Ter Neuzensche Courant Binnenland. Maandag 22 Maart 1937 No. 9583 TWEEDE BLAD De reis van Hr. Ms. „Hertog-Hendrik". VAN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is schrijft de N. R. Crt. uiteengegaan en zai voor de sluitinigs- vergadering niet meer worden bijeengeroepen, tenzij voor een of andere urgente aangelegen- heid. Hoeveel zittende leden na de verkiezing niet zullen ferugkeeren, is niet van tevoren te voorspeilen. In sommige partijen is de aan- wijzing van de candidaten trouwens nog niet geeindigd en behalve door verdringing van hooger geplaatste partijgenooten, zullen ver- schcidene leden door nieuwelingen van andere staatkundige kleur vervangen worden. Zal de stem bus hierover zekerheid brengen, thans reeds staat vast, dat de volgende leden niet zullen terugkeeren: 8 Sociaal-democraten, t.w. mej. Groeneweg en de heeren Ds. Van der Heide, Van Zadel- hoff, Vliegen, Hiemstra, Ir. Cramer, K. ter Laan en Mr. Duys. 5 Roomsch-katholieken, t.w. mej. Meijer, en de heeren Van Koeverden, van Voorst tot Voorst, Engels en Kampschoer. 4 Anti-revolutionairen, t.w. Mr. Van Baren, Wielinga, Mr. Schwartz en Mr. Van Dobben de Bruyn. 2 Christelijk-Historischen, t.w. Dr. Lovink en Baron van Boetzelaer van Dubbeldam en 1 Vrijzinnig-democraat, de beer Kooiman. Met zekerheid dus reeds 20 van de 100 zit tende leden, terwjji Mr. Westermon als poli- tiek-daklooze waarschijnlijk evenmin zal terugkeeren. Van de overige eenlingen wordt de zetel van de heeren Lingbeek, Vervoorn en Arts wanikel geacht. Alles tezaarh genomen, kan worden ver- wacht, dat in de nieuwe Kamer een kleine dertig nieuwelingen bun intree zullen doen. VERTREK VAN HET PRINSEIJ.JK PAAR I II MITTERSILL. Prinses Juliana en Prins Bernhard zouden heden (Maandag) uit Mittersill vertrekken. Per auto zullen zij zieh via den Brennerpas en Italie naar Monte Carlo ibegeven. Prins Aschwin vertrok naar Berlijn. HET NATIONALS HUWEUJKSGESCHENK In totaal is j 664.661,67 ontvangen. Het Algemeen comite tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken aan het Prinselijike bruidspaar een bedrag van 664.661,67. Bijeengebracht is door de comite's voor de groote steden en de provinciale comite's: Am sterdam 160.000; Rotterdam 67.350; 's-Gra- venhage 166.700; Groningen 13.000; Fries- land 17.204,45; Drente 16.337,70; Overijssel 116.954,29; Gelderland 133.989,91; Utrecht 128.237,16; Noord-Holland 161.077,67; Zuid- Holland 144.260; Zeeland f 12.467,04; Noord- Brabant 1 26.747,16; Lim'burg f 12.129,91. Bij den algemeenen penningmeester zijn ook rechtstreeks van particulieren in Nederland en in het buitenland remises ingekomen welke in- clusief de tot dusverre gekweekte rente in totaal 1 24.055,94 beloopn. Voorts zijn voor bovengenoemd doel afzon- delijke inzamelingen gehouden door, resp. bij dragen ontvangen van: het comite vrouwen van Amsterdam 19580; het Surinaamsche comite 12500; het Curagaosche comite 110.000; het comite van de Nederlandsche schooljeugd 138.000; het stdatsbedrijf der P. T. T. 14.885,38; de orde van vrijmetselaren onder het groot-oosten der Nederlanden f 2000; de Cooperatieve centrale Raiffeisenbank en versohillende barer boerenleenbanken 12000; de Haagsche Post 115.185,06. Aan deze bijdragen zullen ten deele bijzon- dere bestemmingen worden gegeven. De bij drage van het Comite vrouwen van Amster dam is bestemd voor een gedeelte van de in- richting van de ontvangkamer van het paleis Soestdijk. De bijdrage van het Surinaamsche comite is bestemd voor een schouw in de ont vangkamer. De bijdrage van het Curagaosche comite is bestemd voor een wandkleed en bjj- passend ameublement in de eetkamer. De bij drage van het staatsbedrijf der P.T.T. is be stemd voor de huistelefooninrichting van SoeStdijk. Ook voor enkele andere om. uit "net buiten land afkomstige bijdragen zullen overeenkom- stig de daartoe uitgesproken wenschen, sipe- ciale bestemmingen worden gekozen. Tenslotte