Dam- en Schaakrubriek Burgerlijke Stand DAMMEN. ■am SCHAKEN. LOOP DER BEVOLKING. heeren gezegd heWben, komt ongeveer op het- zelf'de neer. Enkele heeren., veronderstellen, dat Gedeputeerde Staten wat ver gegaan zijn in hun ad'vies, door zulke voorwaarden aan te g:ven, voor en aleer het bouwplan van adres- sant in behandeling kan worden genomen. Dit ligt er aan, hoe men deize zaken bekijkt. Te- genwoordig is de uitbreiding van een gemeente vastgelagd aan een wettelijke regeling, die is ontstaan uit de gelbleken behoefte om ten aanizien hienvan regelend op te treden. Er zijn verschillende gemeenten, men heeft dit uit de vcrslaigen in de couranten kunnen lezen, die, voor overgegaan kan worden tot het bouvven van woningen, plannen voor uitbreiding der gemeente hebben vastgesteld. Deze plannen worden uitgewerkt, voorloopig door den raad vastgesteld, waama belanigheWbenden gedu- rsnde een zekeren tijd hiertegen beizwaren kunnen inibrenigen en voor hun belangen op- komen. Daama wordt zoo'n uitbreidingsplan definitief vastgesteld. Zoo maar bouwen zooals vroeger in Nieuw-Zaams>lag gaat niet meer, doch dit is een toestand van reeds een 30 jaar geleden. De gemeenten zijn ge- diwongen geworden, ten deze regelend op te treden. In het venzoek van den heer De Kra- ker ziet ook spreker iets moois, doch dit kan liet in explodtatie gelbracht worden, voor een plan van uitbreiding is vastgesteld. Zoo'n plain wordt van alle kanten tJekeken, door deskun- digen, voordat deze tot het ontiwerpen er van overgaan. Men kan eeij uitbreidingsplan op verschillende wijzen doen maken. Ten eerste zou een plan kunnen worden ontiworpen voor de geheele gepieante. Doch dit kost aanmer- kelijk veel geld. Men kan ook den deskundi- gen verzoeken, een plan te ontiwerpen voor een bepaalden hoek der gemeente, b.v. het Noorden, Westen, Zuiden of Oosten. Doch dit kost in verhouding aammerkelijik meer dan een plan voor de geheele gemeente. Spreker her- imnert er aan, dat men In een nalburige ge meente ook een plan heeft laten klaanmaken, dit is eerst behandeld en ten slotte goedge- keund bij raadsbesluit. Indien Burgemeester en Wethouders van oordeel zouden zijn, dat het ontiwerpen van een uitlbreddingsplan noodig is, moeten zij daarvoor gelden vragen aan den raad, en dus zouden Burgemeester en Wethouders met de vraag moeten komen, ettelijike honderden gul dens hiervoor te voteeren. Toen is in Burgemeester en Wethouders de vraag gerezen, of er op 't oogenlblik in die mate gelbrek aan bouiwgrond was, dat hiertoe overgegaan moest worden. Burgemeester en Wethouders hebben eens rondgekeken, wat er de laatste 10 jaar gebouwd is en zijn tot de conclusle gekomen, dat er voorloopig nog bouiwterrein genoeg is. Dit zijn hun motieven geweest, om te komen tot hun voorstel, niet over te gaan tot het doen ontwerpen van een uitibreidingsplan. De heer De Kraker mag thans aan den openibaren weg bouwen, aan de hand van de bouwverordening. Het gaat thans niet meer zooals de heer Koopman en an- deren hebben opgemerkt dat er maar raak gebouwd kan worden. Spreker heeft hiermede geschetst, wat er in Burgemeester en Wethou ders leefde om te komen tot hun voorstel. De heer KOOP1MA1N merkt op, dat hij, in dien hij in het bouwvak zat, hierover meer zou kunnen zeggen, daar hij dan van die zaken meer zou weten. Het idee, dat een bouwplan geld zal moeten kosten, maakt hem huiverig, er aan mee te helpen, een groot bedrag te vo teeren, daar dit ten slotte ook weer zijn te- rugslag doet gevoelen op de kosten voor de exiploitatie van het