VERMISTE ZOON VAN DEN HEER SNEEVUET VERDRONKEN. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. GEMEEN1ERAAD VAN VKOUW REED MET HAAR FIETS IN DE MAAS. Vijf militairen sprongen haar na. Vrjj-dag begaf -zich de 02-jarige madame S. nit Borgharen zich per rijwiel naar Maastricht. Op de kromminig van den weg bemerkte zij plotseling een lafdeeling militairen, die ook juist den hoek omkw amen. De vrouw schrok en wilde uitwijken, doch zwen-kte t£ ver en verloor in haar zenuwaehtigheid het stuur, waardoor zij ipardoes in de hooge Maas reed. Toen de militairen het ongeluk zagen ge beuren sprong aanstonds de dienstplicht'.ge sergeant H. Su-iten met zijn voile wapenrus- ting te water, -doch bemerkte toen dat zijn sprong wat al te gewaagd was geweest, daar hij nlet zwemmen kon. Hij wist zich evenwel tijidig aan een ibootje vast te -grijpen en er in te klimmen om vervolgens de vrouw na te varen. Ook een scihipper van een aldaar ge- legen schip had het ongeluk zien -gebeuren en sprong aanstonds in een bootje om hulp te verleenen. Het gelukte hem de vrouw te grijpen, doch de krachtige stroom sleurde hem met de vrouw mede. Inmi-d'dels hadden zich de ser- geanten J. Mol en G. Rousdhop benevens de soldaten Laudy en Winterlaken van hun uit- rusting ontdaan en vender van eenige kleeding- stukken. Ook zij sprongen in het water om hulp te bieden. Met vereende krachten wenden toen de vrouw en de scihipper, 'die gelukkig naar den wal dreven, benevens de sergeant Suilen in zijn bootje, uit him netelige positie gered. Nadat de vrouw verzorgd was, wenden de druipnatte militairen in een taxi gestopt en naar de kazeme gereden, waar zij veilig in hiun kooien wenden opgeborgen na deze emotievolle redding. Uit het Merwedekanaal 'bij Diemen is Maan- dagochtend een lijk opgehaald, dat na het in- gestelde onderzoek, de 25-jarige zoon van het Tweede Kamerlid iSneevliet bleek te zijn. De ouders van den jongeman waren naar Diemen gekomen en herkenden in het staff elijk over- schot him zoon. Omtrent de oorzaak van dit tragische on- geval verkeert men in het onzekere. Onge- veen vier weken geleden heeft de zoon de ouderlijke woning verlaten; hij was vaak in zich zielf gekeend. De lijkschouwing, welke door Dr. W. Balfoort van Diemen geschiedde, heeft aangetoond, dat geen teekenen van ge- weld op het lijk aanwezig waren. Het is mo- gelijk, dat de jongeman bij ongeluk te water is geloopen en op deze wijze den dood heeft gevonden. 5 BRAND OP EEN TANK.SOUP TE AMSTERDAM. Maandagmiddag is brand uitgebroken aan boord van bet Engelsche tankschip „Invergor- don", groot ruim 4000 ton, dat voor reparatie is opgenomen in een der dokken van de Am- sterdamsche Droogdokmaatschappij te Am sterdam. De brand is ontstaan door het vallen van vonken van een laschtoestel in droge olie in de stookplaats van het schip. De arbeiders, die met het laschtoestel bezig waren, hebben terstond alarm gemaakt en de brandweer ge- waarschuwd. Met eigen materiaal is van de brandkraan aan den wal af een slang naar de stookplaats gelegd. Toen de brandweer van den Plaatijzerweg aankwam, was het vuur reeds zoo goed ails gebluscfht. Later arriveer- den nog de spuiten van de De Ruyterkade en de Nieuwe Achtergrac'ht, onder commando van hoofdbrandmeester Schuitemaker. BEJAARDE VROUW DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagavond is op den Nieuw Bussumer- weg, nabij Huizen, een ernstig verkeersongeluk gebeurd. De 70-jarige mevrouw B., komende van den Bierweg, wilde den Nieuw Bus-sumer- weg oversteken. Zij bevon-d zich reeds op de rechterhelft van den weg, toen zij werd aan- gereden door een van Bussum komenden per- sonenauto, waarin zes personen zaten, en welke bestuurd werd door den chauffeur H. uit Huizen. De auto sleurde de vrouw ongeveer 30 meter mede en reed toen over haar liohaam heen. De vrouw was onmiddellijk dood. Het stoffe- l^jk overschot is naar de Majella-stichting te Bussum vervoerd. De politie heeft den auto in beslag genomen. Maandagavond vond de bestuurder van een autobus van de Geldersche Tramweg Mij. in