ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9592 WOENSDAG 14 APRIL 1937 77® Jaargang Binnenland. Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. Ok TWEEDE BLAD D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS NEUZENSCHE COURANT GESOHENK VOOR PRiNSELIJK PAAR. Naar gemeld wordt, hebben de Belgische scholieren, die op het oogenblik in ons land vertoeven, Zaterdag JJ. te 's-Gravenhage een album met eigen teekeningen overhandigd voor het Prinselijk Paar. Dit geschenk is be- doeld als een blijk van sympathie van Belgie's jeugd voor de Nederlandsche Kroonprinses en haar Gemaal. BELANGRIJKE OPDRACHT VOOR DE PHILIPSFABRIEKEN. Naar uit Gen&ve gemeld wordt, is aan de Philips-fabrieken opdracht gegeven tot leve ring van de door haar ontworpen complete ge- luidsversterking-installatie voor het nieuwe Volkenbondspaleis te Geneve. Hoewel nog geen details bekend zijn, staat het reeds vast, dat dit de grootste permanente electro-acoustische installatie van Europa zal worden. HET VAOCINATIEVRAAGSTUK. In de Zondag te Amsterdam gehouden bui- tengewone algemeene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst werd na een uitgelbreide dis- cussie een motie van de afd. Utrecht, Schie dam en Wlageningen betreffende het vaccina- tievraagstuk aanigenomen met 103 (31 afdee- lingentegen 78 (15 afdeelingen) stemmen. De motie luidt: TotJdat blijkt, dat de kans op een invasie van pokken gering is en (of) dat de gevaren, van een invasie van pokken te duchten, door een gewijzigd karakter dezer ziekte belang rijk verminderd zijn, is, behoudens uitzonde- ringsbepalingen ter gemoetkoming aan ge- moedslbezwaren en bij medisehe contra-indica- tie, invoering van een directen vaccinatie- plicht op zeer jeugdigen leeftijd, zooals de meeste andere Europeesche landen dien ken- nen, noodig. DE N-S.B.-CANDIDATEN VOOR DE TWEEDE KAM10K. De N.S.B. zal naar ,,Volk en Vaderland" meldt 2 candidaten-lijsten voor de Tweede Kamerverkiezingen indienen; le lijst: Gronin- gen, Frieeland, Drenthe, Overijssel, Gelder- land, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland 2e lijst: Limiburg, Noord-Brabant en Zeeland. De candidaten zijn: le lijst: 1. Ir. A. A. Mussert, voorzitter der N.S.B.2. C. van Geelkerken, secretaris der N.S.B.3. G. Dieters, landbouwer te Anner- veen (Dr.); 4. H. J. Woudenberg, pi. v. kring- leider van Kennemerland te IJmuiden; 5. W. O. 'H. Koster, koopman te Geldermalsen; 6. M M. Rost van Tonningen, hoofdred. Nat. Dag- blad te Den Haag; 7. E. J. Geldorp, gen. maj buiten dienst K.N.I.L. te Den Haag; 8. G. F Vlekke, hoofd eener lagere school te Amster dam; 9. J. H. L. de Bruin, houder van een ver- zekeringskantoor te Amstelveen; 10. A. J. van Peperstraate, automonteur te Rotterdam; 11. J. Ph. van Kampen, kantoorfbediende te Am sterdam; 12. C. W. Ongers, winkelier te Am sterdam; 13. Jhr. E. J. R. M. van Bdnning- hausen, advocaat en procureur te Oldenzaal; 14. A. J. Spelt, landbouwer te Hoevelaken; 15. W de Rijke, advocaat en procureur te Haarlem; 16. A. Froma, landarbeider te. Bie- rum (Gr.); 17. J. van Hoey Smith, reeder te Rotterdam; 18. G. de Jong, landbouwer te Bertgum (Fr.); 19. F. O. Bruyning, arts te Dordrecht en 20. A. J. Aeilkema, ex-president Raad v. Just, in Indie, te Den Haag. 2e lijst: 1. Mussert; 2, graaf De Marchant 'et d'Ansembourg, thans nog lid der Eerste Kamer; 3. R. H. Kamphuis, mijnwerker te Sittard; 4. J. A. Dekker te Goes; 5. H. G. J M. de