn, eerder dien van 'n scrupuleus naar rechtvaardigheid strevend man, heeft ons namelijk verklaard onmiddel- lijk na het lezen van het verslag in „De Stan daard" een bezwaarschrift aan de redactie van dat blad gezonden te hebben, bevattende niet minder dan elf gravamina tegen het in dat blad gerelateerde. Wanneer men nu weet, dat Mr. Versluys zelf tot de A.-R. partij be- hoort en allerminst van het nationaal-socia- lisme gediend is, dan maakt dat toch wel in druk! Op den voet het, ook onzen lezers berkende, verslag volgende, zeide Mr. Versluys ongeveer het volgende: ,,Juist is, dat N.S.B.-ers uit Rotterdam en misschien ook nog wel van elders gekomen zijn en te verwonderen valt dit niet, om- dat ze hiertoe, zoo al niet getart, dan toch minstens uitgedaagd waren door 't verspreide pamflet der A.-R., waarop stonld: ,,Kom nu maar op, N.S.B.-ers!" Niet waar is echter, dat de N.S.B.-ers, met gummistokken gewa pend, de zaal binnen zijn gekomen. Of den burgemeester de bril van het hoofd zou zijn geslagen, daarover bestaan verschillende lezingen. Burgemeester Versluys heeft ons met nadruk verklaard, dat hijzelf niets van een klap of stomp bemerkt heeft; slechts is in de algemeene oproerigheid, toen hij een N.S.B.-er, die tegen zijn uitdrukkelijk verbod IX. Zondag 7 Maart (vervolg). Al spoedig zien we ons schip in de haven liggen, ofschoon we nog minstens een uur moeten loopen. Hongerig en vermoeid komen we aan boord. Daar wacht ons een verrassing. Niet alleen, dat het schip van boven tot onder is bezaaid met bezoekers, maar vooral, dat Nederland de leiding heeft met 20. We zijn nu niet meer van den luid- spreker weg te slaan. Het einde komt met 21 voor Nederland. Bravo! Oranjejongens, we zijn wei ver van ons kleine landje verwijderd, maar onze vreugde is er niet minder om. 's Avonds am half 8 wordt er evenals in alle andere plaatsen gedaan werd, een uitgebreide taptoe gegeven. iNu kunnen we goed merken, dat de inwo- ners veel spontaner zijn, dan in alle andere door ons bezochte steden. Goed acht uur is de taptoe klaar, zoodat het niet meer de moeite is om nog den wal op te gaan. We zullen het dus maar niet al te lang ma ken, want er wacht ons morgen weer een drukke dag. We gaan n.l. een marsch door de stad maken met de muziek. Tevens wordt er morgen gebunkerd. Maandag 8 Maart. 's Morgens wordt het schip eerst tegen de kade getrokken, zoodat er geen prauwen noodig zijn voor het kolen laden. Om negen uur gaat de „landingsdivisie'! van boord. Het is een zware tocht, want de weg loopt langzaam naar boven, doch des te gemakkelijker hebben we het, als we terug- in, met drukwerken in de zaal wilde colpor- teeren, onder inlbeslagname der drukwerken, hardhandig wilde verwijderen, zijn bril op den grond terecht gekomen. Naar de burgemees ter zeide: afgegleden; naar Ds. Vreug denhil en de voonzitter zeggen: door tien be- trouwbare ooggetuigen kan bevestigd worden, dat de bril is afgeslagen. ,,Verbrijzeld", zooals het verslag in ,,De Standaard" zegt, is de bril echter niet bepaald: slechts een schar- niertje was stuk. Als „De Standaard" ver- volgens, in zijn weerlegging van het verslag in het Nationale Dagblad", stelt dat onjuist is „de bewering, dat anti-revolutionairen met ijzeren staven en stokken gewapend ter ver gadering gekomen zijn en dat zij hiermede een aanval op de N.S.B.-ers ondernomen hebben"... dan is dit wel een beetje erg een Mennisti- sche weerlegging. Want als men van het meervoud enkelvoud maakt en een 22-jarigen jongen, die nog geen ingeschreven lid der A.-R. partij is, doch wel lid van de Gerefor- meerlde kerk, en die bepaald niet tot de partij- gangers der N.S.B.-ers behoorde ervoor sub- stitueert... dan is het wel waar. Want het eenige wapen dat van een vergadering- bezoeker in beslag is genomen, is een ijzeren wapenstok van dien gereformeerden anti- N.S.B.'schen Oud-Vossem eerder! Die ook prompt een proces-verbaal wegens het dragen van verboden wapens gekregen heeft. Als ,,De Standaard" daarop echter laat vol- gen: „De N.S.B.