de buurtsohap Oosselt te Doetinchem, den weg versperd door een vrachtauto, waarvan buizen werden gelost voor de waterleiding. Toen men den chauffeur, door teekens te geven, waar- schuwde, was het reeds te laat en had de be- fiftuurder slechts de keus op de buizen in te rjjden of tegen een boom. Hij koos het laat- gte, waardoor de boom afknapte en de bus zwaar beschadiigd werd. De vele passagiers bleven ongedeerd. Alleeh de oonductrice kreeg eenige lichte verwondingen aan het gelaat. KONIJNDIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Onder de konijnenliefhebhers te Blerick heerschte den laatsten tijd de grootste onge- rustheid. Bij herhaling werden des nachts konijnen uit de hokken ontvreemd. De ont- vreemding geschiedde, nadat de tralies of af- sluitingen waren vernield. Een uitgebreid onderzoek leverde -aanvankelijk geen resultant op. Na tal van vergeefsche nasponngen heett de politie den brutalen dief, die tientallen ko- Jiijnen heeft gedood en gedeeltelijk opgegeten, eindelijk opgesipoord. Het bleek een groote hond te zijn, die in verwilderden toestand leefde. Het dier werd in een roggemijt, ver van de bewoonde oorden onder de gemeente aan- getroffen. Het dier is onmiddeUijk na de ont- dekking door de politie doodgeschoten. In de nabijheid van de verblijfplaats van het diei zijn nog tal van konijnen, waarvan er enkelen deerlijk waren verminkt, aangetroffen. Deze waren in een hoi onder den grond verborgen. i nK inC-UZvL-N. Vergadering van xxmuerdag 18 Februari 1937, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen, burgemeeser. Tegenwoordig de ledem: L. J. Geelhoedt, D. Scheele, C. J. Verlinde, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, D. E. de Kraker, J. Duurinck, E. L. van Hecke, H. J. Colsen, L. J. van Driel, J. N. 't Gilde, M. de Vos, J. den Hamer, A. de Bruijn em P. van Cadsand. (2. Vervolg.) f. Eem schrijven van den voorzitter van het hoofd- tevens eentraai stembureau, welke bericht: Ingevolge artikel 15 van de gemeentewet deel ik u mede, dat de heer J. Riemens zijn benoeming tot lid van den raad heeft aan- genomen. Aangemomen voor kemnisgeving. g. Een schrijven van J. Klaassen, luidende: In verband met de door mij op heden ge- dane afstandsverklaring van het op mijn naam staande Verlof A voor het perceel Baandijk 1, verzoek ik uw college beleefd om teruggave van het verlofrecht over het 4e kwartaal A f 6,25. Burgemeestei— en wethouders stellen voor, dit verzoek in te willigen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Robijn, en 52 IN SLAAP GEVALLEN. Een nachtstoker, die werkzaam was op een tuinderij aan den Delfgauwscheweg te Delft was, nadat hij de centrale verwarming goed van hrandstof had voorzien, in diepen slaap gevallen. Tegen den morgen schrok hij wak- ker; de verwarming was bijna uit en dat zou den man zijn baantje kosten. Hij verzon een list en vertelde aan zijn patroon, dat hij door een onbekenden man was overvallen. Deze had hem eem fcak over het hoofd gegooid en het had den stoker groote moedte gekost om zich te bevrijden. De ipolitie werd van een en ander op de hoogte gebracht, maar vond1 het verhaal van den stoker niet bijster geloof- waardig. Hrj werd danig aan den tand1 ge- voeld en bekende al spoedig, dat hij het Ver haal had verzonnen om tegenover zijn patroon een geldig excuus te hebhen. De tuinder nam het geval van den humoristischen kant op, zoodat de stoker in zijn dienst is gebleven. h. Een verzoek van M. J anderen, luidende: De ondergeteekemden, alien bewoners van de Tulpstraat, van de Rozenstraat en de Tram- straat, geven met den meesten eerbied te ken- nen: dat de drie lichtpunten voor de straatver- lichting in de Tramstraat zoodamig zijn aan- gebracht, dat tot 10 uur des avonds een licht- punt brandt v66r in de Tuiinstraat, een vddr die Tulpstraat en een voor de Rozenstraat; (hetgeen. gelet op den on'dierlimgem afstamd, geen overdaad aan verlichting mag worden gemoemd) waardoor deze zijstraten tegelijk met de Tramstraat worden verldcht; dat echter na 10 uur des avonds twee van