Gemengde Berichten Feuilleton-verteilingen BRABANTSCKE BRIEVEN. Cicero, op de veroordeeling van de rassenleer, van een nationalen god van een nationale kerkN van den terugkeer tot het Germaansch-e, voor-Christelijke heidendom en tot het heiden- sche veel-godendomi en op hat aan de kaak stellen van het gebruik eener gc-ddelijke ter- minologie voor doelein-den der practische poli- tiek, waarbij tevens gesproken wordt over een z.g. Ubermensch, die zich met God gelijk stelt. Indrukken te Berlijn. Een correspondent van Havas meldt, dat de krachtige t-srmen van de encycliek en de -hef- tigheid waarmede de Paus de politiek van het Derde Rijk veroordeelt zeer grooten indruk hebben gemaakt in officieele kringen te Ber- ltjn. Sommige raad,severs van Hitler zouden er een oproep in willen zien, welke de Paus tot 20 millioen katholieke Duitschers richt, om zich tegen den staat te verzetten en zij zouden geneigd zijn dezen oproep te bes-chou- wen als een „complot tegen de veilighei-d van den staat", dat een zeer krachtig antwoord vereischt, zooals Hitler bij vers-chillende an dere gelegenheden heeft weten te geven. In diplomatiekq kringen is men van oordeel, dat een eenzijdige opzag-ging van het concordaat emstige gevolgen zou kunnen hebben voor de buitenlan-dsche politiek. Zij zou van in- vloed kunnen zijn op de betrekikingen van Duitschland met Oostenrijk en met de Spaan- sche nationalisten. In sommige kringen acht men de waarschijnlijkste mogelijkheid, dat de regeering geen verandering in den toestand zal -brengen en voort zal gaan het concordaat waar zij het onvereenigbaar acht met het be- lang van den staat, niet na te komen. Zij zou .met name volgens deze kringen, nimmer bereid zijn haar houding in den sehoolstrijd te wijzigen DE OORZAAK VAN DE RAMP IN TEXAS. Het D. N. B. meldt uit New-York dat de directeur van de school te New-Londen in Texas, welke door zulk een ontzettende cata- strofe werd getroffen thans voor de militaire enquete-commissie een verklaring heeft afge- legd, volgens welke de leiddng van de school een maand geleden de gasbuizen van een par- ticuliere ondememing, die onder het gebouw liepen, heeft laten aftappen teneinde de ver- warmingskosten te drukken. Op deze wijze zou, naar het D. N. B. meldt, buiten mede- weten van de maatschappij om verwarmings- gas zijn betrokiken. De directeur, wiens zoon eveneens bij de ramp om het leven is gekomen gaf toe, dat diverse deskundigen hem gewaarschuwd had- den voor het gevaarlijke gas, terwijl boven- dien een groot aantal verwarmingsbuizen niet voorzien was van behoorlijke afvoeren; ver- schillende zouden eenvoudig in het metsel- werk geeindigd zijn. Volgens een officieele lijst zijn bij het onge- luk in totaal 426 -dooden te betreuren. MUSSOLINI EN SPANJE. De Echo de Paris publiceert een telegram uit Rome aan de Daily Telegraph: ,,Hier werd medegedeel-d, dat Mussolini zijn terugkeer naar Rome zou verhaasten en zijn verblijf bij de vlootmanoeuvres in de Mi-ddel- landsche Zee zou verkorten, teneinde mft zijn militaire leiders den toestand in Spanje te bespreken. De bijzon-dere correspondent «van de Daily Herald te Rome bericht te dien aanzien aan zrjn blad, dat een zandstorm het officieele excuus is voor den overhaasten terug keer van Mussolini, doch ongetwijf-eld hebben de gebeurtenissen in Spanje invloed gehad op de beslissing van den -dictator om zoo spoedig mogelijik naar Rome terug te keeren. In een conferentie met de militaire leiders zal Musso lini de jonigste berichten uif Spanje bestudee- ren, waarna hij nieuwe aanbev-elingen zal richten tot Franco. ANTI-ITALIAANSOHE JiETOOGING BIJ EEN VOETBALWKDSTRIJD. Een voet'balwedstrijd tussohen een Oosten- rijiksch en -een Italiaansch elftal in het stadion te Weenen is uitgeloo-pen op heftige anti-Ita- liaansche demonstraties. De wedstrijd, zoo meldt de Times, begon al onder geroep „Weg met Mussolini" en ,,Weg met Italie" als ant woord op het fascistis-che saluut