D Ruwe schrale hiild PUROL Gemengde Berichten Hoest bij kinderen ampo lucht op en geneest! TER NEUZEN, 5 MAART 1937, AXEL. SAS VAN GENT. CRISIS-PUBLICATIEN Van onze Adverteerders RECHTSZAKEN. DE LIT TOLEDO VERDYVENEN KUNSTSGHATTEN. De Spanjaard Don Pedro de Zulueta heeft thans een lyst gepubli-ceerd van de uit Toledo verdw-enen kunstsehatten. Zoek zyn de drie deelen van den B.joel van den H. Lcdswij'k, een der oudstie met minlaturen geillustreerde boeken van -Europ-a op een waarde van 2.000.000 geschat; het vierde deel bev-indt zich in de Bibliotheque Nationale te Parijs. Verder mist men den mantel van de H. Maagd van Sagraro, die bezet is met 80.000 paarlen en een grooten topaas en uit de 13'de eeuw stamt. Zoek zijn een zilveren gedreven blad, waarop de roof der Sabijnsche rnaagden is af- geibeeld, tosgeschreven aan den beroemden Italiaanschen goudsmid Benvenuto Cellini en een monstrans uut de nalatenschap van Isa bella van Castillie, waarin het eerste goud veiwer'kt is, dat Columbus uit Amerika naar Eiuropa bracht. Onider de venmiste schilderijec noemt Zu lueta een H. Familie van Rafael, een triptiek van Van Dijc'k en het portret van den aartsbis- schop van Toledo door Goya. Het is echter te hopen, dat deze his-torisch zoowel als uit ar- tJstiek oogpunt zoo belangrijke kunstschatten niet voorgosd verloren zijn, maar na verloop van tijd weer te voorschijn zullen komen, zij het dan missctoien ook in buitenilandsche ver- zamelingen. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60ct.Bii Apoth.en Drogisten Gebruikt bij gelaatsverzorging Purol i ingez. Med. j INTERNATIONALE FEDERATIE VAN JOURNALISTEN PROTESTEEItT. De Internationale federatie van joumalis- ten heeft generaal Franco een telegram ge- zonden, waarin zij ..energiek protesteert tegen de langdurige gevangenhouding te Malaga van den journalist Arthur Koestler, correspondent van een Engelsch dagblad". Zijn arrestatie en gevangenhouding, aldus het -desbetreffende cammyniqud, wordt beschouwd als een ontoe- laatibare aanslag op de rechten en waarbor- gen van ons beroep, en uit naam van vijf en dertig duizenid beroepsjiournalisten uit alle landen, wordt zijn onmiddellijke invrijheiid- stellinig geeischt. DE EX-KONING VAN SPANJE EN ZIJN GEMALIN. De correspondent van de Daily Telegraph te Rome meldt aan zijn iblad, dat de beizoekers van een biosco-op te Rome Dinsdagavond ten zeerste verrast waren, toen zij Alfons Xin, den ex-koning van Spanje, in de stalles zagen zitten in gezelschap van zijn geimalin Victoria Eugenie. Vele jaren hebben zij gescheiden van elkanider -geleefld. Zij waren niet samen het gebouw binnengekomen. De ex-koningin trad binnen in gezelschap van haar dochter, prin- ses Torlonia, voor haar huwelijk infante Bea trice. De hertog van Torlonia en twee vrien- den waren mede aanwezig. Alfons en zijn tweede dochter, infante Christina, wachtten op hun komst. Het hooge gezelschap bestond uit don Jaime, den hertog van Segovia, de hertogin van Segovia en den prins en prinses van Asturie. Het geheele gezelschap nam op een rij plaats. Don Alfonso en zijn gema'lin zaten naast elkander. Na afloop van de Voorstelling reed de ex- koningin weg In een auto met een Britsch nummerboiid. Zij is gast van koningin Helena van Italie en ventoeft te Rome, omidat prinses Torlonia een kiindje verwacht. Het nieuws, dat de vroegere koninklijke familie in de bioscoop vertoefde, verspreid-de zich snel over Rome en maakt-e een dlepen indruk. In wdlingelicihte kringen is men van mee- ning, dat, als generaal Franco Madrid mocht bezetten, de ex-koning en zijn gemalin zullen worden uitgenoodigld naar Spanje terug te keeren. DE KRONINGSTOILETTEN ZIJN TE ZYVAAR. De Londensehe society kent momenteel maar ben zorg en dat is de zorg voor de toi- letten, welke bij de kroningsfeesten zullen worden gedragen. Reeds zijn vele foto's ge- publieeerd, omtrent de verschiliende kleeder- drachten, doch minder be-kend is het feit, dat de ikleeren, welke bij het