ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN /- rf vi ABDIJSIROOP i Stop dien hoest No. 9590 VRIJDAG 9 APRIL 1937 77e Jaargang Binnenland. Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen De burger-oorlog in Spanje AKKER's versierkte EERSTE BLAD NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,25 per 3 maanden Budten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige lan den 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels /0,80 Vioor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. I)IT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MA AN DAG- WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. PRINS BERNHARD LID VAN DEN RAAD VAN STATE. H. M. de Koningin hefeft Dinsdagmiddag in een buitengeiwone zittinig van den Raad vein State Prins Bernbard, wien, zooals men weet, zitting in dat college is verleend, geinstalleerd. Om kwart voor twee vertroklken de Konin gin ,Prinses Juliana en Prins Bernhard uit bet paleis Huis ten Bosch per auto naar bet ge- bouw van den Raad van State aan bet Binnen- bof. Prins Bernhard droeg de uniform van ritmeester bij be blauwe huzaren. Velen stonden voor bet paleis en bij bet hek om de vorstelijke personen bij het vertrek toe te juioben. Hoewel bet uur van installatie niet van tevoren bekend was gemaakt, waren er tegen tiwee uur een paar honderd belangstellenden op bet Binnenhof verzarneld. Precies om twee uur reed een motor met zij- span van de Haagscbe politie, die uit de rich- ting Plein naderde, bet Binnenbof op. Daar- acbter volgide de Koninklijke auto, die voor den ingang van het gebouw van den Raad van State stil hield. Aan den ingang van den Raad van State werden de vorstelijke personen ontvangen door den vice-president Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, staatsraad C. J. Hasselman en den secretaris Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Beaufort. Nadat de Koningin, de Prinses en de Prins waren binnengeleid en de leden en ambtenaren van den Raad badden begroet, heeft de Ko ningin de vergadering geopend en aan den secretaris verzocht, voorlezing te doen van bet Koninklijk besluit van 6 Januari 1937, no. 3. Hare Majesteit heeft daarop met een rede Prins Bernbard in bet hooge college geinstal leerd. Nadat de Prins deze rede bad beantwoord, heeft de vice-president in een toespraak Hare Majesteit bedamkt voor bet voorrecht, dat hoogstdezelve deze buitengewone vergadering heeft willen voorzitten, en Prins Bernbard namens de leden welkom gebeeten in het col lege. Hare Majesteit heeft daarop de vergadering gesloten. In den tijd, dat de installatie van den Prins plaats had was de menigte geweldig aange- groeid. Zij stond nu in dichte rijen op bet Binnenhof. De installatie duurde iets langer dan men beraamd bad, want bet duurde tot ruim tien minuten over half drie, eer de vorstelijke personen weer naar buiten kwamen. De heeren die ben opgewacht badden bij hun komst, deden hen uitgeleide. KON. NED. TOERLSTENBOND A.N.W.B. Elf provincden-tocht. Ten einde het toerisme in het eigen land te bevorderen en de bezienswaardigheden daar- van bij onze landgenooten meer bekend te maken, heeft de Kon. Ned. Toeristenbond A. N. W. B. besloten, te beginnen met 1 Mei a.s. een Elf provincien-tocht door Nederland uit te schrijven voor toeristen. De deelnemers zijn gebeel vrij in de wijze waarop zij de reis door ons land willen maken en kunnen dus gebruik maken van onversichillig welk ver- voermiddel: trein, auto, fiets, vaartuig enz., terwijl zij ook geheel vrij zijn in de keuze van de dagen waarop zij hun tochten