deze drie genoemde iichtpunten worden uitge- schakeld, t.w. het lichtpunt vddr de Tulp straat en dat voor de Rozenstraat, tengevol- ge waarvan de Tramstraat na 10 uur des avonds slechts wordt verlicht door een lamp, aangebracht aan de Oostzijde van de Axel- sohestraat tussohen de Leeuwenlaan en het Ziekenhuis; dat hierdoor naar hunne meening na 10 uur niet alleen de Tramstraat zeer onvoldoende is veriicht, maar dat de op die straat uitloopen- de dwarsstratem n.l. de Tulpstraat en de Ro zenstraat geheel in het duister zijn gehuld; en dat tengevolge van deze duisternis meer- dere bewoners ongemakken hebben onder- vanden; redenen waarom ondergeteekemden zich tot uwen raad wenden met het eerbiedig verzoek de beide lichtpunten bij de Tulpstraat en bij die Rozenstraat langer dan tot 10 uur's avonds ingeschakeld te laten. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek in hunne handen te stellen ter af- doening. De heer 't GILDE vraagt hij, dit punt, of tegelijkertijd ook aandaoht besteed kan wor den aan de verlichting van de Emmalaan en de Kazemestraat. Ails men op een donkere avond vanaf „Scheldeoord" door de Emmalaan naar de Kazemestraat gaat, ziet men recht vooruit geen enkel lichtje, wel opzij in de Van Steenbergenlaan en de Steenkantplaan. Spre- ker veronderstelt, dat het den leden wel be- kend zal zijn, dat tegenwoordig voor het ver- keer naar de stad van de Emmalaan en de Kazemestraat over de beide bruggetjes nogal druk gebruik gemaakt wordt. Ook in de Tuinstraat is het met de verlich ting droevig gesteld. Spreker is er op een avond eens op uit geweest, doch daar is het zoo donker, dat men niet weet of men op het trottoir dan wel op de straat loopt. Men kan daar niets onderscheiden. De VOORZITTER verzekert, dat hieraan aandacht besteed zal worden. De heer VAN CADSAND merkt op, dat hij, waar de heer 't Gilde van het oorspronkeiijke punt afwijkt, thams ook het woord wenscht te voeren over straatverlichting. Hij had aan vankelijk niet de bedoeling gehad, dit thans te doen, doch wilde de door hem te stellen vraag bij de omvraag doen. Naar spreker zich her- innert, heeft hij ongeveer 2 jaar geleden eens een verzoek gedaian, dat afgestuit is op de finamcieele bezwaren, doch de toestand maakt een voorziening" meer >en meer noodzakelijk. Spreker dan heeft verzocht een licht bij te plaatsen te Sluiskil, aan de Oostzijde van het kanaal, waar men nog steedsvan licht ver- stoken is. Naast de fmancieele bezwaren werd er op gewezen, dat er daar ter plaatse nog teveel open grond was. Dit is nu niet meer het geval, daar er nog plaats is voor 2 womn- gen em dan is alles volgebouwd. De VOORZITTER zegt toe, ook hieraan aandacht te zullen besteden. i. Een adres van A. de Vrieze en J. J- Bliek, resp. voorzitter en secretaris van de afdeeling Ter Neuzen en omstreken van den Nederl. Bond van koffiehuis-, restauranthou- ders en slijters, gevestigd te Ter Neuzen, welk«e daarin tie kennen g€VGn dat in de thans geldende pobtleverordemng het sluitingsuur der kotfiehui'en is vastge- steld op 11 uur; dat alleen reeds het invceren van den zomertijd een reden zou zijn, om het sluitings uur 6Cn uur later te stellen; dat voor het thans geldende sluitingsuur lets te zeggen was, zoolang de gemeente 5 a 6000 zielen telde: dat nu dit zielental tot 11000 is gestagen, en de gemeente steeds meer bezoekers uit de omgeving trekt, de overheid er toe behoort mede te werken, dat alle ingezetenen der ge meente zooiveel mogelij'k profiteeren van de voordeelen die bovengenoemde bezoekers brengen; dat met de toename der bevolkmg, het aaij- tal vereenigingen op allerlei ge'bied zeer is toegenomen, welker leden in verband met hunne dagelijksche werkzaamheden niet vroe- ger ter vergadering of repetitie kunnen komen dan 8 uur 's avonds en dat dit medebrengt, dat meermalen aan den heer Burgemeester een uur verlemging moet worden gevraagd; dat door het sluitingsuur op 12 uur te stel len dit overbodiig zou worden; dat het koffiehuishedrijf zeer bijzonder ge- troffen is door de moeilijke economische