Ter Neuzensche Courant Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek Wosnsdag 24 Maart 1937 No. 9584 DERDE BLAD TER NEUZEN, 24 MAART 1937. RECHTSZAKEN. DE DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK (L.) De reis van Hr. Ms. „Hertog-Hendrikn. VECHTPARTIJ OP DE BOSCHFONTEIN. D. H. ROODHUYZEN 8. Co. n.v. MAKELAARS iA VAN ONGEVAL. Bij het meren in de sluis alhier kreeg een der opvarenden van het Duitsche s.s. ,,Arnis" een stuk ijzer van den bolder tegen zijn boven- ann. Met een schouderfractuur is ibij naar het ziekenhuis alhier overgebraoht. De ,,Amis", die voor Gent bestemd is, heeft de reia voortgezet. DE DUBBELE MOOBD HE VLISSINGEN. In verband met den in den nacht van 3 op 4 Maart j.l. igepleegden moord op het echtpaar L. in het cafe Keersiuis te Vlissingen verzoekt de commissaris van politie te Vlissingen op- sporing en inbeslagneming van het vermoede- lijk ontvreemde ijzeren geldldstje, groot on- geveer 25 bij 15 centimeter, waarin zich moe- ten hebben bevonden twee obligation, ieder groot 100 francs van de stad Antwerpen 1887, serie 40444 nummer 12 en aerie 40446 nummer 16, verder twee obligaties ieder groot 250 francs van het Verbond der samenwerkende vennootschappen voor oorlogsschade (z.g. verwoeste gebieden obligaties) Belgie 1921, serie 006302 nummer 20 en serie 006302 num mer 17, verder een vervallen Lotisicolot en ten slotte 1/20 lot van de 474e Staatsloterij. In verband met den moord vestigt de com missaris van politie de aandacht op twee mannen, die in den avond van 3 Maart j.l. een cafe te Vlissingen hebben bezocht, dat op on- geveer 10 minuten afstapd van het cafe van L. is gelegen en welke mannen van den moord zouden kunnen worden verdacht. De eerste is 28 a 30 jaar oud, ongeveer 1.80 meter lang, slank postuur, mager gelaat, groote scherpe neus, blauwe oogen, bleeke ge- laatskleur, lichtblond achterover gekamd haai met diepe insnijdingen op het voorhoofd, mooie witte gave tanden. Hij had een litteeken loo-, pend van de onderzijde fan de linkerwang tot den hals en was gekleed met een blauwe over- jas, een soort duffel, gr.ij.ze fietspet, donker gestreepte fantasiebroek, zwarte schoenen, wit overhemd met wit slap fooord, doch zonder das. De tweede was ongeveer 32 jaar oud, 1.65 meter lang, gezet postuur, bol blozend gelaat, dikke neus, lichtblond haar, achterover- gekamd, grove dikke handen, gekleed met grijze overjas, lichtgrijze fietspet en donker costuum. Beiden droegen zwarte lakschoenen. Aan alle hoofden van politie is verzocht te doen nagaan, of in hun gemeente mannen voorkomen, die aan dit signaJement beant- woorden en die tot het plegen van een derge- lijik feit in staat kunnen worden geacht. In dit geval wordt verzocht te doen nagaan, of die personen in den nacht van 3 op 4 Maart te Vlissingen zijn geweest of althans elders dan ithuis. Voorts is aan klinieken en ziekenhuizen verzocht een onderzoek in te stellen of er na 3/4 Maart een man is opgenomen of behan- deld, die vermoedelijk een snijverwonding aan de binnenzijde der rechterhand had, althans verwondingen aan een der handen. Men vestigt nogmaals de aandacht op de uitgeloofde belooning van 500. De commissaris van politie verzoekt drin- gend, evenbueele berichten aan zijn bureau te Vlissingen te doen toekomen. HOOGEB BEROEP. iDoor den Offioier van Justitie te Middel- burg is hooger beroep Xangeteekend tegen het vomniis dier Rechttoank van 19 Maart 1.1. waarbij P. G. L,, secretaris van den Bijz. Vrij- williige Lanidsiborm, afdesling Zee land, wonen- 'die te Vlissingen is veroordeeld tot 8 maanden gevangemissitrafmet afitrek van de praven- tieve hechitemis, wegens valschheid in geschift, het voontgeizet misdrijf van valschheid in ge- schriifit en het opzettelijk gelbruik maken van iten valsch geschrift als ware het echt en on- veirvalscht, terwijl uit dat gebruik eenig na- deel kan omtstaan. De rechtbank