is voomoemd bedrag, bijeenge bracht door de Nederlandsche schooljeugd, be stemd voor de inrichting van de bibliotheek te Soestdijk, voor den aanleg van sport- en tennisvelden en den bouw van een daarbij be- hoorend paviljoen. Voor het prinselijk jacht is voorts nog een aantal speciale geschenken ontvangen, welke buiten deze opgave vallen. Het Algemeen Comite wensoht bij het be- kend maken van het in totaal door het Neder landsche vol'k voor het Nationale huwelijks- geschenk bijeengebracht bedrag zijn grooten dank te ibetuigen aan alien, die door hun ar- beid en hun bijdragen aan het zoo bij uitstek bevreddgende resultaat en het volledig slagen van bet plan hebben medegewerkt. DE SPOORWEGEN EN DE MIEITAIREN. Naar wordt gemeld zullen de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van 25 Maart een speciaal tarief voor het vervoer van militairen bene den den rang van off icier invoeren. Dit tarief is van toepassing voor het ver voer van niet in het belang van's rijks dienst in uniform reizende militairen beneden den rang van officier van 's rijks land- en zee- macht, daaronder begrepen de Koninklijke marechaussee. Verkrijgbaar gesteld worden enkele reis- kaarten voor de tweede en derde klasse tegen den halven prijs van een gewone enkele reis- kaairt. TWDIGE BEHANDELING GRONDVVETS- HERZIENING DOOR EERSTE KAMER. Naar de ,,S.tandaard" verneemt, mag thans als vaststaand worden aangenomen, dat de afhandeling van de voorstellen tot Grondwets- herziening door de Eerste Kamer zoo tijdig zal geschieden, dat op 10 April a.s. het ont- bindingsbesluit der Kamers zal kunnen ver- schijnen. NEDERLANDSCHE SOHEPEN IN DE SPAANSCHE WATEREN. In de vergadering van de Tweede Kamer van Vrijdagmiddag heeft de Minister van Bui- tenlandsclie Zaken, Jhr. De Graeff, bij de be- handeling van het wetsontwerp: Voorbehoud tot het nemen van maatregelen met het oog op de vtjandelijkheden in Spanje, medegedeeld, dat hij Vrijdagochtend bericht heeft ontvan gen, dat de „Hertog Hendrik" zes Nederland sche sohepen veilig door de Straat van Gibral tar heeft gebradht. De „Hertog Hendrik" is een Spaanschen kruiser tegengekomen, die voor onzen oorlogsbodem salueerde. Dit saluut is door de „Hertog Hendrik" be- antwoord. De Kamer applaudiseerde met deze mede- deeling van den Minister. Het wetsontwerp werd daarna zonder hoof- delijke stemming aangenomen. DE BIERACCIJNS. Het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederiandschen Middenstandsbond heeft aan den Minister van Financien een adres gezon- den, waarin wordt gezegd, dat het met teleur- steEing hlaeft keonis genomen van de mede- deeling door den Monaster bij de behandeling der rijksibegrooting voor het dienstjaar 1937 hoofdst. 71b in de Eerste Kamer gedaan, dat 't eigenlijk met aangaat om aan den vooravond van den dag, waarop een ander het departe- ment van Financien zal gaan beheeren nog met een voorstel tot verlaging van den accijns op bier en gedistilleerd te komen waarbij voor 's rijks schatkist 7 miEioen zou worden prijs- gegeven. Het hoofdbestuur betreurt dit des te meer, aangezden de positie waarin de bedrijven der slijters in gedisltilleerd, de hotel-, cafd-, restaurant- en aanverwante bedrijven en tevens talrijike andere bedrijven welke recht streeks of zijdelings bij de evengenoemde be- trokken zijn, verkeeren, mede ten gevolge der vele overheidislasten, dermate slecht is, dat f het als een dringende eisch kan worden be- schouwd, dat zoo spoedig mogelijk tot sanee- ring van den steeds slechter wordenden toe- stand door verlaging van accijnzen op bier en gedistilleerd zal worden overgegaan. HR. MS. GEZANT TE BRUSSEL EN DE NEDERLANDSCHE TAAL. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Teulings in verband met een op het Neder landsche gezantschap te Brussel gehouden avondfeest, heeft de Minister van Buitenland- sche Zaken het volgende geantwoord: De uitnoodigingen vOor het avondfeest op .:t ^ezancscnap, te houden op 21 Januari jj., waren, voor zoover tot Vlaam- sche genoodigden gericht, in het Nederlandsch gesteld, waarbij intusschen de mogelijkheid van een enkele vergissing uiteraard niet uit- gesloten Is. Verder is het mogelijk, dat Hr. Ms. gezant bij den istroom van binnenkomende gasten, die hem persoonlijk ten deele onbekend waren, wel eens Fransch heeft gesproken tegenover een of meer Vlaamsche gasten, doch van eenig opzet ten deze was igeen sprake, evenmin als van eenig ordewoord om op dat avondfeest geen Nederlandsch te spreken. De vraag of de Minister niet van meening is, dat in een land waar 'de hoogste regeerings- autoriteiten tegenover het deel van de bevol- king, dat de Nederlandsche taal spreekt, zich van die taal bedienen, ook door het Nederland sche gezantschap aan dd eigen Nederlandsche cultuur de steun behoort te worden verleend, gelegen in het gebruik van de eigen Neder landsch taal, wordt bevestigend beantwoord, onder aanteekening, dat Hir. Ms. gezant te Brussel er de man niet ftaar is om te kort te schieten in steunverleening, in welken vorm dan ook, "aan de Nederlandsche cultuur. DE PAASCHVEETENTOONSTELLINGEN EN DE CRISISLASTEN. De Nederlandsche slagersbond schrijft aan het „Handelsblad" Als vroege voorjaarsboden presenteeren zich ieder jaar onze PaasohveetentoonstelUngen, welke haar ontstaan vonden in het eeuwenoud gebruik, dat de slager voor het Paaschfeest een extra gemeste Paaschos kocht om aan een speciale vleeschbehoefte te voldoen. De reeks van Paaschveetentoonstellingen is in den loop der jaren gegroeid tot een 18-tal. Begonnen te Rhenen op 4 Maart jl. volgden elkaar op de steden en dorpen Doetinchem, Helmond, Elst, Tiel, Den Bosch, Deventer, Rotterdam, Apeldoorn, Kerkrade, Schagen, Ter N e u z e n, Zaandam, Amsterdam, Beek, Delft, Hengelo (O.) en Rijssen. Enkele tentoonstellingen vielen samen op een dag. De laatste wordt gehouden te Rijs sen, heden (Maandag). Maar het groote sluit- stuk is feitelijk altijd de belangrijkste tentoon- stelling van al, die te Amsterdam, gehouden dit jaar op 18 Maart. Een belangrijk gebeuren voor de veemes- ters, handelaren en slagers deze Paaschvee tentoonstellingen. Een symbool van opleving in handel en slagersbedrijf. Een leerschool voor de fokkers en mesters, ten aanzien van de behoefte aan de soort en kwaliteit van het slachtvee. De mesters zagen hun extra moeite en zorg beloond, door den verkoop hunner paaschbeestm tot buitengewone prijzen. Voor de reclame een bekroond tentoonstel- lingsdier te kunnen slachten werd door vele slagers graag een extra prijs besteed. Maar de laatste jaren is er over dat voorjaarsfeest der Paaschtentoonstellingen een sombere schaduw gekomen, die zich vooral dit jaar zeer donke-r heeft afgeteekend en de tentoon- steUingen heeft gemaakt tot een ,,doode boel". Want het groote bezoek der slagers en hun kooplust ontbrak. Van een opgewekte han- delsstemming geen sprake meer. De slagers- stand is in de crisisjaren en onder invloed der crisislasten dusdanig verarmd, dat men zieh de reclame met een paaschbeest voor het Paaschfeest niet meer kan veroorloven. De inzendingen vee waren dit jaar kleiner dan vorige jaren, toch hebben de mesters met een bewonderenswaardige volharding een massa prima dieren voortgebracht, beter van kwaliteit dan ooit. Maar him hoop op extra prijzen, die hun moeite en kosten zouden ver- goeden ging in rook op. De slager wil wel, maar hij kan niet meer. Zeker worden nu al die prima slachtdieren toch verkocht en voor de consumptie bestemd, maar de mester ziet zich in de prijzen zeer te- leurgesteld. Hij voelt aan den lijve, dat zijn afnemer, de slager, in de knel zit, wijl deze van elke drie koeien die hij koopt, een moet offeren aan accijns, crisisheffing, omzetbelas- ting en keurloonen. Het onder de aanmerkelijk' gestegen markt- prijzen voor vet vee nog weer sterk geslonken debiet in vleesch deed zich ook