voor een jaar 50, b. voor het hebben van een benzinetank- wagentje op openbaren gemeentegrond voor een jaar f 10, G. Beerputten, septictanken, bakken, zinkputten enz. Voor bet hebben in openbaren gemeente grond van een beerput, septictank, bak, zink- put of andere verzamelplaats van stoffen, voor elk gebouwd eigendom dat een uitloozing in dien put, dien septictank, dien bak, dien zinkput of die verzamelplaats heeft, per jaar f 2,50. H. Kelderingen enz. Voor het hebben in openjbaren gemeente grond per jaar, van: a. een kelderingang 2,50; b. een kelderlichtgat of kelderluchtgat 1, I. Electrische geleidingen, kabels, antennedraden enz. Voor het hebben onder of iboven openbaren gemeentegrond per jaar, van een particuliere electrische of andere geledding, kabel of qpreekbuis, antennedraad per strekkenden meter, gemeten op den igrond 0,10 per Mi, met een minimum van f 1, J. Buizen en kokens. Voor het hebben in openbaren gemeehte- grond van een buis of koker per jaar en per srtrekkenden meter f 0,10 tot een maximum van f 5, K. Transportbaan enz. Voor het hebben van een transportbaan of aem dergeiijke inrichting per overdekten openbaren gemeentegrond per jaar f 10, L. Voorwerpen voor reclamedoeleinden. Voor het hebben boven openbaren gemeente grond van tot reclame dlemende lichtbakken, tantaams, uithangborden of uithangteekens, uitstalkasten, gevelborden, igevelplaten en an- deze tot reclamedoeleinden gebezigde voor werpen, voor elk voorwerp per jaar, gemeten naar de grootte van het voorwerp over de grootste oppervlakte, voor iztoover het zich bevindt boven den openbaren gemeentegrond: h_ by een grootte van 30 dni- of minder b. bjj een grootte van meer dan 30 dm.2., doch niet meer dan 1 M2. 2, by een' grootte van meer dan 1 M2. per M2. f 2,-. M. Spandoeken. Voor het hebben van een spandoek boven ■openbaren gemeentegrond per jaar 2, N. Borden tegen gevels, schuttingen enz. Voor het hebben boven openbaren gemeente grond van een plat bord tegen een gevel, schut- ttag, steiger, hek, stoep of dergeiijke inrich ting, anders dan onder L. genoemd, per jaar: a. indien de grootste afmeting van het bord niet meer is dan 1 MX f 1, b. indien de grootste afmeting van het bord meer dan 1 M1. is 2, voor het maken van reclame op de beton- muren aam de Scheldekade per M2. f 1, O. Rijwielhekke n Voor het hebben op openbaren gemeente grond1 van een rijwielhek per jaar 1, P. Buifels. Voor het hebben boven openbaren gemeente grond van een luifel of dergelijlk voorwerp per MX en per jaar f 1,tot een maximum van i 8,— Q. Zonneschermen. Voor het hebben boven openbaren gemeente grond van een zonmescherm per jaar en per MX 0,50. R. Balcons en erkers. Voor het hebben boven openbaren gemeente grond van een balcon of een erker per M2. en per jaar 1, S. Waterpompen en waterkranen. Voor het hebben op of boven openbaren ge meentegrond van een waterpomp of een water- kraan, per jaar /2,50. T. Hijschbalken. Voor het hebben boven openbaren gemeente grond van een hyschbalk per jaar 1, U. Uitstallen van goederen. a. voor het op of boven openbaren gemeente grond langs de huizen uitstallen van ten verkoop aangeboden goederen of hebben van een uitstalkast of haak per jaar 5,—; b. voor het houden van verkoopingen aan den openibaren weg, zoodat deze door het publiek wordt ingenomen, per dag f 3, V. Automatisch verkooptoestel. Voor het hebben van een automatisch ver- licooptoestel per jaar: a. wanneer de grootste afmeting van het toestel niet meer dan 1 Mi. bedraagt f 2,50; k. wanneer de grootste afmeting van het toestel meer dan 1 Mi. bedraagt en niet meer dan 1.50 Mi. bedraagt 5, wanneer de grootste afmeting