ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZWANENBERG No. 9587 VRIJDAG 2 APRIL 1937 77e Jaargang Binnenland. Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. TWEEDE BLAD Doperwtjes maakt wat smaakt! TER NEUZENSCHE COURANT DANKBETUIGING AAN II. M. DE KONINGIN. Die heer V. Gonzales Amao, oud-gezant van Spanje te Den Haag, behoorende tot de Spaan- ache vluchtelingen, die thans een onderdak in ons land gevonden hebben, heeft aan den minister van buitenlandsche zaken het vol- gende telegram gezonden: „Brj het onder Nederlandsche vlag verlaten van Spanje, verzoek ik U uit mijn naam en uit naam van hen die met mij een toevlucht vonden in het Nederlandsche gezantschaps- gebouw, onze gevoelens van eerbied en dlepe erkentelijkheid te willen aanibieden aan H. M. de Koningin en aan de Nederlandsche regee ring voor haar edel en menschlievend werk". DUITSCHE REISMARKEN. De Minister van Handel, Nrjverheid en Scheepvaart; Gezien de artikelen 1, 2 en 3 van het Ko ninklijk besluit van 17 Juni 1935 no. 13, ge- wijzigid bij Koninklijk besluit van 19 Mei 1936 no. 42, alsmede artikel 3 van de Reischbque- beschikking Duitschland; Heeft goedgevonden: 1°. in te trakken zijn beschikking van 2 September 1935 no. 43083 B; 2°. het in artikel 3, onder 3°., van de Reis- chequebeschikking Duitschland bedoelde ge- deelte van het bedrag aan Reichsmarken, dat btj het Vereffeningsinstituut in guldens moet wonden gestort, met ingamg van 1 April 1937 te (bepalen op 20 ten honderd. Het ,,Handelsblad" merkt op: (Zooals men weet, waren bij het gebruik van Reismarken volgens de vroegere beschik king 75 register-Marken en 25 z.g. ,,vrije Marken" noodig. Blijkens het boven- staande besluit zullen deze percentages thans worden 80 register-Marken en 20 ,,vrije Marken".) EEN BEAUWE HTJZAAB ZENDT KIEVITSEI NAAR PRINS BERNHARD TE ROME. Er zijn reeds vele kievdtseieren aan H. M. de Koningin gezonden. Er was dit jaar wel- haast een wedstrijd in het verzenden van het eerste kievitsei. De heer Lutgerhorst uit Deventer en de heer Assink uit Gorssel, die bijna gelijktijdig het eerste lenteproduct ver- zonden, hebben den prijis samen gedeeld. Er is intusschen, naar de Crt. meldt, een niepwe mededinger komen opdagen en wel de huizaar Kamstra van het derde eskadron vier- de halfregiment huzaren te Deventer, die op het exercitieveld, het iz.g. Wechelerveld onder Diepenveen, ook een kievitsei vond en dat op- zond aan Prins Bernhard te Rome. Kamstra, Fries van geboorte, kende het spel der kie- viten en zag aan den vogel, dat in de buurt een ei moest liggen. In minder dan geen tijd was 't gevonden en hij vatte onmiddellijk het plan op, het ei op te zenden naar Prins Bern- hard. Kamstra bracht het ei voorzichtig naar de kazerne en verzocht den commandant het te willen opzenden naar Prins Bernhard. DE HOOGE BROODPRIJS. De Neutrale Bond van personeel in de voe- dingsbedrijven heeft zich met een adres tot den Minister van Handel, Nijverheid en Sdheepvaart gewend met het dringend verzoek de crisislasten op de grondstoffen van het brood te willen verlagen. De regeknatige stijging van de prijzen van het meel, als gevolg van de regeeringsmaat- regelen ten behoeve van een intregreerend agrarisch deel van onze bevolking, maakt aldus adressant dat een veel grooter deel van de bevolking en in hoofdzaak, het armste, ondragelijke lasten ondervindt. Velen zijn reeds gedrongen het oude brood, dat voor var- kensvoeder en technische doeleinden is be- stemd, te koopen voor him huisgezinnen als voedsel. Nu worden weer de broodprijzen voor Amsterdam opgevoerd en adressant vreest, dat dit niet de laatste verhooging zal ztfn. door AGATHA CHRISTIE. 