bouwterrein, terwijl door de voorschriften, die gesteld worden, de kos ten voor het bouwen oc.k weer hooger worden. Spreker wil gaarne tegemoet komen aan de moeilijkheden die er bestaan, doch is er hui verig van, gezien de kosten die er aan ver- faonden zijn. Thans kan men voor een kleinen prijs hier bouwgrond koopen, doch bij een uit breidingsplan verandert dit. De wetten van de stad zijn goed voor de stad, doch niet voor een dorp als dit. Dat er toozioht is, is goed, daar er mode voorkomen wordt, dat er tdestanden ontstaan, zooals die een halve eeuw geleden bestonden. Doch het is voor een raadslid vernederend en voor een college van Burgemeester en Wet houders eveneens, dat zij aver dergelijke din- gen niet zeif mogen beslissen. Spreker vindt, ale er aan den nieuwen weg gebouwd zal kunnen worden, dit een prachtig object. Dit is een drukke verkeersweg en naar zijn meening een ideaal wonen voor een rustend landbou- wer, die in den ring van het dorp wonen wil. We leven niet meer in den tijd, dat alies naar de stad ging wonen, er is steeds meer roep om het buitenlevem te genie ten. De heer DIE VIS'SER meent, als hij de si- tuatie goed begrijpt, dat het verzoek van den betrokkene afstuit op het onttoreken van een uitibreidingsplan. De Voonzitter geeft te ken- nen gegeven, dat een dergelijk plan ook voor een gedeelte der gemeente kan worden vast gesteld. Dit plan als zoodanig wordt dus niet verworpen, terwijl het vaststellen van een uit breidingsplan afstuit op de eraan verbonden kosten. Naar sprekers meening schrijft de wet niet gelbiedend voor, wie een uitibreidingsplan 470. Oplosserswedstryd. Deze week drie betrekkelijk eenvoudige prdblemen, in elk geval heel wat gemakkelij- ker dan no. 37 in onze vorige ru/briek. Oplossingen als steeds 15 dagen na de plaatsing. Wedstrijdproibleem 39. ZWART 1 2 3 4 5 moet ontwerpen. Is het niet mogelijk, dit door den gemeentearchitect te doen ontwerpen? Men zal dazen daar dan natuurlijk iets voor moeten geven. Het is naar sprekers meening niet noodig, dat een heer uit Den Haag hier een grootscheeps plan komt ontwerpen. In dien spreker het plan van den heer De Kraker bekijkt en ziet wat verfbetend wordt door uit- voering, rijst bij hem de vraag of de gemeente ook door den architect geen plan van uitbrei ding kan doen ontwerpen. De VOORZnTER antwoordt den heer De Visser, dat deze van oordeel is, dat het plan vam den heer De Kraker er goed uitziet en er wednig op aan te merken is. Deze meening zul len waarschijnlijk alle leden habben. Er wordt door dit plan iets veranlderd, ook op het punt van bestrating en rioleerir.g. Doch daar gaat de kwestie niet over. Men mag thans een stuk land, dat er naar de meening van verschillen de leden buitengewoon voor geschikt is, zon- der meer niet bebouwen. De toestand, waar- over hier ten opzichte van Nieuw-Zaamslag gesproken is, is een 30 jaar geleden, men doet het beste daarover thans niet meer te praten, die goede oude tijd is voorlbij. Om tot de uit- voering van dit plan te 'kunnen komen, dient eerst een uitbreidingsplan te zijn vastgesteld, zooals in andere gemeenten, boven de Schel- de, en in Zeeuwsch-Vlaanderen ook is ge- beurd. De heer De Visser heeft gevraagd, of de gemeente-arohitect een dergelijk uitbrei dingsplan zou kunnen ontwerpen; hierover is door Burgemeester en Wethouders niet ge- dacht. Die vraag kan op het oogeniblik niet beantwoord worden, doch spreker moet er op wijzen, dat het in deze gemeente anders is, dan in grootere gemeenten. Daar heeft men de besehikking over een eigen