Hij gelooXt ook, dat de heer De Vois gelijk heeft en de arbeldsbeurs dez: ruimte wel ge- brudiken. kan. Verder is hij het niet eens met bet verhuren met inibsgrip van onderhoud, grlirht.i.ng en vetwarming. De heer VERLINDE vraagt burg meester en wethouders, of er nu niet over te praten is. Kunnen burgemeester en wethouders b.v. niet gedaan krijgem, dat de bovenverdisping verhuurd wordt voor 15 per maand en dat betrokkenen zelf vuur en licht betalen. Dat is toclh niet onlbiillijk? De VOORJZITTEnt vraagt of de heer Ver- linds hienvan een voorstel maakt. De tieer VERLINDE stelt voor, dat de ge- meente deze bovehverddeping zal verhuren voor 15, terwijl vuur, licht en onderhoud vpor rekening van de huurders komt. Dan heeft de raad het gevoel, dat het iets oplevert, terwijl anderzij'ds de partioulieren geen con- currentie aangedaan wordt. De VOORiZITTER constateert, dat de heer Verlin.de dus dit voorstel indient. De heer VERLINDE menkt op, dat dit een kwestie van 2 jaar kan zijn. Valt er dan niet over te praten met de betrokkenen? Spreker weet niet welke beawaren er kunnen zijn en welke voordeelen er tegenover kunnen staan. Men is begonnen aan te wijzen, dat er voor- deelen ivoor de gemeeinte in zouden zitten, doch spreker kan die voordeelen niet zien. De VOORZITTER antwoordt, dat de reden vacr het aangaan van deze huur is geweest, dat men voorkomen wilde, dat de betrokke- nen zich op een andere plaats zouden vestigen. De heer SCHEELE geeft te kennen, dat men liever zag, dat het bureau hier gevestigd was. Het is Ihet Hulster- en Axeler om'bacht, en ten slotte had het Bureau overal in de om- gevinig kunnen zijn, hetzij in Axel, Hulst of Hontenisse. De voorzitter en secretaris van het amba'cht wonen te 'Hulst en het was wel- licht in him gemaJk geweest als het bureau daar gevestigd was. De heer DE VOS: Dan moeten ze dat doen! De heer SGHEELE gelooft niet, dat het thans nog de moedte zal zijn, nieuwe voor- waarden vast te stellen. De heer VIERiLINDE: Het sop is de kool niet waard. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM wenacht deze kwestie van den prinedpieelen want te oezien. Men moet niet zonder meer berusten omdat bet de laatste maal. Indien de raad zich uitspreekt, dat het beter is, dat de voorwaarden veranderd worden, dient de raad te besluiten, die dan ook thans in te voeren. De heer DE VOS merkt op, dat indien de gemeente deze bovenverdiepiing niet kwijt kan, ae die zelf toch houden kan. De VOQRZITTTER merkt op, dat burge meester en wethouders wel bereid zijn, hun voorstel terug te nemen, doch de moeilijikheid is, dat met 1 Maart a.s. de huur afloopt De heer VERLINDE: Een ander woont ook wel eens in zijn huds, zonder dat opnieuiw in- gehuuixi is. De heer SOHEELiE vraagt, of goedgekeurd kan worden, dat burgemeester en wethou ders reikenen, dat het voorstel-Verlinde het idee is, dat in den raad leeft, en burgemeester en wethouders gemachtilgd worden, onder- handelinigen in dien geest te voeren. De VOORZITTER betwijfelt of dat het ge- val is. De heer De Vos wii ze er al uitzetten. De heer DE VOS antwoordt, niet in dien Kin gesproken te hebben. Indien de betrokke- nen de voorwaarden die burgemeester en wet houders zullen stellen, niet wenschen te ac- oepteeren, kunnen zij er altijd udtgaan. De heer 't GILDE is van meendng, dat toch een opizeggingstermpn van 3 maanden is be- dongen. De VOORZITTER antwoordt, dat thans de huurtermijn afgeloopen is, waardoor een ndeuw huurcontract noodig geworden is. De heer SOHEELiE constateert, dat de raad ■ich stilziwxjgend vereenigt met het voorstel van den heer Verlinde. De heer VERLINDE raadt burgemeester en wethouders aan, te dezen dan eens een beetje koopman te spelen. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt teruggenomen. 8. Benoemen led en stembureaux. Burgemeester en wethouders berichten den aaad: In veilband met de nadere indeeling van de gemeente in stemdistricten en ter voorzieninig in eenige ontstane vacatures bevelen wij ter benoeming tot lid en tot plaatsvervangend lid <er stembureaux i« de gemeente aan, de fceeren: Stembureau I. (Gemeentehuis.) Plaatsvervangende ledenC. A v. Fraaijen- hove en A. M. Moggte. Stembureau XI. (Hervormde school.) Lid: M. de Vos. SHtembureau V. (Ambachtsschool.) Voorzitter: J. N. 