gevoelen bij den kooplust op de Paaschveetentoonstellin gen. Ware de 10 pet. crisisheffing op slachtvee voor de Paaschveetentoonstellingen opge heven, welk een ander beeld zouden deze thans getoond hebben.De matte kooplust voor slachtvee teekent zich allerwegen af op de slachtveemarkt. Op 24 Maart worden ook de vee-aankoopen voor het plan-Deterding ,be- eindigd. De mesters vreezen bij den huidigen gang van zaken een terugslag in de vet-vee- prijzen. En de thans geldende prijzen komen hun toe. Willen ze voor verliezen behoed blij- ven en wil het vleeschverbruik voor verderen teruggang worden (behoed, dan dient de regee- ring niet langer te dralen met de 10 pet. crisis heffing op vleesch af te schaffen. De Paaschveetentoonstellingen hebben ge- demonstreerd hoe de crisislasten druikken op veemesterij en slagersbedrijf. GEEN CHOLERA OP DE „DE RUYTER". Een 1 aboratorium-onderzoek heeft uitgewe- zen, dat het z-i^ktegeval op de „De Ruyter" waardoor dit schip eemige dlagen in quaran- taine te Soerabaja heeft gelegen, noch cho lera, noch eenige andere besmettolijke ziekte was. De patient zal weldira het iziekenhuis verlaten. „DE WOEKERPLANTEN IN NEERLANDS FINANCIEELE TUINEN". Heit Tweede Kamerlid Vos heeft aan den minister van Justitie de volgende vragen ge steld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de zitting van de nechtbank te Amsterdam, waarin de officier van justitie gewaagde van het optreden van de justitie tegen „de woeker- planten in Neerland's finianoieele tuinen", klaarlblijkelijk doelende op een pu/blicajtie on der dien titel, waarin eenige honderden geval- len van financieele praotijken van verdacht allooi worden vermeid? 2. iHeieft de minieter kennis genomen van deze publicatie? 3. Is de minister niet van oordeel, dat door practijken van dieizen aard groote financieele en moreele schade wordt toegebracht aan de slachtof fe-rs 4. Is de minister niet van gevoelen, dat het aanzien van ons land wordt geschaad door de omstandigheid, dat deze financieele opera- ties zich somtijds tot buiten de grenizen van ons land uitstrekken 5. Acht de minister het niiet gewenscht, dat wettelijke maatregelen worden voorberedd, om aan deze en soortgelijke practijken een einde te maken, nu blijkt, dat de justitie, die van goeden wille is, in vele gevallen in*de bestaan- de wetgeving niiet voldoende wapenen vindt om met sucoes in te grijpen? 6. Heeft de minister kennis genomen van de omstandigheid,. dat de Engelsche regee- rdng van zins is, door een strenge, verscheirp- te, wetgeving, het bestaan daar te: lande van zgn. bucketshops omnogelijk te maken? 7. Is het den minister bekend, dat in de Ver. Statien het verzenden van animeer-berich- iten door zgn. bucketshops en soortgelijke kan- ■toren over de post verboden is 8. Wil de minister, zoo noodiig, de totstand- komdng bevorderen van een wijziging in het Wetboek van Strafrecht, waardoor het mo gelijk zal worden, meer doeltreffend, zoowel preventief als represaief, tegen de (bedrijvers van mala-fide practijken op het in deze vra gen bedoelde gebied op te treden? HET LANDBOUW-CRISISBELEID. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag over de begrootingen van landbouw en visscherij en het landbouw- crisisfonds 1937. Dat de toestand op agrarisch gebied in het algemeen nog weinig bevredigend is, kan door den minister niet worden ontkend. Hij kan echter niet de meening deelen van hen, die van oordeel zijn, dat sinds de depre- ciatie van den gulden en de stijging der we- neldmarktprijzen van verschillende landbouw- produoten in 'it geheel geen verbetering zou zijn ingetreden. Reeds het feit, dat voor eeni ge akkerbouwproducten de steun kon worden verlaagd of zelfs opgeheven, omdat de op- brengst daarvan de gestelde richtprijzen meer en meer naderde of wel overschreed, moet als een gunstig verschijnsel worden aangemerkt, dat met recht de verwachting doet ontstaan, dat binnen niet al te langen trjd wellicht de directe steunmaatregelen op het gebied van den akkerbouw kunnen worden verminderd of afgeschaft. 