ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN RheumaKek? akker's Kloosterbalsem No. 9590 VRIJDAG 0jAPRIL 1937 77e Jaargang Binnenland Buitenland. laat* U toch wrijven De burgeroorlog in Spanje TWEEDE BLAD TOELATING LEEBLIN GEN OPENBARE LAGERE SOHOLEN. HET VERSTREKKEN VAN EEN BEDELBRIEF. MEVROUW SUZE GROENEWEG GEVALLEN. EEN ALGEMEEN DRANKVERBOD IN MEXICO. TER NEUZEN, 9 APRIL 1937. AAN1 PE GEVOLGEN OVERLEDEN. Vl^SSOJnSXi-'IZL TOELATING LEERLINGEN OPENBARE SCHOOL VOOR UITGEBREID LAGER ONDERWIJS. Aarrvragen am toelating tot de openbare school voor uitgstoreid lager onderwijs kunnen worden gedaan bij het hoofd dier school en ter gemeente-secretarie voor IT April a.s. Onderwijs wordt gegeiven in alle vakken, welke opleiden voor het volledig M.U.L.O.- diploma. Ter Neuzen, 9 April 1937. Biirgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. Aanvragen om toelating tot de openbare lagere school A, C en D kunnen worden ge daan v66r 17 April a.s. bij de hoofden dier scholen en ter gemeente-secretarie. Alleen kunnen worden toegelaten die kin- deren, die v66r 1 April 1931 geboren zijn. Ter Neuzen, 9 April 1937. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, P. TELLEGEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. K AMERVERKIEZIN GEN. van het hoofdstembureau een bewijs van ont- vangst afgegeven. Formulieren, voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candi daatstelling. In herinnering wordt gebracht artikel 148 der kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijist, als bedoeld in artikel 35, inlevert, wetende dai zij voorzien is van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de venkiezing, waar- voor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overbltjven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoog- ste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt igestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de venkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 35, heeft onderteekend. Ter Neuzen, 9 April 1937. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57ib tot en met 57j der kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voor- komt, in een andere gemeente aan de stem ming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze foevoegdheid gebruik wil maken, deelt uiterlijk veertien dagen voor den voor d,e stemming bepaalden dag, in per- soon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke ge meente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke thij op de voor deze ver kiezingen geldende kiezerslijst voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een an dere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deel nemen, behoort tot het stemdistrict in het- welk hij het door hem opgegeven adres heeft. By onzekerheiid hieromtrent behoort hij tot het eerste stemdistrict. De kiezer en zijn ge- madhtigde mogen niet meer deelnemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezers lijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kie zer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. Ter Neuzen, 9 April 1937. De Burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. VEEKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. DE VERKIEZINGEN. Voor de Tweede Kamer op 26 Mei, Nu de behandeling van de wetsontwerpen tot verklaring, dat er grond bestaat tot het in overweging nemen van voorstellen tot ver- andering van de Grondwet tot een einde is ge bracht, stelt de regeering er prijs op, met be- trekking tot de ontbinding van de Kamers der Statem-Generaal en de verkiezing van de nieuwe Kamers eenige mededeelingen te doen, Het ligt in de bedoeling van de regeering. te bevorderen de totstandkoming van een be- sluit tot ontbinding van de beide Kamers der Staten-Generaal, hetwelk de dagteekening van 17 April 1937 zal dragen De datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Tweede Kamer zal worden bepaald op Dinsdag 20 April, die van de stem ming voor die verkiezing op Woensdag 26 Mei. De datum van de candidaatstelling voor de verkiezing van de Eerste Kamer zal worden bepaald op Maandag 3 Mei en die van de ver kiezing voor de Eerste Kamer op Donderdag 27 Mei. De regeering heeft gemeend reeds thans bovenstaande mededeelingen te moeten doen, opdat alle daarbij betrokken instanties en be langhebbenden