't Gilde. Lid: J. Duurinck. Plaatsvervangend' lid: H. J. M. Rwaak. Stembureau VT. (Gebouw Eben Haezer, Dekkerstraat. Voorzitter: J. den Hamer. Leden: J. Riemens en J. C. J. Olrjslager. Plaatsvervangende leden: E. L. y. Hecke en M. J. Robijn. Stembureau VII. (Driewegen.) Voorzitter: D. E. de Kraker. Stembureau VILI. (Sluiskil.) Lid: J. Versprille. De heer DE VOS weet niet, of hij een even- •ueele benoeming aanvaarden kan, daar bet hem ommogelijk is, tevoren te zeggen, of hij Bich vrij zal kunnen maken. De VOORZITTER antwoordt, dat in dat geval het plaatsvervangend lid optreedt. Die heer 't GILDE meent, dat gewoonlijk de plaatsvervanger optreedt als een der leden moet gaan eten. In dit geval zou er dus een tweede plaatsvervangend lid moeten zijn. De VOORZITTER antwoordt, dat er ook twee plaatsvervangende leden zijn. Met algemeene stemmen worden de voor- gedragen leden en plaatsvervangende leden benoemd. 9. Benoemen leden der commissie tot we- ring van schoolverzuim in de kom. Burgemeester en wethouders van Ter Neu- len stellen voor wegens periodieke aftreding per 1 April as. der leden van de commissie tot wering van schoolverzuim in de kom in de ontstane vacatures te voorzien. De commissie beveelt de volgende dubbel- tallen aan: I. J. J. Eijke, aftredend, Scheldekade 8. A. Provoost, Tholensstraat. II. Th. Vaal, aftredend, Smddswal 27. A. Bogaard, Van Steenlbergenlaan 39. m. Jac. Meeuwsen, Van Steenbergenl. 61. D. Machielsen, N ieuwedi epst r a at 22. IV. J. J. Kaan, hioofd openbare school C. C. M. Weststrate, hoofd openbare lagere school A. (alphabetlsche opgave (vacature W. D. de Vries). V. M. J. Eelderink, aftredend, hoofd brjzon- dere school Driewegen. A. H. G. de Brutjn, cnderwijzer bijzondere school Driewegen. VI. G. Rijnberg, aftredend, Westkolkstr. 54. K. Dees, Schoollaan 23. VII. L. J. v. Driel, aftredend, Van Steen- bergenlaan 35. P. Lijbaart, Noordstraat. De heer DE KRAKER is bij het nagaan van de dubbeltallen tot de conclusie gekomen, dat er van alles wat is, behalve van de Ver- eeniging voor Chr. Volksonderwijs. Daarom verzoekt hij, bij het derde dubbeltal, waar geen vacature is, ook een persoon buiten de voor- dracht om te mogen aamlbevelen. De heer VAN DRIEL .kan hieromtrent een ihlichting geven. De bovenste candidaten zijn ouders van schoolgaande kinderen. Deze noemt de commissie inigevolge wettelijk voor- schrift. Anderen komen daarvoor niet in aan- merkimg. Een andere categoric is die van meer derjarige ingezetenen, dit zijn de onder- ste twee. De heer Vaal b.v. vertegenwoordigt de ouders van schoolgaande kinderen. De heer COLSEN merkt op, dat voor iedere aanbeveling toch slechts 6<§n benoeming plaats moet hebben. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat Jac. Meeuwsen wordt voorgesteld in de vaca ture van spreker, daar hij geen kinderen meer op school heeft gaan. Sprekers candidatuur wordt voorgesteld in plaats van de vacature De Vries, welke geen ondsrwijzer meer was. Er is dus een heele wrjziging in gekomen. In dien de heer De Kraker een naam wil noemen, bestaat er geen bezwaar tegen, een keuze uit 3 namen te doen. De heer DE RAKER beveelt als candidaat aan S. J. Mielen. De VOORZITTER vraagt in welke hoeda- nigheid hij dezen aambeveelt. Heeft Mielen kinderen op school gaan? De bger DE KRAKER antwoordt bevss- tigend Hij vraagt, op welke gronden de heer Van Driel in aanmerking komt als lid dezer com missie, daar hij hem juist heeft hooren zeg gen, dat hij geen kinderen meer op school heeft. De heer VAN DRIEL antwoordt, dat hij thans in een andere categoric is onderge- bracht. v De VOORZITTER deelt mede, dat de com missie is samenigesteld uit 3 categorien van ingezetenen. Ten eerste: ouders van school gaande kinderen, ten tweede meerderjarige ingezetenen, en ten derde, hoofden van scholen. De heer DE KRAKER beveelt den heer Mie len aan. Deze interesseert zich voor onder- wijszaken. Ten andere is de school van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs goed bevolkt en een groote schdol, waarom 'n vertegenwoordiiger daarvan wel 'n plaatsje gegund mag worden. De VOORZITTER verzoekt de heeren .De Bruijn en Van Cadsand, met hem het stem- bureau te vormen. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan op J. J. F:jke, 13 en A. Provoost 1 stem. Is alzoo gekozen J. J. Eijke. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan op Th. Vaal 13 en A. Bogaard 1 stem. Is alzoo gekozen Th. Vaal. Uitgebracht worden 14 stemmen. Hiervan verkrijgt S. J. Mielen 9 en J. Meeuwsen 5 stemmen. Is alzoo gekozen S. J. Mielen. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan op J. J. Kaan 10 en C. M. Weststrate 4 stem- men. Is alzoo gekozen J. J. Kaan. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan op M. J. Eelderink 13, A. H. G. de Bruijn 1 stem. Is alzoo gekozen M. J. Eelderink. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan op G. Rijnberg 12, op K. Dees 2 stemmen. Is alzoo gekozen G. Rijnberg. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan op L. J. van Driel 11, P. Lijbaart 2 3temmen. 1 briefje is bianco. Is alzoo gekozen L. J. van Driel. 10. Vaststelling suppletoir kohier honden- belasting 1936. Burgemeester en wethouders stellen voor het suppletoir kohier hondenbelasting voor den dienst 1936 vast te stellen op een bedrag van f 92. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 11. Reclames schoolgeld. Naar aanleiding van ingekomen verzooken om ontheffing van schoolgeld dienst 1936, stellen burgemeester en wethouders voor: te handhaiven den aanslag van R. L. Ver- helst, Sas van Gent en P. Dieleman, Honte nisse; ontheffing te verleenen aan: P. Huisman 2,40, M. de Bruijne 9,07, A. F. E. Usebaert 3. De heer OOLSEN heeft hierover een kleine vraag te stellen. In dit voorstel komt weer lemand voor, die ontheffing heeft gevraagd, omdat hij anders 13 maanden schoolgeld zou moeten betalen. Burgemeester en wethou ders stellen voor, dit niet te verleenen. De betrokkene is naar Sas van Gent vertrokken, waar hij natuurlijk zijn kind op school moet doen. Den kortsten tijd van de maanden heeft hij te Ter Neuzen gdwoond, den lang- sten te Sas van Gent. Nu was het toch wel gewenscht, dat de raad besloot, waar hij den kortsten tijd van de maand te Ter Neuzen woonde, hem voor die maand vrijstelling te verleenen. Het is wel eens meer voorgeko- men, dat dit gebeurde. Dit betrof toen kin- ders die van de Katholieke school weggegaan waren en den dag nadat zij daar vertrokken waren, op de M.U.L.O.-sehool kwamen. De VOORZITTER antwoordt, dat bet on- der de bestaande verordening niet mogelijk is. Dan zou de verordening gefwijizigd dienen te worden. De heer OOL/SEN merkt op, dat de Voor zitter er toch wel van overtuigd zal zijn, dat het niet billrjk is. Het geival waarop hij spreekt lag als volgt. lemand ging de 14e dag van de maand van de lagere school af en kwam de 15e op de M.U.L.O. In dit geival is ontheffing verleend. Dat kan thans toch even goed als in het andere geval. De heer VERLINDE merkt op, dat het ge val, dat de heer Golsen het laatst genoemd heeft, niet gelrjk is aan dit. De betrokkene heeft meer dan de helft van de maand in Sas van Gent naar school gegaan, waarom ook daar een maand schoolgeld berekend wordt. Als nu te Sas van Gent een maand vrijstelling gegeven kon worden, zou het weer gelijk zijn. Doch te Sas van Gent kan geen vrijstelling worden verleend. De VOORZITTER wijst er op, dat dit kind komt nit een andere gemeente. Indien het in dezelfde gemeente toleef, doch naar een andere school overging, zooals in het voortoeeld door den heer Oolsen genoemd, lag het geval an ders. Thans is echter het verleenen van ont heffing onmogelijk. De heer OOLSEN merkt op, dat het toch niet kan, dat men voor een schoolkind 13 maanden schoolgeld betalen moet. In Sas van Gent kan er ook geen ontheffing gekre- gen worden. De VOORZITTER raadt aan, te Sas van Gent ontheffing te verzoeikem. De heer OOLSEN geeft te kennen, dat dit niet kan, daar het kind het grootste deel van de maand daar school heef.t gegaan. Met algemeene ptammen wordt het voorstel van burgemeester^ ,en wethouders aanvaard. 