om- standigheden waarin we thans leven, en zeker tot een der bedrijven gerekend moet worden, waarin verlevendiging wenscheiijk, zelfs hoogst noodzakelijk is, wil men niet tot grootere armoede en werkioosheid vervallen. Reden waarom adressante uwen raad eer biedig verzoekt, de politieverordening zooda- nig te wijzigen, dat het sluitingsuur der kof- fiehuizen worde vastgestedd op 12 uur in den namiddag. Burgemeester en wethouders stellen voor, op dit verzoek afwijizend te beschikken. De heer LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM verzcekt stemming over dit verzoek. De heer 't GILDE mjenkt op, dat waar stemming gevraagd wordt, hij over dit onder- werp ook wel lets wil zeggen, wat hij anders waarschijnlijk niet gedaan zou hebben. Spre ker heeft een paar heeren bij zich gehad, die hem vroegen of hij er bezwaar tegen zou hebben, ails er een uur later gesloten werd. Hierop heeft hij geantwoord, er geen bezwaar tegen te hebben, al werd er heelemaal niet gesloten, daar spreker persoonlijk die inrich- tmgen niet bezoekt. Zijnentwege kan dus vrijelijk het sluitingsuur verlaat worden, mits er zorg voor gedragen wordt, dat de inwoners geen hinder ondervinden van de bezoekers dier inrichtingen, als zij naar huis terugkee- ren. Doch naar spreker meent is het niet de bedoeling, dat het sluitingsuur over de ge- heele linie wordt verlaat, doch alleen dat het sluitingsuur verlaat zal worden als er ver- gaderingen worden gehouden, die thans moe- ten uibeen gaan, als het sluitingsuur geslagen is, al is, de vergadering nog niet afgeloopen. Spreker weet wel, dat in die gevallen op een verzoek hij den Voorzitter gunstig be- slist wordt, doch dan moet deze daar weer voor lastig gevallen worden. Hij heeft bij zichzelf gezegd, dat het in dergeliijke gevallen wel gewenscht zou zijn, als het openstellings- uur ongevraagd later dan thans gesteld kon worden. Wellicht is een oplossing te vinden door te bepalen, dat die zaken, die beschikken over vergaderlokalen ongervraagd tot 12 uur open mogen blijven als er vergadering ge houden wordt. De VOORZITTER meent, dat het request van de betrokkenen daartoe geen aanieiding geeft. Dat spreker er voor lastig gevallen moet worden is niet juist. Ten eerste komen die gevallen niet zooveel voor, en ten tweede is hij daarvoor burgemeester. Ais het hem gevraagd wordt, zal het zonder twijfel wor den toegestaan. Dit is dus geen motief om het sluitingsuur te verlaten. De heer OOLSEN is van meening, dat al leen het felt, dat de zomertijd er is, een der motieven moest zijn, om het sluitingsuur van cafd's te verlaten. De winkeliers in Ter Neu zen gaan 's aivonds na het sluitingsuur der win'kels nog wat wanidelen en dienen toch ook de gelegenheiid te hebben, iets te gebruiken. Men zal toch ook wel onderschrijven, dat Ter Neuzen geen plaats meer is op het gedacht van Zaamslag en meer andere plaatsen in de omgeving, waar de cafe's om 11 uur sluiten. Er zijn veel mensehen, die 's avonds, als de zaak gesloten is, nog eens willen uitgaan. De heer 't Gilde wenscht voorts de gelegenheid te openen om een later sluitingsuur in te voe ren voor de zaken, die een vergaderzaal heb ben. Er zijn echter verschillende cafd's die niet beschikken over een vergaderzaal, doch waarin toch vergaderd wordt. Dit gebeurt dan gewoonlijk in het cafd zelf. Spreker had gedacht, dat burgemeester en wethouders dit verzoek zonder meer zouden toestaan. Hij vindt Ter Neuzen de plaats niet meer om om 11 uur de cafd's te doen siluiten. En dan komt er bij vervolgt spreker dat ons volk, ons jonge volk, heel anders is dan 'n 20 jaar geleden. Dit pleit niet voor de oude- ren, doch het is een feit, dat het jonge ge- slacht beter opgekweekt is, dan het vorige. Men ziet de dingen niet meer, die men vroeger zag. Ik heb nagegaan, dat er van de 100 pro- cessen-verbaal, die in de laatste 3 jaar opge- maakt werden, en dit pleit niet voor de oudere, er 74 werd opgemaakt tegen mensehen boven de 50 jaar. (Gelach.) Hieruit blijkt wel, dat ons jonge volk wordt opgekweekt, wordt opgevoed, door