RFMFFN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Oproep van Minister COLIJN aan het Nederlandsche Volk. No. 9591 MAANDAG 12 APRIL 1937 779 Jaargang Binneniand. Buitenland. EERSTE BLAD -*! «*r,v.,j6rr- %23uhwobi <tumnj9<*a mamtmmtmmmM nttMOSMfmm NEUZENSCHE COU RA ABONNEMENTSPRIJS: Biirnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr per post f 1,55 per 3 maanden Bij vnoruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige lan den f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abornementen voor bet buitenland alleen bjj v-ooruicbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 1 Vioor elken regel meer f 0,20. KUEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. dit blah VERSCHIJNT iederen ma an dag- woensdag- en vrijdagavond. In de deputatenvergadering van de Anti- Revolaitionaire Partij te Utrecbt beeft Minis ter Colijn Vrijdagmiddag, volgens >de N. R. Ct., de volgende rede uitgesproken. Een goede 15 jaar geleden deed Prof. Anema een geschrift het licbt zien, aldus spr., dat den titel voerde „Onze tijd en onze roeping". De stroomingen en ricbtingen van de toen- malige jaren, voor zoover die althans ook in onze gelederen vielen waar te nemen, werden door bem onder het oog gezien en besproken. Veel van hetgeen toen gezegd werd, beeft ook nil nog waarde, maar er is ook heel wat bij, dat ons zeggen doet: wat ligt dat al weer ver acbter ons. Heel wat van hetgeen we omtrent 1920 als gewichtig meenden te moeten zien, bleek achteraf van geringe of zelfs van ge- heel geen beteekenis te zijn geweest. Dat kan ons ook nu ovenkomen als we vragen naar de beteeikenis van de stroomingen en richtingen die thans de aandacht trekken en als we het bestek moeten uitzetten voor den daartegen- over te volgen koers. Het is met dit voorbehoud, dat ik thans uwe aandacht vraag voor onzen tijd en onze roeping daartegenover. En idan beperk ik mij niet tot verschijnselen in eigen kring ik laat die zelfs nagenoeg geheel rusten - maar ik neem deze gelegenheid te baat om mij te richten tot u en mede tot het Neder landsche volk als geheel, om te wijzen op wat ons volksleven bedreigt en wat we hebben te doen om dreigende gevaren te weerstaan. Voor deze vergadering bepaal ik mij vooral tot den algemeenen politieken toes land in ver- band met de a.s. verkiezingen. Het fascisme, uiting van een inter- nationale geestelijke strooming. De klaehten tegen het constitutioneel parlementaire stelsel. Voor de eerste maal sinds het midden der vorige eeuw worden de verkiezingen gevoerd in het teeken van den strijd tegen of voor het behoud van ons constitutioneel parlementair regeeringssysteem. Op zichzelf ware daaraan voor Nederland niet al te veel gewieht te hech- ten, want er is niemand die in emst met de mogelijkheid rekent, dat de constitutioneele monarchie met Oranje aan het hoofd vervan- gen zou worden door een systeem, waarbij Oranje in de schaduw zou komen te staan van een der onderdanen, en de rechtmatige volksinvloed, zooals die tot uiting komt in een door vrije verkiezingen in het leven geroepen volkisvertegenwoordiging, zou worden vernie- tigd. Dit alles schijnt voor Nederland ondenk- baar. En het is ook ondenkbaar, indien het Nederlandsche volk zich bewust blijft van den rijken schat, dien h.et in zijn historische staats- instellingen, in zijn constitutioneele monarchie bovenal, bezit. Maar dat is dan ook een vol- strekt onafwijsbare voorwaarde voor het be houd van hetgeen wij hebben, voor een krach- tig verweer tegen hetgeen we niet begeeren, omdat we het nieuwe, dat aangeprezen wordt, voor ons volk een ramp zouden achten. Zon- der een helder begrip waarom het bij dit al les gaat, zonder ibewuste activiteit bij het ver weer, kan er ook ten onzent van immuniteit tegen dit gevaar niet worden gesproken. Im- mers, men heeft hier niet te doen met een gril van een of andere bijzondere persoonlijk heid, men heeft evemnin te doen met