__2Iok De burger-oorlog in Spanje D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS HET BLOEDBAD TE ADDIS ABEBA. TER NEUZEN, 10 MAART 1937. FEDERATIE VAN KOLENBONDEN. AXEL. ZAAMSLAG. SUIKER - RUBBER - KOFFIE per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. SU1KER. RUBBER. KOFFIE CACAO. KATOEN. ALLE GRANEN ENZ TER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL. NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ DAM 2> Teleloon No 300T2-31012 AMSTERDAM-C. Nil 2. ToUl 30012 - Tolqroowdrw CARLOS-AMSTERDAM Agent: L. Sander Nieuwdorp. Tel. 24 (Ingez. Med.) toegekend aan de Koningin Van Italie, zal de apostolische nuntius bij bet Quirinaal, mr. Borgonigi Duca, twee pontificate brieven voor- lezen, ©en gericht tot den Koning en Keizer, de ander gericht tot de Koningin en Keizerin. Dit zullen de eenste Pauselijke stukken zijn, waarin officieel den Koning van Italie' den titel van Keizer van Ethiopie zal worden ge- geven. Weliswaar lieeft Z. H. de Paus ook in zijn gelukwensch ter gelegenheid van de ge- boorte van Prins Victor Emmanuel, den Ko ning ook Keizer genoemd, dock deze geluk- wensch was geen officieel stuik van den Heili- gen Stoel. DUITSCHE AMBASSADEUR TE WASHINGTON WEIGEBT PLECHTIGHEID BIJ TE WONEN. Volgena de Washington Post hebben de Duitsche ambassadeur en het personeel der ambassade te Washington (V. S.) geweigerd een plechtigheid bij te wonen ter herdenking van den dood van Senator Bronson Cutting, die in 1936 bij een vliegongeluk om het leven is gekomen. De ambassadeur heeft de uit- noodiging geweigerd, omdat-de naam van den New-Yorkschen burgemeester La Guardia op het programma voorkwam. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Maandag lord Cranhorne, de onderstaats- secretaris van buitenlandsche zaken in ant- woord op een vraag, dat hoewel het moeilijk is nauwkeurige inlichtingen te verkrijgen, het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft vemomen dat na den aanslag op maarschaik Graziani emstlge ongeregeld- heden hebben plaats gehad in Addis Abeba, waarbij de Italiaansche solidaten strenge repressailles hebben genomen, welke ein-digden met een groot aantal dooden eii groote mate- rieele schade. Wat betreft de Britscbe onderdanen en de personen onder Britsche bescherming deelde de oniderstaatssecretaris mede, dat zij, die gedurende de ongeregeldheden gearresteerd waren, door bemiddeling van den dienstdoen- den Britschen consul, thans alien in vrijheid zijn gesteld Geen enkel Engelschman is om het leven gekomen. Verder werd gevraagd of ooggetuigen- van deze repressailles niet hebben gemeld, dat deze met een onbeschrijflijke wreedheid werden uit- gevoerd en of deze wreedheid niet de ergste was in Afrika, sedert de Congo-wreedheden. Cranborne antwoordde: ,,Ik weet, dat derge- iijke rapporten bestaan en tot mijn spijt moet lk zeggen, dat onze inlichtingen gedeeltelijk overeen sohijnen te komen met deze rappor ten". v Lord Cranborne antwoordde niet op de vraag of de Engelsche regeering voornemens was stappen te doen bij de Italiaansche auto- riteiten tegen deze schending van de intema- tionale gebruiken. DE ANTI-DUITSCHE SPEECH VAN LA GUARDIA. De toespraak, die de New-Yorksche burge meester La Guardia tot een delegatie van het Amerikaansch-Joodsche congres hield en waarin hij opmerkingen maakte ten aanzien van Hitler, heeft een internationaal incident giesohapen. De Duitsche ambassade te Washington heeft, zooals gezegd, een krachtig protest ingediend. Hoewel de minister van buiten landsche zaken, Hull, aanstonds zijn spijt over La Guardia's uitlating betuigde, acht men, naar de „Daily Telegraph" berieht, het inci dent daarmede niet gesioten. Thsuis heeft de Amerikaansche regeering Duitschland veront- schuldigingen aangeboden naar aanleiding van de opmerkingen van La.Guardia. De verontschuldigingen zijn geschied in den vorm van een mondelinge verklaring van den chef van de afdeeling West-Europeesche zaken van het departement van staat, Dunn, aan den