ALGEMEEN KIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN aspirin No. 9582 VRIJDAG 19 MAART 1937 77« Jaargang Binnenland. Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen EERSTE BLAD Buitengewone aflossing van obligatie- leeningen der gemeente Sas van Gent. 'N ZWARE WAS LOOPHEEN RADION WAST ALLEEN TER NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1.25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen 'r. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetalmg fr. per post f 5,60 per jaar /oor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruittetaling. Uitgeefster; Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO S3150 TF.1.EFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor eiken regel meer 10.20 KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling Grootere letters en cliobd's worden naar plaat3ruimte bc/ek id Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetweik jvra» verkrygbaar is. Inzending van advertentien liefst fc£n dag voo;r de uitgavu DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MA AN DAG- WOENSDAG- EN VEJ ID MHVOM Burgemeester em Wethouders der gemeente SAS VAN GENT brengem ter kennis van ibe- langhefbbenden, dat zij op 1 Mei a.s. buitenge- woom zullern afloasen de nog loopende aandea- len in de oibligatieleeningein van 1930 ad 4% em in de obligatieleening van 1931 ad 4 Houders van aandeelen gelieve die op dien dag ten kantore van den GameemteOmbvamger te Sas van Gent van 9 uuir voorm. tot 1 ou/r nam. ter inwisseling aan te bieden. Sas van Gent, dem 16 Maart 1937. Burgemeester en Wethouders van Sas van Gent, De Burgemeester, Mr. G. P. J. M. B'E KERF. De Seeretaris, F. P. J. STUBBfi. SPANNING IN DEN HELDER. Een medewerker schryft aan de N. R. Crt.: Er is spanning in Den Helder. Een span ning, die zich concentreert aan de Buiten- haven, waar recbt tegemover. bet kraitmaga- zijn 4 onderzeeers li-gg-en: Hr. Ms. O 12, 13, 14 en 15. Vier onderzeebooten, aiie gedurende de laatste jaren aangeanaaM, bdjna nog fon- kelnieuw. Het zijm deze slanke schepen, waarover iedere jutter, van Maandagmorgen af, gespro- ken beeft. Steeds weer trokken groepen be- langstellenden naar de Buitenbaven om bet sohouwspel gade te slaan van vier onderzee booten, die klaar gemaakt werden voor een reis. Verder was er niets bekend. En mem vroeg, informeerde bij alle moge- ljjke en onmogelijike instanties. Overal waren de deuren gesloten. Niemand wist iets af van het doel dezer koortsachtige bedrjjvigheid. Maar men vermoedde des te meer. Want in de Spaamsche wateren plegem de sdhepen van Franco zeeroof. Zeeroof, een woord waarvan men daoht dat bet in onze hedendaagsche moderne maatschappy niet meer gebruikt zou iworden. Hr. Ms. ,,Hertog Hendri'k" en Hr. Ms. „Java" waren reeds met bestemmimg naar de Spaanscbe wateren ver- trokken. Zouden zij voldoende zijn voor bet canvooyen van de vaderlandsche koopvaardij- vloot j Wij berinneren aan bet bericbt van offi- cieele zijde in ons avondblad van Woensdag, dat ,,van een eventueel vertrek naar de Spaan- sche wateren onder de huidige omstandig- heden geen spraike is" Red. Maar aan den buitenkant in Nieuwediep nsaakte men zich klaar. Zomder pauze werd naoht en dag doorgewerkt am in den kortst mogelijken tyd de schepen vaarklaar te krij- gen. Van de Marinewerf waren tal van scbilders gerequireerd, die in der boast aanvingen de schepen op te knappen. Alles kreeg een kwastje van de periscoop-houders tot de iroe- ren toe. Alles werd gezet in de blihkend gTijze verf. In bruine en biauwe overalls liepen de ma- trozen en bootslieden over de dekken. Ieifer detail van de schepen werd aan een nauwlet- tend onderzoek onderworpen. Weer andere scbilders klommen langs de cammandotoren en met breede halen maalden er bet rood-wit-blauw op En langszij op de vlotten stapelden zioh de torpedo's op. GeeLkaperen, van het vet glim- mende cylinders. Met de takel werden ze aan boord geheschen en vandaar verdwemen zij in de cirkel-luiiken. Een voor een, in ieder schip tiem. door AGATHA CHRISTIE. 