op zich zelf staande toestanden in een bepaald land, al kunnen deze laatste, zooals in Duitschland het geval was de druk van het vredesver- drag van Versailles er wel in sterke mate toe bijdragen, aan zulke bewegingen de over- winning te verschaffen. Neen, wie het fascis me' of het nationaal-socialisme in zijn diepere beteekenis wil verstaan, zal het allereerst moeten beschouwen in zijn geestelijke strue- tuur en dan vender niet over het hoofd mogen zien, dat voor de overgroote massa der volge- lingen die geestelijke stnuctuiur zich kristalli- seert tot ontevredenlieid over de werking van het parlementaire systeem. Zoo gezien is de beweging internationaal van aard en daarom niet aan nationale gren- zen gabonden. Dat was de Fransche revolutie van 1789 niet, idat waren de denkbeelden van 1848 niet, dat is ook niet het geval met de fascistische staatsgedachte. Daarom is het volstrekt verwerpelijk, het Nederlandsche na tionaal-socialisme slechts te zien als een van de vele partijtjes, waaraan ons goede land zoo rijk is. Integendeel, het is te zien als de uiting van een internationale geestelijke stroo ming, die zich niet laat terughouden door steenen palen, welke de grens tusschen land en land aangeven. In dit opzicht is het op den lijn te stellen met het na 1917 sterk naar voren geikomen communisme, dat hoewel dit en het fascisme elkaars doodsvijanden zijn in zijn practische staatsopvatting sterke famdlietrekken met het fascisme vertoont. Bij beide keert men zich tegen den 19e- eeuwschen rechtsstaat en beide wenschen dien rechtsstaat te zien omgezet in een machtsstaat, welke aan geenerlei boven hem staand recht gebonden is en die in zijn be- voegdheden geen enkele beperking gedoogt. Men onderschat voorts de beteekenis dezer stroomingen, indien men alleen maar let op de volgroeide vormen er van, zooals men die in Rusland, Duitschland of Italie voor zich ziet. Het kwaad heeft reeds veel verder om zich heen gegrepen. Het is, in baginsel althans, ook aanwezig waar de constitiutioneel-parle- mentaire machine niet meer naar behooren bleek te functioneeren, waar het parlement terugdeinzend voor medewerking aan onaan- gename, den kiezers onwelgevallige maatrege- len aan de regeeringen door middel van al- gemeene machtigingswetten de vrije hand liet om te doen wat gedaan behoorde te worden. Als men dan ook het oog over Europa laat rondgaan, dan blijkt het constitutioneel-parle- mentaire stelsel nog maar in weinig landen geheel ongeschonden te zijn gehandhaafd. Daarvoor rnoet een bepaalde oorzaak zijn aan te wijzen; anders toch zouden de afwijkingen niet zoo algemeen zijn. Als een der algemeene oorzaken moet zeker genoemd worden de verzwakking van het ge- zag, niet alleen in de sfeer van het staats- leven, maar ook in de maatschappelijke levens- kringen. Tweede grief en hier vooral werkte het gevoel der massa gold de werking der par lementaire machine. Veel van de klaehten over het parlement zijn, althans voor Neder land, ongegrond te achten. Wie de Kamers van omtrent 1900 vergelijkt met die van heden, is mis met zijn klacht over daling van het gehalte. Zeker, men mist enkele der grootste figuren: een Kuyper, een Lohman, een Schaepman, een de Beaufort, een Borge- sius, een Drucker, een Troelstra, maar daar tegenover staat, dat het gemiddelde gehalte der tegenwoordige Staten-Generaal thans eer- der hooger ligt dan lager. Wel is juist te achten de grief, dat de par- lementen in de laatste halve eeuw, ook bij ons, de grens van redelijke bevoegdheid meermalen getracht hebben te overschrijden. Het budget- recht der Staten-Generaal verloor veel van zijn oorspronkelijke beteekenis. In stede van nauwkeurig toe te zien, dat de regeering niet te gul omsprong met het geld van den belas- tingplichtigen burger, was het bij ons vooral de Tweede Kamer, die grooten aandrang placht te oefenen op verhooging van de uit- gaven, zelfs dan als de regeering verklaarde