van het toestel meer dan 1,50 Mi. bedraagt per 0.50 Mi. of een gedeelte hiervan van de grootste afmeting 2,50. W. Afsluiten openbare weg. Voor het afsluiten door of met vergunning van de gemeente van een openbaren weg voor *y- en voertuigen, bebalve in het geval van ■iekte, per dag 2,50. X. Plaatsen waarschuwingslantaarns. Voor het vanwege de gemeente plaatsen en wegnemen van een waarschuwingslantaam op •qpenharen gemeentegrond, met of zonder sta- Icetsel: a. voor den eersten dag 1, <m. voor elken daarop volgenden dag 0,25. Y. Badiogeleidingen enz. Voor het hebben van draden der radio-ge- ieidingen onder, op of boven openbaren ge meentegrond voor elke kruising van den open baren gemeentegrond 2,50. Voor het hebben van steunpunten ten be- hoeve van radiodistributie gehecht aan ge- meente-eigendommen, per steunpunt 2,50. Artikel 3. 1. Indien tengevolge van het in artikel 2 bedoeld gebruik of genot, of van het hebben ▼an eenig daarbij bedoeld voorwerp, herstel- ttng vanwege de gemeente der wegbedekking noodig is, is, onverminderd de toepassing van artikel 2, verschuldigd per M2. van de her- stelde oppervlakte: a. by asphaltbedsinking of metselwerk 2,50; k. bij sheet- of clinokerasphalt- of soortge- lyke bedekking 2,50; c. by keibestrating op verhard onderbed 1,75; A. by keibestrating op betom 2,50; r>. by tegelbestrating in zand f 0,60; t. by kei- of klinkerbestratimg in zand op niet-verhard1 onderbed /0,75; g. bij wegbedekking van grind of deigelijk materiaal f 0,40. 2. Voor het vanwege de gemeente herstel- 1 len van gemeentegrond, welke niet van weg bedekking is voorzien, is in het geval, bedoeld in het vorig lid. onverminderd de toepassing van artikel 2, verschuldigd per M2. van de herstelde oppervlakte 0,25. Artikel 4. 1. Voor de toepassing van de in artikelen 2 en 3 opgenomen tarieven gelden de volgen- de bepalingen. 2. Onder jaar wordt verstaan een kalender- jaar; onder dag wordt verstaan een etmaal. 3. De belasting wordt berekend per dag, indien vergunning met tijdsbepaling is ver- leend voor korter dan een jaar, in andere ge- vallen wordt de belasting per jaar berekend. 4. Onderdeelen van eenheden van tijd en afmeting worden voor een geheel berekend. 5. Bij de berekening van. de verschuldigde belasting wordt een waarde van minder dan een cent verwaarloosd. 6. Bij het plaatsen op gemeentegrond van voorwerpen, van welken aard ook, wordt de ruimte tusschen deze voorwerpen mede ge- acht te zijn ingenomen. 7. Bij het uitspreiden, uithangen of uitstal len boven gemeentegrond, van voorwerpen, van welken aard ook, wordt de ruimte tus schen deze voorwerpen mede geacht te zijn ingenomen. 8. In geval van samenloop van tariefs- bepalingen wordt slechts 6en tarief toegepast en indien de tarieven verschillen, bet hoogste tarief. Artikel 5. 1. De belasting wordt geheven van hem, die de vereisohte vergunning heeft verkregen, of van den opvolger in die vergunning. 2. Indien het gebruik of genot zonder ver gunning plaats heeft of de werken, inriohtin- gen of voorwerpen zonder vergunning zijn aangebracht wordt de belasting geheven: a. van hem, 'die het gebruik of genot heeft van den gemeentegrond, of door wien of op wiens last die grond in gebruik is genomien. b. van hem, die werken, inrichtingen of voorwerpen heeft op, onder of boven den gemeentegrond, of door wien of op wiens last werken, inrichtingen of voor werpen op, ondier of boven dien grond zijn aangebracht. 3. De belasting genoemd in artikel 2 onder W. en X. en in artikel 3 wordt geheven van hem, die de aanvraag tot het verstrekken van gemeentewege van de diensten heeft ingediend. 