Ter Neuzensche Courant Feuilleton Binnenland Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. De burger-oorlog in Spanje Land b o u w b e ri ch t e n Gemengae Berichten Maandag 5 April 1937 No. 9588 TWEEDE BLAD DB, COLIJN EN MR. DR. DECKERS NAAR ENGELAND. am i:kika,\\sche bruinkool- HULP VOOR SPAANSCHE KINDEREN. VAN Dr. COMJN BEZOCHT LIFPE DETMOLD. De minister-president Dr. H. Colijn heeft naar de Telegr. thans verneeant van een kort Paaschverlof gebruik gemaakt am een autoreis te maken door West-Duitschland. Op deze reis heeft de minister o.a. een bezoek gebracht aan Lippe-<Detmold, waar hij het oude stamslot van de familie van Z. K. H. Prins Bemhard heeft beizocht. Vrijdag 19 Maart is de minister, vergezeld van mevrouw Colijn en een loge, per auto ver- trokken en Zaterdag v66r Paschen is de mi nister-president teruggekeerd, nog juist op tijd om zich voor te bereiden op de behande- ling van de Indische begrooting in de Eerste Kamer. En wat het merkwaardigste van deze reis naar Detmold wel is geweest, dat is dat de residentie vrijwel geheel onkundig was van de afwezigtheid van den minister-president. UIT DE N. S. B. In Volk en Vaderland wordt mededeeling gedaan van een ,/besluit van den Algemeen Leider van 30 Maart 1937", waarbij zijn aan- gewezen om zitting te nemen in de Eerste Ka mer, na de ontlbinding wegens de aanhangige grondwetswijziging 1. mr. A. J. van Vessem, te Utrecht, rechtskundig raadsman van de N. S. B. en thans reeds Eerste Kamerlid voor die bewe- gihg; 2. mr. D. F. Pont, burgemeester van Hille- gom; i3. J. Maarsingh, landlbouwer en leider ^van den kring Stadskanaal; 4. Ds. G. van Duijl, Ned. Herv. predikant en leider van den dienst der vorming van de N. S. B. 'Het lid M. graaf Marchant et d'Ansemibourg keert dus niet terug in de Eerste Kamer; de reden hiervan is, zoo meldt Volk en Vaderland, dat hij bestemd is tot plaatsvervangend leider in de Tweede Kamer. Zaterdagmiddag zijn de Minister-president Dr. H. Colijn, die als Minister van Kolonien leider is van de Nederlandsche delegatie naar de Internationale suikerconferentie te Londen en Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Land- bouw en Visscherij met den boottrein vanuit Den Haag te Vlissingen aangekomen. Zij heb- ben zich hierop aan boord begeven van de Prinses Juliana van de Stoomvaart Mij. Zee- land", met welk schip de "overtocht naar En- geland is gemaakt, waar heden de conferentie te Londen zou worden geopend. iDe directeur van de Stoomvaart Mij. Zee- land", de heer G. J. Bensink, heeft de Minis ters ontvangen en aan boord geleid. WIJZIGING \>AN DE DIENSTPLICHTWET. Aan het Voorloopig Verslag over bovenge- noemd wetsontwerp is het volgende ontleend: Nagenoeg algemeen verklaarde men zich met de voorgestelde regeling te kunnen ver- eenigen. iEen der leden betoogde, dat het wetsont werp weliswaar geen ingrijpende voorstellen inhoudt, doch niettemin moet worden afge- wezen. In de eerste plaats strekt het tot ver- meerdering van de z.i. reeds te zware, per- soonlijke lasten, welke ten behoeve van 's lands verdediging op het Nederlandsche volk rusten. In de tweede plaats moet het worden beschouwd als de voorfbereidende schrede tot contingentsverhooging en draagt het daardoor bij tot den alorn waameembaren, bewapenings- wedloop, dewelke den vrede in Europa en daarbuiten ibedreigt. Sommige leden, hoewel in velerlei opzicht het standpunt van laatstbedoeld lid deelende, achtten nochtans ditmaal geen goeden grond aanweizig voor een afwijizend votum. Vele leden betreurden, dat de regeering niet met vender strekkende voorstellen, dan de thans aangeibodene, is gekomen. Versoheidene leden juichten toe, dat maat- regelen zullen worden genomen ter verzeke- ring van het aanwezig zijn in Europa van een voldoend aantal Nederlandsche oorlogsschepen voor vlagvertoon en bescherming van de Ne derlandsche belangen in den vreemde. Hoe noodzakelijik zulks is, heeft vooral wat het laatste betreft, volgens hen het jongste ver- leden wel aangetoond. Naar aanleiding hiervan stelden deze leden de vraag, of thans inderdaad in het gebied in Europa wel voldoende eenheden beschikibaar zijn. Zij bepleitten den bouw van een nieuwen door AGATHA CHRISTIE. 