de middelen daartoe niet ter beschikking te kunnen stellen. Ook is het kwaad om door middel van mo- ties aan de regeering op te dragen bepaalde maatregelen te nemen, ook als bekend is, dat de regeering er geen gevolg aan kan geven, hoewel afnemend, nog niet geheel verdwenen. In de derde plants mag men niet uit het oog verliezen, dat ons (kiesstelsel, met zijn op de spits gedreven mathematiek, de politieke splijtzwam onder ons volk dermate heeft be- vorderd, dat het besef van nationale eenheid en de bevordering van nationale belangen er door naar den achtergrond werden gedrongen. Eindelijk mag ook niet worden nagelaten te wijzen op het misbruik, dat overal werd ge maakt en nog wordt gemaakt van sommige grondrechten der ingezetenen, zooals de vrij- heid van drukpers, het recht van vereeniging en vergadering met bijk&ns ongelimiteerde vrijheid voor laster en opruiing. Wellicht meer dan iemand anders ben ik mij/ bewust van de moeilijkheden, aan deze dingen paal en perk te stellen zonder die onschatbare rech- ten ook in hun rechtmatig geibruik aan te tasten, maar dat neemt niet weg, dat de ge- wone burger deze dingen als ongehoord be- schouwt en tenzij door dieper inzicht er van teruggehouden zich gaat wenden tot hen, die beloven aan dit alles een einde te zullen maken en die zulks in het buitenland ook werkelijk zien gebeuren. Er is een extremisme zich als fascisme of nationaal-socialisme aandienend dat zijn critiek richt op de verdwijning van ons con- stitutioneel-parlementaire stelsel en niet ge- richt is op verbetering, waar die verbetering noodig is. Er is een ander extremisme, dat de laatste maanden wel wat minder luidruch tig is, doch in wezen nog gevaarlijker dan het fascisme, omdat het niet slechts den grond- slag van ons staatkundig leven, met zijn ge- waarborgde vrijheden, aantast, doch ook op- zettelijk gericht is op algeheele omwenteling in de sfeer van het gezin en van de maat- schappdj. Nu trekke men daaruit niet de conclusie dat wat er nu aan politieke richtingen in Nederland overblijft als een eenheid mag wor den gezien, wijl deze alle zich keeren tegen fascisme, nationaal-socialisme lof communis me. In de afweer moge er zekere overeen- komst in doelstelling zijn, als het aankomt op bepaling van het positieve standpimt blijkt er groot verschil aanwezig. Er zijn er onder deze tegenstanders van fascisme en communisme, die voorstanders zijn van een oppermachtige volkskamer, die van een kamer van revisie als onze Eerste Kamer, niet zijn gediend; die, althans in gemeenteraden, vertegenwoordigers door partijibesluiten tot aftreden noopten, om dat dezen zich niet gevoelden als gekozenen met een dwingend mandaat. In den strijd tegen de fascistische staatsopvatting kunnen zij daarom maar tot op zekere hoogte als medestanders worden gewaardeerd. Zoodra het gaat om het wegwerken van de euvelen die, ook naar onze opvattinig, aan de practijk van het constitutioneel-parlementair stelsel verbonden zijn, zoodra het gaat om gemeen- schappelijken opbouw, dan blijkt dadelijk van diep verschil, terwijl het door hen ingenomen standpunt met betrekking tot het parlemen taire stelsel juist de fascistische critiek in het leven houdt. Op dat gemeenschappelijk bou- wen komt het intusschen in de eerste plaats mentaire stelsel. Weet dit systeem zichzelf te bevrijden van de fouten, die het nu en dan toont te bezitten; houdt het voortdurend in het oog, dat we leven in een constitutioneele monarchie, waarin de souvereiniteit krachtens historisch recht berust bij het huis van Oranje; wordt begrepen dat de zetel van het staats- gezag te onzent bij de kroon te zoeken is en dat oefening van volksinvloed niet hetzelfde is als bewind van de massa, als dat alles in het oog wordt gehouden en als bovendien de volksvertegenwoordiging medewerkt aan ver- steviging van het regeeringsgezag binnen de grenzen, door onze Grondwet getrokken, dan krijgt het door en door or.