40) Vervolg. „Dat is niet bepaald een solide basis voor een verdenking, meneer." „Nee, daar heb je gelijk in, Battle. Maar ik was te weten gekomen, dat ze bier nog niet lang was en ik had in het park van ,,De Schoorsteenen" een Franschman op spionnee- ren betrapt. Die meneer in kwestie is zeker geen qnbekende voor je, niet?" „U bedoelt den man, die in ,,De Cricketers" logeert? Mr. Chelles, een reiziger in zijden stoffen?" „G, is dat zijn camouflage! Wei, wat vin- je van hem? Of beter, wat vindt Scotland Yard van hem?" ,,Zijn manier van doen geeft te denken", zei hoofdrechercheur Battle met een gezicht zon- der eenige uitdrukkin'g. „Geeft vCCl, heel veel te denken, zou ik zeggen. Ik heb zoo geredeneerd: Fransche gouvernante in huis onlbekende Fransche meneer in den omtrek. Conclusie: dat is een complot.en dus verdween ik naar de dame bij wie mademoiselle Bran v66r dozen in be- trekking geweest was. Ik was erop voorbe- reid dat ik te hooren zou krijgen: mademoi selle Bran hier onibekend. Maar ik had't bij 't verkeerde eind, Battle. Mademoiselle is geen surrogaat." Zoo gaat het twee dagen achtereen, non stop. Officieren komen en gaan:. Loopen geagi- teerd de loopplankem der vier schepen op. Duiken in de onbestemde kuilen op het d-ek om even later iweer te verschijmen. Handkarren komen aangereden. Opgeladen met kisten gecondenseerde melk, -kug, koffie en thee en al die andere zaken, waaraan mem straks behoefte zal hebben. En dat alles ver- dwijnt in de luiken en wordt daar beneden verdistribueerd. Ooik Dinsdagmiddag is er nog geen enkel bericht dat eenig houvast geeft. Maar uit al ios hlijkt dat een spoedig vertrek voor de deur staat en dat is meer dam voldoende om hon- derden en honderden belangstellenden naar de haven te trekken. En ieder afzonderlijik heeft er zoo z'n eigen opinio over. Ieder heeft van een buurman of een ver familielid, die deel der crews uitmaakt, wel het noodige gehoord. En zoo is het te ver- klanen, dat het vertrek op alle uren van den dag en nacht zal plaatsvindem De douane gaat aan boord. De dekkem wor den schoongaboend. De periscoopkokers prie- men in den grijzen voorjaarsluoht. Op elk der vier schepen staan de antiluchtvaartkamom- nen opgesteld. We stellen ons met diverse autoriteitem in verbinding. Om voor de zooveelste maal in deze dagen het hoofd te stooten. Nog weet men niets, niets is bekend. Van uitvaren is geen sprake Dan scheert de avond over Nieuiwediep. In de havem gaan de lichten aan. Honderden en honderden twinkelende lichtpuntjes, gloeiende stippen, die teruggespiegeld worden in het zwarte havenwater. De onderzeelbooten iiggen roerloos bijna aan de steigers. Maar de bedrijvigheid ervoor gaat door. DE ACHTERLICHTEN VOOR RIJWIELEN. De Minister van Waterstaat vestigt er in de Staatscourant de aandacht op, dat te reke- nen van 1 Januari 1938, de rijwielachterlichten tevenis als reflector zullen moeten zijn inge- richt en tot een door hem of van zijmentwege goedgekemrde soort zullen moeten behooren, en noodigt de fabrikantem en importeurs van rijwielacbterlichten uit, ten behoeve van het vaststellen van de keuringseis'chen een exem- plaar van elke door hen gefabriceerde of ge- importeerde soort rijwielachterlichten, tevens ingericht als reflector, te zenden aan den in- genieur van den rijkswaterstaat ir. W. W. E. RAD (Ingez. Med.1 Battle knikte. ,,Ik geef toe", ging Anthony voort, „dat ik van het oogeniblik af, dat Ik haar te zien ge- kregen had, al niet heelemaal zeker was. Ze was zoo op end'op de gouvernante." Battle knikte weer. ,,Toeh kunt u daar niet altijd op af gaan, Mr. Cade", zei hij. ,,Ik herinner me een geval: een werkelijk knap meisje, dat een paar ver- anderingen in haar uiterlijk aangelbracht had, kleur van haar veranderd, huid veranderd, goor en vlekkerig gemaakt, roode randjes om haar oogen gemaakt en, wat de radicaalste