daarmede rekening kunnen houden en een vlot verloop van bedoelde ver kiezingen zooveel mogelijk wordt bevorderd EERSTE KAMER. Donderdag werd voortgezet de Woensdag De Burgemeester van TER NEUZEN brengt het volgende ter openbare kemnis. Op Dinsdag 20 April 1937 aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op dien dag kunnen, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, by den voorzitter van het hoofdstembureau in den kieskring, ter secretarie der gemeente Middel- burg, worden ingeleverd Ljjsten van candidaten, als bedoeld in artikel 35 der kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste twintig candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteekend door ten minste vijf en twintig personen, die volgens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kie- zers zijn voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal binnen den kieskring. Achter den naam van ieder der onderteeke naars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezerslijst hij voorkomt. Dezelfde kie zer mag niet meer dan e6n lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermelding van Hum voorletters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot onder toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord: ge boren" of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candidaat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voorkomen op meer dan 6dn van de lijsten. Bij de lijst moet worden overgelegd de ver klaring van iederen daarop voorkomenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaat stelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden ge daan en is zij niet aan het officieele formulier, hienboven bedoeld, gebonden. Mede wordt overgelqgd de verklaring, vermeld in artikel 37a, tweede lid, der kieswet, betreffende stor ting op naam van een der onderteekenaars van de lijst van een som van 250 in de con- signatiekas. De inlevering der lijst moet geschieden per- soonlijk door een der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt door den voorzitter aangevangen behandeling der wetsontwerpen tot verandering in de Grondwet. De Minister van Binnenlandsche Zaken be- antwoordt de sprekers. Men moet tot de conclusie komen dat onze Grondwet nog zoo slecht niet is. Niemand kan ook in ernst be- weren, dat thans de tijd rijp is voor een fun- damenteele herziening. Eigenlijk zijn alle sprekers min of meer in gebreke gableven constructieve denkbeelden aan te geven. Dat heeft spr. niet verbaasd, want de thans aan- hangige voorstellen zijn grootendeels afkom- stig van een Staatscommissie; spr. heeft zel- den in meer illustre gezelschap verkeerd. Indien er aanleiding ware geweest voor een ingrijpende grondwetsherziening was er ruim- schoots gelegenheid geweest om door amen- deering in de Tweede Kamer ingrijpende wijzi- igingen aan te ibrengen, welke volgens spr. toch niet zouden zijn aanvaard. Ook de stelling, dat de Grondwet iets on- aantastbaars zou zijn, kan spr. niet aanvaar- den. Spr. bestrijdt den heer Kropman, als zou de Grondwet zoo iets zijn als de grondslag van de samenleving. De heer Knottenbelt wees er op, dat in tal van landen het parle- mentaire stelsel aan het aftakelen is, door het eigen belang der politieke partijen. Zoo is het gelukkig hier te lande nog niet. Spr. wijst op het vele op sociaal gebied, door da heeren Talma en Aalberse onder de tegenwoordige Grondwet tot stand gebracht. In de Grond wet mag ook niet teveel staan. Sociale rege- len hangen dilkwijls van tijdsomstandigheden af. De Grondwet mag geen sta-in-den-weg zijn voor den groei van het maatschappelijk leven. Het betoog van den heer Van Vessem was eigenlijk een disqualificatie van de bedoelin- gen der regeering, hij zei dat alles tegen de N.S.B. ging. Doch de regeering steunt niet op bajonetten, maar op het volk, ook op haar tegenstanders. De verkiezingen zullen hiej- in voile vrijheid kunnen plaats hebben. Spr. waarschuwt den heer Van Vessem, voorzichtig te zijn. Als hij zijn zin kreeg, zou er wel eens vrees voor bajonetten kunnen komen. De Grondwet van den heer Van Vessem die naliet te zeggen hoe hij de Grondwet zou ma ken zou slechts edn artikel bevatten: Mus- sert is groot en Van Vessem is zijn profeet! Vroolijikheid.) Spr. zegt, dat er tegenwoordig systematisch misbruik van de