Ter Neuzensche Courant Binnenland. Feuilleton Het Geheim van de Zeven Schoorsteenen Buitenland. Woensdag 10 Maart 1937 No. 9578 TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 10 MAART 1937. VAN HET ONTWEBP VESTIGIN GSWET VOOR DEN MIDDENSTAND. Aan de memo rie, van antwoord op het voor- loopig verslag over het ontwerp van wet, hod den de regaling betreffende het vestiigen van itiriLatinman, waarin eenige tak van detail- o. kk.ua ii.jverheid zal wor- Jc. igsaereai, is het volge de ontieend: 3 Minister vermag niet in ta zien, waar- cm, na de prcductie en het vervcer, de aistr.- vzn on&srwerp van zorg voor '.s isovera-eld zoa mogen zijn. Integendeel, aij acnt het zijn plicht, ook aan dit onderdeel van het osconomiische leven zijn aandacht te Wijden, niet slechts wegens de b-el-angen van de honderdduiz-enden gezinnen, die recht- streeks bij de distributie betrokken zijn, maar oak met het oog op de groote beteekenis van een goed georganiseerd en rationeel distribu- tie-apparaat, voor ihet prijspeil in het binnen land en het concurrentievermogen met het buitenland. Voor welke branches een regeling het eerst in overweging zal worden genomen, hangt ge- heel van het initiatief van -belanghebbenden zelf af. Dat de Minister overigens ook gaame de bedrijfsraden, waar beschikbaar, zal raad- plegen, spreekt vanzelf. Dat belanghebbenden zelf wel degelijk ver- wachtingen koesteren van het onderhavige ontwerp moge blijken uit het feit, dat ver schillende organisaties reeds nu bezig zijn voorbereidendemaatregelen te treffen, om, inidien deze wet tot stand komt, aanstonds de regeling op hun branche toege-past te krijgen. Wat de te stellen eiscthen aangaat, wenscht de Minister er den nadruk op te leggen, dat deze niet zoo beperkt behoeven te worden op- gevat, als, blijkens het voorloopig verslag, door sommige leden geschiedt. Eenige kennis van etaleeren en van reclame alsook het noo dig® inzicht in de wenschen van het publiek vallen zeer' zeker onder de minimum-eischen van handelskennis en vakbekwaamheid, die den aankomenden winkelier gesteld mogen worden. Dat, althans voor dezen sector van het oeconomisch leven, een regeling op grondslag van het z.g. behoefte-element de voorkeur zou v.erdien-en, moet de minister ontkennen. Hij schaart zich hier aan de zijde van die leden, die wat in dit verband onder behoefte is te verstaan, tegenwoordig uiterst moeilijk be- paalbaar achten. Het aangeven van objectieve normen is toch te dezen ten eenenmale omno- gielijik: de behoefte aan winkels is geen con- stante grootheid. Het verdient overigens bijzondere aandacht, <iat belanghebbenden zelf allerminst unaniem voor het behoefte-element geporteerd zijn. In antwoord op de desbetreffende opmerking antwoordt de minister dat hem inderdaad een branchegewijze regeling voor den geest staat. De te stellen eischen van vakbekwaamheid zullen toch voor eenzelfde branche uiteraard alierwegen gelijk zijn. Dit vooropgesteld, is het niettemin den-k- baar, dat in een concreet geval blij-kt, dat het niet noodizakelijk is, aanstonds voor alle ge- meenten des lands vestigingseischen te Stel len. In dat geval is een het geheele rijk om- vattende regeling overbodig en kunnen, inge- volge art. 1, tweede lid, gemeenten worden Uitgezonderd. Belemmering van energieke elementen, die een aanwinst voor het bedrjjfsleven zouden zijn, is van de ontworpen regeling niiet te vreezen. Ook is de minister gaarne bereid, het daar- heen te leiden, dat met be-trekking tot de credietwa-ardigheid geen overdreven eischen worden gesteld. Of het aan'beveling verdient, in het belang van den middenstand van overheidswege maat regelen tegen het ,,grootwinkelbedrijf" te ne- men, is op zichzelf een belangrijk vraagstuk, dat te gelegener tijd in overweging kan wor den genomen. DE frfEDERLANDSCHE VLAG. Nu prof. De Savornin Lohman er in