kroningsfeest zullen worden gedragen, zoo bijzonder zwaar zijn. Een toilet, hetwelk door de dames wordt ge dragen, weegt meer dan. 10 pond en het ge- wicht der costuums voor -de heeren is minstens tweemaal zoo veel! Bovendien hebben de peers nog hun zware -degens mee te sleepen. Het is dan ook te begrijpen, dat vele genoodigden zich hebben gewend tot den opperceremonie- meester, met het verzoek, enkele kleine ver- anderingen in de voorgesehreven toiletten te mogen maken. De kleeding der dames zou b.v. aanmerkely-k lichter kunnen worden, in-dien de aleepen minder lang behoefden te zijn. Een andere zorg is voorts nog, het dragen der kleine kronen, welke de echtgenooten van de peers dienen te dragen op het oogenblik, van de plechtige ikroning der koningin. De kroontjes eigenen zich n.l. niet voor de mo- derne kapsels. In dit opzi-ciit zullen de Lon- densche figaro's echter te h-u-lp kiunnen komen. Er is tenminste in de Engelsche hoof dstad een Fransch coiffeur aangekomen, die een speciaal „kronings-model" voor de dames laneeert. Deze nieuwe figuur is zoodanig, dat de kroon tjes, welke de dames dienen te dragen, ge- makkelijk om het hoofd sluiten. Eng-eland heeft wb! heel wat zorgen te over- winnen, alvorens het feest mag gaan vieren! DE VERLEENING VAN B-STEUN. De minister van sociale zaken heeft de ge meentebestiuren een rondschrijven doen toe- komen waarin een regeling wordt gegeven voor de verleening van z.g. B-steun. Deze rondzendibrief wijkt slechts van den het vorige jaar gezon-dene af voor zoover het betreft de berekening van de rijkstoijdrage, welke als volgt zal plaats hebben. Over het kalenderjaar 1937 mag per ge meente ten hoogste worden besteed een bedrag gelijk aan het gemiddelde aantal werkloozen over de eerste tien maanden van 1936 van de als werkzoekende bij de plaatselijke organen der arbeddsbemiddeling ingeschrevenen, ver- menigvuldigd met 5,30. Van het hiervoor genoemde hedrag ad 5,30 per werklooze komt f 2 ten laste van de gemeente en f 3,30 voor rekening van het departement van isociale zaken. In verband met het gunstig resultaat van de door den minister van sociale zaken genomen proefneming inzake de beschikbaarstelling van wollen en halfwollen dekens behoudt de mmister zich het recnt voor een geaeeite van het aan de gemeente uit te keeren bedrag niet m geid aocn in natura te versirekken. De uitvoering van de regeling wordt weder- om opgedragen aan het plaatselijk zooge- naamd B-Comit6. Voor de samens,eilmg van dit comity gelden dezelfde regelen als vorige jaren. RUMOER OM DE POTVTSSCIIEN. Wie is de eerste eigenaar? ,,De Telegraaf" schrijft: •Van wie zijn thans de twee potvisschen, die in den Scheldemond op de zanciplaat een jam- merlijken dood hebben gevonden? Het is prof. Boschma, die voor enkele honderden guldens deze beide groote dieren heeft aangekochit. Een destructiebedrijf heeft de kolossale bees- ten voor de opbrengst van de traan en den amber dwars door Zealand gesleept. Over eenigen tijd zal het skelet van de heme vreem- delingien in onze zee, in het Leidsche museum te zien zijn, dank zij de voortvarendheid van prof. Boschma en enkele andere heeren. Doch van wie heeft de professor ze aange- kocht? Van den eersten eigenaar zal men zeggen. iZiedaar nu het probleem. Wie is n.l. de eerste eigenaar van de twee reusaehtige visschen Daarover is veel te doen geweest. Er zijn veel woorden over gewisseld. Allerlei lieden hebben aanspraken doen gelden, zoodat men kan zeggen, dat deze zonderlinge invasie niet alleen een cetologisch probleem in het leven heeft geroepen, maar ook een juridisch pro bleem. De vorige week hoorde men in de huurt van Ter Neuzen vreemde geluiden van de Wester- Schelde komen. Men ging kijken, want men daeht, dat het een schip in nood was. Het ble- ken twee enorme potvisschen te zijn, die dit geluid verwekten, .zoowel door het slaan van hun ataart als door het uitstooten van allerlei klanken. Enkele menschen met een sleepboot en enkele lieden