Uw Zenuwenrr^rrr Gave, zachte en blanke Kerknieuws. Gemengde Berichten Mijnhardt's Zenuwtabletten TER NEUZEN, 2 APRIL 1937. SPUI. AXEL. RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. De reis van Hr. Ms ..Hertog-Hendrik". Hier toij de zee voelen wij het zoo sterk, welk een economisehe kracht net toerisme i-3 gs- worden. En het verheugt ons te meer, omdat die kracht zich bij ons natuuriijk ontwikke'.t, 1 zonder kunstmatige opdrijverij ais in r-ommige an-d-ere landen. slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Blj1 Apoth. en Drogisten. Ingez. Med NEDERL. MIDDENSTANDSBANK N.V. Aan het verslag over het 9e taoekjaar wordt het volgende ontleend: Het gevoeleri, dat in 1935 het diepste punt der depressie was gepasseerd en dat het eco- nomisch lew en zich langz-ajmerhan-d weer in opgaande lijn ging bewegen, werd in den loop van 1936 versterkt, toen bleek, dat de reeds in het einde van 1035 geconstateerde opleving in Aimerika zich inderdaad zonder onderbre- king voortizette. De ervaring, dat de Ver- eenigde Staten steeds zijn voorgegaan bij de conjunctiuurbeweging en dat de overige wereld na korter of langer tijd volgde, wekte het vertrouiwen, dat ook het Europeesche be- drijfsieven wed-er betere tijden tegemoet ging. De groote veranderinigen in het economisch aspect heiblben nog geen merkbaren invloed geihad op den toestand in het middenstands- bedrijfsleven. Tal van middenstanders heb- ben het boekjaar nog met verlies of met een ornvoldoende winst afgesloten. Het herstel, dat begonnen is op de grondstoffenm-arkten en zich heeft voort(gezet in handel, scheep- vaart en indiustrie, zal zich het laatst mani- festeeren in de middenstandslbedrijven. Nu de opleving in het grootibedrijf en de vertoe- tering op de effecten- en goederentoeurzen eenige maanden heeft aangehouden, waardoor in breede kringen de koopkracht is verhoogd, mag men echter verwadhten, dat ook de mid- denstandsizaken van de zoozeer gewijzigde omstandigheden gaan profiteeren. Of de aligemeene vertoetering blijvend zal zijn, zal ojm. afhangen van de vraag of de belemmeringen van den dnternationalen han del door onderling overleg langzamerhand zullen worden weggenomen. Het is een ver- heugend en moedgevend verschijnsel, dat onize regeering in deze paraat is en, blijkens ver- schillende recen-te pulblicaties te dezer zake, al het mogelijke doet am deze verfbetering te stimuleeren. Wij laten hier de gebruikelijke vergelijikende opstelling volgen van de ons toevertrouwde gelden: crediteuren, deposito's en spaargelden 31 Decemlber 193© f 15.670.635, crediteuren, deposito's en spaargelden 31 Decemlber 1936 18.3S7.510, waaruit blijkt, dat de teruggang in 1935, tengeivolge van de toen tot uiting ge- komen onnust, niet alleen is ingehaal-d, doch daarenlboven een flinke stijginig valt te regi- streeren. Ook het uitstaande crediet steeg niet onibe- langrijik. Daarbij dient echter in aanmerking te worden genoimen, dat de normale handels- credieten verminderden, welke teruggang werd apgevangen door meerdere uitzetting aan crisiscredieten onder staatsgarantie. Het aceres kam-t vrijwel uitsluitend op re- kening van voorschotnemers tegen Effecten- onderpand en ontstond in het laatste kwartaal. Uitstaand crediet per 31 December: dienten Midden stands- Totaal banken 1935 15.624.000 2.566.000 18.190.000 1936 17.379.000 2.188.000 19.567.000 In het verslagjaar werden verleend credie- ten tot een gezamenlijlk bedrag van 2.582.200 tegen 2.980.770 in 1935. IHoewel wij ook in 1936 geen groote tegen- vallers befhoefden te boeken, werden toch eenige posten met verlies afgewikkeld ten laste van de onder crediteuren voorkomende reserve tegen Redrijfsrisico's. Daar de Spaarlbankrente onveranderd ge- handhaafd bleef op 2% doch wij anderzijds voor onize uitzettingen zoowel in credieten als op de geldimarlkt met een dalenden rentevoet te rekenen hadden, bleef de winst op Intrest- rekening