HUICU1TSLAG met jeuk die dol maakt KLOOSTERBALSEM Buitenland. De burger-oorlog in Spanje veroorzaakt vurige wond Burgerlijke Stand TER NEUZEN, 19 MAART 1937. Dank 2ij den KL00STERBALSEM verdwijnt wond en huiduitslag AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGC Green goud zoo goed" LOOP DER BEVOLKING. r ;,-iM Z wanenberg's rookworst, de echte rookworst voor de llolland- sche winterkost. Let dus bij het koopen vooral op het zwaantje. 33 Ingez. Med. Teg-en bet bezwaar, dat bet w-erkfond-s te veel als een fonds voor werkverschaffing zou functioneeren, wordt bij voontduring emstig gewaakt. De indruk, dat op rekening van dit crediet bedragen worden gesteld, weike ten laste van het departemsnt van waterstaat dienen te worden gebracht, is niet jiuist. Met betrekking tot voorstellen tot verbete- ring van tertiaire wegen pleegt berei-ds groote meegaandheid te worden betracht. NEDERLA N DSCH-DUITSCH BETALINGSVERKEER. De regee ri ng.spe rsdi en st mel-dit: De in de betrokken verdragen voorziene Nederlandsche en Duitsche regeeringscommis- sies hebben dezer dagen te Berlijn besprekin- gen gevoerd, welke in h-oofdzaak waren ge- wijid a an de vaststelling van de (betalingscon- tingenten voor den uitvoer naar Duitschland in het tweede kwartaal van 1937. De extra korting, welke in verband met de door de mo- netaire maatregelen o-ntstane onzekerheid van de betalingscontm-genten werd toegepast kon voor een groot geoeelte weder ongedaan wor den gemaakt. Zuiks in verband met het sinds eenigen tij-d gunstige rverioop van de clearing- ciji'ers. BETERE VERDEELING VAN BESOH1KBAREN A it BE LI). Aan de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp ho.udende tijdeiijke bepalingen, strekkende tot het berei-ken van een beiere veraeeling van den beschikbaren arbeid rwordt ontleend: Wa r n per het waar was, dat alleen door de harde noodzaak gedwongen hier en daar werk- gevers overgingen tot vervan-ging van volwas- sen mannelijk personeel door jeugdige perso- nen, teneinde aldus op de productieaosten te bezuinigen, dan zou dit ontwerp niet zijn in- gedienid. Dat overigens van regeling zou moeten worden afgezien, omdat niet op groote scbaaJ sprake zou zijn van het vervangen van vol- wassen door jong fabriekspensoneel, is een meening, weike de Minister niet onderschrij- ven kan. In eik geval zou dan het bedrijfs- leven weinig vrees voor de -gevolgen van dit wetisvoorstei ibehoeven te koesteren, daar elechts in zeldzame gevallen reden voor ingrij- pen aanwezig zou zijn. Ten onrechte wordt de jeugdwerkloosheid hier in het geding gebracht. De Minister gaat, zooals Ibekend is, de bestrij-ding van de jeugd werkloosheid zeer ter harte, maar hij verliest daarbij de juiste proporties niet uit het oog. Hij wil niet de jeugd aan -werk helpen, door mannen in de kracht van hun leven, vaak jonge huisvaders, werkloos te maken. Het ontwerp beoogt niet bescherming van de vrouiw tegen bepaalden arbeid, maar veel- eer Ibeschemiing van den man tegen gebrek aan arbeid. Dat dbel wordt op de minsit be- zwarende wijze bereikt, wanneer in de eerste plaats dat soort werk voor mannelijke arbei- ders igereserve-erd wordt, dat voor de vrouw minder geeigend is. Hoeveel vrouwen thans zrulk werk verrichten, is zonder uitvoerig on derzoek niet op te geven. De voorgestelde voorziening is van tijde- lijken aard. Ook de Minister acht in het al- gemeen inperking van het werkterrein der vrouw ten behoeve van de werkgelegenheid voor mannelijke arbeiders alleen als crisis- maatregel gewettiigd. De Minister vertrouwt, dat over een dne- tal jaren de eoonomische toestand van ons land zoove-el venbeterd zal zijn, en de werk- loosheid binnen zoodanige grenzen zal zijn teruggeloopen, dat exceptioneele voorzienin- gen,°als (bij het wetsontwerp voorgesteld, ver- der achterwege kunnen blijven. Mocht onver- hoopt de toestand zi-cth niet in dien gunstigen zin ontwi-kkelen, dan zal -de regeering t.z.t, moeten overrwegen wat haar ten deze te doen staat. In geen geval he-eft de Minister met het ontwerp ©en pro-efnemmg op het oog. Mocht blijken, dat -ook buiten bet terrein van den fabrieksarbeid toestanden ontstaan, waar- tegen op de gronden, die -aan dit wetsontwerp het aanschijn gaiven, opgetreden dient te wor den, dan zal, zoo dit ontwerp kracht van wet krij-gt, te gelegener tijd aanvulling van de wet in overweging genomen kunnen (worden. Met name zou dat -dan ten aanzien van de aanstel- ling van conductrices op autobu-ssen kunnen geschieden. OPDRAOHT AAN DE N.V. KON. MI J. „DE SCHELDE". Het A.N.P. meldt, dat de K. L. M. in on- derhandeling is met de N.V. Kon. Mij. „de S-chelde" te Vlissingen voor dan bouw van een lange afsUndsvliegtuig, waarsohijnlijk -be- stemd voor een eventueelen dienst naar Para maribo. Het toestel zou een mid-dendekker worden, uit duro-aluminium opgetrokk-en en uitgerust met drie motoren van 1100 pk. elk. De lengte van het ontworpen toestel is on- geveer 17 M., de spanwijdte 24 M. Er is ac- commodatie voor 4 -passagiers. DE „JONGE JOHANNA" VBIJGEGEVEN. Woensd-agmiddag is bij de Middellandsche Zee Oompagnie te Rotterdam berioht ontvan- gen, dat het door een oorlogsschip van gene- raal Franco naar Ceuta opgebrachte s.s. Jonge Johanna", na eenige ur-en oponthoud en nadat de papieren waren nagezien, de reis naar Oette heeft kunnen vervolgen. DE O 16 NAAR SPAANSCHE WATEREN. De commandant van de Nederlandsche onderzeaboot O 16, die sinds eenige dagen te Lissa-bon in de monddng van den Taag voor ankar ligt, heeft naar „United Press" meldt uit Den Haag ibevel gekregen, onmid- dellijk koers te zetten naar de S-paansche kust en daar voorloopig te iblijven, ten einde zoo noodig bescherming te verleenen aan Neder landsche koopvaardijschep-en. De O 16 is Don- derdag vertrokken. Commandant van -de O -16 is luit. ter zee late kl. C. J. W. van Waning. Prof. Vening Meinesz, die zich zooals men weet aan boord van den onderzeeer bevond voor wetensch-app-eilijike doeleinden, heeft het oorlogsschip verlaten -en is met medeneming van zijn wetensohappelijke uitrusting aan land gegaan. De O 16 was op idle terugreis van een z.g. shake-down cruise op den At-lantischen Oceaan, waaronder wordt verstaan een krui-s- tocht onder moeilijk-e omstandigheden, met het doel d-e -eigenschappen van het schip en zijn inrichtingen op de pr-oef te stellen. Op 111 Januari j.l. vertrok de O 16 -uit Nieuiwe- diep, waar zij omstreeks 25 Maart werd -terug- verwacht; door h-et vertrek naar de Spaan- scihe wateren is de tbuisreis voorloopig voor onbepaalden tij-d uitgesteld. MAATREGELEN MET HET OOG OP DE VIJANDELIJKHEDEN IN SPANJE. Aan het verslag over het wetsontwerp hou- dende voorbehoud tot het nemen van maat regelen met het oog op die vijandeltjkh-eden in Spanje wordt het volgende ontleend: Verscheidene leden meenden er op te moe ten wijizen, -dat dit ontwerp de aandacht vestigt op -een vreemde figuur. Er is een wettige regeering in Spanje -en er is rebellie van generaals. En nu worden de rebellen als een oorlogvoeremd-e partij beschouwd, waar- t-egenover neutraliteit in acht is te nemen, als een partij die met de wettige regeering op een lijn is te stellen. Een dergelijke figuur is al heel weinig geschikt am juiste bagrippen te doen postivatten. Een zoodanige houding van de regeerin-gen der verschil-lende landen moet op dten dluur een f-unesten invloed op de vol- ken uitoefenen. Jutu-sschen waren deze leden van oordeel, dat Nedterland niet anders kan doen dan zich aansluiten hij d-e landen die zich d-e