46) Vervolg. ,,Door een jury in elk geval niet", zei Battle. Jury's helbben geen verbeeldings- kracht." „U neemt het dus wel als waar aan?" vroeg Anthony, met een onderzoekenden blik op het strakke gelaat. ,,Ja. Kijk, mr. Cade, in mijn werk heb ik in hoofdizaak met dit soort menschen te maken gehad. Met den chic, bedoel ik. De meeste menschen vragen zich bij alles wat ze doen, af: wat zal mijn buunman of mijn familie daarvan zeggen. Maar landloopers en aristo- craten doen dat niet, die doen wat in hun hoofd opkomt en wat een ander denkt, kan hun niet schelen. Met den chic bedoel ik niet de menschen met geld, de menschen die groote partijen geven en dik doen, maar den echten chic, de aristocraten, wien het, generatie na generatie, ingestampt is, dat alleen hun eigen opinie telt... Ik heb van de upper ten altijd demzelfden indruk gekregen: ze zijn eerlijk, moedig, maar dikwijls heel onverstandig." ,;Een zeer interessante les, Battle. Een de- zer dagen moet jij ook eens memoires schrij- ven. Ze zullen wel de moeite waard zijn, daar twijfel ik geen oogenblik aan." De detective glimlachte even, maar zei diets. ,,Een ding zou ik nog graag willen weten", zei Anthony. ,,Heb je voor gisteravond mij met die vondst bij Staines in verband ge- bracht? Ik heb aldoor den indruk gekregen van wel." ,,Ja, meneer. Ik had zoo'n idee dat u er wat kruiser, opdat hier te lande steeds over een goed toegerust oorlogsschip kan worden be- schikt. Vele leden verklaarden, zich met de plan- nen der regeering volkomen te kunnen ver- eenigen. Verscheidene leden juichten het voorstel be- treffende de herhalingsoefeningen toe. NEDERLANK EN BELGIE. De Belgisch-Nederlandsche economische overeenkomst van 6 Mei 1936 betreffende de contingenteering van den invoer in Nederland en in Belgie loopt 30 April ten einde. Nieuwe onderhandelingen voor de verlenging en de eventueele aanpassing van dit accoord, dat van groot belang is voor den invoer in Belgie van vee, groenten, vruchten en bloemen uit Nederland zullen in den loop van de tweede helft dezer maand beginnen. NEDERLANDSCHE TOERISTEN NAAR FRANKRIJK. De K.N.A.C. heeft bericht ontvangen, dat de Fransche autoriteiten besloten hetofoen om gedurende den tijd van de wereldtentoonstel- ling, Nederlandsche toeristen in Frankrijk toe te laten op vertoon van een bewijs van Ne- derlandschap. Volgens dit bericht zou een pas- poort dan niet meer noodig zijn. Reizigers, die deel uitmaken van een gezel- schap, kunnen gebruik maken van een col- lectief paspoort, dat door het Fransche con- sulaat van een visum is voorzien. Zij behoeven geen enkel ander papier bij zich te helbben dan de een of andere identiteitskaart, welke van een foto is voorzien. Hoewel van officieele zijde nog geen bevestiging van dit bericht was te verkrijgen, kan tooh wel worden aangeno- men, dat daze zoo goed als zeker binnenkort tegemoet kan worden gezien. OUD-MINISTER SAP DAAGT ZEST|AL KAMERLEDDEN VOOR HET GERECHT. De termijn, welke den Belgischen oud-minis- ter van financien, Sap, door de rechtsche ka- merfractie was toegestaan om op straffe van uitsluiting terug te komen op de aanvallen, die hij onlangs in de kamer op minister-presi dent Van Zeeland heeft gedaan, is afgeloopen. Sap heeft geantwoord door zes rechtsche Kamerleden, waaronder den graaf Carton de Wiart, den voorzitter van de katholieke ka- merfractie, voor