-Nederlandsche fas cisme of nationaal-socialisme evenmin kans als het communisme. Het politieke tijdbeeid is met deze weinige trekken slechts zeer onvolkomen geschetst, maar de scherpste kanten en daar was het mij thans om te doen komen toch wel te voorschijn. Die scherpste trekken komen uit in de internationale geestesstroomingen, die hun invloed ook in ons land doen gelden; geestesstroomingen die in menig opzicht tegen de diepste levensbeginselen van een groot deel van het Nederlandsche volk ingaan, levensrichtingen, die er onherroepelijk toe lei- den moeten, de grondslagen, waarop ons volksleven rust, door geheel andere te ver- vangen, geestelijk en stoffelijk beide. Hoelang deze staatsvijandige en op onder- graving onzer grondwettige vrijheden gerichte actie zal aanhouden en dus tot veiweer nopen zal? Wie zal hierop ant.woorden? Misschien zullen we over 15 jaar, op dezen tijd terug- blikkend, o6k moeten zeggen: Wat is dat al lang geleden, daar spreken we niet meer over. Misschien. Misschien ook niet. Maar wat wij wel weten is, dat het gevaar er nu is en dat we daartegen hebben op te treden met alle oorbare middelen, waarover we beschikken. En dat niet alleen afwerend, doch vooral ook bouwend, door fouten te erkennen en op te ruimen, door niet terug te deinzen voor nood- zakelijke hervormingen in staat en maat- schappij. Ter bereiking van dit doel is, evenzeer als bij tal van concrete maatregelen op ander terrein, samenwerking noodig van alien, die de gevaren in hun wezenlijk revolutionair karakter onderkennen en bereid zijn, ze in christelijk-nationalen zin tegemoet te treden. Ten slotte kwam spr. tot de vraag, wat de roeping der anti-rev. meebrengt met betrek king tot deze gewichtige tijdsvraag. Een par- ,ij die haar beginselen werkelijk beleeft, moet er naar streven, voor haar inzichten in het volk een meerderheld te verwerven. Het besef dat men die toch niet verkrijgt, mag aan het getuigen bij de stembus niet tekort doen. Alle halfheid, weifeling en sohroomvalligheid moet daarom op zij worden gezet. De taak der anti-rev. is, het Nederlandsche volk er van te doordringen dat bij de Schrift alleen waar- achtige veiligheid te vinden is tegen al de ontwrichtende factoren waartegen we te wor- stelen hebben. En nu weet spreker ook wel, dat, wanneer straks de stembus zal gesloten zijn, blijken zal, dat de anti-rev. ook nu weer een betrekkelijk geringe minderheid in de Staten-Generaal zullen uitmaken, dat ze dan geenszins alles zullen kunnen verwerkelijken wat wij op'dit terrein zouden begeeren. Daar voor zijn er te veel tegenstrijdige gezichts- punten bij zelfs gelijk uitgangspunt. Dat euvel is er altijd geweest, wanneer staatkun- dige groepen op onderlinge samenwerking aangewezen waren. In dit opzicht staan de stukken op het schaakbord zooals ze altijd gestaan hebben. Maar met die vragen hebben we bij de stembus niet te maken. Daar gaat het niet om vorming van kabinetten, maar om de zege- praal van het eigen beginsel, om de winnende kracht van een anti-revolutionaire staatkunde en om den grondslag, waarop deze rust, en dan valt niet te betwisten, dat de plaats, die onze staatkundige richting, te midden van andere, innneemt onder ons volk, aan waar- deering gewonnen heeft. De a.-r. hebben een zedelijk recht om onbeschroomd voor het kie- zerskorps te treden en het opnieuw vertrou- wen te vragen voor de komende vierjarige periode. Meer dan ooit bestaat aan dte door- werking van die beginselen behoefte. Tot zijn naaste politieke vrienden zeide spr tenslotte o.m.Blijf uzelfdat is in zijn diep- sten grond; plaatst uzelf op den achtergrond en luistert naar wat God van ons verlangt. Want uit Hem en door Hem em tot Hem zijn alle dingen. HET PRINSELIJK PAAR OP SOESTDIJK. Meermalen heb ik uitdrukking gegeven aan mijn rotsvaste overtuiging, dat hier te lande noch het communisme, noch het nationaal- socialisme voet aan den grond zullen