Bock, koopman te Kerkrade; 6. W. A Herweijer, ingenieur te Aken (Duitschl.); Jhr. Mr. W. v. d. Goes van Naters te Zeist; 8. A. T. C. Donders, koopman te Tilburg; 9. H. Hendriks, kaaskoopman te Ouderkerk a. d. IJssel; 10. J. H. Meyer, tuinder te Montfort (Ij.); 11. M. F. L. H. Welters, ,,industrieleider" te Tegelen; 12. H. W. Paes, aannemer te Nij- megen; 13. A. J. Ilcken, ingenieur te Zierik- zee; 14. K. H. H. H. P. L. Mentjens, timmer- man te Nieuwstadt (L.)15. A. de Waard, landbouwer te Dubbeldam; 16. J. W. Frowein, adv. en procureur te Arnhem; 17. W. R. Jager, hotelhouder te Markelo; 18. J. D. de Ruyter, koopman te Ginneken; 19. J. C. Koert, land bouwer te Wlolphaartsidijk en 20. L. P. J. A. Munnichs, landbouwer te Echt (L.). OPDRAOHT VOOR DEN BOUW VAN VIER DUIKBOOTEN. De Minister van Defensie heeft opdracht ge geven voor den bouw van vier duikbooten, type O 16, waarvan twee stuks zullen worden gelbouwd door de Koninklijke Maatschappij ,De Schelde" te Vlissingen en twee stuks door de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. iDe machines voor deze booten werden reeds in Maart besteld bij de Koninklijke Maat schappij ,,De Schelde". De torpedobuiizen en het geschut zullen wor den vervaardigd door Wilton-Feijenoord. De duikbooten zullen een waterverplaatsing hebben van 950 ton boven water en van 1200 ton onder water. De capaciteit van de moto- ren van de nieuwe duikbooten zal belangrijk grooter zijn dan van die van de O 16. Laatst- genoemde boot had twee motoren van 1600 P.K., de nieuwe booten zullen voorzien zijn van twee motoren van 2500 P.K. Deze groo- tere capaciteit is van belang voor de snelheid. De O 16 kon 18 knoopen loopen, de nieuwe schepen zullen 19% knoopen kunnen halen. De lengte over alles is 77.525 M. Het ligt in het voomemen van ,,De Schelde" twee nieuwe hellingen te bouwen. De leveringstermijn is twee a twee en een half jaar. levering van grondstoffen Belgische en Congoleensche aan Duitsehland. Dit ge- rucht lijkt ons niet geheel ongegrond, daar het geheel in de lijn van de tot dusver door Duitsehland tegenover Belgie gevoerde poli- tiek ligt. Reeds bij vroegere gelegenheden is geble- ken, dat Duitsehland dergelijke concessies aan Belgie doet, waardoor het de Belgische hou- ding ten aanizien van het Derde Rijk hoopt te wijzigen en de basis voor een Duitsch-Belgi- sche toenadering denkt te leggen, bij voor- keur ten koste van Nederlandsche havens, in- zonderheid van Rotterdam. Eenige waak- zaamheid anderzijds zal dan ook in dat op- zicht zeer zeker niet misplaatst zijn. Vermelden wij ten slotte, dat de besprekin- gen der Oslo-landen te Brussel onder voorzit- terschap van den heer Hirschfeld, den direc- teur van het departement van Economische Zaken en leider van de Nederlandsche dele gate, gevoerd zullen worden. Onze delegatie bestaat voorts uit de heeren A. Hooft, van het departement van Buitenlandsche Zaken, Dr. Noe, van het departement van Kolonien, Dr. A. Philipse en Mr. Hamming, beiden van het departement van Handel, NijVerheid en Scheepvaart. HR. MS. GEZANT IN SPANJE. De heer R. C. T. Roosmale Nepveu, Hr. Ms. gezant in Spanje, is bestemd om, na het ver- trek van den heer L. G. van Hoom, die zoo als dezer dagen is medegedeeld, naar Boeka- rest zal worden overgeplaatst, als Hr. Ms. ge zant in Oostenrijk en Hopgarije op te treden. door AGATHA CHRISTIE. 