-ers waren gewapend en zij hebben deze wapens gehanteerd", dan zegt de politieke geestverwant van dat blad, burge meester van Oud-Vossemeer en ter vergade ring aanwezig: „dit is absoluut on waar, ter vergadering is daarvan althans niets ge bleken." 'En tenslotte: een kwestie, die oplosbaar is. De mededeeling in ,,De Standaard", dat tegen de „nationaal-socialistische herrieschoppers in- tegendeel proces-verbaal werd opgemaakt" is ook in strijd met de waarheid, maar de daar- aan voorafgaande mededeeling, dat tegen Ds. Bik geen proces-verbaal zou zijn opgemaakt, terwijl in het .Nationale Dagblad" staat, dat zulks wel 't geval is, is oplosbaar. Inderdaad heeft de burgemeester ter vergadering tegen Ds. Bik gezegd, dat diens uitlating: „De N.S.B. liegt meer dan dat zij de waarheid spreekt", hem juridisch beschouwd, niet be- leedigend leek te zijn. Na afloop der verga dering is echter de heer J. Dekker, een partij- functionnaris der NjS.B. in Zeeland, wonende te Goes, bij den burgemeester geweest, mede- deelende, dat vijf getuigen konden bevestigen dat op deze woorden gevolgd was: ,,Mussert liegt meer, dan dat hij waarheid spreekt, de N.S.B.-ers liegen meer, dan dat zij waarheid spreken"Op grond van deze mededee- lingen heeft burgemeester Versluys toen wel proces-verbaal tegen Ds. Bik opgemaakt. De waarheid gebiedt dus te verklaren: Er zijn 3 prooes-verbalen opgemaakt, doch geen tegen een N.S.B.-er, daarentegen wel, behalve tegen het eerder genoemde jong- mensch met den ijzeren wapenstok, tegen het A.-R. raadslid van Oud-Vossemeer P. Jeroense, hetwelk zij het dan, volgens Ds Vreugden hil, na ampele waarschuwing dat hij het doen zou een N.S.B.-er tegen den grond gesla gen heeft. iHoewel het optreden der N.S.B.-ers verre van lieftallig, wel eens wat irriteerenid was, verzet hebben zij, aldus burgemeester Ver sluys, niet gepleegd; de veldwachter heeft zijn klewang alleen maar eventjes getrokken ter demonstratie, als machtssymlbool, doch er verder geen gebruik van gemaakt ,en de hou- ding, zoo al niet van Ds. Bik, dan toch van onderscheidene in de zaal aanwezige anti- N.S.B.-gezinlde vergaderingbezoekers was ook verre van behoorlijk. Ook Ds. Vreugdenhil heeft op dit laatste gewezen. Dit is in hoofdzaak de inhoud van wat wij vemamen. Wij zouden hie*raan nog veel kun nen toevoegen, waaruit men zou kunnen ver- staan, dat ook de N.S.B.-ers den strijd niet ontweken zijn, dien eerder gezccht hebben. Dat viel te verwachten. Maar tegen een vervalschte berichtgeving natuurlijk voor zoover ,,De Standaard"- redactie betreft te goeder trouw; heur cor respondent zal haar in de luren gelegd heb ben moeten wij toch met klem waarschu- wen. Dit doet onherstelbare schade aan den goeden roep der Nederlandsche dagbladpers in het algemeen, aan den goeden naam van „De Standaard" in het bijzonder. iHoezeer men ook, als wij, tegen Mussert en zijn trawanten gekant mag zijn, zelfs dan blijft fair play in zulke zaken de opperste wet. Bovendien: wie het gelijk aan zijn zijde heeft, of oprecht meent te hebben, heeft niet van noade tot foul play zijn toevlucht te nemen. 0 NA EEUWEN UIT DE ZEE OBGEHAAED. Door een Rijks-inspectievaartuig, gestation- neerd te Den Held'er, werd nabij Onrust e-en enkele tonnen zwaar, groot ijzeren anker op- gevischt, waaraan vissohers met hun netten in vadt waren geraaikt, meldt de ,,,Msb.". Het igevaarte was nog voorzien van een zwaren dwarsbalk en is vermoedelijk afkom- stig van een oud zeilschip. Aan den vorm van het anker te zien, moet het een exemplaar zijn van 3 a 4 eeuwen terug. Het was dieht- begroeid met zee-anemonen en zee-anjelieren. komen. Men is blijkbaar op de hoogte van onze komst, want voor de stadspoort is het al aar- dig