12. Onderzoek geloofsbrief. Ingekomen is de geloofsbrief met bijlagen van het in de vacature, ontstaan door het be- danken van het fid D. van Aken, benoemde ldd J. M. Riemens. De VOORZITTER verzoekt de heeren Lam- brechtsen van Ritthem, 'Verlinde en den Secre taris een commissie'te vormen tot het onder zoek van dezen geiopfgbrief. Hij sohorst de oipenbare yergadering. Na heropening rapporteert de commissie, bij monde van den heer Lambrechtsen van Ritthem, den geloofsbrief te hebben onder- zocht. Deze was vergezeld van de bij de wet vereisohte bijlagen. Waar alzoo aan de wet- telijke bepalingen is voldaan, adiviseert de comrnissiie tot toelating. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. Vragen van den heer Colsen. De VOORZITTER deelt mede, dat door het lid H. J. Colsen de volgende vragen zijn ge- steld Ondengeteekemde zou graag in de eerstvol- gende raadsvergadering ingelicht willen wor den over het volgende: 1. Wat zijn de reden, dat bij het feest van het huwelijk van Hare Majesteit omze Prinses de cadeautjes, die. onze schoolkinderen heb ben igekregen vanwege de gemeente aange- kocht zijn buiten Ter Neuzen? 2. Zijn burgemeester en wethouders van plan op den zelfden voet voort te gaan, dat wil zeggen zijn zij. van plan om onzen mid- denstamd voor dergelijke 'leveringen uit te sJudten. zoo ja, dan dien ik hierbij het vol gende voorstel in, hierbij ingesloten: Ondergeteekende stelt het volgende voor: Alle inkoopen boven de vijftig gulden die de gemeente doet, behalve puiblieke inschrij- vingen of anders beslist door den raad, zullen moeten geschieden bij inwoners der gemeente Ter Neuzen. Burgemeester en wethouders stellen voor, het bovenstaande voorstel af te wijzen, omdat het niet is in het bel'ang van de gemeente. Da VOORZITTER kan op de vragen van den heer Colsen het volgende antwoorden: Destrjds is besloten een bepaald bedrag uit te trekken voor een herinnering voor de school kinderen aan het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard. Hierover is overleg gepleegd met de hoofden van scholen. Bij de besprekingen kwam naar voren, dat behalve een versnapering, men het ook aardi- ger zou vinden als een blijvende herinnering aan de kinderen zou worden verstrekt. Ver- schillende gedachten zijn hierbij naar voren gekomen. Verschillende aarubiedingen waren ingekomen van verschillende firma's die zich op de venvaardiging van verschilulende her- inneringen hadden toeigelegd. Het meest in aanmerking kwam een bordje, dat geleverd werd door een finma uit Dordrecht. Een bordje is toen bepteld en heeft bij de verschil lende hoofden van sdho'en rondgegaan. Deze vonden het alle een heel aardige herinnering, waarom besloten werd, Sit aan te schaffen. Dat een bestelling hiervoor niet hier gedaan is, is geweest, omdat burgemeester en wethou ders geen aanbieddnigen hebben bereikt, zoo- dat burgemeester en wethouders niet wisten, dat hier ook leveranciers ve j dergelijke din- gen bestonden. Daarna, toen de bordjes reeds besteld waren, en bettekkeljjk kort voor den datum waarop zij uitgfereikt zouden worden, wendde men zich tot burgemeester en wethouders met een aanlbieding. In de eerste plaats. was dit echter reeds te laat, in de tweede plaats viel de te leveren herinnering niet jn den smaak, daar de kwali- teiit veel minder was, en in de derde plaats was de prijs belangrijk hooger. Dit zijn de redenen, waarom deze herinne ring niet in de gemeente besteld is. De beer OOLSEN geeft te kennen, dat ver schillende menschen niet wisten, dat deze her innering zou worden uitgereikt, daar het ver- slag van de vergadering van 17 December eerst veel later in de krant verschenen is. De middenstanders wisten dus niet, dat een der gelijke herinnering zou