4. Indien geen aanvraag is ingediend, wordt de belasting geheven van hem: a. door wien of op wiens last openbare ge meentegrond is opgebroken, tengevolge waarvan vanwege de gemeente waar schuwingslantaarns moeten worden ge- plaatst of de openbare gemeentegrond moet worden hersteld. b. wiens eigendommen op, onder, boven of ter zyde van den openbaren gemeente grond zich in een zoodanigen toestand bevinden, dat, naar het oordeel van burgemeester en wethouders, in ver- band met :de vedligheid van het verkeer, vanwege de gemeente waarschuwings lantaarns moeten worden geplaatst. Artikel 6. Geen belasting volgens deze verordening wordt geheven voor: 1. het hebben op, onder of boven openbaren gemeentegrond van voorwerpen, welke aan de gemeente in eigendom toebehooren; 2. het hebben op openbaren gemeentegrond van wegwijzers of soortgelijke voorwerpen van den algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond en van daarmede op een lijn te stellen lichamen; van brievenbussen ten dienste van het staatsbedryf van de posterijen, telegrafie en telefonie; 3. het hebben op, onder of boven openbaren gemeentegrond van voorwerpen, welke daar ingevolge wettelijke voorschriften kosteloos of tegen een by of krachtens dat voorsdhrift bepaalde vergoeding moeten worden gedoogd; 4. het gebruik van gemeentegrond, of het hebben van voorwerpen op, boven of onder gemeentegrond, waarvoor uit anderen hoofde betaling aan de gemeente moet geschieden; 5. het hebben van over openbaren ge meentegrond opendraaiende voorwerpen, welke krachtens wetteiyk voorschrift naar buiten openslaand moeten worden gamaakt; 6. het hebben van rails op of in openbaren gemeentegrond voor openbare middelen van vervoer; 7. het hebben van naamborden en naam- platen, niet meer vermeldende dan den naam van den bewoner en (het beroep of bedrijf, aan gebracht plat tegen den gevel der perceelen; 8. het hebben, op, onder of boven openba ren gemeentegrond van voorwerpen, dlenende tot levering van electriciteit, gas en water. Artikel 7. 1. Ontheffing van belasting vindt plaats, indien de vergunning (buiten den wil van den belanghebbende v66r het verstrijken van den termijn, waarvoor de belasting is verschuldigd, wordt ingetrokken en de mtrekking niet plaats heeft als gevolg van niet-nakomen der gestelde voorwaarden. 2. De ontheffing geschiedt niaar evenredig- heid van de nog niet aangebroken diagen van het tijdvak, waarover de belasting is verschul digd, en alleen dngeval de aanvraag om ont heffing binnen drie maanden na het ophouden van het gebruik of genot bij den gemeente- raad is ingediend. Artikel 8. 1. Indien .blijkit, dat 'ten onrechte geen of dat te weinig belasting is opgelegd, wordt de niet of te weinig opgelegde belasting van den belastingpiichtige of zijn erfgenamen nagevor- derd, zoolang niet sedert den dag, waarop de betaling had moeten geschieden, drie jaren zijn verstreken. 2. Indien is gebleken, dat het niet-heffen van belasting of het opleggen van een te lage belasting het gevolg la van het niet- of niet behoorlij'k voldoen aan de verplichtdng be doeld in het volgend artikel, wordt het na te vorderen bedrag met het viervoud daarvan verhoogd, tenzij op grond van dwaling, ver- schoonbaar verzuim of niet aan den belasting piichtige te wyten oorzaken redenen aan- wezig zyn, om deze verhooging niet toe te passen. Artikel 9. 1. Tot richtige heffing der belasting kun- nen aan hen, die vermoed worden belasting- plichtig te zijn, formulieren worden aange boden, bestemd tot het verstrekken van in- lichtingen. Het model van deze formulieren wordt vast- gesteld door burgemeester en wethouders. 2. De dag der uitreiking wordt op het for- mulier vermeld. 