architect, die al- leen in dienst der gemeente is, dus uitsluitend gemeente-amlbtenaar. Dit kan men in een Meine landlbouwploats niet bekostigen. De ge meentearchitect is hier eveneens de deskundi- ge voor de evemtueele bouwers. En dan kan het ook niet anders, of de gemeente zou, in dien aan den gemeentearchitect een dergelijk plan werd opgedragen, hiervoor een honora rium moeten geven. Het zou moeilijk zijn, een dergelijk werk van hem voor zijn huidige be- zoldiging te eischen. Burgemeester en Wethou ders hebben gezien, hoe in de nalburige ge meenten de zaak verloopen is. Daar hebben buraux de zaak bekeken en advies uitgebracht. Burgemeester en Wethouders hodden dan ook gemeend, eerst aan een dergelijk bureau advies te vragen. Uit het voorstel van Burge meester en Wethouders na deze toelichting is gelbleken, hoe de vork in den steel zit. Op die wijze kon het niet. Om meerdere zeker- heid te hebben, hebben Burgemeester en Wethouders, alvorens stappen te ondernemen, Gedeputeerde Staten advies gevraagd. En dit advies luidde, zoolang er geen uitbreidingsplan bestaat, dit verzoek af te wijzen. Door dit advies wordt het bouwen niet stalgelegd, daar uit het voorstel van Burgemeester en Wethou ders duidelijk gebleken is, dat er aan de Ter Neuzensche straat gebouwd kan worden. De heer DE JONGE wenscht hoofdelrjke stemming over het voorstel van Burgemeester" en Wethouders. De heer DE VISSER constateert, dat Bur gemeester en Wethouders zullen overwegen, den architect op te dragen een uitbreidings plan te ontwerpen. Hij vraagt zioh af, of het dan niet wenschelijker zou zijn, dit onderwerp aan te houden, daar anders een particulier den indruk zou kunnen krjjgen, dat het ver zoek van den heer De Kraker is afgewezen. Indien Burgemeester en Wethouders hun voor stel willen teru'gnemen ter nadere bestudee- ring, kan spreker daarmede accoord gaan. Het advies van Gedeputeerde Staten is mede gegrond op het oordeel van den inspecteur voor de volksgazondheid, waarschijnlijk zal deze ook moeten oordeelen, of het plan voor wat betreft de gezonidheid goed is, of er niet taveel dampen zijn, enz. Naar sprekers mee ning schrijft de wet niet voor, wie er een uit breidingsplan moet ontwerpen, doch wel fvat het moet bevatten. Het college kan, indien het dit onderwerp terugneemt, overwegen, of er voor dien hoek der gemeente zooiets ge- maakt kan worden door den gemeentearchi tect. Dit behoeft naar sprekers meening niet zoo'n grootsch opgezet plan te zijn, daar de verwachting van spreker niet is, dat dit bin- nen enkele jaren volgebouwd is. Indien de kwestie op deze manier geregeld zou kunnen wonden, kon spreker er vrede mee hebben. Het is die andere l'uidjes tocfa ook maar om de centen te doen. Eln dat het bouwen zooveel meer zou moeten kosten door een uitibreidings plan, is voor spreker stuitend. Het drukt te veel, als er een honderd gulden betaald moet worden, voor er nog een steen gelegd is. Het plan van den heer De Kraker laat naar zijn meening niet veel te wenschen over, er is rdoleering in voonzien, met een behoorlijk ver- harden weg en trottoirs. Wat zou er dan nog meer te wenschen over zijn? De VOORZITTER antwoordt, dat hij op de vorige vraag van den heer De Visser, of de gemeente-architect een dergelijk plan kan ontwerpen, heeft gezegd, dat het college dit nader zou moeten overwegen. Spreker is er Wedstrijdproibleem 41. ZWART 12 3 4 5 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem 40. 