te Maastricht behandelde Maandag de strafzaak tegen de 64-jarige Maria Clara van Helden, van Belgische natio- naliteit, afkomstig uit Merkelbeek, verdacht van moord op den 73-jarigen M. A. F. Buij- ser,s en diens schoonzuster, gepleegd in den ochtend van 22 November van het vorige jaar. Het O. M. achtte het ten laste geelgde wet- tig en overtuigend ibewezen, daar de bekente- nis van de verdachte door de materieele toe- vindingen worden aangevuld en eischte ver- dachlte's veroordeeling tot een gevangenis- straf van 15 jaar wegens doodslag, tweemaal gepleegd. De verdediger van de verdachte, Mr. van de Kroon uit Heerlen, heeft vervolgens vrij- spraak gevraagd. OVERVAL TE LEUSDEN. Dinsdagnacht omstreeks 12 uur is onder de gemeente Leusden in de buurtschap 't Heet- veld een overval gepleegd op een 80-jarigen grijsaard, den landbouwer A. Druif, die met een huishoudster en een knecht een groote, alleenstaande boerderij bewoont. Op het mid- dOTiachtelijke uur werd hij gewekt door ge- stomimel in de huiskamer. De oude man, die in de bedstede lag, zag dat een inbreker bezig was het kabinet open te breken. Toen de indringer zich ontdekt zag, kwam hij op den ouden man af en sloeg hc-m eenige malen op het hoofd met een zwaar stuk gedraaid staaldraad. Op het hulpgeroep kwamen de huishoud ster en de knecht aanloopen. Zij waren ech- ter te laat, want de inbreker was ij lings op den loop gegaan. Wei vonden zij het stuk staaldraad, waarmede gestagen was, en een groote, langwerpige zaklantaam, terwijl op de deel nog een kleine city-bag met een com- pleet stel inbrekerswerktuigen werd gevon- den. De deur stond nog open. Het schijnt, dat de inbreker op zij binnengekomeri is en via den koeienstal, waarboven de knecht sliep in de huiskamer is geikomen. Spoedig was de commandant der mare- chausseekazeme te Leusden, opperwacht- meester Schoenmaker, met zijn mannen op de plaats van den overval aanwezig. In den loop van den nacht en den vroegen morgen verschenen ook nog de burgemeester van Leusden, mr. J. K. H. de Beaufort, de officier van justitie te Utrecht, jhr. mr. Twiss J. E. W. Quarles van Ufford, en de districtscom- mandant der marechaussee te Amsterdam, kapitein van Zuylen. Er werd gebruik ge- maalct van de medewerking van een politie- hond en reeds in de morgenuren werd door de marechaussee aangehouden een vroegere knecht van den landbouwer, die thans te Soest woonachtig is. Na confrontatie en proeven met den politiehond achtte men het evenwel anwaarschijnlijk, dat men den dader had ge- arresteerd. Hij blijft evenwel nog in arrest. De toestand van den krassen grijsaard is, zijn hoogen leeftijd in aanmerking genomen, goed. DRAMA TE Til.BURG Sinds het einde der vorige maand worden te Tilburg vermist een vrouw met twee kin- deren van twee en vijf jaar. Maandagmiddag werd in de Piushaven het lijkje van het jongetje gevonden, dat aanvan- kelijk niet geidentificeerd kon worden. Het lijkje moet reeds verscheidene dagen in het water hebben gelegen. Later is gebleken, dat men hier te doen heeft met het lichaam van een der vermiste kinderen. Daar het vermoe- den is gerezen, dat ook de vrouw en het an- dere kind te water zijn geraakt, is den ge- heelen dag de haven afgedregd. Er werd echter niets gevonden. LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT. Twee officieren licht gewond,. Dinsdagochtend om elf uur is het leger- vliegtuig D 597, komende van Soesterberg, bij het landen op het vliegterrein nabij Hars- kamp in een dennenbosch terecht gekomen en totaal vemield. De inzittenden, de officieren Goedjee en Schepers, werden uit het toestel geslingerd, doch kregen slechts lichte verwondingen. Nadat dokter Beumer uit Otterloo him de eerste geneeskundige hulp had verleend, zijn zij naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. FRAUDE BIJ HET ARNHEMSCH ZIEKEN HUIS VERPLEGIN GSFONDS. Bij het Anrhemsche ziekenhuis-verplegings- fonds is fraude ontdekt, in verband waarmede de administrateur dier instelling en 'n kan- toorbediende zijn geschorst. De administrateur inde gelden van onder- steunden, die langer dan zes weken ziekenhuis- verpleging hadden genoten. E)en gedeelte van VII. 18 Februari. De dag van aankomst te Athene. Zooals steeds gebeurt v6or we een haven binnen loopen, moet alles gepoetst en opgeknapt worden. Het ziet er weer O.K. uit. Het weer is totaal veranderd. Wind is er bijna niet meer. 