van de Ita- liaansche spelers. Er werd ruw gespeeld. Eenige spelers w-erden het veld uit gezonden, en er vielen kloppartijen tusschen de spelers onderling voor. Eenige malen -dreigde -de Zweedsche scheidsrechter het spel te staken, en hij verliet dan ook in de tweede helft het v-eld. Het zeer rumoerige publiek ri-ep de Italiaansche spelers weer luide „W-eg met Italie", achterna, toen zij het veld verlieten. BLOEDIGE BOTSING OP PORTORICO. Het intrekken van een van de nationalisten verleende verigunning om een optocht te hou- den is Zon-dag te Ponce (Portorico) aanleiding geweest tot een bloedige -botsing tusschen politie en nationalisten, waarbij twaalf per- son-en zijn gedood en 125 and-eren gewond. Er zijn 84 personen gearresteerd. Naar beweerd wordt, hebben de nationalis ten in -den namiddag schoten igelost op een groep politie-agenten, van wie er een werd gewond. De politie beantwoordde den aanval machinegeweervuur. Voorts maakte zij ge- bruik van traangasbommen. Ponce, dat 42.000 inwoners telt, ligt aan de zuidkust van het eiland Portorico, dat, naar men weet, aan -de Vereenigde Staten be- hoort. Naar het D. N. B. nader uit New-York ver- n-eemt, heeft de botsing zich afgespeeld tus schen politie en de leden van den nationalis- tischen bond „Dochters der Vrijheid", welke bond zeer krachtig streeft naar de losmaking van Portorico van -de Vereenigde Staten. KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND. De -betrekkingen tusschen kerk en staat zijn, schrijft -de N. R. Crt., in de geschiedenis der menschheid meermalen aanleiding geweest tot groote moeilijikheden. De openlijke of heimelijke kerkstrij-d heeft reeds meni-ge blad- zij-de der ges-chiedschrij-ving ontsierd. Kerk en staat bestrijiken nu eenmaal terreinen, ge lijk het onderwijs en zoovele an-dere, die -dik- wijls over elkaar heen reiken en de kans op botsingen is des te grooter naarmate -de staatsvorm het gezag van -een andere, in ddt geval kerkelijike, overheid min-d-sr verdraagt, naarmate ook de staat zich meer wil gaan bewegen op geestelij-k terrein en van zijn ingezetenen een bepaal-d-e geestelijke opvatting gaat verlangen. In het nationaal-socialistische Duitschland zijn er van den aanvang af moeilijkheden met de kerk geweest. Het nationaal-socialisme is niet enkel een regeerings- en staatsvorm, het wil -daarnaast ook een levensopvatting zijn. De rassentlheorie, de theori-e van bloed en bodem, het zijn naar Duits-che opvattingen de geeste lijke -grondslagen van het nationaal-socialisme. De Duitsche *taat eischt voor zich alle geeste- lijik leven, alle wetenschap en kunst op, hij wil de geestelijke overheersdhing en verlangt -_-e. ,..e ondermeiping. Daarom duldt i„che ryk binnen zijn -grenzen geen eigen geestelijk leven, geregeer-d naar an-dere wetten dan die, welke de Duitsche staat heeft gesteld. De Duitsche staat kwam -door zijn eisch van geestelijke overheersching in strijd met alle kerkelijke groepen. Bij de protestanten ging -deze -strijd in de e-erste plaats om -de positie van de kerk. Het protestantisme, dat zijn -geloovigen -de vrijheid van oordeel laat, verdraagt zich gemakkelijker met een auto- ritair stelsel d-an -het katholicisme, ook al rooft zoo'n stelsel all-e geestelijke vrijhe-den en al is daarom het verzet -dat -daartegen en in het bij- zonder ook tegen de beknotting van het ou-derlijk recht van opvoeding van de pro- testantsche geestelijkheid is uitgegaan, on- verbreekbaar -gebleken. Deze botsing tusschen kerk en staat, deze overschrij-ding van de grenzen van het gebied, waarover zich -de staatsbemoeienis behoort uit te strekken, wordt echter des te ondrage- lijker, wanneer twee autoritaire stelsels tegen elkaar botsen. De katholieke kerk, d-e Paus heeft -er nog deze dagen aan herinnerd in zijn encycliek over -het -communisme, hou-dt zich niet afzijdi-g van menschelijke zaken. Zij eischt van haar geloovigen de volledige ge- hoorzaamh-eidook op ander -dan kerkelij-k