IVOROL Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. Het minste tandbederf Landbouwberichten Sport Gemengde Berichten Kerknieuws. het voorjaar, koop tijdig een pot TER NEUZEN, 9 APRIL 1937. VOETBAL. RECHTSZAKEN. bevolking een zoo belangrijke rol speelde, is op onrustbarende wijze geslonkcn. In vele dee- len van het land is het reeds zoover gekomien, dat voor de burgebbervolking geen vleesch meer voorradig is. Daarmede zij de kritieke toestand in den landbouw geillustreerd. Do-ch bijna nog ont- stellendbr zijn de verhoudingen op het terrein van industrie en handel. Mijnibouw (met een normale jaarlijksche productie van 500 mil- lioen peseta's) en .staalindustrie, met een j'aar- lijkschen omzet ter waarde van een milliard peseta's, liggen stil, voor zoover zij hiet ge- bruikt worden voor den aanmaak van™norlog&> materieel en voor den export naar het buiten- land, in ruil voor wapens en munitie.' (Ingez. Med.) iWaar nog van ibuitenlandschen handel spra- ke is, ligt het commercieel verkeer in den knellenden greep van de militaire constellatie het dient den invoer van goederen, die di rect of indirect ten dienste van den oorlog bestemt zijn en het vervoer van de betaling er van: koper, kwikzilver, lood, ijizererts enz. Voor de rest ligt het grootste deel van de Spaansche koopvaardijivloot (eens 640 vaar- tuigen tellend met een total'e tonnage van on- geveer 900.000 ton) werkeloos in de havens. Niet weinig Spaansche handelsschepen ook rusten op den zeebodem. Verdwenen goud. (De laatste weekstaat van de Bank van Spanje voor het uittoreken van den burger- oorlog wees een goudvoorraad van meer dan 2.2 milliard peseta's aan en een zilver-resenve van 669 millioen. Het buitenlandsch tegoed werd op 302 milliard peseta's gewaardeerd. De beide laatstgenoemde posten zijn reeds lang opgebruikt door de regeering te Valencia. Er werden wapens en munitie voor gekocht. Van de goud-reserve bevindt zich nauwelijks nog de helft binnen de Spaansche grenzen. De rest verdween naar het buitenland, als <Jek- king voor opgenomen credieten naar Frank- rijk, de Sovjet-Unie, Engeland en Nederland en andere landen. Onnoodig te zeggen, dat ook deze verzwakking Spanje groote schade heeft toegelbracht. Met doodende zekerheid vemietigt de bur- geroorlog het economisch leven. Men heeft er nog de misschien reeds 200.000 slachtoffers van den strijd zelf nog aan toe te voegen om de catastrofe volkomen te doen eijn. TOCH WEEK ITALIA NEN GELAND r\ Het Spaansche gezantschap te Londen heeft Woensdag meegedeeld, dat het uit betropw- ibare bron bevestiging had verkregen van het bericht in de Daily News Chronicle, van 5 April, dat op de drie dagen tusschen'22 en 24 Maart toch weer ruim >10.000 Italianen te Cadiz aan wal zijn gezet. deze inschrijvingsaffaire talrijke personen be- trokken zijn, vooral sedert kort achtereen een tweetal groote prijizen in de Ned. Staatsloterij vielen in O.Z.V1. en de agenten van genoemde administratiebank hier herhaaldelijk werk- zaam waren. HERKDENKING VAN MARNIX VAN ST. ALDEGONDE. On>ze Zuiderburen, de Beigen, zijn reeds ge- j-uimen tijd bezig om de herdenking van den £00en geboortedag van Philips van Marnix van St. Aldegonde voor te bereiden. De Beigen nemen aan, dat 1'538 het jaar is, Waarin Marnix van St. Aldegonde te Brussel werd geboren. Te West-Souiburg (ond>er den rook van Vlis singen gelegen) waar Marnix van St. Alde gonde zich later gevestigd heeft en waar hij ook begraven moet zijn, bereidt men even- fens een herdenking voor. Een Belgische d-eputatie komt het volgend jaar in West- Souburg, waar op 3 September 1872 op het kerkhof het bekende monument voor Marnix door Antwerpenaars werd opgericht. En toen op Zaterdag 17 December 1898 den 300en st-erfdag (15 December) werd herdacht kwa- men onder lei-ding van burgemeester Jan van Rijswijlk 30 Antwerpenaars in West-Souburg oiti aan dit monument een bronzen lauwer- krans te hechten. De deputatie werd toen door >de bungemeesters van