's Morgens worden er schiet- oefeningen gehouden op de gierschijf. Het is een schijf van 1% meter hoog, die men los in zee laat drijven, zoddat er niet erg veel trefkans is. Toch komt de schijf als een zeef binnen boord. Verdere bijzonderheden zijn er dien dag niet meer. 19 Februari. Alle komen opgewekt aan dek. Vandaag zullen we de stad zien van Sokrates Diogenes en meer van die geleerde bollen. Maar vooral de stad, waar in 1896 voor het eerst de Olympisehe Spelen gehou den werden. Het is jammer dat het zulk slecht weer is. Maar we laten ons door niets be'invloedem Om 9 uur worden de 21 saluut- schoten gelost. Nadat de loods aan boord ge komen is, stoomen we de haven van Pyreus binnen. Het duurt nog al een poos voor dat we geankerd liggen, want het is erg druk in de haven. Goed 10 uur ligt het schip ge- meerd. We liggen 50 meter van de kade, zoodat we met de sloep naar den wal moeten. Den eersten dag hebben we de wacht, maar erg is het niet, want het is toch slecht weer. We gaan maar vroeg slapen, want morgen wacht ons een drukke dag. 20 Februari. 's Morgens is het tamelijk donker weer. Als dat maar niet mis loopt. Om 11.30 is het ,,vast werken" of einde der werkzaamheden. Het is gelukkig mooi weer gieworden. Om 3 uur gaan we de wal op. Om in de stad Athene te komen, moet men van Pireus met den trein. Het duurt 20 min. Het laatste stukje van den tocht duiken we als een mol in den grond. Om in de stad te komen moeten we de trappen op en komen dan in het centrum van de nieuwe stad. We hadden ons veel voorgesteld van Athene en onze verwachtingen worden nog overtroffen. En dat wil wat zeggen. De stad heeft mooie breede straten met een geweldig druk verkeer. Wat is dat een verschil met Istanboel. Set is een door en door nette stad. Niet alleen de breede hoofdstraten zijn goed onderhouden, maar ook de kleinere straten mogen gezien worden. We gaan's avonds naar de bioscoop. De mooie film van Florence Nightingale wordt vertoond. Het interieur en het exterieur van het gebouw hoeven niet onder te doen voor de modiste en modernste Westersche bioscoop. Van buiten af is het net een wolkenkrabber, die met neonlicht schitterend ge'illumineerd is. We betalen 15 drachmen of 25 ct. en komen op het tweede balkon te zitten. Het is in een woord „af". Na de filmvoorstelling hebben we wel een eenigszins leeg gevoel in onze maag. Geen nood. Vlak -bij de bioscoop is een groote lunchroom, waar men van alles kan krijigen, als men maar betaalt. De ge- bakjes zijn, ofschoon nog al zoet, net als in Holland. Dat was in Istanboel niet het ge val, want daar was alles erg onsmakelijk. Om half tien zoeken we het station weer op. Pireus, de plaats, waar ons schip ligt, is niet zoo zindelijk, als Athene. Maar het is in het algemeen in alle havenplaatsen niet erg zin delijk. 21 Februari. We hebben al vroeg kerk- dienst aan boord. Er wordt door den dominee een plan gemaakt om 's middags een flinken toc.ht te maken, We houden ons dus 's mor gens nog een beetje kalm om 's middags fit te zijn. Om 1 uur gaan we van boord. Het eerste gedeelte gaan we met den trein, maar voor de rest zullen we alles te voet doen. In een van de plaatsjes tusschen Pireus en Athene stappen we uit. Het eerste punt van de tocht is een opgegraven Grieksch kerkhof. Geen mooi begin zult u denken, maar dat valt best mee. Temeer daar de dood bij' de oude Grieken niet als iets afschrikwekkends