0wart: 4, 9, 12, 13, 14, 18, 20, 22, 28, 32, 40 en een dam op 16. Wit: 21, 29, 31, 33, 34, 37, 39, 41, 45, 49. iWit speelt en wint. 16 26 36 46 WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint in 9 zetten. In het laatste prolbleem is wellicht een een- voudig damzetje mogelijk. Dit geldt echter niet voor de wedstrijd. De inzenders zijn dus gehouden aan de 9 zetten diepe auteurs- oplossing. niet voor, staande de vergadering door een voorstel te worden besprongen, doch wil die voorstellen eerst grondig overwegen. Het plan van den heer De Kraker is inge- zon'den, Burgemeester en Wethouders konden dit voor de vorige vergadering niet voor el- kaar krijgen, doch wenschten eerst te weten waaraf of waaraan. Spreker veronderstelt, dat men zich over de uitvoering er van niet ongerust behoeft te maken. De raad zal wel willen aannemen, dat als het college iets weet, wat voor beide partijen van belang is, Bur gemeester en Wethouders niet zullen nalaten hiermede hun voordeel te doen. Burgemeester en Wethouders hebben dan odk, op grond dat de exploitatie van den grond lanigs; den weg voortgang kan hebben, hun voorstel geformu- leend, zooals dit bij stukken is gevoegd- Op 't oogenblik kan men niet verder. Dit wil nog niet zeggen, dat deze kwestie voorgoed van de baan is. Spreker waarschuwt, niet te hard van stapel te loopen. Als er hard gelbrek aan woningen was, zouden Burgemeester en Wet houders ook harder hieraan gewerkt hebben, doch er is in degemeente nogal wat bouw grond beschikbaar. Tegen het 'bouwplan zelf valt niets. in te breragen, dit ziet er netjes uit. Er is bestrating, rioleering en trottoirs in- voonzien. De autoriteiten hadden ook geen bezwaar tegen het. plan als zoodanig, doch wezen er op, dat eerst een uitbreidingsplan aanwezig moest zijn, alvorens tot de exploi tatie kon worden overgegaan. En indien dan toeh besloten zou Wordeni bp het verzoek van belanghelbbende in te gaan, krijigt men het verzoek terug, en blijft de toestand zooals die voonheen was. Spreker moet daarom aanbe- velen, het voorstel van Burgemeester en Wetr houders te aanvaarden.v De heer KOOBiMAN moet nog een vraag stellen. De Vooneitter heeft te kennen gege ven, dat hierover het laatste woord nog niet gesproken is. Moet hieruit zoo vraagt hij afgeleid worden, dat vroeg of laat als er een mogelijkheid is," hierop teruggekomen wordt? Eaten Burgemeester en Wethouders dus deze zaak niet los De VOORZTrTER antwoordt, dat, indien het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen, deze zaak voor hen voor loopig weer stil ligt. De heer DE JONGE zal na het laatste ant- woord van den voorzitter, waaruit hij meent te moeten concludeeren, dat deize zaak nog een anderen achtergroitd heeft, die de raad niet kent, zijn voorstel intrekken, en wachten, tot de sluier van geheimizinnigheid, die over deze zaak hangt, zal zijn weggetrokken. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 12. Behandeling verzoeken om tegemoet- koming uit de gemeeutekas op grond van het bepaalde bij art. 13 L. O. wet 1920. Naar aanleiding van een verzoek^ van H. Maas, C 112, om steum uit de gemeentekas ter tegemoetkoming, ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920, in de kosten verbonden aan het bezoeken van de school voor Christelijk Volksonderwtjs in de Polderstraat te Zaam- slag door het bij adressant inwonende kind Pieter, gieboren 3 Januari 1930 en in over- weging genomen dat. de woning van adressant meer dan vijf KiM. is verwijderd van een voor hem toegankelijike school, waar het voor het kind gewenschte onderwijs wordt gegeven, stellen Burgemeester en Wethouders voor te