willen doen, mits zij die maar v66r 1 Mei van het volgend jaar bebben beeindigd. Doel van den tocht is, dat de deelnemers in den loop van den jaar in iedere provincie drie aangewezen beziens waardigheden hebben ibezocht, monumenten, museums of andere uit een oogpunt van na- tuur- en stedenschoon ibelangrijke objecten, ook die, welke minder goed bekend zijn en niettemin de belangstelling verdienen. Deze zijn zooveel mogelijk zoo gekozen, dat een be- zoek daaraan tevens een algemeenen indruk kan ^even van de provincie. door AGATHA CHRISTIE. 47) Vervolg. HOOFDSTTJK XXI. IHet valies van mr. Isaacstein. Dienizelfden morgen om tien uur, zaten Lord Caterham en zijn oudste dochter aan het ontbijt. Bundle keek voor haar doen hee"l emstig. „Vader!" zei ze opeens. Lord Caterham was verdiept in een artikel in de „Times". Hij gaf geen antwoord. ,,Vader!" herhaalde ze, iets luider en met iets meer nadruk. Lord Caterham keek van zijn artikel over een aanstaanden verkoop van een aantal zeld- zame, eerste-uitgaaf-exemplaren geirriteerd en tegelijk verstoord op. „H5", zei hij. ,,Zei je wat?" ,,Ja. Wie heeft hier vanmorgen ontbeten?" Ter verduidelijking van die vraag duidde ze, door een hoofdbeweging, op een plaats die blijjibaar al ibezet geweest was. ,,0, die hoe-heet-ie-ook-weer." ,,Dikkie Issie?" Vader en dochter kenden elkaar wel z66, dat ze de wedenzijdsehe niet bepaald compli- menteuse aanduidingen dadelijk begrepen. „Ja, die." „En wat helb je vanmorgen met dien de tective te bepraten gehad?" Lord Caterham zuchtte. Wie in den loop van den jaar, dus v66r 1 Mei 1938, de 33 aangewezen bezienswaardig heden hebben bezocht, ontvangen een herin- nering-plaquette, terwijl ook aan degenen die 22 of 11 van de aangewezen punten bezochten een souvenir zal worden uitgereikt. In Zeeland zijn voor 'n bezoek aangewezen: museum Zeeuwscb Genootschap „Nehalennia" te Mid- delbdrg, vutrrtorfcrr t'c Wbsteiiiehotrwen,T-t'ad- huis te Sluis. HET IN DEN GROND GEBOORDE SCHLP. Naar uit Bilbao aan Havas wordt gemeld, bevestigen officieele berichten, dat het s.s. Andra, dat onder Panameesche vlag voer, Dinsdag bij het verlaten van de haven van Bilbao door den rechtschen kruiser Aknirante Cervera tot zinken is gebracht. De Andra was, volgens deze berichten, de vorige week te Bilbao aangekomen met een groote lading levensmiddelen voor de Baskische regeering. Toen het scnip in voile zee werd aangevallen, had het geen-lading meer aan boord. Over het lot van de bemanning is nog niets naders bekend. Naar van de zijde van het Nederlandsch Bevracbtingskantoor wordt gemeld, hebben zich aan boord van de Andra zeventien Ne- derlanders bevonden. Het Nederlandsche Bevrachtingskantoor was voor de reederij, welke haar agent in Belgie heeft, als carga- door opgetreden. Over geruchten dat tijdens de reis een aantal Nederlanders van boord is weggeloopen, kon men aan de N. R. Crt. van genoemde zijde niets bevestigen. STEUN VOOR Z.G. SCHOOLMELK. De minister van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat van 20 Januari 1937 af uit het Landbouw-Crisisfonds aan dengene, die, volgens een door de Centrale goedgekeurd plan, een schoolmelkvoeding heeft georgani- seerd, vergoeding wordt verleend op melk, waarvan ten genoegen van de Centrale wordt aangetoond, dat zij is gebruikt voor school- voeding, tot een ibedrag per 100 liter melk, gelijk aan 3.2 maal het bedrag, bedoeld in artikel 2 der Crisis-iSteunbeschikking 1936 I (Zuivel), zooals dat was vastgesteld op den datum van aflevering dier melk, verminderd met 5 cent, en dat de gelden, noodig ter uit- voering