achter bij die in 1935. Daarentagen waren de provisiebaten belang- rijk hooger, grootendeels als gevolg van de meerdere levendigheid ter beurze in het 4e kjwartaal. Het resultaat is, dat de winst v66r afschrij- vingen en reserveeringen rond 61.000 hooger is dan het vorig boekjaar. In aanmerking nemen-de, dat het nog onze- ker is of de ingetreden verbetering in het be- drijfsleven zich zal voortzetten, meenen wij, dat het een eisch is van goed beheer om ook dit jaar nog vrijwel de geheele winst aan te wenden tot innerlijke versterking van ons bed r ijf. Het totaal der baten bedrosg 1.176.193 (v.j. 1.111.703)de onkosten en salarissen -beliepen 997.799 (v.j. 994.106), bruto winst 178.394 (v.j. f 117.597). Saldo Ao. Po. 2246. Afgeschreven werd op inventaris en safe-in- richtingen 104.267 (v.j. f 67.205)Gereser- veerd tegen bedrijfsrisico's f 60.000, waarna een netto winstsaldo resteert van 16.373. Voorgesteld wordt hiervan 3000 te bestem- m-en voor uitkeering van 5 dividend aan houders van preferente aandeelen. De Zaterdag voor Paschen, mitsgaders de 2de en 3de Paaschdag, stond de Schoolkring Spui in het teeken van de bazar die aldaar ten bate van het Stichtingsfonds voor het Ver- eenigingisgebouw georganiseerd was. Daar deze ibuurtschap met zijn omgeving hoofd- zakelijk bestaat uit ,,kleine luyden", scheen de uitkomst mede met het oog op de slechte tijdsomstandigheden -aanvankelijk niet zoo hoog te zullen worden en raamde men deze veiligheidshalve op een 3 k f 400. Maar wat een succes is hier door de wakkere organisa- tors -geboe-kt! Vanuit Ter Neuzen, Axel en Zaamslag en dank zij de onvermoeide secretaris, den heer C. van Wijck, zelfs van fabri'kanten en firma's buiten onis gewest, alsmede door een rond- gang van dames en meisjes Werden gratis een prachtige collectie handwerken, huishoud- artikelen e.d. geschonken. En dan de eigen kring!... Wat heeft die zich ingespannen! Winkeliers brachten hun gratis artikelen, am- bachtslui gaven him gratis werktijd, de huis- moeders en vaders vergaten de huishoudelijke zorgen..., en dat alles tot het welslagen van de bazar! En dan de jonge garde! Al hun jeugdig vuur en energie werd beschikbaar voor het groote doel, dat men eensgezind en met terzijdestelling van geloofs en stands- verschil voor oogen had gesteld. De enkele Nurks die aaii de kant bleef staan werd dan ook niet opgemerkt. Het schoolbestuur gaf hare lokalen zoo dat het geheele gebouw een feestelijk aanzien kon worden gegeven. De Radio Centrale leverde gratis muziek, de P.Z.E.M. stroom, Zegers zijn verlichting, van Wijck z'n koffie, de fa. Oggel thee en drinkgerief. De wensch door den Bur- gemeester in zijn openingsrede uitgesproken „dat de bazar moge islagen" is dan ook ten- voile vervuld. De gezellig verlichte en feeste lijk versierde lokalen waren alle dagen kem- punten van vertier, leven en jool! Ruime af- zet hadden de verkooptafels waarop prijzen en artikelen a. h. w. tot koopen lokten. Bon- henverkoopers(sters) tooverden de dubbeltjes uit de zakken der bezoekers en loten of raden moest men of men wilde of niet. Alle spelen, spreien, koeken en poppen brachten flink geld op. De schiettent boekte 1000 schutters. Biljart, trekspel, sjoelbakken, „Puut" van ,,Jan van Gies" (jammer dat de „puut" geen bek had als de potvisch!) ze waren permanent door liefhebbers omringd die hun geluk wilden beproeven! En dan de jolige koffiekamer, waar men voor enkele centen een keurige kop koffie met olie- of krentebollen kon genie ten! In een woord, het was schitterend. De accurate administratie-commissie bij welke de kas op enkele centen klopte incas- seerde ruim 1500. Tweieduizend bezoekers passeerden de cassa. Gezellige, uiterst prettige dagen waren het voor de kring Spui die door geen der bezoe kers en medewerkers ooit vergeten zullen wor den, zoomin als men van de geofferde dubbel- tjeS ooit spijt zal hebben. Tot ieders erkentelijkheid bewees als