45) Vervolg. ,,Maar dan kimt u ons ook vertellen", zei Bill, ,,wat er gisteravond gebeurd is." „Om te beginnen", zei Mr. Lemoine, ,,heb ik u veel te hard laten loopen." „Wat! Heto ik u dan. nagezeten „Ja. Ik zal u vertellen, hoe dat gebeurd is. Gisteravond kiwam ik hier am de wacht te houden. Ik was overtuigd, dat het geheim iets met deze kamer te maken had. Anders zou de prins niet hier vermoord zijn. Ik stond buiten op het terras. Na een poosje merkte ik, dat er iemand in die kamer was, telkens zag ik den lichtbundel van zijn lantaam. Ik sloop naar de deur, probeerde of die open was. 't Was zoo. Of de man langs dien weg naar binnen gegaan was, of dat hij haar opengezet had, om, wanneer 't noodig was, te kunnen ontsnappen, weet ik niet. Heel, heel voorzich tig duwde iik de deur open en heel, heel voor zichtig ging ik naar binnen. Na wat manoeu- vreeren stond ik op een plek, vanwaar ik alles wat in de kamer gebeurde, goed kon zien. Den man zelf kon ik niet goed zien. Hij stond met zijn rug naar me toe en dan had hij het licht op den wand voortdurend achter zich. Hij deed h6el eigenaandig. Eerst nam hij de beide wa- penrustinigen daar tegen den wand uit elkaar en bekeek elk onderdeel. En daama begon hij den muur onder dat schilderij daar te beklop- pen. Wat hij daarna van plan was, weet ik niet. Want de deur ging open en u kwam naar bin nen." Hij keek Bill aan. „NATIONAAL HERSTEL". ,,Nationaal Herstel" heeft een verkiezings- manifest gepubliceerd, waarin op de vraag „Wat wij willen", geantwoord wordt: „Wij verzetten ons tegen iedere dictataur van links of rechts. Wij onderwerpen ons on- voorwaardelijk aan de boven alle partijen staande leiding van het huis van Oranje. Weg met Moskou, geen Mussert, alleen Oranje!" Verder wordt nog gevraagd: Een Koninklijk kabinet van bekwame man- nen, die voor alles diemaren van de Kroon zijn; Uitroeien van den klassenstrijd; Versterking van de weermacht op korten termijn; Versterking van de Rijikseenheid; Wat betreft het onderwijs: Aankweeken van liefde voor Oranje en ons vaderland, zelftucht en persoonlijk verant- woordelijkheidsgevoel Bestrijding van de werkloosheid, door be- vordering van het scheppen van productieve krachten; Verplichte verzekering tegen werkloosheid van alle werknamers en gelijke behandehng van alle werkloozen; Eenheid, samenwerking en nationalen op- bouw. Oranje boven alles." NEDERLAND EN PALESTINA. De heer Twersky, lid der directie van de Tnoevak, de groote cooperatieve organisatie voor den afzet van 1 an-dbouwproducten in Pa- lestina, die is teruggekeerd van een studiereis door de voornaamste landen van Europa, heeft in een interview te Haifa verklaard: Nergens heb ik een toestand aangetroffen, welke beter als voorbeeld kan dienen voor Palestina dan in Nederland. Mijn taak was, ten aanzien van den afzet van groente, fruit en eieren een onderzoek in te stellen naar de systemen, wat betreft de inriohting van ge- bouwen, de verhouding tusschen producent en handelaar, de verpakking en de vormen van codperatie. Ik ben daarbij izeer onder den indruk ge- komen van den hoogen trap van organisatie, welke daarbij in Nederland is bereikt, niet al leen bij de technische regelingen van den ver- koop, maar ook bij den voorliohtingsdienst en regeeringssteun. De heer Twersky vervolgde, dat hij de op- gedane ervaringen waarschijnlijk reeds te nutte kan maken voor de inrichting van vei- linglokalen en markthallen in de verschillen- de steden van Palestina. Zoo zijn reeds bij Nederlandsche firma's prijsaanvragen gedaan naar electrisohe indicators. 