Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten VOETBAL. TUSSCHEN TWEE BUFFERS BEKNELD GERAAKT. VLAM IN HET GEZICHT GESLAGEN. WEER VER WACHTING. CORRESPONDENTJE. KAMER VAN KOOPHANDEL EN F.ABBIB^KEN VOOK Z.-VLAANDEKEN TE TER NEUZEN. In de Zaterdagnamidclag te Ter Neuzen gehouden vergad'ering werden herkozen tot voorzitter de heer J. A. van Rompu, voorzit ter der afd. Grootbedrijf de heer P. A. Neete- son, voorzitter der aid. Kleirabedrijf de heer J. M. Oggel. Tot plaatsiverrvangend voorzitter der afd. Grootbedrijf de heer I. van Melle en voor die der afd. Kleinbedrijf de heer A. de Vrieze. Gecontinueerd werden de vaste commissies voor handelsregister, financien en voor uit- voering der wet op opruiimingen en uitver- koopen. De rede van den voorzitter, waarin hij een overzicht gaf over den economisohen toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen over het jaar 1936, was ingeleid met een gelukwensch aan de leden, welke namens deze door het oudste lid in jaren, den heer Van 't Hoff met weder- keerige goede wenschen werd beantwoord. Het economisch overzicht, waarop wij nader terugkomen, stond nog geheel in mineur. Be- houdens individueele gevallen van standhou- den of ook eenigen vooruitgang1, zijn voor Zeeuwsch-Vlaanderen geeii teekenen van op- laving, welke elders geconstateerd worden, te bespeuren. De werkloosheid is eerder iets toegenomen, het verloop toont althans aan venminderde werkgelegenheid. Het groote aantal werkloozen, die van ondersteuning moeten leven, terwijl een deel der bevolking werkt tegen loonen welke de steunibedragen weinig te baven gaan, terwijl de prijzen van venschillende eerste levenslbehoeften van lie- verlede stijgen, ibeteekent een daling der koop- kraoht, welke een terugslag heeft op het be- staan van den middenstand, die het-daardoor ook moeilijker krijgt. Over gabrek aan ge- schoolde werkkrachten wordt alleen geklaagd door de hier gevestigde textielondernemingen, een Industrie die in de tegenwoordige uitge- breidiheid betrekkelijk nieuw is voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De scheepvaart op Ter Neuzen en vooral die op Gent toonde gestegen cijfers. Het perso- nenvervoer op het Nederlandscih gedeelte van den spoorweg MechelenTer Neuzen was, aoowel als 'dat op de tramlijnen, nog eenigs- zins gedaald, doch het goederenvervoer op den spoorweg was beduidend hooger, terwijl dat voor de tramwegen stationnair was. Aanstippende dat de vrachtprijzen voor de zee- en Rijmvaart in het laatst van het vorig jiaiar gestegen zijn, wijdde spr. ook een ibe- sdhouwing aan de wet op de Bvenredige VTachtverdeeling, welke geen enkele der ca- tegorien schippers bevredigt en waarover ook handel en industrie klaagt als een belemme- rfaig, zoowel als een deel der havens, in ver band met het Rijnlek. Hij verdedigde echter de Kamers van Koophandel en Fabrieken te gen de uit schipperskringen, gesteund door anderen geopponeerde stelling, dat deze door <Je wijze van uitvoering de sdhuld zouden zijn van de minder goede resultaten voor de schippers. In de eerste plaats beperkt de uit voering der Kaimers zich tot het benoemen van leden der bevrachtingscommissies, welke voor de uitvoering der wet autonoom zijn. Hetgeen ten deze gebeurd is, is door de Ka mers die tegen invoering der wet adviseerden, -voorzien. Zij hebben voorzien, dat deze rege ling de schippers niet kon redden, al heeft zij, voor wat het bevrachten betreft ethische voor- deelen gebracht, die hij gaarne zou behouden zien. Met deze Kamer hebben ook andere meer radicale middelen voor hulp voorgesteld. Doch de regeering gaf te kennen, dat daarvoor geen geld was. Blijkens de behandeling van dit on- derwerp bestaat die toestand nog. In het ant- woond ,van den Minister van Handel, Nijver- heid en Scheepvaart over dit onderwerp aan de Eerste Kamer ziet hij evenwel een rehaibili- tatie van de Kamers, in venband met de on- juiste critiek daarop. De Minister heeft thans