het gerecht te dagen. Naar men weet had de heer Sap beschuldigingen geuit in de kamer, dat minister Van Zeeland tegelijkertijd beizoldigd zou zijn als hoofd der regeering en als vice-president van de Natio- nale Bank van Belgie. STAGING UITGEBROKEN IN DE INDUSTRIE. Vrijdag habben 400.000 mijnwerkers in de bruinkoolmijnen op bevel van John Lewis het werk niet henvat. De conferentie tusschen de werkgevers en werkneoners in de bruinkoolindustrie is Don- derdagavond uiteengegaan, zonder tot een op- lossing te zijn gekomen. Vrijdag zou men op- nieuw bijeenkomen. Men verwacht, dat de staking niet lang zal duren. President Roosevelt volgt de onderhan delingen nauwkeurig en zou den wensch te kennen hebben gegeven, dat de staking spoe- dig tot een einde wordt gebracht, want de bruinkool-reserve ten behoeve van de Ameri- kaansche Industrie is slechts voldoende voor dertig dagen. De arbeiders willen het werk niet hervatten voordat een nieuw contract ge- teekend zal zijn. Nieuwe staking bij Chevrolet. Ongeveer twaalfduizend werklieden hebben de Chevroletfabriek te Michigan verlaten, waardoor het aantal stakers in de automobiel- industrie op 120.000 wordt gebracht. EEN NIEUWE NOTA VAN DE SPAANSCHE REGEERING. De Spaanische amlbassadeurs te Londen en Parijs hebben aan de regeeringen aldaar een nota overhandigd, waarin de regeering te Va lencia nogmaals wijst op het aandeel dat Ita- liaansche troepen hebben in de krijgsverrich- tingen in Guadalajara. Docuimenten, welke der Spaansche regeering in handen gevallen zijn, laten daarover geen twijfel. De aanweizigheid van dit Italiaansche leger is in volslagen strijd met het raadsbesluit van 13 December 1936, waarin verklaard werd, dat iedere staat ver- plicht is zich te onthouden van tueschenkomst in de interne zaken van een anderen staat. Italie draagt door dit optreden bij tot een voortduren van den burgeroorlog, overtreedt art. 10 van het Volkenbondshandvest en ge- draagt zich als een oorlogrvoerende mogend- heid. Uit de bijgevoegde documenten trekt de nota deze gevolgtrekkingen Op Spaansch grond gebied zijn aanwezig mee te maken had gehad. Niet dat ik er reden voor had. U hebt u buitengewoon gehouden, mr. Cade. Niet eenmaal uw houding van on- befvangenheid overdreven." ,,Dank je", zei Anthony. ,,Prettig dat ik 't weet. Ik heb van het eerste oogenblik af het gevoel gehad dat je probeerde me er in te la ten loopen. Over het geheel genomen, heb ik niet veel stommiteiten begaan, maar dat voortdurend op je qui vtve zijn is buitenge woon vermoeiemd." Battle lachte grimmig. ,,Dat is de manier waarop we bij Scotland Yard ons wild vangen, meneer. Door ze al door wakker te houden, dag en nacht nacht en dag. Vandaag of morgen worden hun ze- nuwen hun de baas en dan heb je ze!" ,,Een sympathieke methode, Battle. Wan- neer denk je mij zoo ver te hebben?" „Vrijheid van beiweging geven, meneer", haalde de politie-beamlbte aan. ,,Vrijheid van beiweging geven, dat is ons motto". ,,En ondertusschen..." vroeg Aftthony, ,,ben ik nog steeds assistent-detective?" ,,Als u wilt, ja, mr. Cade." „Dat wil zeggen, ik Watson, en jij Sher lock, hd, Battle?" ,,Detective-verhalen zijn voor het grootste gedeelte onzin", oordeelde Battle zakelijk! ,,Maar ze zijn toch amusant", ging hij voort, „en nuttig." ,J7uttig?" vroeg Anthony verwonderd. „Ja, ze versterken de algemeene opvatting, dat de politie een verzameling sufkoppen is. En dat is bij zeker soort amateursmisdaden, zooals moorden, zddr nuttig." Anthony keek hem zwijgend aan. En Battle keek, c^ibeiweeglijk in zijn stoel, met zijn groot breed gezicht, een masker van uitdrukking- loosheid, terug. Toen dit blikken-duel een paar minuten geduurd had, maakte de recher- cheur, door opstaan, er een einde aan. ,,Niet meer de moeite waard om naar bed te gaan", zei hij. ,,Ik moet lord Caterham heb ben. Zoo gauw hij op is, zal ik hem te spre- ken zien te krijgen. De quarantaine is opge- neven. Ieder, die weg wil, kan gaan. Maar ik complete eenheden van het Italiaansche leger, waanvan het personeel, het materiaal, de ver- bindingsorganen en het commando Italiaansch zijn. 2. Eenheden van het Italiaansche leger vervullen in de aangegeven sectoren in waar- heid de rol van een beczettingsleger. 