Duitschen gezantschapsraad Thom son. Dunn zeide, dat hij1 de woorden, die de rijks- regeering kwetsen en niet de bonding der regeering van 'de Vereendgde Staten weer- geven, afkeurt. Evenwel wees Dunn op het recht van vrij heid van het woord in de Vereenigde Staten, we Ik recht bij de Grondwet aan ieder burger wordt gewaarborgd en als een nationaal erf- goed wordt gewaardeerd. La Guardia handhaaft zijn woorden. Florello La Guardia, de impulsieve burge meester van New-York, die reeds vier jaren deze functie bekleedt, is van Italiaansche afkomst. Hij heeft nooit zijn afkeer van het Hitlerisme onder stoelen of banken gestoken. T.n zijn jongste rede heeft hij Hitler heschreven als „de fanaticus in het bruine hemd, die den wereldvrede bedreigt". Hij1 voagde er o.a. bij, dat het voor Amerika tdjd wordt, de aandacht der wereld op den toestand in Duitschland te vestigen. Nadat La Guardiia had vernomen, dat het departement van (buitenlandsche zaken den Duitschen ambassadeur ve-ontschuldigingen had aangeboden, verklaarde hij, zijn woorden te handhaven en te herhalen. Voorts zei de burgemeester nog, dat de Duitsche regeering wel snel heeft gemerkt, dat hij aan haar heeft gedacht. La Guardia weet niet, of dit moet worden toegeschreven aan de levendigheid van zij n beschrijving of aan het onrustige ge- weten van deze regeering. Duitsche commentaren. Het „Berl. Tbl." schrijft over La Guardia's uitlating: „Imdien de vrrjheid onder de demo- cratische insteliingen een land ertoe brengt, dat excessen van enkelingen de intemationale betrekkingen in gevaar kunnen brengen, lijkt het noodzakelijik, op krachtige wijze een der- gelijken staat van zaken te verbeteren. Wij hopen, dat de regeering te Washington zich niet aan die noodzaak zal onttrekken". De „Volkischer Beobachter": ,,Straattaal als. die van La Guardia is erger dan het doen en lgten van gangsters", die in het openbaar te werk gaan. In staten, die op de moderne manier bestuurd worden, zou men een misda- diger van deze soort verhinderen op zulk een wijze te handelen. Men zou hem in een gek- kenhuis zetten of in een gevangenis opsluiten". Wat de toestand in Spanje zelf betreft, deze is, schrijft de N. R. Crt., nog allerminst duidelijk te noemen. Na den verrassend Snel len val van Malaga hebben de rechtsche troe- pen vrijwsl geen vorderingen meer gemaakt. Men krijgt den indruk, dat zrj noch aan het centrale front bij Madrid, noch langs de kust vorderingen van eenig belang hebben gemaakt en men helt onwillekeurig over tot de opvat- ting, dat de val van Malaga minder aan de kracht der rechtschen, dan aan de verwar- ring in de gelederen der bestuurders en ver- dedigers van Mal aga te wij ten is geweest. Aan de andere zijde zijn de regeeringstroe- pen op verschillende punten tot den aanval overgegaan. Hoewel deze aanivallen een be- dreiging vomnen voor enkele der met veel moeite door de rechtschen bezette steden, verloopen ook zij allerminst vlot, zoodat een beslissing nog niet is verkregen. In het alge- meen dus is de toestand aan de fronten be- trekkelijk weinig veranderd. Intusschen doen zich wel enkele elementen voor, die voor de beslissing van veel belang kunnen worden. Het is in de eerste plaats de vraag, hoe de niet-inmenging op de krachts- verhouding der beide partijen zal uitwerken. Daamevfens een punt, dat hiermede ten nauwste verband houdt verschuift, naar- mate de oorlog langer duurt, het zwaartepunt voor de beslissing zich naar ander terrein. Niet alleen de militaire behoeften spelen een rol, maar niet minder de voorziening van de taurgerbevolking en de organisatle van het economisch leven achter de fronten. Het ziet er naar uit, dat in dit opzicht Franco in het voordeel is. Niet alleen heeft hij belangrijke gelbieden beizet, maar daamevens is zijn stre- ven er op gericht het econoimdsch leven ach ter de fronten zooveel mogelijk zijn normalen loop te laten gaan. Waar hij ook de bezits- verhoudingen niet heeft aangetast en zijn centraal bewind er wel in