ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VIAANDEREN AKKERTJES woa/Sorgt den urfuotud. MAART 1937 77® Jaargang No. 9582 VRIJDAG 19 Binnenland nue4& TWEEDE BLAD II wunkelsluitings wet. TER NEUZEN, 19 MAART 1937. HOEK. AXEL. (AKKER- CACHETS) anaare-'aiimaga^.v ii HBMBHHasiBiiMBMHMHBeK Burgemeester en Wethojders van TER NEUZEN maken bekend, dat voor 1937 de vol- gende 66n en twintig dagen zijn aangewezen, waarap het bepaalde in ide artikelen 2, 4, 5, 7 of 8 dei Winksisluitingswet 1930 (zooals deae laatstelijk is gewflzigd) niet zal gelden: 25 en 26 Maart, 29 Maart, 6 Mei 13 en 14 Mei. 14 en 16 Augustus. 21 tot en met 25 September, 6 December, 27, 28 en 31 December en 4 dagen gedurende de te houden Wlnkel- week. Burgem-ee3ter en Wetbouders van Ter Neuzen, P. TELLE GEN, Voorzitter. B. I. ZONNEVULLE, Secretaris. af te voorzien was, dat ze niet zoud-en kun- nen worden nagekomen. Voor bet verleenen van terugwerkende kracht aan het ontwerp tot 1 Juli 1936, in dien zin dat oo-k sedert dlien datum vervallen- de termijnen in na 1 Januari 1932 aangsgane contracten alsnog venmindering zal kunnen worden gevraagd, acht de Regeering geen ter- men aamwezig. DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJKE PAAR. prinees Juliana en Prins Bemhard zullen, naar bet A.N.P. uit Weenen meldt, vermoede- lijk Maand-ag van kasteel Mittersill vertrek- Mi DE AANHOUDING VAN NEDERL. SOHEPEN IN SPAANSOHE WATEREN. In de vergadering van da Eerste Kamer heeft de minister van Buitenlandsche Zaken verklaard, dat hij de aanhouding van Neder- landsche scbepen in de Spaansche wateren ju- ridisch zuiver een daad van zeeirooverij acht. Daar moest een daad tegenover worden ge- steld en die ibestaat in bet zenden van oor- logsschepen. VRAGEN VAN EEN KAMERI.il) OVER EEN BEiDELBRIEF. Het Tweede Kamerlid Faber (s.d.) beeft ajL-n den minister van Binnenlandscbe Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de burgemeester der gemeente Ngkerk (Veluwe) aan eem vrouw, die voor haar kind dat aan kindanverlamming lijdende is, op medisc-h voorscbnift een beugel behoeft, maar geen geld bezit om dien te be- talen, op baar dringend venzoek om bulp, een bedeibrief heeft ter hand gesiteld van den vol- genden inhoud: „Door deze verklaar ik, dat bet vrjfjarig kind van N. v. d. B. volgens verklaning van den foehandelemden arts, lijdende is aan kin- derverlamming. Opdat het linkerbeen, dat thans van de knie af geheel verlamd is, kan herstedlen, is het nocdig, dat daarvoor een beugel aangeschaft wordt, waarvan de kositen vijf en dentig gulden bedragen, welke v. d. B. »och geheel, noch ged-eeltelijk kan toetalen. Hern wordt by deze toestemming verleend om by ingezetenem door middel van een mij- Ben/twege verstrekte gesloten bus een bijdrage tn deze kositen te vragen. De burgemeester van Nijkerk." Euilts nadat de man, die aJs lid van een aiekenfonds op een dargelijk instrument geen necbt kon laten gelden, zich te vergeefs tot den burgemeester had geiwend om financieele hulp? 2. Indien het voorafgaande toevestdgeind wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel dat hier het hoofd eener gemeente te kort is geschoten in zijn verplichting om vol gens het algemeen aanvaarde beginsel van armienVerzorging, neergelegd in de ibestaande ■rmemiwet, eerder dan -een behoeftige uit be- delen te sturen, door middel van het burger- iyk -armibestuur, of wanneer dit moc-ht on-tlbre- ken, door toemoeiing van bet college van B. en W. zelf, de noodzakelijke bulp te verstrakken