met botters hebben toen de twee dieren ijlings naar den kant gesleept. Zij hebben daar zander twijfel zeer lofwaardig werk mee verricht. Door hun snel ingrijpen is het gelukt de twee exemplaren zoo goed als ongeschonden op den wal te krijgen. Een woord van hulde komt hun daarvoor zeker toe. Doch wie was nu feitelijk de eigenaar van deze twee dieren? Volgens sommigan hooren ze toe aan den strandvonder, want de oevers en de zandplaat van de Wester-Schelde wor den op een lijn geateld in onze wetgeving met de Nederlandsche zeekust. In dat geval zou het rijk de eigenaar van de twee -dieren zijn geweest. Maar hiertegen wordt aaagevoerd, dat strandvonderij alleen ibetrekking heeft op goederen van wie aan te nemen is, dat zij eens een eigenaar hebben gehad en men mag niet veronderstellen, dat deze twee teugellooze zwaargewicht-dieren ooit een bezitter rijk zijn geweest. De lieden, die -de vondst hebben binnenge- sleept, meenen, dat zij de wettige eigenaar waren en dus ook in staat waren de visschen te verkoopen, hoewel het B. W. zegt, dat het recht om zich wild of visschen toe te eigenen bij uitsluiting behoort aan -den eigenaar van den grond waarop bet wild, of van het water waarin zich de visschen bevinden. Hiertegen merkten de Ter Neuzenaren echter zeer snedig op, -dat in de le plaats deze dieren geen vis schen waren, omdat ze bij de vondst dood wa ren, doch bovendien nooiit visschen zijn ge weest maarzoogdieren, zoodat te dien opzichte het desbetreffend B. W. toier niets mee van doen had. Zij beriepen zich wel op een ander artikel van het B. W. -dat zegt: ,,Roerende zaken, welke aan niemand toebe- hooren, worden het eigenidom van dengeen, die zich dezelve het eerst toeeigent". Daar de sleepbootmensohen en de visschers zich de dieren het eerst hadden toegeeigend, achten zij zich dan ook iden -eigenaar. In ieder geval is over deze kw-estie heel wat te doen geweest en nog zijn alle gemoederen niet geruststellend. Het is niet onmogelijk, dat het laatste woord in deze zaak nog nieit is ge- sproken. In alle geval zou het wel aanbeve- ling verdienen als de wetgeving dergelijke aangelegenheden in duidelijke taal regelde. Het belang van de wetenschap brengt nu een- maal mede, dat dergelijke kosthare vondsten ter beschikking van de geleerden word-en ge- steld voor wetens-cbappelijke doeleinden. Wel is het natuurlijk biUijk, -dat d-e vin-ders en zij, die zich de moeite geven de vondst op een goede manier te hergen, een schadelooss-telling krijgen. Groote belangstelling. Woensdag is de belangstelling voor de pot visschen t-e IRotterdam buitemgewoon groot geweest. Den eersten dag zijn ongev-eer 5000 bezoekers de controle gepasseerd. Woensdag, den twee-den dag werd de 10.000 ver over- schreden. Men is Woensdag begonn-en met't afspekken van het groote exemplaar. Dit werk zal nog wel enkele d-agen vorderen. Zoolang in ieder geval kunnen de Rotter-dammers nog de pot visschen -komen bekijken. Het aantal bel-angstellenden wijst er toch wel op, dat men zich door de geur niet laat afschrikken. LUXOR THEATER. Ave Maria. In een feuilleton in het avondblad van de Nieuwe Rotterdamsche Courant verklaart de beken.de Nederlandsche zanger Louis van Tulder naar aanleiding van de operavoorstel- lingen d-ezen zomer in de Arena van Verona, dat hij qua bel canto nooit lets volmaakters heeft gehoord dan Italiaanschen operazang. De Italianien, zoo lezen wij daar, zijn daarvoor geboren. Geheel toevallig en onverwachts komt de film „Ave Maria", die thans in Luxor alhier gaat, deze meening staven. Hoofdpersoon in deze film is de wereld- bereomde Italiaansche -tenor Benjamino Gigli en wat wij hierin van hem te hooren krijgen en dat is niet gering moet wel in staat zijn om den verhardsten tegenstander van Italiaanschen operazang en operamanieren te verzoenen. Met zijn won-derschoon -geluid, een en al vloeiend zonnegoud, en in het lagere register van zulk een warm baritonaal timbre, verrukt bij de toehoorders in de film en