Gemengde Berichten Laatste Berichten RECHTSZAKEN. FAILLISSEMENTEN. AANRIJDING TENGEVOLGE VAN ROOK VAN DE STOOMTRAM. WEERVERWACHTING. TROUWLL'STIGE JONGELCI STALEN HUISRAAD BIJ ELKAAR, D© Bossche rechtbank heeft vonms ge- vrezen in de zaak van den> 23-jarigen met- selaar A. J. van H. nit Den Bosch en van de 20-}arige dienstbode G. van E., eveneens wonen.de te Den Bosch, die op den avond van den 13em Januari van dit jaar hebben inge- broken in de woning van een familie te Den Bosch, nit welke woning zij feen groot aantal goederen hebben gestolen. De jongen en het meisje wilden gaan trou- wen en daar zij geen geld hadden om huisraad te koopen, waren zij dien avond er op uitge- trokken, om het bij eikaar te stelen. Hierbjj werden zij op heeterdaad betrapt. De Officier van Justitie heeft tegen den jongen een gevamgenisstraf geeiscbt van een mar en drie maanden en tegen het meisje een gevangensistraf van 8 maanden. De rechtbank heeft den jongen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, 't meisje ,tot 9 maanden gevangenisstraf waarvan 3 maanden voorwaardelijk De proeftijd voor beiden is 3 jaren. »E FBAUDE BIJ BEN BIJZONDER VRIJWXLLIGEN LANDSTORM. De Arroridissements-Rechtbank te Middel- burg •behandelde Vrijdag j.l. de zaak tegen P. G. L., secretaris der B.V.L. gewest Zeeland, waarvan de zeer uitvoerige dagvaarding in yorig nuimmer reeds is gepubliceerd. Omtrent deze zaak ontleenen we verder aan de VI. Crt. het volgende: De rechtbank was als volgt samengesteld Mr. Th. Portheine, president; Mr. A. v. d. Hoop en Mr. C. E. Muller, rechters; Mr. W. F. E. Baron van der Feltz, officier van justi tie; Mr. J. Rink, griffier. Vendediger Mr. J. G. A. v. Geldrop Med- dens, advocaat te Utrecht. Er waren 8 getuigen gedagvaard, t.w. de heeren W. van Heiningen, sergeant-majoor te 'fl-GrajvenhageG. van Sitteren, administra tes Nationale Landstormeommissie te 's-Gra- venhage; C. Verburg, koopman te Middelburg; L. Maaa, chauffeur te Borsselen; A. J. W. de Njjs, winkelier te Vlissingen; R. Risseeuw, zon- der beroep te Oostiburg; J. C. Verwer, loge- menthouder te Hulst, en als getuige-deskun- dige A. de Kloet,accountant te Breda. Als verdaehte te ruim 11 uur wordt voor- geleid is er veel publieke belangstelling. Als eererte getuige wordt de heer Verwer gehoord. De andere getuigen moeten de zaal verlaten. Getuige heeft met een tent op een terrein gestaan ter gelegenheid van een te Hulst ge houden Landstormdag en verklaart op ver zoek van verdaehte een kwitantie te hebben geteekend. Hij weet niet meer of de kwitan tie bianco was. Er Is 6dn kwitantie getee kend maar de inhoud is niet overeenkomstig de feiten. Verdaehte betwist de verklaring niet. Getuige De Nijs legt verklaringen af over de prjjzen 'die hij indertijd voor een schietwed- strijd heeft geleverd. Ook hij heeft een kwi tantie (die hem getoond wordt) in bianco ge teekend. Het bedrag heeft hij niet ontvangen en ook overiigens is de inhoud niet overeen komstig de waarheid. Getuige legt verklaringen af over soortge- lijke leveringen in 1935. Er zijn 2 kwitanties van hetzelfde bedrag. Slechts e6n dezer Is door getuige geteekend. Getuige Verburg heeft in Souburg kleine consumpties geleverd. Hem werden verschil- Jende kwitanties getoond die getuige in bianco heeft geteekend en waarvan hij den inhoud niet heeft geschreven. Getuige tee- fcende in vertrouwen .bianco kwitanties. In vorige jaren heeft getuige op dezelfde wijze gehandeld I>e officier van justitie wijst er op dat het in bianco teekenen toch op verzoek van ver daehte moest geschieden. Getuige erkent dit. In 1925 ongeveer heeft hij twee kwitanties geteekend die voor de Nat. Landstormeom missie mo est en dienen, geld heeft hij hiervoor niet ontvangen. Verdaehte wijst er op de door getuige ge- noemde twee kwitanties noodig te hebben ge- had om het bedrag te splitsen. Getuige Risseeuw legt verklaringen af over de huur van een zaal te Oostiburg. De hem getoonde kwitantie heeft hij niet geschreven. De