GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. Vergadering van Dinsdag 16 Maart 1937, des namiddags half twee uur. Voorzitter de heer S. van Hoeve, Burge meester. Tegenwoordig de leden A. de Koeijer, D. G. Koopman, A. J. de Visser, K. Hamelink, M. Florusse, H. de Feijter, C. de Jonge, F. C. Wisse, C. Maas en A. Haak, en de Secretaris J. Stolk Lzn. Afwezig de heer A. de Fester, f 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. Hij richt zich vervolgens tot de vergadering in de volgende bewoordlngen Mijne Heeren, In deze vergadering, welke de eerste is in 1937 wensch ik u, mijne heeren, hartelijk wel- kom te idezer plaatse, dat u als voorheen kracht en wijsheid geschonken worde om de belangen der gemeente, die in uwe handen zijn gelegd, naar behooren te kunnen vervullen. Dankte ik u reeds in de laatstgehouden ver gadering van- het vorig jaar voor uw vlotte medewerking, mag iik thans weer rekenen op uwe welwillendheid om onze vergaderingen wel te doen slagen en dat de te nemen beelui- ten mogen strekken in het belong der ge meente. Het zal ons alien spijten, dat we niet vol- tallig kunnen vergaderen, dit door het onge- val, wethouder De Feijter overkomen op 13 Februari Id. Gelukkig verloopt het herstel naar wensch en ik wil gaarne de hoop uitspreken, dat spoe- dig algeheel herstel moge intreden, om weer opnieuw met ons de gemeentebelangen te be- hartigen, wat reeds zoo'n groot aantal jaren door hem met amibitie is gedaan. Het jaar is begonnen met algemeene feest- vreugde in den lande. De blijde gebeurtenis van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. K. H. Prins Bernhard is door de bevolking met schitteren- de feesten gevierd, ook de plaats onzer in- woning heeft op spontane wijze dit gewichtig gebeuren feestelijk herdaoht, wat ons alien zeer zeker tot dankbaarheid stemde. Met de telegrammen van gelukwensch, welke namens uwen raad aan het Koninklijk Huis verzonden zijn, willen we van deze plaats ook onze hartelijke gelukwenschen uitspreken jegens -de Konlnklijke Familie, moge God de Heere dit huweljjk zegenen, tot geluk stellen voor de jonggehuwden en tot zegen van het Nederlandsche Volk. Dat het woord van den Psalmist van den ouden dag, welke de Hofprediker het Bruids- paar voorhield: „Mijn oog zal op U zijn" hen altijid bijblijven tot steim in hun gansche leven. Moge het jaar 1937 voor ons volk en vader- land, zoomede voor onze gemeente, een jaar zijn van vrede en vooruitgang, en dat onze landbouwende gemeente deel moge hebben in den lichten opbloei, welke te bespeuren valt. Mijne Heeren, ik wil niet eindigen, alvorens u nog voor uw persoon, uw gezinnen en uwe zaken voorspoed toe te wenschen en dat 's Heeren onmisbaren zegen op dit alles moge rueten. (Teekenen van instemming.) De heer WISSE: Geachte Voorzitter, Namens den raad onzer gemeente zag ik u dank voor hetgeen gij ons hebt toegewensoht voor het jaar 1937. Wederkeerig bieden wij u, als Dagelijksch Bestuur dezer gemeente, onze allerbeste wen schen aan, inzonderheid wethouder De Feijter, voor een spoedig herstel, met de bede, dat u alien gegeven zij de gezondheid en de kracht om het werk u opgelegd, in wijs ibeleid te kun nen volbrengen en ook wij gezamenlijk in nauw overleg met elkander datgene trachten te bereiken wat noodig en nuttig is tot wel- zijn onzer gemeente Zaamslag. De VOORZITTER dankt den heer Wisse voor de door hem namens den raad uitgespro- ken wenschen. Hij deelt mede, dat van den heer A. de Feij ter bericht is ingekomen, dat deze wegens on- gesteldheid verhinderd is, de vergadering bij te wonen. 2. Notulen. Burgemeester en Wethouders stellen voor vast te stellen de notulen der vergadering van 21 December 1.1. Met algemeene stemmen wordt aldus be- siloten. 