z.g. niet-inmenging tot gedragslijn hebben gekozen. Ons land kan nu eenmaa-1 niet een geheel eigen internationale politiek voeren. Andere leden achten het evenzeer ge- wenscht, -dat Nedterland de niet-inmengings- poli-tiek volgt. Deze leden -wilden niet treden in een beoordeeling van den toestand in Span je en dus ook niet onderzoeken, of de regee ring van dat land als een wettige is te be- schouiwen, -die orde en rust en bovenal rechts- z-e'kerhedd weet te handhaven. Naar hun meening is het in elk geval gebied-end noo-d- zakelijk, dat alle krac-hten worden ingespan- nen om te voorkomen, dat de vlam naar bui ten uitslaat, dat in Europa conflicten ont staan, waarvan niemand weet waartoe zij zullen leiden. Wedier an-dere leden oord-eelen de geheele niet-inm-engingsgedachte in beginsel verkeerd. Enkele leden gaven als hun oordeel te ken- nen, dat men niet te groote verwachtingen mag koesteren van de maatregelen, welke op grond van het niet-inmengingsfbeginsel met betrekking tot de vijandeJijikheden -in Spanje worden getroffen. De wens-ch werd u-itgesproken dat -dte regee ring zich in de niet-inmengingseommissie zal doen -gelden, in dier voege, dat zij -elke pogin-g zal steunen, welke in het iwerk wordt gesteld am te bereiken, dat niet alleen nieuwe troe- penzendingen naar Spanje worden voorkomen, dooh ook daar reedis strij-dende vreemd-elingen naar hun land worden teruggezond-en. Andere leden vond-en in deze opmerking aanleiding er tegen -te waarschuwen, dat Nederland zich in de genoemd-e commissie te veel op den voorgrond stelt. Bij verscheidene leden bestond bedenking tegen de uitgebreidheid van de machtiging, welke de regeering bij dit ontwerp vraagt. Andere leden, die in -het algemeen tegen ver gaande overdrac-ht van bevoegdheden van den gewonen wetgever aan de kroon bezwaar had-den, meenden in -dit -geval daarentegen geen bedeniking te moeten opperen. Naar bun meening b-estaat er geen twijfel, of de regee ring beoogt met de bevoegdheid, waarme-de zij verzoekt bekleed te worden, niet anders -dan in staat te zijn op elk oogenblik met -den vereis-cihten spoed -de maatregelen te nemen, die noodig zijn om ons land, in het heiang van den vrede, het zijne aan de ui-tvoering van de besluiten -der niet-inmen-gingscommissie te doen bijdragen. EEN AANSLAG Op GRAAF DE CIL\MBRTJN. Graaf die Chamlbrun, d-e vroegere ambassa- deur van Frankrijk, te Rome, is Woensdag- middag op het Noorderstation te Parijs hat sl-achtoffer geworden van een aanslag, welke een vrouw, m-evrouw Fontange, op hem heeft gepleegd met een revolver. De Chambrun werd door een -kogel getroffen en moest wor den ove-rgebracht naar het ziekenhuis Lari- boisiere. D-e rechter van instrucitie h-eeft een onder- zoek ter plaatse ing-estelid. De oud-ambass-adeur zou met d-en trein van zes uur naar Brussel vertrekken. Eenige oogenhlikken v66ir het vertrek van den trein kwam hij op bet peirron aan, v-ergezeld van zijn vrouw en een vriend. Toen hij op het punt stond, in den iwagen te klimmen, naderde een elegant gekl-eede -dame, die een revolver op De -Chamibrun richtte en van betrekkelijk kor- ten afstand op hem schoot. -De Chamlbrun verlo-or niet onmiddellijk het beiwustizijn. Hij -kon nog met vast-e stem z-eggen„Ariresteer die vrouw". Een beambte van een slaapwagen van den treiin wist haar te grijpen. De graaf de Chambrun werd direct naar h-e-t iLaribosiiene-ziekenhuis v-erv-oeird en na aankams-t -aldaar onmiddellijk geop-ereerd. De behan-delende geneesh-e-er verklaarde, dat er geen reden was voor een e-rnstige ongerust- heid. DUITSOHE STLDENTEN VERPLIOHT TE DUELLEEREN. De nat. soc. studentenbond heeft bepaald, dat van af het zomersemester elke student die door een med-estudent in zijn eer is getast, verplicht is zich door -een duel -genoegdoening te verschaffen. Dit -besluit, aldus meldt de Rerlijnsche „Tim-es"-correspondienit, (is een uitvloeisel van Hitler's woorden „dat gekwetste eer slechts door bloed kan worden gewroken". WAT IN DUITSCHLAND NIET MAG. -Dinsdag werd de echtgenoote van den vroe- geren sec-retaris-generaal van de vakveireeni- ginig-sn Theodor Leipart veroorde-eld tot zes maandien gevangenisstraf, omdat zij ©en col- lectant van -de iWinterh-ilfe heeft geze-g-d: „Hoe kan ik u lets geven, nu gij ons de mo- gelijkheid om te w-srken hebt ontnomen?" M-evrouw Leipart is -56 j-aair cud en haar echtgenoot is thans 70 jaar. DE RELLETJES TE CLIGHY. De st-emmen voor eensgezindheid en natio- nal-e samenw-er-king, de juiohtonen over het succes -der d-efensieleening, zij waren, schrijft de N. R. Crt., nauw-elijks v-erstomd, toen te Cl-ichy de schoten weerklonken, die het leven van -enikelen en een paar honderd gewonden hebben geeis-cht. Frankrijk laat zich van een an-dar-en kant zien en het be-eld is all-erminst verheffend. -Een bioscoopv-oors telling voor leden van de Parti Sosial Frangais, dat is de wettige voortizetting van de voormalige partij van den kolonel de la Rocqu-e, heeft aanleiding g.egeven tot relletj-es van bel-ang- rij-ken omivang. iRelletj-es, die geen botsingen waren tusschen betoogers en d-e bezoekers der bioscoopvoorstelling deze laatste waren al wieggel-eid maar tusschen de betoogers en d-e handhavers van de op-enbare orde. iH-et eirgste is ongetwijield, dat de overheid niet vrij uit gaat. De plaatselijke overheid had haar gaestverwanten opgeroepen tot een tegenlbe-tooging juister gezegd tot ©en be- tooging, waarvoor deze bioscoopv-ooirstelling een vo-orw-endsel was waarvan zij natuur- lijk -deze geivolg-en niet voorzien had, maar waarm-ede zij, oo-k al was -er niets gebeurd, toch reeds een ernst-ige fout maakt-e. Zij be- wees daarmee, dat zij bij -de uitoefenin-g van haar -taak haar politieke g-evoelens niet op den achtergr-ond kan schuiven. Een politi-eke overheid, dat is o-ok h-etg-e-en de Uni-e. van Vakv-ereenigingen in de -streek van Parijs wenscht, wanneer zij d-en eisch stelt, dat het leger, d-e polit-ie en het amibtenarencorps ge- zuw-erd moeten worden en -vers-terkt in Repu- blikeinsc-hen geest. Want over de ibeteekenis van het woord Republikeinsch kan in dit verband geen verschil van meening -bestaan. De linksohe elementen zijn ibuitengewoon roerig. Zonder ook maar de eerste resuitaten van het ondemzoek af te -wachten, heeft men Wtoensdag op -de tentoonstellingsterreinen ge- staakt en werd Donderdag een algemeene sta king voor den duur van een halven dag afge- kondigd. Ook buiten Parijs braken na het be- kend iworden van de gebeurtenissen van Cli- chy stakingen uit. Voor de -gematigde elementen van het Volksfront zijn de gebeurtenissen al zeer on- aangenaarn. De communisten willen het doen voorkomen, alsof de Parti Social Frangais provic-eer-end optreedt -en zij eisch-en dan ook haar ontbinding. De socialistische radicalein daarentegen veroordeelen h-et gebeurd-e en de bonding deir -vakbond-en scherp. De socialis- ten, hoewel zich tegen -de communisten kee- rend, iwete-n ei-genlij-k met hun houding niet goed naad. Nochtans is het duidelijk, welke groote ge- varen in den momenteelen toestand in Frank rijk schuilen. Hieruit blijkt hoe een Volks front geen garantie biedt tegen het optr-eden van uiterst linksche elementen, die de demo- cratische vrijheden -ev-en v-eir wegwerpen als hun rech'tsche tegenstanders. -Hieruit blijkt ook, w-elke macht d-e arbeidersbew-eging in Frankrijk heeft gekregen, waartegenover -de regeering machtelo-os -staat, hoe gemakkelijk deze menigte miaandenlang opgeizweept dooir propagandiisten, zonder een enkelen grond tot daden