3. Ieder, wien een formulier is uitgereikt, is verplicht dit duidelijk, volledig en naar waarheid in te vullen, het te onderteekenen en het binnen veertien dagen na de dagteeke- ning der uitreiking ter gemeente-secretarie terug te bezorgen. 4. Ieder, wien een formulier is uitgereikt, is voorts gshouden aan de met de uitvoering van deze verordening belaste ambtenaren op hun aanvraag mondeling of schriftelijk die nadere inlichtingen te verstrekken, welke zij voor de bepaling van het bedrag der belasting noodig oordeel en. Artikel 10. De invord'ering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Artikel 11. 1. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1937, wat betreft de heffingen die per jaar geschieden; voor de heffingen die per dag geschieden treedt de verordening in wer king den dag, volgende op die, waarop de mededeeling van de Koninklijke goedkeuring is ontvangen. 2. Alsdan vervalt de verordening tot hef fing van een recht voor het in gebruik heb ben van gemeentegrond tot gemeenen diienst van alien bestemd als stoep, vastgesteld 20 October 1921, goedgekeurd 'by Koninklijk be- sluit van 11 Maart 1922, no. 42. VERORDENING op de invordering van precaxiorechten in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. 1. In de eerste helft van het jaar, waar over de belasting loopt, wordt door burge meester en wethouders een kohier der pre- cardorechten, welke per jaar worden geheven, opgemaakt en aan den gemeenteraad ter vast- stelling aangeboden. 2. Zoo noodig worden suppletoire kohi.eren opgemaakt. Artikel 2. De gemeente-ontvanger zendt binnen een maand, nadat hem het kohier ter invordering is gezonden, aan den belastingschuldige een gedagteekend aanslagbiljet, inhoudende op- gaaf van hetgeen krachtens artikel 1 dozer verordening verschuldigd is. Artikel 3. De betaling geschiedt binnen een maand na de dagteekeninlg van het in artikel 2 bedoelde aanslagbiljet, tegen een op het aanslagbiljet te stellen kwitantie. De verplichting tot beta ling wordt niet geschorst door de indiening van bezwaarschriften of door verzoeken om ontheffing. Artikel 4. 1. De inning van precariorechten, welke per dag worden geheven geschiedt door den gemeente-ontvanger, die voor elke aan hem gedane betaling een bewijs van ontvangst af- geeft. 2. De voldoening dezer rechten moet ge schieden bij het uitreiken der vergunning, ten zij die vergunning reeds eerder is uitgereikt of geen vergunning wordt uitgereikt, in welk ge val de voldoening moet geschieden binnen tien dagen, nadat het verschuldigd 'bedrag aan den belastingschuldige is medegedeeld. Artikel 5. De invordering dezer belasting geschiedt overeenkomstig de artikelen 291 tot en met 295 der Gemeentewet. Artikel 6. Onverminderd het bepaalde in artikel 306 der Gemeentewet wordt niet- of niet-behoor- lijke invulling van de formulieren, welke ter invulling worden aangeboden, alsmede niet- of niet-behoorlijke vervulling van andere formalii- teiten, welke tot richtige heffing der belasting in de heffingsverordening worden gevorderd, gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig 'gulden. Artikel 7. 1. Deze verordening treedt in werking 1 Januari 1937, wat betreft de heffingen die per jaar geschieden; voor de heffingen die per dag geschieden treedt de verordening in werking den dag, volgende op die, waarop de mede deeling van de Koninklijke goedkeuring is ontvangen. 