'Bovendien bestaat de mogelijkheid, dat de Tnoevak ook afnemer kan worden voor be- paalde soorten pootaardappelen en kippen- voer. De eerste proefzendingen pootaard appelen hebben helaas door het vergaan van de ,,Jonge Jacobus" haar bestemming niet be reikt. Daarentegen bestaat in Palestina de hoop, dat Nederland afnemer zal worden van bijen- honing. STEUN POOTAARDAPPEEEN OOGST 1936. In aansluiting op de dienaangaande door den Nederlandschen Algemeenen Keurings- dienst gedane mededeelingen maakt de Nederlandsche Akkerbouwcentraie bekend, dat de steim voor goedgekeurde pootaard appelen van den opgst 1936, die niet hun bestemming als zoodanig hebben gekregen of zullen krijgen, bij ministerieele beschikking is geregeld. De steun voor aardappelen van de klassen A, B of C zal respectievelijk 1,50, 1 en 0,50 per 100 K.G. bedragen. Voor de noo- dige inventarisatie zal aan alle bij den Neder landschen Algemeenen Keuringsdienst ge- registreerde en tevens bij de Landbouwcrisis- organisaties aangesloten telers een circulaire, waarin de voorwaarden nader zijn omschre- ven, en een aangiftefonmulier worden toege- zonden; handelaren kunnen deze formulieren bij de Nederlandsche Akkerbouwcentraie of bij de Gewestelijke Keuringsdiensten aan- vragen. Slechts de op het tijdstip van inventarisatie aanwezige hoeveelheden, voorzoover deze vol- doen aan de voorgeschreven eischen, komen ,,Qnize goedlbedoelde interventie kwam dus feitelijk ontijdig..." zei Virginia nadenkend. ,,In zekeren zin wel, madame. De man knipte zijn lantaam uit en ik, amdat ik er niets voor voelide oon mijn identiteit bekend te maiken... schoot op het raam af. Ik bot- ste in het donker tegen de andere twee op en viel op den grond. Maar ik was dadelijk weer op en geen drie telien daama het raam uit. Mr. Eversleigfh zag me voor zijn tegenstan- der aan en ging me achtema." ,,Ik ben u eerst achtema gegaan," zei Vir ginia. „BiU ging pas als nuimmer twee van de plaats." ,,En de andere man was zoo pienter om zich stil te houden tot de kust vrij was en toen de dleur uit te sluipen. 'n Wonder, dat hij niet tegen de reddingsploeg opgelbotst is." ,,Dat zou niets gehiniderd hebben," zei Lemoine. ,,Dan was hij een redder geweest, die v66r de andere beniden gekomen was, anders niets." ,,Denikt u heusch, dat die Arsene Lupin- imitatie ergens in huis was?" vroeg Evers- leigh met schitterende oogen. ,,Waarom niet?" zei Eemoine. ,,!Hij zou met het grootste gemak voor een van het personeel kunnen doorgaan. Neem Boris An- ohoukoff, den lijfknecht van nu wijlen prins Michael bijivoorfbeeld... missohien is die 't wel." „'t Is een rare kerel," stemide Bill toe. Maar Anthony begon te laohen. „Dat 's voor iemand als u geen gelukkige vondst, monsieur Lemoine," zei hij kalmpjes De Fransichman hegon eveneens te lachen. ,,U heeft hem nu als bediende in dienst ge- nomen, niet, mr. Cade?" vroeg hoofdrecher- cheur Battle. ,,Ik neem m'h hoeid voor je af, Battle. Jij weet nu gewoonweg alles. Maar, dit moet ik nog even zeggen, tot juist begrip van de dingen: hij heeft mij geadopteerd, ik niet h^m!" „Waarom zou hij dat gedaan helbben, mr. Cade?" voor steun in aanmerking, met dien verstan- de, dat partijen, welke na de inventarisatie geplombeerde en afgeleverd zijn, of op andere wijze voor pootdoeleindeai zijn of zullen wor den aangewend, in mindering worden ge- bracht op de geinventariseerde voorraden. De ingevulde formulieren moeten voor 1 April aan de Gewestelijke Keuringsdiensten zijn toegezonden, voorzoover het telers be treft, en aan de Nederlandsche Akkerbouw centraie, voorzoover het handelaren betreft. WEER EEN FK NSCH SCHIP BESCHOTEN. Het Fransche s.s. „Cap Falcon", komende van Algiers met een lading van 2.000 ton wijn, kurk