of te doen verstrekken? OONTLNGENTEERING VAN KEO.MPEN EN KJ .O.M P EN M A jS. ERS YV I RK. In een no-ta naar aanleiding van het verslag ever .dit w-stsontweip zegt de Minister, dat het hem bekend is, dat de invoer van Belgische Worn,pen nog steeds tegen lage prijzen plaats van-lit. De wy-zigingen eobter, welke de depre- «Latie van den gulden in de concurrentie- toestandea beeft gebracbt, kunnen nog niet gleheei worden ovcrzien, izoodat nog niet kan worden beoordeeld of, on-danlks de reeds plaats gieihad befclbem-d'e versterking van de positie der Nederlandsche klompenindustrie een verdere verscbeiping van de contingenteering in de toekomst noodzakelijik en mogelijk zal zijn. in dit verband vestigt de Minister er, -zij het ook waarsobynlijk ten overvloede, de aan- iacbt op, dat een verlaging van bet contin- genteeringspercentage geen effect zou sortee- ren zonder een verlaging van bet Belgische verdragscontingent, waaiiby uiteraard het handeLspolitieke aspect mede in oogenschouw moot worden .genomen. WUZIGING VAN DE ORISIS- PACHTWET. 76-JARIGE VROUW IN HET KANAAL j GEV ALLEN. Een kranige redding. Gisterenvoo rmiddag moest voor het door- laten van schepen de Axelscbe brug gedraald worden. Aan de zijde van de Axelsche straat bad d-e brugdraaier de sluitijzers reeds aan- gebracbt en was daarvoo-r ook aan de stad- zijde gereed, toen een voenman met een mest- wagen aankiwam en vertzocbt, of hij nog mocbt passeeren. Die vergunning werd hem verleend, op voorrwaarde, dat hij dan aan de andere zijde de ijzers na de brug gepasseerd te zijn weer zou sluiten, betgeen werd toegezeigd. Terwijl de voerman aan de zijde der Axel scbe straat de afsluiting deir brug opende, kiwam er ook weer publdek op de brug om naar de overzijde te passeeren, o.m. de 76-jarige mevr. Olrde, verplaegde uit het Rusthuis aan de Emmalaan, die vergez-eld van een 15-jarig meisje op weg was voor familiebezoek. De brugdraaier, die al geireed stond voor bet draaien der brug, zag haar met haar be- geleidster passeeren en wachtte met draaien tot zij over de brug was en op het landhoofd aansgekomen. Dit was ook afgesloten, doch beeft .een -breedte van ruim 1 M. Het begelei- dend- meisje legde eerst bet onderste ijzer neer en wilde toen ook het bovenste wegnemen, om mevr. Olree te kunnen doen passeeren. Het schij-nt eivenwel, dat deze juist achte.r het meisje stond en dat zij, toen bet meisje .bukte om bet ijzer op te lichten, daardoor van haar een duwtje beeft gekregen, waardoor zij van den steilen kant in het diepe kanaal stortte, waanbij zij ook nog een verwonding aan bet hoofd beliep. Juist toen dit voorvisl kwam daar mej. Jo de Haas uit de Vlooswijkstraat om haar vader te assisteeren in zijn sigarenwinkel aan de Heerengmcht. Deze bekende zwemster be- dacbt zich niet, wierp de tasch die zy in de hand had neer en sprang overigens geheel ge- kleed zooals zij daar kwam te water, om de oude dame te helpen. Ofschoon zij aan het oefenen voor reddend zwemmen niet heeft dselgenomen, wist zij toch het hoofd van mevr. Olree boven water te houden, tot men vanaf den wal met den haak van de brug de drenkeiinge kon vasthouden, terwijl inmiddels anderen van de overzijda van het kanaal met een roeiboot te hulp kwaimen, en r-edster en drenkeiinge binnenboord haalden, die daama aan wal werden gezet. Mej. De Haas spoedde zich toen naar huis voor het aantrekken van droge kleeren, terwijl men mevr. Olree in het caf6 van den h-eer 't Gilde binnenbracht. Dr. Van Breda Vriesman, -die