3. Mededeelingen. Dat op 18 Januari 1.1. zijn opgenomen boe- ken en kas van den secretaris-penningmeester van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur en in kas is bevonden f 624,03, welk bedrag aan- wezig moest zijn. Dat op 18 Januari 1937 zijn opgenomen boeken en kas van den gemeente-ontvanger en in kas is bevonden een bedrag van 17.310,98, welk bedrag aanwezig moest zijn. Aangenomen voor kennisgeving. 4. Ingekomen stukken. a. Een schrijven gereg. A 43-3 van den Directeur van het Kabinet der Koningin hou- dende danklbetuiging voor ontvangen geluk wenschen ter gelegenheid van het huwelijk van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een schrijven ger. A 365-4 van het Ministerie van Sociale Zaken houdende be richt met verwijzing naar de circulaire van 12 December 1935 No. 25-1354 afd. W. en S. dat aan degenen, die uitkeering uit hunne werk- loozenkas ontvangen, een (brandstoffen-) bij- slag kan worden venstrekt, indien en voor zoioveel de kasuitkeering lager is 'dan het bedrag, hetwelk ingevolge de steunregeling zou kunnen worden toegekend. Aangenomen voor kennisgeving. c. Een/ schrijven gereg. A 289-7 van het gemeentebestuur van Ter Neuzen, houdende bericht dat de door den raad vastgestelde ge- meenschappelijke regeling u.l.o.-school d.d. 27 October 1936 door Gedeputeerde Staten bij be sluit van 5 Januari 1937 onder No. 50 lste afd. is goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een schrijven van Gedeputeerde Staten ger. A 357-3 houdende bericht dat bij besli^t van 23 Dec. 1936 No. 14 lste afd. de ge- meente-begrooting dienst 1937 is goedgekeurd. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een schrijven van den Commissaris der Koningin gereg. A 386 daarbij terugzendende de besludten van den raad van 21 December 1936 tot heffing van precariorechten en tot wijziging van de verordening op de heffing van leges ter secretarie en van de rechten wegens verrichtingen van de amhtenaren van den burgerlijken stand voorzien van Konink lijke goedkeuring. Aangenomen voor kennisgeving. f. Schrijven van alsvoren gereg. A. 213 houdende terugzending voorzien van het be- wijs van Koninklijke goedkeuring van de ver ordening van 21 December 1.1. tot heffing van schoolgeld voor het lager ondenwijs in de ge meente. Aangenomen voor kennisgeving. g. Een schrijven A 252-15 van het Z.- Vlaamsoh Borgstellingsfonds daarbij inzenden- de ter kennisneming het verslag van de ver richtingen der instelling over het jaar 1936. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven A 229-3 van de vereeni- ging van Nederlandsche gemeenten met ver- zoek toe te treden als lid tot die vereeniging. Naar aanleiding van dit verzoek deelen wij U mede, dat de contributie bedraagt 1% cent per inwoner plus 20 cent per 100 inwoners voor de afdeeling Zeeland. Voor Zaamslag zou dit dus komen te staan op rond 56 per jaar. Burgemeester en Wethouders stellen voor hierop niet in te gaan. De heer 'HAAJK vraagt Burgemeester en Wethouders, of deze het nut niet inzien van aansiuiting bij deze vereeniging. De VOORZITTER wdjst er op, dat bij de stukken ook een berekening is opgemaakt. Toetreding tot deze vereeniging kost geld, en dit is wel het hoofdlbezwaar van Burgemeester en Wethouders. De heer HAAK herhaalt zijn vraag of ge- aoht wordt,, dat toetreding tot deze vereeni ging geen nut zal aftwerpen, althans niet in veilband met het bedrag dat aan het lidmaat- schap is vertoond'en. De VOORZITTER is van meening, dat dit moeilijk in cijfers is uit te drukken. Indien de gemeente lid zou worden van de vereeni ging, is deze in de gelegenheid adviezen in te, winnen. Indiien geregeld van de adviezen der vereeniging gebruik gemaakt zou moeten wor den, zou het bedrag niet te hoog zijn, doch in dien er weinig gelbruik van gemaakt wordt, is het voor de financien