Vlissingen, Mid- delburg, Oost- en West-Souburg feestelijk ontvangen. Souburg organiiseert het volgend jaar een Marnix-week, waaraan openlucht-voorstellin- gen op het fort Rammekens verbonden zullen worden. Er zal in Juli en begin Augustus van het volgend jaar 6 imaal een openlucht- spel worden opgevoerd, waarin een episode de ontmoeting tusschen Marnix van St. Alde gonde en den Prins van Oranje schildert. Vc*>r dit openluchtspel, waarvan de titel „Rammekens voor den Prins" zal luiden, schijnt ook in regeeringskringen dusdanige belangstelling te bestaan, dat steun is toe- gezegd. Men is -thans druk bezig met de voorbereidingen en heeft hiertoe eenige oom- missies in het leven geroepen. Een en ander geschiedt onder de auspicien van de Souburg- sche Oranje-Vereeniging. LUXOR THEATER. Mayerling. De tragische historic die haar einde had in het jachtslot Mayerling, waar kroonprins Rfdolf van Oostenrijk en Maria Vetsera den -It -1 a1i- .-n -VI /\A« Vilttov. DE ROTERFABRIEK TE KLOOSTERZANDE BESTAAT 10 JAAR. VELE KLEINE GELDBELEGGERS in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen door de handelingen van een administratiebank gedupeerd. Dezer dagen heeft de .Burgemeester van St. Jansteen gewaarschuwd bij hem nadere in- lichtingen in te winnen, alvorens relaties aan te knoopen met Jan van Boven te Kapelle (Zeeland) en met A. Bogert te Rotterdam resp. colporteur en inspecteur van de N.V. Na tional Administratiebank van Onroerende Goederen te 's Gravenhage. In verband met deize waarschuwing vernam het D. v. N. B. en Z., dat genoemde colpor teur Maandagavond aangehouden werd aan de provinciale boot te Walsoorden en aan een verhoor onderworpen werd op het gemeente- huis te St. Jansteen, waama hij wederom op vrije voeten werd gesteld. Blijkens inlichtingen die betrokkenen ver kregen, aldus schrijft genoemd blad, waaraan bovenstaande ontleend wordt, heeft de burge meester van St. Jansteen thans de kwestie der beleggings-inschrijvingen bij de N.V. Na- tionale Administratiebank van Onroecep.de Goederen in ondenzoek. Van een der betrokke nen, die bij deze bank inschreef voor een be- drag van enkele honderden guldens, vernjamen wij, dat hij aangifte had gedaan bij de Justitie en dat tijdens een ondenzoek beslag gelegd werd op de bescheiden, die hij van de bank ontvangen had. Tevens werd ons een inschrijr. vingsformulier ter hand gesteld, waaruit blijkt dat de inschrijvingen groot zijn /300 (A), 500 OB) en 1000 (C), te voldoen ovefg, tijdsverloop van 12 jaar door jaarlijksche half jaarlijksche, driemaandelijksche of maan- delijksche stortingen, respi groot: 25, 12,50, 6,25 en /2,10; J 41,68, 20,84, 10,42 en /3,48; 83,36, 41,68, 20,84 en 6,96. Ook kan het bedrag eener inschrijving wor den voldaan door een storting ineens, welke bedraagt voor een A-inschrijving 234, voor een B-inschrijving f 390 en voor een C-inschrij- ving 780. Bij een onderzoek, dat wij in de streek in- steldeft is ons gebleken, dat vooral in de omge- ving van den Prosperpolder, Heikant, St. Jan steen en de overige grensstreek door kleine beleggers voor duizenden guldens moet inge- schreven zijn in den laatsten tijd, welke beleg gers bovengenoemde administratiebank op- dracht gaven voor hun rekening „aan te koo- pen een Spaarstrook of soortgelijk stuk, waar van de uitkeering gelijk is aan die van 1/20, 1/10 of 1/4 aandeel in de Ned. Staatsloterij". Genoemde beleggers hebben de bank opdracht gegeven de door hen aangekochte stukken te beheer'en en al datgene te doen, wat (hun) belangen in deze medebrengen. In de voorwaarden der beleggingsinschrjj- vingen staat vermeld, dat van de gedane stor tingen een jaarlijksche rente zal worden ver- goed van 4 pet., welke rente op de rekening van inschrijver zal worden afgeboekt. „De Maatschappij zal 12 jaren na den datum van inschrijving, mits de inschrijver al hetgeen hij verschuldigd is, heeft voldaan aan den houder eener inschrijving A uitreiken 300, aan den houder eener inschrijving