van deze beschikking, ter beschikking van de Centrale worden gesteld met dien ver- stande, dat deze daartoe haar sal do zal kun nen aanrwenden. Deze beschikking kan worden aangehaald onder den titel van Crisis-Steunbeschikking 1937 I (schoolmelk). DE STIJGING VAN DE PRIJZEN DER EERSTE LEVENSBEHOEFTEN. Het bestuur van het Ned. Venbond van Vakvereenigingen heeft een adres gericht tot den minister van sociale zaken met het ver- zoek, door het verleenen van een duurtebijslag op de steunuitkeeringen tegemoet te komen aan de stijging der prijzen van de eerste levensbehoeften, welke vooral in de laatste weken zich sterker doet gevoelen. Het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud, samengestel d door het ge- meentebestuur van Amsterdam, wij-st over de maanden September 1936 tot en met Januari 1937 een stijging aan van 1,6 pet.; maar na- dien liepen de prijzen van de allereerste levensbehoeften, in het bijzonder die van aard- appelen en brood, nog meer op. Verwacht moet worden, dat in verband met de stijging van de groothandelsprijzen de kosten van het levensonderhoud in de komende maanden verder omhoog zullen bljjven gaan. Bovendien stegen in de bovengenoemdie maanden de prijzen van een zestal eerste levensbehoeften, n.l. die van brood, kruide- niers- en grutterswaren, vetten, aardappelen en groenten, waaraan de werkloozen een groot deel van hun inkomen moeten uitgeven, met 4.8 pet. In het bijzonder heeft in de laatste weken, vooral voor brood, de prijsstijging zich voortgezet. ,,G, van allerlei! De vent wachtte me in de hal op. 'k Vind het buitengewoon onaange- naam. De uren voor het ontbijt moesten iemand heilig zijn. Mijn zenuwen kunnen..." Bundle viel hem onbanmhartig in de rede. „W'at had ie te vertellen?" ,,Dat de menschen, die weg wilden, weg mochten." „Nou", zei Bundle, „dan zul je wel in je schik zijn. Dat wou je toch?" „Ja, als dat 't eenige was. Maar daarna zei hij, dat hij, ondanks dat, graag wou, dat ik iedereen vroeg om te blijven." ,,Daar begrijp ik niets van", zei Bundle met nadenkend gefronste wenkbrauwen. „Ik ook niet", beklaagde Lord Caterham zich. ,,Alles gewoon met elkaar in tegen- spraak... geen touw aan vast te knoopen. En dat v66r je ontibijt!" „Wat heb je geantwoord?" ,,Geantwoord! Ja gezegd, natuurlijk. Tegen- spreken... als je met dat slag menschen te doen hebt, geeft toch niets. Vooral v66r 't ontbijt," herhaalde Lord Caterham zijn erg- ste grief, met een martelaarsgeizicht. „En wie helb je tot dusver uitgenoodigd?" ,,Cade. Was toevallig heel vroeg op. Hij blijft. Vind ik heelmaal niet erg. 't Is een eigenaardig type, 'k begrijp hern niet goed, maar ik mag hem, ik mag hem graag." ..Virginia ook," zei Bundle, terwijl ze met haar vork een patroon in het ontbijtservet graveerde. ,,K<§?" „Eln ik ook. Maar dat telt niet." ,,En dan heb ik Isaacstein gevraagd," ging Lord Caterham voort. „Gn?" ,,Die moet, jammer genoeg, weg... Vergeet niet de auto voor den trein van 10.50 te be- stellen.'j „Neen." ,,Als ik nu ook maar van Fish af kon ko men," bedaeht Lord Caterham hoopvol. Daareniboven is op Zaterdag 3 April voor het laatst de brandstofbijslag verstrekt, zoo- dat de uitgaven voor varwarminig van 4 April af van de steunuitkeeringen moeten worden genomen. Onder deze omstandigheden wordt een duurtebijslag gevraagd van voorloopig 5 pet. COMMISSI!) VAN Ci'ERLEG, DER DRIE NEDERL. MIDDEXSTANDSBONDEN. In de dezer dagen gehouden vergadering van de commissie van overleg uit de drie Nederlandsche Middenstandsbonden, heeft de heer Ed. G. Schurmann, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond, die