in de zaal in fragmenten van Traviata, Boh&me, Trovatore, in kerkelijk, wereldsch en Napoli- taansch lied (zelfs een wiegeliedje krijgt ge verrukkelijk licht en teeder van hem), z66, dat naar hem te luisteren reeds alleen al een gang naar Luxor meer dan rechtvaardigt en rijke- lijk loont. Wij kunnen reeds uit dien hoofde deze film alien liefhebbers van zang en van de Italiaansche Opera en dat moeten er toch niet weinigen zijn, gezien de -belangstel ling, die deze zaken bij het groote publiek wekken hartelijk en zonder eenig voorhe- houd aanbevelen. Zij zullen alien hun hart aan Gigli en zijn ontroerenden zang k-unnen ophalen. Maar er is meer, waarom -deze film d-e be langstelling verdient. Het scenario zelf ver- mag te bo-eien en wordt 6n d-o-or de filmische weer-geving voortreffelij-k vertolkt. Onder de medespelenden noemen wij in -de eerste plaats Kathe von Nagy als Claudette: „Het hart van -Farys". Ais nchtzmmge caoa- rtt-ulaiiLeuae -QrexSL zij oen liie.ancxiOiiscnen tenor, Tino Dossi, in haar nstten le verscriK- k-ttn. lviaar geiioii-fcii coor ae zu.vei-e gjedneid van dezen, wordt haar betere natuur wakker en eindigt zij( met eenlijk van nem te g-aan houaen, wat niet -direct ae bedoeimg was van haar partner -Micinel (Harald Pauisen), die evenwel op zijn wijze wordt schadeioos -gesteid. De me tamo nose nu, -deze psycnis-che over- gang, wordt zeer fraai door Kathe von Nagy weergeg-even in fij-n, -gevoeiig spel met pracn- tige mimiek. Hier neeft de camera mooi-e dingen weten te bereiken met name in de scnnaering van de ontroering, door Dossi's stem gewekt, op Claudette s gelaat. Zeer goed zijn ook Dossi's trouwe en zorgzame impresario (Paul Henckei) en genoemae -Micnel. Het romantisch verhaal zelf is op handige wijze vervlochten met den even ro- mantischen inhoud van Verdi's Traviata, het eerste en d-erde bedrijf waaruit wij voorstel- lingsiragmenten te genieten krijgen. De regie is knap -en ensceneermg en mon- teering zijn voortreffelijk verzorgd. Blijkbaar zijn geen kosten gespaard -en -d-e reeks van zeer fraaie beelden, o.a. van Parijs en Napels met omgeving, waar een groot deel der handeling zicn afspeelt, is een lust voor ons oog. De directie van Duxor heeft zeker een ge- lukkigen greep gedaan met d-eze film. -Superbe zang, romantiek, menschelij-kheid en -gevoel het kan geen kwaad in dezen allerajkeligsten en in veierlei opzicht zoo on- menschelijken tijd. Inte-genideelhet is een verkwikking. Luchtbeschermingsdienst. Wo-ensdagavond werd in het gezellenhuis aan de Walstraat een matig -bezochte v-er-gadie- ring -gehouden om te komen tot de opricnting van een Vereeniging voor Lu-chtbescherming. In een voorwoord heette de Burgemeester, welke de leidin-g toad als Hoofd van de Luctot- bes-cherminigsdienst, -de aanwezigen welkom en gaf in toet kort aan, wat idie bed-oeling dezer vergadering was. Direct daarop kreeg de commandant van genoemd-en dienst toet woord om een en ander wat uitvoeriger toe te lich- ten. Deze wees er op, bat tot op to-eden de zaak van de luctobbes-cheiiming in toand-en was van een commissie van vijf per-sonen welke nuttige voorbereidende werkzaamhede-n had verricht en n-u de tijd gekomen achtte om haar taak over te dragen aan een vereeniging met een -bestuur, welke -de verdere ontwikke- ling ter han-d kon nemen. Duidelijk deed hij uitkomen -dat er verschil bestond tusschen de leden der vereenigiiig en de leden van den -dienst. Nogmaals in het kort werd da regeling van. de luchtbescher- minigsdienst uiteen gezet en aangegeven wat in de toekomst de taak van het bestuur zou zijn. Aangedron-gen werd om toe te treden als lid der vereeniging omdat het werk der luchtbe- scherming gedaan wordt geheel belan-geloos ten dienste van de geheele burgerij. Een con- tributie van 5 a 25 cent per jaar kan voor niemand een belefcsel zijn. Andere beletselen kunnen niet bestaan omdat de vereeniging geheel vrij is van politiek, anti-militairisme en soortgelijke gesohilpunten. Hierna