49) Vervolg. Hij ging midden op de oprijlaan staan en stak zijn arm op. De auto stopte en na een paar woorden met den chauffeur liep Lemoine om den wagen heen en klom achterin. Ter- wijl de auto zich in beweging zette nam hij nog, met zwierige beleefdheid, zijn hoed voor Virginia af. Van de plek waar ze stonden, bleven Bill en zijn metgezellin met lichtelijk verwonderde gezichten de auto staan nakijken. Juist, toen deze om den hoek bij het boschje heenzwenkte, viel een bruin leeren valies er af. De auto reed voort. ,,Ga mee!" zei Virginia tegen Bill. ,,Daar krijgen we iets te zien, dat vast de moeite waard is. Dat valies hebben ze eruit ge- gooid!" ,,Niemand heeft 't gemerkt," zei Bill. Zoo snel ze konden, liepen ze naar het be- wuste valies toe. Juist toen ze het bereikt hadden, verscheen Lemoine van den anderen leant om den hoek van de oprijlaan. Hij zag er warm uit van het harde loopen. ,,Ik heb, tot mijn spijt, terug moeten gaan," vertelde hij met een opgewekt gezicht. „Ik heb iets vergeten." ,,Dit?" vroeg Bill met een gebaar naar het valies. Het was een mooie bruin-leeren tasch met de initialen „H. I." in een der hoeken. OONFERENTIE VAN DE OSLO-STATEN. Maandagochtend zijn te Brussel de bespre- kingen begonnen van de deskundigen van de staten, welke de conventie van Oslo hebben onderteekend. Deze bijeenkomst heeft ten doel de werk- zaamheden, welke eenige weken geleden te 's Gravenhage zijn begonnen tot het uit den weg ruimen van de belemmeringen voor den handel tusschen de zes landen van het Oslo- blok voort te zetten. De correspondent van het Handelsblad te Brussel schrijft Het optimisme, waarmede aanvankelijk het initiatief van Dr. Colijn tot hervatting der Oslo-besprekingen werd begroet, heeft inmid- dels plaats gemaakt voor een veel minder hoopvolle stemming, daar intusschen is ge'ble- ken, dat de klip waarop de vroegere poging tot verwezenlijking van de Oslo-gedachte is gestrand de Engelsche opvatting inzake de kwestie van de meestbegunstiging nog al- tijd een dreigend obstakel is gebleken. Jh diplomatieke en politieke kringen is Brus sel is men dan ook van oordeel, dat de her- nieuwde poging der Oslolanden, om weder- zijds de boeien van het onderlinge handelsver- keer te slaken, slechts tot resultaat kan lei- den in het kader van een breeder opgezet plan. In dit verband ziet men met bijzondere belangstelling uit naar de resultaten van het onderzoek, dat minister-president Van Zee- land op verzosk van Engeland en Frankrijk zal instellen, teneinde na te gaan, of het oogenblik nog niet is aangebroken om in on- derling overleg een algemeene verlaging van de Europeesche tolmuren te overwegen. Nu de Brusselsche verkiezing met al zijn romp- slomp en herrie achter den rug is, zal de Bel gische premier onverwijld met een onderzoek beginnen. En men gelooft hier, dat de confe- rentie van de vertegenwoordigers der Oslo landen belangrijk materiaal voor dit onder zoek zal opleveren. Andermaal duiken er hier geruchten op, vol- gens welke aan het bezoek vein den Duitschen minister van' Economische Zaken, Dr. Schacht, aan Brussel, dat deze week zal plaats hebben, bijzondere beteekenis zou zijn toe te kennen. Wij hebben er vroeger reeds op geweeen, dat het bezoek van den heer Schacht was aange- kondigd, lang voor er sprake was van een nieuwe bijeenkomst der Oslo-landen te Brus sel, en dat er tusschen deze beide feiten niet het minste verband bestaat. Volgens een ander gerucht zou de heer Schacht van zijn verblijf te Brussel gebruik willen maken om een