geslaagd schijnt te zijn de rust en het gezag achter de fronten te handhaven, staat hij er wat guns tiger voor dan de regeering, die te maken heeft met ver schillende groepen, van wie er verscheidene socialisatie nastreven en ook ten uitvoer bren gen. Wel groeit ook in dit gedeelte van Span je het gevoel voor de noodzakelijkheid van centraal geleid bewind, zoodat er veel van af zal hangen of men er inderdaad in slaagt dit te verwezenlijken. Wel blijkt uit de berichten, dat men in dit deel van Spanje met voedselgebrek heeft te kaimpen. Dat zulks in Madrid het geval is, behoeft bij de moeilijke verbindingen met de hoofdstad geen verwondering te wekken, maar de invoering van de levensmiddelenkaarten door de regeering te Valencia kan er op wij- zen, dat ihen ook elders voedselgebrek krijgt. Het voorbeeld van Malaga wijst er reeds op, dat dit tenslotte voor den uitslag der krijgs- verrichtingen van zeer groote beteekenis kan zijn. ZENDT ITALIe NIEUWE TROEPEN NAAR SPANJE? De correspondent van de ,,Ami du Peuple" te Lugano meldt aan zijn blad: „Volgens zekere berichten uit Rome overwegen offi- cieele kringen de vorming van een nieuw expeditiecorps, dat tegen het einde van Maart gereed zou moeten zijn om naar het Iberische schiereiland igezonden te worden. Dit expe ditiecorps zou ten doel hebben op beslissende wijze steun te verleenen aan de uiterste inspan- ning van Franco. Het zou veel belangrijker zijn dan alle corpsen, die tot dusver deel- nemen aan den oorlog in Spanje. Het zou n.L bestaan uit vier legercorpsen van drie divisies elk, -die thans bijeengeibracht zouden worden". De ,,Oeuvre" schrijft: „Hoewel de Italiaan sche autorlteiten verklaren dat deze troepen 25.000 man bestemd zijn voor Afrika, zijn zekere welingelichte kringen' te Rome van oordeel dat zij zullen vertrekken naar Spanje, onmiddellij.k wanneer hun formatie gereed zal zijn. Tevens vernemen wij dat te Venetie een school geoipend i3, waar spoed-onderwijs ge- geven wordt in de bediening van tanks". Mevr. Tabouis voegt hiertO'e toe: „Men be- weert, dat vier legercorpsen, elk van drie divisies in voorbereiding zijn. De bronnen waaruit deze inlichtingen verkregen zijn, zijn dezelfde als die, waaruit wij drie maanden ge- leden vemomen hadden, dat 60.000 strijders uitgezonden waren, welk berieht voor hon- derd procent is bevestigd. Wij voegen hieraan toe, dat te Rome zekere kringen er niet vol- komen zeker van zijn, dat deze voorbereidin- gen voor Spanje bestemd zijn. Sommige vra- gen zich af of zij niet alleen maar bestemd zijn om als steun te dienen voor de ideologi- sche propaganda van Mussolini, hetzij in Afrika hetzij elders. De „Echo de Paris" meldt: ,,Volgens serieuze berichten, die bevestigd schijnen te worden door de autorlteiten te Gibraltar, zou den, de Italianen op 28 Februari te Cadiz troe- pencontingenten aan land hebben gezet. Vol- gens sommigen zou het hier gaan om 10.000 man. Dit cijfer wordt echter door andenen, be twist". De .Manchester Guardian" schrijft: „Tien- duizend Italianen zijn in Spanje ontscheept. Voor zoover men weet is geen enkele vrijwil- liger sedert 20 Februari uit Duitschland of Rusland in Spanje aangekomen, maar uit beide landen blijft het oorlogsmateriaal ko men. Kolonel Rossi, die Italiaansche bezetter Van Majorca, die uit .Spanje was vertrokken toenhet Engelsch-Italiaansch accoord werd onderteekend, is, zooeven daarheen terugge- keerd. Te Londen vraagt men zich af hoe het kamt dat de rechtschen, die een ontzaglijke meerderheid aan geoefende manschappen en aan materiaal hebben, den oorlog niet vlugger winnen. Men gelooft te Londen niet, dat de Spaansche generaals en in het hijzonder Fran co onbekwaam zijn en bovendien halsstarrig weigeren bun Duitsche en Italiaansche bond- genooten te laten beslissen over belangrijke strategische kwesties. Ook spreekt men de veronderstelling uit, dat de Italiaansche en Duitsche vrijwilligers, al zijn er aan rechtsche zijde ongeveer 100.000, ^lechts een beperkt aandeel hebben genomen aan de gevechten en men gevoelt een steeds meer uitgesproken twijfel ten aanzien van de waarde der Italiaansche, ja zelfs van de Duit sche troepen". STOOMSCHIP „MAR CANTABRICO" TOT ZINKEN GEBRACHT. Men heeft eenigen tijd in onzekerheid ver- keert, omtrent het lot van een stoomschip, dat in de omgeving van Spanje S.O.S.