werd een pauze gegeven waarin gelegenhe-id was zich alsnog als lid op te geven, waama een film werd vertoond van een luchtbeschermingsoefening te Vlaardin- gen. EJen tweede film kon wegens verschilien de omstan-digheden niet worden vertoond. Na de film bestond gelegenheid voor het stellen van vragen, waarvan verscheidene heeren -gebruik maakten. Ondertussch-en toadden zich nog een veertig- tal leden opgegeven waarna de burgemeester met een woord van -dank aan den weleerw. beer pastoor voor het af-staan van de mooie zaal, aan de firma Oxigenium te Schiedam voor het vertoonen van de film en aan den commandant voor de gegeven verklaring, deze openbare vergadering sloot. De leden -der ver eeniging werde-n verzocht nog even te blijven voor het kiezen van een bestuur. Nadat de voorzitter had meegedeeld dat het nieuwe bestuur zou bestaan uit zeven leden, stel-de 6en der aanwezigen voor om hier voor te kiezen de leden der aftredende commissie en deze uit te toreidem met de oudste medicus te dezer plaatse doktar Bom -en den heer Won- dergem, welke laatste reed-s zoo'n belangrijk aandeel heeft gehad in -de oprichtin-g dezer vergadering. Een vraag of de functie van bestuurslid vereenigbaar was met bet opper-brandmees- ter-schap, werd bevestigend beantwoord, waar op de vergadering in zijn geheel met dit voor- stel accoord ging. Het toestuur bestaat dus ttoans uit d-e heeren J. C. Bom, K. W. Wiechman, A. van Sabben, H. J. Hoebe, B. J. Knieriem, P. A. Wonder- gem en A. P. le Feber. In een tot slot ge houden bestuursvergadering werd de heer Wondergem gekozen -tot voorzitter en de heer A. P. le Feber tot secretaris-penningmeester, terwijl dokter Bom waarnemend voorzitter werd. De heer Van -den Berg -blijft aan het bestuur ambtshalve toegevoegd als comman dant van den dienst. Met dank aan de heeren voor bunne mede- werking en de beste wenschen voor deze jongst vereeniging, sloot het Hoofd der Luchtbeschermingsdienst -deze vergadering. Grenstooneeltje. Dinsdagmi-dd-ag waren de -grensbewoners aan de zijide van het z.-g. S-taakje alhier ge- tuige van een grenstooneel, waarvan hier een nauwkeurige beschrijvmg volgt. Camiel, zoo zullen we den betrokkene maar met een populairen naam noemen, is maanden geleden het verblijf binnen onze gemeente ontzegd. De reden? zult ge vragen. Deze is gemakkelijk t-e bevroeden, wanneer ik u zeg dat Camiel door d-e Rijksambtenaren herhaal- delijk betrapt werd met het clandestien ver- voeren van allerlei contratoande. Camiel mag niet meer op ,,het Hollandsch" komen, want zijn moed-er, die vroe-ger binnen deze gemeente woonde resideert tegenwoordig in Belgie. Zij is -trouwens een Belgische. Camiel beschouwt met weemoed uit d-e verte de streep, die hij niet mag overschrij-den, zelfs niet een stap, mag hij er over heen zet- ten, wil hij niet het gevaar loopen, dat hem een amhfcenaar bij de kladden -pakt en hem in verzekerde bewaring op de hinnenplaats van de gendarmerie brengt. Maar 't is toch hard voor iemand die lief- hebber is van een lekkere pijp Hollandschen „toeback". On-gelukkigerwijze kun je dit product niet in een Beigischen winkel ver- krijgen, -doch een of twee passen over de grens des te meer. Daar liggen de pakjes van al onze Nederlandsche fabri-kanten zoo verlokke- lijk uitgestalcj, dat het als een Tantaluskwel- ling moet -beschouwd worden om daar -die rood-e sterren, D. E'-s en andere merken te zien liggen. Camiel kon het niet lan-ger harden. De trek naar een smakelijken haal werd hem te mach- tig. De baan schijnt hem klaar. Niemand in 't zicht, -die hem m zijn voornemen zou -kunnen dwarscoomen. Een, twee, drie met een paar haasitige sprongen is Camiel de grens overge- wipt en heeft zijn pakje -Roadster te pakken. Nu gauw den terugtocht aanvaardt. Even links en rechts gekeken, maar o, schrik, daar o.p d-e s-cheidingslijn staat Cami-els doodsvijan-d een rijksamto-tenaar. Halt klinkt het Camiel omheilspellen-d in 't oor. Maar Camiel is niet van pian zich zoo