Buitenland. De burger-oorlog in Spanje TER NEUZEN, 31 MAART 1937. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS aanvoer in de haven van gens adressant geen v-leesch meer kmmen ge- foruiken, tenzij de regeering ingrijpt door den belastingdruk te verlagen, de heffing op rech- ten te versoberen, de teeltbeperkmg te her- zien. door scherpe maatregelen te stellen bij faiet slachten van drachtig vee. BECIiAI'ENIS MB. I.ITVIKT PEERBOLTE. Gisternami-ddag is onder zeer groote be langstelling, voomamelij-k uit departementale, anedische en kerkelijike kringen, op de begraaf- plaats Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage, bet stoffelijk overscbot van Mr. Litaert Peer- bolte ter aards besteld. Bij het betreden van de aula speelde het orgel Psalm 27, vervoligens Gezang 22 en Psalm 103. Ouderlingen van de Ned. Herv. Kerk -droe- gen de .kist, die door talrijke bloemstukken was gedekt, naar bet graf waar Dr. Offringa, Ned. Herv. predikant te Sciheveningen voor- ging in gebed. Een zoon van den overledene heeft voor de -belangstelling bedankt. BOND VOOR ST'AATSPEN SIOEN Daar het aantal bezoekers op het 7 April in Den Haag te houden congres van boven- genoemden bond de vierduizend hoogstwaar- schijnlijk zal te bovtn gaan, heeft het Congres- bureau bahalve de groote zaal van den Dieren- tuin nog getouurd de zaal van Kuns-ten en Wetensdhappen aan de Zwarte weg, in de nabijheid van het Station S.-S. Deize zaal kan eveneens ruirn 2000 menschen ibeivatten. De reiizig-ers per trein worden daar verwaoht. Die met bussen komen gaan naar den Dierentuin. iHet congres beloofd schitterend te slagen. De door de weiwiUende houding van den Minister van Sociale Zaken onts-tane gelegen- heid tot steimpeltn op bet congres, is thans uitgabreid tot beide zalen. -Nog kan worden meegedeeld, dat als zeven- de spreker zich alsnog beschiklbaar heeft ge- steld Mr. M. S. Kalma te Assen. De volgorde der sprekers is bij loting vast- gesteld als volgt: W. Drop, Mr. L. G. van Dam, J. Srnid, Mr. A. C. P. Peters, 'H. D. Liouiwens, Mr. M. S. Kalma en H. S. van Hauten. A.lile sprekers spreken in beide zalen. (Ingez. Mea.) DE KEBKSTBIJD IN DUITSCHLAND. De spanning tusschen de nationaal-socialis- tische overheid en de dhristelijke kerken in Duitschland, zoowel de katholieke als de pro- testantsche, is Zondag tij'dens verscbillende kerkelijke -plechtigheden aan den dag ge- treden. In de kathedraal te Berlijn heeft de bis- schop van Berlijn, mgr. graaf Preysing de ge loovigen uitgenoodigd schriftelijk bij de natio- naal-socialistisohe autoriteiten te protesteeren tegen de opheffing van de katholieke scholen De toisschop voegde hier aan toe, dat de rijk-sregeering feitel'ijk de -boodsch-ap van den Paus heeft genegeerd. Hij ,deelde mede, dat de bisschop van Saar- briicken den autoriteiten had geschreven, maar zeide, dat tot mi toe alle katholieke pro- testen vergeefsch zijn gebleven. Voorts heeft kardinaal Faulhaber de Paaschmis gecelebreerd in de kathedraal van Miinchen. De kardinaal zeide onder instem- ming der geloovigen, dat de katholieke kerk den strijd om het Christendom niet zal op- geven. Dominee Niemdller van de belijdende kerk heeft Zondag een lijst voorgelezen met de namen van vooraanstaande protestanten, die in concentratiekampen zijn geintemeerd. Hij noodig.de de geloovigen uit hen niet in bun gebeden te vergeten. De politie heeft Zondag een circulaire van de belijdende kerk in beslag genomen, welke ter' gelegenheid van het Paaschfeest moest worden gepubliceerd TEWEBKSTELLING VAN BUITEN- LANDEBS IN BELGIe. In het B-elgische staatsblad is een ministe- rieel besluit gepubliceerd, waarbij de tewerk- stelling van buiten-l-andsche arbeiders in Bel gie wordt geregeld. De buitenlandsche arbei ders moeten een bewijs van goede gezondheid en van goed gedrag