gedurende 1936 het voorzitterschap van de commissie van overleg heeft bekleed, deze functie over- gedragen aan den heer J. A. Koops, voorzitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond, die gedurendie 1937 het presidium der corrknissie van overleg zal waarnemen. Kennis werd genomen van het verslag over de Mica 1936, uitgabracht door het uitvoerend comitd. Met belangstelling en waardeering werd geconstateerd, dat het resultaat van de stap- pen door de middenstandsbonden ondernomen om te komen tot inschakeling onder aanne- melijike voonwaarden van den detailhandel bij de distributie van goedkoope levensmiddelen aan werkloozen en bij de verstrekking van den steun in natura (ib-steun) zich in gunstigen zin ontwikkelt. Een uitvoerige bespreking werd gewijd aan de taak door de Middenstandsbonden te ver- vullen, in verband met de uitvoerinig der Vestigingswet kleinbedrijf, een taak, die van den beginne af aanstonds door de midden standsbonden is ter hand genomen en die zich reeds in belangrijke resultaten bleek te heb ben belichaamd. Het seeretariaat der commissie van over- leg zal gedurende 1937 berusten ten kantore van den Ned. R. K. Middenstandsbond. DE FINANCIERING VAN DE TERTIAIRE WEGEN. Het bedrag voor elke provincie slechts voor de helft berekend naar belastingopbrengsten, voor de andere helft naar de opper- vlakte. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging motorrijtuigenbelastingwet en wet van 6 October 1934 tot instelling van een Ver- keersfonds, inzonderheid met het oog op het belang van de tertiaire wegen, wordt het vol- gende ontleend: De omstandigheid, dat vrijwel algemeen ernstig bezwaar werd gemaakt tegen het voorstel om het aandeel van elk der provin ces in het ten behoevb van de tertiaire wegen uit te trekken bedrag uitsluitend afhankelijk te stellen van de oplbrengst der motorrijtui- gen- en rijwielbelastingen in die provincie in het begrootingsjaar, heeft de regeering aan- leiding gegeven, nogmaals ernstig te over- wegen op welke wijze aan de geuite bezwaren zou kunnen worden tegemoet gekomen. Dit kan geschieden door te bepalen, dat slechts de helft van het aandeel op deze wijze wordt verdeeld, terwijl de andere helft wordt verdeeld in evenredigheid tot de qppervlakte van de verschillende provincies. Inderdaad brengen provincies met de dicht- *ste bevolking, met name Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, naar verhouding van haar cppervlakte, een grooter percentage van de genoemde belastingen op dan de overige pro vincies. Naanmate het aantal motorrijtuigen in een provincie grooter is, zal van de tertiaire wegen een intenser gebruik worden gemaakt en zullen dus de onderhoudskosten hiervan hooger zijn. Bovendien is in verband met de bodemgesteldheid van ons land de verbetering van de tertiaire wegen juist in de diehbst be- woonde provincien verreweg het kostbaarst per K.M. De kosten van verbetering per K.M. „Ik dacht, dat je met dien zoo genoeglijk over die muffe boeken van je kon praten?" ,,Dat is ook zoo. Maar 't is verduiveld saai, hoor, als je aldoor in je eentje moet praten. Fish stelt heel veel belang in boeken en zoo, maar een eigen opinie heeft hij niet." ,,Beter aldoor te moeten praten dan aldoor te moeten luisteren, zooals met George!" be daeht Bundle luid-op. ,,En Virginia," vroeg ze verder. „Moet die ook blijven ,,Biattle zei: allemaal!" „Allemaal!" met verheffing van stem. Heeft u haar al gevraagd, om mijn stief- moeder te worden?" ,,Neen, dat geeft toch niets, geloof ik," zei Lord Caterham neerslachtig. ,,Ze