2. Op 1 Januari 1937 vervalt de verorde ning op de invordering van het recht voor het in gebruik hebben van gemeentegrond tot den o-emeenen dienst van alien bestemd als stoep, vastgesteld 20 October 1921. Deze blijft van kracht ten aanzien van vonige belastingjaren. De heer 't GUIDE venzoekt den Voorzitter, deze verordening uit de agenda te ldchten en in de volgende vergadering te behandelen, op- dat niet alleen de leden een studie zullen kun- nen maken en een overzicht zullen kiunnen krij'gen van deze materie, doch ook om be- langhebbenden in de gelegenheid te stellen daartoe en eventueel de gelegenheid te schep- pen, bezwaren naar voren te brengen. De heer VERDINDE kan zich Ihiermede ver- eenigen. De heer CODS EN had dezelfde vraag wil- len stellen. De heer DEN HAMiER eveneens. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders de behandeling van dit punt aanhouden tot de volgende vergadering. 3. Wijzigen verordening rechten besmet- teiyke ziektenwet. Burgemeester en wethouders berichten. (Door uiw college werd in de vergadering van 17 December 1936 vastgesteld een veror dening op de heffing van besmetteiyke ziek- temgelden. Gedeputeerde staten geven ons by schryven van 15 Januari 1937 no. 57 in overweging een tweetal bepalingen aan de heffingsverordening toe te voegen. Ten eerste worden door den belastingdienst slechts gegevens verstrekt omtrent de ver- mengde hoofdsom, als in de verordening be doeld, voor zooveel 'betreft de aangeslagenen, die kinderaftrek genieten. Zulks ingevolge een circulaire van den Minister van Finan- cien van 6 Jimi 1936 no. 17. Gegevens 'betreffende de aangeslagenen, zonder kinderaftrek, worden uitsluitend aan de belastimgplichtigen zelf veTstrelkt. Ten tiweede kan volgens de verordening geen ontheffing worden verleend van het in artikel 3 verschuldigd recht. Een bepaling op te nemen, waarfbij ontheffing kan worden verleend verdient zeer zeker aarubeveling, daar bijizondere ocmstandigheden daartoe aanleiding kunnen geven. In vertaand hiermede hebben wy de eer Uw college het navolgende besluit ter vaststelling aan te bieden. iDe gemeenteraad van Ter Neuzen gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders dier - gemeente d.d. 9 Fefbruari 1937; besluit in de verordening op de heffing van rechten, als bedoeld in de Besmettelijke Zieiktenwet 1928, Stibl. no. 265, d.d. 17 December 1936, de navolgende bepalingen op te nemen: 1. Aan artikel 3 wordt een nieuiw lid toe- gevoegd luidende ,,Belanghelb(benden, die in gebreke ibdijVen op aanvraag van burgemeester en wethouders een verklaring over te leggen van den Inspec- teur der Directe Belastingen, aangevende het totaal-bedrag van de vermengde hoofdsom, bedoeld in het eerste lid, zijn het voile bedrag van de kosten verschuldigd." 2. Aan artikel 4 wordt een nieuw lid toe- gevoegd luidende: „Indien bijizondere omstandigheden daartoe aanleiding geven kan de raad geheele of ge- deeltelijke ontheffing geven van de betaling van het bedrag, verschuldigd volgens artikel 3. Deize ontheffing moet door belanghebben- den worden aangevraagd binnen drie maan den, nadat het te betalen ibedrag te hunner kennis is gelbracht". 4. Vaststellen straatnaam. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen. De gemeenteraad van Ter Neuzen, overwegende, dat in den Coegorspolder ver- schillende woningen zijn aaneengebouwd, in verband waarmede een aantal bis-ruummers noodizakelijk is geiworden, waardoor de huis- nummering ter plaatse minder overzichteiyk wordt besluit aan de straat op by,gaande teekening in roode kleur aangegeven den naam van ,,Coegors- straat" te geven. De heer OGDSEN merkt op, dat deze straat toch reeds dien naam draagt. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 5. Verleenen voorschotten ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920. Burgemeester en wethouders stellen voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, •geizien de ingekomen verzoeken der in de gemeente gevestigde ibijzondere scholen om een voorsohot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld ibij art. 101 der Dager Onderwijswet 1920; gelet op art. 103, derde lid der Lager On- derwysiwet 1920; besluit aan de volgende sohoolbesturen te verstrek ken de voorschotten achter ieders naam ver meld: Ver. voor Chr. Onderwijs aan de Jozinastraat f 1488 Ver. voor Chr. Ondenwys te Drieiwegen 740 Ver. voor Chr. Qnderiwijs te Sluistkil 440 Ver. voor Chr. Onderwys a/d Schoolweg 2224 RjK. Jongensschool 876 R.K. Meisj-esschool 824 R.K. school te Sluiskil 1668 Ver. voor Chr. Onderwys aan de Grenulaan u.l.o. 1424 R.K. school voor u.l.o. in de kom 644 en zulks onder voorwaarde, dat de betaalbaar- stellinig van het voorschot zal geschieden, voor zooveel noodig in vier geiyke termynen en wel op 16 Maart, 16 Juni, 16 September en 16 December 1937. Met algemeene stemmen wordt aldus be- s<loten. 6. Tegemoetkoming ingevolge art. 13 der I- O. wet 1920. Burgemeester en wethouders van Ter Neu zen stellen den raad dier gemeente voor het navolgende besluit te nemen: Be gemeenteraad van Ter Neuizen: 'gezien een op 12 Januari 1937 ingekomen schryven van Krijn Hamelink, wonende te Ter Neuzen, wijk P no. 99, houdende verzoek om steun out de gemeentekas ter tegemoet koming in de kosten verbondem aan het be- zoeken van de christelijike school voor gewoon lager onderwijs te Sluiskil door zyn kinderen; overwegende, dat van adressant vyf leer- plichtige kinderen de christelijke school voor gewoon lager onderwys te Sluiskil bezoekem; dat het perceel wijk P no. 99 meer dan vgf kilometer van genoemde school is verwijderd; dat ingevolge artikel 13 der lager onderwys- wet de gavraagde tegemoetkomdhig moet wor den toegekend; dat een bedrag van 16 per kind en per jaar biliyk wordt geacht; besluit aan Krijn Hamelink, wonende te Ter Neu zen, (wijk P no. 99, een steun uit de gemeente kas toe te kennen, berekend naar izestien gul den per jaar en per leerplichtig kind, over het tgdvak dat elk leerplichtig kind in 1937 de christelijke school voor gewoon lager on derwijs te Sluiskil zal bezoeken. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 7. Verhuur gedeelte gemeentewoning. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: overwegende, dat per 1 Maart 1937 zal ein- digen de huurovereenkomst tusschen de ge meente Ter Neuzen en het ingenieursbureau voorheen J. van Hasselt en De Koning te Nymegen voor het 'bovengedeelte van de ge meentewoning, waarin beneden het kantoor van de arbeidsbeurs is gevestigd en gelegen aan de Schoollaan no. 10 alhier; dat genoemd ingenieursbureau de huurover eenkomst wenscht te verlengen; besluit onderbands te verhuren aan het ingenieurs bureau voorheen J. van Hasselt en De Koning te Nymegen het bovengedeelte van de ge meentewoning waarin beneden het kantoor van de arbeidsbeurs is gevestigd en gelegen aan de Schoollaan no. 10 alhier, voor een be drag van twintig gulden 20,per maand, inclusief verwarming, verlichting en sohoon- houden, maar zonder meubilair en zulks onder de volgende voorwaarden: 1. de verhuring geschiedt voor het tijdvak van 1 Maart 1937 tot 1 Maart 1939, met het recht van beide partijen de buur tus- schentijds op te zeggen met een termijn van drie maanden. 2. de huur moet ieder kwartaal by vooruit- betaling worden voldaan. 3. zonder schriftelrjke vergunning van bur gemeester en wethouders mogen geen veranderingen in de bestaande toestand der lokaliteiten worden aangebracht. 4. alle veranderingen en vemieuwingen in of aan de lokaliteiten moeten door of voor rekening van den huurder worden uitgevoerd. 