de Eerste Kamer zijn leedwezen over uitgespro- ken heeft, dat de regeering het rood-wit-blauw als de vlag aangenomen heeft, schrijft de N. R. Crt. (lib.), na te hebben betoogd, dat er voor eenheid veel valt te zeggen, en het rood-wit-blauw dan de voorkeur heeft: Maar draconisch moet men o.i. deze zaak toch ook vooral niet behandslen. Immers, zoo er onder de voorstanders van het Oranje Blanje Bleu wel gevonden worden, die op po litick gewln uit zijn men vindt daaronder ook verschillende personen, die na studie, zander eenige anti-thetische bedoeling, tot de door AGATHA CHRISTIE. 36) Vervoig. Bundle hief haar hoofd lui uit het warm- roode kussen op. „0, dat is Bill", zei ze. „'t Lijkt wel, of hij iets zoekt...!" „Ja.mij, tenminste alle kans op", zei Bundle, niet bepaald geestdriftig. „Zullen we net doen of we niets zien en gauw den anderen kant o(p roeien?" ,,Knap gezegd, maar 't noodige enthousias- me ontbreekt." ,;Na die berisping roei ik twee maal zoo energiek." ,,Neen, dank u", zei Bundle. ,,Ik heb een zekere mate van trots. Roeit u me maar naar dien blaag daar toe. Iemand moet toch voor hem zorgen! Virginia heeft 'm zeker in den steek gelaten. Vandaag of morgen krijg ik 't in m'n hoofd om met George te trouwen en dan moet ik toch 'n zekere vooroefening voor de rol van politieke gastvrouw gehad hebben." Anthony roeide gehoorzaam naar den stei- ger terug. ,,iEn wat moet ik nu gaan doen?" beklaag- de hij zich. ,,Ik bedank ervoor om voor spaak in het wiel te fungeeren. Zijn dat de kinderen niet, die twee meisjes, die daar aan 't hollen zijn?" ,,Ja. Pas maar op, anders leggen ze beslag op u." slotsom zijn gekomen, dat deze vlag de voor keur verdient zelfs aesthetische overwegin- gen kunnen zich doen igelden, al is in de zeventiende eeuw de Oranjebaan o.a. prrjs- gegeven omdat op zee het rood meer de aan dacht trekt en al gaven wij persoonlijk in een drukbevlagde stad aan de vlag van De Ruyter en Koning Wlllem I de voorkeur boven die, welke sommigen daarvoor in de plaats had- den wilien stellen. Overigens is er ook nog zoo iets als de Oranjewimpel, die men niet met prof, de Savornin Lohman als een „onheld- haftig appendix" mag bestempelen. Waarom in 's hemelshaam ,,onheldhaftig" Doch gelijk gezegd: men make geen martelaren! Voortaan zal natuurlijik van publieke gebouwen alleen het rood, wit, blauw kunnen wapperen, maar voor de rest late men de eigenaars van vlag- gen met een Oranjebaan zooveel mogelijk vrij. In hoeverre de toekomstige wet met hare uit- voeringsmaatregelen dit zal doen, in hoeverre de afwij-kende vlag bij gemeenteverordening vertcden zal kunnen worden, kan minister de Wilde thans nog niet zeggen. Wij achten het verreweig het -cssie As in dat opzic.it zekere1 souplesse beitracht wordt". DE STILLE OMGANG. Zondagnacht is de hcofdstad weer getuige geweest van den Stillen Omganig, den beken- den bedetocht. Deze eerste Zondiaig bracht 23.000 mannen naar de heilige sted-e. Zestien extra-treinen en tallooze autobussen voerden de katholiei mannen uit Kennemerland en Twente, u" Salland, Zeeland en Zaanland, uit Westland en Drechterland en uit de Drentsche venen naar de hoofdstad. Men zag er nit Nijmegen en Leiden, Den Haag en Groningen, Tilburg en Zwolle, Hilversnm en Roosenaaal, Amersfoort en Gouda. De Handelsreizigers en de Katho- lieke Jongenscentrale hadden zich tot afzon- derlijike groepen vereenigd. De Noord-Holland- sche Rijwielbond fietste ter beevaart en klei- nere groepen maakten een langen marsch naar de stad. Hier concentreerden alle groepen zich, zon- der eenlg uiterlijk vertoon, bij het Spui, waar de eerste groep omstreeks een uur in de don- kere steeg achter het Beigijnhof verdween, om den omgang aan te vangen. Door de Kalver- straat ging men naar den Dam, waar voor Koningin en Vaderland werd gebeden, verder over den Nieuwendijik, langs