het gebeurde had bemerkt kwam to.en toegeloopen en nadat hij vemomen had waar de drenkeiinge thuis hoorde, liet hij haar met een daar juist staan- de auto naar het rusthuis bremgen. Naar wij vememen heeft de oude dame van haar onverwacht koud bad geen nadeelige ge- volgen andervonden, dank zij de spoedi.ge hulp van de kranige jonge redster, die dit werk on- der de oogen van haar vader uitvoerde. ONGEVAL OP SLEEPBOOT. Bij het binnenvaren van de middensluis al- hier voer de te Dordrecht thuisbehoorende sleepboot „Jo-Wim" met voile kracht tegen den sluismuur aan. De schok was zoo hevig, dat de schoorsteen n-eerviel en de kleppenkast der stoommachine denmate ontzet werd, dat de stoom en het ketelwater zich door de machinekamer vers.preid.den, De ontsnapp-en- de stoom veroorzaakte veel geraas en de ka- pitein die in de meening verkeerde dat er een ketelontploffing was gesehied sprong in het v/ater, terwijl de stuurman aan den wal een toevlucht zocht. Later is de kapitein door een omstander op het droge gebracht.. Tot verbazing der omstanders voer de sleep- boot achteruit de sluis uit, zoodat men een oogenblik in de meiening verkeerde, dat de machinist zich nog aan boord bevond. Ondanks bet feit dat deze brandwonden aan beide voe- ten en handen had be.kom-en, was hij er geluk- kig in geslaagd de machinekamer te ont- vluchten en aan wal te gera.ken. Hij heeft zich toen onder gen-eeskundige behandeling gesteld en is nog denzelfden avond aan boord terug- gekeerd. De sleepboot die eigendom is van ■den opvarenden machinist Van Gurp 'blijft voorloopig te Ter Neuzen lig^en. Het is niet bekend of de reparatie hier .ter stede zal ge- sehieden. De "machinist zal naar Dordrecht worden vervoerd. INTERNATIONALE SAMENWERKXNG. VF.RSTIJFI) DOOR RHEUMATISOHE PIJNBN. Kruschen ga haar „Nieuw Leven". „Vyf jaar geleden was mijn moeder vex- stijfd door rheumatische pynen. Soms kon zij zich in bed niet omkeeren. iZij had alle veir- trouwen in med-icijnen verloren, doch op ons aanraden probeerde zij Kruschen Salts, en kan zy zich nu weer even gemakkelijk bewegen als voor zy ziek werd. Zy kreeg door Kru schen (zy is nu bgna 70 jaar) werkeiyk een ,,nieuiw leven". Mevr. K. J. P. De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een overmaat van urineizuur in het lichaam, dat ontstaat dooT crpgehoopte afval- stoffen, iweike in het lichaam achterblijven. Kruschen Salts spoort lever, nieren en inge- 1 wanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen gernegeld worden verwijderd en de oorzaak van Uw pijnen verdwijnt. Ge zult U een ander mensch voelen, levenslustig en energiek. Kruschen Sal.ts is verkrijgbaar bij alle apotbekers en erkendie drogisten A f 0,40, 0,75 en 1,60 per flacon. Let op dat op heit etiket op de flesch, zoowel als op de buitenveirpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam, voorkomt. Adv. plaatsen, worden gehouden. 's Middags zal Ds. Pichal van Gent spreken over: ,,Petrus Dathenus, de hervorming in Gent". Muziek en zang zullen de noodige afwisse- ling brengen. Dte avondvergadering zal naast den emst, de noodige ontspanning brengen. Ds. Pichal, voorzitter van den Vlaamschen Bond, zal het openings*, en den heer J. L. Hamelink te Ter Neuzen, voorzitter van den Ring „0. Z.-Vl." van het N. J. V. het slot- woord spreken. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de reis ge- organiseerd met een serie autobussen. Het belooft een zeer goeden en interessan- ten Bondsdag te worden, waarvoor, naar wij vememen, groote belangstellmg bestaat. NEDERLANDSCH JONGELINGS VERBOND Op den 2en Paaschdag wordt door het N. J. V. in alle provincies wederom den Pro- vincialen Bondsdag georganiseerd. In Zee- land zal deze samenkomst gehouden worden te Vlissingen in Hotel Britania. De morgenvergadering, die te 10 uur aan- vangt, zal een huishoudielijk karakter dragen. In de middagvergadering zal den heer M. C. FaJI-entin, Rediactde-Secretaris N. J. V., spreken over het bondisonderwerp: „De C. J. M. V. en de Kerk". Muzikale medewerking verleent d.e mondaccordionclub Excelsior" onderafdeeling van de C. J. M. V. te Vlissin gen), terwijl de Chr. Gem. Zangvereeniging van 't Zand er zal zingen. Verder zal door de afdeeling Vlis3ingen worden opgevoerd: „Als de poorten open gaan". Uit geheel Zeelan-d maakt men zich op deze belangrijke vergadering te gaan bijwonen. EEN SMOKKELPARTIJ DIE IN EEN DRAMA IS VERANDERD. werking van Burg, en Weth. van Mididelburg ingeroepen om aan bedoel-d monument ter zijnertijd een plaats in het daartoe te wijzigen plantner op den Dam te verzekeren. Burg, en Weth. zeggen aan den raad, dat zij nauwe- lij'ks behoeven te verzekeren, dat zij met bij- zonder groote ingenomenbeid van het des- betreffend verzoek hebben kennis genomen. Ingevolge opdracbt van het Comito ver- vaardigt thans de beeldhouwer H. J. Etienne te Delft het monument in „jeune astrude" een Fransche kalkzandsteensoort van gelijke samenstelling als die, waarin het monument in het Rosarium te 's Gravenhage is uitge- voerd. De gedachte plaats in het Dam-plant- soen ikomt Burg, en Weth. ten zeerste ge- schikt voor. De noodige wijzigingen zullen S 1150 kosten en zy steilen voor dit te finan- cieren uit den post werkverschaffing 1937, waarin het Ryk voor een loongedeelte ad f 640 zal bijdragen. Jaarvergadering C. J. M. V. en K. V. Donderdagavond hielden de C. J. M. V. en K. V. hun gecombineerde jaarvergadering op d-e Gehoorzaal. De vergadering werd geopend door den heer Klaassen met gebed en bijbellezing, nadat ge- zongen waren twee coupletten van lied 34. Hiema was het woord aan den eere-voor- zitter Ds. E. Raams om een op.eningswoord te spreken. Spr. wenschte de feestvierende vereenigin- gen geluk met him jaarfeest en dankte den heer Klaassen voor diens voorbeeldige leiding dier wekelijiksche vergaderdngen. Vereenigings- leven zei spr. past bij de jeugd om zich als vrienden onder elkaar vertrouwelijk te kunnen uitspreken. In het vereenigingsleven worden we tot godsdienst gebracht. Gods- dienst is niet somber en muf, het is herinnerd worden aan onze eeuwigheidsbestemming waarvoor het voorbereiding is. Het is daar- om een voorrecht, aldus .spr., dat wij reeds in onze jeugd daaraan denken en ons willen oefenen in de kennis van onzen God. Spr. hoopt dat onder Gods zegen ook in 't komende jaar de vereenigingen in ledental mogen toenemen. Uit de jaarverslagen der betreffende fimc- tionarissen bleek, dat beide vereenigingen momentoel 11 led-en tellen. Einan-cieel konden C. J. M. V. en K. V. zich er op beroemen er goed voor te staan. Afwisselend werd-en nu voordrachten, samenspraken en zang ten gehoore gebracht, welke, getuige het applaus, wel in den smaak vielen. Er was dan ook werk van gemaakt daar de vrienden alles uit het hoofd geleerd hadden. Verschillende afgevaardigden brachten hun gelukiwenischen over. De voorzitter sprak nog een kort slotwoord waarin hy er zyn blijdschap over uitsprak dat deze avond geslaagd mag heeten. Ds. Raams eindigde-nu met dankgebed. Jammer dat