3. De Italiaansche regeering heeft op Spaansch grondgebied eigen openbare dien- sten ingesteld ten behoeve van haar militaire eenheden. 4. De meest vooraanstaande persoonlijkhe- den van het Italiaansche regiem nemen actief deel aan de actie der Italiaansche strijdkrach- tem in Spanje, leiden deze en moedigen ze aan. 6. Het voorafgaande staat gelijk met een invasie in Spanje door Italie, hetgeen emstig het vertrouwen aan het wankelen brengt, dat plechtig gesloten overeenkomsten moeten in- boezemen en hetgeen de veiligheid in West- Europa evenais de algemeene zaak van den vrede emstig aantast. REDT EEN JOOD DT ITSGHLAND De Rijksperschef van de nat.-soc. partij in Duitschland, dr. Otto Dietrich, heeft dezer da gen in de „Nationalzeitung" te Essen, het blad van Goering, een artikel gepublioeerd over het vierjarenplan. Aan dit artikel is het volgende ontleend:-, ,,Hoe zou het met Duitschland's broodver- zorging thans zijn gesteld zonder de kunst- mest? Het was de menschelijke geest, die door de modeme landbouwchemie de wereld- oogsten met een derde deel verhoogde en nieuwe levensmogelijkheid voor millioenen schiep. Het salpeter-monopolie van Chili werd gebroken door de stikstof u;t de lucht van den Duitscher Haber, zooals het monopolie van de indigo door de Duitsche chemisohe kleurstof- fen. Heden ten dage vinden 200.000 menschen alleen in Duitschland door de luchtstikstof-in- rustrie hun levensonderhoud terwijl 25.000 menschen door de Duitsche kali-industrie wor den tewerk gesteld." De ontdekker van de stikstof uit de lucht, dr. Haber, was een Jood. Hij stierf kort ge- leden als emigrant in ballingschap ONTWAPENINGSVOORSTEL VAN ROOSEVELT? In de New York Times is een artikel opge- nomen, geteekend door Harold Hinton, waar in deze zegt, van welingelichte zijde te heb ben vemomen, dat president Roosevelt, 6 April a.s. aan de groote mogendheden zou voorstel len deel te nemen aan een algemeene ontwa- peningsconferentie. Deze bijeenkomst zou ge houden worden te Openhagen, gedurende den zomer van dit jaar. Enkele leden van het congres, zoo wordt in het artikel verder gezegd, zijn z66 overtuigd van dit voornemen van Roosevelt, dat een der leden van de commissie van buitenlandsche zaken van het huis van afgevaardigden bereid zou zijn het spreekgestoelte te bestijgen en een lofrede te houden op het voorstel. Het blad schrijft verder, dat de leden van het congres zeiden dat hun vermoedens beves- tigd werden door de jongste bezoeken van den voorzitter van het British Board of Trade, Runciman, den minister-president van Cana da, Mackenzie King en gouvemeur-generaal Tweedsmuir. 20 MILLIOEN AAN OONSERVEN VOOR GEVAL VAN OORLOG. Het Britsche ministerie van oorlog heeft zich in verbinding gesteld en prijsopgaven ge- vraagd aan de Engelsche cons-ervenfabrieken. Men is n.l. van plan vele tientallen millioenen bussen conserven op te koopen en in onder- aardsche pakhuizen te bewaren. Deze voor- raden conserven zouden slechts in geval van oorlog verbruikt worden. Naar aanleiding daarvan vraagt de Britsche openbaarheid zich af, of men de conserven nu wel „,zoolang" kan bewaren. Dat men conserven inderdaad zeer lang kan bewaren, is reeds bewezen. De poolonderzoe- ker Peary legde in het jaar 1824 een klein depot van conserven aan. Toen acht jaren later sir John Ross dit depot