erkend, dat deze regeling ook niet bedoeld was als een op h effing van de binnenscheep- vaart, deze heeft zelfs te kennen gegeven, dat een gewgzigde wet, waarvan men zich dan natuurlijk voorstelt, dat die meer in het belang der vrije schippers zou moeten zijn /waardoor dan ongetwijfeld andere groepen zouden moeten bloeden door hetgeen hun ont- nomen werd) de noodige verbetering niet zou kunnen brengen en dat voor een afdoende en ook aanbevolen regeling, in den geest die ook deze Kamer vroeger heeft bepleit ook nog geld 'beschiklbaar was. Laten zij die zoo geruimen tijd ten onrechte critiek op de Ka mers hebben uitgeoefend, dit eens nader over- wegen. In het overzicht werd voorts ook nog ge constateerd dat de uitkamsten voor den land- bouw in het algemeen in 1936 ongunstiger waren als gevolg van een minder goeden oogst en gedaalde richtprrjzen. Wei bestond er bij de telers tervredenheid over de aardappelteelt en de gemaakte prijzen, welke tevredenheid niet bestaat bij den handel, die de risico's der om- standigheden heeft moeten opvangen. Wei wordt ook gewag gemaakt van de paardenfokkerij, die in Zeeuwsch-Vlaanderen met zeer mooie resulthten, zoowel inzake bengsten als merries wordt uitgeoefend. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling der goedkeuring van de rekening van het Zeeuwsch-Vlaamsch Borgstellings- fonds, waarvan het jaarverslag aan de leden is toegezonden. Door de Kamer is bezwaar ingeforacht tegen verdere beperking van den telefoondienst op ■enkele kantoren op Zon- en feestdagen, door venvallen van de opening tusschen 13 en 14 ttur. Daaromtrent kwam een schrijven in van het Hoofdbestuur, waarin werd meegedeeld, dat het voornemen tot die opheffing een ge volg was van beloften die door den Minister van Binnenlandsche Zaken aan verschillende leden zijn gedaan ter bevordering van Zon- ■dagsrust. De Kamer heeft daarop geant- woord, dat, wanneer haar adVies wordt ge- vraagd over beperking van diensten, zij zich niet op dat standpoint kan plaatsen, doch re kening moet houden met de service, die de P.T.T. aan het publiek behoort te bieden. Bo- vendien acht zij het wel een bezwaar dat bij maatregelen, als bedoeld door den Minister, steeds in de eerste plaats het platteland, dat ten opzichte der diensten toch reeds aan zoo groote beperking bloot staat, daarvan dan nog steeds in de eerste plaats verder de dupe <moet worden. Een openstelling van de tele- foonkantoren waarbij slechts des morgens van 89 en nam. van 1314 uur van uit de toestellen der aJbonnd's kan getelefoneerd wor den acht de Kamer reeds een uiterst minimum en zij meent, dat die gelegenheid voor de abonnd's am vanuit hun perceelen te kunnen spreken en opgeroepen te worden niet verder behoort te beperken en heeft verzocht den toestand te bestendigen tot de invoering der automatiseering, welke voor beperking van den dienst vein personeel andere aspeeten opent. De bezwaren die door het Hoofdbestuur van P.T.T. zijn ontwikkeld tegen een door de Ka mer gevraagde verzending der post naar Z.- Vlaanderen via Antwerpen, in tijden van mist, Eijn door de Kamer erkend. Mist is grillig wanneer op het leiatste oogenblik tot verzen ding over een andere route moet worden be- ploten, zal vertraging niet te misgaan zijn, prisschien grooter worden. Er werd tevreden heid uitgedrukt over de wijze waarop de toe- zending der post plaats heeft. Indien alles nor- maal kan verloopen, bestaat alle reden tot te vredenheid. Alleen voor lokaal verkeer geeft de Kamer de voorkeur aan verzending in Z.