der gemeente gauw een beetje teveel. iDe h6er HAAK erkent, in dergelijke zaken zoo niet in te zitten. Sfpreker constateert uit de mededeelingen van den Voorzitter, dat er van de hulp der vereeniging in den laatsten tijd weinig gelbruik gemaakt zou moeten wor den, zoodat er weinig behoefte aan is. Spreker meent het beste te doen, door mee te gaan met het voorstel van Burgemeester en Wet- houders, mede ook gozien de mededeelingen van den Voorzitter. Met algemeene stemmen wordt overeenkom- stdg het voorstel van Burgemeester en Wet houders besloten. i. Een schrijven A 26 van de voormalige Oudercommissie der openbare lagere school te Othene luidende: Geven eerheidig te kennen ondergeteekende oudiers van kinderen die de thans opgeheven openbare school voor gewoon lager onderwijs te Othene gemeente Zaamslag bezocbt hebben of die him kinderen deze school zouden laten •bezoeken dndien dezie nog bestond; dat zij bet op hooge prijs stellen in dien ge- noemde school zou worden her-opgericht; dat hunne kinderen sinds de opheffing alle de openbare school te Zaamslag bezoeken; dat zij daarvoor dagelijks per paardenbus 2 maal een afstand van rulm 6 K.M. moeten afleggen; dat de onkosten van dit vervoer door de voorstamders der openbare school in de ge meente Zaamslag door het houden van een wekelijksche collecte, gedragen wordt; dat volgens hun meening, vergeleken met het aantal leerlingen der bijzondere school te Othene, een voldoend aantal leerlingen de school zouden bezoeken ten bewijze iwaarvan ze hierbij overleggen een verklaring van ouders, die hun kinderen de hier op te richten school zullen laten bezoeken. Redenen, waarom zij Uw college dringend verzoeken te willen besluiten de bovengenoem- de opgeheven school opnieuw op te richten. Naar aanleiding van dit schrijven herinne- ren wij er U aan dat ondanks alle mogelijke verweer van gemeentewege bij Koninklijk be- sluit van 4 Mel 1934 No. 36 opgemelde school met ingang van 1 Mei 1934 is opgeheven. Bij Uw besluit van 11 Februari 1935 No. 10 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit van 15 Februari 1935 onder No. 71 lste afd. is de school met onderwijzers- woning verkocht, zoodat op Othene niet meer wordt beschikt over een school met woning. Wij stellen U daarom voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De heer HAAK prijst het in de menschen, dat deze, zooals het in het adres naar voren komt, steeds offers hrenigen. Men moet ieders overtuiging eerlbiedigen, spreker doet dit ook in dezen. Doch het gaat niet aan, thans nog pogingem in het werk te stellen om de open- bare school te Othene opnieuw in te stellen, en te trachten deze weer terug te krijgen, nadat deze reeds verkocht is. Dit gaat naar sprekers meening niet op, en am zich hier- over uit te spreken, daar voelt spreker niet voor. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aanvaard. j. Eene' Koninklvjke beschikking d.d. 2 Februari 1937 No. 51 gegrond op de over- weging dat de afstand van de overdekte rij- wielbergplaats tot aan de deur van het school- gebouw gemeten over bet midden van het toegangspad, toegevoqgd aan de afstand van de voordeur van de woning van J. J. Verlinde tot aan den ingang van de overdekte speel- pkaats bedraag 5000,04 M. en dat het kind van J. J. Verlinde per rijwiel de school zal kunnen bezoeken, houdende bepaling met ver- nietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten en het besluit van den raad van 8 Juni 1936 dat aan J. J. Verlinde te Zaamslag uit de kas der gemeente als steun bedoeld in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 ter tegemoet- komdng in de kosten, verbonden aan het be zoeken door het bij hem inwonend leerplichtige kind Dina van de school voor Christelijk Volksonderwijs eene bedrag van 13,50 per jaar, ingaande op den dag waarop de aan- vrage tot den gemeenteraad is gericht wordt toegekend. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 5. Benoeming lid der comniissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen. De fommissie bestaat uit de heeren C. de Jonge! A. J. de Visser en F. C. Wisse. Burgemeester en Wethouders noodigen den raad uit 'een nieuw lid te benoemen in de plaats van den heer F. C. Wisse, die aan de beurt van aftreding is. De heer HAAK herinnert er in verfoand met deze benoeming aan, dat het de goede ge- woonte is, dat in deze commissie de 3 fracties, waaruit de raad bestomd, vertegemwoordigd waren. Waar de heer Wisse lid was voor de Christelijk-Historische fractie, heeft deze frac- tie gemeend op spreker te moeten stemmen. Nu echter sinds de laatste verkiezing ook de Staatkimdig Gereformeerde partij in den raad vertegenwoordigd is, meent spreker, dat dezen ook een kans gegeven moet worden, en zal hij gaarne den heer De Feijter voor een benoe ming in de bestaande vacature aanlbevelen. De VOORZITTER verizoekt de heeren Haak en Koopman, met hem het stembureau te vormen. Uitgebracht worden 10 stemmen, waarvan op den heer A. Haak 7, H. de Feijter 2 en Maas 1 stem. (De heer 'HAAK merkt op, dat hij met zijn aanlbeveling welllcht wat laat is geweest, daar anders de stemming misschien een ander ver- loop zou hebben gehad. Indien de Voorzitter er geen beiziwaar tegen heeft, zou hij er de voorkeur aan geiven, de benoeming niet aan te nemen en verzoekt hij dan in dat geval met de door hem gedane aanlbeveling rekening te houden. v De VOORZITTER geeft te kennen, dat het de goede geiwoonte is, dat iemand die benoemd wordt, zijn benoeming aanvaardt. Indien de heer Haak echter meent, hienvan ontslagen te moeten blijven, kan hij zich met diens verzoek vereendgen. Alsnu heeft een bweede vrije stemming plaats, waaribij worden uitgabraoht 10 stem- men. Hiervan verkrijgt de heer H. de Feijter 8 stemmen, de heer Maas 2 stemmen. Is alzoo benoemd de heer H. de Feijter. Deze verklaart de benoeming aan te nemen. 6. Wijziging begrooting algemeen Burger lijk Armbestuur. Naar aanleiding van een schrijven van op- gemeld bestuur stellen Burgemeester en Wet houders voor aan de navolg-ende wijziging der begrooting dienst 1936 goedkeuring te ver- leenen: onder de inkomsten te vermeerderen de vol gende posten: huur van huizen /4,82; gewone collecten f 4,82; vrijwillige bijdragen 112; totale ver- meerdering 116,82; Onder de inkomsten te verminderen de vol gende posteni: huur van huizen 18opbrengst verhaal f 1,50; invaliditeitsrente f 22,18; subsidie der geifieente 1202,08; totale vermindering f 1243,76; blijft een. vermindering van 1126,94; onder de uitgaven te vermeerderen de vol gende posten: bedeeling in brandstoffen 43,15; bedeeling in kleeding 91,06; onderhoud gebouwen 28,19; advertentien 3,20; briefporten enz. 1,42; totale vermeerdering 167,02; onder de uitgaven te verminderen de vol gende posten: bedeeling in eetwaren 425,42; bedeeling in geld f 159,50; kosten van verpleging in gods- huizen f 2,50; kosten geneeskundigen bijstand f 1017,38medicijnen 20,75; schrijf- en druk- behoeften f 28,28; vuur en licht 5; kosten van vergaderingen f 16,50; wedden 12,50; teruggaaf pensioensbijdragen 1,50; onvoor- ziene uitgaven f 104,63; totale vermindering f 1793,96; blijft een vermindering van f 1629,94. Met aligemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Vasts tolling voorschotten aan bijzon dere lagere scholen overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet. Naar aanleiding van ingekomen verzoeken der in deze gemeente gevestigde besturen van bijzondere lagere scholen om een voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1937 stellen Burgemeester en Wethouders voor, gelet op art. 103 derde lid, der Lager Onderwijswet 1920 te besluiten: Aan de navolgende schoolbesturen te ver- strebken de voorschotten achter ieder bunner vermeld Vereeniging tot bevordening van Geref. lager schoolonderwijs voor hare school op het Dorp: 1300; Reuzenhoek: 900 en Othene: 400. Vereeniging tot bevordering van Christelijk Volksonderwijs 1300, onder voorwaarde, dat de betaalbaarstelling van het voorschot zal geschied'en in twee gelijke termijnen en wel op 1 Juli en 1 October 1937. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Vaststellen kohier hondenbelasting, dienst 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor het kohier hondenbelasting dienst 1937 vast te stellen op een bedrag van 337 met bepa ling', dat de betaling van den aanslag moet geschieden uiterlijk 1 Juli a.s. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van eene verorde ning op de heffing en invordering van besmettelijke zieiktengelden in de ge meente Zaamslag. De besmettelijke ziektenwet 1928 S 265 is ingevolge het Koninklijk besluit van 1 Octo ber 1929 S 447 in werking getreden op 4 October 1929. In art. 21 dier wet wordt het heffen van eene brjdrage in of vergoeding van de kosten van vervoer, afzondering, onderzoek, verple ging, reiniging en ontsmetting gebiedend voorgeschreven. In Uwe vergadering van 24 Maart 1930 werden soortgelijke verordeningen vastgesteld evenwel ontmoetten die bezwaren bij Gedepu teerde Staten omdat overeenkomstig den eisch van art. 232 der Gemeentewet een be- paald bedrag diende te worden vastgesteld. Met intrekking van die vastgestelde ver ordeningen stellen wij Uwe vergadering thans voor vast te stellen de navolgende verorde ningen: VERORDE1NING op de heffing van besmettelijke ziektengelden in de gemeente Zaamslag. Artikel 1. Er worden in deze gemeente, onder de be- naming van besmettelijke ziektengelden, als bijdrage in of vergoeding van de ten laste der gemeente komende kosten van vervoer, afzondering, onderzoek, verpleging, reiniging, ontsmetting, als bedoeld in de besmettelijke ziiekbenwet (Staatsblad 1928 no. 265), rech ten gevorderd volgens het in artikel 3 dezer verordening opgenomen tarief. I Artikel 2. 1. De besmettelijke ziektengelden, bedoeld in artikel 3, zijn verschuldigd door de belang- hebbenden. 2. Als belanghebbende wordt beschouwd: a. bij vervoer, afzondering, onderzoek, reini ging en ontsmetting, het hoofd van het gezin of van de samenwoning of de alleen- wonande persoon, in wiens woning, voer- tuig of vaartuig, blijkens de kennisgeving, volgens artikel 2 der besmettelijke ziek^ tenwet (Staatsblad 1928 nr. 265) den bur gemeester gedaan, het ziektegeval is ver- moed of vastgesteld; b. bij verpleging, het hoofd van het gezin of van de samenwoning waartoe de lijder be- hoort, of de lijder zelf, indien deze is een alleenwonend persoon. Artikel 3. 1. onder: „ten laste der gemeente komende kosten" worden verstaan wat betreft: a. vervoer, de daarvoor door de gemeente gedane uitgaven, evenwel tot geen hooger bedrag dan 40 cent per K.M.; b. onderzoek, de daarvoor door de gemeente gedane uitgaven, evenwel tot geen hooger bedrag dan f 2,50 per keer. c. afzondering of verpleging of voor afzon dering en verpleging te gelijker tijd, de daarvoor door de gemeente gedane uit gaven, doch tot geen hooger bedrag dan 6,per verpleegdag; d. reiniging en ontsmetting het bedrag, be- rekend volgens het tarief van den ont- ■smettingsdienst van de Provinciale Ver eeniging ,,Het Groene Kruis" in Zeeland, goedgekeurd door den daarvoor aange- wezen Minister. 