-seinen uitzond. Thans is daaromtrent zekerheid ver kregen. Het betrof hier het stoomschip „Mar Cantaljrico", een schip van 6632 ton, der Spaansche Regeering, dat tijdens den Spaan- schen burgeroorlog herhaald'elijk van zich heeft doen hooren, doch dat thans door de nationalistischen kruiser ,,Canarias" in brand is geschoten en, over de geheele lengte bran- diende, in de Golf van Biscay e is ten onder gegaan. Het schip vervoerde munitie voor de Spaan sche regeering/ Het had 47 vliegtuigen aan boord, 42 millioen geweer- en mitrailleur- patronen, 1050 mitrailleurs en 7000 geweren. De Spaansche regeering zal daar dus wel aan missen. De „Mar Cantabrico" was, schrijft „De Teicgraar" het scnip, aat in net begot van net jaar net Congres der Vereenigde Staten te vlug af was -zij1 verliet de haven van New- York nog juist voor het Amerikaan.cue' pat- lement zijn toestemming gal' tot een wet, waarbij de wapenuitvoer naar Spanje werd verboden. Het was slecnts «en verscnil van enkele uren. Tweemaal werd de „Mar Canta- bnco" nog i-n de Amerikaansche territoriale wateren door schepen van de kustwacht aan- gehouden. Maar zij had geluk em toen men te Washington tot een embargo besloot, was zij juist de drie-mijlsgrens gepasseerd. Haar plaats van bestemming was toen ge- heim. Later dook zij echter op in de Mcxi- caansche haven Veracruz. Hier verbleef het vaartuig vele weken achtereen. Zoo nu en dan vertrok het voor een korte reis en kaerde na verloop van eenigen tijd steeds weer in de haven terug. Het waren tochten met onbe- kende bestemming, maar men fluisterde al spoedig, dat de ,,Mar Cantabrico" na iederen tocht dieper in het water lag dan bij het ver- trek, vanwege het oorldgstuig in de ruimen. Vorige maand vertrok het schip opnieuw. Ditmaal zou het echter niet terugkeeren De gevaarlijke reis naar Europa was begonnen. Gedekt door een sluier van geheimzinnigheid zocht de ,,Mar Cantabrico" haar weg over den Oceaan. Maar vroeg zich hier en daar reeds af, Wat er van hot schip was geworden. In Valencia wachtte men in spanning. De sche pen van Franco hadden de val klaargezet. Blijkbaar is de ,,Mar Cantabrico" daar dus ingeloopon. Twee uur en vijftig minuten lang hebben onafgebroken de S.O.S.-seinen boveii de golven van de Golf Van Biscaye weg/klon- ken. De verwarring met de Britsche schepen van de Elder-Dempster-lijn ontstond, JoOrdat. de Spaansche boot van het roepteeken G. J P. K. gboruut maakte. Dit zijn oe 'etters van de ..Adaa". Ook de mogelijkheid, dat meni te doen had met een zusterschip van dezelfde maatschappij ,,Adda", beruste op een merk- waardig misverstand. Het schijnt, dgt dit schip zich inderdaad in de onmiddellijke habij- heid van den brandenden Spanjaard heeft be- vonden en zelfs S.O.S.-seinen heeft uitgezon den om hulp te verkrijgen. Hierdoor zou de verwarring zijn ontstaan. Gisteren is te Arcaohon door een Franschen treiler een der opvarenden van het Spaansche schip aan wal gezet, die o.m. vertelde: Nadat het schip door een granaat was ge- troffen helde het sterk over en kon geen koers meer houden. Van de ,,Canarias" naderden twee booten met officieren en matrozen der opstandelingen die het schip doorzochten, prijs verklaarden en de bemanning van ongeveer 150 personen be- nevens 17 passagiers in drie afdeelingen van boord ibracht. Onder de passagiers waren 2 Amerikanen en 5 Italianen. De nationaliteit der 10 anderen wist de zeeman niet. De kapitein van de „Canarias" heeft nog getracht het buitgemaakte schip naar een Spaansche haven te brengen. Hij plaatste aaartoe een loods aan boord en 10 of 12 man, waarvan de matroos er een was geweest. Het schip helde echter meer en meer over