B f 500 en aan den houder eener inschrijving C 1000 h pari af- losbaar gestelde 5 pet. Inkomstenobligatien. - De stortingen ineens zouden in de strfeeic. talrijk zijn voorgekomen. Van hen die insciwfe- ven moeten verschillende, zooals alreedsifge-/ bleken zou zijn, eerst nadat zij hun geld ge- stort hadden tot de ontdekking zijn gekomen, dat uit de voorwaarden ten duidelijksche blijkt dat hun nimmer gelden in contanten zullen worden uitbetaald, doch inkomsten-obljga- tien". Aan menschen die een prijs hadden gie-1 wonnen in de Ned. Staatsloterij en inplaata van geld ,,inkomsten-obligatien" ontvingen zou alreeds gebleken zijn, dat deze obligation on- verkoopbaar waren, zelfs bij de eigen bank. Wij vemamen, dat het politie-onderzoek in vollen gang is, doch konden (laaromtrent geen nadere inlichtingen bekomen. Zeker is, dat bij ddod vonden, is het besluit van een der bitter- stjfe hoofdstuikken uit de kroniek van het huis Habsburg. VVie wil kan de werkelijkheid, voor zoo- verre ze befcend werd, in al haar schrilheid en hardheid vergelijken met de film, die ge- jdealiseerd, gedramatiseerd en geromantiseerd heeft, en deze geschiedenis vertelt als die van een geheel en al ontgoochelden en gedesillusio- hirden kroonprins, die niemand in zijn om- geVing meer vertrouwt. en een volkomen arge- loos en zuiver jonig meisje, dat de eenige mensch wordt waarin hij gelooft en die hij liefbeeft, in de starre wereld van het toen- malige Weensojie hof. Hoe die vergelijking ook uit moge vallen: er is op deze wijze een prachtige en ontroerende film tot stand ge komen. Men heeft ons zulk lief en leed ten hove maar al te vaak voorgesteld als melodrama of operette; dfeze fUm echter staat verre daar- boven, pp een hoog peil van menschelijkheid. De camera is er bovendien geen doodsch foto- grafietoestel in, maar een levend oog, levend en beweeglijk en z66 omgaande tusschen de menschen, dat ze ons alles wat noodig is, tel- kens uit het scherpste aspect laat zien: liefe- lijk, streng en tragisch. Deze kroonprins is allereerst een idealist, die zijn volk wil leeren kennen, die gear- resteerd wordt bij een studentenbetooging, die ibewaakt, bespionneerd, teruggedrongen wordt in de starre discipline van het hof, gedwon- gen tot een conventiehuwelijk. Hij> wordt meer en meer een somber romanticus, die vengetelheid zoekt in voorstadskroegen, zigeu- nerfeesten en amourettes, en per toeval ont- moet hij op een feestavond het jonge baro- nesje Vetsera, verdwaald op een kermis. Hij ziet haar tenug in de opera; een intrigeerende groote dame doet het hare. Wat een vrij alledaagsche historde had kun- nen worden; een amusement uit honderd, woldt iets anders; de film die tot dit oogen- blili boeiend en interessant is geweest, neemt ha4r groote vlucht: Danielle Darieux, die dit jonge meisje speelt, volbrengt het wonder ons - hart tot hart te treffen door haar Maria Vethera een volmaakte onbevangenheid en argploosheid te geven. Hef is niet een van de groote romantische filmliefdes van de dertien in het dozijn met itraijen en hartkloppingen; het is zeer een- voudig, zeer waar, ongeloofelijk waar. een jong meisje beleeft haar eerste liefde, zuiver en als vanzelfsprekend, er bestaat niets an ders meer voor haar, zij vindt zelf den dood een volkomen natuurlijk ding, zij heeft lief. Men weet hoe dat einde verliep: de kroon prins wilde afstand doen, zich doen scheiden, Frans Jozef dreigde Maria Vetsera in een klooster te plaatsen; men vond de beiden dood in het jachtslot Mayerling. Hoe de werkelijkheid ook verloopen is, Lit- vak heeft een rijke en ontroerende film uit die oude historic geschapen: rijk in haar be- weeglijke en beeldrijke handeling van hoffees- ten, ontmoetingen en botsingen, ontroerend in haar bewogen en zuivere menschelijkheid. Het wordt, in deze film, een van de groote liefdeshistories der historic, gezien en ge geven met een eerbied en inzicht waarvoor men dankbaar moet zijn, ontdaan van alle valsehe