5. bij het eindlgen dezer overeenkomst is de huurder verplicht om de verhuurde loka liteiten weer in de toestand te brengen, zooals deze was bij de aanvaarding dezer overeenkomst. Blijft de huurder in gebreke, dan wor den door burgemeester en wethouders de noodig geoordeelde werkzaamheden uit gevoerd door de gemeente Ter Neuzen voor rekening van de huurder. 6. beschadigingen aan de lokaliteiten moeten zoodra mogelijk door en op kosten van de huurder ten genoegen van burgemeester en wethouders worden hersteld. De heer COLSEN merkt op, dat, indien men uitrekent, wat vuur, licht cn or. deriioi: 1 ko^t, de huurder 'aet getor.w bijr.p vr'j k.rijgt voor dien prijs. Sprekcr kan doarmce niet instem- men, hij kan -er geen stern aan verieenen, dit gratis te geven. De VOORZITTER antwoord't, dat de ver huur toch ook in het belang der gemeente is. De heer OOLSEN vorvolgt, dat indien een dergeiijke geleigenheid was gshuurd van een particulier, de huurder toch zeker ook vcor het schoomnaken zou moeten zo, gen. En wat betreft vuur en licht, onlangs was sprsker nog* tamelijk laat in Ter Neuzen, en zag'er om 9 uur nog licht broaden. Sprekier zal niet zeggen, dat dit alle avond'en het geval is, doch in ieder geval zal spreker er niet aan mede- werken dit voor zoo weinig te verhuren. Wel kon hij er mede accoord gaan, als in die prgs als huursom werd betaald, zonder vu'ur en licht. Spreker zou wel eens willen we ten, wat het vuur en licht kost. Zouden burge meester en wethouders dit ongeveer kunnen zeggen De VOORZITTER geeft te kennen, dat voor al deze lasten een matige prijs wordt berekend. Het is niet de bedoeling, er winst mee te be- halen. De heer VERLINDE heeft om die reden bezwaar tegen deze verhuur, daar hem niet gebleken is, dat de huur van deze woning met inbegrip van vuur, licht en schoonhouden, in het belang van de gemeente is. Daarom is spreker er tegen. De VOORZITTER antwoordt, dat men toch de werkverschaffing heeft. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat de voorzitter toch wel zal toestemmen, dat ze het kantoor toch zoo goed als krggen, ter- wijl de raad er niets van weet. wat de kosten zgn. De heer SCHEELE merkt op, dat de raad er wel rekening mee moet houden, dat hij dit besluit kan terugzienden, doch hij acht het beter, dit niet te doen, daar men thans in het laatste gedeelte van de werkzaamheden is. Spreker meent, dat men te dezen meer het algemeen belang op den voorgrond moet plaat sen en dat is er mede gediend, als de betrok- kenen blijven waar zij zgn. Bovendien is deze verhuur voor de gemeente geen schadepost, terwijl de huur, met imachtneming van een opzeggingstermyn, wederzijds kan worden opgezegd. Spreker adviseert den raad, de zaak te laten zooals deze is. De heer VERLINDE zal hiervan niets zeg gen, daar het de laatste termyn is, dat het kantoor zal worden verhuurd. De heer Scheele geeft nu echter wel te kennen, dat de ge meente er geen schade van heeft, doch als de gemeente dit perceel verhuurt, kan een ander het toch niet verhuren. Eh indien van een particulier gehuurd moest worden, zou dit toch niet zjjn met inbegrip van vuur en licht en schoonhouden, doch zou hetgeen betaald moest worden, zuiver huur zijn, waarbg dan nog vuur, licht en onderhoud komen zou. De VOORZITTER wijst er op, dat alleen de bovenverdieping verhuurd wordt. De heer VERLINDE merkt op, dat, als de gemeente deze bovenverdieping niet verhuurde toch een kantoorruimte gehuurd zou moeten worden van een particulier. Thans hebben zy er direct belang bij, daar te blijven. Als men zou nagaan, wat het stooksel voor het kantoor en het schoonhouden kost, zou men ervaren, dat met hetgeen thans gerekend wordt, nog niet toegekomen zou worden. Spreker is er niet direct tegen, dat de betrok- kenen er blijven gedurende den tijd, dat zij nog hier zijn. De heer DE VOS vraagt, waar de huurover eenkomst voor 2 jaar gesloten zal worden, of de betrokkenen in ieder geval nog 2 jaar hier blijven. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat het zoo lang niet duren zal. De heer DE VOS constateert, dat het dus zoo lang niet duren zal. Dezelfde opmerking die de heer Verlinde gemaakt heeft, heeft spreker gemaakt bp het nagaan der begroo- ting, waar hij zag dat van de kosten onge veer overhlijft 75 per jaar of 1,25 per week werd gerekend. De bovenverdieping daar is niet zooveel bijizonders en indien de gemeen te die zou kunnen verhuren, dan is dat tot daar aan toe, doch met inbegrip van verlich ting en verwarming, kan men bovendien nog zooveel gebrudiken als men zelf wil, zoodat de mageiykheid bestaat dat er op den duur niets van overschiet. De heer DEN HAMiER kan voor een groot gedeelte de woorden van den heer De Vos on- derschrijven. Bovendien Igkt hem in het al gemeen de plaats niet zoo geschikt. De heer DE VOS Vraagt of 'burgemeester en wethouders niet van meening zijn, dat de ar beidsbeurs zelf deze ruimte gebruiken kan. Spreker komt daar ook wel eens en ziet, dat 4 personen zich met een betrekkelijke ruimte moeten behelpen. De VOORZITTER vermoedt, dat het niet zoolang meer duren zal, dat het bureau van Van Hasselt en De Koning daar gevestigd is. De heer OOLSEN geeft te kennen, dat de heer Scheele en de Voorzitter er den nadruk op gelegd hebben, dat het algemeen belang door het verhuren van deze bovenwoning ge diend zou zijnSpreker zou dit kunnen onde*r> schrijven, doch deize opmerking is toch niet ge- lukkig. Als dit werk door aannemers uitge voerd zou zijn, zou het gewone werkloon uit- betaald zijn en was men er ook niet op te kort gekomen. Van Hasselt De Koning is ten slotte toch ook maar een gewone firm a, een gewone aan- nemer en zoo vraagt hij zouden burge meester en wethouders genegen zijn een kan toorruimte te verhuren aan een gewone aan- nemer, die ook in het algemeen belang werkt en in de gemeente een groot werk verrichten moet, zooals bijv. het maken van een haven, wat toch ook een reuizenwerk is Het is uitge- rekend en het rapport er over is verschenen in de Nieuwe Rotterdamsche Courant van de maand September 1.1., dat indien dit heele project in kleine perceelen aanbesteed en door aannemers zou zijn aangenomen, om uit te voeren met werklooczen, de kosten 35 min der geweest zouden zijn. En indien spreker dit rapport aanhaalt, moet hij lachen om dat algemeen belang" van den heer Scheele. Spreker kan onderschrijvendat de water- afvoer een algemeen belang is, doch om met de belastingpenningen van de inwoners deze werkverschaffing ten bate van buitenlanders te verrichten, is naar zijn meening niet in het algemeen belang. Men ziet toch dagelijks weer de bewijzen, dat buitenlanders eigenaars van gronden worden. Van de ikoopcontracten, die 2 jaar geleden voor hoeven werden opgemaakt, waren er van de 17 hoeven in 1935 13 aan vreemdelingen vedkocht, aan Belgisch kapdtaal. Kunnen burgemeester en wethouders spre ker verzekeren, dat indien de aannemer van de havemwerken, die een werk uitvoert, dat toch ootk in het algemeen belang is, zou ko men om een kantoorruimte te huren, die dan ook geholpen kan worden. Spreker is er van overtuigd, dat men dien niet helpen zou. Spreker zal dan ook zijn stem aan het voorstel van burgemeester en wethouders niet geven.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 7