Ter Neuzensche Courant Binnenland Woensdag 31 Maart 1937 No. 9586 TWEEDE BLAD :-••• (ft VAN DE VOLONTAIRS OP GEMEENTE-SECRETARIEEN De regeering heeft den burgemeesters doen mededeelen, dat nauwkeurige gegev-ens verza- meld dienen te worden omtrent het instituut der volontairs op geaneente-secretarieen. GESCHENKEN VOOR DEN SO.OOOen INWONER VAN BREDA. Het aanta^inwoners van Breda heeft reeds eenige weken d-e 49,900 overschreden, zoodat binnen eenige dagen de geboorte van de 5O.C©0ste inwoner of inwoonster tegemoet kan worden gezien. In verband met -dit feit stellen B. en W. den gemeenteraad voor om voor de(n) jong- geborene een spaarbankboekje met een inieg van f 100 beschikbaar te stellen. Oak verschillende firma's hebben reeds aangekondigddat zij voor de(n) nieuwe (n) wereldburget(es) nuttige gebruiksvoorwerpen bescbikbaar stellen. DE -I AARD AG VAN DE KAMER VAN ROOPHANDEL TE ROTTERDAM. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam is voornemens haar jaardag te vieren met een buitengewone vergadering op Vrij dag 16 April a.s. in de groote Doelen- zaal, alwaar Minister Colijn een redevoering hoopt uit te spreken. De Kamer koestert de hoop,_ dat Z.K.H. Prins Bemhard der Nederlanden, die tot het bijwonen van deze buitengewone vergadering is uitigenoodigd, in de igelegenheid zal zijn aan die uitnoodiging gevolg te geven. Het is de bedoeling dat de rede van Minister Colijn per radio zal worden uitgezonden, niet alleen bier te lande, doch ook in de overzee- scbe deelen van het rijk. BEDRIJFSRAAD BOUWBEDRIJF. De Minister van Sociale Zaken heeft zich meldt bet ..Handelsblad" vereenigd met de zienswijze der groote meerderbeid van de Commissie van Advies bedoeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet om voor het bouwbe- drijf een bedrijfsraad in te stellen. Naar wij vernemen heeft dit besluit in rui- men kring verwondering gewekt, omdat de Ned. Aannemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland zich tegen de instelling verzet hebben, hetgeen de mogelijk- heid in zich sluit, dat bet belangrijkste ge- deelte van het bouwbedrijf buiten een bedrijfs raad zal blijven. L. LIETAERT PEERBOLTE. t Oud-directeur-generaal van de Volksgezondheid. schillende subsidiemaatregelen ter venbetering van de geestelijke volksgezondheid. Dit fonds heeft eigen middelen; welke du# niet ten laste van de rijksbegrooting komen. Het steunt ook de tuberculose-bestrijding en andere zor- gen, welke vooral aan de arbeidersbevolktog ten goede komen. Het eervolle ontslag als directeur-generaal dat hem met ingang van 1 Januari 1936 werd verleend, :ging gepaard met dankbetuigmg voor de vele belangrijke en geWichtige dien- sten, door hem aan den lande bewezan. Den 30sten December 1935 werd in een der zalen van het departement van sociale zaken afscheid van hem genomen, waarbij o.a. minister Slingenberg het woord voerde. Hij kunt, zeide Z.E. toen o.m., met dankbaar- heid op uw loopbaan terugzien, die eigenlijk reeds in de grijze oudheid (1894) is begonnen. Trmmers, het is 41 jaren geleden, dat gij als adjunct-commies in 's rijks dienst kwaamt, waarin gij de verschillende rangen vervolgens bebt doorloopen tot den hoogsten rang toe, dien va» directeur-generaal. Gij. h-ebt de volksbuisvesting gediend en deze op een hoog peil gebracht en giji hebt u daarbij alt'ijd op het standpunt gesteld, dat de mens-ch recht heeft op een menschwaardige woning. Dezer dagen heb ik in de Kamer cijfers mo- gen geven over den toestanid van de volksge zondheid hier te lande en daarbij is wel luce clarius komen vast te staan, dat deze toestand nooit zoo goed is geweest als thans, op den dag van uw afscheid. Bij deze plechtigheid werd de heer Peerbolte benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. SPOEDOPLEIDING TOT DIENSTBODE. Om in het groote gebrek aan goed Neder- landsch huispersoneel te voorzien, zijn met steun van Sociale Zaken, naast verschillende dagcursussen, ook op