kunnen overleggen. Het verbond der kolenmijnvereenigingen van Bel gie verbindt zich, bij den administrateur voor de openbare veiligheid de gelden in bewaring te geven, wdlke voldoende moeten zijn om de repatrieering te garandeeren van de in dienst genomen mijmwerkers en van de leden van hun gezin, aan wie vergunning werd verleend om naar Belgie te komen. Deze als waarborg ge- storte gelden moeten in elk geval gelij-kstaan met een bedrag van 400 francs per persoon; zij geven geen interest. De vreemdelingen zullen in het bezit wor den geste'ld van een bewijs van inschrijving in het vreem-delingenregister. Zij mogen niet eerder in de bevolkingsregisters worden in- ges-chreven dan n-a-d-at zij vijf jaar aan een stuk in Belgie hebben verblijf gehouden. Zij mogen geen winstgevende bezigheden in Bel -gie uitoefenen, zonder daartoe vergunning te hebben -gekre-gen, overeenkomstig de bestaan- de wetten en reglementen betreffende de eco- nomische bodrijvigheid der vreemdelingen in Belgie. Zij kunnen in bepaalde gevallen altijd worden uitgewezen. NIEUWE BEEOFTE VAN EOME AAN LOWDEN. Italie heeft, volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph", de Britsche regeering hernieuwde verzekeringen gegeven, dat het geen mannen meer zal zen- den omj voor de rechtschen van Franco te vechten. Tezelfdertijd heeft het te kennen gegeven, dat het binnenkort hereid zou zijn het terugtrekken van de „vrijwilligers" die zich reeds in iSpanje bevinden te hespreken. Men hoopt, dat het mogelijk zal zijn deze kwestie opnieuw ter sprake te brengen op de eerstvolgende vergadering van de non-inter- ventie-commissie, die in de navolgende week zal worden gehouden. De belofte van Italie was in het bezit van het Britsche kabinet, toen dit Wioensdag vergaderde. Harerzijds heeft de Britsche regeering Italie verzekerd, dat Brittannie voort zal gaan een politiek te voeren, bezield door den geest van vriendschap en wensch tot samenwerking, waarvan het gentlemen's agreement van 2 Januari een uiting was. Voorts werd er daarbij op gewezen, dat Brittannie het grootste gewicht hecht aan het in acht nemen door alle staten van hun verplichtingen om geen ibuitenlandsche ver- sterking van de strijders aan de een of de andere zijde te gedoogen. Brittannie is even eens verlangend te onderzoeken of er een practised plan kan worden opgesteld om de buitenland'ers van weerszijden terug te trek- ken. Slechts in het uiterste geval zou het de kwestie door de non-interventie-commissie aan den Volkenbond widen doen voorleggen. DE NIET-INMENGING. Een Fransch controlevaartuig treedt op. Schepen van de Fransche kustwacht, welke deel uitmaken van de intemationale controle, hebben Zaterdag op zee het vaartuig Sans Pareil gesommeerd doel en bestemming van de reis op te geven. Het antwoord was, dat het schip naar Cerbere ging om meubelen in te nemen. Bij een onderzoek aan boord bleek, dat het vaartuig 25 man naar Spanje vervoer- de. De Sans Pareil werd gepraaid en naar Port Vendres opgebracht, waar de autoriteiten het schip, de bemanning en de 25 vrijwilligers die zeiden Canadeezen te zijn, onder bewaking stelden. Later werd gemeld, dat de vijfentwintig mannen, ciit.' zich aan boord van de Sans Pa reil, die Zaterdagmorgen door de Cerbere is gepraaid, als vrijwilligers naar Spanje be- gaven, bij hum verhoor hebben geweigerd, het doel van hun reis en de omstandigheden waar- ohder deze plaats vond, mede te deelen. Men heeft evenwel kunnen nagaan, welke route de mannen, die uit Noord-Amerika afkomstig zijn, hebbein gevolgd. Voorts is aan het licht gekomen, dat de schipper van de Sans Pareil, Goudel, die de 25 mannen ciandestien ver- voerde, tot de oommunistische partij be- hoorde. DE PAUS HEBSTELD. Zestigduizemd menschen, afkomstig uit alle deelen der wereld, hebben Zondag in den St. Pieter te