en de loods kon het niet meer besturen, zoodat be- sloten werd in de laatste boot van boord te gaan. Het strijken van die boot was zeer moeilijk door de helling van het schip en de zeeman wist zeker dat althams pen van zijn laatste kameraden en misschien drie by die manoeuvre in zee terecht gekomen en ver- dronken zijn. Inmiddels was een kleine Fransche treiler in de buurt verschenen ep toen de boot dicht in de buurt van dit sdhip was, had de zeeman zijn kans gewaagd en was overboord gespron- gen, omdat hp vast overtuigd was, dat de equipage van de „Mar Cantabrico" door de opstandelingen zou dooclgeschoten worden. Men had geen moeite gedaan hem weer aan boord te krijgen, maar zijn vlucht was aan boord van de Fransche treiler opgemerkt, die een boot uitzette waardoor hij gered is. De zeeman verklaarde uiterst verheugd te zijn dat hij op Franschen bodem was aangeland en er aldus het leven had afgebracht. De Engelsche cynsul te Bordeaux heeft den zeeman in den loop van den dag ondervraagd en zijn verhaal accoord bevonden met de in middels do or het consulaat en de Fransche havenautoriteiten ingewonnen inlichtingen. Een speciale corresp. meldt, dat, de com mandant van de „Canarias" aan de schepen welke de brandende ,,Ma.r Cantabrico" te hulp snelden, heeft meegedeeld, dat het hier een kwestie betrof van de onderling met elkaar in oorlog zijnde Spanjaarden. Toen de opvarenden van de „Mar Canta brico" den voet aan boord van de ,,Canarias" zetten, hoorde »men terstond revolverschoten. Alleen de Italianen en Amerikanen zouden jiog in leven gelaten zijn. Over hun lot wordt later beslist. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRJEKEN VOOR ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Dit college houdt Zaterdag a.s,, des namid- dags half 3 een openbaue vergadering in de raadszaal te Ter Neuzen. RIJKSINKOMSTEN- EN VERMOGENS- BELASTING. be Rijksontvanger verzoekt ons mede te deelen, dat is aangeyangen met het vervolgen Van de aanslagen in de, RijksInkomsten- en VermogenSbelasting, gedateerd in December 1936, waarop nog niet twee-vijfde is betaald, en van die, gedateerd in September 1936, waarop nog niet vijf-achtste deel is aange- zuiverd, OE SNEEUW. De „witte wereld" is ditmaal wel laat ge komen. We hadden daar, in verband met het verloop van het weer in dezen winter zeker niet meer op gerekend. Vooral gisteren was het een zwaren sneeuwval, zooals we die in langen tijd niet meer hebben meegemaakt. Zooals te verwachten was, zijn ongelukken, als gevolg van de gladheid, niet uitgebleven. Van enkele wordt op een andere plaats mel ding gemaakt, doch de ikleinere ongevallen, als gevolg van valpartijen, zijn, blij'kens de bladen, legio. Overigiens heeft de jeugd, ook de rijpere, zijn hart aan het sneeuwvermaak weer eens kun nen ophalen. De kwaliteit der sneeuw was voor sneeuwballen werpen bijzohder goed cn de kwantiteit was er in ruime mate. Er heerschte gister tot in den laten avond een groote drukte in de straten van hen die zich met en in de sneeuw vermaakten. Het werd ondertusschen des avonds glad en men moest bij het loopen oppassen, om geen kennis te maken met de straat. Van morgen bleek de witte wade nog even ververscht en lag alles mooi wit. De zon kwam echter al spoedig helpen om de sneeuw, waar zij niet te dik* lag, op te ruimen. Ondertusschen hooren we juist, ter- wijl we dit schrijven het weerhericht van De Bildt, dat nog: weinig of geen sneeuw voor- >rvdt. DE KAMERVERKIEZINGEN. Blijkens mededeeling in de r.k. bladen heeft de verkieizingsraad van da R.K. Staatspartij als lijstaanvoerder voor de lijst Middelburg aarJbeivolen mr. dr. A. J. J. M. Mes te 'Hein- kenszand en als plaatsvervanger E. Th. Locke- feer te Hulst. De lijsten Haarlem, Helder, Leiden, Dord recht en Middelburg worden voor de officieele candidatenlijst samengevoegd. Op die samen- gevoegde lijst wordt de eerste candidaat van lijst Middelburg als zesde candidaat geplaatst. Het trekt de aandacht, dat onder de geadvi- seerde