besluiten: aan H. Maas voomoemd, te rekenen vanaf 3 Januari 1937, ter tegemoetkoming in de bovenibedoelde kosten, eene tegemoetkoming uit de gemeentekas toe te kennen van /25, per jaar en te bepalen, dat dit bedrag zal worden uitgekeerd, zoolang het bovenom- schreven gevalj aanwezig is, met dien ver- stande evenwel, dat in daartoe leidende geval- len het bedrag nader zal worden vastgesteld en dat de tegemoetkoming niet langer zal worden uitgekeerd dan tot het tijdstip waar- op de leerverplichting van het kind eindigt. P.S. Dit kind bezoekt de school per auto bus. Naar aanleiding van een verzoek van J. Mechielsen, C 52, om steun uit de gemeente kas ter tegemoetkoming ingevolge art. 13 der L. O. wet 1920, in de kosten verbonden aan het bezoeken van de school voor Roomsch- Katholiek onderwijs te Ter Neuzen, per fiets, door het bij adressant inwonende kind Etienne Francois Palmer Mary, geboren 2 September 1930 en in overweging genomen dat de woning van adressant 8.122 K.M. is verwijderd van een voor hem toegankelijike school, waar het voor het kind gewenschte onderwijs wordt ge geven en mede in overweging genomen, dat belanghebbende in staat is zelf een gedeelte van die kosten te betalen, stellen Burgemees ter en Wethouders voor te besluiten: aan J. C. F. Mechielsen voornoemd, te reke nen vanaf 2 September 1937, ter tegemoet koming in de bovenbedoelde kosten, eene tege- Parel, 7 p.; 6. P. Risseeuw, 6 p. en verder nog 2 spelers met resp. 5 en 4 punten. moetkoming uit de gemeentekas toe te kennen van f 9,per jaar en te bepalen,' dat dit be drag zal worden uitgekeerd, zoolang het bovenomschreven geval aanwezig is, met dien. verstande evenwel, dat in daartoe leidende gevallen het bedrag nader zal worden vast gesteld en dat de tegemoetkoming niet lan ger zal worden uitgekeerd dan tot het tijd stip waarop de leerverplichting van het kind eindigt. De heer HAMEIiENK wenscht ten opzichte van J. Mechielsen hetzelfde voorstel te doen als met betrekking tot het verzoek van De Moor, nj. een vergoeding van f 1 toe te ken nen. Dan is aan de wet voldaan. De heer DE VISSER gaat hiermede accoord. Hij acht het bedroevend dat iemand, die het niet noodig heeft en het goed betalen kan, nog een dergelijk verzoek doet. Zoo iemand moest zooveel zelfrespect heibben, dit achter- wege te laten. Hij steunt het voorstel van den heer Hamelink. Als dit aangenomen wordt, is aan de wet voldaan en heeft de raad meteen gezegd, hoe hij hierover denkt. Binnenkort zal bovendien, naar spreker meent te weten, een regeling worden getroffen, waarbij van hoo- gerhand wordt bepaald, dat degenen, die het niet noodig hebben, deze vergoeding niet zul len ontvangen. De heer FBORUSSE heeft dezelfde gedachte als de heer Hamelink. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt aangenomen met 6 tegen 4 stem- men. Voor stemmen de heeren Koopman, De Koeijer, H. de Feijter, Wisse, Maas en Haak; tegen stemmen de heeren De Visser, Hame link, Florusse en De Jonge. iHet voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de toe te kennen vergoeding aan H. Maas wordt met algemeene stemmen aangenomen. Eindspelen. In de onlangs beeindigde vriendsch. compe- titie van de damclubs, die straks een Zeeuws Vlaamse Damlbond zullen vormen, kwamen enige interessante en leerzame eindspelletjes voor, die elke dammer moet kennen en moet kunnen toepassen. De oplossingen geven we later. No. 1. Zwart: 15, 19, 21, 23. Wit: 25, 30, 42, 43. Wit aan zet speelde 4338; zwart 23 28? Hoe won wit vervolgens? No. 2. 