film-sentimenten. Een van de films, van de weinige, die het groote geheim van het tooneel kennen; te boeien door menschen te teekenen zooals zij inderdaad zijn, in botsing van groote gevoelens, en ze zoo simpel en waarachtig te teekenen als maar eenigszins mogelijk is. Er is een sfeer en een oprecht- heid in „Mayerling", die zeer zeldzaam is. Men raakt er inderdaad iets in aan dat ieder mensch raakt: liefde en dood. De fabriekmatige zuivelbereiding kreeg in Zeeland waar de melkkoeien dim gezaaid zijn, nooit gemak- kelijk vast-en voet. De dichtheid van den melkvee- st-apel per 100 ha cultuurland is klein en van de geproduceerde melk is reeds 30 noodig voor kal- verenopfok en menscheljjke consumptie. Voor vol- -doende -grondstof moeten dus in Zeeland veel boeren samen werken en moet de fabriek een groot gebied bestrijken. Dat waren steeds remmende factoren. Toch is ook voor Zeeland de fabriekmatige zuivel bereiding meer en meer onmisbaar geworden. In veel gebieden en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen en een groot deel van Zuid-Beveland, wordt een rede- lijke afzet van boerenboter steeds moeilijker. Ook zijn aan de bereiding van een goed product, zooals de moderne tijd dat eischt, voor veel boerinnen die slecht water, een matige kelder en kleine beetjes melk hebben te verwerken, onoverkomelijke bezwa- ren verbonden. Daarom was -er alle reden het 10-jarig bestaan van de boterfabriek te Kloosterzande, nu gebleken is dat deze onderneming aan de verwachtingen heeft beantwoord, eenigszins feestelijk te vieren. Daarvoor had het Bestuur er voor gezorgd, dat de gewone jaarlijksche vergadering op 1 April een feestelijk karakter had. De 147 leden uit geheel Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen waren bijna alien gekomen. Voorts waren er vertegenwoordigd de Zutvelbond, de meeste andere cooperatieve zuivel- fabrieken uit Zeeland, de, Zuivelconsulent en diens assistent en de Ned. Coop. Zuivelverkoopvereeni- gjng. Teekenend voor de goede stemming was, dat de algemeene melkcontrole, door de fabriek in 1936 voor alle leden ingevoerd, met nagenoeg algemeene stemmen verlengd werd. Men is overtuigd, dat men door melkcontrole geleidelijk tot goed vee komt en dat dit de eerste grondslag voor winstgevende melk- veehouderij is. De algemeene vergadering werd besloten door een gezellige, gemeenschappelijke maaltijd. Hier ont vingen het Bestuur en de zeer voor zijn taak be- rekende directeur-administrateur menig welverdiend compliment voor hun succesvolle arbeid. Van de tegenwoordige toestand en de korte geschiedenis dezer cooperatie vermelden we nog het volgende. Men begon met 43 leden en een boterproductie van 30.000 kg in het eerste volledige boekjaar (1928). Thans zijn er 147 leden en bedraagt de boterproductie 65.000 kg per jaar. In de 10 jaren dat de fabriek werkte werd iy2 mill, kg boter gemaakt. Om te begrijpen hoeveel arbeidsbesparing voor de boerinnen hierin zit beden-ke men dat hier- voor op boerderrjen zeker 100.000 keer gekarnd zou moeten zijn. In 1928 was er nog geen zuivel-crisis. Toen was de boterprijs nog 2,12 en kon aan de leden worden uitbetaald f 2,10 per kg botervet plus 2 cent per liter ondermelk. Toen de crisis kwam zakten de boterprijzen zeer. De laatste jaren bleef, na steunver- rekening, voor de fabrieken een boterprijs van 1,20 per kg over. De uitbetaling was de laatste jardn 1,25 per kg botervet plus 1 cent per kg ondermelk. Hpewel de crisisomstandigheden oorzaak zijn van een, met het oog op de rentabiliteit der veehouderij, beslist onvoldoende uitibetaling, maakt Klooster zande tegenover zu-stervereenigingen een best figuur. De door de fabriek bedongen gemiddelde boter prijzen behooren tot de beste van het land, terwijl de fabriek, die steeds een onkosten-cijfer had van 20 tot 25 cent per kg boter, ook in dit opzicht tot de allergunstigste behoort. Bij het begin waren fabriek en inrichting zeer sober en eenvoudig. Thans zijn de gebouwen dubbel