Rome de plechtige mis hijgewoond, die den Paus de gelegenheid hood om voor het eerst sedert zijn langdurige ziekte weder in het openbaar te verschijnen. Toen de Paus zijn draagstoel best&eg brak een ware storm van toejuidhiingen los en in alle talen werd geroepen: ,,Leve de Paus". De Pontificale mis, die ikardinaal Gramito Pignatelli de Bel- monte opdroeg was voor de duizenden men schen, die in de hasiliek zelf geen plaats had- den kimnen vinden, te volgen door middel van luidsprekers, die op het St. Pietersplein ron- dom de obelisk waren opgesteld. Om half een verscheen de Paus op het middehbalcon der basiliek om voor een menigte van bijna 200.000 personen „urbi et orbi", den zegen, uit te spreken; ma dit gedaan te hebben trok hij zich in zijn appartementen terug, waar een dokter behoudens eenige vermoeidheid niets ahnormaals aan zijn psysiekem toestand con- stateerde. Bij het verlaten van die basiliek kon de Paus bij het zien van het enthousiasme der menigte zijn ontroering niet badwingen en liet hij zijn tranen den vrijen loop, hetgeen grooten in- dru-k maakte. Alle buitenlandsche diplomaten, die bij het Vaticaan zijn geaocrediteerd, be- balve de leden van de Duitsche ambassade, woonden de plechtigheid bij. DE BAMP IN TEXAS. De minister van lamdbouw, Wallace, heeft de resultaten gepubliceerd van het onderzoek, dat was ingesteld naar aanleiding van de ont- ploffdngsramp te New London, waarbjj hon- derden kinderen zijn omgekomen. Dit rapport stelt vast, dat de ramp door ontploffing van gas sen, die zich verspreid hadden over de kelders van het schoolgebouw, waarin de door een motor opgewekte vonk was overgeslagen, was veroorzaakt. Het rapport vermeldt niet of in deze aange- legenheid isprake is van onderaardische gas- toevoer of van een slechte lassching der buizen. Van de 1200 kinderen, die op 18 Maart in de school aamwezig waren, toen het gebouw door een ontploffing vemield werd, waren 287 overgebleven, die in staat waren, gevolg te geven aan den eersten oproep van het school- bestuur om n;a de Paaschvacantie op te komen. HITLEB EN LUDENDOBFF VEBZOEND. Hpt Duitsche Nieuwsbureau publiceert het volgende communique: Ten einde moeilijkheden en misverstanden uit den weg te ruimen hebben rijkskanselier Hitler en Ludendorff een uitgebreid ondierhoud gehad, dat ook tot het .gewenschte resultaat heeft geleid. Ludendorff heeft daarbij naar voren gebracht, hoeveel waardeering hij heeft voor de readende daad van Hitler, die het verdrag van Versailles ongedaan heeft ge- maakt. Hij juichte het vooral toe, dat volk en staat weder weerbaar en meester aan den Rijn zijn. Hij sprak vender over zijn arbeid die ten doei heeft het volk in geestelijk op- zicht een te maken, zoodat het tegen ernstige taken is opgewassen. Rijkskanselier Hitler gaf een uiteenzetting van zijn ervarimgen en zeide zich er over te verheugen, dat het Derde Rijk en zijn weer- macht thans weer in vertrouwelijke verbin- riing met den veldheer uit den wereldoorlog staan, zooals dat eens het geval geweest is met het oude leger en de strrjders van 9 Nov. 1923. DE BBUG OVER DE SCHELDE TE TEMSCHE. Door verscheidene couranten was medege- deeld dat de regeering het plan had opgegeven ©en groote brug voor het verkeer per as te Temsche, over de Schelde, te bouwen. De correspondent der N. R. Crt. te Brassel vemeemt echter, dat dit bericht onjuist is. Nog v66r het einide van het jaar zullen de werken voor deze brug, die ook voor het ver keer ^u^S'Chen Oost-Zeeuwsoh-Vlaamderen aan den esnen kant, Mechelen en Brussel aan den anderen kant, van groot belang worden ge- acht, in aanbesteding worden gegeven. werd getroffen ter hoogte van de waterlijn en strandde. Een der twee aanvallende schepen loste op dat oogenblik een hevig mitrailleur- vuur op het schip, maar geen der 34 opva- renden