krijgen. Voor wat het communisme betreft zeg ik dit zonder eenige voorwaarde. Wat het nationaal- socialisme aangaat, hangt dit af van de ver- dere werking van ons constitiutioneel-parle- Prinses Juliana en Prins Bemhard hebben Vrijdagnacht doorgebracht ten paleize Soest- dijk. Vrijwel volkomen onverwacht zijn zij des avonds omstreeks kwart over 12 op het pale is gearriveerd, na een feest ten huize van de familie Roell te 's Graveland te hebben bijgewoond. Er was geen gevolg aanwezig Het voornemen bestond, na het ontbijt ten paleize in den loop van den ochtend, in ieder geval voor de lunch te vertrekken. Aangezien de standaard nog niet was geheschen, bleef het bezoek vrijwel onopgemerkt. Prins Bern hard wandelde Zaterdagochtend in het park. De Prins en de Prinses hebben de ochtend- uren besteed met het bezichtigen en bespre- ken van de verbouwingswerkzaamheden aan het paleis. Beide architectem, aan wie de lei ding van deze werkzaamheden is opgedra- gen, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk en ir. K. ■v. d. Steur, dienden daarbij van voorlichting. De Prins en de Prinses hebben zich voorts met verscheidene leden van het personeel on derhouden. HET LOT DER BEMANNING VAN DE „ANDRA". Naar van welingelichte zijde wordt gemeld, stelt de Nederlandsche Regeering een onder- zoek in naar het lot van de bemanning van de ,,Andra", voor zoover het betreft het Neder landsche deel daarvam. Het gerucht, dat de Regeering bereids stappen heeft gedaan in de richting van inter- ventie moet als praematuur worden aange- merkt. DE NIEUWE PACHTWET. Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot nieuwe regeling van de pacht hadden met teleurstel- ling van dit ontwerp kennis gemomen vele leden, wier bezwaren tegen het bij Konink- lijke Boodschap van 29 Juni 1929 aan de Tweede Kamer aangeboden en door de Eerste Kamer bij haar besluit van 5 Februari 1932 niet-aanvaarde wetsontwerp hen hadden. ge- noopt hun stem hieraan te onthouden. Bij de samenstelling van het nieuwe voor- stel was, aldus deze leden, zeer onvoldoende rekening gehouden met de toemmaals geop- perde bedenkingen; veeleer overtrof het in stroefheid jegens den eigenaar en in misken- ning van het recht van eigendom het eerste ontwerp. Bij de schriftelijke en mondelinge behande- ling in de Tweede Kamer zijn intusschen ver- schillende belamgrijke verbeteringen in het wetsontwerp aangebracht. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING ALLEEN MOGELIJK VOOR I,II) VAN VAK VEREENIGING. Op de betreffende vragen van het Tweede Kamerlid Arts heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord, dat hij heeft kennis geno- men van het besluit van de bondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond in Neder land; a. Dat de daarbij aangesloten bonden leden, waarvan bekend is, dat zij lid zijn van de Katholiek-Democratische Partij en/of regel- matig lezer van het orgaan dier partij ,,Onze Vaan" zich moeten stellen voor de keuze: het lidmaatschap van de K.D.P. op te zeggen en/of het regelmatig lezen van haar orgaan ,,Onze Vaan" te staken of te worden geroyeerd als lid van den vakbond en/of den plaatselijken volksbond of werkliedenvereeniging. b. Dat de daarbij aangesloten bonden zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk voor 1 Januari 1938, zoodanige maatregelen moeten nemen als noodig zijn om aan dit besluit uitvoering te kunnen geven. Ter beoordeeling van dit besluit merkt de minister op, dat in Nederland sedert de tot- standkoming van het Werkloosheidsbesluit 1917 een vrijwillige verzekering tegen de na- deelige geldelijke gevolgen van werkloosheid bestaat, welke dusdanig is opgezet, dat ver- eenigingen van werklieden en bedienden, wel ke een werkloozenkas wenschen op te richten daarvoor subsidie van rijk en gemeenten kun nen bekomen. Deze regeling brengt mede, dat zich tegen werkloosheid kunnen verzekeren zij, die tot deze vereenigingen op