enkele plaatsen in ons land internaten ingericht, waar vrouwen van 18 jaar en ouder een opleiding van 3 maanden volgen. Het algemeene comite voor het orga- niseeren van internaten voor spoedopleiding tot dienstbode ontvangt zooveel aammeldingen dat het behalve in Arnhem ook in het Noorden en Weaten van het land inrichtingen zou kun nen openen, welke ongetwijfeld doorloopend bezet zouden zijn. Boven de subsidie van Sociale Zaken moet echter per cursiste nog f 30 uit vrijwillige bijdragen worden gevonden. Wie sympathie voor het werk gevoelt kan zijn ibijdrage storten op de girorekening van het Algemeene Comity, no. 293783Inlichtingen bij het secretariaat, Den Haag, Bezuidenhout- soheweg 30, Kamer 65. Meubelbedrijf. Van de direct aan de grems wonende meu- telhaadelaars wordt gerapporteerd, dat deze branche achteruitgang vertoont, sinds de con- tingenteering van meubelen is vervallen. Hoe- wel door de stijging van de wereldprijsmarkt de prijzen ook in Belgie wel zullen verhoogd zijn, wondt, nu vrij vervoer weer toegelaten is, gemakkelijker in Belgie gekocht. In de eerste weken na de devaluatie was er wat drukte in verband met bet aankoopen van winterartikelen, maar daarna was bet stiller dan vroeger. Hotel- en Restaurantbedrijt Voor het cafe-restaurantbedrijf is 1936 nog ongunstiger geweesit dan het voorafgaande jaar. De omzet van gedistilleerd, vooral in het slijtersbedrijf, alsmede die van het bier gaan nog steeds achteruit. Het hotelbedrijf ging, voor wat betreft het nachtlogies, wel vooruit, doch het restaurantbedrijf liep verder achteruit, omdat. de reizigers 'die daarvan I koopbaar werden TYi oolrton 7lPih thfl.TlS OD T~Vo o o vHrloT-vrvcilzi." haver, veldboonen, erwten, vlas, aardappelen, suikerhieten, uien en enkele perceelen blauw- maanzaad, mosterd- en spinaziezaad. De op- komsi dezer gewassen was goed te noemen, doch de verdere ontwik'keling maitig, terwijl de nachtvorsten groote schade aanrichtten. Ook de vele regens voor en tij'dens den oogst braOhten veel schade aan, aangezien de op- brengst lager bleef, de kwali'teit minder was en meer arbeidsloon moest worden besteed. Haver, gerst, erwten en paardeboonen, gaven alle een opbrengst die iets hoven het middelmatige lagen, wat dus goed te noemen is. De opbrengst van de fijne zaden was aan den lagen kant, behalve die van vlas. Het vlasstroo was, op enikele partijen na, maar middelmatig te noemen. De teeltpremie be- droeg /100 per H.A. Veel vlas is te velde verkocht voor f 225 tot 275 per H.A. De uien gaven een goede opbrengst en wer- den in den beginne voor goede prijzen ver kocht, waama een daling kwam en zij onver- In den ouderdom van 66 jaar is te's Graven- hage overleden mr. L. Lietaert Peerbolte, oud-directeur-generaal van de volksgezond heid. De overledene was ridder in de Orde van den Ned. Leeuw en Commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Dit heengaan kwam, schrijft ,de N. R. Crt., vrij onverwaoht, hoewel de heer Peerbolte na zijn aftreden als directeur-generaal, dat met ingang van 1 Januari 1936 gescbiedde, zijn krachten geleidelijk zag verminderen, zoodat het hem al meer en meer moeilijk werd, de werkzaamheden, welke hij als ambte- loos burger nog op zich had genomen, te vol brengen. Lambertds Lietaert Peerbolte werd geboren te Zaltbommel, 28 Juli 1870. Hij bezocht het Stedelijk Gymnasium te Utrecht, daarna dat te 's-Hertogenbosch en kwam in 1892 aan de universiteit te Amsterdam, waar hij in 1894 in de rechten promoveerde op een proef- schrift: Over het strafrechtelijk begrip: oor- deel des onderscheids. Als jong jurist "trad mr. Peerbolte op 1 Maart 1894 in functie bij het departement van binnenlandsche zaken, op uitnoodiging van minister Tak van Poortvliet, ter voorbereiding van een nieuwe Armenwet. Een ontwerp daar- toe maakte hij, doch er zouden nog verschei- dene jaren verloopen, voor dit ontwerp het Staatsblad kon ibereiken. Andere vraagstuk- ken, vroegen in die