persvrijheid wordt gemaakt. Spr. verwijst naar art. 7 der Grondwet en betoogt dat de Staten-Generaal het volkomen in hun macht hebben om te zeggen: tot hier- toe en niet vender. Gelukkig is onze Grond wet zeer soepel. Er is geen enkele daad van de regeering, die niet onder de controle valt der Staten- Generaal. De macht van sommige ambtenaren is vol gens sommigen ijzingwekkend. Wat inderdaad niet steeds valt te ontkennen. Tegenover detournement de pouvoir staat echter altijd de controle van de Staten-Generaal. Den heer Knottenbelt verklaart spr., dat vele vrijgestelden voor de ontwikkeling van het maatschappelijk leven veel hebben gedaan. Echter behooren ze niet in gemeenteraden naar spr's meening, om conflict van plichten te voorkomen. Tegenover den heer Van Lansehot verdedigt spr. invoering voor sommige wetten het stel sel van de gequalificeerde meerderheid. Voorts merkt spr. hem op, dat over de schadeloos- stelling der Tweede Kamerleden gemakkelijker in de Eerste dan in de Tweede Kamer zelve giesproken zou kunnen (Worden. Van het instituut der ministers zonder por- tefeullle moet en zal, daarvoor kent spr. de Staten-Generaal te goed weinig gebruik worden gemaakt. Het is verre van spr.ikleine partijen te knauwen. Trouwens, al wat levensvatbaar is, is niet te vemietigen door een artikeltje in de Grondwet. Ook verwacht ispr., dat de bepaling betref fende de revolutionaire vertegenwoordigers weinig of nooit toegepast zal word en. De Staten-Generaal moeten een afspiegeling zijn van ons volk, doch op legale basis, anders raakt men den hartader van het parlemen- taire stelsel. Voorkomen moet worden, dat het parlement, waar het in gevaar verkeert, naar beneden wordt gehaald. Ook de sociaal- democraten behooren dit te begrijpen. Het statuut der Staten-Generaal is de legaliteit. Wie dat niet erkent, moet er niet willen toe- treden. Niemand wordt in zijn wettig streven belemmerd. Wil men de monarchic vervangen door de republiek, dan kan men daarnaar streven langs wettigen weg, hier wordt geen middel beproefd om de S.D.A.P. dwars te zit- ten. De bepaling is gericht tegen de commu- nisten. Als de heer Van Vessem er tegen is, beteekent dit dan, dat hij ook langs onwetti- gen weg zijn doel wil bereiken? Spr. wijst er op dat verschillende colleges worden benoemd op voordracht van de Tweede Kamer. Het feit, dat voor de vervallenverkla- ring een vast college wordt ingesteld, geeft een waarborg voor onpartijdigheid. Het is geenszins de bedoeling, een opkomende N.S.B. te barricadeeren (herhaalde interrup- ties van den heer Van Vessem worden door den voorzitter met hamerslagen tegengegaan Naar mate werkgevers en werknemers meer gevoelen, dat ze een maatschappelijke functie hebben, is er voor de lichamen met verordenende bevoegdheid een zekerder toe- komst denkbaar. Men zie de thans voorge- stelde bepalingen als een eersten bouwsteen. Er zijn bezwaren gemaakt tegen de gedeel- telijke opheffing van de immuniteit van Ka merleden, wegens oprui'ing en schending van geheimen. Het gaat niet om de leiding van den voorzitter. Spr. kan zich de ernstige be zwaren betreffende oprui'ing niet voorstellen. Waarom zou een Kamerlid voorts geheimen mogen verraden, hebgeen staatsgevaarlijk zou kunnen zijn Er is aangedrongen op algeheele afschaffing der immuniteit. Ook daar is spr. het niet mede eens. Of het zevende ontwerp de eindstreep met zal halen, dient te worden afgewacht. Mis- schien komt men tot nader inzicht, in het be lang van beboud van hat parlement. De heer Van Vessem (N.S.B.) replieeert. Wie weten wil, hoe volgens de N.S.B. een grond wet er uit zou moeten zien, kan dit lezen in de nationaal-socialistisdhe geschriften. Als het zoover is, zullen de gegevens niet ontbreken. Spr. merkt op, dat niet dan bij hooge uit- zondering van een voordracht van den Hoogen Raad wordt afgeweken. Dit is een onpartijdig college. De Tweede Kamer is een politiek lichaam. Ieder met gezond verstand ziet het verschil. De Eerste Kamer heeft de wetsontwerpen DE VERLAGING VAN DE MONOPOLIE- REOHTEN VOOR TARWE. De commissie-Gerbrandy, bedoeld in de al- gemeene verkoopwaarden voor tarwebloem en tarwemeel en voor roggebloem en roggemeel van de fabrikanten van tarwebloem en tarwe meel, resp. van roggebloem en roggemeel, heeft ter aanvulling van hare beslissing d.d. 5 April thans