patronaten en jongelingsvereeniigingen en het misbruik van drank veel meer beperkt is dan vroeger het geval was. Men moet maar eens een kijkje nemen hij het sluiten van de cafe's dan kan men er zelf kennis van nemen, dat het herel anders toegaat dan vroeger. Dit pleit niet voor de ouderen, doch dit moet tooh geconstateerd worden. Daarom is er- naar sprekers meening ook geen De beer SCHEELE sitaat op het standpunt, dat men de gelegenheid tot het open houden der caxe's niet inoec udtbreiuten. ivxen kan nu wel zeggen, dat het in den zomer om 11 uur eigenlijk nog maar 10 uur is, doch de offi- cieele tijd i.s dan toch 11 uur. Spreker is van oordeel, dat de meerderheid van burgemeester en wethouders in deze op het juisite standpunt staat. Persoonlijk is de meening van spreker, dat als de laatste trein en de laatste booten binnen gekomen zijn en de reizigers op hun giemak logies gezocht hebben, het voor de in woners toch ook stilletjes aan tijd is, hun woning te gaan opzoeken. De heer OOLSEN merkt op, dat de heer Scheele aanhaalt, dat ingevolge de wmkelslui- tingsiwet de winkels om 8 uur moeten sluiten. Dit is van hoogerhand opgelegd, om de win keliers ook eenigen vrijen tijd te gunnen. Er zijn er verschillende, die na het sluiten van hun zaken nog een hotel of cafbezoeken. Dit konden ze vroeger niet. Als om 8 uur gesloten wordt bestaat die gelegenheid wel. Men gaat hier niet naiar een cafe om 'een kop koffie en brood'je met vleesch te gaan koopen, doch er is ook niemand, die tusschen kwart voor 10 en 11 uur thuis een potje bier zal gaan drink-en. Spreker acht het een buitengewoon belang voor de middenstand'szaken, zooals toch ook de hotels en cafe's zijn. Er zijn hier weinig zaken die met personeel werken, het is meest eigen volk. Spreker kan dan ook niet zien, dat er iets tegen zou zijn, als het slui tingsuur wordt verlengd. Nog een motief, dat daarvoor pleit, is het feit, dat de bioscoop om ongeveer 11 unr is afgeloopen en dat er nog wel bioscoopbezoekers zullen zijn, die niet direct naar huis willen gaan, doch nog even hun potje bier willen drinken. Spreker acht een langere openstelling een belang voor den middenstand, die het ook hard noodig heeft, daar moet men ook naar kijken, niet alleen naar de«menschem die de eafC's -bezoeken, doch even goed naar de middienstanders, die deze zaken drijven en het ook zeer, zeer hard hebben. De heer VAN HECKE wil in verband met hetgeen de heer Colsen over die sluitings'- kwestie gezegd heeft, er nog aan toevoegen in verband met hetgeen de heer Scheele heeft opgemerkt over de sociaile wetten, dat deze juist zijn ingevoerd, om de betrokkenen gele genheid te geven zich in het algemeen te ont- spannen. Die sociale wetten zijn juist inge voerd om een behoorlijike gelegenheid tot ont- spanning te scheppen, na de periode van ar- toeiid, die voorafging. Nu hebben die men sehen bijna geen gelegenheid, zich eens te bewegen, omdat het om 11 uur afgeloopen is, de cafd's moeten dan sluiten. En dat niet al leen, doch ook de vaart is met een langer openstelling gebaat. Een schipper b.v. zal om 11 -uur binnen komen, zeker, spreker weet wel dat het postkantoor open is, en hij daar te alien tijde kan telefoneeren, doch dat doet een schipper niet, die gaat om te bellen naar een cafe, om werk te zoeken of om ligplaats te vragen enz. Spreker zal ook om die reden het verzoek van requestranten steunen en kan verder ten voile onderschrijven, dat de heer Colsen heeft gezegd. De VOORZITTER merkt den heer Van Hecke op, dat er een publieke telefooncel komt aan de Axelschestraat, zoodat dat bezwaar ondervangen is. De heer VAN HECSEE verzoekt, waar er in bet nieuwe stadsdeel geen cafe's zijn, ook aan de Moffenschans b.v. een telefooncel te doen plaatsen en misschien te Sluiskil. Of zag de Voorzitter -liever, dat spreker dit bij de rond- vraag naar voren bracht De VOORZITTER antwoordt, dat dit meer juist zou zijn. De heer DUUEUNCK steunt het voorsitel van den heer Lambrechtsen van Ritthem, en zou ook gaarae zien, dat dit verzoek in stem ming werd