terrein. Meer dan bij de protestanten is daarom bij de ikatholieken het geheele leven met -den invloed van de -kerk -d-oordrongen. Daarom juist kon de katholiek de Ibeperking van -de vrijh-eid van de keuze van den geeste- lijken ondergrond nog minder verdragen dan -de protestant. Lang heeft de katholieke ker-k voor de werel-dlijke overmaoht van het nationaal- socialisme -gebogen, heeft zij gedoogd, dat zelfs op katholieke -scholen een leer moest wor-den verkondigd, die -in strij-d was met de katholieke geloofsleer, al werden de veroor- -deelingen, die van -den kansel werden uitge- sproken, steeds scher-per. Maandag -echter is de strijd openlijk tot uitbarsting gekomen en is in alle Duitsche kerk-en een Pauselijk En cycliek voorgelezen, die een felle aanklaeht is tegen d-en roof -der geestelijke vrijheid, die door den Duitschen staat is gepleegd. In deze encycliek wordt een scherpe aanval gedaan op alle theorieen, -die de geestelijke onder grond van het nationaal-socialisme moeten zijn, en -d-e kerk heeft haar -geloovigen de voorbereiding van den openlijiken strijd ver- zocht. Het -conflict i-s geboren, eerder dan de regeering het had kunnen verwachten. De verhoudin-g van -den Duitschen staat en de katholieke kerk is geregeld in het concor daat van 20 Juli 1933. -Daarbij is aan de katholieke kerk de geloofsvrijheid gewaar- bortgd, alsmede o.m. de vrijheid van verkeer tusschen het Vaticaan en de bedienaren van het geloof, de handhavin-g van de katholieke scholen en van de katholieke kloosterlingen als onderwijzers op de r.k. staatsscholen, -de onbe-perkte werkzaamheid van de katholieke vereeniginigen met reli-gieus of cultureel -doel. Al deze rechten, welke in het concordaat zijn vastgelegd, zijn, aldus het Vaticaan, met voe- ten getreden. De Duitsche regeering, -die handelingen van autoriteiten van haar regime heeft goe-dge-keurd, -die gericht waren op de vernietiging van de kerk, heeft daarmede haar volkenrechtelijke verplichjtingen, gelij-k naar moderne opvatting een concordaat is, ver- zaakt. Deze -encycliek is den roep om de recht- vaardiging en -het -behoud van de geestelijke vrijheid. De kerk -eischt -de onverminderde handhaving van haar -scholen en organisaties, zij wijst 'Onverbiddelijk de er-kenndng af van een oniderwdjs, waar -de godsdienstond-erwij-zer niet vrij is of in anti-christelijken g-eest moet doceeren. Zij v-erzet zich tegen -den -drang, die verkregen en gewaarborgde rechten wil ver- nieti-gen, -eni eischt voor de ouders het recht him kinderen naar eigen opvatting op te voe- den. Kortom, zij wijist den staat terug van het terrein -dat niet het zijne is, waar anderen hoogere rechten hebben. Het Vaticaan heeft het concordaat niet op- gezegd. Hoewel het op het bestaan van -den strij-d tuschen kerk en staat heeft gewezen, wil het niet de eerste zijn om het concordaat op te zeggen en is de mogelijkheid opengelaten om een minnelijke oplossing te vind-en. Veel kans is daarop nochtans niet. Wei is het moment voor een strijd met de katholieke kerk voor -de Duitsche regeering weinig gun- stig, nu zij ook al moet strij-d-en tegen -den eisch van scheiding van kerk en staat, die door -de protestantsche kerk met kracht wordt verdedigd. Maar de kloof, die h-ier ontstaan is, zal wel te groot blijken. Want niet alleen heeft de kerk aan den staat de totalitaire macht over de burgers op geestelijk terrein ontzegd, niet alleen kan zij de onderdanigheid aan den staat slechts toestaan, voorzoover het de behartiging van de staatsbelangen .betreft, -terwijl daarbuiten de geestelijke vrijheid moet heerschen, maar -daarnevens heeft zij de gees telijke grondslagen van het nationaal-socialis me verworpen. Daarmede heeft zij den strij-d- gordel aangebonden tegen een reeks maat- regelen, die naar Duitsch inzicht door deze geestelijke fun-deerin-g ook moreel gewettigd war-en. Daarom ook gaat deze encycliek veel vender -dan alleen de kerkelijke politiek van het