de vergadering niet drukker bezocht was. Orelio". In de memoria van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp wijiziging Cirisis- pachtwet 1932, menkt de regeering o.m. het volgende op. Uitgaande van de gedachte, dat de voorge- steldia wijzigingj van de Crisispachtwet, niet anders is dan een, door de omstandigheden geboden, logische voor-tzetting van de lijn dier wet, kan de regeering niet toogeven, dat de toepassing van die iwet op contracten, aange- gaan na 1 Januari 1932 een zeer verkeerde uitwerkiing zou hebbun. Slechts indien blijkt, dat de pacht in ver band met de buitengewone tijdsomstandighe- den niet kan worden opgebracht is een b: roep op de -geldendie crisispachtwet en zal in de toekomst een beroep op de gewijzigde cri- aispachtwist kunnen worden gedaan. Daarom rust de conclusie, -dat roekeloozen, die te hooge paohtprijzen geboden hebben, zullen Worden geholpen en gid-achtzamen zullen wor den gedupeerd, op een onjuisten grondslag. De rege-eiring moet op denzelfden grond s-tellig teg-enspreken, dat de door haar vo-orgestelde wiyiziging ook be trekking zou hebben op eep geval, -dat ©en pachter door gebrek aan land gepacht heeft voor zeer ib-ezwarende voorwaar- den, d.w.z. op voorwaarden, waarvan het begin Door de afdeelingen van het Nederlandsch Jongelings Verbond in Zeeuwsch-Vlaanderen werd in samenwerking met de afdeelingen van het Chi'. Meisjes Verbond, zoowel te Breskens als te Ter Neuzen reeds eerder een Zeeuwsch- Vlaamsche Bon-dsvergadering gehouden. Op -den Hemelvaartsdag van dit jaar zal wederom een dergelijke samenkomst belagd worden. Ditmaai eohter nog op een hreederen basis. Men heeft n.l. contact gezocht met de Viaam- sehe afdeelingen in Belgie en de gdvoerde onderhandeiingen hebben geleid tot volledige overeenstemming. Men zal nu samenikomen te Gent. Des mor- gens zal in de Herv. Kerk de ke-rkddenst bij- gewoond worden, -die voor ditmaai, door vrien- delijike medewerking van den kerkeraad een gewyzigd karakter zal diraigen. Drie predi- kanten, een uit Belgie, een uit West- en <56n uit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zullen een korte toespraak houden. Na den k-erkigan-g volgt een wan-deling met beroek aan eeni-ge historische gefcouwen. Daama zullen alle -deelnemers-(stersj aan- zdtten aan -een warme maal-tijd, die zeer ge- zellig wordt ingericht. De mi-ddag- en avondvergadering zullen in een daarvoor gehuurde zaal, waarin 700 zdt- 1 doode, 1 zwaar gewonde. In den vroegen morgen van Woensdag kwa- men 2 vee-smokkelauto's in -de richting van de Nederlandsche grens door Stekene gereden. De eene auto werd bestuurdl door zek-eren K., wonende te Hulst, en de andere door E. G., wonende te Ter Hole. Bij K. zat naast hem in -de stuurcabine L. B., uit de Belgische Clinge. Zij stuitten bij hun rit op Belgische -douane'beambten, welke hen bevalen te stoppen. Toen aan dat bevel geen gevolg werd gegeven, hebben de grens- beambten de auto's achtervolgd en daarop ge- weerschoten gelost, Ben der kogels idrong langs den achterwand der cabine en trof L. Bogaert in het hart. Deze s-chijnt kprt nadat hij getroffen was, te zijn overladen, want K. wist niet beter te -doen, dan met de auto zoo vlug mogelijk door te rijden en de Nederland sche grens te passeeren en -daarna te Hulst bij den geneesheer Van Li-erop zoo mogelij-k nog hulp te krijigen. Deze kon echter slechts -den dood constateeren. Het iyk is daarop naar het R. K. Ldefdehuis gebracht. Ondertusschen -was ook de andere auto beschoten