verandering was, slechtzittende, smakelooze kleeren aangetrokken. Eki ik verzeker u, dat van de menschen, die haar in d'r vroegeren staat" gekend hadden, negen van de tien haar niet herkenden. Mannen hebben 't zoo makkelijk niet. Ze kunnen wat doen aan hun wenkibrauwen en natuurlijk bereik je met val- sche tanden ook heel veel. Maar je ooren blij- ven... blijven dezelfde, en ooren zijn verbazend karakteristiek, Mr. Cade." ,,Kijk alsjeiblieft niet zoo naar die van mij, Battle!" verzocht Anthony. ,,Je maakt me geiwoonweg zenuwachtig." ,,'n Valsche baard en griimeeren en al dat soort dingen laat ik buiten bespreking", ging Battle voort, ,,die zijn goed voor mis- dadigers in boeken... Nee, er zgn maar heel weinig mannen, die je er in kunnen laten loopen, de meeste worden onmiddellijk ge- identificeerd. Ik ken er maar den, die wer kelijk geniaal in 't verm'ommen is, en dat is koning Victor. Heeft u wel eens van koning Victor gehoord, Mr. Cade?" De manier, waarop die vraag gedaan werd, was z66 eigenaardig, bijna snauwend, kortaf, o v err emp el enddat Anthony het antwoord, dat hem op de tong lag, binnenhield. .Koning Victor!" herhaalde hij nadenkend. ,,Ja, ik geloof wel, dat ik dien naam wel eens heb hooren noemen." von Hemert, Carel van Bylandtlaan 3, 's-Gravenhage. HET R. K. WERKLIEDENVERBOND EN DE KATH. DEM. PARTIJ. Woensdag is vanweg^ het R. K. werklieden- verbond de voigende beslissing gepubliceerd: De verbondsvergadering van het R. K. werkliedenverbond in Nederland, kennis genomen hebhende van het rapport van een ibestuurscommissie, gevormd door het verbondsbestuur met het doel advies te ont- vangen cmtrent de vereenighaarheid van het lidmaatschap van de Roomsch-Katholieke arbeddersbeweging, georganiseerd in het R.K. werkliedenverbond eenerzijds, en het lidmaat schap van de katholieke democratische party en/of het regelmatig lezen van het orgaan wan die partij Onize Vaam andeirzyds, verklaart het lidmaatschap van een der bij het verbond aangesloten organisaties onver- eenigbaar met het lidmaatschap der k.d.p. en/of het regelmatig lezen van het orgaan van die.party Onze Vaan en besluit mitsdien: a. dat de aangesloten bonden, leden van wie bekend is, dat zij lid! zijn van de k.d.p. en/of regelmatig lezer van Ohze Vaan, moeten stellen voor de keuze: het lidmaatschap van de k.d.p. op te zeggen en/of het regelmatig lezen van haar orgaan Onze Vaan te staken, of te worden geroyeerd als lid van den vak- bond en/of den plaatselijken voiksbond of werkliedenvereeniging b. dat dC aangesloten bonden zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk vodr 1 Januari 1938, zoodanige maatregelen moeten nemen, als noodig zyn om 'aan dit besluit uitvoering te kunnen geven. DE CONTINGENTEERING VAN NEDEHL. BOTER IN INDIE. Het TweedC Kamerlid Louwes heeft aan de ministers van kolonien en van landbouw en visscherij de voigende vragen gesteld: 1. Is het den ministers bekend, dat door toedoen en met medewerking van het gouver- nem-ent in Nederlandsch-Indie met ingang van 1 Maart j.l. de invoer van boter in dat ge- biedsdeel zoodanig is geregeld, dat de afzet d'aarvan uit Nederland aan banden is gelegd, tenednde het Australische product de kans te geven om het in Indie verloren 'gegane terrein te herwinnen, en dat deze regeling voorloopig een fixeering van den aanvoer van Nederland- sche boter op 24% pet. van den totalen boter- import inhoudt, doch dat daamevens de te verwachten styging van den invoer geheel voor rekendng van Australie komt? 2. Achten de ministers deze achterstelling van een product uit het moederland bij dat uit een vreemd land wel juist en geen inbreuk op het tot nu toe erkende en ook in het wezen van betrekkingen, zooals tusschen Nederland en zyn overzeesche gebieden, igelegen recht op ten minste gedijike behandeling van de Neder- landsche producten met die uit een vreemd land? Zijn de ministers zich tevens bewust, dat het afsnijden van toenemende afzetkansen, zooals deze zich hier voor onzen zuivelexport voordoen, ernstige gevolgen zal hebben, ge- zien vooral de bijzondere posd'tie welke deze handel in onzen zuivelexport inneemt? 