Martelaarsgracht en Prins Hendrikkade, waar op de Nieuwe Brug de zeevarenden in gebed werden her- dacht, door de Warmoesstraat en de Nes naar de Lange Brug, welker einde wordt aangekon- digd door de schutting van de Rokindemping. Hier stortte men een gebed voor kerk en Paus en voor de eenheid onder de Christenen. Uit de Taksteeg komend, sloeg men rechtsaf, ten einde een rondgang te maken rond de plaats, waar tot 1908 de kerk van die heilige stede het stadsbeeld sierde. Teruggaand door de Kal- verstraat, eindigde men den bidweg. Daama begaf men zich naar de onderscheiden, voor iedere groep aangewezen kerken, om dSiar de mis ibij te wonen en te communiceeren. Het weer hield zich gelukkig goed. Het was zacht vriezend en van gemeentewege was er op de plaatsen welke glad dreigden te wor den, zand gestrooid. In groote regelmaat slo- ten jongellngen en grijsaards, gezonden en ge- brekkigen, armen en welgestelden zich aan- een, om stil en ingetagen te bidden. Vier uur lang stroomden onafgebroken de pelgrims toe, van wie voor een vlot beloop de helft voor den omgang de mis had bijgewoond. Tot de laatsten die den omgang maakten behoorde de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, die daarna in de kapel van het Bagijnhof, een stille mis la:s. Alles had een rustig en ordelijk verloop. Alleen heeft op de terugreis de groep Salland eenig oponthoud ondervonden, doordat een rijtuig onklaar raakte en te Apeldoorn moest worden afgehaakt. Voor de terugreis heeft men aan het Centraal Station te Amsterdam, een ander rijitulg ingerangeerd. In totaal vetvoerden de spoorwegen 15.000 pelgrims, de overige 8000 kwamen per. autobussen, per rijwie! of te voet. EEN NIEUWE TAKTIEK VAN DEGRELLE. In den loop van een groot Rexistische ver- gadering, Zondagmiddag in het Brusselsche sportpaleis gehouden, heeft de leider van Rex, Leon Dagrelle medegedeeld, dat de strijd voor het herstel van de orde in het land en het uit- roeien van alle politiek-financieele misdr'ijven met andere middelen moeten worden gevoerd dan tot dusverre het geval is geweest. Deze strijd treedt thans in een nieuw sta dium, zeide hij. De natie moet gelegenheid worden gegeven om zich voor of 'tegen het hui'dige regime uit be spreken. Dit is slechts mogelijk door een ontbinding van het parle- ment en het uitschrijven van nieuwe verkie- zingen. Het eerste punt van de nieuwe actie zal zijn, dat ontslagneming van het Rexis tische ikamerlid voor Brussel, Ollivier en van alle z.g. plaatsvervangende candidaten. Zoo- doende zal een tusschentijdsche verkiezing in het arrondissement Brussel noodig worden, ,,Hindert niet", zei Anthony. ,,Ik hou van kinderen. Laat ze maar komen, dan leer ik ze wel 'it een of ander spelletje." ,,Zelf wet en. Ik heb u vooraf gewaar- schuwd." Anthony leverde Bundle aan een ontroost- ibaren Bill af, maakte de boot vast en wan- delde naar het gedeelte van het struikgewas langs het meertje, waar achter schrille kreten opstegen. 'Hij werd met gejuich begroet. ,,Kunt u goed Indiaantje spelen?" vroeg Honkde hem, toen hij van de omlhelzingen be- gon te bekomen. „Ja", zei Anthony enthousiast. ,,Jullie moe ten ime eens hooren, als ik gescalpeerd word! Luister!" Hij voegde de daad bij het woord. „Niet kwaad", oordeelde Snoekie critisch. ,,En nu de kreet van den man, die zelf scal- peert." Anthony gehoorzaamde door een geluid te produceeren, dat iemand de haren te berge deed rijizen. Het volgende oogenblik was het spel in vollen gang. Een uur later veegde Anthony zijn voor- hoofd en hals af en stelde voor, om naar de gezondheid van mademoiselle te gaan infor- meeren. Ze kregen te hooren, dat de dame in kwestie volkomen hersteld was. Maar dank zij z'n uur Indiaantje spelen werd hij dringend uitgenoodigd, cum in de leerkaaner te komen theedrmken. „En dan komt u ons vertellen van den man, dien u hebt zien