ontdekte, bracht hij eenige bussen mede naar Londen om deze te laten onderzoeken. In het jaar 1910, dus bijna honderd jaar later, haalde men nog eens vier bussen af en de inhoud bleek nog steeds uitstekend te zijn. Het eenige verschil is nu hierin gelegen, dat de Engelsche conservendepots niet zoo dicht bij de noordpool liggen. Maar de moderne techniek is werkelijk wel in staat een goede koelinrichting te maken. Nu de regeering er ibezwaar tegen heeft dat Spaansche kinderen in Nederland worden toe- gelaten heeft de Commissie voor huisvesting van Spaansche kinderen besloten gelden bijeen te brengen voor de uitbreiding van een kin- derhuis in Nederlandsche handen te Soulac (Gironde) in Frankrijk, waar sinds een maand twintig kinderen worden verzorgd doch waar plaats is voor zestig, en voor de inrichting van een kinderhuis onder Nederlandsche leiding in zal onzen gastheer vragen, het geheele gezel- sohap tot nog wat blijven te pressen. U doet het, meneer, en mrs. Revel ook." Heeft u de revolver gevonden?" vroeg An thony opeens. „De revolver, waarmee prins Michael dood- geschoten is? Neen. En toch moet die ergens in de buurt zijn, in 't huis of in het park. Ik zal maar eens gebruik maken van wat u me verteld hebt en een stel jongens recruteeren, om nestjes uit te halen. Als we die revolver te pakken konden krijgen, zooden we een heel eind opschieten. Die revolver en het pak brie- ven. U zegt, dat er 6en bij was, met ,,De Schoorsteenen" v66r den datum, niet! Dat was de laatste, daarvan kunt u op aan. De aan- wijzingen voor het vinden van den diamant staan, in geheimschrift, in dien brief." „Wat is uw meening over het vermoorden van Giuseppe?" vroeg Anthony. Volgens mij was de man een beroepsdief en als zoodanig werd hij gelbruikt, of door koning Victor, of door de Broederschap van de Roode Hand, 't Zou mij niets verwonderen als koning Victor en de Broederschap in de- zen samenwerkten. Die Roode Handorganisa- tie heeft geld en macht te veel, maar verstand en vindingrijkiheid te weinig. De zaak van Giu seppe was: de m6moires te stelen ze kun nen niet geweten hebben, dat u de brieven hadt trouwens, 't is allenmerkwaardigst dat u ze had." ,,Ja", zei Anthony, ,,'t Is ongelooflijk, als je 't je goed indenkt." ,,In plaats van de memoires vindt Giuseppe do brieven. Heeft in 't eerst' heftig 't land. Maar ziet het uitknipsel van de fotopagina en besluit, de brieven voor wat extra bijverdien- sten te gebruiken. Van de ware beteekenis van die epistels heeft hij natuurlijk geen idee gehad. De Broederschap komt erachter, dat hij wat in zijn schild voert, ze nemen het op als hoogverraad en veroordeelen hem ter dood. Terechtstellen van verraders is een ge- liefkoosde tijdpasseering van hen. 't Heeft iets melo-dramatisch en dat trekt hen aan. Die revolver met Virginia er op is 't eenige Spanje, waar kinderen ondergebracht zullen worden, wier ouders hen niet uit Spanje wil len ilaten vertrekken. Gevechten in Biskaje en in de provinCie Cord,oba. De operaties op de Spaansche krijgsvelden bepaalden zich Vrijdag en Zaterdag tot ge vechten in de provincie Biskaje, waar de rechtsche troepen het offensief voortzetten; voorts tot aanvallen der regeeringstroepen in de provincie Cordoba. De operaties in de pro vincie Cordoba, die reeds eenigen tjjd aan den gang zijn, schijnen voor de regeeringstroepen met succes te verloopen. Zooals reeds eerder gemeld, willen de regeeringstroepen de recht- sch troepen verhinderen op te rukken naar Ciudad Real, ten einde zich van de kwikmijnen in dat gebied meester te maken. Tot dusver zijn ze hierin geslaagd. Alcaracete en Villa- nueva del Duque, belangrijke stellingen der rechtsche troepen, zijn heroverd; Pozoblanco, dat door de rechtsche troepen was omsingeld, is dezer dagen ontzet. Thans