werd voorgesteld,, maar imeestal in de ge- daante van ikrachtige dieren, zooals bijvoor- beeld de stier. Met nieuwe ,,wij.sheid" ibeladen verlaten we den Grieksohen doodenakker. Het volgende punt is de tempel van Theseus. Het is de tempel, waarvan nog het meeste over gebleven is. Bijna alle pilaren en bogen zijn nog in tact gebleven. De opgravingen wor den natuurlijk weer door de Amerikanen ver- richt! Na dezen tempel gaan we den berg Akropolis op, waarop het Pantheon staat. Aan die gelden is door hem achtergehouden. Hoe groot't bedrag is, dat door den administrateur in een tijdsverloop van drie tot vier jaar werd verduisterd, is nog niet bekend. DOOR BOOM GETROFFEN EN OMGEItOMEN. De landbouwer A. van Lankveld, die eenige dagen geleden bij het rooien van boomen in het gehucht Berkhoek, onder Boekel, door een vallenden boom werd getroffen, is overleden. Lankveld, die 35 jaar oud was, was onge- huwd. DE GLAZENWASSCHERSINBRAKEN TE ROTTERDAM. De bijna legendarisch geworden glazen- wasscherszaak te Rotterdam, waarbij een aantal buitengewoon brutale ihbraken aan het licht gekomen zijn, Iblijkt nog niet in haar geheel afgewikkeld te zijn. Telkens komen er bij het voortgezette onderzoek weer nieuwe feiten naar voren, telkens worden weer nieuwe arrestaties gedaan en hoewel thans de inbraak in de kantoren van de HollandAmerika Lijn, die in Augustus 1936 is gepleegd, is opgehel- derd, wordt het onderzoek nog steeds niet stopgezet. Men ging op het hoofdbureau steeds meer inbraken in groote panden met de glazenwasscherscombinatie in verband brengen en zoo is thans ook komen vast te staan, dat dezelfde personen ook schuldig zijn aan de inbraken, gepleegd in den nacht van 27 op 28 October 1935 in het Rregentessehuis (het Rotterdamsch administratiekantoor) waar ongeveer f 4500 buitgemaakt werd en op 24 Januari 1934 bij een firma aan de Ael- brechtskade te Roterdam, waar om en bij de f 2600 gestolen werd. Het onderzoek wordt met kracht voortge zet, daar de politie overtuigd is, dat er nog meer inbraken aan het licht zullen kunnen worden gebracht. VERWOEDE VECHTPARTIJ TE BERGHEM. Het dorpje Berghem bij Oss is Zaterdag- avond het tooneel geweest van een emstig geval van verzet tegen de politie, tengevolge waarvan verscheidene rake klappen met den klewang moesten worden ui'tgedeeld en twee belhamels werden gewond. Zaterdagavond om acht uur bevonden zich verscheidene bewoners van Berghem in het caf6 De Lindeboom, van wie velen onder den invloed van sterken drank verkeerden. Om streeks dit tijdstip wilde de arbeider Th., die in zwaar bescbonken toestand verkeerde en in het cafe aan het ruziemaken was geweest, in gezelschap van C. het cafe verlaten. Th. stapte op zijn fiets, doch hij slingerde zoo ver- vaarlijik over den weg, dat rijksveldwachter Parlevliet, die zich ter plaatse bevond, het voor 's mans eigen veiligheid en voor de vei- ligheid van het verkeer, geraden achtte, den beschonkene ter ontnuchtering te arresteeren. Th. verzette zich echter zoodanig tegen zijn arrestatie, dat de rijksveldwachter de hulp inriap van C. Deze laatste, die wel gedron- ken had, doch zich niet te buiten had gegaan aan alcohol, verklaarde zich onmiddellijk be- reid de behulpzame hand te bieden. De ar- restant bleef zich evenwel hevig verzetten. De beide mannen slaagden er niettemin in, den beschonkene naar het raadhuis te bren gen, doch toen men in de smalle donkere gang was gekomen, die naar het arrestantenlokaal leidt, verand.a rde de situatie en koos de helper C. de partij van Th. Op het moment, dat de politieman de deur van het arrestanitenlokaal wilde ontsluiten, grepen zij gezamenlijik den veldwachter beet en duwden hem met kracht tegen den muur. Vervolgens trachtten zij, hem te ontwapenen en grepen hem bij de keel. Inmiddels was het jongste zoontje van Parlevliet op het tumult van de vechtenden komen toeloopen en de knaap