candidaten niet voorkomt dien van minister Deckers, die vroeger lijstaanvoerder was voor den kring 't Hertogenbosch. ANKER OPGEVISCHT. Met sleepboothulp heeft men in de haven alhier het door het Duitsche s.s. ,,Ljusnealf" verspeelde anker opgevischt, waarna het aan een der ducdalven is bevestigd. De ,,Ljusnealf" die momenteel te Gent ligt, zal vermoedelijk bij aankomst alhier het anker weer aan boord nemen. OPENINGSUREN VAN HET NIEUW INGESTELDE GRENS^KANTOOR OVERSLAG. De K.N.A.C. meldt: Dat in verband met de opbeffing van het grenskantoor Roodesluis de openingsuren van het nieuw ingestelde grenskantoor Overslag als volgt zijn vastgesteld: van 16 Februari tot en met 15 November van 712 en van 14- 19 uur; van 16 November tot en met 15 Fe bruari van 812 en 1417 uur. Gedurende genoemde tijden kunnen aan het kantoor Overslag, behalve op Zondag en de algemeen erkende Christelijke feestdagen, alle fonmaliteiten ten behoeve van het verkeer met motorrijtuigen worden verricht. LUXOR THEATER. De Biac voorstellingen welke zich in een ruime opkomst mogen verheugen, brengen iedere week een interessante film van het Duitsche Verkeersbureau. Deze week is het echter lets buitengewoons, de eerste Holland- sche sprekende film op cultureelgebied, ,,De Rijn van Keulen tot Mainz" een zeer goede roiprent met tal van mooie fotografische op- namen van natuur en historische monumenten. Een film die zeer zeker wederom de bezoekers ten zeerste zal voldoen. VERBETERING. 'Het in ons vorig nummer vermelde aantal sollicitanten naar de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zaamslag is niet 50, maar 15. DOODELIJK ONGELUK. De werkman Luwema te Vlissingen is door de gladheid van iden weg op den Koningsweg aldaar zoo ongelukkig van zijn fiets gevallen, dat hij bewusteloos naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Bij aankomst aldaar bleek de man reeds overleden. Zaterdag hield de Zeeuwsche Federatie van Cooperatieve Kolenlbonden haar algemeene vergaderingen in de Prins van Oranje te Goes. Onder de zeer talrijke aanwezigen merkten wij op de leden van de Tweede Kamer, de heeren Krijger (c.h.), Ter Laan (s.d.a.p.), Lockefeer (r.k.) en Schilthuis (v.d.). De jaarverslagen van den secretaris en penningmeester werden onveranderd vastge steld. Besloten werd den heer Van Oorschot, secretaris, een vergoeding van f 50 toe te kennen. Vervolgens was de behandeling van het sa- neeringscontraet aan de orde, zooals dit door de kolenconventie is samengesteld voor het kolenjaar 19371938. Hierover hield de secre taris, de heer L. P. van Oorschot, een inlei- ding. Eerst ging hij in het kort na hoe de Zeeuwsche federatie is tot stand gekomen en wat tot nu toe in het belang der kolenver- bruikers is gedaan. Uitrvoerig werd door hem het contract der conventie aan scherpe cri- tiek onderworpen en in het licht gesteld dat een dergelijk contract nooit kan worden aan- vaard, dat dit de vrijheid aan banden legt en het (bestaan der coop, kolenbonden in ster- ke mate bedreigt. Spr. richtte zich hierbij ook tot de volksvertegemwoordigers en vroeg hun om him aandacht er aan te willen wijden, dat een instelling als de kolenconventie niet zou worden een economische dictatuur, die onze grondwettelijke organisatierechten bedreigt. Herhaaldelijk werd deze rede door tolijlfen van instemming onderbroken. Aan het einde deci de de secretaris nog mede, dat door het be- stuur der federatie een uitvoerige nota was gezonden aan de conventie met de bezwaren die tegen het contract in de kolenbonden be staan. Spr. stelde daaribij uitdrukkelijk vast, dat de federatie bereid is haar medewerkimg te verleenen aan elke regeling die de chaos in de bedrijven wil bestrijden. Zij is bereid mede te werken tot het scheppen van ordening, mits het bestaansrecht der distributieorganisaties niet wordt aangetast. Thans was van de con ventie een brief ontvangen waarin voor Zee- land en de Zuid-Hollandsche eilanden belang rijke concessies worden gedaan, die een grond- slag