maar over te leveren. De am-btenaar grij-pt naar hem, maar Camiel is rap ter been. Hij ontsnapt asm den greep. Halt, ofCamiel geef-t geen acht -op het commando. Lbopen, loopen, langs een omweg. De grens bereiken, dat is het eeni-ge wat er nu nog op zit. Pang! een schot klinkt. De grensbewoners komen verschrikt naar buiten loopen. Zou er iemand neergeschoten zijn Doch neen! Camiel heeft den wedstrij-d ge- wonn-en. Onverl-et hereikt hij den veiiigen overkant. Hij is aan een -dubbel gevaar ont snapt. Maar de l-ust zal hem in den vervolge wel onthreken om zich ter will-e van een lek- ker pijpje toeback nogmaals aan zoo'n avon- tuur bloot te stellen. STEUN KLEINE BOEREN. De L. C. O. v. Zeeland maakt bekend, dat georganiseerden, die meenen in aanmerkin-g te komen voor -den steun aan kleine boeren, doch geen aanvraagformulier ontvingen, dit tot uiterlijk 14 Maant a,s. kunnen aanvragen -bij den Districts-s-ecretaris of bij de L. C. O. te Goes. Behouden-s nadere mede-deelingen is het bo- vflnstaande alleen van toepassing op land'b-ou- wers, die hij de inventarisatie van Mei 1936 een -bedrijf hebben opgegeven met minstens 1 H.A. doch hoogstens 4.99 H.A. cultuurgrond. DE LENTE IN HET ZAKEN LEVEN. Weer nieuwe Maeneetwinkels. Toit de weinige be-drijven die in de crisds- jaren hun reclamecampagnes m-et kracht heb ben doorgezet, behooren zeker de zoo ruim bekend geworden schoenhuiizen De Magneet. Van welk een beteekenis dit mede voor de exploitatie van het bedrijf geworden is, mag woi'den afgeleid uit het nieuwe energieke be- slu-it dezer finma om thsms nog een stap ver der te gaan, -door nu in West-elijk Zeeuwsch- Vlaan-der-en te gaan trac-hten haar delbiet te vergrootein. Zaterdag 6 Maart zal de bevolking -van Oostibuig en omgeving een nieuwe Magneet- winkel tot haar beschikking krijgen, terwijl dien dag bovendien de -geheel nieuw verlbouw- de zaak te Sluis wordit henopend. Teneinde nu de attractie van deze Magneet- aaniwinsten te vergrooten, heeft d-eze firma als openingsreclame voor a 1 haar zaken en a 1 haar clienten een d-oos fijne bonlbons bij aan- kooip van f 3,50 aan schoenen bes-chikbaar ge- steJ-d. De-ze Magneetizaken gelui-den worden voorts versterkt door het presenteeren van da nieuwe co'lleetie voorjaarsschoenen. -Een collectie die zich dit jaar ondersetoeid door een bij-zondere sorteering vele nieuwe snufjes, waaron-der Amerikaansche modellen New YorkChicago, die als d e voorjaars- schoentjes gedragen zullen worden. De groote mode is thans weer eens de vier- kante neus. Zooals vanou-ds bekend, is de afwerking van het schoeisel vol-g-ens het beproefde Magneet- systeem solied en degelijk. Daarboven is en blijft het Nederlan-dsch tabrikaat. Magneet- schoenen dragen wil dus tegelijk zeggen Ne derlandsche artbeid bevorderen. Deze seizoen- openin-gsreclame duurt van 6 tot 18 Maart a.s. IEMAND DIE NIET WIST DAT HIJ REEDS GETROUWD WAS. Kan een man ten gevolge van een tijdelijke bewustzijnstoorniis voorg-oed vergeten, dat hij getrouwd is en twee kinderen heeft, hoewel hij na die stoomis weer volkomen normaal is? Deze merkwaard-ige vraag kreeg, naar de Telegraaf meldt, de Utrechtsche rechtbank Dinsdag be beantwoorden bij de zaak tegen een 36-jari-gen Dui-tscher, iniwoner van Utrecht, die terechtsfond wegens bigamie. -Ctp 18 Novemlber 1931 was verdachte te Utrecht in het huwelijk getreden, hoewel hij in 19-28 in Duitschiand was getrouwd en ui-t dat -huwelijk twee kinderen waren geboren. Verdachte woonde sin-ds 1931 in Utrecht. Een aanvrage om steun, welke zijn eerste echtge- noote tot de be-treffende Duitsche instamtie had gericht, lei-dde tot een onderzoek, waar- door de bigamie aan het lictot kwam. Ver dachte verklaarde ttoans zich van dat eerste huwelijk niets meer te toerinneren en niet te weten, dat hij vader van twee kinderen was. Op de vraag van den president: „Hoe ver klaart u dat u dat vergeet, want dat is toch met normaal?" antwoordde verdachte half in het Duitsch, half in het