'Het moge waar zijn, dat de be- drijfsuitkomsten in den landbouw in verband met de inmiddels gestegen productiekosten niet onmdddellijk de gunstige gevolgen onder- vonden, niet moat worden voorbij gezien, dat op deze wijze de ten (behoeve van de landbouw- steunmaatregelen aan het geheele Nederland sche volk opgelagde lasten gestadig kunnen worden verminderd, hetgeen ongetwijfeld 'n gunstige terugslag op den landbouwenden stand zal oefenen. De minister is zich van den toestand waar in de veehouders- en gemengde bedrijven thans verkeeren, zeer bewust en hij verklaar-t gaarne alles te zullen doen, wat in zijn vermogen ligt om hun tegemoet te komen. De regeering heeft met iwaardeering kennis genomen van het door Sir Henry Deterding VI. 9 Februari. De laatste vrije dag in Istanbul. Gisteren werden er kolen geladen zoodat er nogal wat op te knappen valt aan dek. Om 9 uur gaan we ons kleeden in Zondagseh tenue. Er zal n.l. een krans gelegd worden bij het Vrijheidsbeeld. Met de muziek voorop gaan we op weg. Het is een zware tooht in de stijl oploopende straten. Om plan. 10 uur komen we op de plaats van 'bestemming. Na een oogenblik wachten arriveerden onze Com mandant en de Nederlandsche Consul. Het plein rondom is zwart van het volk. Door 2 adelborsten wordt de krans geplaatst. Plech- tig zet het muzieikikorps het Turksche volks- lied in. Als de kranslegging ten einde is, barst er een geweldig applaus los. Sectie na sectie wordt niu onder een vroolijke marsoh afgemarcheerd. De terugweg gaat gemak- kelijker, maar toch komen we alien moe aan boord. 's Avonds gaan we voor het laatst de wal op en klimmen door de nauwe slopjes naar de hoofdstraat. Wij zijn allemaal vroeg aan boord terug om ons kastje nog wat in orde te maken. 10 Februari. Ik geloof, dat het traditie wordt, dat het slecht weer is wanneer we uit een stad vertrekken. 's Morgens vroeg is het erg misti'g, zoodat het vertrek, dat eerst om 9 uur zou zijn, pas om 12 uur plaats vindt. Nauwelijks hebben we onder de tonen van het Turksche volkslied de kade verlaten, of het begint te regenen. We stoomen een Neder landsch tank;schip, de ,,Artunis" voorbij. De bemanning wuift ons goede reis toe.- Er wor den als afscheidsgroet nog 21 saluutscboten gelpst en dan verdwijnt het laaitste stukje Istanbul in den regen. Het blijft den ge- heelen dag door regenen en wanneer we 's nach'ts 4 uur aan dek komen is het nog even slecht. 11 Februari. Vandaag gaan we weer voor anker in een baai. Hoe laat, is ons niet be kend. Het weer is veel beter geworden. Om 5 uur zijn we de uitgang van de Dardanellen gepasseerd. We kunnen dus nu ter hoogte van de cdlanden Lemnos en Tdnedos zijn. Die eilanden hebben in den laatsten oorlog een groote rol gespeeld, omdat vandaar de Engel sche troepen en levensmiddelen naar het schiereiland Gallipolis vervoerd werden. Er staat tamelijk veel wind maar aangezien die achterin komt, ligt het schip betrekkelijk stil. 's Middags onder plunjewasschen komt land in het zicht. Zoodra we wat dichterbij zijn zien we dat er sneeuw op de bergen ligt. Het is erg mooi om te zien hoe het wit van de sneeuw en het zwart van de rotsen zich af- teekent tegen de blauwe lucht. Vlakbij het eiland draaien we sterk stuurboord uit. We varen nog slechts halve kracht. Om half vijf laten we het anker vallen in een kleine baai. We treffen het, want nu behoeven we maar 2 uur op post te komen vannaeht. 12 Februari. Vandaag vertrekken we al weer. 's Morgens hebben we roeien en zeilen onder begunstiging van mooi weer. Op het eiland, wait later een schiereiland blijkt te zijn, staat een groot klooster. In den loop van den morgen komen een paar geestelijken aan boord. 