ophangen," drong Honkie aan. ,,Ja. En heeft u niet verteld, dat u een stuk van het touw bij u hadt?"' vroeg Snoekie. ,,Ja... in mijn koffer," izeii Anthony emstig. ,,Als. jullie je behoorlijk gedraagt, krijg jullie allebei een stuk ervan." Snoekie liet een Indianen-trioimfkreet hoo ren en begon in 't rond te dansen. „We moeten ons eerst wasschen," deelde daar het wetsontwerp tot wijziging van artikel 06 van het kieswetiboek op 27 October j.l. door den minister van binnenlandsche zaken bij de kamer ingediend en waarbij dergelijke vrij- willig uitgelokte verkiezingen onmogelij'k wor den gemaakt, nog altijd bij1 het parlement hangende is gebleven. Degrelle heeft het plan na het ontslag van Ollivier zijn eigen candidaten' be laten voor- dragen. Hij verwacht blijkbaar, dat de an dere partijen geen candidaten voor den open- vallenden kamerzetel zullen stellen en hoopt zich zoodoende als het ware te laten publici- ceeren. Degrelle heeft verder nog verklaard, dat de Rexistische groepeering met het oog op haar propaganda-actie, voor ontbinding van de kamer in de voornaamste centra van het land niet minder dan 200 vergaderingen gaat beleggen. DE EERKSTRIJD. In de preek die d3 kekende predikant Nie- moller Zon:l::. :ijn kerk in de Berlijnsciie •vccr''""l D- -cr'fc vr. cn, d's-elie hij mede, dat 34 tot de c. lie behoorende pre- dikanten uit hungemaente zijn verbannen of dat hun de bevoeigiheid om te prediken is ontnomen. Drie kerkelijke autoriteijien, die beschuldigd worden van het steunen der ker- kelijke oppositie bevinden zich op het oogen blik in concentratiekampen. DREIGEND TEKORT AAN STAAL VOOR HUIZENBOUW. Men herinnert zich^ dat Sir Thomas Inskip, de minister voor de coordinatie van de weer- macht, Vrijdagavond de natie gewaarschuwd heeft, dat de bouw of verbouwing van huizen vertraging zou kunnen moeten ondergaan, omdat het beschikbare staal noodig is voor het wapeningaprogramma. Wel is er op het oogenblik nog geen bepaald tekort, maar het aanbod kan met de vraag geen gelijken tred houden en men vreest, dat zulks in de ko- mende maanden nog erger zal worden, on- danks het feit, dat de rechten reeds verlaagd zijn. Men verwacht eerlang een regeling, waarbij bepaald zal wonden, dat staal voor huizen zal versterkt worden naarmate van de beteekenis, die de gebouwen hebben voor de behoefte des lands. Dat zou beteekenen dat de bouw van weelderige flats en dergelijke gebouwen beperkt of uitgesteld zou moeten worden. Voor een blok flats in Londen wordt van 2000 tot 3000 ton st%al gebruikt. SPANJE. Zondagnacht zou, schrijft de N. R. Crt., volgens de eenige weken geleden ^Enomen besludten van de non-interventie-commissie het controle-stelsel aan de Spaansche grenzen in working moeten zijn getreden. Men is echter en wanneer men rekening houdt met de vele moeilijkheden die bij de organisatie overwonnen moesten worden is dat niet ver- wonderlijk, daarmede niet op tijd gereed kim- nen komen. Intuisschen zai, naar het zich laat aanzien, de uitvoering van het controlestelsel niet lang meer op zich laten wachten. De subcommissie van de non-interventie-commis- sie, die in de afgeloopen weken vele malen bijeen is geweest, zal thans den datum 13 Maart een week vertraging derhaive voorstellen. Het spreekt vanzelf, dat men bij een orga- nisatie van de grensoontrole van een groot land als Spanje, vooral wanneer die nog in handen van verschillende landen moet worden gelegd, tal van vragen en tegenstellingen op te lessen krijgt. Zoo zijner nu weer moeilijk heden igerezen over de kostenverdeeling, dit- maal met Duitschland, dat zich op het stand- punt stelt, dat het slechts een klein deel van de belangrijke som, die de controle vergt, in buitenlandsche deviezen wil overmaken en de rest in het Duitsche betalingsmiddel. Maar hoe onaangenaam deze geschillen op zichzelf ook zijn, men doet toch goed