en werd de be-stuurder E. G. uit Terhole door een kogel aan het hoofd ge- wond, waardoor hij -in zwijm viel. De toen on- bestuurd-e auto ree-d tegen een kerkmuur, waarop de 2 andere inzittenden -uit de auto sprongen en de vlucht aamen. De grens-beambten, me-enende dat alle in zittenden op de vlucht waren, bleven -de vluchtelingen vervolgen, idie zij echter niet hebben tounn-en achterhal-en. Ondertusschen was G. weer tot bevmstzijn gekomen, en wist hy, ondanks zijn -vrij- ernstige verwonding over de grenis te komen. Met de hulp van enkele personen is hij vervolgens d-e h-ulp van den geneesheer Caspari-e gaan inroepen. Nadat hij verbonden was is hij- naar huis vervoerd. De toeitand van G. liet zich in den loop van den -dag echter em-stiger aanzien, waar- om hem de Laatste H. S-acramenten werden toege-diend. Door operatief ingrijipen en het v-erwijideren van den kogel -door den hem be- han-delenden geneesheer, is er in zijn toestand weer verfcetering ingetreden. Zooals te begrijpen is, werd door de Ned. marechauss6e ten -de Belgische gendarmerie een -grondig onderzoek naar een en ander in- gestel-d. De -te Stekene -tegen den kerkmuur - gereden vrachtauto werd in beslag genomen, terwyi de m-arechaustoe ook -de auto waar- en op den inhoud komt het immers aan en als Ge "AKKERTJES" in- neemt, zijt Ge zeker dat ze goed en snel helpen tegen allerlei pijnen. "AKKERTJES" worden geheel machinaal vervaardigd. Daar komt geen menschen- hand aan. Hygienisch, zuiver en onscha- delijk. Weiger daarom elke naamlooze na- maak. Daarmede bedriegt men U door U voor "AKKERTJES" wat anders, dat er veel op gelijkt, in de handen te futselen. Nederlandsch Product - Recept van Apotheker Dumont Jaarvergadering Alg. Zangver, Onder presidium van den heer A. J. van Hoeve vergadeirdei Woehsdagavond in „Het Centrum" de Alg. Zangv. „Orelio". Met in- begrip van het -bestuur waren een 70-tal leden aanwezig en de u-iterst gezedlige sfeer die het kenmerk is van alles wat zich in en om deze plaalseiyke vereeniging afspeelt ontbrak ook ditmaai niet. Met blijdschap mooht de prae- ses dan ook gewagen van een o-pgewekt en levenskrachtig strev-en dat er steeds op ge- ri-cht blijft de zoo gunstig -bekend-e Axelsche vereeniging tot immer h-ooger niveau op te werken. Met weemoed herdacht hij het ver- schei-den van een der vrouwelijike en je-ugdige leden van het korps dat in 1936 door de ver eeniging algemeen Ibetreurd ten grave was gedragen. Hoe goed het de vereeniging ove- rigens ook gaa-t een diissonan-t in zijn sp-eeche was -de toestand van de financien die in de naaste toekomst weer eens zorg baart. Maar het is niet -de eerste maal -dat Orel-i-o" zulks m-ed-emaakt, en er zal heel wat moeten ge- beuren, wil dit verontrustende afmetingen aannemen voor haar; want aan spreker zijn reeds verschiliend-e voorstellen en ideeen ken- baar gemaakt uit deze impasse te geraken, b.v. door een bazar of anderzdns, maar het bestuur is diligent en zal ter zijner tyd naar bevind van zaken hand-elen. Teru-gziende op net jaar 1936 constateerde hij met voldoening dat wederom verschillende sterren aan het firmament van het Axelsche zangersheir zijn opgedaagd bij de zoo verdienstelijke opvoering van de operette „De Barbi-er van Straats-burg". De grootste hulde voor het we-ls-lagen daarvan komt ev-enwel toe aan de met de algeheele leading b^ist directrice mevr. Moerdijkv. d. Swalm -die spreker om haar hoogstaande en voortreffelijke kwaliteiten niet genoeg kan waard-eeren en die dan ook de