wordt de op- marsch voortgezet in de richting van Villa- harta, van welke plaats de regeeringstroepen Vrijdagavond nog 7 K.M. verwijderd waren. Een vertegenwoordiger van Havas uit Andujar weet te melden, dat er hevig gevochten wordt in deze streken en dat de rechtsche troepen krachtigen -tegenstand bieden. De regeerings troepen richten him aanvallen niet alleen op Villaharta, doch tevens op Penarroya, gelegen ten Oosten van Pozoblanco. De regeerings- artillerie, gesteund door de luchtmacht, schijnt dit stadje hevig te bestoken en reeds zouden steeds volgens berichten van regeerings- zijde de opstandelingen met de evacuatie der burgerbevoliking een begin hebben ge maakt. Intusschen heeft de luchtmacht der rechtsche troepen Jaen gebombardeerd, waar bij vele slachtoffers zouden zijn gevallen. Nopens den toestand in Biskaje wordt van rechtsche zijde gemeld, dat generaal Mola's troepen in het bijzonder druk uitoefenen in den sector Ochandiano, ten Noorden van Villa- real, en dat de opmarsch in de richting Duran- go wordt voortgezet. ADRES INZAKE DEN LANDBOUW- CRISISSTEUN. Het hoofdbestuur van de Ned. Mij. van Nijverheid en Handel heeft dezer dagen een schrijven aan den Ministerraad gezon- den met betrekiking tot het tot dusver toege- paste systeem van landbouwcrisissteun en de financiering van dien steun via het landibouw- crisisfonds. De aan de verschjllende landbouwcrisis- maatregelen en hun financiering met behulp van het landbouwcrisisfonds ten grondslag liggende gedachten, aldus dat adres, schijnen ook in de nieuw-ontiwoipen regeling de land- bouwordeningswet behouden te blijven, en vooral hiertegen richten zich de bezwaren van het hoofdbestuur. Het is nl. van meening, dat thans de tijd is gekomen om af te wijken van de beide be- ginselen, die tot dusverre aan den landbouw crisissteun ten grondslag liggen, namelijk: le. aan den agrarischen producent hier te lande, het zij direct, het zij indirect, een rede- lijke opbrengst van zijn product te verzekeren door een samenstel van verschillende maat- regelen, in het bijzonder heffingen aan de grens en/of in het binnenland en betaling van toeslag op bepaalde producten; 2e. dekking van de totale kosten van den landbouwcrisissteun via het landbouwcrsis- fonds uit de opbrengst der gezamenlijke hef fingen en andere inkomsten. Het hoofdbestuur meent dat de uitgaven van het landbouwcrisisfonds ten behoeve van steun aan tuinbouw en sierteelt, aan de pluim- veeteelt, voor de kleine boeren, visscherij, peul- vruchten, aardappelmeel, benevens de kosten van algemeen beheer, in hoofdzaak slechts ge- dekt kunnen worden uit de overschotten, wel ke de monopolieheffing op granen, de steun- regeling voor den inheemschen tarwebouw en de heffing op suiker opleveren. Het hoofdbestuur meent, dat er alle aan leiding is om thans, nu een zoo belangrijke opleving op de wereldmarkt voor akkerbouw- producten is ingetreden, de monopolieheffin- gen op granen (en veevoeder) dadelijk te ver- lagen tot zoodanig peil, als overeenkomt met de nog bestaande marge tusschen den binnen- landschen richtprijs en den prijs op de wereld markt en overigens die heffingen zoo spoedig mogelijk geheel af te ischaffen. Daarmede dient z.i. gepaard te gaan een wijziging van de steunregeling voor den tarwe bouw in dier voege, dat de hier te lande ver- bruikte tarwe en de producten daarvan, met name het brood, niet zwaarder belast worden dan nog strikt noodig is om den inheemschen tarwe-verbouwer een redelijke opbrengst voor waar ik geen raad mee weet. 't Is te geraffi- neerd voor de Broederschap. Biljetten met de Roode Hand erop rondstrooien angst en ontizetting verspreiden onder de pseudoverra- ders, dat is meer in hun lijn. Nu, daar zal ko ning Victor wel de hand in gehad hebben Maar wat hij daarmede voorgehad heeft, dat weet ik niet... 