worden uitgereikt. Het is frappant, dat bij de viering van het feest ongeveer 4 jaar geleden, toen ook gel- den daarvoor werden uitgetrokken, de cadeau tjes wAl in de gemeente werden besteld. Deze werden toen door mevrouw wed. Smits gele verd. Doch thans leverde de fa. Bikikers zelf te Ter Neuzen. Het is pijnlijk, dat 2 gemeen- ten in Oostelijk Zeeuwsch-VI aand eren de her- inneringen wAl te Ter Neuzen hebben besteld, doch de gemeente Ter Neuzen zelf bestelde die niet hier. Dit is pijnlijk voor den midden- stand in Ter Neuzen. Als men door de Noordstraat ging, kon men al weken tevoren verschillende herinneringen geetaleerd zien iiggen. Toen op 17 December door den raad werd besloten, een herinnering te verstrekken, had op 18 December daaraan- volgende een vergadering plaats van het be- stuur van de school aan de Jozinastraat. De heer Scheele is lid van dit bestuur en schijnt toen op die vergadering te hebben gezegd, dat aan de schoolkinderen een herinnering ver strekt zou worden. 1-9 December daarop is de heer Wolfert bij de gemeente gekomen met een aanlbieding, doch -kreeg toen de boodschap, dat de bordjes al besteld waren. Dat waren dezelfde bordjes, die hier ver- kocbt werden, want dat bordje, mijnheer de Voorzitter zegt spreker dat bordje was in den handel. Spreker heeft er zelf in Osse- nisse eentje gekocht, hetzelfde bordje, en dit wil hij deponeeren. Hieruit blijkt dus wel duidelijk, dat het wel in den handel wat Dat burgemeester en wethouders er geen erg in gehad hebben, eens te gaan kijken bij de plaat- selijke middenstanders, is een ander geval, doch dat maakt het tot sprekers plicht, te zeggen, dat het pijnlijk aandoet, dat burge- gemeester en wethouders niet eens bij de eigen middenstanders zijn gaan kijken. Dat dat bordje niet in den handel was, is onwaar. En al was datzelfde bordje niet te krijgen ge weest, er waren nog verschillende andere herinneringen, die de kinderen ook wel aardig zouden gevonden hebben. Het is voor spre ker thans de derde keer, dat hij er op moet wijzen, dat de middenstand uit de gemeente wordt achteruitgesteld bij leveranciers uit an dere gemeenten. En als men dan weet, dat 2 gemeenten uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hier hum. herinnering hebben gekocht, dam most bij zaggem, dat dit hier ook had kunnen gebeuren. Hij weet wel welk bedrag door den raad is gevoteerd, doch niet, welke som voor die her inneringen bestead is. Zeg dat het f 300 is ge weest, dan had de middenstand zich toch te- vreden kunnen stellen met 10 Dat was toch 30 geweest, die in de gemeente bleven. Het geld heeft in dezen nu niet zoo'n bui- tengewone rol gespeeld, maar1 het feit zelf speelt hier een foil, n.l.dat de middenstand van Ter Neuzen wordt gekenschetst als min- derwaardig. En d&t is onwaar. Door de weduwe Verhoeven zijn de laatste 2 maal wel degeljjk de herinneringen voor de schoolkin deren aan de gemeente geleverd. En dat er geen middenstanders bij de gemeente zijn ge weest om aanbiedingen te doen, lis onwaar. De heer .Wolfert is op het gemeentehuis ge weest met verschillende monsters en heeft een aanbieding gedaan. Spreker zou thans graag willen weten, of burgemeester en wethouders op den zelfden voet voort willen gaan, en zal, als zijn voorstel gesteund wordt, dit in stem ming brengen. Hij staat op het standpunt, dat deze bordjes in de gemeente geleverd hadden moeten worden, al waren ze desnoods 3 cent duurder geweest. En al was het datzelfde dingetje niet geweest, er waren toen verschil lende mooie dingen als herinnering bij den middenstand te koop, waarmee de kinderen evengoed bldj zouden geweest zijn. Spreker had eigeniijk verwaeht, dat gezegd zou zijn, dat burgemeester en wethouders in het vervolg den middenstand in Ter Neuzen eerst zouden gedenken, doch dat geluid hoort hij niet. De middenstand hier in Ter Neuzen krijgt geen kans. Daarom verzoekt spreker den raad beleefd, zijn voorstel aan te nemen. De heer SCHEELE merkt op, dat de heer Colsen zich toch in deze zaak niet goed heeft inigewerkt. De