nationaal-socialistische systeem, zrj is een -directe aanval van -de kerk op het systeem zelf. Ben aanval, waarbij -d-e kerk sterk staat, omdat zij er velen aan haar zij-de weet. Want het is bedroevend, dat na zoovele eeuwen, in een tij-d, waarin de wetenschap een zoo hooge vlucht genomen heeft, voor de geestesvrijheid nog gestreden moet worden. AANHOUDINGEN TE OSS. De politie te Oss is Zaterdag tot arrestatie overgegaan van den arbei-der M. B. bijgenaamd de Musch en de huisvrouw T. de R.V., beiden verdacht van het ontvreem-den van hout uit de -bosSchen in de Ossche hei-de. De ver- dachten, die ledep zijn van heit beruchte Os sche mOieu zijn in het politiebureau opge-slo- ten. Vrouw T. de R., beter bekend onder den naam de Branie, is de echtgenoote van -den beruchten M. -d-e R., -die bij de groote schoon- maak te Oss tot 7 jaar gevangenisstraf werd veroor-deeld. De bei-de aangehoudenen worden van nog meer misdrijven verdacht. Z-ij zullen naar den Bosch worden overgebracht, waar zij ter be- schikkinig van den officier van j-ustitie zullen worden gesitel-d. DE OVERVAL TE MEKKELREEK. In Februari van het vorige jaar, op den tweed-en carnavalsdag, hebben drie jongeman- nen van ongeveer twintig jaar -den heer Booste te Merkelbeek (L.) met -een hard voorwerp bewusteloos geslagen, teneinde in het bezit te komen van een bedrag aan gel-d, hetw-elk zich in diens wonin-g zou bevinden. De roof werd echter verij-deld, -doordat de zuster van den heer Booste, met wie hij samenwoont, een ruit insloeg om de aandacht van voorbijgangers te trekken. De daders namen -de vlucht,, en kond-en niet worden op- gespoord. v, Zaterdag is -de marechaussde te Brunssum, onder lei-ding van opperwachtmeester van den Mullen, er in geslaagd de drie vermoedelij-ke daders aan te houden. Het zijn M., H. en R., alien uit Brunss-um. Het drietal zou Maandag voor -den officier van justitie te Maastricht worden geleid, SMOKKELARIJ. Zaf-erdagavond laat reed een auto met Nederlandsch nummer en letter vanuit Belgie naar de Nederlands-che grens. Bij het gren-s-kantoor Wernhout aangeko- men werd den ibestuurder -gevraagd of hij iets had aan te geven. Op zijn ontkennend ant woord w-erd hem verzocht uit te stappen, waarna -de auto aan een onderzoek werd on- derworpen. Daarbij bleek, dat de auto een looze ben- zinetank had, waarin zich een groote partij boekjes si-garettenpapier bevond. Bij een ver- der onderzoek werd de rest vein -een partij van 20.000 boekjes acht-er de zittingen van den auto -gevonden. De bestuurder, L., uit Amsterdam, is aan- gehouden. De auto is in beslag genomen. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Zondagavond om kiwart voor zeven is op den rijksweg MaastrichtRoermond 'n ernstig motorfietsongeluk gebeurd. De 45-jarige Laurens -uit H-eerlen was te voet op weg naar het station Roermond. Hij liep op het fietspad en begaf zich naar den rjjw-eg, omdat hij van de fietsers hinder on- dervond. Hij werd toen door een hem met groote snelheid acbterop rijdende motorfiets gegrepen en itegen den gron-d geslingerd, waarbij het voertuig over den kop sloeg. De bei-de berijders, d-e heeren P. Houben en M. Machelissen, beiden uit Roermond, werden zwaar gewond, beiden had-den een -emstige schedelfractuur. Ook -de voetganger werd zwaar gewond; zijn rechterbeen werd ver- splinterd -en bijna van het ldchaam gerukt. Alle drie w-erden- naar het St. Laurentius ziek-enhuis overgebracht, waar de heer Hou ben in den loop van den nacht is overleden. Hij was ruim dertig jaar and en gehuwd. UITGE1HONGERDE INDIANEN VALLEN DORP .AAN. -Naar de ihladen me-lden hebben Indian-en, die van howger dire-igden om te komen, een aanval gedaan op het dorp Alcobaqa in den staat Para, waar zij alle levensm-iddelen, die zij von- den hebben meegenomen. Zij hebben evenwel de waren met -geldige mumt betaald. Ook uit Altamira, aan, de Xingu-rivier wordt iets dergelij-k g-emeld. Daar zijn n.l. 500 India- nen niaar het -dorp Nogaolinda