hieraan niet te veel aandacht te schenkien en deze punten als technische details te beschouwen. Want het is bijna onden'kbaar, gezien den vasten wil van Engeland en Fr'ankrijk om tot een niet-inmen- iging en een controle daaroip te komen, dat jnen het controle-stelsel op dergelijtoe gronden zou laten vallen. Zooals het er thans naar uitziet dit stel- sel moet heden door de non-interventie-com- missie worden goedgekeurd zal de controle te land aldus moeten worden ten uitvoer ge- bracht, dat aan de Spaansch-Portugeesche grens een 130-tal Engelsehe waamemers wor den geplaatst, die in verband met de door de Portugeesche regeering opgeworpen bezwaren beschouwd zullen worden als te zijn verbonden aan de Engelsehe legatie te Lissabon. Op soortgelijke wijze zal een internationale com- missie zorgen voor de controle op de Spaansch- Fransche grens en op de grens tusschen Span je en Gibraltar. De controle ter zee is uiteraard moeilijker. Voor het surveilleeren langs de kusten hebben de vloten van Engeland, Frankrijk, Italie en Duitschland ieder een gebied aangewezen ge- kregen. Deze oorlogssohepen zullen het recht krijgen de identiteit te verifieeren van de schepen komende uit de landen, die bdn in- stemming met de non-interventie-afspraak heb'cen betuigd, maar zij zullen niet het eigen- lijke visitatie-recht hebben. Voorts zullen Honkie hem met een zuur gezicht mede. ,,Maar dan komt u toch, niet? U vergeet 't niet, h&?" Anthony zwoer bij hoog en laag. dat niets hem van de visite in de leerkamer zou terug- houden. De jongere Caterham-generatie trok tevreden af Anthony keek hen na, terwijl ze over het terras naar de zijdeur toe liepen: op hetizelfde oogenblik dat zij door die deur verdwenen kwaim er uit een iboschje v66r hem een man te voorschijn. De man keek schich- tig om zich heen, lieip hard het grasveld over en verdween achter het struikgewas langs de oprijlaan. Anthony was er bijna zeker van dat het de man was, dien hij dienzelfden mor gen achter het schuitenhuis betraipt had. Ter wijl hij nog aarzelend stond te overwegen, of hij hem zou nazetten, werden de struiken aan den voorkant van hetzelfde boschje uiteen ge- bogen en stapte Mr. Hiran Fish het grasveld op. Bij het zien van Anthony schrok hij zicht- b»ar. ,;'m Rustigen middag gshad, Mr. Fish?" vroeg Anthony. ,,Ja, heel rustig, dank u wel." Hij zag er echter niet uit, of hij 't zoo rus tig gehad had. Zijn geheele gezicht was be- zweet en hij hijgde, of hij aan het trainen geweest was. Maar hij hield zich goed. Met een overdreven kalm gehaar haalde hij zijn horloge uit zijn vestizakje en keek erop. „Vier uur," zei hij. ,,Net zoowat tijd voor wat jullie Britten afternoon-tea noemen." !Hij knikte Anthony toe en wandelde weg, over het terras naar het huis. Antihony bleef hem in een soort van trance staan nakijken. Opeens schrok hij op. Hoofd- rechercheur Battle stond naast hem. Geen enkel geluid had de komst van den Scotland- Yard nm an aangekondigd; 't was of hij uit het niets gemiaterialiseerd was. waarnemers worden geplaatst op de schepen, die naar Spaansche havens vertrekken en varen onder de vlag van de landen, die aan het accoord meedoen. Zij zullen het recht hebben na be gaan of dezie schepen geen oor- logsmateriaal npch vrijwilligers vervoeren. Bovendien zullen alle schepen, die de Straat van Gibraltar passeeren, deze haven moeten aanloopen alvorens een Spaansche haven te bereiken. Aan het hoofd van de controle zal een inter- nationaal bureau worden geplaatst, dat te Londen zal zetelen en dat zal hebben te be- slissen over alle gevallen, die te zijner kennis worden gebracht. Natuurlijik zal men er, wanneer dit op zich zelf zeer uitgebreide stelsel in werking wordt gesteld, nog niet zijn. Het zal nog moeten blijken of deze controle effectief kan zijn ten aanzien van de voorziening. Men denke bijv. aan den invloed, die uit kan gaan van schepen, die varen onder de vlag van een der landen, die niet aan het accoord hebben deelgenomen, aismede cok aan de mogelijkheid, dat officieel voor :a.