- Vlaanderen over land, teneinde de poststukken niet aan gevaar van vertraging door mist bij dublbele passage over de Sehelde bloot te stel- len. Met belangstelling is echter vernomen, dat ten deze door de directeuren der in deze betrokken kantoren, naar bevindt van om- standigheden wordt en ook in de toekomst zal worden gehandeld. Dit laatste was ook juist de bedoeling van de vraag der Kamer. Van de zijde der pos'terijen was te kennen ge-» geven, dat het postverkeer tusschen de ver schillende deelen van Zeeuws'ch-Vlaanderen niet van ,,eenige beteekenis" gebleken was. Door de Kamer is daarop te kennen gegeven, dat het haar niet bekend is, wanneer postver keer door posterijen van ,,eenige beteekenis'" geacht wordt en dat het haar ■evenmin bekend is, wanneer die tellingen zijn gehouden, doch dat zij uit ervaring kon meed eel em, dat door haar in de maand Augustus 418 handelsdocu- menten zijn ontvangen en teruggezonden, in September 132 en in October 407. Verder moet niet vergeten v^orden dat tusschen het ver- zenden van een brief uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen naar 't Oostelijk deel en het ont vangen van een antiwoord (niettegenstaande den kprten afstand) minstens 24 uur moet verloopen. Wanneer dan door mist nog ver traging zou ontstaan, wordt zulks voor den handel, die op z'n documenten wacht, een be zwaar. Wel werd door enkele leden de klacht geuit, dat het tijdstip waarop de stukken ten kan- tore moeten zijn om in de nachbverzending en eerste hestelling van den volgenden morgen in het land te worden opgenomen, -met name in Ter Neuzen en Hulst wel wat vroeg is. Het kost moeite om op tijd klaar te komen. Som- migen meenden, dat er mogelijkheid is voor een latere verzending. Het Bureau verklaarde zich bereid, daarnaar een onderzoek in te stellen. Aan de besturen der afdeelingen Ter Neu zen, Axel en Sas van Gent van den Bond van Kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland, die de medewerking der Kamer inroepen voor het verkrijgen van een tweede groenten- en fruitveiling, daar zij tegen de bestaande verschillende grieven heb ben, zal in overweging worden gegeven zich te wenden tot de Groenten- en Fruitcentrale te 's Gravenhage. Het verzoek is een uitvloei- sel van geschillen die ontstaan zijn in den boezem der bestaande Cooperatieve Vruchten- veiling Zeeuwsch-Vlaanderen". De Kamer meent, dat het niet op haar weg ligt, zich te mengen in interne kwesties dler instelling. Medegedeeld werd, dat het Bureau zich in verband met een wijzigimg in de dienstregeling van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij., die per 1 Januari werd ingevoerd, en die in vele opzichten een verslechtering beteekent, daaromtrent tot de Directie heeft gewsnd, naar aanleiding van klachten uit het publiek. Nader zijn nog verschillende leemten naar voren gebracht en zal de directie daarop na der worden gewezen, met dringend verzoek, aan de bezwaren bij een nieuwe dienstregeling tegemoet te komen. De Voorzitter meent, dat de directie even- zeer van de bezwaren overtuigd is, doch dat zij daartoe op grond van aansporingen tot bezuinigimg is gedrongen, terwijl voldoende bekend is, dat het publiek te weinig gebruik van de tram maakt. Hij heeft echter hoop, dat de nieuwe dienstregeling er veel beter uit zal zien. Besloten werd steun te verleenen aan de vanwege den Zeeuwsch-Vlaamschen Slagers- bond te Ter Neuzen te houden Paasichvee- markt, door het beschikbaar stellen van me- dailles. Eveneens werd besloten steun te verleenen aan een van de Kamers uitgaande actie om den Minister van Financien te verzoeken ver- laging van den accijn /op bier en gedistilleerd. In verband met hetgeen zich in den laatsten tijd heeft afgespeeld omtrent verbetering van den veerdienst WalsoordeniHansweert en de vertraging die is ontstaan in de uitvoering van de werken voor den aanleg van nieuwe aanloophavens aan den Perkpolder en te Kruiningen, besloot de Kamer zich ten vervol- ge op vroegere verzoeken tot den Minister van Waterstaat te wenden met het dringend ver zoek uitvoering dier werken te willen bespoe- digen, in de eerste plaats die van de aanleg- plaats aan den Zuideroever der Sehelde, aan- gezien den onvoldoenden toestand van het aanlegsteiger te Walsoorden, waar men niet bij alle waterstanden met eenigszins hooge vrachtauto's de veerboot kan bereiken of ver- laten, hetgeen alsdan