balletje op te gooien over een verhooging van h§t Duitsche transi- toverkeer via Antwerpen. In ruil natuurlijk voor Belgische concessies op ander gebied, waarbij men wel in de eerste plaats zal heb ben te denken aan credietfaciliteiten bij de ,,Wp.t jammer!" zei Lemoine opeens em- stig. Zeker er afgevallen. Zullen we 't zoo lang op een veilig plaatsje neerzetten?" Zonder antwoord af te wachten, tilde hij de tasch op en droeg haar naar den kant van den weg. Daar zette hij zijn vracht neer, boog zich erover heenmaakte een paar vlugge bewegingen met iets, dat bij het han teeren glinsterde en... het slot sprong open. Tegelijk hiermee onderging de geheele man eene verandering, van indolent werd hij actief; toen hij begon te spreken klonk zijn stem zelfs anders. ,,Vlug!" zei hij. ,,Kijk of de auto er aan komt. Ziet u haar?" Virginia keek de oprijlaan in de richting van het huis af. ,yNee", zei ze. „Goed." Vlug en handig pakte hij het valies uit. Een flesch met zilveren dop, een zijden pyjama, een collectie sokken kwam op het mos te lig- gen. Opeens was het, of zijn geheele wezen verstrakte. Hij greep iets, dat er uitzag als een rol zijden ondergoed, van onder een smo king vandaan en rolde het vlug uit. Bill liet een half gegmoorden uitroep hoo- ren. Binnen in de rol zat een revolver! „Ik hoor de claxon," zei Virginia. Vliegensvlug pakte Lemoine de tasch weer in. De revolver rolde hij in een grooten zijden zakdoek, dien hij uit zijn borstzakje trok en liet het pakje in zijn zak verdwijnen. Daarna drukte hij het slot dicht en keerde zich tot Bill. ,,Neem die tasch op. U bent met u tweeen. Madame blijft bij u. Laat den wagen stop- pen en zeg, dat het valies .van de vrachtauto afgevallen is. Laat mij er buiten." Bill gehoorzaamde. Met Virginia posteerde hij zich midden op den weg en geen halve minuut later zwenkte de groote Lanchester auto den hoek om. De chauffeur minderde vaart en stopte naast de groep midden op deri NA DE BRUSSELSCHE VERKIEZING. Het resultaat van de Zondag te Brussel gehouden tusschentijdsche verkiezing, waar minister-president Van Zeeland tegenover den Rex-leider Degrelle sltond, is, schrijft de N. R. Crt., voor velen een verrassing igeworden. Wel stond het vast, dat Van Zeeland de meer- derheid der stemmen aohter zijn naam zou vereenigen, maar weintgen zouden Zaterdag hebben durven voorspellen, dat deze meerder- heid zoo groot en zoo overtuiigend zou zijn. Want niet alleen heeft Van Zeeland de stem- men behouden,, die bij de voorgaande stem ming op de partijen, die hem nu steunden, waren uitgebrachlt. Degrelle heeft zelfs een vier duizend stemmen aan zijn tegenstander moeten afstaan. Degrelle heeft moeten ondervinden, dat zijn propaganda-manoeuvre, een tusschentijdsche verkiezing uit te lokken, een mislukking is gewordten. Het eenheidsfront der regeerings partijen bleek heel wat sterker dan de Rexis ten verwachlt hadden. De splijtzwam, die op het oogenblik in verschillende partijen woe- kert, heeft niet ten g-unste van Rex gewerkt. Zij heeft zelfs niet tot blanco-stemmen kun nen bewegen. Overigens is het feat, dat het aantal blanco-atemmen zoo is teruggeloopen, wel een bewijs, hoezeer de verkiezmgsstrijd de menschen heeft aangegrepen. Dat zij aan den kant van Van Zeeland ten goede zijn gekomen, kan als een aanmoediging worden opgevat, dat velen, nu zij zich tot de keuze gedwongen voelen, van die zijde meer gematigdheid, meer ruimte vooii een tusschenpositie