werd getroffen. De Mar Caspio ligt in gevaarlijke positie en men vreesae, dat hij Dinsdagavond bij boog tij zou zimken. De correspondent van de Petite Gironde te Bayonne heeft den kipitein van het Spaansche steenkolenschip Mar Caspio, dat door twee gewapende treilers van de opstandelingen werd aangevallen geintervievvd. De gezag- voerder deelde den journalist o.a. mede: „Ik was Woensdag uit New-Castle met een lading steenkool voor Le Doncau vertrokken. Vanaf Quessant volgde ik de Fransche kust binnen de Fransche territorials wateren. Dins- dagnacht omstreefcs 2 uur op ongeveer een mijl afstand van Kaap Breton naderden ons twee kleine treilers. De eerste sloot ons den weg naar de kust af. De treiler ontstak plot- seling de vuren, de tweede sloot met gedoofde vuren den weg naar zee af. Ik begreep met schepen uit San Sebastian te maken te heb ben, gaf order S.O.S.-signalen uit te zenden en liet de Mar Caspio op voile kracht stoomen. De achtervolging duurde een half uur. Op dit oogenblik dreigde de Mar Caspio, die sneller liep dan de treilers, te ontsnappen, waarop de bemanning van deze schepen mitrailleur- vuur op de Mar Caspio opende. De geheele bovenbouw van het schip werd met kogels doorzeefd, doch zonder succes, want de be manning was op haar posten in het schip. Vervolgens kwamen de kanonnen in actie; meer dan 20 schoten werden gelost te linker en .te rechterzijde, 4 of 5 keer achter elkaar. Ik stuurde hierop vastbesloten naar de kaap, want voor niets ter wereld wilde ik weer in de gevangenis komen, waar ik twee maan- den heb doorgebracht, liever zou ik mij voor het hoofd schieten. Toen de treilers zagen, dat wij op eenigen afstand van de Adour ver- gingen, zonden zij ons nog een tweetal schoten toe en verwijderden zich. Korten tijd verliet de eerste sloep met vijf man de Mar Caspio en bereikten het land, ge volgd door de tweade. Zoodra het begon te j schemeren, naderde ons de loodsboot van Le Boucau Marie Rosa, en gaf ons den raad de Mar Caspio te verlaten. Het schip werd als verloren beschouwd. Met den dood in het hart moesten we alles verlaten. Ik verwonder mij er sterk over, hoe een dergelijke aanval in de Fransche territorial® wateren moge- ljfk is". Door de zorg van de autoriteiten van Le Boucau is de bemanning van de Mar Caspio in de stad onderdak gebracht. Twee mannen zijn gewond door uitgeblazen stoom, doch niet zoo emstig dat zij van hun kameraden ge- scheiden behoefden te worden. Britsch sohip aangehouden. Zondag werd -het Britsche schip Magdalena, metende 5000 ton, komend van Goulette in Tunis met een lading mineralen, op 20 mijl afstand van Santander aangehouden door oor- logsbodems van de rechtschen. Zes granaten werden op het schip afgevuurd. Nadat de Magdalena zich bekend had ge- maakt, -kon het zijn weg vervolgen en op het oogentoliik ligt het schip in de haven van Bayonne. De samenwerking te Tetoean. Talrijke personen van Britsche en andere nationaliteit, die Dinsdag uit Tanger te Gi braltar zijn aangekomen, hebben mededeelin- gen gedaan over het complot, dat in Tetoean is ontdekt en waarbij omstreeks duizend per sonen betrokken waren. Ben honderd offi- cieren zouden gefusileerd zijn. De meesten hunner maakten deel uit van het luchtleger. De samenzweerders zouden verraden zijn door een Arabischen kok. De opstand had gelijiktijdig te Tetoean, La- rache, Ceuta, en elders moeten uitbreken. GEVONDEN VOOBWEBPEN. De inspeoteur van politic alhier maakt be kend, dat om'trent onderstaande geyond-en vloorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daaracbter vermelde adressen. R,ijwieibelastmgmerk, J. A. Riemens, Ka- zeimestraat 46. Rood tas-chje met inhoud, hondenhalsband, nummerlbord K 10514, toruine regenjas en een paar motorhandsohoenen, bureau van politie. Kindermuts, R. vdn Gremibergen, Noord- stTdrSit 99 Bruine muts, L. M. de Kok, Grenulaan 18. Wollen handschoen, A. Hamelink, Tholens- straat 93. Bruine coJibertjas, van Graefschepe, Oost- kade 23, Sluiskil. Beurs met inhoud, Oh. van Wijek, Dijkstr. 