jaren meer directe aan- dacht, zooals de Drankwet, waaraan de heer Peerbolte veel zorg heeft moeten besteden, doch tijdens het ministerie-Heemskerk is de Armenwet in 1912 inderdaad in werking ge- treden. Ook aan de voorbereiding op de Woning wet heeft de heer Peerbolte, verschei- dene jaren gearbeid, een taak, welke hij even- eens met succes bekroond mocht zien. Andere belangrijke zaken, zooals de vleeschkeuring de Warenwet, enz., hebben hem verder van den morgen tot den avondl beziggehouden. In 1907 werd mr. Lietaert Peerbolte be noemd tot t^ferendaris, aan het departement van binnenlandsche zaken, en zes jaar later tot administrateur aan het zelfde departe ment. Na nog eenigen tijd gewerkt te hebben op het departement van arbeid, handel en nijver- heid, volgde in 1919 zijn benoeming tot direc teur-generaal van de volksgezondheid. Bij zijn twaalf en een half-jarig jubileum in deze functie erkande de regeering de verdiensten van den jubilaris door hem het ridderkruis in de orde van den Nederlandsehen Leeuw te schenken. Mr. Lietaert Peerbolte was d'e eerste direc teur-generaal van de volksgezondheid en als zoodanig heeft hij verscheidene commentaren geschreven, op de huurwetten, de Woning- wet, Warenwet, Vleeschkeuringswet, Drank wet en de Besmettelijke ziekten-wet. Voorts verscheen van zijn hand een leerboek over de volksgezon dheid Het was hem altijd aangenaam te mogen werken voor de groote categori-e van minder met aardsche goederen bed-eelden, verreweg het grootste gedeelte van onze samenleving, die de sociale zorgen van de ov-erheid noodig hebben. Aan zijn arnbt heeft hij zich geheel gegeven. In 1934 is op zijn initiatief de Nationale federatie voor geestelijke volksgezondheid tot stand gekomen, een federatie, waarin allerlei vereenigingen en instellingen van ver schillende g-ezindten zijn vertegenwoordigd en die zich o.a. bezig houdt met de stichting van consultatiebureaux voor moeilijke kinderen. A!s voorzitter van het Prophylaxe-fonds, dat door deze federatie is geschapen, heeft de heer Peerbolte in den korten tjjd, dat dit fonds bestaat, teiding friogen geven aan ver- KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR Z.-VI+VANDEREN TE TER NEUZEN. Vergadering van Zaterdag 13 Maart 1937, des namiddags half dr-ie uur in de raadiszaal te Ter Neuzen. (Slot.) Visscherij. De uitkomsten -der kustvisscherij, welke van uit het geibded der Kamer hoofdzakelijk van uit Breskens wordt uitgeoefend, bleven andermaal beneden hetgeen noodig is, om den uitoefenaars van dat bedrijf het geheele jaar door een sober stuk brood op te leiveren. Onge twijfeld zijn de zomermaanden, vooral voor de groote s-chepen niet kwaad geweest, in ver band: met de groote vangst-en van garnalen voor de drogerijen te Bresikens. In het na- jaar echter, bleken de export-moeilijkheden nog grooter dan tevoren te zijn, zoodat op de vischmijn al-daar vaak in een week minder omgaat, dan vroeger geregeld iederen dag. Het is dan ook van belang, dat de regeering tot de opriohting van een Verkoopkantoor voor garnalen is overgegaan, hetwelk o.m. den uitvoer naar Engeland verzorgt en den vis- vroeger meer gebruik maakten zich thans op a-i:re w:'z®, wel is waar minder comfortabel, doch gc-edkooper tehelpen. Aan" -de grens hebben deze zaken nog veel te lijden van de goedkoopere prijzen in Belgie, waar het pubiiek heengaat. Xcuzen was bet bezoek van toeris- ten in het afgeloopen jaar iets drukker, in hoofdzaak van Franscben en Engelschen. Alle rapporteurs stemmen overeen, dat zij verlaging van -den accijns op bier en gedistil leerd dringend gewensobt achten. Zulks zal ook sitrekken tot bevordering van het vreem- delingenverkeer. Het bankwezen. Uit -de bankbedrriven kwamen bericb- ten van goede resultaten. De omzetten ver- meerderden. Vooral na de devaluatie werd veel belangstelling voor aandeelen aan den dag gel-egd. De devaluatie brach't hi-er weinig of geen verhooging van omzetting in vreemd