verwachten dan van de andere zijde. Een groote beteekenis moet zonder twijfel worden toegekend1 aan de interventie van kar- dinaal van Roey. De katholie'ken waren zeker niet de meest enthousiaste aanhangers van de candidatiuur Van Zeeland. Uit hun gelederen, .men denke aan de actie van oud-minister Sap, is soms seherpe critiek opgegaan. De katho- lieke partij heeft ten slotte haar goed'keuring aan de candidatiuur van Zeeland gehecht onder den druk van de socialistische leden der regee- ring. Algemeen had men verwachlt, dat juist uit het °katholieke kamp menige stem aan De grelle ten goede zou komen. Van verschillen de kanten sprak men dan ook van een strijd om de stemmen van een deel der aanhangers van de katholieke partij. De interventie van kardinaal van Roey heeft op dien strijd veel invloed gehad. Het ingrijpen van de kerke lijke macht heeft bereikt, wat aan geen wereldlijke macht ooilt gelukt zou zijn, nl. dat blijkbaar al deze stemmen naar den zijde zijn gevloeid. De eenheid in het katholieke kamp is be waard gebleven. Daarin schuilt ook het beslissende in de nederlaag van Degrelle. Hij moest zijn succes putten uit de innerlijke verdeeldheid der par tijen, maar deze bleek niet ver genoeg gevor- derd om dte stemmen naar het andere kamp te doen gaan. Degrelle is hierdoor niet ver- nietigd, Ook het nationaal-socialisme, al weit- tigen de omstandigheden deze vergelijkinig niet geheel, heeft wel eens een dergelijken terugval gekend en zij, die toen gemeend heb ben, dat dit het eind'e beteekende, hebben zich sterk vergist. Het ware onjuist om aan te nemen, dat het rexisme een eendagsvlieg zou zijn. Het zal de partijen voorloopig blijven bedreigen, maar het Belgische volk heeft nu den omvang van deze .bedreiging onder de oogen gezien. Het heeft, zij het dan ook in een verkiezingsistrijd, de werkelijke beteekenis en de grootte van Rex leeren kennen. Dat kan niet anders dan voordeelen hebben. Het zal kunnen voorkomen, dat men zich uit een overdreven angstgevoel tot ©en front zal vereenigd houden, een front dat dan sterk links georienteerd zou zrjn of worden. Hoewel de socialisiten niet na zullen laten een groot deel van het succes en terecht voor zich op te eischen, geeft de mate van het succes toch juist de andere partijen weer de macht zich tegen een te sterke druk te weer te stel- Ien. Zij weten nu, dat zij meer eenheid zijn en meer invloed kunnen hebben dan zij ver- moed hebben. De waarborgen voor een rus- tige ontwikkeling van de Belgische politiek zijn hiermede gegeven. Deze verkiezing zal heel spoedig worden vergeten; alle partijen hebben nagenoeg hun positie behouden, aldus Degrelle over het resultaat. Een kenschetsing, die juist is en een uitslag die slechts daarom zooveel en- thousiasme ontmoet, omdat men algemeen dacht, dat zulks niet het geval was. Daarom heeft deze verkiezing ook haar nuttige zijde gehad: zij heeft Belgie van een lasit bevrijd. Het land kan weer onbeklemd ademhalen en de minister-president kan zich weer geheel vrij wijden aan den opbouw van het land, een terrein waarop hij de laatste jaren reeds heel wat heeft tot stand gebracht. Juist in de komende weken, die te Brussel een reeks van belangrijke ondterhandelingen zullen brengen, komt het opnieuw bevestiigde binnenlandsche prestige hem zeer te stade. DE VREDE IN WEST-EUROPA. De BritschFranschBelgische diploma tieke besprekingen, door Belgie ingeleid en met bet doel dit land te ontheffen