handteekening daarop is niet van hem. Getuige Maas is penningmeester van de af- deeling Rorssele van den B.V.L. en legt ver klaringen af over een indertijd gehouden film- avond Voor de zaalhuur wordt hem een kwi tantie van 27 Februari getoond. Op dien dag is er echter geen filmavond geweest. De be- ■wuste kwitantie is indertijd door getuige in bianco geteekend en de inhoud der kwitantie is niet juist. De president toont hem nog 2 andere kwi tanties, waarvan getuige de handteekeningen •cihter valsch noemt. Verdaehte legt verklaringen af over de te Borssele gehouden vergaderingen, waarvan hij 66n heeft bijgewoond. Er ontspint zioh een gedachtenwisseling tusschen den verdaehte, den officier, den ver- dediger en verdaehte, die door de slechte ac- ooustiek in de reohtizaal echter niet te volgen is. Getuige G. van Sitteren is sinds 1925 admi- olstrafeur van de Nat. Landstormoommis- aSe die gelden in goede rekening ter beschik- klng stelde van de gewestelijke commissies. De laatste moesten de betalingsstuikken inle- veren en de president ontvouwde in den breede de hiermede verband houdende administra tieve maatregelen. Getuige bevestigt, dat de gewestelijke commissies de gelden zelfstandig beheerden. Verdaehte trad op als rekenplich- tige, zegt get. Getuige bevestigt dat de secre- tafissen eigen reis- en vertolijfkosten in reke ning mochten brengen. In 1932 is met klem aangedrongen op sotoerheid ten aanzien van deze posten. Vergoeding van plaatselijke com missies werd door de Nat. commissie beschik- foaar gesteld naar gelang van het aantal vrtj- willigers en volgens bepaalde voorschriften. De President zegt dat verdaehte kwi tanties deed teekenen voor bedragen aan de pflaatselrjke commissies voor een of ander do el (filmvoorstellingen e.d.), terwijl het geld niet hiertoe gelbruikt werd. De verdediger protesteert. Getuige zegt als administrateur dit niet te kunnen controleeren en zegt geen.verantwoor- dtng te hebben voor de huishoudelij.ke uitga ven der plaatselijke commissies. Wanneer er een afspraak is tusschen een plaatselijke en een gewestelijke commissie ontmoet deze gang ▼an zakan bij hem geen bezwaar. Waartoe die nen dan al die voorschriften als men niet kan nagaan wat onder ieder hoofd is uitgegeven? irraagt de president. Get. bevestigt dat op deze wijze inderdaad bepaalde uitgaven aan zijn controle ontsnappen. Vervolgens werden de in Zeeland gehouden filmavonden, schietwedstrijden e.d. beisproken en de wijze waarop hiermede verfband houden de kosten worden gedeclareerd. In het algemeen komt de Gewestelijke se cretaris even met de Nat. Landstormeommis sie overleg plegen voor bijzondere uitgaven, waarvoor dan een bedrag beschiklbaar werd gesteld, zegt get. De inkomsten van de z.g. vrije baan schietwedstrijden gingen buiten de Nat. commissie om, zegt get. die .bevestigt dat tegen gebruik van auto's geen bezwaar werd gemaakt mits dit kon worden gemotiveerd. Is er door de Nat. Landstormeommissie nooit een kasopname geschied? vraagt de pre sident. Getuige weet niet of dat vanwege het Gewest geachiedde. Verdaehte heeft zich de laatste jaren zelf als voorzitter opgeworpen, zegt de president. Er is in de bestaande vaca- ture niet voorzien. Men heeft verdaehte dus als alleen-heerscher laten optreden, zegt Mr. Muller. Getuige deelt mee, dat na de ervaringen van den laatsten tijd veranderingen in de admini- stratie zijn aangebraicht. De Officier bespreekt het gebruik van auto's dat met het oog op de slechte verhin- dingen in Zeeland niet onredelijk was. Voorts vraagt hij of getuige overtuigd is dat verd. schuldig is. Men moet dan hlij zijn dat het uitkomt en men heeft hiertoe wel zeer weinig medewerking verleend. Is alles wat bij het on- derzoek bij den rechter-comimissaris werd be- sproken, gerapporteerd, vraagt de officier. Men had nl. den indruk, dat hetgeen bij den rechter-commissaris behandeld werd, bij ver daehte terecht kwam. Get. ontkent dit. De verdediger vraagt of verdaehte als admi- nistratief