zoo groot en voldoet de inrichting aan moderne eiscJJen. De voorziening met goed water is nog het moe|lijkste vraagstuk. Ondanks belangrijke uit- gavqh voor verbetering der inrichting en tegenover elders concurreerende uibbetalingen aan de boeren, is de fabriek na 10 jaar werken geheel schuldvrij. Hulde aAn voorzitter en bestuur voor zoo'n beheer. Wfel verdiend was het compliment van de zuster- fabrjek te IJzendijke, die: ook namens Aardenburg bedajikte voor het gegeven voorbeeld. Men had zich aan Kloosterzande kunnen spiegelen en was daar- bij Welgevaren. De samenwerking tusschen de drie Zeeuysch-Vlaamsche fabrieken is ook zeer goed. 'Steeds heeft men er voor gezorgd dat de goede cooperatiegeest levendig bleef. Op de algemeene vergaderingen ontbreken nooit meer dan eenige leden en het toezicht van bestuur en commissarissen was bij voortduring zeer intensief, de vriendschap- pelijke toon bleef steeds bewaard. Veler uitspraak en wensch aan den gezelligen maaltijd kwam hierop neer: De fabriek is onmisbaar voor de Oost-ZeeuWsch- Vlaamsche boeren; tot nog toe is er door de leiders voortreffelijk werk verricht; de medewerking van de leden was zeer bevredigend; wanneer de grond- gedachten blijven: alien voor een en een voor alien; de eddperatie zij een glazen huis voor al haar leden, opbouwende critiek in de vergaderingen en geen af- braak buitenom; zuinig en verstandig beheer en streven naar de grootst mogelijkc uitbetaling aan de boeren, zal ongetwijfeld op den duur het aantal leden nog zeer belangrijk groeien. Mogen de wenschen van vele gasten in vervulling gaan, nl. gestadige groei van het ledental en terug- keer van normale toestanden op zuivelgebied. Z. DE WEDSTRLJDEN VOOR ZONDAG. Kampioenschap van Nederland. De eerste wedstrijd van PSV eindigde -met een fiksche overwinning op Be Quick, thans moet zij op reis om de club van den natioaa- len doelverdediger Halle te bekampen en daar' Go Ahead tot de sterke kampioensclubs mag worden gerekend, zal PSV het te Deventer lang niet gemakkelijk hebben. Wij vermoeden zelfs een kleine overwinning voor de thuisclub als resultaat van een spannenden strijd. Te Rotterdam komt in het Feijenoofd-sta- dion op bez-oek Ajax en al zou het voof^eiffe- noord heel prettig zijn als zij haar eersten thuiswedstrijd in deze kampioenscompetitie zou winnen, wij geven de beste kansen aan Ajax, dat de beide reeds gespeelde wedstrij- den tot een gunstig einde wist te brengen, terwijl Feijenoord nog geen enkel winstpunt wist te behalen. Tweede klasse. MiddelburgBreda. Het wordt een zeer belangrijken wedstrijd die te Middelburg plaats vindt, want het gaat niet meer of minder dan om het behalen van het kampioenschap der afdeeling, al zit dan Hero nog als mede-candidaat op het vinken- touw. Middelburg speelt haar laatsten wed strijd en zoo zij deize wint, dan is het zeker, dat zij niet meer voorbijgestreefd kan worden, terwijl Breda ook moet winnen, wil zij haar mooie positie niet als rook zien verdwijnen. Een gelijk spel kan beide clubs niet veel baten want Hero zal naar alle waarschijnlijkheid haar laatste ontmoeting met een overwinning besluiten en dan 28 punten behalen. Te Breda heeft Middelburg met 41 verloren, waaruit wel blijkt, welk een moeilijken strijd de groen- witten wacht. Niettemin gelooven wij, dat nu de balans in het voordeel van Middelburg zal overslaan. GoesVlissingen. Goes blijft evenals Terneuizen nog steeds in de gevaarlijke zone verkeeren en daarom zullen de Goesenaren wel alle krachten inspan- nen om haar laatste kans zoodanig te benut- ten, dat zij na -afloop juist voldoende punten hebben om de degradatiewedstrijden aaii' eeh minder fortuinlijke club over te laten. De eer ste ontmoeting VlissingenGoes eindigdi-'' met een verdeeling der punten 1I, zoodat eir wel reden is am aan te nemen, dat Goes een blij- den dag zal hebben na het beeindigen van deze ontmoeting, temeer waar er voor Vlissingen-, geen bijzondere belangen op het spel ptaan, door