eerepalm toe- komt. Het bij-zonder humoristisch en keuriig ge- stileerde jaarverslag van -den secretaris -gaat nog breedvoeriger op een en ander in en rele- veert die hoogtepunten van het jaar 1936 met allereerst d-e opvoering en heropvoering van de operette „Ninon de Mark-etentst-er", die edatante successen voor „Orelio" waren. Het concours t-e Sint Maartens-dijk waar „Orelio" weer uitkwam in de eere-afde-eling was een on-d-erwerp waarbij eenige stof tot kritiek bleek te b-e-staan met het oog op eenige niet met onver-deelde instemminig ontvangen con- clusie's in tegenstrijdigen vorm, waarhij de inrv ten oozichte van Orelio" in het kritisch mede K. in Hulst gekom-en was eveneens in W co^clud,eerde dat de zuiveiheid zeer beslag hebben genomen. I 6 AAN GESPOELD. Zyn er de vorige week 2 roei-booten aan- gespoeld te Baaihoek onder de gemeente Hon- tenisee, dezie week is er weer e-en aaniges-poeld aldaar. MONUMENT VOOR WIJLEN DE KONINGXN-MOEDEK TE MIDDELBURG. Het' in 1805 op initiafief der Vereeniging „Uit het Volk—Voor het Vo'k" te Middelburg gevormd Provinciaal Comitd voor de oprich- ting van -een gedenkteeken ter -eere van wijlen H. M. de Koningin-Mo-ed-er heeft de mede- Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 sluks 20 ct. (lngez. Med.) het vehikel dat het transparant der vereeni ging voerde zich met -een bescheiden prijsje tevreden steilen. Met groote loffelijkhedd werd gewaagd van de opvoering. en reprise van de tot in de -perfectie zoo keurig opgevoerde pperette ,,De Barbi-er van Straatsburg", die het rijkbeladen en veelvoudig snoer van de glorie-keten van Orelio" opnieuw heeft ver- rijkt. Met een opwekking zich met alle geest- drift en enthousiasme te geven tot -bereiking van het hoogste succes op het a.s. concours te Hoek werd h-et verslag besloten. De jury schreef in 1936 in het -beschrijvend verslag dat men van „Orelio" meerd-ere verwachtin- gen had, welnu, zegt spr., laten wy die ver- wachtingen voor 1937 niet beschamen. Met groote instemming en levendig applaus werd dit schitterend overzicht besloten en de voorzitter was dan ook de tol'k der vergade ring toen hij den secretaris aller dank braeht. In eemigszins sombere trant was het jaar- lijksch resume van -den -pennin-gmeester, de heer A. P. Esselbrugge -gesteld. Deze udterst verdienstelijke functionaris die sedert 15 jaren „de ziel van „Orelio" mag worden geheeten, deed mededeeling van een omtvangst over het jaar 1936 van 1191,56, waartegenover echter een uitgaaf stond van 1192,98, zoodat er een nadeelig slot bleek te bestaan van 1,44. Gelukkdg was -de vorige rekening met een ov-erschot van pl.m. 70 besloten, zoodat de kas op 1 Jam. nog niet den bodem vertoonde, maar tengevolge van de jaarlijksche winteruit- voeringen was dit overschot totaal verdwen-en en zat men thans op den bodem. O.a. -hoor- den wij als cijfer der totale onkosten van de opvoering van Ninon de Marketentster" noe- men een bedrag van 417,99, waarin begre- pen was een 90 voor het schilderen van decors en een evengroot bedrag voor de be- nooddgde costumes. Praeses en kascommissie waren de tolk van de gevoelens van dank en waardeering die die vergadering bleken te bezielen. In de kascommissie voor 1937 werd daarop voor zien door de be-noemdng van een drietal wer- kende leden, waaronder 2 vromvelij-ke. By de bestuursverkiezing wer-den by de eerste stem ming met op een na lalgemeene stemmen her- kozen de voorzitter, de heer A. J. van Hoeve met de heer A. van 't Hoff. De heer