of als propagandistisch persoon aan- vankelijk benoemd is. Het laatste is naar get. mededeelt het geval. De verdediger vraagt of er in den loop der jaren geen ingrijpende ad- ministratieve veranderingen zijn gekomen. De opzeit en de geest is vrijwel dezelfde getoleven, zegt getuige. Getuige Van Heiningen is als administrateur op het bureau van de Nat. Landstormeommis sie werkzaam en geeft inlichtingen over de administratie. Sommige secretarissen, w.o. de verdaehte, kwamen de voorschriften niet na en waren soms te laat met het inzenden der betalingsstukken. Ook deze get. zegt dat voor gebruik van auto's een aannemelijke motivee- ring moest worden gegeven. In bepaalde gevallen konden reiskosten voor deelnemers aan schietwedstrijden ^worden ver- goed. Hiervoor moesten betalingsstukken wor den ingediend. Steekproeven of alle gedecla- reerde deelnemers wel tot den B.V.L. behoor- den zijn, met het oog op den omvang van het apparaat, vrijwel niet genomen. In antwoord op vragen van den verdediger bevestigt get. dat bet in de practijk niet altijd mogelijk was zich er precies aan te houden dat de betalingsstukken op een bepaalden tijd bin- nen moesten zijn. Vervolgens wordt verdaehte gehoord, die bevestigt geen functie als voorzitter te heb ben gehad en zich ook niet als zoodanig te hebben opgeworpen. Wiaarom heeft U dan niet gezorgd, dat er een voorzitter kwam De dagelijksche dingen werden met den com mandant besproken, zegt verdaehte. (Hoe is het mogelrjik, dat U met een „om- zet" van tusschen de 5 a /6000 per jaar geen kasboek hield? vraagt de president. Verdaehte antwoordt hierop, veel werk- zaamheden te hebben gehad. Controle is te Vlissingen niet op hem geoefend. Zoowel voor zijn prive-inkomsten en uitgaven als voor die van den B. V. L. werd 66n baukrekening ge houden. Verd. bevestigt dat hij in een 30-tal afdeelingen kwitanties deed teekenen waar voor hij de gelden niet toefaalde. Waartoe dienden deze gelden? vraagt de president. Om. voor de aanschaffing van een filmtoe- stel dat voor de propaganda bslangrjjke dien- sten kon beiwijzen, zegt verd. Ook zijn in ca. 30 afdeelingen onregelma- tigheden gepleegd met bianco kwitanties voor zaalhuur en consumpties. (De gelden zijn in het belang van den B. V. L. gebruikt, zegt verd. ,,Naar uw gevoel althans", merkt de presi dent op. Verdaehte heeft jarenlang den indruk ge had, dat declaraties voor auto's niet werden vergoed. Aan mededeelingen hierover in cir culates en op vergaderingen heeft verd. geen aandacht geschonken. Hij deelt mede, dat het maar zeer zeldzaam gebeurde dat de men- schen bezwaar maakten tegen het teekenen van bianco kwitanties. Dit gebeurde alleen om formeele redenen, om de kwitanties te doen beantwoorden aan de modellen van den B. V. L., zegt verdaehte, maar niet om materieele redenen. Waarom heeft u geen administratieve hulp genomen, vraagt de president, dan was u niet zoo in de misere gekomen. U wist zelf toch, dat u een slecht administrateur was en waar om hebt u bij uw collega's niet ge'informeerd hoe zij het deden Wat de valsche handteekeningen betreft, zegt verdaehte, in het begin de gevolgen niet zoo emstig te hebben ingezien. „Iemand in uw positie moet toch van na ture aanvoelen dat hij daanmee iets strafrech- terlijks doet", zegt de pres. Vele feiten passeeren de revue (lunch ,,Brit- tanniia", schietwedstrijden enz.). Verdaehte verklaart zich niet persoonlijk te hebben wil- len bevoordeelen. „Is u nu bewust van het strafbare van uw handeling?" vraagt de pres. Verd. heeft steeds den indruk gehad zich geen gelden te hebben toegeeigend en geen gelden voor zich zelf te hebben gebruikt die voor den B. V. L. bestemd waren. Wat de valsche handteekeningen betreft, beseft hij verkeerd gehandeld te hebben. ,,Als oud-wethouder van financien is uw handelwijze een bespotting van ieder gezond adm'inistratief besef", zegt de pres. De accountant De Kloet wordt dan als ge tuige gehoord. Getuige heeft op verzoek van den rechter-commissaris