en graan, is Dinsdagmorgen door vaar- tuigen der strijdmacht van Franco ter hoogte van Scintander aangehouden, nadat eerst een granaat op het schip was afgeschoten. Nadat de aanvallers hadden gezien, dat zjj met een Fransoh schip te doen hadden, lieten zij dit zijn weg vervolgen. De kapitein van de „Cap Falcon", die Dinsdagmorgen Bayonne is hinnengeloopen, verklaarde dat zijn achip omringd werd door de Spaansche hooten, die hun kanonnen alle op de „Cap Falcon" hadden gericht. Het feit, 'dat opnieuw een Fransch schip is gebombardeerd, heeft in 't gebied van Bayon ne groote verontwaardiging gewekt. HUWELIJK VAN EEN KEIZERSBROEDER. Generaal Sji Sjia, minister van de keizer- lijke hofhouding van Mandsjoekwo, is, ver- gezeld van zijn secretaris, aangekomen om den keizer van Mandsjoekwo te vertegen- woordigen bij het huwelijk van luitenant Poe Ckiek, een jongere hroeder van den keizer van Mandsjoekwo, met mej. Hiroko Saga, kleindochter van den markies van Saga, dat 3 April gesloten zal worden. Het huwelijk is door generaal Honjo tot stand gebracht. De bruidegom zal de gala-uniform van luitenant van het Mandsjoekwoschfe leger dragen, ter- wijl de bruid gekleed zal zijn in traditioneel Japansch costuum. Sji Sjia zei, dat het aan- staande huwelijk de onverbreekbaarheid van de Japansch-Mandsjoekwosche betrekkingen demonstreert. LABOUR CONFEREERT EN VEROORDEEET MOSKOU. Trjdens de conferentie der onafhankelijke Labourpartij, die te Glasgow wordt gehouden, is uiterst scherpe critiek uitgeoefend op de tweede en derde interattionale. De gedele- geerden verweten de een onvoldoende steun te hebben verleend aan de Spaansche arbei- ders en de ander de arbeiders te hebben ver- raden. De conferentie heeft tenslotte een resolutie aangenomen, waarin de noodzakelijkheid er- kend wordt van vorming eener nieuwe arhei- dersinternationale, welke alle werkelijk revo- lutionnaire deelen der arbeidende klassen ver- eenigt. De conferentie beeindigde haar werkzaam- heden na nog een resolutie te hebben aange nomen, waarin de Britsche herbewapening wordt veroordeeld. Met groote meerderheid werd het rapport van het partijbestuur aangenomen dat betrek- king heeft op het jongste proces te Moskou, alsmede een resolutie, ingediend door een van de afgevaardigden, waarin wordt gewezen op het gevaar, dat een dictatuur in Rusland zou kunnen veroorzaken, indien het een instru ment zou worden, dat ten doel had de bu- reaucratisehe autoriteit te handhaven. De resolutie verklaart verder, dat het proces een toestand van onrust en onbehaagljjkheid heeft teweeggebracht in de arbeidersklasse. BENZINEPRIJS IN BEEGIfi. In een DinsdagavOnd te Brussel gehouden kaJbinetsraad heeft de minister van Economi- sohe Zaken, volgens het „Handelsblad" een overzicht gegeven van zijn besprekmgen met de vertegenwoordigers van den benzinehandel over de plotselinge verhooging van de benzine- prijzen met 50 centimes per liter, die aan den „Weet ik niet," gaf Anthony luchtig ten antrevoord. ,,Misschien amdat hij m'n gezicht zoo sympathiek vindt... of om een dergelrjke onzinnige reden, of amdat hij denkt, dat ik z'n heer vermoord heb en nu een goede ge- legenheid. wil scheppen, om mij van kant te maiken." Hij stond op, ging naar de terrasdeuren en troik de gordrjmen open. tw 't Wordt al dag," zei, hij gapend. „We kim- nen naar bed gaan. Voor vannacht is 't uit." Lemoine stond eveneens op. ,,Ik ga nu weg," zei hij. ,,AHicht ziien we elkaar nog later op den dag." (Hij maakte een buiging voor Virginia en ging door de middelste terrasdeur naar buiten. ,,Bedtijd," zei Virginia. ,,Zonide, dat deze nacht voorlbij is. Vooruit, Bill, naar bed als