hun wensch worden toegelaten, terwijl de verzekering op- houdt te bestaan voor hen, voor wie, om welke reden dan ook, het lidmaatschap van de be- trokken vereeniging een einde neemt. Ver zekering tegen de nadeelige geldelijke gevol gen van werkloosheid is dus alleen mogelijk voor hen, die deel uitmaken van een vereeni ging, waaraan een werkloozenkas is verbon den. Bestaat een zoodanige kas niet, dan is verzekering derhalve uitgesloten. Dit stelsel heeft sedert ruim 20 jaren goed gewerkt, ook al hebben zich in den loop van de jaren tenkele malen bezwaren voorgedaan, wanneer iemand door het bestuur van zijn vereeniging ge royeerd werd. Men kan dan in veel gevallen overgaan naar een andere gesuibsidieerde ver eeniging met werkloozenkas. Niet alleen is dit echter mogelijk, gesteld al, dat men daar als lid wordt aangenomen. De soms bestaan- de onmogelijikheid om zich in gevallen als hier bedoeld, elders te verzekeren, wordt meer en meer als een bezwaar gevoeld in verband met de verscherping van de onderlinge verhoudin- gen in den laatsten tijd. Het spreekt echter vanzelf, dat in het licht van het voremstaande van een te kort doen aan het Werkloosheids besluit 1917 geen sprake kan zijn, omdat dit besluit geen andere bedOeling heeft en ook nooit heeft gehad dan een aanmoediging te vormen voor het zich vrijwillig verzekeren tegen de nadeelige geldelijke gevolgen van werkloosheid door vereenigingen van werk lieden en bedienden. Bij de overheid heeft nimmer de bedoeliog voorgezeten een verzeke- ringsinstituut harerzijds op te richten, waar iedere arbeider zich tegen de nadeelige gel delijke gevolgen van werkloosheid zou kunnen verzekeren. De minister, van oordeel, dat inderdaad van een leemte gesproken dient fce worden, heeft de vraag, of en, zoo ja, welke voorziening in het bestaande systeem getroffen kan worden aanhangig gemaakt bij de rijkscommissie van advies voor de werkloosheidsverzekering, ter wijl hij mede een rapport wachtende is van een interdepartementale commissie in zake werk- loozenzorg, dat, naar hij vertrouwt, ook op dit punt van nut zal kunnen zijn bij het over- wegen van de door hem eventueel te nemen maatregelen. Zoodra de bedoelde adviezen zijn ibinnengekomen, zal de minister niet laten te overwegen wat hem te doen staat. HET SUCCES VAN MINISTER VAN ZEELAND. De gisteren te Brussel gehouden verkiezing heeft een ordelijk verloop gehad en het resul- taat was een sucoes voor den Belgisohen premier, Minister Van Zealand. Hij behaalde nJ. 275.840 stemmen, of wel 75,89 van het totaal. Zijn tegenstander, de Rex-leider Leon Degrelle kreeg 69.242 stemmen, zijnde 19,05 Blanco of ongeldig waren 18.358 stemmen of 5,06 De partijen die thanis Minister Van Zeeland steiunden, -behaalden bij de vorige verkiezing 254.314 stemmen of 68,7 de Rexisten met -de Vlaamsch Nationalisten behaalden toen 73.721 stemmen of 19,9 Er waren toen -ongeveer 5000 stemmen meer. Toch is er een stemmenverschuiving ten voor- deele van Van Zeeland, van ruim 21.000, ter wijl Rex ruim 4000 achteruitging. Ook is opmerkelijk, dat er toen 28.795 bianco stemmen waren en thans slechts 18.358 stemmen. Het afnemen van die bianco stem- men wordt wel als een der grootste verras- singen beschouwd, aangezien men er juist veel verwachtte. Degrelle was er over tevreden -dat zijn par tij haar positie nagenoeg heeft behouden. Hij oordeelt, dat de uitslag op het laatste oogen- blik sterk is beinvloed door het ingrijpen van kardinaal Van Roey tegen de Rexisten. Begrijpelijkerwijze was de heer Van Zee- land bijzonder tevreden over den uitslag, waarbij ruim der stemmen op hem werden uitgebracht. Hij wendde zich per radio zoowel in de Nederlandsche- als in de Fransche taal tot de bevolking met de volgende toespraak: Mijn waarde medeburgers. Gij hebt mij zoo juist een schitterend bewijs van vertrou- wen geschonken. Ik zal1 door al mijn daden er naar streven, dat vertrouwen niet te