altijd de politie goede diensten. „HET -CENTRUM". „I)e Roode Pimpernel". Parijs in 1792. De Fransche revolutie is ont- ketendhet schrikbewind van Robespierre brengt iederen dag tientallen „aristocraten" naar de guillotine. Maart zoo af en toe wordt de valbijl zijn prooi ontnomen. Als de Roode Pimpernel met z'n getrouwen een listig plan beraamd hebben, is het vrijwel zeker, dat er een paar aristo's ontkomen om in Engeland een veilige schuilplaats te vinden. De myste- rieuze Roode Pimpernel is het onderwerp van alle gesprekken in Engeland en een voort- durende zorg voor de Fransche regeering. Men weet van hem alleen, dat hij een En- gelschman is, maar zijn beweegredenen en zijn identiteit zijn volkomen onbekend. Op buitengewoon geraffineerde wijze zijn wederom enkele Fransche families uit de klauwen van Madame' Guillotine gered. Ver- kleed als een oude heks weet de Pimpernel met de gravin de Tournay en haar dochter buiten de Parijsche staaspoorten te ko.nen. j Het geduld van Robespierre is ten einde. j Burger Chauvelin, gezant van -de Fraa che republiek te Londen, krijgt opdraoht om ten i koste van alles den R-ooden Pimpernel te ont- maskeren en te arresteeren. Die taak is moei- lijk. Want ook in Engeland heeft men geen notie omtrent de ware gedaante van den moe- digen en slimmen mensehenredder. Men ver- diept zich in gissingen. De beeldschoone Lady Rlakeney, voor haar huwelijk een bekende Fransche actrice, Marguerite St. Just heeft een groote be wondering voor den nobelen on- bekende. Het ergert de mooie vrouw, dat haar man zoo'n nietsnut is, een modepop, die men in de kringen van het Engelsche Hof niet au serieux neemt. Lady Blakeney weet niet dat haar mande Roode Pimpernel is. Zij weet ook niet, dat haar -broer, Armand St. Just, tot zijn „bende" behoort en zij weet tenslotte evenmin, dat zij zelf oorzaak is geweest van het ontstaan van dezen Pimpernel. Marguerite St. Just heeft haar man bekend, dat door haar toedoen de aristocratische familie der St. Cyr's als eerste slachtoffer van de guillotine gevallen is. Sir Percy heeft zich dit erg aangetrokken en naar een plan gezocht, om dit onrecht weer eenigermate goed te maken. Zoo kwam hij op het Pimper- nel-idee en geholpen door een schare adellijke jongelui ontneemt hij de guillotine prooi op prooi. Dan wordt Armand St. Just door Chauve- lin's mannen gevangen genomen en deze ge- beurtenisi is het begin van een reeks andere. Want Chauvelin kent Marguerite St. Just en hij is bereid om het ieven van haar broer te sparen, als zij hem zegt, wie de Roode Pim pernel is. Zij weet het zelf niet, maar tij-dens een bal komt zij te weten, dat de Pimpernel op een bepaald uur op een bepaalde plaats aanwezdg zal zijn. Na langen tweestrijd deelt zij dit Chauvelin mede. Doch Chauvelin vangt slip. De eenige, die hij ziet, is een slapende Sir Percy en -die wordt vanzelfsprekend uit- geschakeld. Percy verraadt zijn identiteit niet, maar hij besluit Armand te gaan redden. Als hij weg is doet Marguerite een ontdekking. Op een familieportret ziet zij bij toeval een der voorvaderen van Sir Percy, die een ring draagt met een pimpernel een eenvoudig veldbloempje (botanisch is ons land bekend als „guichelheil"als wapen. Snel combineert zij en plotseling i-s het haar duidelijk, dat haar man de beroemde Pimpernel is. Op dat moment stuurt Chauvelin haar een briefje. Hij heeft ontdekt wie de Roode Pim pernel is en hoopt hem gevangen te nemen. De val is gelegdSir Percy ontkomt dit- maal niet. Tenminste: zoo ziet -het er naar uit. Maar wedr is de Pimpernel de listigste geweest. Chauvelin moet zich overgeven. De Roode Pimpernel vaart naar z'n vaderland terug, m£t den geredden Armand en aan de zijde van zijn gelukkige vrouw. Bijna dertig jaar geleden schreef Barones Orczy in -opdracht van een der grootste En gelsche uitgevers het beroemde boek „De Roode Pimpernel". Het -beleefde een enorm aantal drukken en er zijn op 't