„.u e havens besternde iadingen ten saiott® toch in Spanje terecht komen. Met dat al is er toch geen reden aan de verwezenlijking van de nie.t-inmenging te wanhopen. Want men mag wel aannemen, dat nu de verschil lende groote landen het over dit, toch reeds heel ver gaande, stelsel eens zijn geworden, zij zoo noodig ook wel de maatregelen zullen weten te treffen, om eventueele lekken te stoppen. ARBEIDSBEMIDDELING. Op 26 Februari werd onder voorzitterschap van den heer Brinckman, directeur der Dis- trictsarbei'dsbeurs voor Zeeuwsch-Vlaanderen een vergadering gehouden met de agenten der arbeidsbemiddelmg van het Oostelijk deel. De meeste agenten waren aanwezig. Ook was uitgenoodigd de heer Melse, vakkundig amb- tenaar voor de landbouw bij den Rijksdienst d/er Arbeidsbemiddeling. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Daar het de eerste agentenvergadering is van dit jaar, zegt spreker in de eerste plaats den aanwezigen dank voor de medewerking, welke hij in het belanig der arbeidsbemiddeling van hen in het afgeloopen jaar heeft mogen ondervinden, en spreekt de hoop uit, dat ook in de toekomst op dezelfde prettige wijze zal worden samen- gewerkt. Het is hem een genoegen, in deze moeilijke tijden op een lichtpunt te kunnen wijzen. De eijfers betreffende de open-bare ar- beidshemiddeli-ng in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in ide laatste jaren aanmerkelij-k vooruitge- gaan. De jui-ste eijfers zijn: plaatsingen aanvr. plaatsingen buiten de gem. 1933 2714 2338 475 1934 4638 4031 837 193-5 4649 3632 923 1936 7723 5914 1543 In deze eijfers, waarin de bemoeiingen van Ter Neuzen niet zij.n begrepen, komt duidelij-k de toenemende beteekenis der arbeidsbemid deling in Zeeuwsch-Vlaanderen naar voren. Dit stemt ons tot groote voldoening. Vooral ook de toename van de plaatsingen buiten de geme-ente, dus het verkeer op -de arbeidsm-arkt in de verschillende gemeenten onderling, acht spreker van groot belang. Dit is vooral in het algeloopen jaar sterk toegenomen. 1543 ar- beiders werden door de agenten der arbeids bemiddeling in andere gemeenten geplaatst. Dat wil -dus zeggen, -dat de agent der arbeidsbemiddeling de arbedders daar te werk stelt, waar op dat oogenblik een tekort aan arbeidskrachten is. Dit doet die arbeider natuurlijk ook wel uit zich zelf, doch waar -de werkgever -en het is hier vooral de land-bouwer, steeds direct een overzicht krijgt van het beschiklbare aanbod van arbeidskrach ten uit zijn omgeving, zal hij er niet zoo spoe- dig toe overgaan vre-emde arbeidskrachten in zijn d'ienst te nemen. Hieraan, en aan de betere regeling van het werken van vreemde arbeidskrachten in ons land, door ide werking van de wet op de vreemde arbeidskrachten, is het toe te schrijven, dat dit jaar gedurende enkele welken in Ju-li g-een enikele valide 1-and- arbeider meer als werkloos bij de organen der arbeidsbemiddeling stond ingeschreven. Ze waren alien geplaatst. Het is goed, d-at we ons -dit even voor oogen stellen. Het bswijst, dat ons werk niet te ver- geefs is. Hierna geeft spreker het woord- aan de heer Melse, welke een uitvoerige uiteenzetting geeft over de plaatsings-mogelijikheid van onze werk- looze landarbe-iders naar Duitschland. Dit land he-eft altijd een tekort gehad aan goede lart-darbeiders. Het vorig jaar zijn uit Zeeuwsch-Vlaanderen en Noord-Brabant vele s-eizoenarbeiders naar Duitschland vertrokken, welke een goed loon hebben verdiend. Daar deze larsdsrbeiders go-ed h-ehiben voldaan, zul len er in 1937 aanmerkelijk meer naar Duitsch land kunnen vertrekken. Hier ligt voor de arbeidsbemiddeling een taak weggelegd. De agenten zullen de landarbeiders van