't Lajkt op een poging om mrs Revel voor dien moord te laten opdraaien, maar, oppervlakkig beschouwd tenminste, heeft dat geen raison." ,,Ik had, wat die kwestie betreft, een keu- rige theorie opgabouwd", zei Anthony. ,,Maar tegen de feiten houdt die het niet uit." ,,Hij vertelde Battle, dat Virginia den ver moorden man geidentificeerd had. Battle knikte. ,,Ja, zijn ident'iteit staat als een paal boven water... Wat ik zeggen wou, mr. Cade, die baron Zoo-en-izoo heeft een geweldig hoogen dunk van u. Als hij het over u heeft, gebruikt hij voortdurend den overtreffenden trap". Buitengewoon vriendelijk van hem", zei Anthony. Vooral omdat ik hem gewaar- schuwd heb, dat ik alles in het werk zal stel- len om de bewuste mdmoires vodr Woensdag weer in handen te krijgen." „Dat zal u niet meevallen", zei Battle. ,,Him! Denk je dat? En waar zouden de brieiven zitten? Koning Victor Co. hebben ze zeker, niet? Battle knikte. „Toen in Pont Street van Giuseppe afgeno- men." 'n Buitengewoon smakelijk procede vindt u niet? Ja, ze hebben ze, ze hebben ze ontcijferd en ze weten, waar ze moeten zoe- ken." Ze stonden met hun beiden bij de deur Battle had zijn hand al aan de knop. ,Hier?" vroeg Anthony met een hoofdbe- weging naar het vertrek achter hen. Juist, hier! Maar ze hebben den dia... den hoof-dprijs nog niet en ze riskeeren heel wat als ze proibeeren hem te krijgen." „Hoofdrechercheur Battle heeft zeker al 'n plan om hun dit onmogelijk te maken?" polste Anthony. zijn product te verzekeren. Van de totale las- ten, thans ingevolge monopolieheffing en tarwesteun op het brood drulkkende, welke be- cijferd kunnen worden op ruim 2(4 cent per broodje van 8 ons, zou dan tenminste 1(4 cent per broodje kunnen vervallen. De afschaffing van den accijns op het brood zou ook geheel vallen in de lijn der algemeene regeeringspolitiek om de kosten van levens onderhoud zoo laag mogelijk te houden. Men zal er voor moeten waken, dat niet als tijdelijk bedoelde maatregelen een steeds meer permanent karakter verkrijgen en vooral zich ernstig moeten beraden over de vraag of de overheid ook voortaan wel alle agrarische be- drijven een zek-ere opbrengst voor hun pro duct kan en mag garandeeren daarmede kunstmatig in het leven houdende bedrijven, die in het kader van gewijzigde marktverhou- dingen den economischen grond van him be- staan waarschijnlpc voor immer hebben ver- lor-en. Het hoofdbestuur meent dat het landbouw crisisfonds, welks kosten van beheer en uit- voering thans voor personeel en materieel te- zamen al ap ruim f 12 millioen per jaar wor den geraamd, een doel op ziehzelf wordt, waaraan de volkshuishouding wordt ond-erwor- pen, een gevaar, dat de nieuw ontworpen rege ling nog dreigt te versterken. JONGEN VERBRAND. Vrijdagavond is door tot nog toe onbekende oorzaak een heidebrand ontstaan onder Foch- teloo. Een aantal kinderen ging kijken, onder wie ook de 10-jarige Pieter Mulder. Deze hleef eenigen tijd in de nabijheid van de bran- den-de heid-e staan en was blijkbaar niet be- dacht op de snelheid, waarmede het vuur zich uitbreidde. Voordat het kind er erg in had, stond het midden in de vlammen. Het trachte nog te vluchten, doch de kleeren stonden reeds in brand en er was geen tijd meer om zich in vei ligheid te stellen. De heer H. van der Meer zag het gevaar waarin het kind verkeerde en snelde door de vlammenzee. Het mocht hem gelukken den jongen uit het vuur te halen, waarbij hij zich vrij ernstig verwondde. Het kind was geheel met brandwonden over- dekt. Dr. Stoel werd gewaarsohuwd, die de eerste geneeskundige hulp verleende. Per auto werd de jongen naar het Academisch ziekenhuis te Groningen overgebracht, waar hij Zaterdagoohtend aan zrjn verwondingen is overleden. De