een rapport uitge- bracht. Hij heeft geconstateerd, dat verdaehte in het geheel geen administratie voerde, ook niet priv<§. Zijn privd-geldverkeer was zeer be- langrijk door een groot aantal deelnemingen in spaarkassen, levensverzekeringen enz. waar van het bedrag zoo groot was dat verdaehte de premies niet uit eigen middelen kon beikos- tigen en sommige polissen zelfs moest belee- nen. De verzekeringsn waren ten behoeve van verdaehte gesloten, zegt get., die toegeeft dat de priv6 en zakelijke administratie van verd. dooreengeweven waren, hetgeen wijst op een volkomen gebrek aan 'inancieel verantwoor- delijikheidsgevoel. Uit een door getuige gemaakte staat over een periode van 11 April 1932 tot 31 Dec. 1935 constateert get., die op aanwijzingen van verd. heeft moeten werken, dat hij verschillende posten heeft kunnen verifieeren. De rechtbank heeft den indruk gehad dat er misschien beleggingen elders zouden zijn, zegt de president, die constateert, dat verd. er wat zijn kapitaal betreft, op achteruitge- gaan is. Dit is niet heelemaal juist, zegt get. in verband met de levensvenzekeringen. Get. heeft geen aanwijzingen kunnen vinden voor andere uitgaven die op de staat voorkomen. Positief instaan voor alle posten kan hij na- tuurlijk niet. Uit het dossier heeft get. voorts een staat gemaakt van verdachte's handelingen als functionaris van den B. V. L. Onder de na- deelige verschillen komen eenige vrij groote posten voor, zooals salarissen, filmhuur enz. Getuige's indruk is niet dat verd. zich zelf materieel heeft bevoordeeld en dat hij weinig waarde hechtte aan geld. Hij leende menschen soma geld als het hem zelf niet paste. Get. heeft dus niet den indruk, dat verd. de gelden ten eigen bate heeft gebruikt. De verdediger vraagt waarom het. rapport geen conclusie trekt. Dit is wel het geval, merikt getuige op. In een begeleidend briefje aan den rechter- commissaris heeft get. geschreven, dat het niet onmogelijk is dat het Gewest Zeelan^i meer heeft ontvangen dan het geval zou zijn als de Nationale Landstormeommissie meer inzicht in de zaak had getoond. .Verdediger meent dat dit in het rapport thuis hoort. De pres. dankt get. De Kloet voor zijn uit- voerig rapport. Het requisitoir. Uit het aantal menschen aan de perstafel concludeert de officier van justitie, dat de be langstelling voor deze zaak verder gaat dan voor den persoon van verdaehte. Spr. meent dat de B.V.L. zelf buiten de zaak staat. Controle is nu eenmaal moeilijk en zonder vertrouwen kan men niet. Spr. brengt lof aan de rechercheurs De Rijder en De Bad, die in deze zaak gewerkt hebben. De officier ziet verdaehte als iemmid die door geweldige eerzucht gestuwd, zicn door een zekere geslepenheid opwerkte tot een plaats, die hem eigenlijk niet toekwam. Door royaliteit trachtte hij zich daar te handhaven en daarvoor had hij geld noodig, hetgeen hij kon krijgen door functies te bezetten waar geen controle op hem werd geoefend, zooals ook bij de zaak van het Crisiscomite is ge- bleken en waar hij allean kon handelen. Verd. die slechts een primaire kennis van admini stratie heeft, is zoo tot deze functies geko men, waar hij bonderden overtredingen en on- regeimatigheden heeft gepleegd. Als er betalingen moesten worden gedaan, deed verdaehte onder een of ander motief een bianco kwitantie teekenen, bijv. om reiskosten te bestrijden, terwijl verdaehte toch kon we- ten dat autokosten mochten worden gedecla reerd. Bovendien legde verd. er altijd een be drag bovenop, teekende later zelfs valsche kwitanties voor verschillende bedragen, die in den zak van verdaehte terecht kwamen en dienen moesten om onkosten te bestrijden. Dit gefbeurt reeds sinds 1924, al loopt het dos sier .sedert 1930. Wjj hebben hier en daar een greep moeten doen, heeft de commissaris van politie te Vlissingen geschreven, maar hierbij bleek iedere greep raak te zijn. Verd. heeft van deze practijken een dagelijksche gewoonte gemaakt. Verd. noemde zichzelf de eerste wethouder van