geld te weeg. Die omzet betreft in hoofdzaak Belgisch geld en deze nam niet af of toe. D-e effectenomzet nam belangrijk toe, en ook wordt gezegd speculatieve neigin- gen, hetgeen tot zekere hoogte te betreuren is^ Er wordt onder de aandacht gebracht, dat de „coniversies" in deze streek het totaal der inkomens van de beleggende klasse en die is beteekenend zeer belangrijk zal doen dale'n. Zoo zullen verschillende personen, voor- namelijk onder hen die op rijpen leeftijd ge komen uit zaken zijn gegaan en op die beleg- gingen hun inkomen heibben gebaseerd, nog te nauwemood voldoende overhouden voor bun levenslbestaan. Compagnie Neerlandaise de l'Azote. De productie van het hoofdproduct zwa- velizure ammoniak bleef op dezelfde hoogte, ingevolge de int-ernationale conventie van stikstofproducenten. Aangezien in den laatsten tijd de vraag zich verplaatst van sulfaat naar nitraten, is de ondememing begonnen met den bouw van nieuwe installaties om de klanten in dezen voldoening te kunnen geven. Voorts zijn onderzoekingen en proeven voor een precede tot vervaardigen van ammoniak- aluin en aluminium sulfaat geslaagd; met af- -levering daarvan :zal eerstdaags kunnen be gonnen worden. De moeilijkheden in Spanje hadden haar in- vloed op dit bedrijf, zoowel voor den aankoop van een harer voomaamste grondstoffen, de pyriet, als voor den verkoop van sulfaat, waairvoor Spanje een belangrijk afzetgebied vormt. Zij genoot medewerking der regeering voor het uitvoeren van pyrietas-ch naar Duitsch- •land, welke verrekend zal worden via het Aski Kon to. De binnenlandsche markt van ammoniak- water is in normale banen geleid, waardoor enkele hoeveelheden konden worden geplaatst. De zwavelizuurmarkt die zich eenigszins hersteld bad door productielbeperking en door de devaluatie van den gulden, wordt thans weer eeniger mate toedreigd, door de ver- schers althans een bepaalden prijs garandeert j hoogde activiteit van de koperfabrieken, die voor -deze garnalen. Nu Belgie en Frankrijk Q-fn/ainr-^anift KprpiHpn oTootende-els als afzetgebied verloren zijn ge gaan, krijgt Engeland steedis grootere betee- kenis en het is voor de toekomst der Zeeuw- sche visscherij td hopen, dat het gelukken zal, deze markt aanzienlijik te vergrooten. De steun die aan het bedrijf verleend wordt, krachtens de Landbouwcrisiswet 1933, wordt in het algemeen als onvoldoende beschonwt, terwijl de gewijzigde monetaire verhoudingen niet tot verbetering geleid hebben. Klompen. Voor wat de machinale klompenmakersbe- drijven betreft, kan de toestand voor het af geloopen jaar bevredigend genoemd worden. De handwerkbedrijven hebben echter met moeilijkheden moeten kampen. Doordat er per paar te weinig aan verdi-end wordt en een handwerker dus weinig kan afwerken, blijven hunne inkomsten laag. Hiermede wil ik niet zeggen, dat de toestand voor de machinale bedrijven bepaald rooskleurig zou zijn. In- dien echter de contingenteeringsmaatregelen worden gehandhaafd, e venal a de thans ge- heven invoerre-chten, zadlen die bedrijven zi-cb, naar men mjj verzekerde, kunnen han'idhaven. Zouden die maatregelen evenwel k-om-en te vervallen, dan zou men er zich wel op kunnen voorbereiden, dat de Zeeuwsc-he klompen- industrie zou moeten ophouden te bestaan, zoodat die maatregelen absoluut niet kunnen worden gemist. Kruidenierswaren. De met betrekking tot deze branche ont- vangen rapporten stemmen geheel overeen, dat er achteruitgang te bemerken is wegens dalende koopkracbt der bevolking. De deva luatie onzer munt kwam in de grensstreken met door een hoogeren omzet tot uiting. Ook voor de gross!ers is de gang van zaken nieit gunstig. Er is veel te veel aanbod. Nadeelig is het zoowel .voor dezen als voor de winkeibedrijVen, dat de distriibutie van de door de regeering verstrekte goedkoope levensmiddelen door vele gemeentebesturen rechtstreeks, met uitschakeling van groot- en kleinhandiel. Men vestigt er die aandiacht op, dat de