24 j openbaard is. Hoe moeten 8.15 uur een brjzondere uitzending ten behoe- ve van de derde collecte voor de actie Jong Holland snakt naar wenk, uitgaande van de Centrale voor werkloozenizorg. Sprekers zijn op dien avond: Mr. M. Slin- genlberg, minister -van Sociale Zaken; Mr. J. A. de Wilde, minister van Binnenlandsche Za ken; Mr. Dr. A. A. van Rhijn, secretaris- gene- raal van het departement van 'Handel, Nijver- heid en Scheepvaart en van het departement van Landbouw en Visseherij. TWEE LANDBOUWCONSULENTEN IN ZEELAND. Onlangs werd gem-eld, dat de Minister van Lamdlbouiw hesloten had de prac-tis-che en tech- nische diensten bij den landbouw samen te trekken, waard-oor de aparte bed rij fscon su 1 en - ten zouden vervallen. Deze maa-tregel h-e-teekent voor Zeeland, dat de lanldlbouwconsulent Ir. Droogen-dijk direc- teur blijft van de Landibouwwinterscho-ol, dioch zijn taak als consulent zal beperkt worden tot Zuid- en Noord-BevelandIr. Ovinge, de bs- drijfs'consulent, is nu tot lan-dibouwconsulent benoemd en hij krijgt Zeeuwsch-Vlaanderen en de resteerende Zeeuwsche eiland-en te v-erzor- gen. (D. v. N.-Br. Z.) PROV. STOOMBOOTDIENST. iDoor -Ge-d. Staten van Zeeland is met ingang van 1 April a.s. eenvol ontslag verleend aan den heer W. Kuij-pe-r, kl-erk bij- de Prow, stoom- ibootd'iensten op de Weste-rs-chelde te Vlissin- gen, wegens on-geschiktheid voor de verdere waameming van zijn betrekiking. PBOVIN CI ALE BONDS-DAG N. C. J. V. Maandag werd, naar de Midd. Crt. mel-dt, in Britannia te VTis-s-ingen de Bondsdag gehou- -d-en van den krinig Zeeland van het N.-C.J.V. In de m-orgenve rgade ring hi eld de voorzit- ter, de heer K. L. W. van der Maden een openingsrede, waama de secretaris, de heer E. J. de Jomge uit Ierseke, zijn jaarverslag en de penningmeester, de heer C. Duivekot uit Goes, zijn Tokening uitib-racht. De bijeenkomst werd opgevroolijkt door een mon-dharmonica- vereeniging. Des mi-didags was de heer M. C. Valentin, secretaris van het verfbon-d ter vergadering en bield de'ze een i-nleiding over „de C.J.M.V. en de geaneente". Aan deze bijeenkom-st -werd medegowerkt door de zangrvereenigin-g ,,Looft den Heer" van 't Zand, en opgevoerd werd het tooneelstuk ,,Als de poorten o-pengaan". NED. BOND VAN J. V. OP GEBEF. GRONDSLAG. Provinciale Zeeuwsche Bondsdag. Voor -de morgenvergadering was men saam- gekomen in 't bekende gebouw Schuttershof aan de Kreukelmarkt te Goes. De heer J. P. Kdgeler, de voorzitter der af- deeling Zeeland opende deze vergadering met schriftlezin-g en gebed, nadat gezongen waren drie coupletten van het bon-dslied. In zijn openingswoord, dat tot titel droeg: Waardeering", behandelde spr. de waardee ring van haar negatieven kant en van haar positieven kant. Negatieve waardeering, al- dus spr., wor-dt vooral tegenwoordig zoo veel -gevonden. Men becritiseert toestanden en per sonen, dingen en gebeurtenissen en maar al te vaak vindt de critiek weinig goeds en veel verkeerds. Zoo'n waardeering doet geen goed maar breekt af. Daarom wijst spr. op de posi- tieve waardeering, het waardeeren in den goe- den zin der woords. Waardeeren, het op waar- de schatten, is inderdaad een moeilijk werk. Daarom dringt te meer het toestudeeren der beginselen in Gods Woord gegrond. Van het eereli-d, den heer J-anse, was een telegram binnengekomen, waarin hij de afdee- ling een -goede vergadering -toewenschte. Bij het vaststellen der presentielijst bleek ,dat slechts enkel-e vereenigingen afwezig waren. Na lezing der notulen werd het jaarver slag van den secretaris toe-handeld alsmede de begrooting 1937 vastgesteld. Voor de bespreking