gebracht. Het voorstel van burgemeester en wethou ders wordt verworpen met 9 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Den Hamer, De Bruijn, Van Cadsand, Scheele en De Kraker; Lambrechtsen van Ritthem, Duurinck, Van Heoke, Oolsen, Van Driel, 't Gilde en De Vos. De VOORZITTER deelt mede, dat in ver band met dit besluit burgemeester en wet houders een wijziging van de algemeene poli tieverordening zullen voorbereiden. De heer OOLSEN zag liever, dat thans een besluit werd genomen, kan zoo vraagt hij dit nu niet gebeuren? De VOORZITTER stemt toe, dat dit moge- lijik is, doch dat het hem beter lijkt, dat bur gemeester en wethouders eerst de wijizi'ging die door dit besluit noodig is geworden, voor bereiden. j. Een schrijven van het Burgerlijk Arm- bestuur, van den volgenden inhoud: Bij ons is ingekomen een verzoek van den secretaris-penningmeester van ons college om zijn salaris te brengen van f 600 op 700 per jaar. Gezien de steeds toenemende werkzaam heden bij ons college meenen wij dat het bil- lijk is aan het verzoek te voldoen en verzoe- ken u daarom beleefd het salaris van genoem- den functionaris met ingang van 1 Januari 1937 te brengen van f 600 op ,700 per jaar. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit verzoek in hunne handen te stellen om be richt en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. k. Een schrijven van den volgenden inhoud: Geven met gepaste vrijheid te kennen, on- bezwaar tegen, de gelegenheid voor hen, die I tegen stemmen de heeren Geelhoedt, Verlinde, willen uitgaan een uur later te stellen dan vroeger. Spreker dacht, dat de hotelhouders deze vraag hadden gesteld, omdat niet zooveel ver- gunningen voor langer openstelling werden ge- geven, voor biljartwedstrijden enz., als onder den vroegeren burgemeester het geval was. De VOORZITTER merkt op, dat dit laatste niet juist is. De heer DEN HAMER geeft te kennen, dat waar stemming over dit onderwerp is -ge vraagd, hij meent, ook zijn stem te moeten motiveeren. Spreker stemt het den Colsen toe, dat het drankmisbrui-k gelukkig niet zoo veelvuldig meer voorkomt als vroeger. Dit wel echter nog niet zeggen, dat men daarom nog maar zonder meer tot verdere openstel ling zou moeten besluiten. Een bezwaar van spreker is, dat in den tegenwoord-igen tijd hoe langer hoe meer van den nacht een dag wordt gemaakt. Spreker zal daarom oolk zijn stem aan het voorstel tot verlaten van het sluitingsuur niet geven. Men heeft kunnen vememen, dat voor een vergade ring vergunning kan worden gevraagd tot ver- lating van het sduitingsuur en deze .vergunning ook verie-end zal worden. Men moet deze nu niet tot and-ere gelegenheden gaan uitbreiden. Spreker wenscht niet verder te'gaan -dan tot 11 uur en zal dus zijn stem geven aan het voorstel van burgemeester en wethouders. De heer VERLINDE staat ongeveer o-p het standpunt van den heer Colsen. Hij kan zich er zeer goed mee vereeiugen, dat het sluitings uur een uur wordt verlaat. Vooral nu de in- voering van den zomertijd is het nog klaar dag, als het sluitingsuur voor de cafe's is aan- gebrok-en. Daar komt nog bij, dat er dan ook nog vreemdeli-ngen in de gemeente zijn. Eigen lijk is het dan ook nog pas 10 uur, al is dan het officieele uur 11. Trouwens, de ge meente wordt zachtjesaan stad en men dient er rekening mede te houdfen, dat men het be- zoek aan de gemeente zoo aantrekkelijk mo- gelijk moet maken. Er kan dan naar sprekers meening ook geen bezwaar tegen bestaain, -dat het sluitingsuur op 12 uur wordt vastgesteld. Hij gelooft niet, dat er andere toestanden door zullen ontstaan. Hij zal dan ook tegen het voorstel van burgemeester en wethouders stemmen. De heer SCHEELE wijst er op, dat van hoogerhand d'e laatste jaren door de invoering der sociale wetten een voorbeeld is gesteld, dat er naar zijn meening ook op gerichit is, dat ook in het gewone burgerlijk leven zoo vroeg mogelij-k gesloten zal worden. De winkelslui- tingswet b.v. heeft den winkeliers -geboden, hun zaken om 8 uiur of in -den zomer om 9 uur, te sluiten. J De heer