grootindustrie, die haar verkoopsprijzen met regeeringsinstanties regelt, reuzenwinsten maakt, o.m. op suiker en mangarine, terwijl de grossi-ers deze artikelen met v-erlies moeten verkoopan. Zoo wordt door de grossiers op ruik-er 1 2 verdiend, en op margarine 4 terwijl het gemiddelde cijfer der exploi- tatiekcsten, volgens de statistiek, welke jaar- lijks door den Nederlandsehen grossiersb-ond aangelegd wordt, 9,4 bedragen. Men acht- te het wel gewenscht, ook hierop eens de aan dacht te vestigen. Manufactu,ren en kleeding. Uit deze branche klinken geluiden, dat d° toestand verbeterd is, omdat .het pubiiek nie. meer zooveel in Belgie koopt en het bezoek aan de marktplaatsen over de grens voor dat doel is verminderd. T-och hoorde ik -een en an-der dat er op wijst, dat er ten opzichte van de prijsverhou- dingen niet veel zou mogen veranderen om dit euvel voor onzen middenstand weer te zien opbloeien. het zwavelizuur als afvalproduct bereiden. Aardappelhandel. Het begin van het jaar 1936 gaf een vrij geregelde handel in consumptie-aardappelen naar landen over zee. De prijzen liepen in het land iets omhoog, mede doordat een kleine export-premie werd genoten. Naar Belgie werd niets verhandeld. De maand Maart gaf eenige uitkomst toen dit land af- nemer werd en de prijzen opnieuw verbeter- den, tot plotseling tegen het einde van den oogst, onze Zuid-enbuur stil viel. De toen nog aanwezige voorraad moest aan belangrijk lagere prijizen worden opgeruimd. Het einde was onlbevredigend voor den handel, terwijl door den teler een loonenden prijs was be- dongen. Van den oogst 1936 kon pas in de maand September worden gewerkt voor export naar Argentinie en Marokko, ofschoon zeer traag. De depreciatie van d-en gulden gaf geen vlot- ten handel. Vele partijen van den oogst 1936 werden af- geleverd voor poterdoeleinden tegen niet on- bevredigende prijzen. Vlasindustrie. t Omtrent de vlasserij kreeg ik van verschil lende zijden gunstige berichten, welke er op wijzen dat het den telers en vlasbewerkers in het algemeen genomen goed is gegaan. Voor de vlaslbawerkers in Zeeuwsch-Vlaan- deren werd de aanikoop van green vlas te velde zeer bemoeilijikt door de concurrentie der Bel- gische fabrikanten, doch het is -ten slotte toch mogen gelukken, over de voor bewerking noodigen voorraad de beschikking te krijgen. In een rapport, dat den algeheelen toestand gunstig noemt, iwordt er op gewezen, dat men, voor wat de vlas be we rking betreft, eenigszins tot een normalen toestand is terug- gekeerd. De bedrijfsresultaten geven geen reden tot omvoldaanheid. Vele bedrijven, welke jaren lang hadden stiigelegen, zijn weer in het prod'ucteiprocqs opgenomen, zoodat er alom bedrijvigheid heerscht. Momemteel heeft men te St. Jansteen 142, te Koewacht 103 en te Kapellebrug (Clinge) 20 vlasserijen^ d.w.z. werkplaatsen waar het stroovlas -tot iintvezel bewerkt wordt. Landbouw en veeteelt. De rapporten die bij de Kamer inkwamen betreffende landbouw en v-eeteelt, een zoo voorname tak van bet volksbestaan in Zeeuws-ch-Vlaanderen, luiden ditmaal niet zoo onverdeeld gunstig als voorgaand-e jaren. Begin October 1935 werd onder gunstige omstandigheden begonnen met uitzaai van winitertarwe. Vermoiedelijk als g-evolg van den verlaagd-en richtprijs, werd niet ten voile een derde van bet toegestaan bouwland bezaaid. Met gerst en ikoolzaad werd maar een kleine oppervlakte bezaaid, terwijl op de li-chtere gronden een groot d-eel voor rogge werd be- stemd. Da opkomst van al deze producten was goed, evene-ens de verdere ontwi-kkeling, tot irT bet late voorjaar, toen bet minder werd. In het laatst van Maart kon met -clem uit zaai der voorjaarsgewassen worden aange- vangen, hetgeen niet vro-ag kan gen-oemd wor den Gezaaid en gepoot werden: zomergerst, De aardappelen zijn best gegroeid en on- danks de vele regens kwam er weinig ziekte voor. Veel aardappels zijh geplant voor poot- aardappels en idle goedgekeurde