voor den betrokken ver- voerder gevoellg tijdverlies beteekent. UITSIAGEN VAN ZONDAG. Kon. Nederl. Voerbalbond. Kampioenschap van Nederland. Be Quick, de Noordelijke kampioen, heeft Feijenoord laten zien, dat zij er zijn mag, want zij slaagde er in om de Rotterdammers met een 32 nederlaag naar huis te zenden. Ajax deed het te Amsterdam beter, want zij bezorgde de Oostelijke kampioen Go Ahead een 21 nederlaag. Beide overwinningen zijn dus verkregen met slechts 6Cn doelpunt in de meerderheid, waar- door wel blijkt, dat het krachtsverschil niet zoo heel groot is. 0 Afd. IV, le klasse. Van de twee slotwedstrijden is er maar een doorgegaan, zoodat er nog een zal moeten vol- gen, maar die eenen bracht ook de sensatie, die wij hadden voorspeld, want DONGA, dat langen tijd als de degradatieclufo was gebrand- merkt slaagde er in cxm Bleijerheide op eigen veld te weerstaan en met een 01 overwin- ning keerden de Tilburgers in opgewekte stem ming naar huis, daar die laatste overwinnig juist voldoende was om Eindhoven en MW onder zich te laten, waardoor dus deze clubs in een beslissingswedstrijd zullen moeten uit- komen. Jammer dat de ontmoeting BVV Juliana niet kon doorgaan, want ook Juliana moet nog 6en punt veroveren, wil zij niet als derde fuqgeeren voor een beslissingswedstrijd. Eerste Bekerronde. Van de uitgeschreven wedstrijden in de zui- delijk afdeeling hadden slechts een klein aan tal doorgang en ook hier bleven de verrassin- gen niet uit, want Goes moest het onderspit delven in haar strijd op eigen terrein tegen Alliance, dat met 12 won. Hero, dat naar het terrein van haar stadgeiloote De Baronie moest optrekken, ondervond van deze niet veel last en klopte haar met flinke cijfers, 16. De tweede verrassing was het gelijke spel dat Breda kon bewerkstelligen tegen de eerste klasser NOAD, die op eigen terrein spelende, door den uitslag 22 nu werd uitgeschakeld. Tot de wedstrijden die geen doorgang von- den, behoorden o.m. VlissingenTerneuzen, RBCSluiskil en De ZeeuwenBreskens. Zeeuwsche Voetbalbond. Geen enkele wedstrijd kon daar den slech- ten toestand der terreinen doorgang vinden. DE OPENING VAN HET STADION FEIJENOORD. Het staat thans vast, dat het stadion vhn Feijenoord geopend zal worden op Zaterdag 27 dezer met een wedstrijd van Feijenoord tegen Beerschot F.C. De Beerschot heeft de medewerking van haar volledige ploeg toege- zegd, zoodat Raimond Braine eveneens van de partij zal zijn. V66r deze ontmoeting, die om kwart over 4 begint, zal de openingsplechtigheid plaats vinden. BEDGIE—NEDERLAND TE ANTWERPEN. Zooals .gemeld, had h'et bestuur van den Koninklijken Belgischen Voetbalbond de mo gelijkheid onder het oog gezien, de landen- wedstrijd BelgieNederland op 4 April a.s. niet te te Antwerpen, doch te Brussel te doen houden, zulks in vedband met het feit, dat de werkzaambeden aan de toegangswegen naar het stadion te Antwerpen niet op tijd gereed zouden kunnen komen. Irtdien men echter de ontmoeting alsnog aan Brussel zou geven, zouden de moeiirjk- heden in verband met de kaartenuitgifte, welke reeds geruimen tijd aan den gang is, zeer groot worden. Het bestuur van den voetbalbond heeft dan ook besloten, de ontmoeting te Antwerpen te laten doorgaan. Als alleen de toegangswegen naar het Antwerpsche stadion van beslissen- den invloed ware geweest, dan zou de K.B.V.B. zeker niet Antwerpen, doch Brussel hebben gekozen. Maar de termijn tot 4 April is te kort om de ingrijpende veranderingen met betrekking tot de kaartenuitgifte in orde te kunnen brengen. DE HEER ED. SCHuRMANN IN DEN NOR. Komisch Jaarbeursineident. Het Rotterd. Nieuwsbl. verteld: Onzen stadgenoot, den heer Eduard Schiir- mann, vftorzitter van den Kon. Nederl. Mid-, den standsbond, is Vrijdag te Utrecht een avontuur overkomen dat, zooals hij zelf zegt, aan een gegeven voor een operette dpet den- ken en dat hij, met zijn sterk gevoel voor humor, ons blijmoedig aldus vertelde: Voor het bezoek van