VERLINDE is van oordeel, dat dit is gedaan om den -winkeliers juist de gelegen heid te geven, eenige ontspanning te zoeken. De heer SCHEELE vervolgt, dat de winkel- slui-tingswet ook inhoudt, dat van de zijde der hoogere regeering de overtiiiging bestaat, dat de zaken vroeger dienen te sluiten. Als men echter voor een bijzondere gelegenheid een verlenging van het sluitingsuur wenscht, kan men daarover licht -eens met -den voorzitter praten. De VOORZITTER herhaalt, dat die vergun ning niet geweigerd zal worden. derget-eekende, C. J. Nobels, J. L. de Cook en G. H. Kooman, vormende het dagelijksch be- stuur van het Comito van Actie tot regeling van feestelijkheden te Sluiskil; dat zij- voor het huwelijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bemhard op hun daartoe ge daan verzoek van uwen raad bereids de toe- zegging mochten ontvangen voor een bijdrage in de kosten, tot -e-en bedrag van 50; dat hun echter thans blijkt, nu alle uitgaven en inkomsten bekend zijn, waarvan hiervan afschrift Wlj ingesloten, zij nog voor dit feest voor een ongede-kt tekort komen van 49,40. Redenen waarom zij hierbij zoo vrij- zijn, zic-h alsnog tot uwen E. A. raad te wenden met het beleefd verzoek, het hun toegestane be drag van f 50 te willen verhoogen met f 49,40 en dit alzoo te willen brengen op 99,40 in totaal. De VOORZITTER deelt mede, dat burge meester en wethouders voorstellen, toe te staan een bedrag vanl 25. Het college van burgemeester en wethouders vindt een ver- moerdering met 100 veel en wenscht dit niet zonder meer toe te staan. Eenigermate een vergoeding te geven, acht het college niet onbillijk, weshalve het dit voorstel doet. De heer VAN DRIEL merkt op, dat er een oud spreekwoord bestaat: -als je over den bond joint, kun je ook over den staart. Spreker zou maar het geheele gevraagde bedrag willen geven. De VOORZITTER acht dit niet juist en is van meening, dat de commissie rekening had moeten houden met de inkomsten en d-aamaar de uitgaven had behooren te regelen. Het d'ub- bele van het toegestane -bedrag te verleenen vindt spreker wel wat erg veel. De heer VAN DRIEL heeft bij zijn voorstel dez-en gedachtengang gehad. Sluiskil en de kom der gemeente zdj-n samen de gemeente Ter Neuzen, doch vormen 2 aparte kommen. Men kan zijn rekening opmaksn, doch in het eind kan blij'ken, dat deze niet klop-t. Spreker zou maar het iief-st ook met Sluiskil goeae vrienden blijven, zooals bet tot nu toe gewe-est is, en vindt, dat men nu het verschil niet moet d-eelen. De heer DE KRAKER geeft te kennen, dat het de commissie niet tot eer strekt, dat zij zoo'n rekening ind-ient. Spreker is van oordeel, dat -deze moet leeren op eigen beenen te staan en vindt het meer dan mooi, dat burgemeester en wethouders voorstellen 25 te geven. De heer VAN CADSAND kan zich met het geen de heer Van Driel oppert in't geheel niet vereenigen. Hij zal noodgedrongen meegaan met -het voorstel van burgemeester en wet houders, -doch zag liever dat dit afgewezen was. Zij zegt spreker moeten leeren, reke ning te houden met de golden waarover zij beschikken en ongeveer weten wat daarmede te doen. Er is thans meer uitgegeven dan er cntvangen was, 'zoodat de commissie voor een tekort zit en dat moet de gemeente dan weer bij passen. Spreker zal het voorstel van burgemeester en wethouders steunen. De heer DEN HAMER kan hierover kort zijn na hetgeen de heer Van Cadsand heeft gezegd. Spreker staat ook op het standpunt, dat het niet aangaat, om als er een te kort is, een beroep te doen op de publieke kas. Met het verzoek om /50 toe te staan kan spreker zich niet vereenigen, hij wenscht ook niet zoo hoog te -gaan en zal zi-ch aansluiten bij het be- middelingsvoorstel van burgemeester en wet houders, de subsidie uit t te breiden tot 75. Met algemeene stemmen wordt het voorsitel van burgemeester en wethouders aanvaard. 