had de tegen- woordigheid van geest onmiddellijk het elec- trische licht aan te draaien. Toen kon de politieman, die voor geen gerucht vervaard is de situatie overzien. Met groote krachtsin- spanning slaagde hij er in zijn ibelagers van zich af te werpen, zijn klewang, dien hij bij zich droeg, te trekken en daarmede zijn aan- vallers van zich af te houden. Bij het ge- vecht, dat hierop ontstond, liepen Th. en C. stevige klappen met den klewang op. Intusschen had het zoontje van den veld wachter zijn ouderen broer, die met verlof van militairen diensit thjuis was, gewaarschuwd, dat hun vader in gevaar verkeerde. Onmiddel- l(jk spoedde zich de milicien-korporaal H. Parlevliet naar het raadhuis. Toen hij daar aankwam, «hadden de twee mannen kans ge zien, in een oogenblik, dat de veldwachter zich eenigszins van de vechtpartij te herstel- len, de plaat te poetsen. De soldaat zette een achtervolging in en na een wilde jachlt door elke plaats hier is zoo wat een legende ver- bonden. Vanaf de Akropolis heeft men het mooiste panorama over de stad Athene, dat men zich denken kan. Nadat we den berg afgedaald zijn, komen we in de burnt van het stadion. Het staddon ligt in een schitterende omgeving, n.l. in de buitenwijken van Athene waar 's Zondags alle stadslui heen trekken. Om 6.30 zijn we weer aan het station. Nog een half uurtje en we zijn aan boord. U be- grijpt, dat er 's avonds door de tochbgangers flink gegeten wordt. Het valt ook niet mee van 12 uur 's middags tot 7 uur 's avonds. Maar we hebben een schittereniden dag gehad en dat is het voornaamste. 22 Februari Vandaag wordt er door twee divisies een tocht gemaakt die zoo wat het zelfde is als g'isteren. Maar het is nog even interessant, want van zulke dingen krijgt men niet gauw genoeg. Terwijl wij den tocht maken, wordt er's morgens kolen geladen, en wanneer we weer tenug aan boord komen, is het ergste al achter den rug. Er moet alleen nog schoonsehip gemaakt worden. We gaan weer vroeg naar kooi dan kunnen we eens lekker uitrusten. 23 Februari. Het is de laatste dag dat we den wal op kunnen. Morgen vertrekken we n.l. om 12 uur naar zee. De laatste smetten van het kolenladen worden weggenomen zoo dat het schip er piekfijn uitziet. Tevens wordt begonnen om de schuit buiten iboord te tjetten of te verven. We krijgen dus een ,,schoon baadje". Er komen weer veel be- zoekers aan boord, zoodat de motorsloep on- ophoudelijk van boord naar den wal vaart Elken morgen wanneer vlaggeparade gemaakt wordt is er veel belangstelling aan de kade 's Avonds wordt er aan dek een filmvoorstel ling gegeven als afscheidsavond voor de Hol- landsche kolonie. Tevens wordt er om 7.30 door tamboer en pijpers en het muziekkorps een uitgebreide taptoe geblazen. Zoowel het halfdek als de kade is zwart van het volk. Om half negen is de taptoe klaar en aange- zien het nu toch te laat is om nog naar den wal te gaan, zal ik maar in mijn kooi duiken. Morgenavond worden we misschien weer in i slaap gewiegd, 24 Februari. De dag van vertrek uit het mooie Athene. Traditiegetrouw regent het het dorp slaagde hij er in, C. te grijpen. Thans ontstond een verwoede vechtpartij tusschen Parlevliet Jr. en C., waarbij rake klappen werden uitgedeeld. Hierbij liep de soldaat ver wondingen aan oog en gelaat op. Parlevliet Jr. zag echter kans, zijn tegenstander te overmannen, en met behulp van zijn vader brachlt hij C. weer naar het arrestantenlokaal. Zoowel C. als de veldwachter en zijn zoon waren zoodanig gewond, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was, C. bleek ernstig te zijn gewond aan het hoofd, terwijl Parlevliet Jr. lebsei aan oog, hoofd en handen had opge- loopen. De veldwachter was eveneens deeriijk toegetakeld aan hoofd en hals. De vechters- bazen hadden hem de nestels van zijn uniform gerukt. Dr. Verbeek uit Oss verscheen spoe dig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp. Ook