Nederlandsch, dat hij ten gevolge van een val uit een mast „nerven- krank" was gewor'den en op bewogen toon zeide hij, nooit in zijn leven iets slechts te hehben gedaan en zich werkelijk niets meer van het eerste huwelijk te heriuneren. De zenuwarts, dr. H. W. St-envers uit Utrecht, als getuige gehoord, verklaarde, dat zich bij verdachte hertoaal-delijk toewustzijns- sto-omissen »hadden voorgedaan, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat hij inderdaad zijn eerste huwelijk volkomen vergeten is. Zoo komt het ook wel voor, ald-us getuige, dat menschen b.v. den dood van hun moeder vol komen vergeten. Verdachte mag voor zijn ge- heugendefect niet verantwoordelijk worden ges-teld. De officier achtte bewezen, dat verdachte tweemaal gehuwd is. Het is echter niet m-et zekerheid vast te stellen, of verdachte inder daad niet geweten heeft, dat hij gehuwd was, doch het omgekeerde kan evenmin worden be wezen, om welke reden de officier tot vrij- spraak conclu-deerde. De verdediger, mr. H. de Boer, achtte het bewij-s niet geleverd, dat verdachte tweemaal gehuwd was. Toen hij in 1931 te Utrecht werd ingeschreven, moest hij als vreemdeling zijn papieren overleggen, waaruit toch zijn eerste huwelijk had moeten hlij-ken. Dat was echter niet het geval en zelfs was verdachte in het bezit van een ,,Ehefahigkeitszeugnis", het welk slechts aan ongetouwden wordt verieend. Er woont in Duits-chl-and wel een vrouw met twee kinderen van verdachte, doch het is zeer wel mogelijk, dat dit huwelij-k indertijd b.v. nietig verklaard is, waardoor hier geen s-prake zou zijn van bigamie. Wiaar verdachte toch zal worden vrij-gesproken, dron-g pleiter aan o-p een vrijspraak op deze -gronden, daar een vrij- spraak oip grond van ernstige geheugenstoor- nissen verdachte in zijn toekomsbmogelijkhe- den zou kunnen -benadeelen. Uitspraak over 14 dagen. EEN BURGEMEESTER DIE MHDE- WERKING WELGERT. In een zitting van den Raad der gemeente Nieuwerkerk op Scho-uwen gaf de burgemees ter een ovenzi-cht van den toestand der ge meente over het verloopen jaar 1936 en deci de daarin o.a. mee, dat het aantal mannelijke ingeizetenen belangrijk grooter is dan het aan tal vrouwe-lijke. Het o-udste raadsl-id, de heer J. Sto-utjesaijk, dankte den -burgemeester voor zijn keurig ver- slag, doch had -toch ook wel gewild, dat het aantal vrouwen in 1936 met nog 6§n was ge- st-egen de burgemeester is namelijk nog vrijgezel. De burgervader antwoordde hieroip, dat by voorloopig niet zal meewer'ken om het aantal vrouwen in de gemeente grooter te maken dan dat der mannen. Het borstje inwrijven met Dampo Pot 50, Doos 30 ct^ Bij Apoth- en Drogtetem. (Ingez. Med.) DE MOORD IN EEN AUTO TE '8 GRAVENHAGE. De N-ijme-genaar, die Maandag in de stad zijner in-woning is aangehouden- en vervolgens naar Amsterdam is overgebracht wegens dief- stal van een costuum in een hotel aan het Damrak aldaar, is Woensdagmiddag op vrtje voeten gesteid, nadat de tegen hem gerezen verdenking van schuld of medefplichtigheid aan den moord in een auto te 's Gravenhage on- gegron-d was -gebleiken. Bij het verder onder zoek van het door h-ern opgegeven aliibi op het tijdstip waarop de moord is gepleegd, is n.1. komen vast te s-taan, dat de-ze met het mis- drijf niets te maken heeft gehad. Dat hp er- van verdacht is geweest, heeft hij geheel aan zichizelf te wijten. De vermoedens der politie en van anderen waren het gevolg van dwaze, fantastische uitlatingen, door hem in benevel- d-en toestand gedaan, die later bleken kant nocto wal te raken. Vermoedelijk heeft ook de naam van den chauffeur, die den vermoorde als diens compagnon naar de automarkt in den Haag vergezeld had, hem in zijn dronken- schap zoodanig door het hoofd gespeeld, dat hij dezen naam in het hotel als de zijnen heeft opgegeven. Daar er geen aanleiding bestond, hem voor den diefstal van het costuum, het feit waar- voor hij gearresteerd was, vast te houden, heeft de politie hem na het opmaken van pro- ces-'verbaal