Vlissingen, voelde zich een grootheid die zijn positie moest ophouden, waardoor hij alles duurder deed dan noodig ware. Zoo moet men oo^ verklaren dat verdaehte geld uitleende en niet terug vroeg, anderen deed deelen in gel den die den B.V.L. toebehoorden. Anderen heltaben hier in ergerlrjke mate van geprofi- teerd, maar verd. deed dit alles om zijn posi tie te versterken. Hij is echter even schuldig als wanneer hij het geld in zijn eigen zak ten eigen bate had gestort. Het is niet zeker te zeggen waartoe al het geld gediend heeft. Het financieel beheer van den B.V.L. in Zee- land zou een lager bedrag hebben aangewe- zen als een ander dan verdaehte het beheer had gevoerd. Spreker "meent dat met een kleine restrictie wat de laatste ten laste legging betreft, de ten laste gelegde feiten wettelijk en overtui- gend bewezen zijn. Men moet wat de straf betreft verdaehte niet zien als iemand die zich slechts aan 5 feiten heeft schuldig gemaakt, maar aan hon- derden. Spr. eischt een gevangenisstraf van 1% jaar met aftrek van voorarrest. De officier betreurt dat de verdediger een verzosk om in vrijiheidstelling heeft ingediend, hetgeen hjj niet in het belang van verdaehte acht. De officier vraagt de gevangenneming van verdaehte eventueel na de uitspraak, aaruge- zien het gevaar van vlucht niet denklbeeldig is. De verdediging. De vorige maal heeft spr. gezegd: achter deze zaak schuilt een andere. Deze is nu aan de orde. Pleiter heeft in algemeenen zin waar- deering voor de Nat. Landstormeommissie en voor den accountant. Pleiter zaet verdaehte als een eigenaardig menisch, die in eigenaardige omstandigheden eigenaardig gereageerd heeft, maar niet als een misdadiger die gelden venduisterd of ten eigen hate heeft aangewend. Pleiter betwist dat verdaehte zich onmis- baar heeft willen maken. In den B. V. L. en in den Haag heeft hij zieh nooit op zijn eigefa prestaties laten voorstaan. Misschien keek in Zeeland iedereen tegeh hem op, maar de verdaehte is niet een man die zich zelf wilde doen stralen. In de politiek is hij wethouder geworden, bij den B.V.L. was hij propagandist. De administratieve zijde is veel moeilijker geworden dan de heeren van den B.V.L. het hier hebben doen voorkomen. Zij zitten in Den Haag en kunnen de moeilijkheden ter plaatse niet oveiiziien. Als abusievelijk een voorschot aan een afdeeling wordt verstrekt dat voor een strijkje wordt gebruikt, zi't men admini- stratief al vast, daar zulk een post niet gede clareerd kan worden. De leden van den B.V.L. zijn vrrjwilligers en niet verplicht tot het geven van inlichtingen, die de gewestelijke secretaris. soms moet vra gen. Intusschen moet de functionnaris aan zijn verplichtingen voldoen. Tegenover de vraag of er geen andere fei ten zijn waarvan verdaehte geprofiteerd heeft, stelt pi. het feit, dat verdaehte verschillende betalingen heeft gedaan, waartoe hij niet ver plicht was en die hij niet kon declareeren. Bij de landstormafdeelmgen moet direct worden inigegrepen als er iets niet in orde. is en de functionarissen kunnen zich in de prac tijk niet altijd aan de voorschriften houden. Dit doet de secretaris om de zaak vlot te doen marcheeren. Natuurlijk kan dit niet inhouden dat valsche kwitanties mogen worden uitgeschreven. Er zijn echter tallooze uitgaven die toch ergens vandaan moeten komen en daarvoor zijn eigen middelen noodig. Z66 moet men het optreden van verdaehte zien. De idee is niet zoo fout, al kan men zeg gen: regel dat anders. Men kan niet zeggen: laat de afdeelingen zelf de noodige uitgaven bekostigen, want de practijk leert dat de gel den dan inmiddels voor andere B.V.L.