2. Van de in het eerste lid van dit artikel bedoelde bedragen is verschuldigd door be- langhebbenden, voor wie het overeenkomstig artikel 63, lid 4, sub b, der lager-onderwijs- wet 1920 vastgestelde totaal-bedrag van de hoofdsommen der gemeentefondsbelastlng en vermogensbelasting over het loopend belas- tdngjaar, of voor het geval de aanslagen, welke voor de bepaling van die hoofdsommen noodig zijn, nog niet mochten zijn vastgesteld, over het onmiddellijk daaraan voorafgaande belastingjaar, bedraagt: f 8,of meer, doch minder dan 20,10 f 20,of meer, doch minder dan f 36,15 f 36,of meer, doch minder dan 50,25 50,of meer, doch minder dan 66,—, 40 f 66,of meer, doch minder dan 80,60 f 80,of meer, doch minder dan f 96,80 3. Belanghebbenden, voor wie het in het tweede lid vermelde totaalbedrag 96,of meer bedraagt, alsmede zij, die in gebreke blijven op aanvrage van Burgemeester en Wet houders een verklaring over te leggen van den inspecteur der directe belastingen, aangeven- de het totaalbedrag, bedoeld in het tweede lid, zijn het voile bedrag van de kosten ver schuldigd. 4. Onder .loopend belastingjaar" wordt verstaan het belastingjaar, dat loopende is op het trjidstip, waarop de besmettelijke ziekten gelden verschuldigd zijn door belanghebben den. Artikel 4. 1. Belanghebbenden, die tot de on- en min- vermogenden behooren, zijn van de betaling der besmettelijkeziektengelden vrijgesteld. 2. Als on- en minvermogenden worden aan- gemerkt zij, voor wie het overeenkomstig artikel 63 lid 4 sub b, der lager-onderwijswet 1920 vastgestelde totaal-bedrag van de hoofd sommen der gemeentefondsbelastdng en ver mogensbelasting minder dan 8,bedraagt. 3. Indien bijzondere omstandigheden daar- toe aanleiding geven, kan de raad geheele of gedeeltelijke ontheffing geven van de betaling van het bedrag verschuldigd volgens artikel 3. Deze ontheffing moet door belanghebbende worden aangevraagd binnen drie maanden, nadat het te betalen bedrag te hunner kermis is gebracht. Artikel 5. De invordering der besmettelijkeziekten gelden geschiedt overeenkomstig de verorde ning van heden. Artikel 6. 1. Deze verordening treedt in werking op den dag, volgende op dien waarop de mede- deeling van Koninklijke goedkeuring dezer verordening door Burgemeester en Wethou ders wordt ontvangen. 2. Alsdan vervallen de thans geldende door den gemeenteraad vastgestelde bepalingen omtrent de heffing van besmettelijkeziekten gelden. VERORDENING op de invordering van be smettelijkeziektengelden in de gemeente Zaamslag. Artikel 1. 1. De invordering der besmettelijke-ziek- tengelden geschiedt door den gemeente-ont vanger, die voor elke aan hem gedane be taling een bewijs van ontvangst afgeeft. 2. De voldoening der besmettelijke-ziekten- gelden moet geschieden binnen dertig dagen nadat het verschuldigd bedrag aan den be- Iastingschuldige is medegedeeld. Artikel 2. 1. Van hem, die nalaat de verschuldigde gelden te voldoen, worden deze ingevorderd overeenkomstig de bepalingen van de artike- len 291 tot en met 295 der gemeentewet. 2. Verschuldigde bedragen, waarvan de in vordering niet heeft kunnen geschieden, kun nen door den gemeenteraad oninvorderbaar worden verklaard. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking te ge- lijk met de verordening op de heffing van be- smettelijke-ziektengelden. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 10. Wijziging begrooting dienst 1937. Burgemeester en Wethouders stellen voor, de begTootdng der gemeente, dienst 1937 te wijzigen als volgt: Gewone dienst: onder de inkomsten te verhoogen de posten: retributie Warenwet /172; uitkeering werk- loosheidssubsidiefonds wegens gewone bijdrage in de kosten van steunverleening enz. 1320; totale verhooging f 1492 onder de inkomsten te verlagen de posten: verhaal pensioensbijdragen f 1,52; terugont- vangst pensioensbijdragen van Algemeen Bur gerlijk Armbestuur 1,50; 50 opcenten ver mogensbelasting 255; totale verlaging f 258,02; blijft een vermeerdering der inkomsten van f 1233,98; onder