3. Kunnen de ministers mededeelen, welke berweegredenen het gouvernement in Indie ge- had heeft om dezen diep ingrijpenden en in zijn gevolgen ver strekkenden maatregel te bewerkstelligen? Is het juist, dat men daar- mede gevolg heeft willen geven aan een van den kant van Australie uitgeoefenden aan- drang om meer evenwicht te brengen in de handetsbalans met dat land Zijn ook de ministers dan niet van meening, dat Australie er allerminst aanspraaik op kan maken, dat zulks wordt bewerkstelligd door middel van een interventie in den boterafzet in Indie, aan- gezien dit land zich door zijn preferentieele positie op de Engelsche botermarkt zijn con- currentievermogen op een vrije markt, zooals „Een van de beruchtste juweelendieven die er bestaan. Vader een Ier, moeder een Fran- gaise. Spreekt vijf talen. Heeft een tyd ge- vangen geizeten. maar is- sedert een paar maanden weer op vrijeivoeten." ,,Zoo! En waar is hij nu?" „Tja, Mr. Cade, dat js juist, wat wij graag zouden willen weten." ,,De intrige wordt al gecomplieeerder," zei Anthony luchtig. ,,Geen kans, dat hij plot- seling hier komt opduiken? Maar nee, een juiweelendief interesseert zich voor juweelen, niet voor politieke m6moires." ,,Je kunt nooit weten," zei hoofdrechercheur Battle. ,,Wie weet is hy al hier." ,,Vermomd als een van de bedienden? Schitterend zou dat zijn! Je laat het heele personeel defileeren, herkent hem aan zyn ooren en overdekt jezelf met roem." „U houdt ervan om de dingen 'n tikje be- lachelijk voor te stellen, hC, Mr. Cade? Maar nu wat anders. Hoe vindt u die geschiedenis in de buurt van Staimes?" ,,Stames?" herhaalde Anthony. ,,Een ge schiedenis... in de buurt van Stames! Wat voor een geschiedenis?" ,,Zondagmorgen in de krant gestaan. Dacht dat u 't wel gelezen hadt. Lijk van een man aan den kant van den weg gevonden. 'n Schot door zijn hart. Een buitenlander. Vandaag heeft 't natuuriyk ook weer in de krant ge staan." ,,Ja, nu u 't zegt, iets heb ik er wel van gelezen," zei Anthony nonchalant. ,,Toch geen zelflmoord, hC Nee. Geen wapen gevonden. Tot dusver is de man nog niet herkend." ,,'t Lijkt u wel erg te interesseeren, hoofd rechercheur," zei Anthony met een glimlach. ,,U zoekt toch geen verban-d tusschen dat en den moord op prins Michael?" Hij voelde zich volkomen meester van zich- zelf. Het kostte heim geen seconde moeite om den tolik van Battle rustig te doorstaan. in Nederlandsch-Indie, zelf heeft verzwakt? 4. Zijn ook de ministers niet van meening, dat, afgezien van principieele en materieel-e bezwaren om in zulk een aangelegenheid den Nederlandschen zuivelexport te betrekken, rekening moet worden gehouden met de om- standigheid, dat deze laatste ook bij de clea- ringregeling met Duitschland in sterke mate de nadeelige gevolgen ondervindt van de sterke activiteit van de Nederlandsch-Indische handelsbalans 5. Zijn de ministers bereid, om in overleg met de by deze aangelegenheid in het moeder land betrokken instanties, te bevorderen, dat naar mi-ddelen wordt gezocht om in dezen alsnog tot een meer bevredigende oplossing te komen? DE WIJZIGING VAN DE ZIEKTEWET. Aan het voorloopig verslag over het wets- ontwerp tot wijziging van de Ziektewet wordt het voigende ontleend: Tegen het voorstel om uitdrukkeiyk in de wet neer te leggen, dat de premien voor alle ziekenkassen van de raden van arbeid op ge- lijken voet zullen worden geregeld, brachten versche-iden ledCn bezwaar in. In -de praktijk is gebleken, dat de eene raad van arbeid met een lagere premie kan volstaan dan de andere. Voortaan zal, wordt dit ontwerp wet, een gemiddelde premie worden geheven, welke hooger gesteld zal moeten worden dan voor sommige raden mxklig is. Hiertegen hadden deze leden overwegend bezwaar. Dit bezwaar wor-dit huns inziens nog