deswege zijn vrijheid terugge- geven. EEN ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. In een exportslagerij te Nieuwerkerk aan den IJssel waren twee slagers bezig aan het u-itbeenen van enkele kalveren. Toen een vein hen aan het laatste kalf hezig was, schoot plotseling het mes uit en drong diep in het lichaam van den man. In zorgwekkenden toe- si and is het slachtoffer naar een ziekennuis te Rotterdeim overgebracht. SCHILDERSHUMOR. Op een expositie in het Stedelijk Museum te Amsterdam exposeerde de Bredasche kunst- schilder Jan Strube o.m. een stilleven met als lioofdmotief een kruik Hu-lstkamp en een bit- terstelletje. Voor de grap plakte h(j op de lflst <'en slagzin „Hulstkamp altijd b(j de hand", ■waaraan hij echter met potlood toevoegde ,,Maar helaas niet bij mij, want ik heb dit heele stelletje moeten leen-en van Bart". (Bart is de Bredasche kunstschilder A W. van Veghel). Het onverwachte gevolg van deze grap is geweest, dat de heer Strube dezer dagen van de directie der firma Hulstkamp twee liter- kruiken oude genever kreeg toegestuurd met de voor den schilder verheugende mededeeding dat zijn stilleven door deze firma was aange kochit. Voorloopig -behoeft dus Strube geen kruik Hulstkamp van Bart te ,,leenen". BRANDWONDEN OPGELOOPEN. Dinsdag is in een woning aan de Sumatra- straat in Den Haag de verwarmin'gslnstalla- tie van een aquarium in brand ge-vHogen. De 51-jarige bewoner, die de vlammen wilde doo- ven, werd ernstig aan ibeide handen gewond. De geneeskundige dienst heeft den man naar het O.L. Vrouwegasth-uis -gebracht, waar hij, na te zijn behandeld, naar huis kon terug- keeren. -De bran-dweer, die £is-sistentie verleende, had met de resten van het vuur weinig moeite. EEN „VLAGINCIDENT" TE VENLO. Zondag h ebb err ontoekend gelbleven personen leans gezien een N.S.B.-vlag te planten op den 30 M. hoogen schoorsteen van de steenfabriek „Venl'ona", -gelegen in het Ven te Venlo. Toen de vlag werd ontdekt, is aan twee dakdekkers verzocht om de vlag, welke zonder toestem- ming van den eigenaar was geheschen, om- laag te halen. In verband met den sterken wind von-den zij de klimpartij echter te ris- kant, waarna een politieagent tenislotte in den schoorsteen is geklommen, om de vlag te ver- wijderen. INBRAAK IN GEVANGENIS. Te Enkhuizen staat achter het stadhuis em oude, ongetoruikte gevangenis, dateerende uit 1617. De gemeente geforuikte dit gebouw om er, onder meer, ou-d lood in op te bergen. Nu was het al eerder opgevallen, dat de hoe- veelheid, hoewel er steeds werd bij-gebracht, zien-deroogen kleiner werd. Thans is het raad- sel opgel-ost. Eenige werklooze arbeiders heb ben hond-erden kilo's ontvreemd en aan opkoo- pers verkocht. Te Ho-orn is een gedeelte van het -gestolene in beslag genomen. BOOT MET WEE|KLIEDEN OMGESLAGEN. Dinsdagmorgen vroeg is een -boot, waarin 11 werklieden de Tyne bij Walsend wilden oversteken door het sterke getjj gepakt en omgeslagen. Vijf man wisten den oever te be reiken, waar zij een roeiboot vonden in we'ke zij terugkeerden om hun andere kameraden te assisteeren. Zij konden nog vier man in de boot -tre-kken, maar de beide anderen waren reeds te ver af gedreven en zijn verdronker. EEN MAN POOGT ZIJN ECHTGENOOTE TE WURGEN. Sedert een drietal jaren leefden de echtge nooten Ruth-Delbroeck te Kasteelbrakel (Bel gie) in oneenigheid. De man, fabrieksarbeider, beweerde zie-k te zijn en wilde zijn echt-geooote verplichten de fabriek te verlaten, waar zij werkte, maar de vrouw weigerde daarop in te gaan. Ruth, in woede ontstoken, wierp zich op zijn vrouw en poog.de -haar te wurgen met behulp van een koord; dit brak echter door. Ruth wapende zich hierop met een mee, waarmede hij zijn vrouw tot zesmaal toe stak, in de armen, de hand en de iborst. De onge- lukkige stortte ter aarde, hadend in haar bleed. De toestand van het slachtoffer is ernstig. Ruth werd in de gevangenis te Nij-vel opge- sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2