oogenblik al meer dan 500.000 exemplaren in Engeland ver- kocht. Ook in andere landen is -het boek een groot -succes geworden. Een prachtige film van grootsche allure romantisch, avontuurlijk, geestig en imposant. De Roode Pimpernel sleept U m.ee in zijn gevaarlijke en romantisohe avonturen U zult gespannen zijn als zelden tevoren. Say it with music. Het boeiend, historisch verhaal van het ont staan en der verdere geschiedenis der wereld- ibekende melodie „iSay it with music", welke als entree-muziek dient bij ieder concert van Jack Payne en zijn Band en welke melodie van zoo groote beteekeni-s is geweest in het leven van Jack Payne en den componist, Philip Weston. In de werkkamer van een bekend muziek- uitgever speelt Philip Weston, een begaafd musicus zijn jongste -compositie, een rhapso dic. Doch de uitgever wijst zijn werk af; al zou hetj nog zoo goed zijn, hij kan het niet gabruiken. Er is slechts vraag naar lichtere, moderne muziek, muziek met vlotte, pittige melodie, zooals Jack Payne speelt met zijn Band. Teleurgesteld vertrekt Weston. Hij gaat ge- bukt onder zijn groote zorgen, het leven is tegen hem en al werkt hij nog zoo hard, het gelukt hem niet, zijn vrouw en dochtertje te verschaffen, wat zij noodig hebben Weston is een der vele oorlogsslachtoffers, die gebro- ken uit den strijd zijn teruggekomen. Peinzend, droomen-d gaat hij over straat. Plotseling wordt hij door zijn onoplettendheid aangereden. Uit de auto springt Jack Payne om te zien, of het slachtoffer zich emsti-g heeft bezeerd. Doch Weston is reeds opge- zoo vlug mogelijk op het doel af het welk in dit geval de stad Dubrovnik is. Daarna komen we in Boredaux*) en als we die haven verlaten danOost West Thuis Best. Maandag 1 Maart. Om half zes wordt alles klaar gemaakt voor het vertrek. Voordat het dan ook „overal" is, stoomen we de baai uit. 's Morgens wordt er weer volop geleerd, want we zitten voor ons examen voor 3e klas. Het is mooi weer met tamelijk veel wind, maar aangezien we die achterin -hebben, valt het slingeren van -het schip wel mee. 's Middags gaan we plunjes wasschen, want daar krijgen we de eerste week geen gelegen- hea-d meer voor. In Dubrovnik blijven we nl. 6 dagen liggen dus een dag langer dan in de andere havenplaatsen. Aangezien het wat te gek zou lijken in een vreem-de haven de wasch buiten te gaan hangen, wordt er in Dubrovnik niet gewassohen. Zonder noemenswaardig- heden verloopt verder onze avon-d. We krij gen nog les in militaire zaken tot half acht of eigenlijk tot 7 uur, want de klok wordt een half uur terug gezet... Om twaalf uur krij gen we de wacht, dus zal ik maar niet lang meer waehten met in mijn kooi te stappen. Good night. Dinsdag 2 Maart, Vandaag wordt alles weer in orde gemaakt voor -de aankomst in Dubrov nik. Al het koper, zooals de patrijspoorten en de valreepen, moet gepoetst worden. Het is tamelijk ruw weer maar er is toch niet 6en -die zich overgeeft aan de zeeziekte. Geen won der, we ruiken weer den wal en dan gaat het altijd beter. 's Avon-ds krijgen we een lezing door den -dominee over -de stad Dubrovnik. Zij heeft ongeveer 16 a 17000 inwoners, maar de omgeving moet van een zoo indrukwekkende schoonhei-d zijn, dat de stad zelf eem-gszins op -den achtergrond komt te staan. Met goede verwachtingen gaan we 's avonds slapen. Woensdag 3 Maart. In de vert-e zien we -de stad Dubrovnik liggen. De kust is erg grillig en rotsachtig, terwijl tientallen kleine eiland- jes er voor liggen. Alles is met prachtige bos- Inmid-dels is in die be-stemming veran- dering gekomen. Red. staan. Verbaasd ziet Payne h-em aan en her- kent in hem zijn ouden vriend uit -den oorlogs- tijd, dien hij reeds jaren overal vergeefs heeft gezocht. Hij neemt hem mee naar zijn kleed- kamer en daar krijgt Payne een-ig inzicht in Weston'-S toestand. Het sein voor zijn" optre- den verstoort hun onderhoud, maar Jack Payne wil zijn ouden vriend niet laten gaan