ver- siterkt door de voorgestelde wijziging van ar- tikel 38 der Ziektewet. Voor een ziekenkas van een raad van arbeid kan thans het be- drag van het ziekengeld worden verhoogd en ook kan toepaald worden, dat de uitkeering reeds op den eersten of tweeden dag na dien, waarop de ongeschikthedd tot werken aan- ving, zal ingaan, of dat de uitkeeringsduur wordt verlengd. Door de -thans voorgestelde wijziging van anti-kel 38 gaat de beteekenis van het daar bepaalde volkomen verloren. Dat een gedifferentieerde premie leidt tot ongelijkmatige belastinig voor de werkgevers in hetizelfde bedrijf, zagen deize leden niet als een emstig bezwaar tegen de nu geldende regeling. De versohillen blijven uiteraard gering. Vele leden verklaarden zich met dit onder- deel van het ontwerp zeer wel t-e kunnen ver- eenigen. E5en ander bezwaar, dat verseheidene leden tegen het ontwerp inbrachten, betretft de voor gestelde wijzigingen in de artikelen 65 en 66 der Ziektewet. Zy vreesden, dat mocht het ontwerp ongewyzigd wet worden daar- van het gevolg zal zijn, -dat een scherpe seiec- ti-e op de arbeiders zal worden toegepast. De werkgever zal er direct ibelang bij 'krijgen arbeiders, die een ook maar eenigszins ongun- stige risico opleveren, uit zijn onderneming .te weren. Het voorgestelde werkt zelfs in dubbelen zin seleetief: hoogere premien zul len worden vastgestel-d, wanneer in een onder neming veel ziekte voorkomt; -doen zich daar- ent-egen weinig zdektegevallen voor, dan wor den de premien niet alleen niet verhoogd, doch integendeel verlaagd. In de geldende wet is dus en naar deze ied-en meeniden te recht verband gelegd tusschen de hoogte van de premie en d'en aard der bedrijven of -der werkzaamheden. Dit ver band wordt lasgelaten. Daartegen hadden deze leden emstig bezwaar. Van verschillende zij-den werden voorts ern stige bezwaren aangevoerd tegen het voorstel om den recbter -de bevoegdheid te ontnemen om te beoordeelen, of de Kroon terecht voor een bepaald bedrijf een hoogere premie heeft vastgestel-d. KONINGIN WII.H ELM IN A STRAAT IN RIO DE JANEIRO. Woensdag heeft de ontbulling plaats gehad van het naambord van ©en der mooist ge- Waarom keek de man hem dan zoo eigen aardig aan? ,,'t Lijkt opeens wel een epidemie hier in de buurt," zei Battle. ,,Maar 't zal wel toe- val zijn, afwachten maar." Met donderend geraas reed de sneltrein voor Londen het station binnen. Battle keer- de zich om en riep een kruier. Anthony haalde verlicht adem. Een paar minuten later begaf hij zich op weg naar ,,De Zeven Schoorsteenen". Hij was voor zijn doen ongewoon ernstig; de laat ste woorden van Battle hadden hem tot na- denken gestemd. Opzettelijk koos hij door het park denzelfden weg als op dien bewusten Donderdagavond en toen hij uit het kreupel- hout vandaan kwam en het grijze huis voor zich zag iiggen, bleef hij staan en trachtte zich voor te stellen, waar hij, een paar minu ten na het sehot, het verlichte raam gezien had. Was hij er zeker van, dat het 't tweede van den hoek geweest was? Bij dat aandachtig bekijken van de eerste verdieping deed hij een merkwaardige ontdek- king. Bij den hoek van den vleugel, ongeveer anderhalven meter er voor, sprong de muur over een breedte van veertig centimeter vo-or- uit en juist in dien resteerenden anderhalven meter was een raam. Stond je nu recht voor den vleugel, dan was dit raam het eerste raam en het eerste boven de vergaderzaal het tweede. Maar stond je een meter of tien ver der naar rechts, dan verdween het eerste raam achter den uitspringenden band en dan was het raam boven de vergaderzaal dus het eer ste. Waar had hij nu dien bewusten avond toen het licht in de kamer opging, gestaan? Anthony vend die vraag al heel moeilijk te heantwoord-en. Een meter of vijf maakte een groot versehil. Maar £6n ding stond vast. 