'Zwart: 7, 22, 23, 24. Wit: 31, 32, 34, 35. Wit speelde 3430?, waarna zwart de winst forceerde. Hoe? No. 3. Zwart: 36. Dam op 10. Wit: 20, 46, 48. Dam op 47. Wit speelde 29—15; zwart 1014? Wit won nu even eenvoudig als v.errassend. Correspond™ tie. A. H. te Z. Uw laatste probleem faalt op 37—31 (izw. 23X34); 31—27 (18X31) en 26X37, waama wit schijf 34 wint; Misschien lnmt u het veranderen. Kampioenschap Zeeuwse Dambond. De wedstrijd om het persoonlijk kampioen schap van de Zeeuwse Dambond braoht dit jaar een overwinning voor den heer W. Boo- gaard te Middelburg, lid van de Damclub Souiburg. Tevens werd de heer Boogaard eige- naar van de ,,zilveren" wissellbeker, welke hij thans voor de derde maal won. We wensen den heer Boogaard geluk met zijn derde kampioenschap, dat hij blrjkens de hier volgende ui'tslag niet cadeau heeft ge- kregen. 1. W. Boogaard, 10 punten; 2. J. Strooband te Middelburg, 9 p. 3. A. Kotvis te Zuidizande, 8 p.; 4. M. Jeremiasse te Goes, 7 p.; 5. van de Weensche Party. Wit: R. Spielmann. Zwart: Prokes. Praag 1908. 1. e2e4 e7e5 2. Pblo3 Pg8f6 3. f2—f4 Hiermee krijgt de Weener partij haar eigen- Tijik karakter, want de zet Pc3 is een voorbe- reiding voor f4. Het maakt echter een groot verschil, of Zwart Pf6 of Po6 heeft gespeeld. Na den zet Pc6 f2f4 moet Zwart den pion nlinen, (ef4r), na Pf6 f4 moet hij dat juist 13. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot beschikbaarstelling van een be drag in 1937 voor extra hulp aan werk- loozen steun B. De Minister van Sociale Zaken schrijft ons bij circulaire dd. 1 Maart 1937 no. 200-1395, afd. W en ,S, gereg. A 117, dat over het ka- lenderjaar 1937 per gemeente ten hoogste 5,30 mag worden uiitgegeven per werklooze voor steunverleening afdeeling B en dat van dit bedrag 2 ten laste der gemeente en f 3,20 voor rekening van bet Departement van Sociale Zaken komt. Het gemiddelde aantal werkloozen voor deze gemeente bepaald op 86, kan hiervoor dus worden uitgegeven f 455,80 en komt hiiervan ten laste der gemeente 172. Burgemeester en Wethouders stellen voor hiertoe te besluiten. De heer MAAiS kan zich met dit voorstel best vereenigen. De menschen die het hard noodig hebben, kunnen hiermede tevreden ge steld worden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange nomen. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot verleening van eervol ontslag aan mej. J. J. A. Smallegange als on- dervvijzer^s aan de O. L. school. Wegens hare benoeming tot onderwijzeres te Elikerzee verzoekt opgemelde juffrouw eer vol ontslag. Wij stellen U voor dit te verleenen met in- gang van een door Burgemeester en Wethou ders te bepalen dag, doch uiterlijk 1 Med 1937. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders am aan H. A. Klaassen een ge deelte van de kaai onderhands te ver- huren. Bij schrijven van 5 December 1936 verzoekt H. A. Klaassen, wonende te Griethe, Zaam- slag, een plaats op de kaai aan de Griethe van circa 150 M2. te verburen gedurende de maanden wanneer er geen bieten worden ver- scheept om aldaar metselsteen te plaatsen voor een bedrag van f 20 per jaarlijksch tijd- vak. Ingevolge art. 5 der Verordening op heffing van haven-, kade- en plaatsgelden, is voor een plaats door denzelfden persoon tot het opsta- pelen van goederen en langer dan veertien dagen gebezigd, versohuldigd een plaatsgeld van 5 cent per oentiare en per veertien dagen. Aangenomen dat de door Klaassen bedoelde ruimte zou worden ingenomen van 1 Januari tot 1 September dan is door hem verschuldigd voor 150 Mt 16 X 5 X 150 1120. Klaassen schrijft