een wijkverpleegster moesit te hulp worden geroepen. C. is- opgesloten en door den burgemeester aan een verhoor onderworpen. Hij zal ter be- schikking van de justitie worden gesteld. Later is ook Th. aangehouden. Zondagmiddag is het tot een bloedige vechtpartij gekomen tusschen leden der be- manning van het Nederlandsche stoomschip „Boschfontein'', welk schip gemeerd was aan de Soheldekade te Antwerpen. Zekere R. S., die dronken aan boord kwam, v'erwondde het lid van de bemanning Ph. B. levensgevaarlijk door hem met een seheermes een diepe snede in de zijde toe te brengen. Een ander lid der bemanning, de 34-jarige D., werd ernstig aan de rechterhand gewond. De dader is door de politie gearresteerd. De twee gewonden zijn naar een ziekenhuis overgebracht. De toestand van B. is emstig. De ,,Boschfontein" is met enkele uren ver- traging vertrokken. EEN VEERBOOT OMGESLAGEN. Uit Foesan wordt gemeldt, dat een te zwaar beladen veerboot, die aan de waterpolitie wilde ontkomen, haar passagiers aan land wilde zetten bij een vuurtoren te Reisoei in Zuid-Korea. Doordat de passagiers naar den kant op- drongen sloeg het vaartuig om. Tien men- schen zijn verdronken, terwijl veertien opva renden vermist worden. DORPSBRAND. Het dorp Boldo in Moldavie is door een hevigen brand geteisterd. Meer dan twee- honderd huizen werden een prooi der vlam- men. Vele kinderen zijn bij den brand om het leven gekomen. De brand in Boldo, zoo meldt een nader be- richt, heeft den omvang van een ramp aange- nomen. Het dorp telde driehonderd huizen, waarvan de meesten in vlammen zijn opge- gaan. De brandweer uit de omliggende plaatsen, bijgestaan door militairen, was niet in staat het vuur meester te worden en men beperkte zich ertoe te verhinderen, dat de nog niet aangetaste huizen worden aangegrepen. Een onbeschrijfelijke paniek heeft zich van de be- volking meester gemaakt. Veel vee is in de vlammen omgekomen. Vragen, deze rubriek betreffende, kimnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoor^ insluiten en blad vermelden. OORZAKEN VAN SLECHTE BROED- RESULTATEN. iSlechte broedresultaten kunnen1 in hoofd- zaak door twee oonzaken ontstaan, ze kunnen n,.l. een gevolg zijn van onjuisite samenstelling of behanidehnig der foktoomen en van onjuiste werking deir broedmachines. Als de foktoom niet pullorumvrij is. ster- vian vele kiemen reeds in de edentn af. Als de voeding van1 den foktoom niet in orde was, krijgt men hetizelfde. Foktoomvoer mioet veel vitamiinien en minieiralen1 bevatten, vooral vita- mine A, D en E. Verder schijnt dlermeel in fokitoomvoer als lediwitbrion geen goede resulta- ten te geven, althans lang nieit zoo goed als melk-eiwit. Zelfs vischmeel moet heit daar- ti^gen1 afleggen. Zeer veel mislukkingen tijdeais het braeden ontstaan pas in de laatstie dagen. Dit is wel het meest onaangename als men ziet hoe de kuikems geheel ontwikkelid niet uit de eiaren kimnen komen. Men noemt dit: „dood in den wieer. We hebben tot nu toe nog geen haven verlaten, of het was slecht weer. Om half tien is het vlaggenparade met muziek. Voor het laatst wordt dus het Grieksche volkslied gespeeld. Er is weer veel belang stelling op de kade. Het is am 10.30 al eten, want om 12 uur zal het anker gelicht wor den. De laatste kooplui, waarvan het dek in de haven steeds bezaaid is, moeten het schip verlaten. De werkmarsch wordt geblazen en de trossen worden bezet. Klokslag 12 uur wordt het anker gelicht en stoomen we de haven uit. Er is erg veel wind gekomen, zoo dat de golven over de hoofden van de haven slaan. Toch slingert het schip niet erg daar we den wind precies op den kop hebben. De sloepen worden binnneboord gedraaid en de krabbers en broekmatten flink aangehaald. Om 4 uur zijn wo voor den ingang van het kanaal van Korinthe. Daar we voor de afwis- seling er nu 's nachts door zullen gaan, laat men het anker vallen. De