haar veel gunstiger positie. )g3J De ZeeuwepTern^iizen. De -belangrijkste ontmoetingen komen in deze klasse wel tegen het einde van de com- petitie, want De Zeeuwen en Terneuzen zitten beide in gevaarlijk vaarwater. De Zeeuwen hebben weliswaar 2 punten meer dan Terneu zen, maar zij hebben ook een wedstrijd meer gespeeld en is het voor hen de laatste gele- genheid om de veilige haven te bereiken. Maar ook voor Terneuzen is er buitengewoon veel aan gelegen om te overwinnen, want een ne- derlaag zou tevens kunnen -beteekenen, dat dat seizoen zoodanig voor haar eindigde, dat zij de degradatiewedstrijden moet meemaken en dat i>s werkelijk geen prettig vooruitzicht. Zelfs al zou Terneuzen met een overwinning de terugreis aanvaarden, dan nog moet de laat ste wedstrijd haar gunstig zijn, want Zeelandia kan 13 punten behalen zoo zij de competitie met een overwinning mocht besluiten en Goes en De Zeeuwen hebben reeds 12 punten be- haald. Te Ter Neuzen moesten De Zeeuwen met een 41 nederlaag genoegen nemen, zoo dat er wel reden is aan te nemen, dat ook dit- maal Terneuzen zich de sterkste zal weten te toonen, maar men mag den dag niet loven v66r de zon ten onder is, zegt een spreek- woord, en daarom hopen wij, dat de rood- zwarten goed zullen beseffen van hoeveel waarde deze overwinning niet alleen voor hen maar ook voor De Zeeuwen is. Derde klasse. Op het veld van Terneuzen komt de eerste plaatselijke ontmoeting, daar de Tern. Boys tegen het derde elftal van Terneuzen moeten uitkomen. De Boys begonnen het seizoen heel mooi, doch langzamerhand zakten zij af en ging hun mo-oie kans om als eerste te eindigen absoluut verloren. Het derde elftal van Ter neuzen is vrijwel tot gelijke kracht van de Boys opgeklommen en zoo zal deze eerste strijd van twee Ter Neuzensche elftallen in competitievertoand een attractie vormen voor de supporters van beide vereenigingen. (Deze ontinoeting vangt om half elf aan.) Het tweede elftal van Hoofdplaat gaat naar Oostburg om de reserves van Oostburg te be- strij(jen en wij verwachten van het bezoekend elftal dat zij de beide punten zullen weten te bemachtigen. en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 ct. Doos 20 cr. Ingez. Med. VERWAARLOOZING. Op last van de justitie te Middelburg heeft de politie te Zierikzee het lijikje in beslag ge- nomen van een kindje van acht maanden, van de ongehuwde moeder ,S., dat dezer dagen is overleden en door den dolcter in een erger- lijiken toestand van veiwaarloozing en onder- voeding werd aangetroffen. OP KLAARLJCHTEN DAG TE OUDGRP INGEBROKEN. Bij de familie Heino aan den Frieschen weg te Oudorp, enlkele meters buiten de grens van Alkmaar, is op klaarlichten dag een bru- tale inbraak gepleegd. Terwijl de familie het huis had verlaten om een bezoek bij familie- leden te brengen hebben dieven kans gezien het huis binnen te dringen. Toen de bewoners na slechts enkele uren afwezig te zijn ge weest, thuis kwamen, viel het de vrouw des huizes op, dat de gordijnen gesloten waren. Uit een dressoir was een bedrag aan geld ont- treemd en in de slaapkamer was alles over- {oop gehaald. Daar vonden de dieven in een ast een doosje met juweelen ter waarde van eenige honderden guldens; zij maakten zich tevens meester van een hoeveelheid buiten landsch geld. Vermist worden o.a. een juwee len broche, een juweelen hanger, een gouden korloge met ketting, een gouden collier, en kostbare armband en een zilveren beugeltasch, waarin een gouden ketting was geborgen. UTt een op de trap gevonden gouden arm band kan blijken, dat de inbrekens blijkbaar overhaast zijn vertrokken. De bestolene telefoneerde onmiddellijk de Alkmaarsche politie, die evenwel werkloos moest toezien, aangezien de diefstal op eenige meters buiten de grens heeft plaats gehad. Dit is juist het taestreden gebied, dat Alkmaar dezer dagen in een adres aan H. M. de Konin- gin verzocht heeft brj> deze gemeente te mogen voegen. De rijks- en gemeente-veldwachter van Oudorp