heer OOLSENIk heb namen genoemd. De heer SCHEELE vervolgt, dat de heer Colsen heeft gezegd, dat er een vergadering is gehouden van het bestuur der school aan de Jozinastraat, waar ook de heer Scheele was. De heer Scheele nu is geen bestuursiid van de school aan de Jozinastraat. Hij heeft ook van geen vergadering van dat bestuur gehoord noch er van geweten. Door den raad is vastgesteid, dat ongeveer een kwartje per kind zou worden besteed om aan de schoolkinderen een blijvend aandenken te verstrekken. Nu zijn bij burgemeester en wethouders zeer veel aanbiedingen en verzoe- ken ingekomen. Die menschen die deze in- zonden, hebben getoond, dat zij zich hiermede bezig hidden. En nu is in het algemeen het gebrek van den Ter Neuzenschen midden stand zijn weinige activiteit. Er zijn aanbie dingen ingekomen van verschillende leveran ciers en fabrieken van buiten de gemeente En nu eischt de heer Colsen wd, dat burge meester en wethouders of een ander de win- kds af zullen gaan om eens te kijken, of het hier niet te krijgen is, doch zoover is het nog niet.De middenstand dient te beginnen met te toonen wat hij presteert. Het besluit van de hoofden van scholen met betrekking tot deze herinnering is aan burgemeester en wet houders medegedeeld, en deze hebben er him goedkeuring aan gehecht. Dit is de heele simpele toedracht der feiten, zonder rekening te houden met verdere bijkomstigheden. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat na de ver gadering van 17 December er een vergadering is gewieest van het schoolbestuur en waar men toen bij elkaar was, de kwestie van de leve ring van het aandenken is besproken. De heer Wolfert heeft hem inderdaad opgebeld en gezegd, dat ihij een mooi cadeautje had voor de schoolkinderen. Spreker heeft hierop ge- antwoord, dat f 500 voor een versnapering en blijvende herinnering beschitobaar was gesteld, waarop de heer Wolfert te kennen gaf, dat hij een mooi bordje had, dat zooveel kostte. Daarop heeft spreker direct gezegd, dat hij de secretarie daarover moest opbellen. Later heeft spreker hisrnaar geinformeerd en de heer Wolfert had inderdaad een aanbieding gedaan. Een order was niet geplaatst, om dat deze te hoog was. Men moet niet vergeten, dat een cent of 8 meer over ongeveer 2000 bordjes een heele som maakt. Zouden ander- zijds burgemeester en wethouders niet te ver gaan, indien tegen een hoogeren prijs de order toch verleend werd? De heer Wolfert heeft zich inderdaad ingespannen en zich ook met de secretarie in verbinding gesteld. Dat is de heele geschiedenis. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat de heer Scheele dit nu weer eenigszins anders uitlegt dan de Voorzitter. Het was hem liever geweest als burgemeester en wethouders ge zegd hadden, dat zij er geen erg in gehad hebben. Spreker stelt zioh voor, dat, als er 2000 bordjes geleverd moeten worden, het de plicht is van burgemeester en wethouders als de middenstand die leveren kan tegen onge veer gelijken prijs dit te doen plaats heb ben. Er kan toch gevraagd worden, tegen wel- keh prijs zij leveren kunnen. Nu dit niet ge daan is, gaan burgemeester en wethouders in dezen niet vrij,uit. Spreker stelt zich de zaak zoo voor, dat de middenstanders zullen kun nen leveren tegen den zelfden prijs als de fa- briek, daar zij toch van den fabrikant hflh korting zullen krijgen, zoodat de gemeente niets meer betalen moet. Als de prijs te hoog is, is de zaak uit en is daarmede alle last en moedte van interpellaties in den raad voor komen. Dan is daartoe geen reden. Spreker wil den wenk geven, tegen gelijken prijs alles wat mogelijk is in de gemeente aan te koopen! Is men duurder, dan is spreker er zelfs tegen om hier te koopen, doch bij den- zelfden prijs kunnen toch de inwoners der ge meente wel leveren. De VOORZITTER: Dus zou voor alles een inschrijving plaats moeten hebben! De heer VERLINDE: Neen, men kan toch prijs vragen. De VOORZITTER: Dan krijgen we toch weer het verwijt van willekeur. Men moet redelijk blijven. Burgemeester en wethouders moeten