van het centraal rapport gaven zich verscheidene vrien-den op. De voorzitter -deelde nu mede de uitslag der stemming. Voor primus Bondsbestuurder, secundus Bondsbestuurder en lid van het mo-deramen werden resp. gekozen de heeren J. P. Kdgeler, K. B. bij de Vaate en A. Tissink. De voorzitter schorste nu -de verga-derimg tot 2 uur. Terwijl een heerlij-ke lentezon het Zeeuw sche land bestraalde, spoe-diden de Geref. jon- g-eren uit Zeeland zich naar de Geref. Kerk in Goes. Tegen twee uur was het heele gebouw ge- vuld met jonge men-sohen, Goessenaars, be- woners van Walcheren, Zeeuws-ch-Vlamingen, Schouwenaars, in gewoon colbert of in fleu- rige Zeeuwsche kleederdracht, een bonte men- geling maar -desondanks een vein geest in hun staande zingen van -het Lutherlied, waarmee de voorzitter de vergadering heropende. De weleerw. heer Ds. J. M. Mulder van Haamstede, hield nu zijn rede: „De jongelin-g en zijn Bij-bel". iSpr. wil direct komen tot de kern der zaak: Gelooven wij dat Jezus is de Christus, de Zoon des leveniden Gods? Hij behandelt de heerlij-k- hei-d van -dden Bij-bel, waarin de Christus ge- wij nu met den SUIKER RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUIKER. RUBBER. KOFFIE, CACAO. KATOEH. ALLE GRANEN ENZ IER BEURZE VAN LONGER LIVERPOOL NEW YORK. CHICAGO WINNIPEG. ENZ DAM 2a Tatafooa Na 30012.3101! AMSTERDAM^. Bwn Nk 2. Talk 20012 - INa»r.i .ili.w CARLOS AMSTERDAM Agent L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) De gevechten op -de Spaansche krijgsvelden zijn van geen beteekenis geweest, de laatste dagen. Melding wordt gemaakt van gevechten om en bij den weg naar Aragon ten N.O. van Guadalajara waarbij de regeeringstroepen in den aanval waren. Een verandering in de posities is echter niet ingetreden. In den sector Bozo Blanco (piyivincie Cor doba) duren de gevechten voort. Uit beide kampen wordt melding gemaakt van over- winningen, terwijl beide partijen de berichten van de tegenpartij tegens-praken. De mini-steries van luchtvaart en marine te Valencia deelen mede, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de havenwerken en de militaire gebouwen van Ibiza gebomibardeerd zijn door escaders van de luchtmacht der regeering. Tegel-ijkertij-d werden de verster- kingen, de basis voor watervliegtuigen en het raaiostation op Majorca door oorlogsbodems van -de regeering beschoten. Spaansch regeeringsschip beschoten. Maandagnacht tegen 2 uur is de Spaansche vraohtboot Mar Caspio, komende uit New- Castle, met een lading van 2000 ton steenkool aan boord, in de Fransche territoriale wateren aangevallen door de twee oorlogsschepen van de Spaansche opstandelingen, die vijftien gra naten op het schip afvuurden. De Mar Caspio Portemonnaie met inhoud, H. Heersem-a, Scheldekade 46. Parkiet, B. van Dijike, Grenulaan 14a. Portemonnaie met i-nhoud, D. J. Meijer, D.- Vissers-traat 123. Motorhandschoen, J. van der Peijl, School- plein 2. Tarn konijn, J. de Ru-ij-ter,-Kazemes-traat 44. Portemonnaie met 'ittboud, J. Laurens, Axei- schestraat 105. Bruine muts, A. van Aalst, Dahliastraat 8. Kin-derportemonnaie met inhoud, W. Moer- man, Noordstraat 95. Vrachtauto-achterbord, M. Kaijser. Hoo- gendijk 4. iRozenkrans, A. D. 't Gilde, le De Feijter- straat 37. Gele portemonnaie, L. van Kerkvoorde, Tho- lensstraat 106. -Glacd heerenhands-choen, H. de Koeijer, Baandijk 7a. -Bl-auwe stof voor scho-rten, A. de Bruijn, Ka- zemestraat 4. Vulpotlood, Solleveljd, Nieuwstraat 9. BEKRONINGEN. Op de tentoonsfelding van konijnen en hoen- ders, die gedurende de Paaschd-agen te Oost- en West-iSoutourg gehouden is, werden o.a. de volgen-de prijeen toegekend in de afdeeiling ko nijnen A-an na te noemen inwoners van Hoek: J. Hamelink 1 tiweede prijs; P. de Jonge 1 twee- de, F. Dieleman 1 tw-eede, Jac. Dra-bbe 1 twee- de, D. W. P. Kaijser 