de uitgaven te verhoogen de posten: retributie Warenwet 172; uitgaven voor volksfeesten 200; kosten verzekering, pen- sionneering, en. van amhtenaren f 8; onvoor- ziene uitgaven 861,65; totale verhooging f 1241,65; onder de uitgaven te verlagen de post: jaar- wedde van den burgemeester 7,67totale verlaging 7,67 blijft een vermeerdering der uitgaven van f 1233,98. Kapitaaldienst: onder de inkomsten te verhoogen de post: overboeking van den vorigen dienst van voor belegging bestemde gelden 300; onder de uitgaven te verhoogen de post: overboeking naar den volgenden dienst van voor belegging bestemde gelden 300. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 11. Behandeling verzoek van K. de Kraker om vergunning tot het In exptoitatle brengen van boitvvterrein. Bij schrijven van 5 November 1936 gereg. A 395, schrijft K. de Kraker Kzn. Ondergeteekende K. de Kraker Kzn., land- bouwer, wonende te IZaamiDg, Neuzensche straat Wijk D 159, verzoekt Uw geacht col lege vergunning tot het bouwrijp maken van de gronden gelegen aan de linkerziide van de Neuzensche straat der gemeente Zaamslag, kadastraal bekend onder Seetiie F nos. 1106 en 1107. Tevens verzoekt ondergeteekende vergunning tot de aanleg van de noodige stra- ten, pleinen, trottoirs, riolen enz. walke noo dig zijn om het plan in zijn geheel tot stand te brengen. In verband met de te verwachten mogelijk- heden van grondverkoop, zou de vergunnings- duur gesteld moeten worden op ongeveer 10 jaar. Het ligt in de Bedoeling, het plan bij1 gedeel- ten uit te voeren, en telk-ens wanneer hieraan behoefte bestaat een volgend stuk in uitvoe- ring te nemen, totdat het geheele plan vol- tooid ds. De noodige teekeningen en omschrijvingen van het uit te voeren plan, worden hierbij overgelegd. Het ontwerp is opgemaakt in overeenstem- ming met de eisch-en. welke algemeen gesteld worden aan plannen van gelijke strekking, terwijl de geldende gemeente- en andere be palingen zijn in acht genomen. Tevens verzoekt ondergeteekende in bedoel de vergunning een bepaling op te nemen, waarbij blijkt, dat de gemeente Zaamslag ge- negen is de hierbij bedoelde straten, pleinen enz. in haar vollen eigendom kosteloos over te nemen, zoodra deze, bij stukken van ongeveer 100 M. lengte zijn uitgevoerd zooals in de omschrijving aangeduid, en met woningen zijn vol gebouwd. Dit plan is door ons in handen gesteld van architecten-bureau Ir. D. Roosenburg te 's-Gravenhage, welk ons mededeelt, dat eerst in de gemeente een uitbreidingsplan dient te worden vastgesteld alvorens omtrent het plan de Kraker advies kan iworden gegeven. Op ons verzoek om inlichtingen schrijven Gedeputeerde Staten dezer provincie ons mede, dat zij zich met dit advies, gehoord den inspecteur van het staatstoezicht op de Volks- gezondheid met die opvatting vereenigen en geven zij ons emstig in overweging te bevor- deren, dat bet verzoek van K. de Kraker door den raad worde afgewezen. Onder opmerking dat het K. de Kraker vrij staat grond aan de bestaande Neuzensche straat be doen bebouwen onder de geldende verordening stellen wij U voor op het verzoek van K. de Kraker afwijzend te beschikken. De heer DE VTSSER heeft zooeven de bij het plan behoorende stukken bekeken. Hij vindt het plan van adressant niet zoo verwerpelijk. Naar hij van oordeel is, springt het evenwel grootendeels atf op het advies van Gedepu teerde Staten, gehoord den inspecteur van het staatstoezicht op cte Volksgezondh.eidSpreker vindt dit wel wat verregaan, daar naar zijn meening adressant de mogelijkheid om zijn plan uit te voeren, als het voorstel van Bur gemeester en Wethouders wordt aangenomen, ontnamen zal worden. Men kan over de mo gelijkheid verschillend denken, doch de be- trokkene ziet er wat in, het is een lofwaardig initiatief, dat