van terreur overgaat. De tegenstelling van he-t slagen der leening en deze gebeurtenissen kon niet schrijnender zijn. Maar is dit ook geen -aanwijzing, ho-e wankel <le w-erkelijke democratic in Frankrijk staat? HEVIGE GEVEC'HTEN IN EN OM MADRID. Sinds Donderdagmorgen 5 uur worden hevige gev-echten geleverd in d-e buitenwij-ken van Madrid. Overal in de hoofdstad, zoo meldt d-e correspondent van Ha-vas, hoort men h-et gedireun van d-en strijd. Kanonnen van ziwaar kaliber bulderen en -doen de ruiten der gebou- wen tnillen. Ononderbrok-en klinkt het ge- knet-ter en gedonder van mitrailleur-, igew-eer- en mortieirvuur. Volgens den correspondent van Havas woe-dt de strijd zoowel in -de uni- versitei-tswijk, als in het Casa del Campo en in -d-e wijk U-sera. In het centrum van d-e stad zijn eveneens eenige granaten van groot kali ber terecht gekom-en. Bijzonderheden om- trent den strijd ontbreken. In den sector ^Guadalajara blijven de regee- ringstroepen in d-en aanval. Dit wordt door het rechitsche hoofdkwartier toegegeven. Vol gens berich-ten van linksche zijde hebben de regeeringstroep-en een offensief op Brihuega (ten Noord-Oosten van Guadalajara) g-eopen-d. Na verscheidene kleine dorpen in -den omtrek te hebben h-eroverd, zijn de regeeringstroepen D-ondendagmiddag met groote snelheid opge- marcheerd in d-e ricbting van deze plaats, die zij thans steeds volgens berichten van linksche zij-de rechtstreeks bedreigen. Ook aan h-et front van de Ja-rama wordt de strijd voortgezet, doch bijzonderheden ontbrekeii. -N-opens den strijd in het Noorden, maakt het rechtsch-e hoofdkwartier melding van ge- vechten in de provincie Huesca. ,,Wij hebben een schitterenden tegenaanval ondemom-en", aldus h-et rechtsche commimique, „en maak- ten vele krijgs-g-cvangenen, waaronder zich vie.r Russen en een Ned-erlander bevo-nden". BENOEMING ONDERWIJZER. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Rucphen is m-et in-gang van 1 Mei benoemd de heer A. Weijits, thans onderwijzer te Uzend'ijke. M AOHINISTEN-EXAMEN S. Geslaagd te 's Grav-enhage voor het theore- itis-ch gedeelte van diploma B, de heer I. J. Hooftman td Aardenburg. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 7 tot en met 13 Maart kwamen in onze provincie 4 gevallen van roodvonk voor, n.l. 2 te Sluis en 6dn in ieder der gemeent-en Aardenburg en Borssele. LUXOR-THEATER. „Fientje Peters post restante". Het Rotterdamsch Nieuwsblad schrijft: Het is een verrassing, een film in de Nederlandsche taal, die op Europeesch peil staat..." De bios-co-opb-ezoeker -gaat uit om zich te amuseeren, en vraagt hij: „kan ik dat in Luxor deze week?" dan past daarop ddn antwoord: een volmondig ja..." ...„iHet is stellig verblijdend op te merken, hoe vddl vlotter het Nederlandsche spelers- materiaal wordt, wanneer het in een milieu werkt, waar men de technische middelen be- heerscht..." De camera's -zijn gehanteerd met een ge- tnak, dat niet aangeboren is, maar door jaren- lange praktijk moest worden verworven. De decors zijn royaal van opzet..." Men iziet het Fientje Peters aan, dat alles van den grooten hoop is gegaan..." ...„Men ziet door de beelden van .Fientje Peters" het vakkundig draailboek heensche- krieren. Men kan ook proeven, hoe de cutter zijn schaar in het celluloid h-eeft gezet. En dan een belangrijk ding nog: het geluid. Maar ja, de Ufa is om zijn ,,Tonmeisters" be- roemd..." ...