en noodigt hem uit, tijdens zijn optreden met den Band achter de coulissen be komen luiste- ren. De reactie is echter te groot voor Weston en luisteren-d naar de muziek krijgt hij een duizelin-g. Een dokter verleent hulp en brengt Weston terug naar de kleed-kamer, doch als Payne na de voorstellin-g in zijn kamer komt, is Weston reeds heengegaan, zonder adres achter te laten. Zoo wordt het Payne opnieuw onmogelijk, iets voor zijn vriend te doen. Weston vertelt -de ontmoeting aan zijn vrouw, die zich met Payne in verbinding stelt en deze stelt hkar een ruim bedrag ter hand als winst van een door haar man gewonnen weddenschap door het maken van -een liedje (doch vertelt er niet -bij, dat dit slechts over /10 ging). Het toeval wil, dat Weston, die zijn geheu- gen heeft verloren op advies van een dokter als assistent meewerkt in het ork-est van Payne. Payne legt hem de beduimelde enve lop voor, waarop in de loopgraven het liedje werd geschreven. Op het julste oogenblik ge- hoorzaamt Weston automatisch aan het bevel van Payne en speelt zijn eigen liedje, op het gehoor waarvan zijn geheugen weer terug- keert, en hij zich het gebeurde blijkt te her- inneren, als hij na het oorverdoovend applaus van het publiek aan Payne vraagt ,,hoe het met die tien -gulden zit, waarom ze gewed hebben". VERBETERING. In het bericht in ons vorig nummer betref- fende de gehouden tentoonstelling van konij- n-en te O. en W.-Souburg, stond abusievelijk vermeld J. A. Deij een 2e prijs. Dit moet zijn D. Deij een le prijs met 91% punt. HOOGER BEROEP. Door P. G. L., secretaris van de Bijz. Vrij- wdllige Landstorm, afd-eeling Zeeland te Vlis- singen, is hooger beroep aangeteekend, tegen het vonnis van de rechtbank van 19 Maart 1.1., waarbij hij wegens valschhei-d in ges-chrift; het voortgezet misdrijf van valschheid in ge- schrift en gebrui'kmaking van een valsch ge- .schrift als ware het echt en onvervalscht, terwijl uit dat gebruik nadeel kon ontstaan, is veroordeel-d tot 8 maanden hechtenis met af- trek van de preventieve hechtenis. Het faillissement van Alouisius Segers, klompenmaker en herbergier, wonende te Clinge, Curator Mr. P. C. Adriaanse, advocaat en procureur, wonende te Middelburg, is ge- eindigd door de verbindend geworden eenige uitdeelingslijst met een uitkeering aan de con currents schuldeischers van 7,8419 NED. HERV. KERB. Beroepen te Zaamslag, D-s. G. W. Korevaar te Biggekerke. Te Amhem is voor de vacature H. J. Dijckmeester een zestal opgemaakt, waarop voorkomen: Dr. L. J. Cazemier, Ter Neuzen; Ds. H. J. Drost, Aalten; Ds. C. J. Laanman, Huizum; Ds. A. K. Straatsma, 's Gravenhage; Ds. D. J. Vossers, Vlissingen en Ds. I. P. van der Waal, Hengelo. MET f 1300 VEEDWENEN. Sinds eenige dagen wordt te Brummen ver- mist de orgelhersteller C. J. B., die met mede- neming van dertienhonderd gulden uit zijn kosthuis is verdiwenen. De burgemeester van Bru-mmen verzoelkt opsporing van dezen man. VAN EEN BALCON GEVALLEN. De G. G. en G. D. heeft den lOjariigen F. v. V. in Den Haag, die van het foalcon van een pand'aan het Groenewegje aldaar was geval len, naar het ziekenhuis aan den ZuidJwal ver- voerd. De jongen, die een schedelbreuk had opgeloopen, is na aankomst in het ziekenhuis overleden. schen ibedekt. We stoomen de stad Dubrovnik voorbij am de voorhaven Lopad te bereiken teneinde daar voor anker te gaan. Het is schitterend weer. Nauwelijks zijn we om half tien gemeend, of de facteur -gaat al naar den wal om mogelijk nieuws uit het vaderland te halen. In den loop van den dag komen ver- schillende marine-autoriteiten aan boord. Onze divisie heeft de wacht zoodat we den eersten avond aan boor-d moeten blijven. Maar wat is nu 1 -dag als we er 6 voor den boeg hebben. En -daarbij is het aan boord 's avonds ook wel gezellig. Aangelokt door het mooie weer zit de ,,bak" (het voorschip) vol met maats die de wacht hebben. Onder de mu ziek van een koffergramofoon