verlichte zeewacht gaat in. We hebben de eerste wacht dus van 8 tot 12. Het hangt er nu maar van af wanneer we ver der stoomen. Gebeurt dat na 12 uur dan hebben we maar 2 uur wacht. Maar we bof- fen niet, want om 8.30 worden we ingedeeld om behulpzaam te zijn bij het indraaien van het anker. Er komt een sleepboot langszij met 2 loodsen, die ons door het Kanaal zullen brengen. Om 9 uur komt de heele wacht aan dek. De schijnwerpers branden. Het Kanaal van Korinthe was erg mooi bij dag toen we er op de heenreis door gekomen zijn. Maar nu is het nog veel en vedl mooier. De schijn werpers verlichten de stijl opgaande rotsen tientallen meters vooruit. Van het dorpje aan den ingang van het Kanaal komt iedereen buiten kijtoen. Het zal ook wel geen aller- daagsch gezicht zijn. Om 10 uur zijn we weer. al de laatste rotsen van den doorgang gepas- seerd. Ge begrijpt, dat we niet lang meer blijven napraten om 12 uur, want het is een zware wacht geweest. 25 Februari. We varen tusschen kleine eilandjes door. Het water is hier lang zoo helder niet meer als eldershet heeft een geel- bruine kleur. 's Morgens en 's middags is het plunje wasschen voor de opleiding. Het schip vaart nu al een heelen dag halve kracht, zoodat we wel weer gauw voor anker zullen SUIKER RUBBER KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SUIKER. RUBBER KOFFIE, CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN EN2 TER BEUR2E VAN LONDEN, LIVERPOOL NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ DAM U Teletoon Na 30012-31012 AMSTERDAM-C |wi Nl> 2. TrU. 30012 Talasranwdrui CAfilO&AMSTERDAM Agent: L. Sandee Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) dop". Bij zwakke kuikens (zie de bovenge- nosimde oorzaken: pulloruim, onjiuiste opvoe- ding van den foktoom) krijgt men dat vaak, doch mm ziet het ook hij kuikens die normaal krachtig zijn maar die verkeerd in de eieren liggen. Het normale kuiken ligt heel eigenaardig in hiet ei. De kop is sterk gebogen, zoo steirk dat hij onder den rechtervleugel ligt en dat alleen een klein punitje van den snavel onder de vleu- gel uitsiteekt. Dit pnntje van den snavel heeft aan den bovenkant een zeeir hand stukj: de z.g. snavei'tand1 en daarmede drukt bet kuiken bij het uitkomen van binnen uit de edschaal stuk. De pooten van het kuiken in- eengiEvouwen in de gewrichten, dusdianig dat ze tegen den buik en de borst liggen gedrukt, met de ondervlakte van den voet tegen de edschaal aan. Het kopsiinde van bet kuiken ligt aan de stompe kant van b t ei en zoodra bet kuiken op den 19en dag met zijn snavel werkt, doorboort bet eerst den zachten wand der lucbtkamer en ademt van daaruit lucbt in. Het kan dan al gaan piepEtn boewel bet nog geheel in de intacite eischaal ligt. Zoodra het kuiken door zijn longen gEiat adembalen houdt de ademhaling door de vruchtvliezen, die •tegen den ibinnenkant der eischaal liggen, op. De dooier die dan nog buiten de buikholte ligt wotrdt als bet ware in de buikholte ge- trokken, de navelbloadivaben tn kken samen en er stTOomt geen bload meer door, de longadiEm- haling is begonnen. Als bet kuiken echter niet met den snavel in de luchtkamer kan komen of van buitenaf lucbt kan krijgen dan. loopt h t mis. Dat ge- 'beurt nu (bij verschillendie verkeerde liggingen waarvan ik er enkele bescbrijven wil. 1. De kop ligt niet onder den nechteirivleu- giil doch tegen ide borst teiruggeibogen tus schen de pooten. Zoo'n kuiken beeft heele- maal geen kans lucbt te krijgen en sterft dus zoodra bet zoover is dat het de eischaal zou moet:n dioorboiren, wat bet niet kan omdat de snavel niet tegen de eischaal aaniigt. 2. Het kuiken ligt geheel normaal, kop on der den rechtervleugel maar.met den kop naar het spitse einde van bet ei, dus daar waar geen luchtkamer is. Als zoo'n kuiken er in slaagt een stukje schaal te docrhioren kan het toch nog lucht krijgen en uitkomen, doch ongeveer in 50 dezer gevalien loopt het mis. D:tze verkeerde Ligging treedt veel vaker op bij eieren die borizontaal liggend geibroed zijn dan bij eienen die met beit stompe einde scbuiin naar boven liggen. 