be- schamen. Voortaan zal niemand die bij ons wenscht te leven, noch daar ibuiten, den wil van Belgie, om getrouw aan zichzelf te blijven in twijfel kunnen trekken, Belgie's verleden waardig. Ik koester groote vertvachtingen van het groote vertrouwen, dat tal van man- nen in het land in de regeering hebben] ge steld. De regeering zal -gesterkt door dat bewustzijn haar werk in het nationaal belang voortzetten. Allen moeten thans aan het werk (en zulks met toepassing der laatste woorden van de ,,Brabaconne") in het belang van den Koning, de wetgeving en de vrijheid!" De uitslag der verkiezing is door de Brus- selsche bevolking met dezelfde kabnte ont- vangen, waarmede de geheele verkiezings- campagne zich heeft gekenmerkt. Een onzer correspondenten meldt, dat er geen bijzondere drukte te bemerken was. Het treinverkeer was normaal. Wellicht dat de opslag der reiskaarten daarin een rol speelt. s Avonds was er wat meer drukte. De kof- fiehuizen waren druk bezoeht, voor het ver- nemen -der uitslagen. De militairen 'die vrijaf hadden, moesten 's avonds te 7 uur binnen zijn om zich bij hun regiment te vervoegen. Men had maatrege len genomen om op alles voorbereid te zijn, doch optreden was geluikkig niet noodig. DE SCHOOLSTRIJD IN HET SAARGEBIED Mgr. Bomewasser, de bisschop van Trier, heeft thans openlijk stelling genomen tegen de regeering in verband met de door haar ge- volgde sehoolpolitiek, die Vrijdag van kracht is geworden. Hij heeft in een toespraak tij- dens den kerkdienst te Trier zijn meening tot uitdrukking gebracht. De Libre Lorraine pu- bliceert deze toespraak, welke d-s Duitsche bladen stilzwjjgend voorbijgaan. De bisschop zeide o.m., dat hij protesttelegrammen had ge- z-onden aan de regeering te Berlijn en aan den te Neustadt verblijf houdenden rijkscommis- sa,ris en dat hij zijn geheele dossier zou toe- zenden aan het ministerie van onderwijs, maar dat hij zich geen groote illusies maakt over het resultaat van zijn stappen. Na den kerk dienst begaven duizenden inwon-ers van Trier zich naar het bisschoppelijk paleis, waar zij mgr. Bornewasser toejuichten, een lied aan- hieven en uiting gaven aan hun trouw aan het katholieke geloof. DE „VERHEVEN WIND" TE CROYDON. Twee Japanners, Masaki Linoema en Kenji Fsoekagosjie, hebben het bestaan met him vliegmachine, de „Verheven Wind" van Tokio naar Londen te komen vliegen. Ze hebben daardoor de bewering dat de Japanners geen vliegeniers zouden zijn, wegens hoogtevrees, als gevolg van het alleen eten van visch en rijst geen grond van bestaan heeft, maar ze hebben bovendien den afstand van 17.000 K.M. afgelegd in den record'tijd van 94 uur. Zij hebben meegedeeld feitelijk slechts 50% uur te hebben gevlogen. 33 uur waren heen- gegaan met het nazien van die motoren en het vullen der tanks op de stopplaatsen, ter wijl zij sinds hun vertrek 10 uur slaap had den gehad. Zij hebben dus met een snelheid van gemiddeld 300 K.M. gevlogen. Er was Vrijdagnamiddag op Croydon groote belangstelling van het publiek, voornamelijk van de in Londen wonende Japanners. De laatsten hadden plamnen gemaakt om hun landgenooten te begroeten, die voor een deel niet konden worden uitgevoerd, door het op- dringen van het publiek. De vliegeni-er, een eenvoudige 25-jarige jongeman, kon aanvankelijk zelf niet gelooven, zijn doel reeds bereikt te hebben. In Japan is -het nieuws van de geslaagde vlucht met zeer bijzondere voldoening ont- vangen en de minister heeft feestelijkheden uitgeschreven, die drie dagen zullen duren. In -het geboortedorp van den vlieger heeft men van Zondag 'af geibeden voor het welslagen van de vlucht en vele personen hebben reeds in -den vroegen ochtend eeji pel-grimstocht ge maakt naar de Godin, die daar speciaal ver- eerd wordt. Te Tokio en Osaka werden gisteren bijzon dere feestelijkheden gehouden, waarbij de re geering vertegenwoordigd was.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1