van zijn militaire verplichtingen tegenover Frankrijk en Engeland, aangegaan in de afspraak, die volgde op de geforceerde opheffing van het Locarno-pact, zijn tegen de verwachting in vlot en bevpedigend verloopen. Een officieele verklaring over de onderhandelingen en haar uitkomst is tot heden achterwege gebleven, maar er is geen.tegenspraak of rechtzetting gevolgd op de alo'm bekend gemaakte en om- standig gedocumenteerde berichten, die heb ben verteld, dat Engeland en Frankrijk den wensch van Belgie in vervulling hebben doen gaan. De twee groote mogendheden op haar beurt hebben haar voornemen, Belgie te hulp te komen, in'dien het onuitgelokt wordt aange- vallen, bevestigd. Belgie heeft de verzekering gegeiven, dat het met de maatregelen voor zijn landsverdediging al het mogelijke zal doen om aanvallen op zijn grondgebied en aantasting van zijn onafhankelijkheid te ontmoedigen. De internationale positie van Belgie wordt nu weer gelijk aan die, welke bestond zoo lang het Locarno-pact van kracht was. Maar stra tegist is er een belangrijk verschil nu er geen gedemilitariseerde Rijnland-zone meer is. Met de verdwijning van dat aact geldt ook de Duitsche belofte, dat Belgie nimmer zal wor den aangevallen, niet meer, al heeft Duitseh land zoo'n belofte weer voorgestelld in het kader van een West-Europeesche vredesrege- iing. De thans verkregen ElngelschFransch Belgische overeenstemming wordt beschouwd als een eerste stap op weg naar een dergelijke vredesregeling. Er is te Londen nog weinig hoop dat een West-Europeesch vergelijk bin nen niet te langen tijd zal kunnen worden Verkregen. Maar men zal moeten erkennen dat de onafhankelijker positie, die Belgie zal gaan innemen, althans meer bevonderlijk is voor overeenstemming op dit punt. Nu Belgie zijn vrijheid van beweging her- krijgt en niet langer met handen en voeten gebonden is aan Fransche en Engelsche inter- nationale politiek (of een combinatie ervan), staat het veel zuiverder tegenover Duitseh land. Het kan de vriendschappelijke betrek- kingen onderhouden met zijn grooten buur in het Oosten, die een groot deel van het Belgi sche volk verlangt en het kan niet meer ge- miengd worlden in conflicten die tusschen 'Duitsehland en andere mogendheden, in het Ibijzonder Rusland, zouden kunnen rijzen. Wat de mogelijkheden van een oorlogsvrij West-iEuropa betreft verdient aandacht dat de Daily Telegraph juist heeft doen weten, dat de diplomatieke onderhandelingen druk zijn geweest, maar dat ze de zaak niet veel verder hebben gebracht. Als Duitschland's koloniale aanspraken niet worden bevredigd, wil dit land de mogelijkheden van uitbreiding van zijn gebied in Europa voor oogen blijven houden. Wlat 'Belgie betreft verlangt het, dat Belgie terug zal gaan naar zijn ,,durende onzijdigheid" van voor den oorlog. Dat zou beteekenen, dat Belgie in gegeven intemationale omstandigheden niet zou kun nen kieizen of deelen; en het zou waarschijn- lijk ook beteekenen dat Belgie zijn verplich tingen als lid van den Volkenbond, die haar beteekenis behouden in een veiligheidsstelsel voor West-Europa, niet meer zou behoeven na te komen. Belgie is niet bereid zoo ver te gaan om het Duitsehland naar den zin te maken. Als minister Eden straks naar Brussel gaat zal er, al wordt er formeel niet onderhandeld, zeker van gedachten worden gewisselld over de hangende problemen. Men schrijft aan de Belgische regeering het verlangen toe de vre- despogingen