'Het was zeer goed mogslijk dat h'j zich met z'n bewering, dat het licht in de tweede kamer opge-gaan was, vergist had. Het kon even- goed de derde geweest zijn. 11 I mi*" Niemand kan het zeggen! Zeker is alleen, dat wij nog heel wat gore en natte dagen hebben te verwach ten, voor de lente komt. Even zeker is, dat Aspim U te pas zal komen, als het verradelijk weer U een verkoudheid bsiorgt- Ingez. Med. legen straten te Rio -de Janeiro, welke krach- tens besluit van den gemeenteraad van de federaie hoofdstad Rio de Janeiro naar Koningin Wilhelmina is genoemd. De perfect der stad sprak een rede uit, welke Jhr. Van Karnebeek, het hoofd der han-d-elsm-issie, ten deele in het Nederlandsch ten deele in het Portugeeseh heeft beant- woord. De minister van buitenlandsche zaken en tal van gemeentelijke autoriteiten waren by de plechtigheid aanwezig. DE LOONEN VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL EN DE PRIJSSTMGING. Op de vragen van het Tweede Kamerlid de Visser: 1. Overweegt de regeering reeds, nu Levensmiddelen en verbraiksartikelen in prijs stijgen, een algemeen-e herziening van loonen en salarissen van rijkswerkiieden en ambtena- ren aan de orde te stellen? 2. Zoo niet, is de regeering dan niet bereid te overwegeu, een tijdelijken duurtebijslag aan het personeel in 's rijksdienst te verleenen heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: De regeering acht de prijsstijging van levensmiddelen en verbraiksartikelen voors- hands nog niet van dien aard dat bijzondere maatregelen ten aanzien van d'e salarissen en loonen van het personeel in 's Rijksdienst noodzakelijk en gerechtvaardi'gd zouden zijn. De ibezol'diging van het overheddspersoneel heeft, vooral in deze tijden, haar voile aan dacht. Mocht het treff-en van bijzondere voorzienin- gen noodig zijn, dan zal daartoe worden over- gegaan. VERHOOGIN (i CREDIET VOOR WERK- VERRUIMIN G. In een nota naar aanleding van het verslag over het betreffende wetsontwerp zegt de re geering, dat zy niet kan deelen in de meening van de leden, die van oordeel waren, dat veel grootere credieten voor w-erkverraiming be- schikbaar dienen te worden gesteld. Grootere credieten zouden slechts dan tot uitvoering van werken op veel grooter schaal kunnen leiden, in-dlen de eisch van een deug- delijk voorloopig onderzoek en toetsing aan gerecihtvaardigde normen werden prijsgegeven. •'irsnwcapntmiwi w n—r.' n i niiiMW4Wi.iJimwKa3PSiMBW—sb—mwwmb Dus was nu de vraag: wie bewoonde de derde kamer van den hoek? Bij de eerste de beste gelegenheid moest hij probeeren, dat te weten te komen. Het geluk was hem gun- stig. In de hall zag hij Tredwell, die juist den zwaar-zilveren ketel op de theetafel zette. Geen van de bewoners van ,,De Schoorstee nen", tydelijke of permanente, was in de buurt. Hallo, Tredwell," zei Anthony. ,,Ik wou je juist iets vragen. Wie heeft de derde kamer van het eind van den westelijken vleugel? De kamer boven de vergaderzaal bedoel ik." Tredwell dacht een poos lang dieptzinnig na. „Dat is de kamer van den Amerikaansehen meneer, meneer, mr. Fish bedoel Ik, meneer." ,,OH... Dank je wel." ,,Tot uw dienst, meneer." Tredwell maakte een beweging, of hy weg wilde gaan, maar bedacht zich. De lust am als nummer een een nieuwtje te vertellen maakt zelfs butlers menschelijk. ,,U heeft zeker al gehoord, wat hier gister- avon-d is gabeurd, meneer...?" ,,Nee," zei Anthony. ,,W'at dan?" ,,'n Poging gedaan om in te breken, mesneer." ,,Wat! En wordt er iets vermist?" ,,Nee, meneer. De dieven zijn betrapt by het uit elkaar nemen van een van de wapen- rustingen in de vergaderzaal. Ze hebben overhaast de vlucht moeten nemen. Jammer genoeg zijn ze ontsnapt." ,,Merkwaardig!" zei Anthony. ,,Weer die vergaderzaal. Hoe zijn ze hinnengekomen?" ,,'t Wordt algemeen aangenomen, meneer, dat ze een van de deuren opengebroken heb ben." Tevreden met den indrhk dien zijn mede- deeling gemaakt had, keerde Tredwell zich om... en ging, met de gebruikelijke veront- schuldiging, een en al waardigheid een stap achteruit. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 1