verloopt de avon-d in een gezelli-ge stemming. Donderdag 4 Maart. Er is n-atuurlijk aan boord niet heel veel te doen, daar alles er nog keurig uitziet. -Buitenboord wordt hier en daar nog een streekje geverfd, terwijl enkele plaatsen aan dek ook nog een beurt krijgen. De Joego-Slaviers kunnen nu wel komen, dan kunnen we ze netjes ontvangen. Om 5 uur's avon-ds gaan we met ons vieren den wal op. We waren eerst van plan am met de tram naar Dubrovnik te -gaan, maar onder den indruk van de prachtige omgeving loopen we ongemerkt verder en komen na ongeveer een klein halfuurtje in de stad. Zij ligt wer- kelij-k nog heelemaal binnen de muren; door een groote poort komen we in de hoofdstraat. Ge ibegrij-pt, 'dat we onS niet vervelen dien eersten avond. Lan-gs -denzelfde weg gaan we om 10 uur wfeer terug zoodat we mooi op tijd aan boord terug zijn. Vrijdag 5 Maart. De temperatuur, die hier eerst niets te wenschen overliet, is p-lotseling heelemaal ver-Hollandscht. Het is guur weer geworden. En of -datj nog niet voldoende is, begint het om 9 uur te regenen. Dat ziet er lief uit. Wanneer het vanavond maar droog is, anders kunnen we ook nog niet passagie- ren. Veel bijzonders wordt er vandaag niet gedaan. Er wordt door 10 jongens examen gedaan voor matroos 3e klas. Goed weer om examen te doen. 's Middags moeten de muzi- kanten hun instrumenten oppoetsen, want HEYIGE HOOFDPIJNEN MAAKTEN HAAR HtJLPE-LOOS. Nu sinds maanden geen pijn meer. ,,Ik heb vroe-gsr aan ontzettende hoofd- pijnen geleden. Het scheen dan of ik niet meer zi-en kon en ik moest uren achtereen gaan liggen. Toen ried een tante mij aan Kruscken Salts te pro-beeren. Dat deed ik en sinds maanden zijn die vreeselij-ke hoofdpijnen ge- heel opgehouden." Mevr. M. W. Meestal is de oorzaak der hoof-dpijnen het ongemerkt achterblijven in het lichaam van afvalstoffen, welke het organisms verontreini- gen en de algeheele gezondheid ondermijnen. Kruschen Salts verwijdert deze stoffen en voorkomt dat ze zich ooit weer vormen, zoo dat de hoof-dpijnen voorgoed verdwenen zullen zijn en teuens de oorzaak van verschillende andere aandoenin-gen, als rheumatische prjnen e.d., welke kunnen ontstaan, wanneer Uw af- voerorganen niet behoorlijk werken, wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijghaar bij alle apothekers en enkende drogisten a /0,40, /0,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op -de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handela My. A'dam voorkomt. Adv. HET VERKEERSONGEI.UK BIJ AMERSFOORT. De 26jarige buinman van het krankzinnigen- gesticht Zon en Schild te Amersfoort, T. van Bijsteren, die, toen hij een faimilielid naar de tram had gelbracht op den Utrechtscheweg voor den ingang van genoemd gesticht door een auto werd aangereden, is in het ziekenhuis De Lichtenlberg aan zijn verwondingen over leden. Naar men zich zal herinneren werd zjjn 21jarige verloofde mej. B. M. van Herwaarden bij het ongeluk op slag gedood. ONRIX41TMATIG STEUN GETKOKKE.N. Namens de gemeente 's Gravenhage is aan- gifte gedaan van het onrechtm-atig steuntrek- ken in acht gevallen tot een totaal bedrag van ongeveer f 670. GE VOLGEN VAN LEEKENWERK. Men sohrijft uit Elst aan de N. R. Crt. Ter hestrijding van bepaalde parasitaire ziekten gelbruikt de diergeneeskunde tegen- woordig gassen, welke methode reeds eeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. De te behandelen runderen worden daarlbij in een zoogenaam-de vervoerbare gascel gebracht; alleen de kop steekt daarbuiten en wordt be- schermd door een dichten kraag. Dan wordt een bepaalde, juist afgewogen hoeveelheid gas in de houten gascel -gepompt. Na een half uur is de behandeling ten einde. Dat deze methode echter niet door leeken verricht moet worden, bleek dezer dagen op een boerderij in de buurt van Elst. Hoewel de dierenarts alle voorzorgen had genomen om te verhoeden, dat onlbevoegden de gascel zou- den geforuiken, meen-den