hij genomen heeft. Daarom vraagt spreker zich af, of het niet wat verre- gaand zou zijn, 't verzoek van adressant zon- der meer af te wijzen. Thans kan over de mo- tieven niet gemakkelijk geoordeeld worden. Hebben Burgemeester en Wethouders gemeend dat voor deize gemeente een uitbreidingsplan niet noodig is? Indien dat wel het geval zou zijn, dan kon later deze kwestie nog beizien worden en worden overlegd, of het plan van adressant al dan niet zou worden toegestaan. Thans echter is men aan handen en voeten gebonden, wanter is geen uitbreidings plan. De heer HAMELINK meent uit het voorstel van Burgemeester en Wethouders te moeten lezen, dat er ook zonder uitbreidingsplan ge bouwd mag worden. Als er dan zonder uit breidingsplan gebouwd mag worden, kan men dan bouiwen zooals men wil? Spreker is niet deskundig, doch stelt zich voor, als dat het geval is, dat er schots en scheef gebouwd zal worden en een tolStand zal ontstaan erger dan het nu is. Sprekers vraag is: waar stuit het toestaan van de vergunning op af? De heer KOOPMAN is vein oordeel, dat al die bemoei'ingen met het platteland eigenlijk het paard achter den wagen spannen is. In dien thans een aanvraag binnenkomt, kan men die volgens de bouwverordening niet weigeren, al moet men met watehlaarzen de woning als die gebouwtd is, bereiken. Immers, van ver- harden spreekt de bouwverordening niet. Dit plan nu is netjes, met bestrating, trottoir en rioleering, doch klaarblijkelijk nog niet netjes genoeg. Spreker meent, dat Burgemeester en Wethouders zich bij het adivies van Gedepu teerde Staten nogal makkelijk neergelegd heb ben. De heer DE JONGE kan zich aansluiten hij de vorige sprekers. Spreker heeft ook het plan getzien en het zich doen uitleggen. En dan meent hij, dat het niet te verwenpen is, als men ziet, hoe dit zal worden klaargemaakt, met bestrating, rioleering en het leggen van trottoir. Spreker stelt zich voor, dat, indien eenmaal gelegd, de gemeente deze zou kun nen ovememen, wat naar hij meent, kosteloos voor de gemeente geschiedt. Dat is ook ge- beurd in Oud-Zaamslag en daar liet dan de verhandimg wel wat te wenschen over, daar deze alleen met de sintelschuif had plaats gehad. Dat was een heel andere toestand, dan thans bij doorvoering van het plan van aan- vrager zou ontstaan. Doch van hoogenhand wordt dit niet goed gekeurd. Spreker vraagt zich af, waarom dan deze zaak toch ter tafel gebracht, als men er hier niet over kan oordeelen? De heer FLORUSSE dacht, zoodra hjj de stukken in handen kreeg, dat Bungemeester en Wethouders hier wel wat kleinzeerig ge weest zijn. Spreker stemt van harte in met wat de heer De Jonge gezegd heeft met be- trekking tot Klein-Zaamslag. Doch dit is ge heel iets aniders. Dit plan staat geheel vrij. Eln nu zeggen Burgemeester en Wethouders wel, dat het De Kraker vrij staat, grond te ver- koopen en te doen bebouwen, mits voldaan wordt aan de bouwverordening, doch dan kan men misschien wel doorfoouwem tot aan De Kraag, zonder een hehoorlijken toestand te verkrijgen. Men heeft thans echter van hoo- gerhand reeds een beslissing genomen en dan kan, als dat zoo is, de raad wel weggaan. Burgemeester en Wethouders stellen voor een beslissing te nemen, doch spreker zou willen voonstellen, te beslissen niet accoord te gaan met het advies van Gedeputeerde Staten. Hij vindt het verregaand, dat maar reeds beslist wordt, zonder den raad zelf eerst te hebben gehoord. De VOORZITTER merkt op, dat in hetgeen de heeren De Visser en anderen gezegd heb ben, opgesloten ligt, dat men het particulier initiatief zooveel mogelijk zijn gang moet laten gaan. Dit doen Burgemeester en Wet houders ook. Zij stellen het ook op prijs, dat anderen iets willen beginnen. Wat de andere

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7