druk. Onder de tonen van de Lippe-Det- mold marsch marcheeren we door de hoofd- straat. Overgl worden we toegejuicht. Aan het eind van de hoofdstraat wordt halt gehouden en de muziek geeft nog een enkel nummertje ten beste. Aan alle kanten worden we om- ringd door een groote menigte. Het begint wel een beetje op een zegetocht te gelijken. Over den weg, die langs de oude stadsmuren loopt, bereiken we weer den hoofdweg bij de stadspoort. We marcheeren tusschen een dub- ibele haag van menschen door. Overal dave- rend applaus. Het is de eerste maal, dat er een 'Hollandsche oorlogsbodem in deze haven komt en we hebben dan ook, zooals men dat noemt, „een goede beurt" gemaakt. Voor spontaniteit moeten deze menschen voor de Hollanders niet onder doen. Het is zonder twijfel ook de mooiste stad, die we op onze reis bezocht hebben. Om 11 uur komen we alien voldaan weer aan boord. Het kolen- laden is nog volop aan den gang, 's Middags kan er niet veel gedaan worden, want zoolang het bunkeren niet klaar is, kan er geen ,,schoon schip" gemaakt worden. Er wordt 's avonds op den gewonen tijd ge- geten. Nog steeds ratelen de kolen door de kokers naar beneden. Om half zes gaan we passagieren, terwijl er nog maar steeds kolen aangebracht worden. Het zal voor de man- nen van de wacht laat worden, voor ze ,,schoonschip" kunnen maken. In de mooie hoofdstraat heerscht een ge- zellige drukte. Het lijkt wel een Hollandsche straat met steeds heen en weer loopende men schen. Daar we niet te laat aan boord willen komen, zeggen we om 9 uur de gezellige stad vaarwel. Morgen om 10 uur vertrekken we. AMSTERDAMMER VOOR V/2 TON BENADEELD. Naar het „Hibld." meldt, is onlang; een Amsterdammer, die eenigen tijd in Zuid- Frankrijk dooirbracht, het slachtoffer gewor- den van een bende initernationale oplichters. In een bar maakte hij kennis met een grpepje Engelschen, die hem ertoe overhaalden een groot bedraig, pl.m. f 150.000, in landerijen te beleggen. Toen het den Amsterdammer ten slotte duidelijk wend', 'dat men hem in een zwendelaffaire had weten te verstrikken, waren de oplichters gevlogen en was het geld verdwenen. Bij zijn teruigkeer te Amsterdam wendde de benadeelde zich met een klacht tot het hcofd- bureau van politie. Daar is van een en ander proces-verbaal opgemaakt, waarna de stukken naar de betrokken autoriteiten in Frankrijk zijn doorgezonden. ONGEEUK BIJ DE BOUW VAN EEN TINBAGGERMOLEN. Maandagmorgen is op den bij J. K. Smit's Scheepswerven te Kinderdijk in aanbouw zijn- den binbaggermolen een ongeluk gebeurd. Tijdenis het plaatsen van 'een wierbak is die takel waarmede dit onderdeel moest worden opgeheschen, gebroken, waardoor de 17-jarige J. Snijders te Nieuw-Lekkerland een gedeelte van dezen take! op het hoofd kreeg. S. viel met een ernstige wond aan het hoofd bewus- teloos neer. Na voorloopig door Dr. van Waesbergen te zijn verbonden is hij in ern stige toestand naar de ouderlijke woning ver- voerd. DOODEUIJK ONGELUK. Maandagmiddag is in de Helmersstraat te 's-Gravenhage de 67-jarige voerman W. J. K wonende aan de Madoerastraat het slacht offer geworden van een noodlottig ongeluk. Terwijl hij een met paard bespannen en met bout geladen vrachtwagen door de inrijpoort van een houthandel in genoemde straat wilde binnenrijden moet de man n.l. met het hoofd tegen den steenen 'bovenkant van die poort op zoodanige wijze in aanraking zijn gekomen, dat hij op slag werd gedood. Personeel van den houthandel d'at den voer man van den bok zag vallen snelde onmiddel- lijk toe, 'doch de levensgeesten waren toen reeds geweken. Uitwendig had de man slechts een onbeduidende verwonding bekomen. Het was voor de tweede maal, dat K. deze poort zou binnen rijden. Maandagochtend nl. was hij daar voor het eerst binnengekomen en had toen voldoende opgelet, 's middaigs is het hem noodlottig geworden. Men heeft nog rekenmg gehouden met de mogelijkheid dat de man een hartverlamming had gekregen. Een nader medisch onderzoek zal moeten uitwijzen of deze mogelijkheid geheel buiten gesloten dient te worden. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Zaterdagmiddag is de 18-jarige leidekker F. Verzandvoort uit Berliaum (N.-B.), die werk- zaam was op het dak van de R.K. bewaar- school te iSchijndel, in aanraking gekomen met een draad van het electrische net. De jongen bleef een oogenblik aan den draad hangen en daarop stortte hij neer. Hij was op slag dood. FIETSER DOOR EEN AUTO GEGREPEN EN GEDOOD. Zondagavond om half twaalf reed over den Jutfaaschenweg te Utrecht, een personenauto uit Noord-Brabant. Toen deze auto de Am- stelstraat naderde, kwam het voertuig in aan- rijding met een fiebser, idie de Jutfaasschen- weg wilde opdraaien in de richting van de Jeremiebrug. De wielrijder werd een eind- weegs medegesleept. Toen hij werd1 opgeno- men, bleek hij reeds te zijn overleden. Het slachtoffer ds een 65-jarige man uit Zeist. Zijn lijik is overgebracht naar het bureau Tolsteeg. De chauffeur van den auto heeft tegenover de politie verklaard, dat hij den wielrijder plotseling voor zich zag ver- schijnen en dat de tijd ontbrak om te remmen. Vergadering van Dinsdag 6 April 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer F. Blok, Burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, 5- J- van Bendegem, A. Th. 't Gdlde, C. Hamelink, A. van 't Hoff, P. de Jonge, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. Van Bendegem, C. Th. van de Bilt, F. Dieleman en A. P. Esselbrugge, be nevens de Secretaris J. L. J. Maris. Afwezig de heer J. Fanoy. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij deelt mede, dat van den heer Fanoy be richt is ingekomen, dat de korte tijd tusschen oproep en vergadering oorzaak waren, dat hij zich voor de vergadering van heden niet kon vrijmaken. 1. Notulen. Wordt voorgesteld, de notulen der vergade ring van 17 December 1936 en 9 Februari De zes dagen oponthoud in Dubrovnik zullen we niet licht vergeten. Om 10 uur komen we aan boord. Alles wat we morgen niet noodig hebben moet: opg,^^gen„ worden, zoodat het tamelijk laat is voordat we gaan slapen. Dinsdag 9 Maaxt. De dag van vertrek uit Dubrovnik. Onnoodig te zeggen welk weer het is. Traditiegetrouw regent het. Om half 10 komt er een sleepboot langszij. De muziek en de gewapende wacht staan op het tentdek aangetreden. Langzaam wordt de afstand tus schen de kade en het schip grooter. De sleep- boot heeft de tros los gegooid en stoomen we op eigen kracht verder. Toen we nog in de haven lagen, leek het of er geen wind was, maar nu we eenmaal buiten zijn, begint het lieve leventje. De wind wordt steeds sterker en vdor het avond is staat er een flinke storm. We hebben den wind pre- cies op den kop, zoodat het schip geweldig te keer gaat. Vodrop op den bak kan men niet komen, want dan loopt men gevaar om door een stortzee buiten boord te worden gezet. De golven viiegen overal over heen. Zoo erg als nu hebben we het nog niet gehad. Het aantal zeezieken stijgt dan ook met het uur. Onze divisie kan om 8 uur al naar kooi, waar tegenover staat, dat we er 's morgens om 4 uur weer al uit moeten. Iedereen hoopt, dat het morgen beter weer is, want het is nu wel een beetje te erg. Woensdag 10 Maart. Om kwart voor vier wordt onze divisie gepord. We merken al direct dat er nog beweging is in het schip. Beter gezegd, het stormt nog. Toch komt er niet zooveel water ^meer over en het regent niet meer. Om half zeven is het overal". Het is beslist grappig om te zien, hoe we 1937 vast te stellen, zooals deze in druk zijn verschenen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, houdende definitieve vaststelling der rekeningen van de gemeente, van het Gas- bedrijf en het Vleeschkeuringsbedrijf over 1935. Aangenomen voor kennisgeving. b. Het raadsbesluit van 17 December 1936, tot wijziging der begrooting voor den dienst 1936, voorzien van bewijs van goedkeuring door Gedeputeerde Staten. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een missive van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij wordt medegedeeld, dat het raadsbesluit van 17 December 1936, tot wijziiginig der instructies van den keurings- veearts-hoofd van dienst en den tweeden keu- ringsveearts door hen wordt goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, betreffende het verzetten van de kermis te Uzendijke. Indien bezwaren moch- ten bestaan, worden deze voor 15 April a.s. ingewacht. Aangenomen voor kennisgeving. e. Het raadsbesluit van 9 Februari ,1937, tot vaststelling eener verordening op de hef ting van hondenbelasting, voorzien van be wijs van koninklijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een schrijven van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbiji wordt verzocht, art. 1 der capitulantenverordening te wijzigen zoo danig dat inplaats van de daarin vermelde cijfers ,,23" en „25" wordt gelezen „(a)". Aangezien deze wijziging van geen ver- strekkende beteekenis is, wordt voorgesteld, deze wijziging alsnog in de vastgestjelde ver ordening te verwerken, en deze opnieuw zoo danig vast te stellen. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. De wijziging der verordening op de heffig van secretarieleges en opcenten ge- meentefondsbelasting, vastgesteld bij raads besluit van-24 November en 17 December 1936, voorzien van bewijs van koninklijke goedkeu ring. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van den Minister van Sociale Zaken, waarbij wordt bericht, dat zij- nerzijds geen bezwaar bestaat tegen de ver- mindering der huur van de woningen der Ver- eeniging tot verbetering der Volkshuisvesting tot 2,25 per week. Jaarlijks v66r 1 Februari wordt een voorstel tot handhaVing of wijziging der goedgekeurde huren tegemoet gezien. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het jaarverslag van het Zeeuwsch- Vlaamsch Borgstellingsfonds te Ter Neuzen over 1936. Aangenomen voor kennisgeving. j. Het rapport van het accountantsbureau Moret en De Jong te 's Gravenhage betreffen de de controle der rekeningplidhtige ambte- naren over 1936. Hieraan ontleenen wij, betreffende het gas- bedrijf, dat in 1936 geproduceerd zijn 643.852 M3. gas, waarvoor zijn gebruikt 2.319.584 K.G. kolen, zoodat de gasproductie per 1000 K.G. kolen foedroeg 277 M3. (1935 279 M3.). De opbrengst over 1936 was. moest zijn f 17002,45, hetgeen overeenkomt met de in de kas bevonden en in het proces- verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een schrijven van A. van Maale en 5 anderen, van den volgende inhoud: Ondergeteekenden, leden der Commissie tot stichting van een Axelsche boerenkamer, komen tot UEdelachtb. heeren met het ver- zoek om bij den ibouw van het nieuwe stadhuis eenige ruimte. vrij te willen houden, om aan de Boerenkamer onderdak te verschaffen. Zij durven dit verzoek doen om de volgende redenen: le. Axel is steeds het centrum geweest van het Land van Axel, met zijn typische boeren- bevolking met haar eigen kleederdracht en gewoonten; 2e. Axel is langzamerhand haar positie van vqpraanstaand centrum ontnomen en wordt veel ontnomen, waardoor het meetelde onder de vooraanstaande plaatsen van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen 3e. De iboerenibevolking dreigt haar eigen- dommelijke kleeding, huisinrichting en ge woonten te verliezen. Reeds is het moeilijik om de oude kleederdracht, oude gebruiks- voorwerpen en gereedschappen te verzamelen; 4e. Komt er niet spoedig een ruimte, waar deze kleeding en dergelijke worden bewaard, dan zal later het onmogelijk zijn, deze te kun nen verkrijgen; 5e. De Commissie heeft gepoogd uit eigen mid jelen deze Boerenkamer te stichten en