beslist, dat de prijs van tarwe- bloem B, door bedoelde fabrikanten te leveren op grond van loopende voorverkoopcontracten, voorzoover betreft het op 4 April j.l. nog niet uitgevoerde gedeelte van die contracten, zal worden verlaagd met f 1,15 per 100 K.G. De eommissie voegt daaraan toe, dat de be- j oordeeling van den invloed, welke op den prijs van tarwebloem B wordt uitgeoefend door de verhooging van de heffing tot 3,15 (crisis- J tarwebeschikking 1936 II, art. 3 sub h, Staats- courant van 5 April 1937 no. 63) buiten haar competentie valt. DE „HERTOG HENDRIK" TERUG. Na de onderzeeer O 16 is gister ook Hr. Ms. ,,Hertog Hendrik" uit de Spaansche wate- ren te Den Helder teruggekeerd. Volgens mededeelingen van den gezagvoer- der heeft men tot den tijd dat Hr. Ms. „Java" den convooidienst heeft overgenomen, meer dan 30 schepen door de gevaarlijke zone ge- leid. Het is allemaal zeer vlot verloopen. Niet alle schepen worden voorzien van een convooi. Er zijn b.v. de groote mailbooten van de bekende lynmaatschappijen, de vaste pas- seerders in de Straat en zij hebben ook niets te vreezen, noch van Franco-aanhangers, noch van de regeeringsschepen. Men kent deze sche pen en denkt er niet aan het hun lastig te maken. Alleen wanneer een Spanjaard er de lucht van krijgt, dat zich ergens aan boord contra- bande bevindt, dan is Holland in last. Wat konvooien van de andere mogendheden betreft, hiervan bemerkt men niet veel. Practisch zijn het alleen Engeland en Nederland, die thans op zeer doeltreffende wijze hun koopvaardij- vloot beschermen. Voor het Britsche Rijk is 't des te gemakkelijker, omdat men in Gibraltar over een Marinebasis beschikt. Van die basis uit regelt het de geheele scheepvaart van zijn land. Het convooieeren zelf gaat eenvou- dig in zijn werk. Op grooten afstand meldt zich meestal 't schip en hierna is het de „Hendrik", die een rendez-vous geeft. Komen de beide schepen bij elkaar, dan gaat een officier van het oorlogs- schip over, onderzoekt de papieren en contro- leert of er inderdaad sprake is van een bona fide schip. Is dat zoo, dan voer de „Hendrik" op een halven kilometer afstand achter de koopvaarders aan en geen enkele maal heeft men het beleefd, dat er last ondervonden werd van Spaansche oorlogsschepen of gewapende trawlers. Op de „Hendrik" was uit den aard der zaak alles gevechtsklaar. Men rekende op overlast en had een der kustscheepjes toch gewaagd een aanval op een Nederlandsch schip te doen dan had de „Hendrik" haar vuurmonden laten spreken. Van den strijd zelf heeft men weinig of niets gemerkt. Wel doken steeds trawlers, voorzien van §6n kanonnetje op, doch geen enkele maal maakten die het de „Hendrik" lastig. aangenomen. Men kan thans verwachten, dat de aange nomen ontwerpen spoedig het Staatsblad zul len bereiken. Tezelfdertijd zal het Kon. besluit verschijnen, waarbij de Kamers, met het oog op de Grondwetsherziening, worden ontbon- den. Het ligt, zooals bekend, in het voornemen, deze ontbinding op teimijn te doen geschie den, zoodat de Eerste Kamer nog v66r den datum van ontbinding de talrijke wetsontwer pen kan behandelen, welke de Tweede Kamer heeft. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Falber, betreffende het verstrekken van een bedelbrief door den burgemeester van Nijkerk aan een inwoonster dier gemeente, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken het vol gende geantwoord: Nadat door burgemeester en wethouders van Nijkerk afwijzend was beschikt op het verzoek van Van de Bunt om verstrekkmg van een beugel voor zijn kind, heeft de burge meester aan de vrouw van Van de Bunt den aartbevelingsbrief afgegeven, en waarin toe- stemming werd verleend, zich bij eenige inge- zetenen om een bijdrage in de kosten van den beugel te vervoegen. De Minister meent niet onvermeld te mo gen laten, dat de gemeente Nijkerk zich reeds aanzienlijke uitgaven; voor het gezin Van de Bunt heeft getroost, met name voor de ver- pleging van het kind in een ziekenhuis te Zwolle, zoodat niet gedacht mag worden, dat de gemeente zich niet aan het gezin gelegen liet liggen. Het is den Minister gebleken, dat de burge meester uit goede bedoeling ten aanzien van het gezin heeft gehandeld en dat het een oud gebruik in Nijkerk was, voor noodlijdenden in bijzondere gevallen bijdragen te vragen van als milddadig