's Middags om 1 uur wordit het anker gelicht eh stoomen we de baai uit. Morgen gaan we voor anker bij het eiland Lemnos. Men kan dus wel merken, dat we zoo een beetje rond gevaren hebben. Volgens het reisplan hebben we tot volgende week Vrijdag den tijid om in Athene te komen. De wind is opgestoken en zoodra we dan ook uit de luwte van de kiust zijn, begint het schip te slinge- ren. Enkele „zwakmagen" voelen zich ge- dwongen daar direct op te reageeren. 's Avonds neemt de wind nog toe. Het begint al een beetje op de Golf van Biskaje te lijken. Het eenige voordeel is, d'at we 's avonds gratis in slaap gewiegd worden. 13 Februari. 's Morgens is er nog veel wind. Lang zullen we er echter geen last meer van hebben, want we gaan vanmorgen nog voor anker. Wij bevinden ons nu vlak bij hei eiland Lemnos. Om pl.m. 9 uur laten we het anker vallen in de Mudrosbaai. Erg be- haaglijk lijikt het me hier niet. Het zijn hijna allemaal kale rotsen met hier en daar een paar dorpjes tegen de hellingen. Wanneer de mo- torsloep gestreken wordt en naar den wal gaat, zien we pas, dat er in deze baai nog een tamelijk „briesje" staat. Zoo nu en dan is er niets meer te izien van de sloep, tot zij plotseling weer bovenop een golf staat om het volgende oogenblik iweer te verdwijnen. Het is een drukke dag voor ons, aangezien de ree- wacht ingegaan is, en wij: nu den geheelen dag de wacht hebben. Vermoeid gaan we dan ook am 10 uur slapen. Morgen zijn we ge- lukkig vrij. 14 Februari. Het blijkt dat het weer ook hier erg wisselvallig is. Gister storm en van daag prachtig weer. We treffen het, want nu bestaat de kans, dat we den wal op mogen gaan. Om 10 uur is het voor het eerst kerk- dienst in de open lucht. Het halfdek is n.l. als kerk ingericht. Wanneer om kwart voor elf de dienst afgeloopen is, wordt er sloep naar de wal" geblazen. We mogen dus ,,oploopen" zooals dat bij ons genoemd wordt. De groote barkas. die bij verlaatrol pl.m. 70 personen moet kunnen bergen, is nu bemand met 84 man. In de groote motor staan ook nog een 20tal, zoodat er ongeveer 100 man een kijkje gaan nemen aan dten wal. Het ziet er tame lijk armoedig uit hier op Lemnos. Het hoofd- middel van bestaan moet hier visscherij zijn, daar de bodem te onvmchtbaar is om den landbouw loonend te maken. Wel treffen we groote kudden schapen aan. Even buiten het dorpje zien we tot onze verwondiering, dat er in de baai al gezwom- men wordt. Onze verwondering neemt nog toe als we bemerkem, dat bet een paar maats zijn. Ze zeggen dat het water niet koud is en het valt werkelijik mee. Wanneer we om 4 uur op de sloep staan wachten om naar boord te gaan, hooren we dat er een voetbalwed- strijd gespeeld wordt .door onze jongens tegen de ,,inboorlingen" zooals de matroos die het ons vertelt de soldaten noemt waar onze jon gens tegen spelen. Ik heto de wedstrijd niet gezien maar de publicatie luidt: Het le elftal van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" heeft een wed strijd gespeeld tegen het le elftal der mili tairen op Lemnos. Uitslag 63 voor onze boys'. De wedstrijd had een geanimeerd ver- loop. Het veld was een afsehaduwing van het heele eilandrotsaohtig. Het krenten- brood viel er 's avomdis lekker in, terwijl de ham die we bij de boterham hadden, zich ook wel smaken liet. Vooral als er een middag achter den rug is die veel van de spieren vergt. Om half acht is er weer film. We krijgen de K XVIH-film te zien, waar. we met genoegen naar zitten kij'ken. Om 10 uur naar kooi en slapen tot morgenochtend 7 uur. Het is bijna „te mooi om waar te zijn". 