kan dit, als haar de ruimte hiertoe beschikbaar wordt gesteld; 6e. Waar het college van Burgemeester en Wethouders uwen raad heeft medegedeeld, volgens door ons ontvangen schrijven d.d. 11 Dec. 1934, dot zij tegenover d,eze zaak zeer sympathiek staat en dat, zoodra er een ver zoek komt en de mogelijkheid is aanwezig om djt in te willigen, zij met positieve voorstellen bij den raad zal komen, zoo achtte onze com missie het nu de tijd om bij U Edelachtbare heeren aan te kloppen, om ons een gesdhikte ruimte te verleenen, waarop bij den bouw kan gerekend worden, om daarin het typische van het verdwijnende Axelsche boerenleven voor het nageslacht te bewaren en ten toon te kun nen stellen. Burgemeester en Wethouders stellen voor. dit adres te zijner tijd te behandelen bij het plan voor een nieuw raadhuis. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 3. Beeediging le commies ter secretarie tot plantsvervangend gemeentesecretaris en waarn. gemeente-ontvanger. Burgemeester en Wethouders berichten, dat tengevolge van het vSrtrek van den heer L. de Feijter naar elders die voor beiide functies was aangewezen, wordt voorgesteld om den nieuw benoemden len commies ter secretarie in deze zitting te beeedigen. De aanwijzing van deze beide functie's ge- schiedt door Burgemeester en Wethouders. De eerste functie geschiedt op grond van het reglement van orde op de vergaderingen van het college van Burgemeester en Wethouders en de 2e functie geschiedt ook door datzelfde college op gromd van het bepaalde in de in- structie van den gemeente-ontvanger. De beeediging geschiedt overeenkomstig de bepalingen van de Gemeentewet. De heer M. OGGEL komt ter vergadering en legt in handen van den Voorzitter de ver- eischte eeden af. De VOORZITTER: Namens den raad feli- Aantal M3. Axel Totaal bedrag Ter Neuzen T otaal Gemiddeld per M3. cent Licht-en kookgas Kachelgas Industriegas Muntgas Straatverlichting 77.279 8.769,84 11.348 21.340 960,30 4.500 15.096 782,04 5.180 157.179 18.382,83 11.695 51.755 3.722,33 7.192 Totaal afgeleverd te Axel 322.649 M:;. gas en te Ter Neuzen 251.554 M3. gas, tegen ge middeld voor Axel 10.316 cent per M3. en voor Ter Neuzen 10,796 cent per M3. De heer VAN 't HOFF merkt op, dat hij zich voorbehoudt indien hij dit noodig oor- deelt hierop nader terug te komen. Er is nog geen vergadering der gascommissie ge weest, waarom hij dit voonbehoud wenscht te maken. Aangenomen voor kennisgeving. k. Proces-verbaal van de op 15 Maart 1937 gehouden opneming van boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat het batig slot over het dienstjaar 1935 be- draagt, voor den gewonen idienst 20862,91, voor den kapitaaldienst 3236,65, dat ten bate van het dienstjaar 1937 komt het batig slot der vastgestelde rekening over 1934, voor zoover dat niet reeds in de vastgestelde reke ning over 1936 is verantwoond 3500,dat de inkomsteti over den dienst 1936 tot op datum beliepen f 274295,79, en 'die over den dienst 1937: 15651,22, hulpjoumaal school- geld 7,40, totaal 317.553,87; dat de uitgaven over den dienst 1936 tot op datum bedroegen 275.538,60, die over den dienst 1937: 25012,82, totaal 300.551,42, zoodat in kas ons aan dek staan te wasschen. Zoo nu en dan maak je een schuiver, dat je kalm je buurman staat af te soppen, inplaats van jezelf. Veel zeezieken zijn er niet meer en wordt er flink gegeten. Het is vandaag weer waschdag. Morgen gaat divisie B plunje wasschen en 's middags divisie A en C. Intusschen is de wind niet meer zoo sterk, ofschoon het schip toch nog aardig te keer gaat. Om 1 uur zien we aan stuurtooord het vasteland van Italie aan den horizon opduiken. We moeten dus in de buurt van de golf van Taranto zijn. Met dit weer zijn de zeuntjes er nog het slechts aan toe. Dat zijn de jongens die voor den bak moeten zorgen, eten halen enz. enz. Tevens moeten ze het verblijf schoonhouden. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat ze daar- door bijna niet aan dek komen. De patrijs- poorten kunnen natuurlijk niet opengezet wor den, daar anders het benedenschip spoedig onder water zou staan. Het gevolg van een en ander is, dat de temperatuur niet erg koel is, allemaal factoren om je een ellendige zee- ziekte te bezorgen. Maar we geven ons niet. 's Avonds onder de lessen wordt ons een gewichtig nieuws medegedeeld. Het schip heeft n.l. order gekregen om met den meest mogelijken spoed op te stoomen naar de Spaansche wateren en daar te blijven patrouil- leeren, tot de „Java", die op de thuisreis is uit Indie en die vandaag Colombo heeft ver- laten, deze taak van ons ovemeemt. De oor zaak hiervan is, dat de Spaansche opstande- lingen een Hollandsch schip hebben aangehou- den en naar een Spaansche haven hebben op- gebracht. Wiat zal daaruit voortvloeien Hoogstwaar- schijnlijk zullen we nu Bordeaux niet zien. Om 9 uur 's avonds hooren we van het pers- bureau A.N.P. bevestiging van voomoemd be- Aantal Totaal Gemiddeld Aantal Bedrag M3. bedrag per M3. M3. cent 113.774 12.933,01 11.367 191.053 21.702,85 23.650 1.064,25 4.500 44.990 2.024,55 16.170 915,41 5.661 31.266 1.697,45 97.960 11.704,83 11.949 255.139 30.087,66 - 51.755 3.722,33 citeer ik u met deze benoemingen, en spreek de hoop uit, dat u de plichten, die u in dezen zult hebben te vervullen, getrouwelijk zult waarnemen. Ik vertrouw, dat u deze hoop niet zult beschamen. 4. Vaststellen instructie controleur steun- verleening, en benoeming agent arbeids- bemid,deling en werkloosheidsverzeke- ring, tevens controleur der steunver- leening. Burgemeester en Wethouders schrijven den raad: Voor den te benoemen controleur der steunverleening is nog geen instructie vastge steld. Aangezien het een functie is, die met deze benoeming in het leven geroepen wordt, wordt voorgesteld voor dien ambtenaar vast te stellen de navolgende INSTRUCTIE voor den controleur belast met de controle op de uitvoering der steunregeling voor werkloozen in de ge meente Axel. Artikel 1. De controleur wordt benoemd, geschorst en ontslagen door den gemecnteraad. Burgemeester en Wethouders dienen voor de richt. Nog nooit hebben we met zooveel be langstelling naar de persberichten geluisterd. Ik zal dezen dag maar weer afsluiten, want we hebben de hondenwacht. Donderdag 11 Maart. We treffen mooi weer op onze wacht van 124. Bijizonderheden doen zich niet voor. Om 4 uur gaan we onze onderbroken nachtrust voortzetten tot half 7. Ik moet er om 6 uur al uit, daar mij een hooge onderscheiding is te beurt gevallen, ik moet n.l. zeuntje zijn aan bak 6. Het is nog wel winderig, maar toch mooi weer. Het schip ligt dan ook veel rustiger dan gisteren en eergisteren. *Onze route is nu niet door de straat van Messina, maar om het eiland Sici- lie heen. Misschien zullen we dus in de buurt van Malta nog iets van de Engelsche Middel- landsche Zeevloot te zien krijgen. Zoo nu en dan zien we een stukje van de Afrikaansche kust. Js Middags wordt er weer door alien normaal gegeten, want van zeeziekte is geen spoor meer te ontdekken. Aan den horizon zien we enkele rookpluimen en even later 7 of 8 oorlogsschepen. Aangezien ze weer ver- dwijnen hebben we niet kunnen vaststellen van welke nationaliteit ze waren. Hoogst- waarschijnlijk zullen het wel Engelsche ge weest zijn. De avond gaat verder kalm, zon der bijzonderheden voonbij. Vrijdag 12 Maart. Traditiegetrouw is het vandaag generaal schoonschip. Op zoo'n dag wordt alles afgesopt en schoongemaakt. Voor al het dek wordt geducht onder handen ge nomen, zoodat het 's middags als nieuw is. Het weer is prachtig en we zien geregeld land, 's Middags krijgen we nog lessen. Deze dag gaat verder zonder stoornis voorbij en kan ik hem afsluiten met „Alles Okde aan boord".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6