zijn voor goede prijzen naar Belgie em Frankrijk verkocht. Voor de grove en afgekeurde partijen, dus de oonsumptiesoorten, was de prijs slecht te noe men, tot op eens in Februari 1937 vraag kwam voor Zuid-Amerika, en prijzen betaald werden tot 3 per 100 K.G., hetgeen evenwel maar enkele weken duurde, waama de handel zoo goed .als stil lag. De suikerbieten gaven een ruime opbrengst en zullen vermoedelijk niet alle door garantie ged-ekt zijn, ofschoon zulks, naar wij vernemen, in het gebied der Kamer een gering percen tage zal zijn. Op het eind van het jaar ontston-d voor ver schillende producten een prijsstijging, wellicht als gevolg van de devaluatie en tezelfder tijd ingetredien andere toestanden, die op de prijs- bepaling van invloed war§n. De prijzen van het vlas en van de gerst stegen daarbij tot een hoogte, dat de steunmaatregelen even buiten werking itraden. De rundveehouderij was al eienige jaren niet meer loonend. Gelukkig is ook hier verbete ring te bespeuren, speciaal voor wat betreft het vet vee. Met de kalfbeesten is bet iets minder. De var'kcnsbou.derij is ook verbeiterd en de prijzijn zijn van -d'ien aard, dat het varkens houden momenteel weer loonend is. De be- perkingen der teelt van rumdvee en varkens zijn echiter van diien aard, dat er overal een gebrek aan vee komt, speciaal aan rumdvee. De prijzen van het rumdvee dat geschikt is onze weiden te bezetten is zdd boog, dat het volgens mijn rapporteur, voor vele landbou- wers -niet koopbaar is. De prijs is in geenen deeel in overeenstemming met den prijs van bet vet vee. Wat de paardenfokikerij betreft, deze gaat met reuzenschreden vooruit, speciaal voor wat betreft de kwaliteit der hengsten. Op de Oentrale Hengstenkeuring te Goes waren bijna alle kop-paarden gefokt in Zeeuwsch-Vlaan- deren, voomamelijk in het Oosten en met de merries is het niet veel minder. Men kan hier met vol vertrouwen voor wat de paardenfok- kerij betreft, de toekomst tegemoet zien. Er is een tamelijken handel met bevredigende prijzen. Alles bij elkaar genomen is het volgens mijme rapporteurs voor de landbouwers een harden strijd om het bestaan. Men client ook in het oog 'te houden, d'at de prijzen van ver schillende landbouwbenooddgdheden, b.v. land- bouwwerktuigen en kunstmeststoffen zeer zijn gestegen. Temslotte wordt de hoop tutge- sproken, dat de verbeteringen -die nu te be speuren zijn, voort zullen gaan, en d'at er spoedig voor den landbouw betere tijden zul len aanbreken. Komt er in de imtemationale economische verhoudingen in de naaste toekomst zoodanige wijziglng, dat Inderdaad weer van een loonen- de productie kan worden gesproken, dan zal dit het geheele platteland, ook dat van Zeeuwsch-Vlaanderen ten goede komen. Handelsregister. Omtrent de werkzaamheden van het Han delsregister wordt medegedeeld, dat geduren- de 1936 werden ingeschreven 61 nieuwe zaken, tegen 24 in het jaar te voren; voorts werden ingeschrev-en 198 wijzigimgen en 9 opheffin-gen. Er werden verstrekt 183 afschriften en uit- treksels, 408 inzagen van dossiers, inzage van adresboeken enz. werd gegeven aan 259 per sonen. Afgegeven werden 4304 eertificaten van oorsprong of legalisaties van handt-eekeningen of daarmede gelijk te stellen handelingen. Het jaar te voren was dit aantal 715. Er werden 5 vergunningen verleend voor uitverkoopen en 1 voor het houden eener op- miming geweigerd. Contingenteering. In de werkzaamheden ten bate der contin genteering is ter secretarie der Kamer meer regelmaat gekomen. Voor 'zoover deze nog gehandhaafd zijn, betreft het verlenging van comtingenteeringen, waarvoo-r de beschei'den en documenten regelmatig worden ontvangen. Het aantal afgegeven invoervergunningen bedroeg 1899, tegen 1645 in 1935 en 1198 in 1934. Ter afdracht aan het Crisis Invoer- bureau werd aan consentgelden ontvangen 2924,05. In 1934 (bedroeg dit 2581,95 en in 1935 f 3200,61. Ten slptt-e eindigde de VOORZITTER met -een woord van dank aan -de leden van het Bureau en die der Kamer, voor de ondervon- den medewerking bij de uitvoering zijner taak. Hij sprak voorts een woord van bijzond-ere waardeering tot den Secretaris der Kamer, voor den betoonden ijver bij de behandeling van de meest uiteenloopende belangen die bij de Kamer worden aangebracht, en zijn doorzicht en oordeelkundige voorbereiding van de aan de orde te stellen zaken, waarvan de rapporten die ons worden voorgelegd her- haaldelijk blijk geiven. Hij was ocvertuigd uit aller naam te spreken, wanneer hij hem, den klerk en het verder personeel der Kamer hul- de bracht, vocr de wijze waarop zij zich ten dienste stellen van de belanghe(b!benden, die zich tot het kantoor der Kamer wenden, en waarvan ook in de. ingekomen rapporten met waardeering wordt gewaagd. Het kan niet anders dan ons alien voldoening schenken, wanneer men in zoo'n rapport leest: ,,Wat de Kamer van Koophandel 'betreft, men kan daar niets vragen, of men zal zijn. uiterste best doen, om te helpen wat te helpen is, dat wan- neerneer er iets is, waarmede men geen weg weet, men in Ter Neuzen niet mis kan komen en daaraan de hoop wordt vastgeknoopt, dat we de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen lang mogen behouden". De heer VAN 't HOFF: Naar gewoonte heb ik als oudste in jaren thans reeds vele jaren het groote voor recht, u wederkeerig namens alle leden, den secretaris, klerk, bode en verder pe-rsoneeil der Kamer een woord van hartelijken dank te brengen voor de woorden, tot ons gericht en de w-enschen ten opzichte van cmizis familie en huisgenooten voor 1937 uitgesproken. Hopexude, dat u ook in dit jaar de krachten en de gezondheid moge worden geschonken om als voorheen uw krachten te wijden aan de beiangen der Kamer, weusch -ik u weder keerig voor u -en d;e uw-en Gods besten zegen toe. 2. Periodieke benoemingen, overeenkom- stig het reglement van orde. De VOORZITTER verzoekt de heeren Van der Peijl en De Meijer met hem het stem- bureau te vonmeni. a. Uitgelbracht worden 9 stemmen. (Hiervan venkrijgt de heer Van Rompu 7 stemmen, 2 stemmen zijn uit gebracht op den heer P. A. Neeteson. Is alzoo herkozen de heer J. A. van Rompu. De VOORZITTER verklaart zich gaarne beireid' deze herbenoeming opnieuw te aan- vaarden. Zoo juist heeft de heer Van 't Hoff den wensch uitgespreken dat het spreker ge geven zal mogen zijn, deze vergadering nog lang te leaden. Dit is ook sprekers bedoeling, anders zou hij deze herbenoeming niet hebben aaimvaard. En waarom aanvaardit hij deize. Dit is cmid-at spreker zco b-ijzonider veel ge voelt voor het werk der Kamer. Hij heeft de overtuiging, dat de Kamer iets goeds doet voor d'i't gewest, en- mede daarom wil spreker er gaame aan medewerken, dat de Kamer tracht de zaken in haar gebiied goed te latem gaan. Spreker heeft het steeds als zijn eer ste plichit 'beschouwd1, zooveel als mogelijk hulp en med'ewerkiing te verleenen aan de be langen van Zeeuwsch-Vlaanderen, hij heeft zich daaraan siteedte met vreugde gegeven. Hij danikt alien, die door hun stem betoonden, vertrouwen to hem te schenken, en hoopt, dat hij ook to dit jaar, dat weer is aanigebroken, den voonzittershaimer to de vergaderingen der Kamer zal mogen hanteeren. Hij spreekt de hoop uit, dat het gegeven zal mogen zijn, ook to 1938 weer bij elkaar te zijn, en dat de Kamer, zooals die to 1937 "was samengesteld, ook in bet volgend jaar zal mogen bijeen- komen. b. Uitgebracht w-orden 4 stemmen. 