-doelein- den zijn besteed. Pleiter betoogt dat verdaehte de op de ge- wraakte wijze verkregen gelden ten bate van den B.V.L. en zeker niet ten eigen bate heeft aangewend. In verband met zijn plicht, die met het oog op de situatie in Zeeland reizen per auto noo dig maakte, heeft verdaehte er een mouw aan gepast, daar Binnenlandsche Zaken in de pe riode waarover gesproken wordt, niet goedge- keurd zou hebben, dat voor autoreizen kosten werden gedeclareerd. De B.V.L. zou tegen deze kosten geen bezwaar hebben gemaakt; en een secretaris die zooals deze verdaehte bovendien als wethouder druk bezet was, moest gebruik maken van het snelste vervoermiddel. Verdaehte maakte heele ritsen valsche kwi tanties, hetgeen men alleen kan verklaren uit een groote minachting voor finaneieele admi nistratie. Het gaat bij verdaehte alleen om de vraag of het werk waanvoor hij zich gesteld ziet, slaagt. Als agent voor zijn levenaiverzekeringen be- taalde verdaehte de premies aan zijn maat- schappij als die hem maande, maar hij deed niet veel moeite om het geld van de verzeker- den te innen. Zoo handelt alleen iemand die of stapelgek of zeer nonchalant is. Het laatste is het geval en verdaehte achtte slechts het sla- gen van zijn werk van beteekenis en was ove- rigens onlbegrijpelijk slcrdig. Verdaehte is zijn positie kwijt, heeft prac- tisch niets meer en het grieft hem, dat men denkt, dat hij nog ergens een goudmijntje heeft. De accountant heeft in die richting geen enkele aanwijzing geconstateerd. Verdaehte heeft zich met al zijn handelin gen niet verrijkt en dit ook niet gewlld. Wel kon verdaehte niet positief weten, dat de zaak steeds klopte, maar hij was er van over tuigd. De Nat. Landstormeommissie is nimmer officieel in kennis gesteld van klaehten ten aanzien van het financieel beleid van ver daehte. Er zijn menschen die L. niet meer vertrou wen, maar er zijn er niet minder die L. on- danks al zijn fouten niet zien als iemand, die zichzelf heeft willen verrijken. Wat de eisch tot gevangenneming van ver daehte betreft, zegt pleiter, dat het absoluut uit de lucht gegrepen is, -dat verdaehte zou wil len vluchten; daar denkt hij niet aan en het is niet noodig de straf te verzwaren door de prevenbierve heehtenis onnoodig te verlengen. De practijk heeft uitgewezen, dat verdaehte rustig in Vlissingen blijft en pleiter staat er voor in, dat dit niet verandert. De Officier van Justitie merkt in zijn re- piiek op, dat de verdediger op verdaehte een te schoon licht wil werpen. Verdaehte heeft erkend, dat het plaatsen van valsche hand teekeningen bedenkalijk is. Spr. heeft ver daehte niet geheel doorgrond, maar herhaalt, dat er nog andere vormem van oneerlijkheid bestaan, dan zelfverrijking. Verdaehte had geen groote persoonlijke behoeften, maar dit was wel het geval voorzoover dit verband hield met zijn wethouderscihap en positie te Vlissingen. De Officier persisteert bij zijn eisch. De verdediger dupliceert en wijst er nog- maals op, dat het vooral om slordigheid van verdaehte ging, die geen bijbedoelingen had en die niet onigunstig bekend staat. Verdaehte, zeif het laatste woord krijgend, zegt nogmaals zich zelf niet te hebben bevoor deeld. Na in raadkamer te zijn geweest, deelt de president medt, dat de rechtbank geen ter- men aanwezig afcht om verdaehte gevangem te nemen. De uitspraak wordt bepaald op Vrijdag 19 dezer. Het faillissement van M. Dieleman, Poel- straat 24 te Sas van Gent, curator Mr. G. Ticheiman, is opgeheven wegens gebrek aan baten. 100 JAAR, Zondag vierde de heer Jac. Vos te Hoogie Zwaluwe zijn lOOsten jaardag. HEVIGE AUTOBOTSING TE OEGSTGEEST. Zaterdagavond zijn te Oegstgeest 2 perso- nenauto's met hevige kracht op eikaar inge- reden. De auto's werden vrijwel geheel ver- nield. Van de 5 inzittenden in de auto van Ir. L. H. werden er 4 gewond. Van de andere auto brak mevr. D., die haar echtgenoot ver- gezelde het neusbeen. De gewonden zijn naar het academis'ch ziekenhuis te Leiden vervoerd, en, na aldaar behandeld te zijn /laar hun woonplaatsen vertrokken om zich onder be- handeling van hun huisarts te stellen. DRAMA TE HOOFDDORP. Zaterdagmiddag om drie uur heeft zich te Hoofddorp een drama afgespeeld, waarvan de 45-jarige P. van Damme het slachtoffer is geworden. Van Damine, die van zijn vrouw en kinderen gescheiden leefde, had een huishoudster met