H. M. de Koningin was men telefonisch door het bestuur gevraagd op de Jaarbeurs te komen, omdat Hare Majesteit den voorzitter van den Kon. Nederl. Midden- stamdsbond met andere leiders in zaken en bedrijven wenschte te spreken, te Harer in- lichtmg. Natuurlijk voldeed ik aan de uitnoodiging en op tijid stond ik in mijn zwarte pak, op 't station te Utrecht om naar de gebouwen op 't Vreeburg te gaan. Het was een heel geworstel om er door te komen, maar ik kwhrn er. Althans aan de Jaarbeurs. Maar toen nog 't gezoek om door de houten secre- tariaatsgebouwen in het afgezette terrein ge legenheid te vinden ergens binnen te komen. Juist toen ik dan eindelijk binnen de afzet- tingen was, kwamen de Koningin met Haar gevolg en de Jaarbeurs-autoriteiten het ter rein over en rustig waohtte ik, naast enkele 66k genoodigden tot de stoet voorbij was met de bedoeling me dan aan te sluiten en het hoofdgebouw binnen te gaan. Dat deed ik dus 66k, maar toen ik de trap al opging draait een lange heer achter in den stoet zich om en snauwt me toe: Wat moet u? Ik moet de Koningin spreken, amtwoord- de ik met mijn bekende bescheidenheid. Het antwoord was verbluffend. Het werd aan een inspecteur van politie achter me gegeven. Houd dien man van de Koningin weg! Wie is die rare man? vroeg ik den in specteur. Dat is d'e commissaris. En houdt uw mond. U moet mee naar 't bureau. Verzet dat begreep ik zou toch niets helpen en zoo wandelde ik tusschen vier agenten dwars door Utrecht naar het politie- bureau De voorzitter van den Kon. Ned. Midden- standsbond, die op audientie zou gaan! Ik vond 't geval geweldig komisch. In 't Hoofdbureau werd ik binnengebracht in een klein kamertje, waar een paar agenten om een gloeiend potkacheltje zaten. De zon scheen warm door de ruiten en ik had mijn wiinterjas aan, ik had er een voorproefje van een bekende infernale gelegenheid door Dante bezongen. Den inspecteur, die mijn optocht had ge- leid, hoorde ik tot den dienstdoenden collega zeggen: ,,Ik bren.g hier een persoon, die het Jaarbeursgebouw wou binnensluipen toen de Koningin kwam". Breng dien persoon dtan hier, zei toen de dienstdoenden functionaris. In het kantoor van den inspecteur begon een verhoor. Waarom wilde u het Jaarbeursgebouw binnensluipen Ik sloop niet, ik liep naar binnen. Wat moest u dan daar doen? Ik moest de Koningin spreken. Zoo zoo, moest u de Koningin spreken. Ja Ja. U hadt zeker geschreven, niet? Neen, de Koningin had mij uitgenoodigd. Kunt u dat bewijzen? Neen, 't is mondeling gebeurd door den secretaris-generaal. Maar ik zou u toch wil len vragen, ga niet te ver, want de tijd ver- strijkt en ik moet als 't mijn beurt is, ter plaatse zijn. Jawel, jawel. Breng dien persoon terug naar 't kamertje. Ik dus weer terug. Na een poos werd ik opndeuw voor een ver hoor geroepen. Wat wilde u eigenlijk in 't Jaarbeursge bouw? Dat heb ik u al gezegd, maar u bent zeer ,,en defaut". U heeft niet eens onderzocht of ik werkelijk was uitgenoodigd. U kunt me niet hier houden zonder meer. Dan zal ik de Jaarbeurs opbellen. 't Was niet gemakkelijk tijdens het Hooge Bezoek iemand ginds aan de telefoon te krrj- gen. Maar tenslotte was toch de tweede secre- taris, de heer Wijngaarden te bereiken. Ik heb hier een persoon die de Jaarbeurs wilde binnensluipen, maar de Commissaris heeft dat verijdeld. Hij beweert ontboden te zijnHoe hij heet? Hoe is uw naam? Dat was me niet eens gevraagd. Schiirmann. Hij zegt dat ie Schiirmann heet. Aan den anderen kant van de telefoon werd toen gezegdl: ,,Laat hem heel gauw komen, want de Koningin wacht". Heel beleefd eens zei toen de inspecteur: Neem me niet kwalijk. U kunt gaan. Jawel, zei ik, maar dat kan zoo maar niet. Want ik heb kans dat ik weer den com missaris tegenkom en dan wordt ik weer op- gepakt en ingesloten. Geef u me tenminste een inspecteur mee. Aan dien wensch werd volaaan en toen ik wegging moest ik toch opmerken,,Wat nu hier is gebeurd, lijikt een onderwerp