2 eerste, J. A. Deij 1 tweede, H. Otterloo 2 eere en 1 eerste; C. J. Pr-ovoost uit Axel verwierf 1 eere en 1 eerste prijs. CENTRALE VOOR WEBKLOOZENZOBG. De Nederlands-che Christelijke radio-ver eeniiging houdt heden (Woensdag) avond om Bijbel omgaanHet moet veel meer zijn. ,,Spreek Heere, want Uw knecht hoort!" Geen andere houding past ons dan de bede uit den Catechismus: Regeer ons -door U woord en geest, opdat wij ons hoe danger hoe meer U on-derwerpen. Als mi-ddelen om de -Schrift te verstaan noemt spr. naast het luisteren naar God en een leven -des gebeds ook het persoonlijk Schriftonderzoek en de arbeid der jeugdver- ■eenigingen. Spr. noemt een vijftal vruohten op van een leven bij de Schrift en dringt er op aan om de banier van het woord van God hoog te houden. Met gespannen aandaoht werd deze mooie rede aangehoord. De o-pwekkende rede werd uitgesproken door Ds. J. C. Hagen van Zwijndrec-ht. Spr. s-prak over: ,,E©nheid". Eerst wees hij op de velerlei verdeeldheid op kerkelijk, poli tick, sociaal terrein. Is er nog wel van edn- neid sprake? Tenslotte wijst spr. op de eenheid van Jeru- zalem, welks muren gebouwd zullen worden. Het nieuwe menschelijke geslacht door God gewerkt in de wereld. Na het uitspreken van zijn rede eindigde Ds. Hagen deze vergadering met dankgebed. De Zeeuwsche Bondsdag kan weer op-ge- teekend worden in het historieboek maar niet licht zal zij een plaats vinden in het vergeet- boek. VLISSINGEN. Door een Engelsche firma zijn de noodige maatregelen getroffen om in het a.s. naj-aar d-en aarw-oer van melasse, afkomstig van Cuba, over Vl-issingen te leiden. Deze aanvoer zal door middel van een geregelden di-enst op VIis- singen gesohieden, van waar uit de verzendin- gen voor het vastelan-d van Europa zullen wor den v-erizorgd. Aan de Kon. Maatschappij „De Schelde" is door de N.V. Haven van Vlissln- gen" reeds opd-racht verstrekt voor den bo-uw van twee tanks van 3000 kufb. M. inhoud, in verband met d-ezen aanvoer te plaatsen aan de wes-tzijde van de buitenhav-en. DE DUBBELE MOOBD TE VLISSINGEN. -Het aantal mede-deelingen, dat bij de politie te VI is singe n blijft binnenkomen is legio. Er komen stapels bri-even en telefonische aan-wrj- zingen en men staat ook steeds in telefonische verbinding met de groote steden en met het bui-tenland. Eenige dagen geleden kree-g men de aanwijzdng, dat tiwee mannen, die daar ter steds bij de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" voor een Rotterdams-chen aannamer hetaben ge werkt, bij den m-oord betrokken zouden zijn. Bij- onderzoek te Rotterdam bleek, dat zij te Utrecht wonen, waar zij Zaterdag zijn ge- arresteerd. Zij hadden voor den mach-t van 3 op 4 Maart echter ten k-loppend alibi, daar hun mededeeling, dat zij den geheelen nach-t in hun kosthuis- te Vlissingen hebben vertoefd, •juist is getoleken. Op telefonische intructde van den commissa- ris van politie te Vlissingen zijn de mannen te Utrecht in vrijheid gesteld. EEN N. S. B. PBOPAGANDATOCHT NAAR ZEELAND. Maandag heeft de N. S. B. een propaganda tocht naar Zeeland ondernomen, waaraan, o.a. Ir. Mussert, de al-gemeene leider deelnam. Aanvankelijk zou men te edn uur te Mid- delburg aankomen, -doch de voor den auto- tocht rij-dende auto van de Rijksv-eldwacht pas- seerde precies te -half twee de stationsbrug, gevolgd eerst door tien motorwielrij-ders, van wie enkele met duo-rijders of rij-dsters, en daarna 119 personenauto's en 45 autobussen. Even te voren was -een auto met luidsprekers- toestel er op aangekomen, vanuit welke het welkom werd toegeroepen. Deze auto stond aan het begin van de Stationsstraat, waar ook enkele Mididelburg N. S, B.