zes kinderen in huis. De vorige week vertrok het zevental, doch Zaterdag keerde de vrouw met haar kinderen terug. De achttienjarige oudste zoon was het daar- mee heelemaal niet eens en trachtte zijn moe- der te overreden niet haar intrek opnieuw bij van D. te nemen. Van D. bedreigde daarna den jongeman, die in drift ontstak, een dolk greep en Van Dam me eenige steken toebraoht, waarvan er een de long raakte. De gestokene vluchtte bij buren binnen, die de politie terstond waarschuwden. De jeugdige dader, die gunstig bekend staat liet zich zonder verzet naar het bureau leiden. Van Damme is naar het ziekenhuis te Haar lem vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. PEDAAL-PERIKELEN. Donderdagavond kwam de 59-jarige J. van G. van den Scihelpweg te Rotterdam, met zijn auto thuis. Bij het stoppen trapte hij inplaats van het rem- het gaspedaal in, waardoor een lantaampaal omver is gereden. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurt. Vrijdagmorgen is omder Witmiarsum (Fr.) een 20-jarige wielrijdster, die met haar broe- der naar Bolsward fietste, nabij Harkezijl door een auto aangereden. Tengevolge van de neerslaande rook en stoom van de juist passeerende stoomtram naar Bolsward had de bestuurder vsm den auto haar niet tijdig op- gemerkt. Het meisje is met een hersen- schudding en zware verwondingen in het ge- laat opgenomen en naar het ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. ZICH IN EEN VLAAG VAN VERSTANDSVERBIJSTERING DEN HALS AFGESNEDEN. Een ontzettend drama heeft zich Donder- dagimorgen te Rossum (Geld.) afgespeeld. De 55-jarige A. v. E. ging naar de uiterwaarden om hout te hakken. Vermoedelijk heeft hij zich daar in een vlaag van verstandsverbijste- ring den hals afgesneden. De man geraakte vervolgens te water en verdronk. Hij laat een vrouw en eenige kinderen achter. ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG TE HILLEGOM. Donderdagmorgen om ongeveer half twaalf is een patient uit de stichting Vogelenzang bij den onbewaakten overweg in den Nieuwen weg te Hillegom onder een personentrein ge komen. De man werd totaai vermorzeld, zoo- dat het lrjk onherkenbaar was. Het stoffeltjk overschot heeft de politie te Hillegom in beslag gienomen en per brancard nar het ljjkenhuisje van de stichting overge bracht. Het ongeveer 30 jaar oude slac toffer was uit de stichting ontsnapt, waar hij v-srpleegd werd. POGING TOT OPLICHTING. Donder.dag vervoegde zich ten kantore van een scheepswerf te Hendrik-Ido-Ambacht de 34-jarige schipper H. 1L, die den directeur vertelde, dat hij met zijn beschadigd schip op de rivier onder Dordrecht lag, welk schip hij op de wterf te Hendrik-Ido-Ambacht wilde laten repareeren. In verband hiermede moest hij evenwel te Rotterdam eenige regelingen treffen, hetgeen slecht uitkwam aangezien hij zijn portefeuille met geld had vergeten. Op het verzoek van den schipper om hem eenig geld te leenen, ging de directeur in. Hij over- handigde den man een cheque, betaalbaar bij een bankinstelling te dezer stede. Toen de schipper met zijn cheque was ver trokken, 'ging de directeur evemwel argwaan koesteren. Hij belde direct de hank op om wanneer de cheque ter verzilvering zou wor den aangeboden, deze niet flit te betalen. De politie werd van ©en en ander in kennis ge steld en op het moment, dat de man hiier ter ste<je het geld wilde innen, greep de recher che in. Naar een nader onderzoeik heeft uitgewezen, heeft de man bij de directie van een scheeps werf te Capelle a. d. IJssel verledien week onder dezielfde voorwendsels een bedrag van 25 weten los te 'krijgen; ook zijn pogingen in het werk gesteld, om een werf te Bolnes op soortgelijke manier op te lichten.. De man is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht. GESTOLEN VIOLEN IN BESLAG GENOMEN. Donderdag heeft de politie van Kerkrade, in samenwerking met de Roermondsche politie, te Roermond twee violem in beslag genomen. v De instrumenten waren te Kerkrade uit een auto gestolen