hebben Dinsdagmiddag een uit- gebreid onderzoek ingesteld. Uit de zeker heid waarmede de dieven de kostbaarheden te voorschijn hebben gehaald meent men te mo gen aflei-den, dat de inbraak door ter plaatse bekenden moet gepleegd zijn. De gestolen juweelen waren voor het grootste gedeelte erfstukken. De dieven zijn met behulp van een looper door de voordeur binnengekomen en op dezelfde wijze vertrokken, zonder dat de buren er iets van hebben gemerkt. AAN GASVERSTIKKING ONTKOMEN. Dinsdag werd de brandweer van het bureau Laan Copes van Cattenburg te 's-Gravenhage gealarmeerd om hulp te verleenen in een huis aan de Bankastraat, waar omwonenden een sterke gaslucht hadden waargenomen. De po- lflei%i de brandweer verschaften zich -aan de ■zijde toegang tot het huis. Het bleek, t-Hh een slaapkamer, waar twee jongens, maakt ook het tweede elftal een slechjtx-sei- zoen, want 9 punten uit 14 wedstrijden is gen der twijfel aan den poveren kant. IJzendijke, dat uitgespeeld is, staat echter reeds defijjjtief ioiV 1,1-1 Terneuzen 2Sluikkll. ,r De reserves van Terneuzen hebben nog A^ye^. wedstrijden te spelen en dan is ook voor hen deze competitie geeindigd. Evenals het ewstef^0^^ groot gedeelte met gas gcvuld. On- c tyuHHo Inlf nirnprinri Hn Lrir)H^ir*z»'r» riro Lr Lr Or* cro_ eii'r-10 jaar ou-d, lagen te sl-apen, een gas- ktaantje openstond. De kamer was reeds middellijk werden de kinderen wakker ge- rnaakt en naar buiten gebracht. Gelukkig h Ldcffe'h zij geen nadeeli-ge gevolgen van den toestand, waarin zij verkeerd hadden. De op de onderste plaats, zoodat het tweede -eiftai, j° lc'ers van jongens waren niet thuis en het L V. Ui^vl- (AviA-ntA 1 r r-» o n w -t /-» irrrtr Vi/-.f n o n NED. HERV. KERK. een drietal te Rotterdam (vacature Ds. Wagenaar) komt voor Dr. L. J. Caze- mierjl te Ter Neuzen. ONBEHOORLIJKHEDEN DOOR MIDI)EL VAN GEHEIMEN ZENDER. mA gesloten deuren heeft te Almelo terecht Igest^an B. H. L. te Glanenburg, gem. Enschede, ^clplder van beroep, communist van politieke overraiiging. Hij had zich te verantwoorden omdat hij door middel van een geheimen zen- der een zedenkwetsende toespraak had gehou- den en tevens het Koninklijk Huis haid be- leedigd. Er werd zes maanden gevangenis- straf tegen hem geeischt. DE VERBOUW VAN HET AARDAPPELRAS ODENWaUDER BLAUB>-IN5 1938 VERBODEN. Ter voorkoming van uitbr-eiding van de aardappel- wratziekte, die voor onzen uitvoer van aardappelen zeer nadeelige gevolgen heeft, is in geheel Neder land de verbouw verboden- van een drietal aa'rd- appelrassen, Bravo, De Wet en Kampioen, die voor genoemde ziekte zeer vatbaar zijn. Bij Ministerieele beschlkking is met ingang van 1938 dit verbod uit- gebrekl tot het eveneens zeer vatbare ras Oden- walder Blaue. Largs -dezen weg wordt nogmaals nadrukkelijk de aaadacht gevestigd op dit" verbouv-verbod. Telers van aardappelen dienen er nu met (j;e aanplanting reeds jjrekening mede te 'houddii, ddf in 1938 geen Oden vial der Blaue meer verbouwd zullen mogen worden. Het bewaren van pootgoed van dit ras heeft dus geen beteekenis en ;de speciale verbouw voor levering van pootaardappelen is volkomen waardeloos. Vele verbouwers zullen daarmee reeds nu reke ning moeten houden brj de bepaling van de grootte der perceelen, die z(j voor het laatst met dit ras willen beplanten, willen zij niet voor een schadepost komen te staan. Aan hen, die nu met een ander aardappelras wil len beginnen, kan niet genoeg worden aanbevolen, den verbouw van een voor aardappelwratziekte on- vatbaar ras ter hand te nemen. De Plantenziektenkimdi'ge Dienst te Wageningen, de bij dezen Dienst werkzame ambtenaren en de Rijksland- en Tuinbouwconsulenten geven gaarne nadere inlichtingen over de voor wratziekte onvat- bare aardappelrassen. hiervoor gevrijwaard blijft. Nu gaat de voor- laatste strijd tegen Sluiskil, dat den laatsten tijd aan het dalen is, hoewel de vierde plaats voor haar gereserweerd blijft. Te Sluiskil won deze club van de rood-zwarte