15 Februari. Het lijkt wel of we vannaeht ongemerkt van Lemnos naar Nova-Zembla verbuisci zijn. Het is ijzig koud en er waait een fatsoenlijke bries. Dat kan mooi worden vandaag, want vanmiddag om half den ver trekken we. ',s Morgens hebben we tot half twaalf diverse lessen. De snert smaakt bij dit weer opperbest. Om 12.25 sta ik op de bak (voorste gedeelte van het schip). Het anker wordt langzaam ingedraaid en om half 1 gaan we vooruit. De wind is veranderd in een stormpje. We zijn nu nog niet in voile zee en toch stampt bet schip al aardig. Het duurt tamelijk lang voor we de baai uit zijn. Vaarwel Lemnos. Nauwelijks zijn we in open water of het lieve leventje gaat beginnen. We mogen nog van geluk spreken dat de wind achterin komt. Toch blijft het dek niet lang droog. We draaien een paar streken bak- boord uit, zoodat de golven meer vat krijgen op het schip en er zoo nu en dan een stuif- zeetje hinnenhoord komt. Maar de oude „Hendrik" vaart verder alsof er gedn vuiltje aan de lucht is. Van 3 tot 4 ben ik ,,uitkijk boei". Dat is heelemaal achteruit bij de rtcddingsboei die bij „jnan over boord" ,door het naar beneden dnwen van een handle in het water valt. Van dit plekje kan ik mooi zien welk een gekke capriolen het schip maakt. Aan dek duiken ze elk oogenblik weg om een stortzee te ont- loopen. Meestal lukt, dat niet erg. Daar strompelt er een over dek heen in de richting van de stortkoker. Arme jongen. Hij bereikt zijn doel niet precies, want midden op dek krijigt hij een ,,maagstoomis" zoodat hij zijn ,,innerlijke gaven" op dek deponeert. Niet erg want vlak daarop komt er een opfrisschertje in den vorm van een zeetje, die alles weg spoelt en het slachtoffer in kwestie nog een gratis douche geeft bovendiien. Toch zijn de leezleken schaarsch. Voor de meesten is de aardigheid er al lang af. Terwijl ik dit schrijf genomen initiatief tot aankoop van landibouw- producten voor een bedrag van f 10.000.000. Al wordt door den minister niet betwist, dat de toestand in den tuinbouw nog ongun- stig is, de meening van enkele leden, dat de tuinlbouw geruineerd is, kan hij geenszins dee len. Dank zij den getroffen steunmaatregelen heeft het meerendeel der bedrijven zich staan- de kunnen houden. Qmbrent de voorgenomen reorganisatie in de uitvoering der landbouwcrisismaatregelen, zal de minister, naar hij verwacht, binnenkort nadere mededeelingen kunnen doen, zoodra het thans in voorbereiding zijnde wetsontwerp een meer definitieven vorm heeft aangenomen. DE STEUN AAN DE PLUIMVEE- HOUDERS. Aan een (brief van den minister van land bouw en visscherij aan de Kamer wordt het volgende ontleend Bij de, behandeling van de imterpellatie van den heer van der Sluis heeft de minister mede gedeeld, dat hij bereid was om, zoo mogelijk, iets te doen, ten einde den kippenhouder in hun inderdaad uitizonderlijke moeilijkheden de helpende hand te bieden. In verband hiermede acht de minister zich verplicht thans mede te deelen, dat de om- standigheden zich zoodanig ten gunste van de pluimveehouderij hebben gewijzigd, dat maat regelen tot verbetering van hun positie van regeeringswege naar zijn meening thans niet op hun plaats zijn. De prijs der eieren, welke op 18 Februari, den dag, waarop de interpella te werd gehouden, reeds aanzienlijk hooger was dan in de daaraan voorafgegane weken, is sindsdien nog meer gestegen. Indiien men rekening houdt met de thans geldende voederprijzen en de normale seizoens- fluctuaties van den prijs, moet de opbrengst der eieren voor de pluimveehouders thans be vredigend worden geacht. In dien de verbetering in den toestand der pluimveehouderij blijft aanhouden,' is het, naar het oordeel van den minister niet ge wenscht, daarnevens nog bijzondere maat regelen ten behoeve dar pluimveehouders te nemen. Mochten onverhoopt de omstandighe- den zich weer iin ongunstigen zin wijzigen, dan zal hij ongetwijfeld overwegen, den pluimvee houders onverwijld alsnog hulp te bieden. WOORDGESLACHT EN SPELLING. Ds Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Slotemakeir de Bruine heefft in de Eerste Kamer de volgende ver- klaring afgelegd met betrekking tot de schrijf- wijze van onze taal: „Mijn overl-eg", aldus de Minister, „met de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, heeft tot een positief resultaat geleid. Ik heb haar geschreven, dat ik mrj voor het werk eener commissie geenszins zou