een paar veehouders. dat het werkje him best kon worden toever- trouwd. Zij wachtten de komst van den dieren arts niet af, maar stelden de gascel op zeer primitieve wijze in werkinig, zonder voorzorgs- m-aatrege-len te nemen, om te verhinderen, dat het gas naar buiten kon wegstroomen. Ook waren zij onlbekend met de hoeveelheid gas, die ze moesten aanwenden. De gevolgen ble- ven niet uit: een beste stamlboeklkoe was da- delijk dood en een paar andere beesten zijn er si echt aan toe. SENSATIONEELE AOHTERVOLGING DOOR DE MARBXJHAUSSEE. Zekere G. uit Silttard, die nog drie maan den gevangenisstraf te goed had en het be- wakdngsgelbied ,niet betreden mocht, had des- ondanks den moed naar zijn woonplaats te rug te keeren. De marechaussee was het, al- dus de Msto., met deze clandestiene Paaschva- cantie .klaarlblijkelijk niet eens. Haar seherpe speurzin ontdekte des mans aanwezigheid, met het gevolg, dat zij a-anstalten maakte om hem een ander vacantieoord te bezorgen. Toen ech ter de bekende unifonmen voor de deur zijner woning aan den Broeksittardenweg versohe- nen, besloot G. nog een laatste paging te wa- gen om zich aan den wrekenden arm der ge- rechtigheid te onttrekken. Hij klom op het -dak en trachtte over de daken te ontkomen. Een sensationeele achtervolging werd ingezet. G. wendde heel zijn acrobatische behendig- heid aan am de vrijheid te behauden, doch ook de marechaussee bleek over acrobatische kwa- liteiten te beschikken en G. werd ingerekend. Hij verhuisde naar Maastricht, teneinde aldaar een tijdje van gratis-logies op rrjkskosten te profiteeren. handen bij dagelijksch werk zijn alleen moge lijk wanneer U zich tot -gewoonte maakt Uw handen -geregeld met PUROL in te wrijven. (Ingez. Med van morgen bij vlaggenparade zijn ze er in den regen niet mooier op geworden. 's Avonds hetzelfde weer. Na lang beraad wordt -door mijn maats en mrj besloten, om toch den wal maar op te gaan. Met de tram rrjden we naar Dubr-ovni-k. In een gezellige lunchroom gaan we een gebakje eten met een glas fijne land- wijn. Vooral de wijn is hier erg goedkoop. Het verdere gedeelte van den avond wordt be- steed met het koopen van souvenirs voor de achtergeblevenen in Holland. Zaterdag 6 Maart. Voor de tweede maal hebben we de wacht in Dubrovnik. Het is het zelfde weer als gisteren, regen en nog eens regen. De toppen van de bergen zijn wegge- doken in grijze regenwolken. Het is erg jam mer dat het nu juist regent, vooral omdat het mooiste hier uit natuurschoon bestaat. Het blijft den geheelen dag regenen, zoodat de dag somber voorbij gaat en wij vroeg onze kooien in duiken. Zondag 7 Maart. We iboffen op een zeld- zame manier. Gisteren hadden we de wacht en het regen-de van 's morgens tot 's avonds. Vandaag zijn we vrij en het weer is schitte rend. Na de Zondagsochten-dinspectie hebben we kerkdienst in het korporaalsverblijf. Daar wordt ons een droeve tijding meegedeeld. De moeder van een onzer jongens is gestorven. Arme kerel. Voor hem is al het aardige er plotseling af. Na de rijst 's mid-dags gaan we direct den wal op. Hoe vroeger we terug zijn hoe beter, want we willen nog iets hooren van de interland-wedstrij-d NederlandZwitserland. We gaan langs den gewonen weg naar de stad. Onderweg worden natuurlijk hier en daar photo's genomen van prachtige stukjes natuur. Het weer leent er zic-h -goed voor, dus zullen we maar hopen, dat alles gelukt. In de stad aan-gekomen gaan we alle mogelijke en onmogelijke plekjes bekijken. Vooral de haven is de moeite waard. Nadat we uitgekeken zijn, besluiten we om langs den weg, -die hoog over de bergen loopt, terug naar boord te gaan. Uusklimmen. Honderden en nog een-s hon-derden treden moeten we op voordat we -aan den weg zijn. Maar onze moeite wordt dan ook rijke-lijk beloond. VIII. 27 Februari. Er staat voor vandaag heel wat op het programma. Vanmiddag zullen er n,l. roeiwedstrijden gehouden worden. 