toch niet eerst de winkels gaan af- loopen, om te zien of hun artikel daar ge leverd wordt. De heer VERLINDE: Het is toch een klel- nigheid, om dat even te laten vragen. De VOORZITTER: Welke winkels moeten wij dan opzoeken' De heer VERLINDE: Als ik iets noodig heb, zal ik zeer goed weten, waar ik wezen moet. Ikkan het me zeer goed voorstellen, dat het pijnlijk is, dat de betrokkenen gepas- seerd zijn. De reden er van weten wij thans niet. Wij weten niet of zij tegen een goeden prijs hadden kunnen leveren of niet. Ik kan mij voorstellen, dat de winkelier, die anders zijn korting zou krijgen, het pijnlijk vindt, dat hij deze misloopt. Ik acht het den plicht vein het gemeentebestuur, zooveel mogelijk in de gemeente te koopen. De VOORZITTER: Ik kan hierop kort ant woorden. Ik moet er tegen protesteeren, dat de middenstand gepasseerd' zou zijn. Indien men er eenige aandacht aan besteedt, zal men kunnen ervaren, dat bij zeer hooge uitzonde- ring buiten de gemeente gekocht wordt. Men moet dit, als het een enikele keer gebeurt, niet als regel gaan ophangen. De heer VERLINDE: Dat zeg ilk ook niiet. De VOORZITTER: Dat doet u wel. De heer VERLINDE: In dit geval is dit w61 gebeurd. De VOORZITTER: Burgemeester en wet houders krijgen te hooren, dat dit telkens zoo is. De heer VERLINDE stemt toe, dat er meer dergelijke dingen geweest zijn. Het is jammer, dat waar er nu over gesproken was, er bij de voorstellen niet aan den middenstand gedacht was. Indien burgemeester en wethouders dit hadden verklaard, zou spreker er ander® tegenover igestaan hebben. Doch thans meenit hij toch het recht te hebben, zijn meening tegenover die van burgemeester en wethou ders te stellen. Hij staat op het standpunt. dat het de plicht van burgemeester en wet houders geweest was, om na te gaan of in 4e giemeente een dergelijke levering had kunnen plaats hebben. En al was het dan wellictot niet hetzelfde artikel geweest, dan was de mogelijkheid niet uitgesloten, ,dat iets anders wel geleverd had kunnen worden. De heer SCHEELE geeft te kennen, dat men van hem wel een woord van protest hier- tegen zal mogen verwachten. Als de midden stand nu zoo zeer aetief was geweest, dan hadden zij toch wel lets van zich kunnen laten hooren. Wat een aanbiedingen heeft de bur gemeester voor dergelijke herinneringen niet gekregen? Er was er niet e6n bij van den middenstand uit de gemeente. Spreker moet dan ook de aandacht vestigen op de groote tekortkoming van den middenstand in dezen. Er zijn nu al verschillende klachten geweest, doch- spreker is van oordeel, dat het verstan- ditg is, hi-eraan verder geen woord te wijden. Wil de heer Colsen dan van maand tot maand en van week tot week met klachten komen, dan moet hij dit weten. Hij kan dan zijn kop te pletter loopen. De heer OOLSENDat zal ik. Ik moet er op wijzen, dat de heer Scheele zegt, dat de middenstand niet aetief was, doch er zijn toch monsters getoond. De VOORZITTER deelt mede, dat hp aan biedingen in overvloed1 en stapeds circulairee heeft igekregen. Het is inderdaad een gebretk aan activiteit van den middenstand geweeit, indien er hunnerzijds ook aanbiedingen inge komen waren, zou daaraan voorzeker aan dacht besteed zijn. De heer COLSEN merkt op, dat de midden standers het niet konden weten, het was al bijna feest, toen het verslag in de krant stond. En als dan. de middenstand zonder meer gepasseerd wordt, moet dit pijnlijk aandoen. Dan moet spreker zeggen, dat het onder bur gemeester Huizinga anders ging, daar werd alles bij den plaatselijken middenstand ge kocht. En wat betreft dat gebrek aan acti viteit, men moet het zien, als er iemand in een nieuwe woning komt, dan zijn de middenstan ders er als de kippen bp. Een woord van hul- de aan den middenstand is hier op zijn plaats. Moet het den middenstand niet pijnlijk aan doen, als de eere-voorzitter van de midden- standsvereeniging den middenstand gedurig passeert? De VOORZITTER: U moet u behoorlijk uitdrukken! De heer OOLSENDat wil ik ook, maar jullie drijft me er toe, jullie drijft