kunnen ver- eenigen met de basis, dat in de Nederlandsche taal een onderscheid tusschen het mannielijk en het vrouwelijk wooirdgeslacht niet kan wor den gehandhiaafd, hetzij dat de onderwerpen van geslacht en van voomaamwoordelijke aandulding met elkander geen verband hou den. Daarna voegde ik het volgende toe Ik zou de opdracht dan aldus wiillen doen luiden, dat de commissie de taak krijgt mij te ajdViseeren nopens den inhoud van regels volgens welke, in het bijzonder met hiet oog op de belangen- van het onderwijs, voor de hedend'aagsche Nederlandsche schirijftaal de voomaamwoordelijke aanduiding dient te wordien bepaald, met dien verstande, dat in ieder geval a. afzonderlijk aandacht wordt geschon- ken aan de voomaamwoordelrjke aanduiding van of met betrekking tot mannielijke perso nen en mannelijike dieren; b. worde onderzocht, in hoeverre ook voor andere dan de onder a. bedoelde woorden de speciale regels zullen kunnen gelden, die daar- voor worden aanbevolen. Met duzen opzet heeft de Akademie zich vereenigd. Zij heeft mij reeds de namen ge noemd van vijf harer leden, die naar haar oordeel voor "het lidmaatschap der commissie in aanmerking komen. Ik verwacht, dat zij mij bovendiien nog eenige namen noemen zal als resultaat van haar overleg met de Vlaamsche Akademie, dat reeds geopend is.. De commissie zal snel kunnen werken. Ik zal haar niet be talrijk maken en zij zal geen dahating-club zijn; wie het lidmaatschap aan- vaardt, aanlvaardt uiteraard tevens den door mij aangegeven grondslag." DE DISTRIBUTIE VAN MARGARINE, BAK- EN BRvVADVET. Met betrekking tot de distributie van oniver- mengde margarine en bak- ien braadvet aan werkloozen ien anmlastigen, heeft de minister is het bijna onmogelijk om eenigszins leesbare teekens te zetten. Ik ben al op vier verschil lende plaatsen begonnen zoodat het er niet erg duidelijik uiitziet. 's Avonds gaan we wat meer voor den wind varen zoodat we geen last meer hebben van golfjes over dek. Onze divisis loopt de wacht van 812 uur. Ver moeid zoeken we om 12 uur onze kooi op en duiken er vlug in. Maf ze. 16 Februari. Aan beide zijden is er land in 't zicht wanneer we 's morgens aan dek komen. De wind is nog even sterk. Om 9 uur worden we ingedieeld, om behulpzaam te zijn bij het ankeren. We gaan weer een baai opzoeken. Ik hoop, dat we een beetje uit den wind komen te liggen, want deze is erg koud. We passeeren nu enkele eilanden. Erg aan- lokkelijk zien ze er niet uit want het is rots en ncg eens rots. Precies om 10 uur valt het anker in een doorgang tusschen twee eilanden. Het is een eentoniig gezicht al die kale rot sen. Ofschoon we nog volop in den wind lig- gien, ligt de schuit betrekkelijk stil. Om 12 uur is onze voormiddagwacht afgeloopen en laten we ons de zuurkool, die er met deze kou best invalt, goed smaken. We hadden gedacht dat. we wel verlichte zeewacht zouden hebben, maar aangezien men bij zulk weer erg op zij.n hoede moet, zijn, blijft de wacht de voile 4 uur in touw. 17 Februari. Het zelfde weer als gisteren. Vannaeht - is ons anker gebroken met als ge- voig, dat we tegen de rotsen aan zijn gedreven en vast zitten. Op eigen kracht kunnen we hier niet w-eg komen, zoodat wij blijven waar we zijn. 's Morgens kunnen we gaan plunje wasschen. Het werk gaat verder zijn gewonen gang. Om 2 uur 's middags komt een sleep- hoot, die ons naar het midden zal trachten te slepen. Het blijkt dat we toch nog vaster zitten dan eerst gedacht werd en dat we moe- tien wachten tot het water op komt. We hebben 's nachts verlichte ,,hondewacht" maar om 12 uur werd de heele divisie gepord. Het schip was uit zichzelf vrij gekomen en de sleepboot trok ons al naar het midden van de baai. Op eigen kracht kunnen we de reis voortzetten. Onze verlichte wacht is weg, maar enfin, we zijn toch blij dat we er zoo af komen, zonder ongelukken of iets dergelijks.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5