heidebrand, die van geringen omvang bleef, is spoedig gebluscht. HEIDEBRAND TE AMERSFOORT. Het heeft Vrijdagmiddag maar een haar ge- scheeld, of wederom was nabij Amersfoort een groote oppervlakte bosch- en heidegrond aan het vuur ten prooi gevallen. Tegen drie uur waren nl. eenige jongens met lucifers aan het spelen achter een villa aan den Amerfoortschen straatweg. Plotse- ling geraakte de heide in brand. Toevallig waren een aantal manschappen van de mili taire politie in de buurt. Op het gezicht van de zich met vervaarlijke snelheid verspreiden- de vlammen, snelden deze dadelijk toe en trachtten het vuur te dooven. Inmiddels had men de vrijwillige brandweer te Soesterberg gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en ibestreed het vuur onder leiding van com mandant Tammer. Toen men na eenigen tijd de vlammen mees ter was, bleek, dat eenige hectaren grond een prooi van het vuur waren geworden. DE VERGIFTIGING" TE BUITENPOST. Het A.N.P. meldt: Men is er thans in geslaagd, den aard der ziekte, waardoor vijf leden van het gezin van den arbeider H. Oldenburger te Buitenpost waren aangetast, vast te stellen. Drie kinde ren zijn, zooals bekend is, naar het R.K. zie kenhuis te Groningen overgebracht, waar een van hen is overleden. De behandelende geneesheeren stonden aan- vankelijk voor een raadsel. Na ernstig onder- zoek is thans gebleken, dat vergiftiging uit- gesloten moet worden geacht. De kinderarts Dr. J. van der Velde heeft geeonstateerd, dat men hier te doen heeft met een geval van dysenterie. Of de ziekte het gevol-g is van het drinken van besmet putwater moet door onderzoek alsnog worden uitgewezen. De toestand van de beide kinderen, die thans nog verpleegd worden, is gunstig. EEN ZINGENDE MUIS. In den Moskouschen dierentuin trekt een muis, die -er overigens heel gewoon uitziet, de algemeene aandaoht. Zij zingt namelijk dag en nacht als een kanarievogel. Zij werd eenige dagen geleden in een muizeiwal gevonden, die Battle gaf geen antwoord. Anthony had hem nog nooit zoo hot zien kijken, als op dat oogenblik. Maar ineens, als een oase in die woestijn van apathie, gaf hij Anthony een knipoogje. ,,Mijn hulp noodig?" stelde Anthony voor. ,,Ja. En de hulp van nog iemand." „Wie is dat?" „,Mrs. Reivel. Ik weet niet, of u 'f opgelet heeft, mr. Cade, maar mrs. Revel is een vrouw met buitengewoon aantrekkelijke ma- nieren." ,,Dat heb ik zeker opgelet", zei Anthony. Hij hief zijn hand op en keek op zijn arm- bandhorloge. ,,Ik ben 't eens met jouw opinie over 't naar bed gaan, Battle", zei hij. ,,Aan een kwartier zwemmen in het meertje en een goed ontbijt helbben we op 't oogenblik meer." Hij liep met twee treden tegelijk de trap op en ging zijn slaapkamer binnen. Onder het fluiten van een vroolijk wijsje trok hij zijn smoking uit, sl-oeg zijn kamerjas om, hing een grooten badhanddoek over zijn arm en ging naar de deur. Maar opeens bleef hij stokstijf staan en staarde met groote oogen naar iets, dat op zijn tafel lag... De eerste paar seconden kon hjj zijn oogen niet gelooven. Hij nam het op, bekeek het... Ja, 't was zoo. hij had zich niet vergist. Het voorwerp op het tafelkleed was het bewuste bundeltje brieven, de geheimschrift- brieven, onderteekendVirginia Revel. Ja, ze waren er alle acht. Er ontbrak geen enkele aan. Anthony liet zich, m6t de brieven in zijn hand, op een stoel neervallen. ,,Ik geloof, dat ik van mijn stokje ga", mom- pelde hij. ,,Ik Ibegrijp er niets meer van... de heele geschiedenis is me een raadsel. Waarom verschijnen die brieven nu weer... net, of 't verdiwijnen niets dan bokus-pokus geweest is? En wie heeft ze op die tafel gelegd? Waarom zijn ize daar gelegd?" iOp geen van die vragen vond hij een bevre- digend antwoord. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5