voorloopig te beperken tot West- Europa. In Brussel zou men het niet eens zijn met de historische uitspraak van Litwinof dat de vrede ondeelbaar is. In het openbaar heeft de Britsche regeering deze uitspraak, althans voor zoover het Europa betreft, klaar- blijkelijk onderschreven. De Britsche politiek is tot heden gericht geweest op een algemeene Europeesche regeling. EEN REUSAOHTIG STANDBEELD VAN LENIN. Het nieuwe ,,Baleis der Sovjets", dat op het oogenblik te Moskou igebouwd wordt, zal, zoo als bekend door een stanidfoeeld van Lenin ge- kroond worden. Reed's van tevoren stond het vast, idat dit standbeeld enorm groot zou wor den. Thans weet de Iswesitija mede te deelen, dat alle tot nog toe gemaakte plannen als onbevredigend worden beschouwd. Het monu ment zou oorspronkelij'k 75 meter hoog wor den, maar op het oogenblik is men besloten, met niet minder dan 100 meter genoegen te nemen. Dit zou, naar het blad schrijft, nood- zakelijk zijn, om de ware grootte van Lenin te symboliseeren. Klaarblijkelijk zit in Sovjet- Rusland dius de grootte in de lengte. BEPERKING VAN HET GEBRUIK VAN GOUD EN ZILVER VOOR DE INDUSTRIE. In het Duitsche staatsblad is een tweetal verordeningen verschenen, waarbij het gebruik van goud voor decora tie van porcelein en voor tafelserviezen beperkt wordt. De voor het buitenland bestemde productie en de copieen van historische modellen zijn van deze beper- king vrijgesteld. Voorts wordt de vervaardi- ging van zilveren voorwerpen, o.m. vaatwerk en converts verboden. SUIKER RUBBER KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUKER. RUBBER, KOFFIE, CACAO. CATOEN. ALLE SRANEN ENi 1ER 8EUR2S VAX LONOEM LWERPOOL. HEW YORK. CH1CAGQ WIN KIR EC EKZ DAM U T*Woo> Na 300IM101S AMSTERDAM^. Smti Nh J. W 30012 - TN»yr»xiifclli CABlOt AM5TEBDAM Agent L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) weg. Bill zette het valies op de plaats naast den bestuurder en ging een stap achteruit. ,,Van de bagage-auto afgevallen," riep hij den man, toen de auto zich alweer in bewe ging zette, nog toe. „We zagen 't toevallig en hebben je opgewacht." Even zagen ze voor het raam bij de achter- ste bank een breed, gelig gezicht, dat hen verschrikt-verbaasd aankeek... dan schoot de wagen vooruit en verdween am de bocht uit het gezicht. Ze keerden zich om en gingen naar Lemoine terug. De Fransche detective stond achter een boom, met de revolver in de hand. Hij bekeek zijn vangst genietend. ,,Een kans op de honderd, dat 't een treffer zou zijn," zei hij, ,,Maar het schot is toeval lig raak geweest. Ik heb gewonnen." Hoofdstuk XXn. Het roode teeken. Hoofdrechercheur Battle stond in de biblio- theek van Wyvern Abbey. Voor een bureau, volgestapeld met papie- ren als de vleeschgeworden gewichtigheid zat George Lomax. Hoofdrechercheur Battle had ongeveer twintig minuten te voren de zitting geopend met een kort en zakelijk rapport. Daarna was Lomax aan het woord geweest en had Battle zich tevreden gesteld met enkele ddn- lettergrepige bevestigingen of ontkenningen en, als hem bij uitzondering een vraag gedaan werd, met een antwoord in telegramstijl. IVoor Lomax op de schrijftafel lag het bun- deltje ibrieven, dat Anthony denzelfden och- tend vroeg op zijn tafel had gevonden. „Ik hegrijp er niets, hoegenaamd niets van", zei Lomax geirriteerd, terwijl hij het bundel- tje opnam. ,,Ze zijn in geheimschrift, zeg je?" ,,Ja, mr. Lomax." „En waar zegt hij, dat hij ze