voor een tooneelgrap. Uw commissaris lijkt er e6n uit een blijspel. Op tijd nog kwam ik in de Jaarbeurs, waar 't gebeurde onder de autoriteiten nogal wat consternatie had gewekt. Maar ik was op tijd, toen mijn naam voor de Koningin werd afgeroepen. ENGELSCH SCHIF IN NOOD. Van het Engelsche s.s. Westminster, toe- behoorende aan d'e reederij Thomas Eeles and Cy Ltd., onderweg van Amsterdam naar Ant werpen, zijn Zaterdag noodseinen ontvangen. Het schip lag nabij Schouwenbank en door een lek stroomde het water in het voorschip. De Westminster verzocht sleepboothulp. De sleepbooten Maas en Goliath zijn uit Vlissingen uitgevaren naar Schouwenbank. De Westminster is in 1921 gebouwd en meet bruto 4499 en netto 2799 ton. Het is hetzelfde stoomschip, dat Vrijdagavond kort na het ver- trek uit Amsterdam op het Noordzeekanaal in aanvaring is geweest met een zandhak, die tengevolge daarvan is gezonken. Het stoomschip is Zaterdagmorgen ruim half elf op de reede van Vlissingen binnen- gesleept. Het schip was Vrijdagavond op het Noord zeekanaal in aanvaring geweest met 'n zand- bak. Toen had men niets van een lek ge- merkt. Nabij het liohtschip Schouwenbank bemerkte men echter, dat het voorschip water maakte, zoodat hulp gevraagd werd. De sleep booten Goliath uit Antwerpen en Maas van L. Sxnit en Co.'s intemationalen sleepdienst te Rotterdam hebben 't schip binnengesleept. De Westminster ligt met het voorschip diep in het water; de schroef steekt gedeeltelijk boven water uit. De beide sjleepbooten hebben het schip naar Antwerpen gesleept. NEDERLANDSCIIE SOIIIPPER TE ANTWERPEN VERDRONKEN. Vrijdagavond is de 56jarige schipper Herman Voorschuur, van Nederlandsche nationali- teit, te Antwerpen van boord van zijn Rijn- schip „Mozart" gevallen. Hij kwam terecht tusschen het schip en de kade, en hoewel hij spoedig op het droge gebracht werd, is men er, ondanks toepassing van kunstmatige ademhaling, niet in gesiaagd, de levensgees- ten weder op te wekken. Het stoffelijk over- schot is naar het doodenhuis te Antwerpen vervoerd. HEVIGE SNEEUWSTORMEN. Ook in Noord-Ierland hebben in de laatste dagen hevige sneeuwstormen gewoed, die, evenals in Schotland, groote schade aanricht- ten en het verkeer ontredderden. Er is zelfs gebrek aan melk door ontstaan, de industrie krijgt gebrek aan steenkolen en de zieken- huizen aan verbandmiddelen. In Zweden heeft men wegens den aanhou- denden sneeuwval in een deel van het land' het spoorwegverkeer stop moeten zetten en in de Witte Zee zijn een 20-tal Noorsche zeil- schepen, met 300 man aan boord, door een sneeuwstorm overvallen, welke die schepen in gevaar bracht. AUTO MET 6 MEISJESSTUDENTEN TE WATER GEREDEN. Vermoedelijk reed gisteravond te Haarlem een auto, waarin 6 meisjesstudenten uit Am sterdam waren gezeten in den Raamsingel te water. De auto bleef met den voorkant in den modder steken en bleef aan de achterzijde nog boven. De 6 dames wisten uit de auto te komen en zwemmende den kant te bereiken, waar ziji door een politie-agent en 2 burgers op het droge werden getrokken. EEN GERAFFINEERDE OPLICHTER. In Februari 1936 werd zekere J. A. de P. uit Prinoenhage in het huis van bewaring te Breda opgesloten, verdacht van een door hem gepleegd misdrijf. Van deze omstandigheid maakte de 49- jarige assuradeur J. P. E. uit Ginneken mis- bruik om zich te vervoegen bij de vrouw van eerstgenoemde met de mededeeling, dat hij kans zag haar man reeds den volgenden dag in vrijlheid gesteld te krrjgen. Hij vroeg daar voor een bedrag van 28,60, welk bedrag hij volgens zijn foeweren, voor des morgens 10 uur bij de rechtbank moest hebben gedepo- neerd. Inderdaad had de assuradeur geluk, want in den namiddag werd de P. werkelijk in vrij- heid gesteld, doch zooals eerst later bleek geheel buiten toedoen van den assuradeur. Hij vervoegde zich echter wederom ten huize van de P. waar hij triomfantelijk bin- nenstapte met den uitroep: „wel, hoe heb ik hem dat geflikt?" Het