get-rokken ten ein-de voedsel be zoeken. Zij heblben aan de autori-tei-tien gevraagd of h,et hun geoo-rloofd zou zijn in dit dio-rp te blijv-en. Dit verzoek wer-d den gebrek-lijdanden Indianen toege- staan, maar zij hebben nu reeds zooveel voed- s-elivoo-rraden getoruikt, dat het -dorp thans em stige tekorten begint be gevoele-n. AMERIKAANSCHE GEMEENTEBESTUREN IN ZAK EN ASCH. De K,N:A.C. schrijft ons: Tal van Ameri- kaansche gemeentebesturen zien zich plotse- ling voor een problaem gesteld, een pro- bleem, dat de vroede Vaderen heeft overrom- peld. Tal van gemeente-ambtenaren zitt-en met de handen in het haar -daar zij vooralsnog geen antwoord kunnen vin-den op d-e vraag wat zij moeten doen met nieuwe ingezetenen, die met him woning in den vorm van een trailer, met have en goed met vrouw en kin deren de gemeente hunner keuze zijn komen binnen rollen. Naar schatting wonen in Amerika momen- teel 1.250.000 menscihen in 400.000- trailers zoodat het zich laat aanzien, dat men de pro- blemen, die -door deze rollen-de burgers worden geschapen liever vandaag -dan morgen ziet opgelost. Waar moeten de trailers worden gepark-eerd? Volgens welken maatstaf moe ten -de bewoner-s in de bel-astingen worden aangeslagen? Hoe kunm-en -de Volksgezond- hei-dswetten worden nageleefd? Verschillend-e politie- -en brandweerveror- deningen kunnen niet op deze, steeds maar verhuizend-e, gemeentenarem worden toege- past. Deze en nog tal van andere problemen zijn even -plotseling komen opdoemen als de rollen- -de huizen zelf en de ambtenaren, die met de oplossing van deze vraagstukken werden be- last, zijn minsten-s even nieuw-sigierig naar hun voorstellen als de betrokken inwoners zelf. Ulvenhout, 19 Maart 1937. Amioo, Druk tij voor ons! 't Gewone voor- jaarswerk, ploe- gen, mesten, uit- zaaien, zaailingen sarteeren en wat daar allegaar zoo bij te pas komt daarbij v-eul goed-maken wat d'overstrooming verknoeide, allee, we weten hier m-e-e onzen tijd wbl raad. En om er -den deksel heel-emaal af te lichten, begost Trui alvast maar mee den schoon- maak! Passie-Zondag geweestai mai, -als Trui dan nie -boven op 'nen trap s-tond, mee 'n zwar- te veeg over d'r ge-zicht en op 'r hoofd 'n mutsk-e mee wat roet, kalk en spinrag, dan w-el dan zou Paschen nooit doorgaan. Want -Paasch in 't land en zij- nie ,,-schoon", da's even onbestaanbaar als 'n mopke radio- muziek zonder refr-einzang! Ze is begonn-en mee -d'op-k^mer leeg te halen en te sehrobben. Toen verdrwenen iev-erans de gcrdijnen van de ramen en kreeg d-en huis 'n aanzien als brand-m-ee-waterschaai De gordijnen wier-dem gewasschen en ,,ge- spannen", mee 'n vracht vertind-e nageltjes, op d-en opkamervloer, zoo-da 'k 'n -paar dagen nie anders naar m'n ,,kantoor" kon ('k heb daar in -die opkam-er zoo m'n bullen en -pape- rassen en m'n iZonda-gs-che spull-en geborgen) of Trui stond d-uuzend angsten uit, da'k op ,,heur" gordijnen zou trappen mee „mij-n vuile voeten". En als dk terugkrwam: ,,-hebt ge nie op mrjn gordijnen getrapL... ,,Neee, To-eteloeris, alleen maar efkens op de „mijne"! Dan rroets-ch! vloog ze naar boven en kwam scheldende terug, onida 'kgeen voetafdrukken had achtergelaten. Ze heeft 't z6o erg t-e pakken, -dat ze stie- kum blij is, wan-n-eer ze iets ontdekt dat „66k 'ns 'n vet zinsoipke mot hebben." M'nen -tabakspot b.v. Als ik 'm daarstraks van de schouw n-am (waar ie in den loop van 't jaar wel 'n bi-etj-e vet en plakkerig is ge- worden) dan zee ze, vriendelij'k en 'n bietje ontroerd: ,,nou, nou, Dre, die mag ook wel 'ns 'n beurt h-abben!" En amico, 't gelu'k blonk, als zeepsopkra- lekes in d'r oogen! 