verder dat 6 A 10 stuks schepen in dat tijdvak zullen komen. Daar voor is dus verschuldigd het geldende haven- geld. Burgemeester en Wethouders meenen dat aan het verzoek van Klaassen gehoor dient te worden gegeven, omdat in gemeld tijdvak zoo goed als geen gebruik wordt gemaakt zoowel van de haven als van de kade en stellen daar om voor aan H. A. Klaassen onderhands te verhuren een nader door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen gedeelte van de kade gedurende het tijdvak 1 Januari1 Sep tember 1937 ter grootte van 150 M2. voor den prijs van 20. De heer PLiORUSSE kan zich best vereeni gen met het voorstel van Burgemeester en Wethouders, waarbij aan den betrokkene eenige tegemoetkoming wordt verleend. Vol- gens de verordening zouden de kosten f 120 zijn, terwijl, adressant thans f 20 zal moeten betalen. Er wordt dan door de gemeente voor de schepen, die aan de kaai gelost worden, een paar centen ontvangen, terwijl er door het lessen ook geld verdiend wordt. De heer DE VISSER merkt op, dat hier toch een afwijking bestaat van de tarieyen, zooals. die door den raad zijn vastgesteld. iDe VOORiZITTER merkt op, dat men dit zoo niet beschouwen moet. Het voorstel is hier, 150 M2 te verhuren. Men moet dit niet be schouwen, als zou het hier gebruik van de kade betreffen. De SEORETARIS wijst er op, dat boven dien de grond slechts voor een bepaald tijd vak verhuurd wordt. De heer DE VTSSER meent, dat dit voor een jaar wordt voorgesteld. De VOORZITTER antwoordt, dat de grond voor de bietencampagne ontruimd moet zijn. De heer DE VISSER kan er eenenzijds mede acooord gaan. Aan den anderen kant staan de consequenties de andere leden blijkbaar niet helder voor oogen. Spreker zal die echter niet te berde brengen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat het hier meer betreft een bevorderen van werk- verruiming. Er moeten als die grond verhuurd wordt, weer enkele schepen aan de kade ge lost worden. Op die wijize moedigt men het werk aan, en dit is ook het motief geweest van Burgemeester en Wethouders om met hun voorstel te komen. De heer HAAK meent, dat men dit voor stel met beide handen moet aannemen. Voor de bietencampagne moet deze grond ontruimd zijn, zoodat dit naar zijn meening geen be zwaar kan op love re n. Met het oog op de ont- staande werkgelegenheid kan spreker zich ook met dit voorstel vereenigen. Er moeten dan schepen gelost worden, wat toch weer gelid in de gemeente brengt. Met het oog op de werkgelegenheid, die ontstaat voor het lossen der schepen, kan spreker met het voorstel van Burgemeester en Wethouders medegaan. De VOORZITTER vestigt er de aandacht op dat als er schepen in de haven komen, er ook weer havengeld ontvangen wordt. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 16. Behandeling reclames belastingen 1936. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan J. Mechielsen, A 49, op zijn reclame om vermindering van schoolgeld /6,40 te doen terug te betalen, zulks in verband met ver mindering van zijn aanslag in de Inkomsten- belasting; op het verzoek van W. Slabbekoom afwrj- zend te beschikken, vermits hiji is aangesla- gen overeenkomstig zijn aanslag in de Inkom- stenbelasting. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. (Wordt vervoigd.) SAS VAN GENT. Huwelijks-iajangiften. 22 Maart. Reinihard Alders (van Vlissingen), oud 23 j., en Palmyre Clarisse Kersbulek, oud 26 j. 25 Maart. Eduard van de Velde, oud 23 j. en .Maria La- taster, oud 27 j. Overlijden. 