3. De kop van bet kuiken ligt wel aan di stompe punt van bet ei doch... met den sna vel onder de linkervleugel. Dergelijke eieren komen sikchts zelden uit en deize afwijking zag men bij proeven weer dubbel zooveel ont staan bij eieren die met de stompe punt om- hoog gelbiroed worden. Als verdlere afwijking waarbij bet kuik:n niet uitkomen kan noem ik nog: 4. bet kuiken ligt goeid doch met de snavel van de lucbt kamer afgawand; 5. de kop ligt onder een der pooten; 6. d); kop ligt niet onder de recbtar- vieugel diocb er boven op. Vooral de ligging 4 krijgt men veel bij eieren die met de spitse punt tijidens bet broe- dan te hoog gelegen hebb.n, Uit deze beschrijrviing blijkt wel dat bet van veel belong is dat de luchtkamer aan de etpmpe punt van het ei ligt. Men beeft proe ven genomf.n waaribij men de eieren met de spitse punt omhoog in de eene hand nam en er dan een paar flinke klappen mee gaf in de andere band1. Daaridoor slaat men de lucht kamer los tn zij schiat als het ware naar de spitse punt. Gaat men nu zulke eieren broe- idien dan komt er niets van1 terecht. Nu zal men zeggen: dat komt van het bairde. slaan met de eil.ren, doch dat is onjuist, want als men de eieren op dezelfde mamier slaat, doch nu miet de stompe punt omhoog, zoodat de luchtkamer niet van zijn plaats schiet, dan blijven de broadresultaten ondanks h-t schudi- den heel goed. Dr. B. J. G. TE HENNEPE. Nadruk venboden. gaan. Er doen zich geen bijzonderheden meer voor dien dag. 26 Februari. Het is fijn weer als we aan dek komen om ons te wasschen. Ik kan me voorstellen dat het begin van den dag met dat ,,eeuwigie mooie weer" vervelend is om steeds te moeten lezen. Om dat goed te begrijpen zou men de reis zelf moeten meemaken, want dan pas zou men zich kunnen voorstellen, dat het onmogelijik is, dat begin weg te laten. Het schip ligt bijna stil. Zoodra het licht wordt, merken we dat we op dezelfde plaats zijn als gisteren. We zijn dus den heelen nacht in de buurt van deze haai gebleven. Om 9.30 gaan we ten anker in een baai zoo mooi als we nog nooit mee gemaakt hebben. Op het werkbriefje staat, dat divisie A gaat zei- len. Zoodra we dan ook ten anker liggen worden de sloepen uitgedraaid en gestreken. Bij schitterend weer gaan we zeilen tusschen de tallooze kleine eilandjes. Het is een fijne morgen. Jammer dat we niet meer tijd voor zeilen hebben. We hebben nu in korten tijd de afwisseling van de Grieksche eilanden wat plantengroei betreft, mee gemaakt. Lemnos en Delos waren kale rotsachtdge eilanden, ter wijl er hier weer weelderige plantengroei is. Wanneer we om 11.30 weer aan boord komen, staat een gedeelte van het dek vol met bus- sen grijze verf en kwasfen. We begrijpen eerst niet wat er ,,loos" is, maar worden gauw genoeg uit den droom gieholpen. 's Middags moet n.l. het geheele schip buiten boord ge- schilderd worden. Direct na het middageten beginnen we. Aan stuur- en bakboord ligt een sloep, waarin stellingen aangebracht zijn. V66rdat we met tjetten kunnen beginnen, is het 2 uur gieworden. Het wordt natuurlijk een ,,onofficieele wed- strijd" tusschen de stuur- en bakboordsslosp. Precies om 4 uur zijn wij, die in de bakboord- sloep zitten, achteruit. De stuurboordtjetters zijn een heele sloeplengte achter, terwijl ze nog een halve plaat minder meegenomen heb ben als wij,. Daar de tjet nog al dun was, zitten we van boven tot onder vol grijze verf. Van enkelen kan men de origineele kleur van het haar niet meer ontdekken. Maar dat is niet erg, want we hebben gewonnen. U be grijpt dat we 's avonds niet lang wachten om in de kooi te knuipen, want dat tjetten is nog een zwaar werkje.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 9