'Hiervan verkrijgt de heer Neeteson 3 stem- men, 1 briefje is bianco. Is alzoo herkozen de heer P. A. Neeteson. Op dte vraag van den VOORZITTER ver klaart de heer Neeteson zich bereid deze hertoenoisming aan te nemen. Hij zal de taak, die hem ook voor dit jaar op de schouders wordt gelegd, gaame aajnvaarden. c. Uitgelbracht worden 4 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer Van Melle 4 stemmen. Is alzoo met algemeene stemmen herkozen de heer I. van Melle. d. Uitgebracht warden 5 stemmen. Hiervan verkrijgt de heer Gggel 4 stemmen, 1 stem is uitgebracht op den heer Van 't "Hoff. Is alzoo herkozen de heer J. M. Oggel. :Qp de vraag van den VOORZITTER ver klaart de heer Oggel zich gaame bereid, zijn herbenoeming te aanvaarden. Hij is bereid, bij vemieuwto'g zijn krachten te geven voor de behartigdng van de belangen der Kamer en damkt voor het door de leden to hem ge- stellde vertrouwen. e. Uitgelbracht worden 5 stemmen. Hiervan verkrijgen de heeren De Vrieze 3 en Van Goethean 2 stemmen, zoodat is her kozen de heer A. de Vrieze. Op de vraag van den VOORZITTER ver klaart de heer De Vrieze zich gaame bereid:, zijn .benoeming te aanvaarden. f. (Met algemeene stemmen worden her kozen de af-tredende leden, zrjnde de heeren A. van 't Hoff, G. F. P. van der Peijl en I. van Melle. g. Met algemeene stemmen worden her kozen dte aftredende leden, zijnde de heeren A. van 't Hoff, A. J. Wlijffels en J. F. de Klerk. h. Met algemeene stemmen worden her kozen de aftredende leden, zijnde de heeren M. C. F. van Goethean, J. F. de Klerk, H. R. A. de Meijer, A. de Vrieze en A. J. Wijffels. 3. Vaststellen van de notulen. De heer VAN GO'ETHEM heeft verzocht, de notulen der vergadering van 12 December 1936, pag. 15 bovenaan, inplaats van: ,„De heer VAN GOETHEM merkt op, dat vroeger in alle postkantoren circulaires op- hingen, waarin vermeld was, op welke uren men moest pos'ten. In bet algemeen is het to Zeeuwsch-VL'aanideren zoo, dlat van vrijwel alle postkantoren de post die deis namiddags voor een bepaald uur beizorgd is, nog denzelfden nacht to heel 'Holland verzond'en wordt enz." te lezen: ,,De heer VAN GOETHEM nmrkt op, dat vroeger to alle postkantoren cilculaires cp- hingen, waarin vermeld was;, dat men voor 12 uur des midldags moest posten, om te berei- ken, dat de post nog denzelfden nacht to heel Holland verzeruden wordt einz." De no'tul-en der vergadering van 12 Decem ber 1936, w-orden behoudens deze wijiziging, met. algemeene stemmen vastgesteld. 4. Mededeeling. Een mededeeling van den Voorzitter, dat ter gel'egenbeid van het huweiijk van- het Prin- selijlk paar namens de Kamer een telegram van gelukwensch is verzonden aan H.M. de Kondngiin en aan Prinses Juliana en Prins Bemhard. Aangenomen voor kennisgeving. 5. In,gekomen stukken. iBHricht van den Minister van Handel, Nijtverheid en Scheepvaart, dat de ingezonden beg rooting der Kamer voor 1937 door hem wordt goedgekeurd. Tevens ver-leent hij goed- keuring aan- het besluit der Karnsr tot de bij die begrooting voorziiene suibsadiiss. Aangenomen voor kennisgeving. 6. Rekenlng en verantwoording Zeeuwsch- Vlaamsch Borgstellingsfonds. Door het Bestuur van het Zeeuwsch- Vlaamsch Borgstellimgsfonds is, ingeivolge art. 6 der statu'ten d:zer stichting, aan het Bureau inigezonden de rekentog en verantwoording van haar ibeheer over 1936, dat deze heeft goirdgekeurd. Deze tbescheiiden worden aan de led:n ter kennisneming als bijlage aan de agenida toe- gezooden. Aangenomen voor kennisgeving. 7. Beperking P. T. T.-dienst op Zon- en Feestdagen. Een sohrijven van den Direoteur-G :neraal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, in ant- woord op het -door de Kamer aangevoerde be- zwoar tegen verdere beperking van den dienst op de kantoren te Sas van Gent, Breskens en Qcsbburg, op Zon- en feestdagen. Hij deett daarin mede, dat deze maatregel wordt ge- troffen om de Zondagsruist te be-vorderen in verlband met de d'oor den Minister van Binnen landsche Zaken gedane toeizegging aan ver schillende leden van de Tweede Kamer. Hij; zet bre-edVoerig uiiteen. hoe to de ver- zendtog van telegramimen tijidens den slui- tings'tfld d'er kan-toren -kan -worden voorzien. Hij d'eel-t mede, dat alvo-rens heit advies der Kaimer in te winnen., een vitrtal Zondagen het verkeer tusschen 1314 uur op de bedo-elde kantoren was opgenomen, en dat daarbij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5