vormen voor een goede regeling. Het Tweede Kamerlid J. ter Laan sprak als oudste in jaren namens zijn collega's een kort woord. Spr. zeide door het bijwonen van deze vergadering de overtuiging te hebben gekre- gen welke groote belangen inzake het kolen- vraagstuk in Zeeland bestaan. Namens zijn collega's deelde' hij' mede, dat met deze belan gen in de volksvertegenwoordiging rekening zal worden gehouden. Verschillende agendapunten werden hiema behandeld, die rijkelijk stof tot discussie ga- ven. De organisatievorm zal dit jaar worden herzien. Ook zal door het bestuur een onder- zoek worden ingesteld in hoeverre de aan- koop van brandstoffen langs cooperatieven weg kan geschieden. Hierna zal aan de ver- eenigingen een rapport worden uitgebracht. Nadat in de rondvraag nog enkele zaken wa ren behandeld, werd deze vergadering met een opwekkend woord door den voorzitter ge sioten. G. F. DE BIE. t In den ouderdom van 56 jaren is te Breda overleden rector G. F. de Bie, van het R.K. gasthuis aan den Haagdijk aldaar. Van 25 Aug. 1905 tot 2 Mei 1908 was de overledene kapelaan te IJzendijke. Concert van ,,Hosanna". Naar wij vernemen is de Chr. harmonie ,,Hosanna" alhier voornemens a.s. Donderdag (biddag) des avonds 7 uur in de Gereformeer- de kerk, afgewisseld door kerkorgel, een uit- voering te geven en daarbij uit te voeren het volgende programma: 1. Opening en samenzang. 2. Lippe-Detmold Marsch Ludwig Siede. 3.Fantasie-stuk G. Gadenne. 4. Melodien uit Lucia" G. Doniretti. 5. Adeste Fideles (kleine fantasm O, komt alien te zamen) H. Colint. 6. Variatie's op het Engelsche volkslied (voor kerkorgel) Oh. Rinck. 7. Paix et Latoeur (vrede en aibeid) overture O. Filsflls. 8. Fantasie O, bekende melcdieen van C. M. von Wicber J. Bauwens. 9. Soli Deo Gloria (Gode zij alleen de eere) ouverture L. E. Rugers. 10. V. V. V. marsch W. Schootermeijer. 11. Sluiting en samenzang. .^Antje". Gisteravond had de jaarlijksche uibvoertng plaats voor ledan en donateurs met hunne huisgenooten van de harmonie Concordia" Het Centrum was in weerwil van het barro winterweer en de gladheid vanwege de sneeuw op straten en wegen nagenoag gevuld(. In rJjn openingsiwoord herinnerde de voorzitter ander- maal aan de jongste gebeurtenissen en be- sluiten die Concordia" in het middelpunt hadden geplaatst en die hadden doen blijken dat de vereeniging trots zij de eerste halve eeuw thans achter zich heeft, op de steun en de sympathie van de burgerij mag blijvem bogen. Onder leiding van den heer A. J. Schieman werd daarop door de harmonie een uit een zestal nummers bestaand programma uitge- voerd, waarmede veel succes geoogst werd. Hierna trad een in Axelsche dracht gesto ken paartje op, dat een „Ode aan Axel" ten gehoore bracht. Dit zeer toepasseiyk lied en de manier waarop dit werd voorgedragen viel buitengewoon in den smaak van de aaowern- gen, zoodat het er de rechte stemming mede in bracht. Een uit leden, vrienden en vriendinnen ran „Concordla" gevormd ensemble bracht daarop voor het voetlieht het voor het ©erst in Z - Vlaanderen opgevoerde pittige blijspel van den zeekant „Antje". Dit uit het Deensch yer- taalde geestige en buitengewoon vroolijk ge- beuren beleefde in de Noorsche landen reeds een paar duizend opvoeringen en kwam on- langs ook voor op het repertoire van de Vlaamsche Schouwburg te Gent, terwijl het overal in Vlaanderen momenteel veel opgang maakt. Mede met het oog op de steeds hoo- gere eischen die het publiek stelt, was de keuze dus gelukkig. Vooral ,,Antje", die de titelrol op zulk een kranige en eminente wijze uitbeelddie verdient de hoogste lof voor haar superieure spel. Klaas en Tjark blonken onder de manneljjke rollen het meest uit, al was de creatie van de hurgemeestersrol ook een openbaring. Ook de rol van Hendrik, een jonge zeeman, de nooit erkende zoon van den dorpsfburgemeester, bracht mede kleur en leven in de pikante ban- deling, waarbij de lachsalvo's tenslotte niet van de lucht waren. Het happy end" was- werkelijk de vervui- ling van Antje's lievelingswensoh, een opge- kalefaterd model boerenhof en een vreugdevol huwelijk in een allergezelligsten famillekring. Een tomibola ten bate der kas bracht een flinke som op, zoodat de groote uitgaven turn deze opvoering verbonden, gedekt kunnen worden. Concordia" kan met voldoening op dezen grandiozen avond van humor en gyjn terug- zien! Jaarvcrgadering „Groenc Kruls". De opkomst naar de jaarvcrgadering van deze vereeniging was zooals gewoonlijk miniemn en thans bedroeg deize wegens de sneeuiwval slechts een 25tal leden, waaronder een viertal 'bestuurders. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer A. E. C. Krugsse, o.a. mede, dat van den algemeen geachten secretaris, den heer P. le Feber, een schrijven was ingekomeai, waarin deze o.a. met het oog op zijn gevorder- den leeftijd meende zijn functie te moeten neerleggen. De zeer waardeerende woorden van den praeses getuigden van warmen dank en buitengewone sympathie en lof voor de b vele en v.elerlei arbeld die deze functkmaris zich gedurende 23 jaren in het belang van onze vereeniging en de zieken en lijdenden in Axel had verricht. Uver en liefde waren van- af de oprichting de leidmotieven van den heer Le Feber, die daarmede een blijvende plaats in de harteh van al zijn medeburgers heeft ver- worven. Jarenlang heeft h(j belangeloos zyn eigen woning met veel opoffering voor en van wege zijn eigen gezin afgestaan. Dit dtrekt dan ook waarlijk ten voorbeeld aan al zijn col lega's in het bestuur, maar ook aan ieder die met plichtsgetrouwheid en accuratesse bezield is. Zijn oudste dochter vervulde aanvankelijk de taak van magazrjnhoudster. 'Besloten werd namens de vergadering een schrijven inhoudende dankbetuiging voor de zeer vele en gewichtige diensten te rlchten aan den scheidenden functionaris. Wij stippen uit het jaarverslag van dten secretaris aan, dat de wijkzuster in 19S6 heeft gebracht 4670 gewone ziekenbezoeken en 1081 aan T.B.C. lijders, terwijl daareniboven nog 861 zuigelingen en 117 visite's met ander karakter werden afgelegd, in totaal 6090 bezoeken. Uit het jaarverslag van den penningmees ter, den heer L. P. Bakker, valt aan te stip pen, dat de ontvangsten in 1936 870,10 hoo- ger waren dan de uitgaven. Bij monde van notaris Fanoy rapporteerde de financieele commissie omtrent de boeken en bescheiden van den penningmeester, die zoo als gewoonlijk allercorrectst in orde waren bevonden, waarop deze op des voorzitters voorstel door de vergadering ddcharge werd verleend. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. van 't Hoff (aftr.) met bijna alg. stemmen herkozen, terwijl in de vacature van den schei denden secretaris gekozen werd de heer A. p. le Feber, diens zoon, die naar de voorzitter vertrouwde er wel naar zou streven de voet- sporen van zijn vader, die namens de vereeni ging een zonnigen levensavond werd ge- wenscht, te drukken. Vermelden wij tenslotte nog, dat in de fi nancieele commissie voor 1937 zijn benoemd de heeren J. de Fetjter, M. Loof en J. Slgpen en dat de vergadering der tradltie getrouw in een vlot, om niet te zeggen snel tempo was verloo pen en de agenda in recordtijd afgewerkt. Gebneenteraad. Op Dinsdag 16 Maart, des namiddags tec 1.30 uur, zal door den gemeenteraad alhier een openbare vergadering worden gehouden, waarbij de volgende punten aan de orde zullen komen 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeelingen. 4. Ingekomen stukken. 5. Goedkeuring wijziging begrooting alg. burgerlijk armbestuur 1936. 6. Benoeming lid der commissie voor het nazien der rekeningen en begrootingen. 7. Vaststelling voorschotten aan bjjzondere lagere scholen overeenkomstig art. 101 der Lager Onderwijswet. - 1 8. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1937. 9. Voorstel van Burg, en Weth. tot vast-1 stelling van een verordening op de hef-Y fing en de invordering van besmettelijke ziektengelden in de gemeente Zaamslag.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2