voorlich- ting moeten dienen en hen verder behulpzaam 5t ,,Waar k-omt u opeens vandaan?" vroeg Anthony geirriteerd. Battle duid-de door een hoofdbeweging op het bewuste boschje bij het grasveld. ,jDat boschje schijnt van-middag in trek te zijn," zei Anthony droogjes. ,,Waar stond u zoo diepzinnig over na te den-ken, Mr. Cade?" „Dat zal ik u vertellen, hoofdrechercheur. Ik stond een en drie en vijf en twee bij el- kaar op te tellen, zo6 dat de uitkomst vier was. Maar dat gaat niet, Battle, dat gaat onmogelijk." „Ja, daar zullen zich wel moeilijkheden bij voordoen," zei Battle. „Maar dat daargelaten... ik moest u juist ergens -voor hebjben, hoofdrechercheur. Ik •wil een paar dagen weg. Zou dat geschikt kunnen worden?" Zooals het een Scotland Yard-foeamtote be- taamde, toonde Battle bij die vraag niets, van wat er in hem omging. Hij keek An thony kalm aan en zijn antwoord was ge- woon-zakelijk. „Dat hangt envan af, waar u naar toe wilt gaan, sir." ,/Dat zal ik u precies vertellen, hoofd rechercheur. Ik wil naar Dinard, naar het kasteel van de gravin de Breteuil Zou je 't kunnen schikken?" 'Wanneer wou u gaan, Mr. Cade?" „M-orgen, dade-lijk na het coroners-o-nder- zoek. Dan zou -ik Zondagavond weer terug kunnen zijn." ,)HmZoo!" zei Battle op nietsze-ggenden toon. ,,iNou, gaat 't, of -gaat 't niet?" ,,'t Gaat, maar ik moet ervan op aan kun nen, dat u gaat naar de pjaats, waarheen u zegt, dat u gaan zult en dat u linea recta naar hier terug komt." ,,Je bent er een uit duiizend, Battle! Of zgn, am hem in samenwerking met de Neder- lanische arbeidsbeurs in Oberhausen bjj de werkgevers in Duitschland te plaatsen. Dit vergt veel tjj-d en toewijding, het is een moei lijke doch mooie taak. De meeste landarbei ders, welke het vorig jaar in Duitschland heb ben gewerkt, zijn reeds weer op eigen gelegen heid, of door bemiddeling der arbeidsbeurs naar hun vroegere werkgevers in Duitschland vertrokken. Vooral ook door die depreciatie van omzen gulden, zijn de loon-en in Duitsch land thans goed. Nadat de heer Melse verschillende vragen had beantwoord, zei de voorzitter hem dank, voor zijn uitvoerige en heldere uiteenzetting. Vervolgens richtte ide voorzitter het woord tot den heer De Visser, agent -der Arbeidsbe middeling te Axel, voor wien dit de laatste vergadering is, die hij als agent zal bijwonen. ReedS vanaf 1918 was -de heer De Visser voor 'de arbeidsbemiddeling werkzaam. Hij heeft het werk zien groeien. Gedurende de vier jaren dat spreker met hem heeft samen- gewerkt, heeft hij hem leeren kennen a.ls iemand, wien niets te veel was waar het gold den werkgever, om den,arbeider van die-nst te kunnen zijn. Kantooruren heeft de heer De Visser nooit gehad. Op el'k uur van den dag stond hij klaar. De eijfers van de arbeidsbe middeling in Axel spreken dan ook een duide- lijke taal en toonen aan, d-?.t de heer De Visser een van de ijverigste agenten van ons district is geweest. Spreker zegde de heer De Vis: er hartelijk dank, voor de medewerking, welke hij steeds van hem heeft mogen ondervinden. De heer De Visser dankte spreker voor zijn vriendie-lijkfi woord-en, waama de vergadering werd gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur -van politic alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtinge-n te bekomen zijn ach ter de daarachter vermelde adressen: Kind-ermutsje, Wijffels, Van Steenbergen- laan 55. Rijwiellbelast-ingmerk, A. van Langevelde, O 34. Idem, W. 'Hamelink, Dokweg 28. Idem, F. de Bock, Leliestraat 4. Handtasahje met inhoud, en een rekening, bureau van politie. Beurs met inhoud, J. Haak, Nieuwstr. 74. Paar wollen kinderhandschoenen, J. van Langevelde, 2e De Feijterstraat 5. Taschje met inhoud, J. Wieles, .Zandstr. 7. 