'k Heb maar gezwegen en d'n tabak in 'nen papi-eren buil gedaan. Heerenbaai-Groene- zeep-mixture kan 'k nie rookea! -Maar een buiten-gewoon goei -ding is er aan, aan dieen schoonmaak: Ulvenhout's 650-jarig jubelfeest d-euzen zomer! Vergader-ingen. Zooveul als we willen! En veul trouwe op- korn-st! Want nie alleen Trui wil -schoon zijn voor den Paasch! Maar d-aarover, over die feestv-ergaderingen weer op 'nen an-deren keer. Dit kan 'k er wel van z-aggen: den Fielp is veu-l con-tent: „ik krij-g gron-d onder m'n voeten, Dre", zee-t-ie me gisteren. ,,'k Staai op den oogenblik mee 'n twee-onderdzeuventig vereenigingen in kris- ped-ens-ie. Muziek, voetbal, andboog, -gimmeles- tie, turners, ge wit muziek, zusterver- eenigingen van Vrimd-eli-ngenverkeer, muziek en zoo, en 'k elb veul soepele medewerking van dermenie, van den The, meneer pastoor eb ik -er ok werm voor gekregen en nou gaai 'k 'n vergadering beleggen van hhlle voor- zitters uit de Baronie Breda. De k-westie is deus, Drd, 'k ebze ier nog nie hallemiaal haan m'nen ka-ntmaar 'k zal 't -er z6o eet haan -d'r teenen leggenz66.eet dat ze straks Oome Fielp komen smeeken, mee te meugen -doen!" „En ho-e -krijgde die brievenschrijverij alle- maal voor malkaar, Fielp?" ,,'k Heb 'n kistje geleend van 't Sikkertrie, daar -kan ik meemeeeanders kan 'k 't duuze-nd keeren huitspouwenmee ekstroog, neee, e-ktrograveeren. 'k Schrijf eenen brief, mee eksf-ek-tograYter-in-kt, zoo dik as pap, man, en dan druk ik 'm haf, mee 'n rol-leke, terwijl 't brood in -den hoven zit. En den Jaan eb ik haangestel-d as parte- kelier sik-kertaris. 'k Geef 'm 'n kwartj-e voor onderd enveloppen. Duuzend zijn er al gereed! 'k Laat 'm z'n heigen 't zuur pennen!" Afijn, amico, ge ziet, daar wordt gewerkt! Trui heeft al gezeed: ,,wat er weer aan 't han-dje is, weet ik nie, maar d'n Fielp z'n brood is weer nie om te eten!" Zoodat ie dus vandaag of morgen weer -d-en bons torijgt! (Wat Trui toch n-iks helpt! '-k Heb 't oe al meer verteld: ,,Trui s-chupt er den Fielp uit, ze vergeet op tijd 'nen nieuw-en bakker aan te nemen en den anderen dag sluipt den Fielp stillekens binn-en, legt z'n -brood mee 'n krentenmikske-toe- stillekes op tafel en Trui is blij weer -brood in huis te hebben!). Z'n zilver juibileum, 25 bonzen, heeft ie al lang herdacht mee 'nen extra krentenmik, waarop 'n isierlijke 25 gespoten Ja, zoo gaat -dat dikwijls in 't leven. 'k Heb 'ns ieman-d ge-ken-d, die 'n nieuwe betrekking kreeg en na veertien dagen teugen me zee: „'ik Zal daar geenen zak zout opeten, Dr6!" Na 'n jaar, als ik docht, dat i-e daar al lang weg was, vroeg ik 'm: „6nGiel, waar werkte teugenwoordig ,,Dat weet ge -toch, Dre, bij d-i-e-en-die." „Oo? Zijt ge 'r nog?" ,,Ndg, ja! Maar 'k ben er den langsten tijd gewiest, Dre! Lazerbollen zijn 't!" Later sprak ik -den patroon, -baas van Lazer- bollem, zal 'k maar zeggen. Ineens zee ik zoo: Giel Die-en-die is ook nog bij jullie ge weest, ee?" Z'n gezicht betrok naar veul vuil weer en toen zee-t-ie: ,,is n6g bij onsjahhij is ern6g." I-k ging er maar nie op -door; ge verstaat. Jaren later sprak ik -den Giel z'n vrouw. ,,En wat doet oewen mensch teugenwoor dig, Deentje?" „Wel," zee ze 'n bietje verwonderd: „die is nog altij bij z'nen ouwen baas, ee? Al vijftien jaren! Mjaahij werk er wel nie geren..., maar allee... hoe gaat dat... elke week ver- wacht ie z'n ontslag, of zal ie ontslag nemen... maar Dre, 't lee nie opgeschept... en... och, 't went, ee! 't Went!" Op 't lest maakte d-en Giel ervan, als ik 'm sprak: ,,"k zal er geenen zak zout ,,meer", opeten". Eln op 't allerlest, toen stond ie in 't prive- kantoor van den baas, mee 'nen gouwen hor- loge in z'n hand en 'n traan in z'n oog, als zilveren jubilaris! Den Giel en -zijnen baasallee, 't was sjuust 'n huwelijk, amico! Altij ruzie en nie buiten malkaar kunnen! En zoo is '-t ook mee Trui en -den Fielp. Als Tru-i teugen me zegt: dieen bobberd", -dan heeft ze 't over den Fi-elp. En als den Fielp spreek-t over „die elleveeg", dan -bedoelt ie -mijn-en toetelopris. Eenenveerti-g jaren, zoolang we -getrouwd zijn, brengt ie al brood, eenenveertig jaren leven die twee op voet van onvolmaakten vriendsc-hap -en -ik voorspel oe: tot volmaakte ruzie zal 't nooit komen! Om de doodeenvou- dige reden,: 't mot nie volmaakt zijn in d-e wereld en tweedens: ze hebben sjuust zoo'n tikske verachting voor malkaar, dat ze van malkaar niks seerjeus nemen; zelfs geen ulti matum Maar over al die dingskes -had ik nie ge- docht -oe te schrijven. 