gevonden heeft? Op zijn tafel?" Battle herhaalde woordelijk, voor de tweede maal binnen het half uur, het verhaal van Anthony over het vinden van het pakje brie ven. ,,'En toen heeft hij ze dadelijk naar jou ge bracht? Daarin heeft hij tenminste correct gehandeld. Maar wie zou ze in zijn kamer gelegd hebben Battle schudde het hoofd. „Dat is nu iets, dat jij moest weten," zei Lomax geprikkeld. ,,'t Klinkt, op zijn zachtst gesproken, zonderling, z6er zonderling. Wat weten we tenslotte van dien Cade? Hij is op ,,'De Schoorsteenen" verschenen op een bij uit stek geheimzinnige manier en onder zder ver- dachte omstandigheden en we weten niets, hoegenaamd niets van hem. Persoonlijk vind ik hem allesbehalve sympathiek. Helb je de noodige inlichtingen laten inwinnen?" Hoofdrechercheur Battle ging zich te buiten aan een geamuseerden glimlaeh. ,,We hebben. ons dadelijk met Zuid-Afrika in verbinding gesteld en zijn verhaal tot in alle details waar bevonden. Hij heeft op den datum door hem genoemd, James Mc G^ath in Boelowayo ontmoet. Eh vdor die ontmoe- ting was hij plaatselijke vertegenwoordiger van Castle, het agentschap voor tourisme." ,,Precies, wat je van zoo'n type kunt ver wachten," zei Lomax. „Hij heeft dat soort aplomb, dat in zoo'n omgeving succes heeft. Maar nu over deze brieven dienaangaande moeten er maatregelen genomen worden zoo spoedig mogelijk maatregelen genomen worden." De groote man achter het bureau blies zich van pure gewichtigheid op. Hoofdrechercheur Battle deed zijn mond open om iets te zeggen. Maar George Lomax was hem voor. ,,We mogen geen tijd verloren laten gaan. Deze brieven moeten onverwijld ontcijferd worden. Laat eens kijken. Wie is daarvoor ook weer de man? Er is iemand... een van de menschen die iets met het Britsch Museum te maken hebben. Weet alles en alles van ge heimschrift af. Tijdens den oorlog hoofd van ons departement geweest. Waar is Miss Os car? Die weet den naam wel... Zoo iets van Win Win „Professor Wynwood," zei Battle. ,JPrecies. Eigenaardig, dat me dat even ontschoten was. Hij moet onmiddellijk on- middellijk getelegrafeerd worden." ,,Is al gelbeurd, mr. Lomax. Een uur gele den ongeveer. Met den trein van 12.10 kan hij hier zijn." „Uitstekend! Uitstekend! Dat is dan weer in orde. 'n Pak van m'n hart, 'k Moet name- ljjk vandaag naar de stad. U kunt wel zon der mij voort?" ,,Ja, dat zal wel gaan, meneer." ,,Goed. Doe je best, Battle, doe je uiterste best. Ik heb 't op het oogenblik verschrik- kelijk druk." „Ja, meneer." „0 ja, dat wou ik je nog vragen. Waar- om is mr. Eversleigh niet met je mee geko men?" ,,Hij sliep nog, meneer. Ik heb u verteld, dat we den heelen nacht op geweest zijn." ,,0 ja, dat is waar. Ofschoon, hoe dikwijls ben ik niet heele nachten op! Ik most altijd onder hoogen druk werken 't werk waar- voor een gewoon-iemand zes-en-dertig uur noodig heeft, in vier-en-twintig afdoen, dat is mijn taak! Enfin, stuur mr. Eversleigh maar hierheen, dadelijk als je terugkomt. Zul je er om denken, Battle?" „Ja, meneer!" „Goed. En dan dit. Ik hegrijp volkomen, dat het noodig geweest is om hem, tot op zekere hoogte, in vertrouwen te nemen. Maar wat ik niet begrijp is, dat je 't eveneens noo dig gevonden hebt om mijn nicht, mrs. Revel, in te lichten. Acht je je wat dat betreft, ver- antwoord, Battle?" „Ja, 't moest. Met het oog op de ondertee- kening van die brieven, mr. Lomax." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5