reserves met 31 en de mogelijkheid bestaat thans dat Ter neuzen 2 revanche kan nemen. OostburgHoofdplaat. Oostburg gaat bij het eindigen van de com petitie haar nieuw terrein inwijden en het zou een heel aardige verrassing zijn zoo zij dit deed met een overwinning op het sterke Hoofd plaat, van welke club zij bij de eerste ont moeting een 51 nederlaag moest slikken. Door het schitterende seizoen van Axel is aan Hoofdplaat geen kans gelaten om deze club najbij te streven, doch de tweede plaats is voor haar en zoo zal Oostburg voor een moeilijke taak staan. De na-competitie. IJzendijke opent de na-competitie van de Z.- Vlaamsche cluibs met een ontmoeting tegen Biervliet en wrj verwachten wel, dat dit een overwinning voor de thuisclub zal worden. 2e> ronde Nederl. voetbalbeker. Voor de 2e ronde om den Nederl. -voetbal- beker krijgt o.m. Breskens de tweede klasser RBC op bezoek en zal na afloop van dezen strijd de bekerronde wel voor haar beeindigd zijn, want RBC kan geducht uit haar slof schie- ten, hetgeen o.m. Breda en Hero ondervon- d-en, welke clubs toch oip de nominatie staan voor het kampioenschap van de Tweede klasse. Zeeuwsche Voetbalbond. Biervliet 2 ontvangt Breskens 2 en kan een aardige wedstrijd worden, temeer waar djs eerste ontmoeting met een gelijk spel 2-2 eindigde. Veel kans bestaat dat thans de re serves van Biervliet hun meerderheid zullen toonen. GroedeCorn Boys zal een overwinnin-r voor de Boys te zien geven, want het is deze clulb, die het volgend seizoen in de d-erde kl^st van den KNVB zal worden opgenomen. Hulst 2 gaat den strijd aaribinden tegen Schoondijke, dat naar Hulst moet reiizen en al is de wisselvalligheid van de reserves vail Hulst zeer groot, de mogelijkheid .bestaat dat zij ditmaal een overwinning zal weten te be halen. bleek, dat het jongste knaapje voor het naar bed gaan spelend het kraantje had opengezet. EEN AVONTUUR MET EEN HARINGVLET. Dinsdagmorgen om elf uur is uit de haven van Nieuwediep die haringvlet H.D. 90 ver trokken teneinde bij de -zoogenaamde west- punt van Texel te gaan visschen. Aan boord bevonden zich tien personen met schipper Rieuwerts. Nadat men den geheelen dag gevischt had in een vrij dik-ken mist, be- sloot men tegen den avond naar Nieuwediep terug te keeren. Onderweig kwam een kink in den kabel. Men kreeg motorpedh. Ook het kompas func- tionneerde niet goed meer. De -gevolgen waren, d-at men afdreef. Den geheele nacht heeft men op de Noordzee rond- geziwalkt en al -de ontberingen van den mist en de kou meegemaakt. Vroeg in den mor- gen was men zoo fortuinlijk te worden opge- pikt door den Katwijk-er logger KW. 78, die de vlet naar het lichtschip „Haaks" bnacht. Daar werd men voorzien van benzine, voedsel, en warme kleeren, zoodat men tegen den middag den terugtocht kon aanvaarden. Om kwart over twee Woensdagmiddag is de vlet met zijn uitgeputte bemanning in -de haven te Nieuwediep aangekomen. DE OOIEVAARS KOMEN TERUG! Uit de zuidelijke landen van Europa wordt gemeld, dat de ooievaars zich reeds in groote scharen op den terugtocht bevinden. De ooievaars hebben hun legenden. In de votrstelling van het volk symboliseeren zij de twee fjfchoonste deugden: eerstens de liefde votor de kinderen. Een ieder, die het doen en latin evan een ooievaar wel eens aandachtig heeft- gadegeslagen, weet, dat zij hun jon-gen mA een zeldzame liefde behandelen. Nog merkwaardiger en in het dierenrrjk welhaast unijek is echter de verzorging, die de jongen aaA de ouden ten deel laten vallen. Het volk gelboft in ieder geval, dat oude ooievaars, die te pud €n te zwak geworden zijn om zelf nog vodir voedsel te kiunnen zorgen in het nest blij ven en door de jongen gevoederd worden. In vele landen eert men de ooievaars daar om op een bijzondere wijze. Wie vroeger in ons land een ooievaar doodde, werd door het volk gesteenigd. In Lotharingen no-emt een oud spreekwoord de ooievaars de „laatste 0

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2