heeft gis- teravond wel: achat! tegen me gezegd. Maar dat heb je met dat soort aantrekkelijke, jonge vrourwen. Ze zeggen alles en ze bedoelen er niets mee." ,,Neen," stemde Bundle toe. ,,'t Was beter, of eigenlijk, veel-ibelovender geweest, als ze je een schoen naar je hoofd gegooid had, of geprotoeerd had, je te bijten." ,,Jullie moderne jonge vrouwen hebben zulke eigenaardige, onpleizierige begrippen over 't hofmaken," zei Lord Caterham uit zijn humeur. ,,Dat komt door 't lezen van ,,De Sheik," zei Bundle. ,,Liefde in de woestrjn... Hij trok haar met een ruk uit haar zadel en wierp haar over zijn schouder..." „Wat is ,,De Sheik?" vroeg Lord Caterham naief. „Een gedicht?" Bundle keek hem medelijdend aan. Dan stond ze op, kwam op de tafel naar hem toe, en gaf hem een zoen op het kruintje van zijn hoofd. „Goeie, ouwe vader," zei ze. Meteen liep ze naar het raam en sprong naar buiten. iLord Caterham begon, tevreden, opnieuw aan zijn verkoop-artikel. ,,Goeden morgen, Lord Caterham." De eigenaar van ,,De Schoorsteenen" sprong tertiairen weg zijn in verband met de grond- gesteldheid en andere omstandigheden voor elke provincie zeer verschillend. De regeering acht het dan ook juist, dat een en ander tot uiting komt in de uitkeerin- gen ten behoeve van de tertiaire wegen door alsnog de helft daarvan te berekenen naar de opbrengst der belastingen. Een nota van wijziging van het wetsont werp, iwaarbij het bovenstaande begihsel tot uitdrukking wordt gebracht, is bij deze me morie gevoegd. De plaatsing van een weg op tyet tertiaire-wegenplan. Naar de meening van vele leden zou de goedkeuring van de Kroon, vermeld in lid 5 van het voorgestelde artikel 34bis, moeten worden aangewend om te komen tot eenigs- zins uniforme regelen, waaraan een weg moet voldoen om op het tertiaire-wegenplan te wor den geplaatst, waartoe men een centraal col lege van advies voor de tertiaire wegen zou willen vormen, bij welk college advies wordt ingewonnen alvorens de Kon. goedkeuring wordt verleend. Zooals reeds werd opgemerkt, zullen de regelen, waaraan een weg moet voldoen om op het tertiaire-wegenplan te worden geplaatst voor de verschillende provincies zeer uiteen- loopen en lijkt de beoordeeling daarvan door een centraal college minder aangewezen. De hoofdingenieurs-directeuren van den rijkswa- terstaat en de hoofdingenieurs van den pro- vincialen waterstaat mogen niet geacht wor den vertrouwd te zijn met toestanden in andere provincies dan die, waarin zij werk- zaam zijn. Bovendien wordt groote vrijheid aan de provinciale besturen gelaten en kan de zeggenschap van het rijk over de tertiaire wegenplannen beperkt blijven weshalve aan dit college minder behoefte bestaat. Uiter- aard zal, voordat een verordening door de Kroon wordt goedgekeurd, door den betrokken hoofdingenieur van den provincialen water staat en den betrokken hoofdingenieur-direc- teur van den rijkswaterstaat advies worden uitgebracht. De regeering meent, dat, aangezien geener- lei verband bestaat, tusschen de uitkeering aan de verschillende provincies en den toe- stand, waarin de tertiaire wegen zich in die provincies bevinden, geen reden bestaat om dit verband te leggen tusschen bedoelde uit- keeringen en het bedrag, dat door de provin cien reeds mocht zijn besteed voor onderhoud en verbetering van watensohapswegen, ge- meentewegen, provinciale wegen, die niet op de wegenplannen voorkomen, en particuliere wegen. Niet kan worden ingezien, dat hier- door, in het stelsel van dit wetsontwerp, de provincies, die op dit gebied diligent, zijn ge weest, minder zouden