een zoete jongen... We zullen vandaag wel aan het ontbajt ontbreken." Anthony was voor de terrasdeur blijven staan en keek van daar den vlug voortstap- penden Eemoine na. ,,Je zou 't met zeggen, he," zei Battle van zijn plaats bij de tafel. ,,Maar dat is nou de knapste detective van heel Frankrijk." ,,Ik weet niet, of ik 't niet zou zeggen," zei Anthony nadenkend. ,,Ik zou 't wM zeggen." ,,Zoo! In elk geval heibben we weer 't een en ander van hem geleerd. ,A O ja, dat won ik u nog zeggen, Mr. Cade... herinnert u zich nog, dat ik u verteld' heto van een man, dien zij bij Staines doodgeschoten aan den kant van den weg gevonden hadden?" ,,Ja," zei Anthony. ..Waarom?" „0, nergens speciaal om. Ze hahlben hem herkend. Hij heet Giuseppe Manuelli en hij was kellner in het Blitz. Merkwaardig, vindt u niet?" Hoofdstuk XX. Battle en Anthony steken de hoofden bijeen. Anthony gaf geen antwoord. Hij toleef in dezelfde houding naar buiten staan kijken. Hoofdrechercheur Battle inspecteeide een poos vooravond van de Paaschdagen, zooals ge- meld haar toeslag krieeg. Sedert de devaluatie, dus in ruim twee jaren tijds, waren de hen- zineprijzen slechts met ca. 25 centimes ge stagen, nl. van fr. 1,85 tot fr. 2,10 per liter voor de gewone soorten en van fr. 2.20 tot fr. 2.45 per liter voor de zgn. klopvrije ben zine en het is derhalve vooral indien men in aanmerking neemt, dat in deze prijzen ca. fr. 1 y2 toelasting per liter benzine is inbegre- pen begrijpelijk, dat de benzinehandel reeds sedert jaren met verlies werkt. De minister van Economische Zaken had dan ook moeten erkennen, dat de prijsverhoo- ging alleszins gerechtvaardigd was. Slechts tegen den omvang van deze prijsverhooging had hij bezwaar gemaakt. Na langdurige besprokingen hebben de ben- zineconcems zich beneid verklaard genoegen te nemen Inet een verhooging van 35 centimes in plaats van 50 centimes per liter, zoodat de prijzen aan de toenzmepampen in het vervolg frs. 2.45, resp. fr. 2,80 per liter zullen be dragen. HAILE SELASSIE EN GENEVE. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph wijdt een artikel aan de kwestie van den status van Abessinie, naar aanleiding van de komende Volkenbondsvergadering. Op 26 Mei zal de Volkentoond in speciale vergadering bijeen komen, hoofdzakelijk om te beslissen over het verzoek om toelating van Egypte. Het is op het oogenblik niet be kend, of Haile Selassie voomemens is, een delegatie naar Gen&ve te zenden. Mocht bij zulks doen, dan zal de commissie voor de ge- loofsbrieven wederom moeten beslissen of Haile Selassie inderdaad vertegenwoordigers kan accrediteeren van een regeering, die in feite niet bestaat of geen gezag heeft. De in het najaar gehouden jaarvergadering van den Volkenbond mocht door de Abessijn- sche gedelegeerde worden bijgewoond. Sinds- dien is echter de Abessijnsohe regeering te Gore, in West-Abessinie, van het tooneel ver- dwenen. Een aantal landen heeft het Ita- liaansche gezag in Abessinie de facto erkend. In de voornaamste hoofdstaden is men de meening toegedaan, dat de toestand alleen kan worden opgebelderd, indien de Volkenbonds vergadering de feiten goed onder de oogen ziet en een beslissing neemt, waarmede alle sta- ten zich kunnen vereenigen. Italie zal aan het Volkenbondswerk niet deelnemen, voordat de assemblee dit vraagstuk heeft opgelost. Men verwacht niet, dat Italie een vertegen- woordiger zal zenden naar de in Mei te hou den zittingen. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, zal de gewone jaarvergadering in September waar schijnlijk bijwonen, indien de Abessijnsche kwestie intusschen geregeld is. Een besluit van de commissie voor de ge- loofsbrieven, om de Abessijnen in Mei uit te sluiten, zou de 'kern van het vraagstuk niet nader tot een oplossing brengen. Het zou slechts betrekking hebben op de bijeenkom- sten van deze speciale zitting en de geheele kwestie zou in den herfst opnieuw ter sprake komen. EEN VEOHTPARTU MET EEN STAARTJE. I^et onderzoek haar een vechtpartij tus schen twee Japanners te Los Angeles heeft geleid tot de ontdekking van een Japansche spionnage-organisatie. De politie had zich naar de Japansche wijk begeven, om den 54-jarigen Japanner Abo te arresteeren, die reeds vroeger in verband met een aanval op een Japanner was aangehouden. Bij de huiszoeking vond zij achter een ge- grendelde deur een krachtigen radiozender, een ontvangtoestel en verder teekeningen van batterijen en forten op de Hawai-eilanden en van de waterleiding te Los Angeles. CURSUSSEN VOOR DUITSCHE HUWELIJKSMAKEEAARS. De huwelijksmakelaars, die er een beroep van maken, twee zielen, die elkaar niet kon- den vinden, tot elkaar te brengen, zullen in Duitschland in het vervolg een cursus moeten volgen, opdat zij ook als adviseurs bij huwe- lijkscandidaten kunnen optreden. tsttztl tr; Mij M1141 van Zwanenberg munten uit door de natuurlijke versche srnaak. die behouden blijft door de bijzondere wijze van con- serveeren. Ingez. Med. Op 7 April zullen 25 bemiddelaars met de lessen beginnen, die tot September duren. Er worden iezingen gegeven over erfelijke ziek- ten en algemeene huwelijksproblemen en rech- ten. De „B, Z. am Mittag" schrijft, dat de nationaal-socialistische staat geen belang heeft bij huwelijiken om geld, doch wel bij ge- zinnen met gezonide kinderen en ouders, die voldoen aan de eischen van ras en gezondheid. GROOTE UITBREIDINGEN IN DE BELGISCHE BADPLAATSEN. In een artikel over de Belgische hadplaat- sen, schrijft de heer A. Hans in Het Laatste Nieuws o.m.: Vreemde reisagentschappen leggen voor het a.s. seizoen veelbelovende cijfers voor over het aantal bezoekers, vooral uit Engeland, hoogere cijfers dan verleden jaar, toen men toch reeds een prachtig seizoen had beleefd. Wij vernamen, dat ook te Brugge, de hotels vol zullen loopen. En reeds verleden week Zaterdag kwamen er talrijke families te Knocke aan. Er is op verschillende plaatsen zelfs een seizoen geweest met Kerstmis, en toen wa ren hi veel hotels de kamers, die verwarmd kunnen worden, alien hezet. Dat winterseizoen zet nu zelfs menigen hotelier aan zijn inrich ting van centrale verwarming te voorzien. Wij zullen heel wat Kerstdagwinsten moeten hebben om die kosten goed te maken, zei ons zulk een eigenaar. Maar wij doen het, om zomerklanten te behouden. Als die ook 's winters willen komen en wij kunnen ze niet ontvangen, wijzen wij hen eigenlijk den weg naar een ander hotel. En dat is onvoorzichtig. Er is tijdens de winter hard gewerkt aan de kust. En nog als de avond valt, zien wij te Knocke drommen arbeiders, die zich naar huis begeven, of naar het station, want velen komen van elders. Het is -verleden jaar een uitstekend seizoen geweest en dat wekte vertrouwen in de toe- komst. Zoo ontstond het verlangen naar nieuwe zaken, nieuwe pensions, nieuwe villa's, om die te verhuren of te verkoopen. Te Knocke alleen verrezen aldus ruim hon- derdvijftig gebouwen en werden er meer dan honderd andere vergroot of moderner inge- rdcht. Ook te Heist-Duinbergen zagen wij uitbred- ding. En te Blankenberghe werden wij aan- genaam verrast door den aaniblik van het nieu we station dat eerlang zal gereed zijn. Het is een prachtig en practisch ingericht gebouw. Er is hard aan de kust gewerkt: wij zien het nog, als wij gedeeltelijk den nieuwen ver- keersweg volgen