eind van het liedje was, dat de vrouw van de P. gelukkig, dat haar man weer vrij was aan den assura deur wederom een bedrag en nu f 46 ter hand stelde. In October van het vorige jaar vervoegde hij zich bij de familie van verschillende andere personen, van wie hij wist, dat deze in voor- loopige hechtenis waren opgesloten en tracht- te daar het zelfde spelletje te spelen. Hij toonde daarbij aan deze menscben de invrij- heidstelling van zijn eersten client, waardoor zij inderdaad in de meening verkeerden, dat de assuradeur in de gelegenheid was om hun familieleden uit de hechtenis te doen ontslaan. Van verschillende personen ontving hij daar voor wederom bedragen; maar nu bleef het geluk achterwege, zoodat ook zijn invloed geen gewicht in de schaal legde. De gearres- teerden bleven in arrest. Het bedrag kwam uit en nu stond de assuradeur die inmiddels was gearresteerd, en zelf in het huis van be waring opgesloten, voor de Bredasche recht bank terecht. De officier van justitie requireerde tegen verdachte een gevangenisstraf van twee jaren met aftrek der preventieve hechtenis. Bij de vrachtgoederenloods van het station H.S.M. geraakte Vrijdagmorgen een besteller van Van Gend Loos tusschen de buffers van twee treinstellen bekneld. De 44-jarige man werd vrij ernstig opgenomen. De Geneeskun- dige Dienst constateerde een gebroken schou- derblad en inwendige kneuzingen. Het slacht- offer werd naar het gemeentelrjk ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Op het spoorwegemplacement te Assen heeft zich Vrijdagmorgen een ernstig ongeluk voorgedaan. Een rangeerder smeerde een z.g. ,,sik", hetgeen steeds gebeurt nadat dit voer- tuig zijn werkzaamheden heeft verricht. Plot- seling schoot een vlam uit den motor omhoog, juist op het oogenblik, dat de man over de machine stond .'gebogen. De man kreeg de vlam in het gelaat en be- kwam ernstige brandwonden. Ook zijn klee- ren vatten vlam, deze konden evenwel spoedig worden gedoofd. Het slachtoffer is naar het».Wilhelmina- ziekenhuis te Assen vervoerd. Hoewel dit on- geval zich aanvankelijk zeer ernstig liet aan- zien, bleek later, dat de man het gezichts- vermogen waarschijnlijk toch zal kunnen be houden. MISLUKTE INBRAAK. Donderdagavond iaat, tijdens de luehtbe- schermingsoefeningen, hebben twee jonge mannen getracht in te breken bij een juwe- liersfirma in de Broersstraat, in het hartje van Nijmegen. Met een stesn hebben zij het raam van de etalage willen ingooien. Het raam was evenwel voorzien van een dubbel venster, zoodat de steen op een 12 streep dikke buitenraam stiet, waarachter zich weer een 8 streep dik binnenraam bevond. Toen zij hun poging mislukt zagen, vluchtten de inbrckers. Voorbijgangers waarschuwden evenwel de politie die eenigen tijd later de vermoedelijke daders heeft aangehouden. Afnemende tot matige Noordwestslijke tot Zuidwestelijke wind, tijdelijk opklarend, aan vankelijk nog regen of natte sneeuwbuien. mogelijk. naehtvorst, iets zachter over dag. BELANGRIJKE OPDRACHT AAN DE NEDERLANDSCHE WERVEN. DEN HAAG. Naar wij van de zijde der Nederlandsche werven vernemen heeft de N.V. geme e n schappel ij k mijnbouw maatschappij ,,Biilliton" opdracht verstrekt voor de levering van 3 emmerbaggermolens. VREESELIJK ONGELUK. 5 personen verdronken. TIEL. In het dorp Zoelen heeft van mor gen een vreeselijk ongeluk plaats gehad, waarbij 5 personen om het leven zijn gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelderland) is op de brug over de Linge, vermoedelijk door het breken van de stuurstang, door de leuning in de rivier gereden., In den wagen zaten 5 personen, die alien zijn verdronken. Nader vernemen wij, dat 4 landibouwers uit Rijswijk (G.) zich per auto wilden begeven naar de Paaschveetentoonstelling die vandaag te Tiel wordt gehouden. De auto werd be- stuurd door den 21-jarigen J. van den Berg. Voor de brug over de Linge te Zomerdijk, staat een tol. Nadat de auto weer in bewe- ging was gekomen, zag