ontvangen voor de ter tiaire wegen dan provincies, die in dit opzicht nog een afwachtende houding aannamen. De ruime mate van vrijheid, welke de regee ring aan de provinciale besturen voor de ter tiaire wegen laat, kan niet worden gegeven binnen het raam van de voor de provinciale wegenplannen geldende regeling. De vraag, hoe moet worden voorzien in het onderhoud en de verbetering van de op het rijkswegenplan geplaatste, niet bij het rijk in beheer en onderhoud zijnde wegen, houdt naar het oordeel van de regeering geen recht- streeksch verband met dit wetsvoorstel. Ook de regeering is van oordeel, dat deze wegen zoo spoedig mogelijk door het rijk moeten worden overgenomen, voor zoover zij daarvoor in aanmerking komen en zij is voor- nemens dit zooveel mogelijk te bevorderen. DE BURGEROOELOG KOST SPANJE REEDS 50 MILLIARD PESETA'S. United Press schrijft: Bijna negen maanden zijn verloopen sedert onder den Spaanschen zomerhemel de eerste van zijn stoel op. Hij had mr. Fish niet hoo- ren binnenkomen. „0, goeden morgen!" zei hij. ,,Goeden mor gen. Mooi weer vandaag." ,,Ja, 't weer is heerlijk," zei mr. Fish. Hij schonk zich een kop thee in en nam twee stukjes geroosterd brood. „Is het waar, dat de quarantaine opgehe- ven is?" vroeg hij, na een paar minuten van stilte. ,,Dat we weg kunnen gaan, wanneer we willen?" ,,Ja, dat is te zeggen... ja!" zei Lord Cater ham. ,,De kwestie is, dat ik gehoopt had... ik bedoel, zal me buitengewoon aangenaam zijn," zijn geweten dreef hem voort ,,als u nog wat wilt blijven." ,,Wel, Lord Caterham..." ,,'n Buitengewoon onpleizierig bezoek ge weest," ging Lord Caterham haastig voort. ,,'n Schande, werkelijk. Ik zou 't best kun nen begrijpen, als u weg wou..." „U beoordeeld de zaak verkeerd," vond Fish. Natuurlijk zijn er onaangename dingen ge- beurd, 't zou dwaas zijn om dat te ontkennen. Maar het Engelsohe buitenleven... het venblijf in een huis als dit trekt me verbazend aan. Dat kennen wij in Amerika niet. Daarom neem ik met 't meeste genoegen uw vrien- dglijke uitnoodiging aan." ,,G, zooals u wilt zooals u wilt," zei Lord Caterham. ,,'t Doet me buitengewoon veel genoegen, buitengewoon veel genoegen!" Met een niet bepaald gelukte imitatie van den jovialen gastheer stond Lord Caterham van tafel op, mompelde iets over een bespre king met zijn rentmeester en ging de kamer uit. In de hall zag hij Virginia de trap afkomen. ,,Zal ik je gezelschap houden bij het ont bijt?" vroeg hij galant. „Neen, dank u, ik heb in bed ontbeten. Ik was vanmorgen z66 slaperig." Ze gaapte. „Misschien een slechten nacht gehad?" welke U overdag kwelt en 's nachts belet te slapen. Stop dien hoest direct, maar bedenk dat die hardnekkige hoest-buien alleen maar kunnen worden verdreven door een krachtig en doeltreffend werkend mid- delde nieuwe versterkte Abdijsiroop. Abdijsiroop is vanouds een natuurlijk kruiden- middel, bereid uit oude beproefde geneeskruiden, welker verrassende werking op aandoeningen der ademhalings-organen wordt erkend en geroemd. Bovendien echter is in de nieuwe Abdijsiroop nu nog toegevoegd de kraehtigste hoest-bedwingen- de stof welke er bestaat, namelijk de codeine". De nieuwe versterkte Akker's Abdijsiroop ver- eenigt dus nu in zich de zachte maar grondige werking der geneeskruiden en de snelle zeer krachtige werking der codeine en daarom noemt men Abdijsiroop,,'s Werelds bSste Hoest-siroop". Verlaagde prijzenf 0.75, f 1.25, f 2.