bekendstaande ingezetenen. Des- alniettemin aoht de Minister de in het onder- havige geval toegepaste manier van hulpver- leening minder juist en overigens ook in be- ginsel te veroordeelen. Het onderhavige geval heeft hem aanleiding gegeven, burgemeester en wethouders van Nij kerk als zijn meening te doen kennen, dat het wenschelijk is, met boventoedoeld gebruik in het algemeen te breken, zoodat althans ten behoeve van armlastige liedenniet meer de ge- legenheid zal worden gegeven, met toestem- i*ning van den burgemeester, door inzameling van gelden of goederen, te voorzien in nooden welker leniging behoort tot de taak van de overheid als orgaan van algemeene armen- zorg. Wioensdagavond is de 63-jarige mevrouw Suze Groeneweg, die te Barendrecht woonach- tig i®, op het perron van het Delftsche Poort- statio'n te Rotterdam van een trap gevallen. Zij bekwam een- lichte hersenschudding en is naar het ziekenhuis aan den Bergweg ver- voerd. Voorts heeft zij nog een ikneuzing aan den pols bekomen. President Lazaro Cardenas heeft aangekon- digd dat hij van plan is wetten in te dienen welke praktisch een nationaal drankverbod in Mexico zullen beteekenen. Vrijdag, Zaterdag en Zondag zullen alle tapperijen gesloten moe ten zijn, en gedurende de overige dagen mag alleen geschonken worden in plaatsen waar geen Indianen wonen. Dat beteekent prak tisch dat nergens meer alcohol te krijgen zal zijn. Als reden voor dit drastisch optreden gaf de President op, dat hij langen tijd de vreeselgke gevolgen van het drankmisbruik in Mexico had gadegeslagen en dat hq tot de overtuiging gekomen was, dat de drankhandel in handen gekomen was van onscrupuleuze personen, die op die wijze invloed op het volk kregen. De President heeft reeds alle speel- huizen in Mexico doen sluiten, ofschoon de schatkist daardoor groote inkomsten derft. LIEVER DEN RUS DAN DEN ITALIAAN. De Daily Telegraph meldt, dat Hitler zich Laat U niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken v6or Uw tijd. met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijil dringt tot diep in de weelsels door I (Ingez. Med.) waarvan de weldadigheid misschien wel het me est op den voorgrond treedt. De gouden roos is een onderscheiding, welke alleen aan katholieke vorstinnen wordt verleend. De on derscheiding dateert uit de vroege middel- eeuwen, doch de eigenlijke beteekems ervan is in het vergeetiboek geraakt. Men weet, dat reeds voor het jaar 1000 de pausen de tevoren gezegende heilige roos bij de pontificate mis m de rechterhand droegen. Het gebruik er ka tholieke vorstinnen mee te onderscheiden, da teert uit de late middeleeuwen. Oorspronkelyk was het embleem een takje met bladeren en een bloem, maar in den baroktijd zwol het aan tot een tak met twijgen, bladeren, knoppen en meer dan den roos. Thans is men weer tot een eenvoudiger uitvoering teruggekeerd. Paus Pius XI heeft in 1923 zijn eerste gou den roos geschonken aan koningin Victoria van Spanje. In 1925 schonk hij dit klemood aan koningin Elisabeth van Belgie en komngm Helena is de derde vorstin, die hij ermede be- giftigt. DE RECHTSGHE VORDERINGEN IN NOORD-SPANJE Twee afdeelingen van Mola's troepen leiden nu, schrijft de N. R. Crt., in hoofdzaak de operaties in het Noorden: den langs den weg van Vitoria naar Durango, een langs den grooten straatweg Noord-Westelijk naar Bil bao. Gem eld is, dat in de jongste gevechten de pas van Urquiola genomen heet, waardoor nu rechts nog maar enkele kilometers van Durango staat, dat inmiddels na de herhaalde luchtbombardementen ten deele tot een puin- hoop is geworden. Halverwege Villareal Bilbao hebben de oprukkende troepen een der grootste moeilijkheden overwonnen, den pas over de hoogte van Barazar; langs den weg is het nu nog maar een goede 30 kilometer tot de hoofdstad van Bftcaje. Overal bereidt de luchtmacht de actie der infanterie voor. Nu laten ook de regeeringsvliegtuigen zich niet onlbetuigd en men krijgt den indruk, dat haar optreden met den dag krachtiger wordt. Te Bilbao komen voortdurend versterkingen voor het luchtwapen aan en zoo zal het mis schien mogelijk zijn van die zijde den recht- schen den opmarsch langs de straatwegen te belemmeren. De sterke rechtsche luchtmacht, die thans aan dit front aanwezig is, zal even- wel verhinderen, dat de oprukkende troepen aan de