„W)at 't spel betreft: van nu af aan zal toch wel vast staan, dat Louis Borel een uit- j stckende fiknfiguur is, men mag wel zeggen een Nederlandsche Alb-ach Retty. ...zijn kop is expressief en zijn spel vol charmeerende vondsten, die zoo bij uitst-ek geschikt zijn voor de film. Sam-en met Cor Hermus, die een pracht van een oud-IndiSch gast heeft ge- creeerd en die daarmee aventz-eer de overtui- ging heeft gev-estigd, filmbloed te bezitten, I heeft hij de leiding van de dialogen gehad..." Dolly Rouwmeester ten laatste is perse j een filmactrice in den dop... -Enkele close- ups bewijzen, dat zij „het" heeft. Zij zou de Nederlandsche Lilian Harvey kunnen zijn..." ...,,Hat publiek heeft de eerst-e vertoonin- gen van „Fientje Peters" met applaus beslo- - ten. Men heeft blijkbaar het heschaafde peil i van deze geestige film bijizonder gewaar- dee-rd..." I „Liefde en de eerste trein". j Welk een charmante „Spielerei" deze film, die op zoo kostlbare wijze een grapje vertelt en een duur apparaat in beiweging brengt om ons de geschiedenis van den eersten trein -te vertellen. Een historiscbe anecdote, maar die ons op geestige manier verhaald wordt. Eenige kilometers rails worden aangelegd, dwars door de natuur en langs die rails gaat met veertig kilometervaart de eerste trein van Potsdam naar Berlijn. Ge hebt het alleen via de anecdote gehoord hoe de geleerden be- toogden dat het menschelijke corpus een der gelijke vaart niet zou kunnen weerstaan hoe men vreesde dat de spoerwegen den on- derghng zouden veroorzaken van het reizi- gersverkeer hoe de koeien in de weide zou den wegfcwijnen -van de slechte dampen en hoe het gras zou verschroeien, de wouden zouden verforanden. Welk een haat, welk een afkeer van d#®e duivelsche inventie... En dat alles ziet ge gebeuren in het kleine dorpj-e Zehlendorf, waar een bloeiende dikke postmeester als de dood is voor de nieuwe uit- vinding en onder de zijnen, voerlieden en rei- zigers en boeren stemming m-aakt tegen den aanleg van den nieuiwen spoorweg. Er wor den daden van kleine en geniepige sabotage gepleegd. In eens zwaait de camera naar het Babelsche Berlijn, waar de financier zit die deze ondernemin-g bekostigt en niet bekosti- gen kan voor de eerste trein gereden heeft langs het kleine lijntje. Zoo werken duiizend invlosden doch de verstan-dige postmeest-eres heeft alle spaar- penningen in den nieuiwen spoorweg belegd. Draait in-derdaad de locomotief de postkoets den nek om, dan is zij veilig gesteld. Blijft de postkoets boven, dan is zij in ieder geval tegen armoede gevrijwaard. Het is een ge- durfde speculatie en de oude postmeester zou het eens moeten weten... Alles is v66r de nieuwe uitvinding, behalv-e dan de postmeester en zijn vriendenschaar. Zelfs de lieve Brigitte, de dochter van den postmeester, is voor den spoorweg van wege den ingenieur, die hem bouwt. En zie nu dezen strijd aan het is nog geen hon derd jaren geleden, dat men met den spoor weg minder vertrouwd was dan met welke nieuwe inventie ook nog in goeden staat levende oude menschen -zijn per trekschuit of met de diligence gereisd en ziet het verschil in kleeding, in g-edrag, in opvatting. Dat is dan de winst en de charme van deze film die nauwgeizette historische verbeelding, waar toe de brave Jacob Tiedtke, de vriend-elijke en ironische Ida Wiist, Karin Hardt en Hans Schlenck meewerkten. Er is een rijke oogst van humor in dit geval. Zitten wij dan in het eerste treintje met onze opa's en -beleven wij de sensatie van den eersten rit van Potsdam naar Berlijn over honderd jaren rijd-en wij zestig kilometer, zegt een der deelnemers... Hoe voorizichtig waren de ouden in het voor- spellen. Honderd jaren na den eersten trein vliegen wij harder dan vierhonderd kilometer per uur... DE OEVERVAL TE HOEDEKENSKERKE. De oeverval te Hoedekenskerke, die Dins- dagvoormiddag werd geconstateerd is ont staan tusschen het steigerhuis en de haven. De verzak-king heeft zich bepaald tot het weg- vallen van den vooroever, tot het tal-ud van den dijk. De steen-glooiing bleef nog behou- den. De lengte -der verzakte s-trook was aan- vankelij-k 