-ers te samen waren gekomen. De ibussen parkeerden op de Loskade, de auto's op den Dam. Bijna al deze voertuigen waren beplakt met papieren, of behangen met vlaggen en -doeken, alle bedoelendie het pro paganda maken voor het fas-cisme en -het dictatorschap. Van uit enkele -klonken uitroepen en ,,hou zee". Toen de -honderden -deelnemers zich door d-e stad verspreidden om -den inwendigen mensch te versterken traden verschillen-de hunner vrij provoceeren-d op doch er was aanvankelijk al heel weinig -belangstelling voor deze betoo- ging, toen er w-at m-eer mensdhen bij een waren werd hier en daar -gelukkig alleen met den mond geantwoord op de uitdagende uit roepen en -de wij-ze van doen van de betoogers. Tegen flrie uur werd door een -deel der stad en daarna naar Vlissingen gereden. Naar wij vernemen was de belangstelling- daar grooter. Toen een betooging was -gehouden bij het stan-dbeeld van Michiel Adrz. de Ruijter en Ir. Mussert er een krans had neergelegd, waarvoor -de politie -de omgeving had afgezet, was er op het Bellamypark bij de auto's zoo veel publiek samen gekomen, dat de Commis- s-aris van politie meen-de Ir. Mussert naar zijn auto te moeten begeleiden -door -de menschen been. Daarbij wilde een man zich niet op last van den Commissaris uit de volksmenigte ver- wij-deren en ontstond een opstootje, waarbij een -den kapitein van de marechaussee, die in civi-el was, een klap in het gezicht gaf. De commissaris en de kapitein hebben dien man toen gearresteend. Andere personen ver- zetten zich daar aanvankelijk tegen en was de Commissaris verplicht zijn stok te gebruiken en een einde aan dit verzet te maken. Intus- sohen was eerst bedoelde verzetpleger door andere politiemannen overgenomen en naar het politiebureau o-vergebracht. Een en ander had grooten onrust op het Bellamypark doen ontstaan met als gevolg nog enkele arresta- ties. Alle aangehouden personen zijn door den Commissaris van politie verhoord en daarna weder heen gezonden. Van Vlissingen vertrok de stoet der N. S. B.-ers naar -Domburg, waar de heer Ir. Mussert in den tuin van het hotel „Schutters- hof" een toespraak hield. Het was on-dertusschen te laat geworden om het verder deel van het programma uit te voeren en te Goes den stoet te ontbinden, zoo dat van af -Domburg de deelnemers huiswaarts vertrokken. BUBGEMEESTEB VAN ZUIJEN HEEFT ONTSLAG A,ANCrEVRAAGD. De heer Van Zuijen, burgemeester der ge- meen-te Breskens, heeft in d-e j.l. Zaterdag ge houden raadszit-ting -meegedeeld, dat hij dien morgen aan H.M. de K-omingin een ontslag- aan-vraag als iburgemeester der gemeente tegen .26 April a.s. heeft ingezon-den. In ver band met de grootsche hul-de die hem bij zijn jubiieum is ten deel gevallen, hoopt hij, dat het afs-cheid -een kalm en rustig verloop zal heblben. De heer Van Zuijen werd in 1911 als burgemeester benoemd. MOORDAANSLAG EN POGING TOT ZELFMOOBD TE SELZAETE. J.l. Maandag was als heipster in het cafe van den heer J. Oostdijk-van den Acker te Seizaete werkizaam zekere vrouiw M. de J.. ge(bo-ren te Zuiddorpe, gehuiwd met C. S., doch van d-ezen gescheiden levende. Zij had in den iaatsten tij-d domicilie in Ter Neuzen. In den ivoormiddag kiwam in dit cafe B. de W., een persoon met wien, naar men wil, de vrouiw eenigen tijd betrekkingen heeft onderhoud-en. Volgens verklarlng der vrouw is deze zonder ie-ts tegen haar te zeggen weggegaan, doch kort daarop kiwam- hij weer in het cafd terug, liep op d-e in het Ibuffet staande vrouw toe en loste op haar twee revo-lversehoten, waar van het eene mis-tte en bij het andere de vrouw onder den rechterschouder getroffen werd, waarbij de kogel de long doorboorde. De W. heeft in zijn woning het wapen op ziehzelf gericht en schoot zich door het hoofd. Een en ander verwekte in het op dat tijdistip nogal bezochte cafe een groote opsehudding. -Door de Belgische gendarmen werd terstond een onderzoek ingesteld. Nadat de vrouw

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2