vijandelijke bombardementen zijn over- geleverd, gelijk dit eenige weken geleden aan het front ten Noord-Oosten van Madrid het geval geweest is. Intusschen, de bezetting van den pas van Urquiola noch van dien van Barazar en de daardoor voor de regeering geschapen ernstige toestand staan onomstootelijk vast. De Bas- kische regeering toch blijft deze feiten met nadruk ontkennen. Zij zegt ook versterkin gen te hebben ontvangen uit Asturie en San- tander en daardoor in staat te zijn de tegen standers afdoende tegen te houden. DIRECTE BELASTINGEN De Rijksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat eind April op de aanslagen Grond- belasting 1937 twee-tiende deel moet zijn be- taald en dat op dien datum de aanslagen In komsten- en Vermogensbelasting 1936/37, ge- dateerd vdor 1 Dec. 1936, geheel moeten zijn aangezuiverd. Met betrekking tot de in ons vorig nummer vermeldde aanrijding op den weg langs het kanaal, bleek ons nader, dat door een misver- stand de naam en leeftijd van het slachtoffer onjuist zijn vermeld. De aangeredene, die Woensdag in den loop van den namiddag is overleden, was de 70jarige Arie Dieleman, door den Duitschen generalen staf heeft laten overtuigen van den formidabele kracht van het Russische leger. De recente verzoening tusschen Hitler en Ludendorff moet in zeke- ren zin worden uitgelegd als een aanwijzing dat de rijkskanselier zich meer en meer laat leiden door de legerhoofden en het belang heeft leeren beseffen van goede betrekkingen met het Russische leger. De invloed van het Russische leger op den gang van zaken in kaasleurder, wonende P 68. Rusland is, blijkens een bericht in de Daily .._TiTrT> ,w„„ Mail, groot en volgens dit blad heeft de Rus- j ALEX DE HAAS BIJ „ONDER ONS sische legerleiding aan Stalin een soort ulti- Na de diverse concerten door het Sympho- matiun doen toekomen met den eisch, dat de nie-orkest -Onder Ons" in het afgeloopen sei- Russische geheime politie het leger met rust ZOen reeds gegeven, volgt thans als gebrui- zal laten. Het is wel bekend, en de Daily kelijk het soiree, waarmede dit ensemble het Telegraph herinnert er vandaag weer eens 1 seizoen pleegt te besluiten. Er is nog danig aan, dat Ludendorf en trouwens de geheele j gewerkt en een nog zoo goed als geheel nieuW Duitsche generale staf de beteekenis van het - programma van operettemuziek zal worden Italiaansche leger in een Europeesche oorlog niet hoog aanslaan en dat op het oogenblik Duitschland meer heil ziet in toenadering tot Rusland dan in samenwerking met Italie. DE GOUDEN ROOS VOOR DE KONINGIN VAN ITALIE. iWij hebben Maandag melding gemaakt van de averhandiging van de gouden roos aan koningin Helena van Italie door mgr. Bor- goncini Duea, den Pauselijken nuntius bij het Italiaansche hof, die hiertoe door den Paus speciaal was afgezonden. Men weet, dat de plechtigheid geschiedde op het Quirinaal en dat het een kleurige plechtigheid is geworden in de Pauleinsohe kapel van dit paleis. Zooals de Paus in een brief aan de koningin zeide, is de roos het blijvend symbool van de christelijke deugd en is zij geschonken ter gelegenheid van het 40-jarig huwelijk van de koningin, zoowel ter herinnering aan dit merkwaardige feit als ter eere van de christelijke deugden, naarstiglijk door Hare Majesteit betracht, ten gehoore gebracht. Ook is men voortgegaan op den ingeslagen weg om een bekend radio-artist te engageeren, al vergt dit veel van de kas van een dergelijke kleine vereeniging. Men is er met veel moeite in geslaagd te engageeren, niemand minder dan den oveibekenden dichter-zanger Alex de Haas. Deze zanger brengt zijn liedjes aan de piano en guitaar. Wij kunnen niet beter doen dan u vertellen wat de groote pers schreef naar aanleiding van zijn optreden op de Beurs van de Dameskroniek te Amsterdam in Sep tember 1936: ,,Zoo, wanneer hij op het tooneel komt is het of hij door zijn blonde verschijning de zaal electriseert. We voelen ons in eens tot hem aangetrokken en wanneer hij dan zijn gezellig praatje begint, spint hij als 't ware de draden tusschen publiek en tooneely Door hem ont- staat dat prettige levendige contact, waar door er direct sfeer komt. Men weet het: Alex de Haas maakt zijn liedjes zelf. Het is of hij ze persoonlijk ondergaat. Hij legt er

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5