de tolgaarster, mej. Van Eck, toen de auto even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik, dat de wagen, die niet veel vaart had, plotseling naar .links zwenkte en door de brugleuning in de rivier de Linge stortte. Daar het water in die rivier op het moment een vrij hoogen stand heeft, verdween de auto geheel onder water. Mej. van Eck snelde onmiddellijk naar haar waning om per telefoon die autoriteiten te waarschuwen, met verzoek om hulp te stu- ren. Hoewel spoedig asssitentie ter plaatse was, duurde het 3 kwartier voor men met een takel de auto zoover op het droge had, dat men de portieren kon openen. Toen bleek, dat, behalve de chauffeur, zich nog 4 personen in de auto bevonden, n.l. de 36-jarige D. van Oogen, de 62-jarige J. van Stappershoef, de 42-jarige P. van Lutterveld en de 75-jarige A. Oopenbrugge. Hoewel alles er op wees, dat de slachtoffers hebben getracht uit de auto te komen, is hun dit niet gelukt en vond men in den wagen alle 5 de inzittenden. De leveusgeesten waren reeds geweken. De oorzaak van het vreeselijike ongeval is vermoedelijk te wijten aan een defecte stuur- inrichting van de auto. Daarnaar wordt een onderzoek ingesteld. ZIEKTE KONINGIN VAN ROEMENIe. BOEKAREST. Naar verluidt zouden zich in het ziekteverioop van de Koningin van Roemenie verschijnselen hebben voorgedaan, die zouden kunnen wijzen op vergiftiging, welke ontstaat door alcaloide, welke zich voor- doet tot in ontbinding gekomen organische stoffen. BEDREIGING MET STRIJDGASSEN. GIBRALTAR. Generaal Queipo de Llano heeft door de radio een waarschuwing laten hooren, dat de opstandelingen de beschikking hebben over enorme voorraden strijdgassen, welke onmiddellijk zullen worden gebruikt, wanneer de regeeringstroepen eerst gas in den strijd zullen hebben gebracht. WRAK VAN DE KANTJOENG GEZONKEN. LONDEN. Naar de Daily Telegraph meldt, heeft de havenmeeser van Fowey op eigen verantwoordelijkheid gaten doen boren in het wrak van de tinbaggermolen Kantjoeng, ten einde dit tot zinken te brengen. In den pon ton zijn 40 gaten geboord, hetgeen 3 uur tijid vorderde. STORM EN HOOGWATER ROCHEFORT. Het thans heerschende nood- weer heeft het water van de Charente stroom- opwaarts opgestuwd, tengevolge waarvan een overstrooming is ontstaan, waardoor het vliegveld van Rochefort en tal van weiden in de omgeving onder water zijn geloopen. Verscheidene wegen langs de kust staan ge deeltelijk blank. BOTSING TUSSCHEN SCHEPEN OP DE SCHELDE. ANTWERPEN. Het Duitsche stoomschip Oldenburg dat 1369 ton meet, was gisteren uit de Antwerpsche haven vertrokken met bestemming naar Casa Blanca. Het werd buiten de haven geramd door het binnen- komende Duitsche stoomschip Futda en z6o ernstig beschadigd, dat men de Oldenburg tegen den oever der rivier aan den grond moest zetten, waar het zonk. De passagiers en opvarenden zijn in veiligheid. De bergings- werkzaamheden zrjn in vollen gang. De Fulda kon de reis voortzetten. STRIJD IN SPANJE. NAVAL CARNERO. Een speciale corres pondent meldt, dat in den sector van Dejara- ma de troepen van Franco een hardnekkigen tegenstand ontmoetten vanwege de regee ringstroepen die verschillende tegenaanvallen ondemamen. Ondanks het feit echter, dat de royalen reserves in het veld wierpen, kon den zij den opmarsch der rechtschen niet stuiten. De opstandelingen rukten 4 K.M. op. Dit is een niet te onderschatten terreinwinst, aangezien Alcaladehenares thans op 20 K.M. komt te liggen van de rechtsche linies en de regeeringstroepen moeiiijk een steunpunt zul len kunnen vinden. Het innemen van Butta- ron door de opstandelingen geeft him voorts aanvullende controle op den weg naar Valen cia. Wegens plaatsgebrek moesten verschillende artikels blijven rusten tot het volgende num- mer. Red. DAMMEN. L. M. W. te H. Mag ik de uitslag van de wedstrijd HoekAxel v66r Donderdag van U vernemen? Bij voorbaat dank. Red. Damrubriek.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3