2. Vaststellen precarioverordening. Burgemeester en wethouiftrs sehrijven den raad: Voor de door de gemeente -gevorderde gei- den, wegens het hebben van voorwerpen on der, op of boven voor den openbaren dienst be- stemden gemeemtegrond is tot op heden in deize gemeente geen verordeniing vastgesteld. Deze rechten word-en aldus geheven, dat het hebben van voorwerpen c.a. aan een vergun ning gebonden is, terwijl de heffing aan dene vergunning wordt verbonden. De Gemeentewet bepaalt in artikel 275, der-de lid, dat de rechten, als hierboven be- doeld, voor plaatselij-ke -belastingen worden gehouden. Dientengevolge moet krachtems artikel 267 de heffing in een verordening ge- regeld worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zich daartoe bjj schrijven van 23 October 1936 no. 25984 tot de gemeentebesturen gewend en op vaststelling van een verordening aange- drongen. Deze bewindsman had hier speciaal op het oog de vergoedingen door de radiodistribuan- ten aan de gemeenten te voldoen voor -het hebben van draden en palen boven, op of onder voor d-en openbaren dienst bestemden ge meemtegrond. De Minister is niet bereid nieuwe machti- gingen voor radiodistributie te verleenen c.q. te verlengen, zoolang de gemeentel^jke ver gunning een bepaiing bevat, volgens welke de radiodistribuant verplicht is een jaarlijksche vergoeding aan de gemeente te voldoen. Bij de regeling van een vergoeding in een belastmgverordening dient in aanmerkinig te worden genomen, dat als maatstaf voor de heffing niet meer kan.-gelden het aantal aam- gesloten abonnd's: Het karakter van een der- gelijke verordening brenigt mede, dat als maat staf voor de heffing uitsluitend mag dienen den lengte of het aantal overkruisingen of het aantal steunpunten gehecht aan gemeente- eigen-dommen. Wij maken van deze gelegenheid ook ge bruik, de verordening op het stoepengeld in te trekken, daar deze materie ook in deze pre carioverordening is geregeld in artikel 2 onder letter D. De rechten zooals we die in de antwerp- verordening hehben gesteld zijn nagenoeg ge lijk aan de bedragen, zooals die worden ge- vorderd bjj de vergunningen. Daarom is bij toepassing -der verordening geljjke opbrengst te verwachten, als onder het oude stelsel. In verband met het vorenstaande stellen wij U voor de hierbijgaande verordeningen op de heffing en invordering van precariorechten voor deze gemeente vast te stellen. VERjORDENING op de heffing van preca riorechten in de gemeente Ter Neuzen. Artikel 1. 1. Er wordt in deze -gemeente, onder de toe- naming van precariorechten een belasting ge heven; a. voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven openbaren gemeentegrond of openbaar gemeentewater; b. voor door of vanwege de gemeente in verband met het gebruik of gemot van openbaren gemeentegrond verstrekte -diensten. 2. In deze verordening wordt verstaan onder „openbaren gemeentegrond" de ge meentegrond, welke voor den openbaren dienst is bestemd. Artikel 2. De belasting bedraagt het volgende: A. Bergen of schoonmaken rjjtuigen enz. Voor het -tijdelijk bergen of schoonmaken op openbaren gemeentegrond, per jaar: a. voor een on-bespannen rij- of voertuig geen woonwagen, of een motorrijtuig f 2,per rij- of voertuig tot een maxi mum van f 10, b. voor een hand- of kruiwagen per wagem 0,50 tot een maximum van 2,50. B. Hebben van rails. Voor het hebben van rails op of in openba ren gemeentegrond, per strekkenden meter dubbel spoor: per jaar 1,— tot een maximum van 50, C. Opendraaiende deuren, ramen, hekken, luiken, zou neblinden enz. Voor het hebben van over openbaren ge meentegrond opendraaiende deuren, ramen, hekken, luiken, zonnehlinden en dergelijkem, per jaar en per stuk 1, D. Stoepen en trappen. Voor het hebben op of in openbaren ge meentegrond van een stoep, stoeptreden of eem trap, per M2. per jaar /0,10. E. Palen, masten enz. Voor het hebben op of in openbaren ge meentegrond van een pagl of mast of een an der verbindinigsmiddel buiten verband van een steiger, -per j-aar 2,50. F. Benzinepompdnstallaties. Voor het hebben van een benzinepompin- stallatie met inbegrip van de d-aarbij behoo- rende geleidingen, op of in openbaren ge meentegrond1:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6