24 Maart. Felice Facchin, oud 29 j., echtg. van Emerence Prudence Selis (overl. te Ter Neuzen). 25 Maart. Augusta Maria Cecilia van Oppen, oud 51 j., echtg. van Arnoldus Johannes Kras. niet doen. De reden daarvoor is de voLgende. Indien Zwart na 2.... Pf6 3. f4 ef4: speelt, dan vojgt e5 en het zwarte paard heeft geen ander veld dan g8. Dat beteekent een zoo zwaar tempoverlies, dat Wit door d4 een overwegend spel krijgt, temeer daar Zwart zijn f-pion moeilijk kan verdedigen. Na 2.... Pc6 is daarvan geen sprake. 3d7d5 De eenige goede zet, maar dan ook geheel afdoende. 4. f4Xe5 Pf6Xe4 Deze zettenvolgorde is de eenige normale. 5. Ddlf3 Leidt tot een moeilijk spel. Voor sterker geldt. 5. Pf3 waama Rb4 en Rg4 tot beider- zjjds kansrijk spel leidt, terwijl Pc6 en meer nog Re7 de verdediging vergemakkelijkt. Wij raden dit laatste aan, met volgens 00 en f6. 5f7f5 Sterker is Pc6. Het paard kan op e4 toch niet gehandhaafd worden, daar Wit d2d3 zal spelen. Schijnbaar verliest 5.... Pc6 een pion door 6. Pe4: de4: 7. De4: Wit zou daar mede echter in een valstrik loopen wegens 6. Pe4: Pd4! 7. Dd3? (Ddl is beter,maar dan heeft Zwart na de4: ibetere ontwikkeling) de4: 8. De4: Rf5 en wint de qualiteit. 6. d2—d3 ef6: e/p Pf6: is niet zoo goed, daar dan Rg4 dneigt. 6Pe4Xc3 7. b2Xc3 Nu volgt d3d4 en Wit heeft een uitste- kend centrum. Dit wil Zwart voorkomen. 7 d5d4! Een in deze variant typische zet, die tot ingewikkeld spel leidt. 8. Df3f2 cd4: Dd4: verliest pion e5. Het is echter de beurt van Wit om grappig te zijn, en hij biedt een pionoffer aan. Ook dit antwoord komt in allerlei voortzettingen van deze variant voor, zoo bijv. na 5. Pf3 Pc6. 6. d3 Pc3: 7. bc3: d4, waarna Re2 dc3: d4 kan ge- beuren. Ook, dan is het voor Zwart beter, den pion zoo lang mogelijk op d4 te laten staan. SAS VAN GENT. In de week van 22 tot en met 27 Maart heb ben zich in deze gemeente gevestigd: S. S. de Schoolmeester, dienstbode, van Ter Neuzen. D. C. de Feijter, zonder beroep, van Axel. A. J. Colpaert, zonder beroep, van Gent. Chr. Donze en gezin, los werkman, van Hoek. R. C. Bogaert, landbouwerskneoht, van Waterlandkerkje. F. J. Rademakers, alagersiknecht, van. Vogelwaarde. Vertrokken: A. H. P. Heyman, dienstbode, naar Honte- nisse. E. de Vos, dienstbode, naar Gent. 8d4Xc3 De winst van dezen pion is niet belangrrjk. Sterker is Pc6 met behoud van den druk op d4. Zoolang dat blijft kan bijv. Rfl niet be hoorlijk ontwikkeld worden. 9. d3d4 Rc8e6 Men ziet, hoe pion f5 het zwarte spel belem- mert, nu Wit niet en passant heeft gestagen. 10. Pglh;3 Rf8e7 11. Ph3—f4 Dd8d7 12. Pf4X«6 Dd7 X e6 13. Rfl—d3 g7g6 14. Df2e2 Inleiding' tot een valstrik van twijfelachtig kaliber. 14. De6d5 15. 0—0 Dapper offert Wit nog meer pionnen. Maar als Zwart nu Pc6 had gespeeld, dan zou de druk op <M behouden zijn gebleven. 15. Dd5Xd4t 16. Rcle3 Dd4 - d5 En nu wordt Zwart te bang. Na De5: is Rf5: zeer gevaarlijk, maar niet gevaarlijker dan wat in de partij' gaat gebeuren 17. Taldl Dd5a5 Nu kan De5: al niet meer wegens Tf5:! gf5: 19. Dh5f en na Kf8 volgt mat door Rh6 en Rc4; na Kd7 volgt Rf5t Kc6 Df3f Kb5 IJb7:t en wint na Kd8 volgt Rf5t Rd6 Rg5 mat. 18. Rd3Xf5! Nu is het voor Zwart al niet veel beter. 1 8Th8f8 Niet gf5: Dh5 mat. 19. De2g4 Nu dreigt Rg6: hg6: Dg6:f Tf7 Df7: mat. Daartegen is maar een verdediging. 1 9g6Xf5 Nu is de f-lijn gesloten. ,20. Dg4h5t Tf8f7 21. e5e6 Fx komt weer wat anders, en er dreigt mat op f7. Noch Pd7 Df7:t Kd8 Td7;f Kc8 De8f Rd8 Dd8: mat helpt, noch ook: 2iRe7d6 22. Dh5Xf7t Ke8d8 23. Df7f8mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8