-, f 3.50 p. flacon (Ingez. Med. i schoten vielen, die den burgerkrijg op het Iberische schiereiland inluidden. Sindsdien is Spanje onafgebroken vervuld geweest van het krijgsgerucht. De kanonnen bulderden er en het geratel der mitrailleurs echo'de in de ibergen de vreed'zame muilezel verdween van de smalle bergpaden en maakte plaats voor de militaire patrouille. Op den zomer volgde de harde Spaansche winter, doch het kanon bleef zijn stem verheffen. Het verheft die stem nog, nu het voorjaar in aantocht is. Ontzaggelijke offers heeft die krijg reeds van het land geeischt en volgens neutrale waamemers, zoo meldt Ur ited Press, bedraagt de schade, die Spanje van den oorlog heeft ondervonden, op het oogenblik niet minder dan 50 milliard peseta's. Volgens den elearing- koers van het oogenblik (in de gewone koers- tafoelen wordt Madrid niet meer genoteerd) bedraagt de waarde van de peseta ongeveer 11 cent, terwijl haar waarde voor het uitbre- ken van den oorlog ongeveer met 20 cents Nederlandsche munt evalueerde. Iederen dag, dien de strijd nu nog voortduurt, vergroot dit bedrag met naar schatting 100 millioen peseta's. De schade, die de millioenen projectielen in die negen maanden alleen reeds te Madrid, Toledo, Malaga, Gviedo en Iran hetlben aan- gericht, bedraagt volgens genoemde waarne- mers meer dan 20 milliard aan materiale ver- nietiging. Maar nog veel grooter zijn onge- twijfeld de indirecte nadeelen, die het land ontwrichten. In normale tijden, zoo wordt gezegd, moet in deze maand reeds 22 millioen hectaren land- bouwland met suiker'bieten, aardappelen, ta- bak, wijn en graan ibeibouwd zijn. Gaat men op de jongste berichten af, dan zijn echter nog niet eens 12 millioen hectaren van dit gebied bewerkt. De verwaarloozing van den aardappelbouw, de stagnatie in het uitizaaien der grajien doen het ergste vreazen en sluiten zelfs bij slechten oogst hongersnood niet uit. De Spaansche veeteelt vertoont hetzelfde trieste beeld. Massa-slachtingen zijn onder de beesten aangericht om aan vleesch te komen voor de vierhonderd duizend strijders. De vee- stapel, die als bron van inkomsten voor de „Neen, niet wat je een slechten nacht noemt. In sommige opzichten zelfs een ze6r goeden nacht. O, Lord Caterham" ze stak haar arm door den zijne en kneep hem even in zijn hand ,,ik heb 't hier toch zoo heer lijk! U bent een schat, dat u me uitgenoodigd heeft." ,,Dan blijf je dus nog een poosje, niet? Battle heeft de... de quarantaine opgeheven, maar ik zou dolgraag zien, dat jij nog wat bleef... Bundle ook!" ,/0, ik blijf natuurlijk. Lief van u, dat u me vraagt, hoor!" Lord Caterham zuchtte. ,jWlat scheelt er aan?" vroeg Virginia. Heeft de een of ander u soms gestompt of gebeten?" „Dat is 't 'm juist," zei Lord Caterham neerslachtig. Virginia keek hem verwonderd aan. „Je hebt, bij geval, geen zin om me een schoen naar mijn hoofd te gooien? Neen, ik zie 't al. Enfin, niets aan te doen trou- wens van geen belang." Lord Caterham schuifelde neerslachtig dwars de hall door naar zijn „sanctum". Vir ginia verdween door een zijdeur naar den tuin. Op het terras bleef ze staan en ademde met voile teugen de frissehe, pittige Octoiber-lucht in. Na een dergelijken nacht was dat een verkiwikking. Opeens schrok ze. Hoofdrechercheur Battle stond naast haar. De man had er den laat- sten tijd een handje van om zich zonder be- hoorlijke waarschuwing uit niets te materia- liseeren. Goeden morgen, mrs. Revel, Uitgerust, hoop ik?" Virginia schudde het hoofd. ,,'Neen, maar 't is de moeite waard ge weest!" zei ze. „Wat is een beetje slaap in vergelijking met zulke emoties! 't Eenige is, dat het gewone leven nu een beetje saai lijkt." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1