me er toe.! De VOORZITTER vraagt zich af, of de middenstand niet had kunnen vermoeden, dat hier iets dergelijks zou gebeuren, waar heel. Nederland op die wijze de kinderen bedacht, De heer SCHEELE geeft te kennen, dat de middenstand niet kan zeggen, dat ze er niet van af wisten. Er is een vergadering gehou den, waar de feestcommissie zoo ongeveer is opgericlit. Daar is gezegd, dat de gemeente er voor zou zorgen, dat de kinderen bedacht werden. Nochtans voert hier de heer Colsen een groot woord. Het is bij hem niet anders dan gebrek aan verstand. De heer VERLINDE zal niet alles onder- schrijven wat de heer Oolsen gezegd heeft De heer SCHEELE: Je gaat anders aardig dien kant uit. De heer VERLINDE herhaalt, dat hij niet graag alles zou onderschrijven wat de heer Colsen geizeigd heeft. Doch is het nu beslist zoo erg, am hier eens te vragen, of het benoo- digde geleverd kan worden De heer SCHEELE: Neen, doch zjj kunnen zelf ook te kennen geven wat zij leveren. De heer VERLINDE is van oordeel, dat dit heelemaal zoo erg niet is. Het kon hier in de gemeente zeer goed geleverd worden. Indien spreker iets te koopen heeft, is het eerste wat hij doet, naar een goeden vriend gaan, en hem vragen wat zpn prijs is. De VOORZITTER merkt op, dat het prak- tisch gesproken toch ook andersom kan zpn. Ais men iets te verkoopen heeft, kan toch een aanlbieding worden gedaan. De heer VERLINDE herhaalt zijn vraag, of het nu zoo erg geweest zou zijn, om eens te vragen of de middenstand die dingen kon leve ren. Dan was men van al die onaangenaam- heden af geweest. De heer DEN HAMER wil in de eerste plaats aanraden, kalm te blijven en heftdg- heden te vermijden. De zaak is, dat de her- inneringsibordjes zijn aangekocbt, alvorens de middenstand een aanlbieding had gedaan. Spreker kan zich best voorstellen, dat burge meester en wethouders daar geen erg in ge had hebben, dat zij dit niet doonzagen. Achter- af blijkt, dat die bordjes overal verkocht wer den, tot zelfs in Ossenisse toe. Als zoodanig is het natuurlijk een fout, daar zullen alle leden het wel over eens zjjn. De heer Ver linde heeft zoojuist te kennen gegeven, dat het den plicht is, zooveel mogelijk met den in de gemeente gevestigden middenstand reke ning te houden. Indien burgemeester en wet houders dit willen verklaren, zou men van deze zaak kunnen afstappen. Het voorstel van den beer Oolsen wordt ondersteund door den heer Van Hecke. Het wordt niet voldoende ondersteund en kan derhalve geen onderweip van beraadsia- ging uitmaken. De heer DEN HAMER vraagt burgemees ter en wethouders of deize moealijkheid niet opgelost kan worden, als burgemeester en wethouders verklaren er van overtuigd te zrjn den middenstand zooveel mogelijk ter wille te moeten zijn. De VOORZITTER: We kunnen niet iedere vergadering een ver'klaring gaan afleggen. De heer SCHEELE: We kunnen niet iedere vergadering deize verklaring afleggen. Ben je gek? De VOORZITTERU moet u behoorlijk uitdrukken. De heer SCHEELEDat was verkeerd. Ik neem dat terug. Ik herhaal, dat burgemees ter en wethouders niet in elke fvergadering een verklaring kunnen afleggen, dat zij zoo veel mogelijk met den middenstand in de ge meente rekening zullen houden. De VOORZITTERHet is allerminst de bedoeling van burgemeester en wethouders, den middenstand te negeeren. Het heeft niet aan burgemeester en wethouders gelegen en zal er ook niet aan liggen, dat voldoende reke ning zal worden gehouden met den midden stand. Doch burgemeester en wethouders kunnen niet in iedere vergadering daarover een verklaring afleggen. Indien de voorwaar den gelijk zijn, wordt bp den middenstand in de gemeente gekocht. De heer OOLSEN: Dat is niet waar! De VOORZITTER: Doch wp meenen, dat het niet op onzen weg ligt, in elke vergadering een verklaring met betrekking daartoe af te leggen. De heer VAN 'HECKE wenscht nog 't een en ander te vertellen. De VOORZITTER: Hierover? Dit onder- werp is afgehandeld. De heer VAN HECKE: Dus het is begraven! (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 8