'k Wou eigenlijk gezeed hebben g'ad: den schoonmaak is nog nie zoo-wijd doorgegeten, da'k -m'n plaatske aan de plattebuis al kwijt ben. En daar ben 'k content mee. Want overd-ag, mee den zwaren arbeid, kunt -g'n de velden al 'n geef zweetdru-pke laten. 't Weer is malsch, 't zonneke -gaat al grif -door oew flanelleke en -dan zoo 's avonds, nou dan zijt -ge rillerig, amioo. Dan is 't nog volop: winteravond1! En 'k vind 't dan plazierig -de plattebuis royaal te meugen stoken, zonder vrees voor de ge- w-itte muren, die ges-teven en gesitreken gor dijnen en al dieen schoonmaakambrasM'n pijp te kunnen smor-en zonder angs-toogen van Trui en 'ns 'n vlokske assie te meugen mor- sen, -zonder -dat dan -dalij-k m'n huwelijksgelu-k op 't spel staat! 'k Mag dan zoo geren m'n krante lezen in dieen avondlij-kenrust, mee den tragen ti-k der steertklo-k, d-en zin-genden waterketel z'n ge- lispel, dat op en neer -gaat mee -den trek en den gloei van 't vuur: 'n han-dige oontrole! En als 't dan zoo stil is, oak op den buiten, -dat oew h-uiske 1-ijkt w-eg te drijve-n op 'nen stroom van oliedikken rust, zo6 stil da'k 't windeke hoor suizelen in 't hartje van de raamblinden, dan kijk ik geren na, de -sierlijke, blaauwe draden uit m'n pijp, die 'nen slu-i-er weven om -de lamp. En dan, d-an zijn er zoo'n -paar dingskes uit de krant in m'n hoofd blijven vasthaken en ze slieren mee, -op dieen iblaauwen, lang- zamen p-ijpesmoor. Ge zit dan wel 'ns verhijsterd over oew weareld, maar ook -schiet- ik 'nen -enkelen keer in den lach, dat m'n -knikkebollende Trui er van wakker schrikt. „We we wat hoor ik Drd?" En dan langzaam trekt 't bewustzijn weer op 'r ge zicht, als manelicht door den nacht. Van de week is me dat nog overkomen, als ik in zoo'n uurke van stroomioos peinzen in eens 'n rooi 1-ichtje zag opgloren en vlak daar op 'nen ei-kenhouten vuist zag uitschieten. Allemaal in dieen blaauwen smoor, versta me goed, amico. Ge mot weten, 'k had gelezen, dat er (ilk m-een in Ameri-ka) plannen gaan, om den ra-dioluistereers 'n ,knopk-e te geven waarmee ze in den studio 'n rooi lampke -kunnen aan - steken, om op deuze manier te kennen te geven: „trapt -dieen zanger, spreker of pianist van -den oogen,blik, buiten!" En't was toen, ik heb ook nogal 'its mee den Radio te maken, lijk -ge weet, da'k docht: als ze hier ooit mee zo'n lichtje be- ginnen, dan kom ik nooit meer voor den radio. Tenzijwij 'n „bewegingske" terug -kun nen doen! B.v. beantwoorden mee ook op 'n knop-ke te drukken en dan zdd, dat er aan den anderen kant 'nen eikenhou-ten vuist uit- sc-hiet 't Was toen, da'k efkens in d-en lach'schoot! Ja, amico, we gaan hard, hard vooruit! De weareld nad-ert de „volmaaktheid". En dus dus krijgen we behoefte aan electrieke, eikenhouten vuisten We gaan hard vooruit. Daar is al weer 'n heel geslacht van mannen en vrouwen, van vaders en moeders -opgegroeid, dat nie beter weet: of vliegmach-iwes zijn er altij geweest! En toch - hoe kort lijkt me den dag nog bij, 't is ruim 25 jaren gelejen, -da'k mee m'n jongens op 'nen warmen Zon-dag, 't was 27 Juni 1911, naar de Leur stapte om 't eerste vliemachien te zien omhooggaan! -Graaf de l'Am-bert zou daar vliegen. 