J. K. Esselbrugge, mede-aftredend bestuurslid werd met -een paar stenimen boven de volstrekte meerderheid hij 2 stemming eveneens her- kozen. De heer Oiyslager bracht ver-slag uit van de Bondisvergadering, waar namenis o.a. Orelio" nogal ikritiek op de jury was uitgeoef-end, die tenslotte voor 1937 is -gehandhaafd, ook uit overwegin-g om hen -e-en kans te geven zich te rehaibiliteeren, voor de in 1936 begonnen on- juistheden. De Bond bleek tot dusver 569,98% te hebben overgelboerd. Spreker wekte op tot steeds hooger inspanning maar vooral tot z-elfkritiek. „Zouden wij", zoo vraagt hij ,,-a.ls leden niet bij on-s zelf en ieder voor zich zelf onder ons niet biy moeten zgn met een 'bescheiden 6, een s-chrale 6! ,,En dat, terwijl toch de 8 binmen ons berei-k ligt!" Dit gloedvolle betoog werd door de begaafde ddrectri-ce mevr. Moerdijkv, d. Swalm nog nad-er onderstreept. Evenals het vorig jaar gaf deze weer een zeer leerrij-ke en met groote aandacht gevolgd-e pa-edagogische les voor de Axelsche d-ilettanten-zangers, die hare uit- working niet zal missen. Na de praeses sprak ook de heer Van 't Hoff een -zeer bezadigd maar vaderlijk woord van vermaan en tevenis van opwekk:ng om te blij-ven stryden voor de vervolma-king van de ede-le zangkunst, waarbij als „Dritte im Bunde" de heer A. P. Esselbrugge zich nog met een pittig -en cpg-ewekt woord bij aan- sloot, waarbij- hij tev-ens de aan hem gelbraehte lof van zich afwees en zedde alleen uit liefde en plichts-gevoel voor Orelio" te hebben ge- handeld en steeds te zullen blijven handelen. Daarna volgde -een gezellig samenzijn en sluiting. HET CENTRUM. Zoo o-odit een p,r-ogramma kan worde-n aan- bevol-en, don is het w-el dat wat -thans door Het Centrum is samengesteld, want slechts hoogst zel-dan wo-rdt een film vervaardigd, die all-erwege d-en hoogsten bijval geniet als het glansnu-mmer !Ave Maria. w-aairin de hoofdrol word-t v-ervul-d door den Iberoem-den tenor Benjamino Gigl-i, bijgestaan door Kathe von N-agy. Zoo schreef de N. R. Crt. ov-e-r dit meeste-rwerk: ..'.Met izijn wonderschoon geluid, een en al vl-oeiend -zonnegoud, en in het lagere register van zul-k een warm -barito-naal timbre, ve-rrukt hij -d-e toehoord-e-rs in de film en in d-e zaal in f-ragmentsn van Traviata, Bohem-e, Trcvatore, in k-erkiilijk, wereldisch en Napobtaansch lied (zelfs een wiegelie-d-j-e krijgt ge v-errukkeiyk licht en te-eder van hern), z66, dat naair hem luist-eren reeds alleen al een gang naar de biosooop meer d-an reohtvaardigt en rijkeiyk loont. Wij kunn-en reeds uit dien ho-ofde deze film all-e-n liefhebbers van zang en van de weinig te wenschen overli-et", terwijl aan een andere vereeniging die de kwalificatie van in de weergave van -de samenzang met „zeer ernstige onzu-iverheden behept te zijn deson- danks in puntenaantal in dit opzicht met „Ore-lio" gelij'k gesteld werd (7). D-e veree niging behaal-de op dit concours met 172 pun- ton een. 2e prija. Gememoreerd werden na- tuu"rlijk de grootsche Septem-berfeesten en ..Concordia's" gouden j-ubileum-festiva] waar- aan met het kinderkoor werd deeigenomen en tenslo-tte -de Juliana veriovings- en huwe- italiaan-sche opera en dat moeten er toc-n liiksfeeaten waarbij „de zang" zich eveneens niet weinigen zijn, gezien de balangSLellmg die niet onbetuigd liet al moest men dan ook deze zaken bij bet -groote puh!i:k wehken in de lic-htstoet wegens e-en mankement aan hartelijk en zonder -eenig vo-orbeh-oud aanlbe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5