door leden van een beruchte dievenbende. In het begin van deze week werd te Sittard een accordeon in beslag ge nomen, dat eveneens uit dezelfde auto was gestolen. De instrumenten hebben gezamen- lijk een waarde van ongeveer duizend gulden. t TEGEN GEMZENJACHT. In Fransch Savoie zijn den laatsten tijd zoo veel gemzen geschoten, dat Pierre Cot, die Chambdry in de Kamer vertegenwoordigt, in de Staten van het departement heeft voorge- steld drie jaar lang maar ddn dag 's jaars de jacht op deze ©dele dieren open te stellen. WILDE ZWIJNEN IN DE ARDENNEN. Tengevolge van den zwaren sneeuwval In de Ardennen, hebben op vele plaatsen, geheele kudden everzwijnen de bosschen verlaten om voedsel te zoeken in de onmiddeUijke omge- ving van de dorpen. Hier en daar, vooral in de prdvincie Luxemburg richtten zij beel wat scliade aan. Bij Aarlen werd een houtvester, die met zijn honden een ronde deed, door een wild zwijn aangevallen en gewond. Een jager, die zich in de nabijheid bevond, snelde toe en slaagde er inrhet dier neer te vellen en den gewonden boutvester te bevrijden. Meest matige Noordoosten tot Noordelijke, wellicht Noordwestelrj'ke wind. Meest zwaar beolkt in het Noorden, met weinig of geen sneeuw. In het Zuiden zwaar bewolkt of be- trokken, met waarschijnlijk nog eenige sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. VAN MOORD VERDACHTE IN VRUHEH) GESTELD. DEN HAAG. De justitie heeft L. alhier, die was gearresteerd onder verdenking van moord of medepilichtigheid aan dsn moord op den ga- ragehouder Hess vanoohtend in vrrjheid ge steld. Tot zijn invTijheidstelling zou zijn be- sloten op grond van de in de laatste dagen ge- hoorde verklaringen van getuigen omtrent het alibi van L., op den avond van den moord. DE MOORD TE VLISSINGEN. VLISSINGEN. Het onderzoek naar de da- ders van den moord op het bejaarde echtpaar alhier, vordert langzaam. Het eenige dat men gisteren heeft kunnen vaststellen is, dat Woensdagavond laat nog 2 mannen in het cafd zijn geweest, van wie men echter slechts een zeer vaag signalement heeft. PAT.ETS TE SOESTDIJK. AMSTERDAM. Dezer dagen is de verbou- wing van den Baamschen* vleugel van het Paleis te Soestdijk aanibesteed. 'Het werk is op- gedragen aan de "Bataafsche aannemersmaat- schappij voorheen Van de Wal Zoon te Den Haag. Het betreft den vleugel, waarin het prinselijk echtpaar zal gaan wonen. Tot de niieuwe woning gereed is, zullen de Prinses en de Prins na hun terugkeer uit het buitenland hun intrek nemen in den Soestervleugel van het paleis. DE HEER DE GRAAF NIET BEREID. DEN HAAG. Naar wij vememen heeft de heer De Graaf, vice-admiraal, oud-chef van de marine, die benoemd is tot hoofd van de admi nistratie voor de zee-eontrole in zake niet- inmenginig in den Spaanschen burgeroorlog, medegedeeld, dat hij deze benoeming niet wenscht te aanvaarden: RUSSISCH SCHIP OMHOOG GEVAREN. HOEDEKENSKERKE. Het Russische stoomschip „Ufa", metenide 1892 bruto regis- tertonnen, is nabij Hoedekenskerke in het Mid- delgat omhoog 'gevaren. Sleepbooten zijn in de nabijheid. De „Ufa" zal vermoedelijk van- morgen bij hoog water op eigen kracht vlot- komen. Nader wordt gemeld: Het stoomschip is zonder assistentie vlot gekomen. TIN-BAGGERMOLEN „KANTOENG" VERGAAN. ROTTERDAM. Bij den Internationale^ Sleepdienst L. Smit Co. en de Directie van de werf Gusto te Schiedam, zijn berichten in- gfekomen dat de tin-baiggermolen ,,Kantoeng°", die de vorige week is vertrokken op weg naar Nederlandsch-Indie, Zondagavond om 9 uur, op 16 Mijlen Z.Zuidoost van den vuurtoren Eddystone is omgeslagen. De opvarende run ners konden worden gered en werden door de sleepboot ,,De Schelde" aan boord genomen. Tengevolge van den zwaren Oosterstorm is in het achter.dek van de ,,Kantoeng" een lekkage gekomen. De runners bevondem zich op het achterdek en hadden geen gelegenheid om de pompen te bedienen. De „Kantoeng", die ge- bouwd is op de werf Gusto te Schiedam heeft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3