40, later -vergroot tot ruim 50 M. Volgens de peilingem stond er nu aan den voet van -den dijk 4 tot 6 M. water. Mien heeft daar blijkbaar geen oeverval ver- wacht, ofschoon het daar onder den wal zeer diep is. Er is door den ingenieur van den Prov. waterstaat, den h-eer Israel, en den technisch- ambtenaar -den heer Pouwer een onderzoek in- gesteld, waarna verklaard werd, -dat er voor ongerustheid geen reden bestcm-d, aangezien het d'ij'kliehaam geheel is behouden. Later is ook een onderzoek ingesteld door den hoofd- ingenieur -der Provincie Ir. Van Leeuwen. Volgens een ander bericht, zouden de aan te ibrengen voorzieningen zijn -geraamd op f 10.000. Er zal voor beveiliging van den on- derzeeschen oever een zinkstuk moeten wor den -gezoniken en een steenbestorting worden aangebracht. GEEN PINGUIN, MAAR EEN ZEEKOET. Dins-dag ineldde -de Vliss. Crt., dat -in de duinen een pinguin" was ge vond-en, waarvoor men een goed ond-erkomen zou trachten te zoeken, en -er werd ook opgem-erkt, dlat de dieren uit andere streken het thans wel op onze kusten voorzien hadden. Na de visschen de vogels, want ide pinguin behoort in de Zuidpoolstreken thu-iis. De heer Ch. Dekker, leid-er van -district VIII van den Nederlan-dschen Jeugdbond voor Natuurstudie schrijft aan -dat blad: Bij onderzoek is mij gebleken, -dat de vogel geen pinguin was, maar, zooals ik reeds ver- wacht had, een zeekoet. Dezf vogels spoelen vrij d-ikwijls op Waldheren als teerslachtoffers aan. Zij zijn afkomstig uit -de Noordelijke zeeen, in tegenstelling tot de pinguins, die uitsluitend -aan de Zuidpool voorkomen. Hierbij voeg ik nog -een stukje over de zeekoet, met enkele mededeelingen over -dezen vogel, die hier, vooral in -den winter, niet zeldzaam is. De zeekoet 'behoort tot de familie der Alk- vogels, die hoofdzakelijk in -de Noordelijke streken leven. Het exemplaar, dat te Vlissin gen is aangespoeld is d-e ,,Gewon-e zeekoet", die kenbaar is aan den fluweelachtig bruinen kop en voorihals en foovendeel-en der vlsugels. De onderdeelen zijn wit. Op de vleugels is een liohte band. De vrij lange, rechte snavel is zwart, -terwij-1 de pooten Joodgrijs tot bruin zijn. Zijn lengte is pl.m. 42 c.M. Door zijn eigenaardige rechtopgaan-de ma nier van loopen, doet deze vogel wel eenigs- zins aan d-e pinguin denken, iz-oodat een ver- warring h-iermee zeer te begrij-pen is, en oo-k di'kwijls voorkomt. ,Ge moet er niet aan krabben, zeide men mij, als ik klaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijh jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin- derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin- derde en verdween en ook de wond genas geheel" L B[ le D H Onovertroffen bjj brand-en snijvvonden Ook ongeevenaard als wrijfmiddel bjj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en f 1.04 Ingez. Med.) Deze dieren spoelen hier vrij dikwij-ls aan als teerol-ie-slachtoffers. Meestal zijn zij dan niet meer te herstellen, hoewel het een en kelen keer wel eens -gelukt. Het be-ste is om zoo'n slachtoffer in een doosje met houtwol te zetten, waar hij wait kan opdrogen, en dan vervolgens te ixrobee- ren de teerolie met benzol of benzine af te wassehen. Men dienke er -echter vooral aan, den vogel niet bij de kachel te zetten of te laten zwemmen, daar 'er dan veel -kans is, dat hij longontstekin-g ikrij-gt. DE ONTWATERING VAN WALCHEREN. Op 15 Maart 1930 is het gemaal de Boreel hetwielk het overtollige polderwater van de ongeve#r 14.000 H.A. grond van den polder Walcberen ten westen van het Kanaal door Wlalcheren weg maalt, in gebruik gesteld, al dus schrijft de N. R. Crt. Dit gemaal met de beide pompen, die sam-en 400 M:i. water per minuut kunnen wegwerken, heeft thans in ruim twee maanden n.l. van 