3oek met stalen behan-gselpapier, Van de Plassche, Nieuwediepstraat 1. Kistje met limonadeflesschen, P. Kaijser, O 93 Gegalvani-seerde golfplaat, J. A. Risseeuw, Spui D 24. iBlauwe muts, G. Hamelink, De Doelder- straat 6. HET DRAMA TE GROEDE. Wij maakten reeds melding van den doode- lijken twist, -die zich Don-derdagn amid dag j.l. afs-peelde op den Hoogen Dij-k te Groede, waarbij de 30-jariige landibouwersknech-t A. v. d. W., door een revolverschot in het hart werd getroffen. Hoe is de welvarende boer Fl. G. er toe kunnen komen om den arbeider v .d. W., dien hij op iklaarlichten -dag op een eenzamen dijk tegenkwam, met een schot neer te knallen? zoo vraagt men zich af. Over de pacht van een stukje van ongeveer twaalf gemet land moet d-e twist begonnen zijn, zoo vertelt het Dagbl. v. Zeel. Een Bel- gische dame bezit nabrj- de hofstede van den landbouwer D., een stuk land- -dat in den volks- mond Schallegalle is geheeten. De landbou wer D., zou -dit vorig jaar hebben wilien pach- ten. De landbouwer Fl. G.. kreeg daar even- wel de lucht van en reed naar Brugge of Gent, alwaar de eigenares van den gron-d verbleef, en aldaar wist hij igedaan te krijgen, dat hij het stuk land kon pachten. Daarmede schijnt een reeds maand-enlang be-staande veete begonnen te zijn, die Donder- dagavond tot de bekende treurige ontknooping -lei-dde. Reeds verscheidene weken geleden kwam het -des Zondagsmorgens tot een vechtpartij tusschen D. en Fl. G. De landbouwer D., kwam per fiets met zijn -broer te voet naar de kerk, toen zij tezamen in botsing kwamen met Fl. G., een vechtpartij volgde waarover na- derhand evenwel geen proces-verbaal werd op- -gemaakt. Kort na de vechtpartij vroeg Fl. G. aan de politie vergunning 'n revolver te mogen dragen, welke vergunning hem evenwel gewei- gerd werd. G. scheen zich bedreigd te gevoe- len. Om zijn gepachten grond te bereiken, moest hij steeds over den dijk langs de hof stede van D. Aldaar woonde niet alleen D., met wien hij in twist leefde, doch daar werkte ook D.'s 'knecht, de 30-jari-ge A. v. d. W., die om zijn groote ili-chaamskracht bekend stond. Fl. G., kon weten, dat hij! over het algemeen niet gezien was en er zelfs van overtuigd moest zijn, dat hij vijanden had. De arbeiders noemden bem nogal eens ,,den Hitler" van- wege zijn dictatoriaal cptreden tegenover zijn ondergeschikten. Toen v. d. W. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur de boerderij van D. verliet, ontmoette hij op den dijk -G. Een bu-urtbewoner die zich toevallig op he-t je hebt een soort van lief-de op het eerste ge zicht voor me opgevat of je helbt ze achter de imouw. Welke van de twee veronderstel- lingen is juist?" Hoofdrechercheur Battle glimlachte maar eens. ,,Enfin," ging Anthony voort, ,,je zult wel je maatregelen nemen. Een half dozijn diiena- ren der Wet, die elken stap -van me conscien- tieus nagaan. Zo-o zij 't! Maar ik wou om een lief ding dat ik wist, waarom het ging." „Ik begrijp u niet, Mr. Cade." ,,Die -memoires.waarom daar zoo'n drukte over gemaakt wordt. Zijn het mfonoires Of gaat het om wat anders Battle glimlachte voor de tweede maa-l bin- pen de vijf minuten. ,,Neem het zoo op, Mr. Cade: ik sta u dit toe, omdat ik een gunstigen indruk van u gekregen helb. Ik zou zelfs, wat deze zaak aangaat, graa-g met u samenwerk-en. Ama teur en vak-man, dat is geen s-lechte combi- natie. De een heeft, cm zoo te zeggen het voordeel van tot de c6terie te behooren, de ander heeft de ondervinding." ,,Wel," zei Anthony langzaam, ,,'t is altijd een soort van ideaal van me geweest, om mijn krachten o-p een mo.ord mysterie te pro- beeren ,,A1 tot de conc-lusie gakomen, Mr. Cade?" „Tot een paar dozijn," zei Anthony. ,,Maar voor het oogenblik zijn ze nog in vragen ver- vat." ,,iBijvoorlbeeld „Wie volgt Michael als eerste erfgenaam voor den troon op? Dat lijkt mij nogal be langrijk." Hoofdrechercheur Battle trok een bedenke- lijk gezicht. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5