's Mid- dags om twee uur! En we maakten, mee dUuzenden anderen, onzen kuier van 'nen kilo meter of twintig (veertig op-en-neer) om -deus overwinning van den mens-ch op de locht -te zien. Te zien mee eigen oogen. Onzen kuier, ja! Want auto's-daar ree er in de stad Breda pas een. En jaren keken we 't vehikel na, als we 't teugenkwamen. Jaren! Want 't bleef toch maar 'n wonderlijk gezicht, zoo'n rijtuig zonder peerden, waar dieen dokter rus- tlgskes z'n krantje in te lezen zatAuto- bussen waren er d-us nog veul minder te be- kennen en fietsen...? Onzen Dre heeft ze dieen dag geteld. Hij was zod aan de vijf tien Neee, algemeen goed was 'n fiets nog nie, want dingen die duurder k-osten dan 25, waren 'n luxe, waar g'oew eigen wel 'n bietje voor s-chaamde! Ochja, de jeugd van nou kan lachen...! Maar we waren toen ook nie zoo wijd, dat failleeren 'nen vorm van ,,zaken- doen" was! We namen dus den voetwagel endat dejen we zonder bij te prakizeeren. Want al wierd er nie zoo -aan sport gedaan, 't al gemeen uithoud-ingsvermogen was -grooter dan nou. Zelfs zonder vierdaagschen en zoo. Om tweq uur zou -den -Graaf ,,opstijgen", h-iette 't. *t Was 'nen zomerd'ag om op 'n prentje te zetten. 'n -Locht zoo blaauw als maar kon! Warm als 'nen ouwerwetsche zomerdag altij was. Geen windeke, geen zuchtj-e, helder weer! Maar 'n aantal deskimdige heeren stond mee den graaf bedenkelijk omhoog te -kijken, tot zeuven uur toe. Toen begost 't te regenen. Om 8 uur flad-d-erde den graaf omhoog. Twintig meters. En wel vijf minuten aan ddn stuk. In 'n soortement van, kiepenkooi mee veul afdakskes. En als wij 's avonds om elf uur thuiskwamen, dan stond in onz' oogen het Weten! Het -gelukkige weten van 't felt, dat den mensch vliegen kon! Wat ging de weareld vooruat! Op eerde waren we baas mee- spoor en au-tomobiel. Op zee mee onze zeekasteelen, die in twee, drie maan-den naar Indie vlogen. In drie weken naar Amerika. Onder zee! 't -domein van de viss-chen, hadden we veroverd.! En nou, de locht, 't gebied der veugels. En 'n bietje ang- stig van zooveul vooruitgang, zaten we daar avonden lek-ker griezelig over te boomen! En... 't ging hard vooruit. Want den oor- log kwam ons ,,helpen". Z6o hard was de vliegerij gevorderd, dat ze malkaar, na enkele jaren, nog geen tien, al grif uit de locht schoten! 't Wierdvolmaakt! En d'auto? Ge weet 't amico, net zoogoed als ik! Dat eene automobieltje van 25 jaren gelejen't is zdd vergeten, dat 't „leuk" is, om er vandaag 'ns over te praten. Van daag, nou de auto-in-dustrie zdo hard vooruit gegaan is, dat er elken dag honderden ver- plet-terd worden onder de auto. Ja, ze isvolmaakt, de auto nou! Maar w&t had auto, vliegmachien, ja 't eer ste electrieke licht te beteekenen teugen de radio Eleotriek..., ochem..., wie staat erbij elec- tri-ek nog stil! Nou we -daar zdd in gevorderd zijn, dat we ons broek electriek oppersen, electriek koken, stoffen, vegen, kloppen. Nou is zdd volmaakt is, dat de weareld z'nen elec- trieken -stoel bezit!! Volmaakt is 't! Maar de radiodat was ,,het" igroote wonder. Waar zijn de dagen gebleven, dat ge maar efkens aan vijfentwin-tig knopkes hoefde te draaien en aan zeuventien spoelen, om mu ziek" te hebben! Om duddelij-k 't onweer in Engeland te hoo-ren! En wat waren de „zoekers" gelukkige, maar ook wonderlij'ke, geniale menschen, die op ednen avond, van acht tot twaalf uur, soms drie stations hoorden! Heelemaal Italie had den ge-hoord. Stockholm soms- en misschien was dat om elf uren Petrograd (nou weer Leningrad-wel geweestEn nou We draaien aan eenen knop en w-e zitten in de studio van Bandoeng, van New-York, van Moskou! W-e gaan hard, hard vooruit en in de lijn van al 't voorgaande, wordt de radiografische- eikenhouten-vuist-op-kinhoogte wezenlijik 'n behoefte We Snellen naar de volmaaktheid. Engeland peinst op luchtnetten, hangende aan ballons-captifs, want't wordt mee al dieen vooruitgang wel 'n bietje gevaarlijk. Gasmas- kers heblben -ze nou allemaal en gaskelders en zoo ook maar de locht, de locht mot ook nog 'n bietje „voorzi-en worden". We vliegen naar de volmaaktheid, amico. En ik d'urf te zeggen: „maak de weareld vol maakt en ze is 'n hel!" Neee, dan praat ik liever 'n bietje over ons feest. Daar kan 'k beter op slapen gaan, als ik zoo 'ns 'n half uurke m'nen pijpe-smoor heb zitten nakijiken Maar nou schei ik er af. Veul groeten van Trui en als altij geen haarke minder van oewen toet a voe DRe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2