1 Januari tot 6 "Maart -van dit jaair reeds 19.000.000 M:!. water uit den polder verwijderd en in het kanaal geworpen. Dat is dus het water dat niet langs den natuurlijken weg door de afwateringssluiizen te looz-en was en dat anders op het land was blijven staan. Deze hoeveelheid k-omt overeen met een schijf water ter dikte van ruim 13 c.M. over de oppervlakte welke bemalen wordt. Deze goede resuitaten in het Westen deden de ingelanden ten Oosten van het kanaal ook steeds meer en meer verlangend uit-zien naar „drooglegging". Het dagelijksch ibestuur zat niet stil en zoo kon op 29 Juni 1935 in een ibuitengewone poldenvergadering worden beslo- ten tot den bouw van het gemaal voor de Zuidwatering onder de gemeente Ritthem. De levering van de pompen werd als in 1929 opgedragen aan de N.V. Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo en Heemaf aldaar, doch nu werd gerekend op een vermogen van 110 M:!. water per minuut voor iedere pomp, dus totaal 220 M:i. Het gold hier een veel klei- nere oppervlakte, nam-elijk 3000 H.A., waar van 1000 H.A. van aangrenzende, kleine pol ders en 2000 iH.A. van den polder Walcberen zelf. H-et nu nieuw bemalen deel omvat de gronden gelegen ten Oosten vai het kanaal door Walchere-n en ten Zuiden van het Arne Kanaal. Wij brachten dezer dagen een beizoek aan dit tweede electrisch-e gemaal van den polder Walcheren, dat niet officieel in gebruiik is ge nomen, doch direct na de voltooiing in voile werking is gesteld. Het gemaal is geplaatst bij de spuikom van de Zuidwatering, waarop het gemaal uitslaat, welke k-om zoo noodig 75000 M3 kan bargen. Daardoor is het mogelijk water uit den polder te -malen, als het tijd en de wind natuurlijke loo-zing tegenwerken. Van de bestaande wa- tergang af is een ruim tosvoerkanaal naar h-et gemaal gegraven. Hoe nuttig en noodig ook dit gemaal was, blijkt wel uit het feit, dat van begin November tot 6 Maart 4.8 mil- lioenftl3 water door het gemaal is uitgeslagen, hetgesn overeenkomt met een schijf water ter dikt-e van 16 c.M. over de oppervlakte, w-elke bemalen wordt. Voor dit alles is echter ook een eerste ver- eischte, dat het water tbehoorlijk naar de ge- malen kan worden toegevoerd en er is dan ook in ,de laatste jaren hard gewerkt aan verbeite- ring van den toevoer door uitbaggeren van de watergangen en het delven van de sprinken. Er blijft van Walcheren als onbemalen dus nog over het deel ten Oosten van het Kanaal door Walcheren en ten Noorden van het Arne Kanaal, wat met aangrenzende kleine polders saimen een oppervlakte heeft van rond liOOO H.A. De izeer hooge waterstanden, welke dezen winter in dit deel van den polder voorkwamen, doen d-e landlbouwers aldaar met verlangen uitzi-en naar een afdoende verbetering, die niet anders te verkrijgen is -dan door het stich- ten van een gemaal. De plannen voor -bemaling ook van dit deel en wel door het bouwen van -een gemaal ibe- oosten Veere, zijn als wij goed zjjn inge- licht in vergevard-srden staat van voorbe- reiding. Wanneer ook dit d-erde gemaal wordt ge- ibouwd, zal -de polder Wlalcheren voor zjjn ge heele oppervlakte heschikken over een bema ling waarmede het in staat is te alien tijde den waterstand in den polder te beheerschen. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Maart. Aloijsius Alphonsius Jacobs (van Kerkrade), oud 26 j. en Margaretha Martha de Coninck, oud 28 j. -Gaboorten. 8 Maart. Johanna Camilla Maria, d. van Hendrik Fr. Nelen en van Zulma de Bruijne. SAS VAN GENT. In de week van 8 -tot 14 Maart heeft zich in deze gemeente gevestigd: S. M. de Wael, dienstbode, van Axel. Vertrokken: R. F. E. J. Dierikx, onderwijzer, naar Goes. M. R. de Caluwe, dienstbode, naar West- dorpe.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2