's Mor gens is het, zooals elke Zaterdag, generaal schoon schip. Wanneer we 's middags klaar zijn met eten gaan we ons kleeden voor de w-edstrijden. Onze bak munt niet erg uit in snelheid, ofschoon het stij-lroeien goed is. Erg veel kans hebben we dus niet. Maar we zul len wel zien hoe het afloopt. Nadat er geloot is, blijkt, dat we het eerst moeten roeien tegen -een sloep bemand met marini-ers en een met onider-officieren. Met de motorsloep worden we naar de start gesleept. We krij gen de buitenbaan aangewezen. Direct na de start liggen we al achter maar zetten toch flink door. De marini-erssloep loopt nog meer uit. -De laatste 200 meter -beginnen we aardig in te loopen maar -de afstand is te kort om nog alles op te halen. Met 2 seconden verschil komen we aan de finish. Daardoor zijn we al direct uitgeschakeld. Vanaf de bak volgen we nu het verdere verloop van den wedstrijd. Er wordt schitterend geroeid. Het resultaat is -dat de opleiding-kwartiermeester den len prijs in de wacht sleept, terwijl onze opl-eiding met den 2en en 3en prijs gaat strijken. Een mooi resultaat voor onze jongens. Nog 'n mooi resultaat is de 5e prij:s welke door de heeren officieren is gewonnen. Daar kan menig j-on- gere sloep een voorbeeld aan nemen. »De uit- bundige -stemming die er tij-d-ens den wedstrijd in-gekomen is verflauwt ook na den wedstrijd niet. Om -vi-er uur heeft de prijsuitdeeling plaats welke een geamuseerd verloop heeft. De mooie prijzen worden door den Comman dant persoonlijk uitgereikt. Nu -komen we ook te weten waarom juist deze dag een bij- zondere beteekeni-s heeft. Het is n.l. de laat ste -dag -dat we in een baai liggen; de dag van morgen dan niet mee-geteld. Na Zondag zijn onze zwerftochten door den Grieks-c-hen Archi- pel ten einde. Het is dus een afscheid. Van 6 tot 7 uur wordt door het fanfarecorps een uitvoerin-g aan dek gegeven. Het is een sohitterende avond. Om half acht wordt een uitgebreide tap-toe -gegeven -door het muziek- korps en de tamboer en pijpers. Het is zon der twijfel de nooiste dag -geweest, die we op zee hebben meegemaakt. Onze divisie heeft de eerste wacht van 8 tot 12 uur. Daar het verlichte zeewacht is behoeven we slechts van 10 tot 12 uur op post te komen. Veel bijzon ders zal er in die twee uur wel niet meer ge- beuren, -dus zal ik -den dag maar sluiten met een groet van verre aan alle -dierbaren in het vaderland. Zondag 28 Februari. Zooals ik reeds schreef is het vandaag de laatste dag dat we in een baai liggen. Om 10 uur is er 's morgens kerkdienst- Aangezien het mooi weer is, wordt de dienst op het halfdek gehouden. On der net middagschaften wordt bekend ge maakt, dat we 's middags tot 6 uur den wal op mogen gaan. Er wordt begrijpelijker wijs dantabaar gebruik van gemaakt. Met de eer ste sloep om half 46n gaan we naar den wal. Het is -een eiland met een schitterenden plantengroei. Het hoofdmid-del van bestaan is voor de bewoners de -schapenteelt. Overal treffen we groote kud-den aan. Verder krijgen we nog veel hagedissen en kleine slangen te zi-en. Ook cactussen -groeien in grooten getale op den rotsachtigen -grond. We hebben nau welijks een uurtje geloopen, of we zijn al bek- af. Het is steeds berg op, berg af. Daarbij liggen overal groote hoopen steen midden op de p-aden, waar we om he-en moeten klauteren, zoodat we doadmoe om half zes weer aan boord terug zijn. Het is te begrijpen dat -het Zon-dagsche krentenbroo-d er best invalt: Om zes uur -komen een paar mens-chen van het eiland -aan boord die schildpadden meebrach- ten. Van onze jongens komt er een binnen- boord met -als aandenken een beet van een herdershond. Een mooie biijvende herinnering in zijn -been maar ook in zijn Zondagsche lakenbroek! Voor het laatst hebben we van- nacht verlichte zeewacht. We hebben een fijn-e tijd doorgemaakt en veel interessante dingen gezien. Van af morgenvroe-g gaat -het weer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6