die van Heist, om het dorp Zeebrugge heen, naar Blankenberghe leidt. Een prachtige verbetering, die algemeen ge- waardeerd moet worden. lang den onfoeiweeglijken rug bij de terrasdeu ren, zei dan: ,,Wel, goeden nacht, meneer." Stond op en ging naar de deur. Anthony draaide zich om. „E6n oogenblik, Battle." De politiebeamtote bleef gehoorzaam staan. Anthony kwam de kamer in, haalde zijn siga- rettenkoker uit zijn zak en stak een sigaret op. Na een paar trekjes hegon hij. „Die geschiedenis bij Staines lijkt je nogal te interesseeren, hoofdrechercheur!" ,,Interesseeren! Och, nee, dat niet. 't Is een ongewoon geval..." „Wat denk je? Dat de man op de plaats waar de politie hem naderihand gevonden heeft, doodgeschoten is, of dat ze hem ergens anders hetotoen doodgeschoten en zijn lichaam op de plek, waar hij lag, hetotoen neergelegd?" ,,Jk denk, dat ze hem ergens anders heib ben doodgeschoten en zijn lichaam daar naar toe gebracht hetotoen," zei Battle. ,,Dat denk ik ook," zei Anthony. De toon, waarop hij die vier woorden zei, was zoo eigenaardig, dat Battle hem scherp aankeek. „Wat is uw opinie, meneer? Weet u mis-* scihien wie hem daar heeft neergelegd?" ,,Ja," zei Anthony. „Ik!" 'Hdofdrecihercheur Battle bleef hem, zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken, aan- kijken. ,,Ik moet zeggen, dat je je kranig houdt, Battle," zed Anthony, een tikje geergerd over zooveel sang-froid. ,,Nooit laten zien wat er in je omgaat, is de stelregel, die ons, Scotland-Yard-menschen van 'tbegin af ingepompt is, en ik moet zeg gen, dat 't me dikwijls goisd te pas is geko men." ,,In elk geval, hou je je er door dik en dun aan," zei Anthony. ,,Ik heb je nog nooit uit je eveniwicht gezien. Maar nu dit: wil je het verhaal hooren, ja of neen?" „Ja, ipr. Cade." Anthony trok twee van de gemakkelijke stoelen tot voor het raam, de beide mannen gingen zitten en Anthony bracht verslag uit van de getoeurtenissen op den bewusten Don- derdagavond. Battle luisterde opmerkzaam. Toen An thony zrweeig, keek de politietoeamtote hem met een humoristische tinteling in zijn oogen aan. „iHoor eens, meneer," zei hij, „als u z6<5 doorgaat, komt u vandaag of morgen in moei- lijkheden." ,,Met andere woorden: vandaag krijg ik nog niet de boeien aan?" ,,We laten de menschen uit principe altijd veel vrijheid van beweging," zei Battle met een stalen gezicht. ,,Netjes gezegd", zei Anthony goedkeurend. ,,Tot het oogenblik van: kip, ik heto je! dadr is." ,,Wat ik niet begrijp, is dit," zei Battle, waarom komt u met dat verhaal nu opeens aan?' ,,Dat is heel moeilijk uit te leggen," zei An thony. ,,Kijk eens, Battle, ten eerste heto ik een hoogen dunk, een zder hoogen dunk van je capaciteiten. Op kritieke oogentolikken ben je altijd op je post. Zie vanavond! En toen heb iik bedacht dat ik door m'n mond te houden, jou handicapte. Je verdient dat alle feiten, alle bijzonderheden ter jouwer kennis gebracht worden. Ik heto gedaan wat ik kon en tot dusver heto ik niets bereikt. Tot een uur geleden was ik gediwongen ter wille van Mrs. Revel om m'n mond te houden. Maar nu het geheim van de brieven opgalost is, nu de kans, dat zij gecomprimitteerd wordt, dbor- dat de menschen haar betuigingen van on- schuld niet zouden gelooven, voorgoed uitge- schakeld is, is dat beziwaar uit den weg ge- ruimd. Misschien heto ik haar, wat het lijk betreft, geen goeden raaxl gegeven, maar mij leek het dat haar verklaring van het feit, dat zij den man geld gegeven had uit een gril, om eens te zien wat voor sensatie het was niet voetstoots door iedereen als waar aange nomen zou worden." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5