ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9575 WOENSDAG 3 MAART 1937 77® Jaargang BinnenSand Buitenland. Gemengde Berichten TWEEDE BLAD De reis van Hr. Ms „Hertog-Hendrik' v. f irlrwwiwffiiMOTnnfvin»irrm^,rr>'fl'"a-Tri,rnTMi«wBii himmhimii i mini it~t~t iii in 'i 11 i m im rT-'inTTrnT-TTTiinrrrniTrTrnr r~ nHMaHRnflUSHBRMBBKaRMBHSnHBHOKS XEaBCmnUSttOaBGgaafflB mBBtOOm .D0.4'-ncto&riMCHMMi NSCHE CO U RANT f-f^w»jitcvi «w—j .aaywmyiiwm HET NEDiEKLANDSCHE STOOMSCHIP „RAMBON" BH GIBRALTAR OPGEBRACHT Een Reutertelegram uit Lassabon meldt, dat het Nederlandsche stoomschip „Rambon", dat van Gdynia naar Spanje op reis was met een lading wapens voor de regeeringstroepen, in de buurt van Gibraltar is aangeihouden door de kanonneerboot „Oanovas del Castillo", toe- beihoorenid aan bet rechtsche Spaansche be- wind. Op bet sein orni te stoppen heeft de ,,Rambon", volgens dit bericht, aanvankelij-k gieweigerd, waarna de ,,Canovas del Castillo" het vuur op de ,,Rambon" beeft geopend. Aan het schip zou eenige- schade zijn toegebracht. De ,,Ram!bon" is vervolgens bijgedraaid. Ver- gezald van de kanonneerboot zet de ,,Rambon" tbans koers naar een haven der rechtsche troepen. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ons, sehrjft de N. R. Crt., tot de directiie van het Nederlandsche Revraohtigingskantoor te Rotterdam, aan welke reederij de „Rambon" behoort, gewend. Deze deelde ons mee, dat men dadelrj-k na het bekend worden van dit bericht den kapitein van de ,,Rambon" tele- grafisoh om inlichtingen beeft verzocht. Hoewed men Zondag in den loop van den dag reeds antwoord had kunnen hebben, is er tot niu toe geen bericht binnen gekomen. Ook heeft men niet vemomen, of de „Rambon" is aangekomen in de oorspronkelijke haven van bestemming. De ,,Rambon" meet 1579 ton. Met een lading van 1200 ton wapens voor de regeeringstroe pen is het schip van Gdynia vertrokken. Den 19den Febr. was het schip Quessant gepas- seerd. Reeds een paar maal hebben Nederlandsche schepen reizen van Gdynia naar Spanje ge maakt. Toen het eerste schip te Gdynia in lading lag, is er in de bladen van de Arbeiders- pers nogal ophef van gemaakt, dat het schip wapens zou vervoeren. Het heette toen, dat de bemanning in staking zou gaan, dat het soh'ip eerst naar een Nederlandsche haven zou komen om een nieuwe bemanning aan te mon- steren te ronselen werd dat genoemd en dat de Centrale Bond van Transportarbeiders zgn leden had geadviseerd in geen geval te monsteren voor dit met moordtuig geladen schip. Men wist toen nog niet beter, of de lading was voor de troepen van generaal Franco be- stemd. Zoodra echter bleek, dat de wapens voor de regeeringstroepen bestemd waren, zijn de berichten over dit schip en soortgelijke schepen in de Arbeiderspers opeens ver3tomd. Van een staking van de bemanning of van een weigeren tot monsteren, noch van een gebrek aan medewerking van de zij.de van den trans- portarbei-dersbond is dan ook niets verder be kend geworden EEN JOODSCHE MARSCH? Volgens Reuter zou de Joodsche advocaat Rippel, die verleden jaar al een tpen mislukte poging gedaan heeft om met vijfduizend jonge Jbden naar Palestina op te trekken, zou thans van plan zijn, zijn poging met een nog grooter aantal, wel tienduizend, te herbalen. Rippel is overigens nog bezig om de toe- stemming van de Poolsche autoriteiten te ver- krijgen voor den marsch door Polen en zelfs ala hij die krijgt, beginnen de moeilijkheden pas. Hij zou dan nog toestemming moeten hebben om Roemenie, Bulgarije, Turkije en Syrie te passeeren en, last not least, de toe- stemming van de Engelsche regeering om het beloofde land ibinnen te komen, hetgeen met het oog op de bestaande immigratiewetgeving ook nog zoo eenvoudig niet is. 1 Febr.: Vandaag zullen de sluit- en ver- laatrol gerep-eteerd worden. Omize bak is bij de sluitrol inigedeeid bij de reddiimgmat. Dat is een groot stuik zeildoek, dat dient om een lek te stoppen onder water. Met lange kettingen wordt de mat op de bestemde plaats gebracht. Verlaatrol is, wanneer er geen hoop meer is het schip drijrvsnde te kunnen houden. We zijn aJiem-aal ingedeeld bij een van de 8 sloepen. Ik tref het bijzonder, want ik ben ingedeeid in de groote motor. Wtanneer op de gong ge stagen wordt, gaan we zoo vlug mogelijk naar onize sloepen, die direct gestreken worden. Nu maken wij echter maar een tochtje door de baai, om daama weter naar boord terug te keeren. Vanmdddag om 2 uur gaan we het eiland Sea, waar we nu ongeveer 2 dagen gelegen hebben, verlaten. Onderweg naar Istanboel eull-en we nog wel eens voor aniker gaan, want we mogen Vrijdag pas aankomen. Indertdaad wordt om 2 uur het anker ge- hcht en stoomen we de NicolaSbaai uit. We varen maar halve kracht. De tocht gaat nog steeds lanigs tientallen kleine eilandjes, die echter veel mooier zijn dan Sea. Het eiland Sea was erg kaal, terwijl hier de rotsen be- groeid zijn met boomen. Rustig en zonder hijzonderheden gaat de dag voorbij. 2 Febr. We varen nog steeds tusschen fcleine eilandjes door. Om 10 uur stoomen we een baai binnen waar we het anker laten vallen. Het is hier veel grooter en mooier dan onize vorige ankerplaats. Verscheidene kleine visschersscheepjes met hun typische driehoekige zeilen varen ons voorbij. De nevel die er 's morgens hing is heelemaal op- getrokken, zoodat we de heele baai kunnen oyerzien. Direct na 10 uur wordt als oefe- ning een zwaar anker uitgebracht. Dit wordt ook gedaan wanneer we vast komen te zit-. ten. Het is een erg wanme karwei in de zon. Tot nu toe dachten we dat er hier geen DE KROONJUWEELEN VAN HET ENGELSCHE KOMNGSHLIS. De kroon, die door den aartsbisschop van Canterbury op het gezaifde hoofd van Koning George VI zal worden gezet, is de zooge- naamde kroon van den Heiligen Eduard. Zij is echter geenszins de kostbaarste kroon, die I het Engelsche Koningshuis bezit. Dat is j veeleer de met den beroemden Koh-i-noor ver- i sierde kroon, die Koningin Mary bij haar kro- ning in het jaar 1911 gedragen heeft. Ook de kroon, die de koning bij zijn troonreden in 't j parlement draagt, en de Kroon van het Im- perium" heet, is kostbaarder. Deze werd in 1838 voor Koningin Victoria gemaakt en draagt de diamanten ,,Ster van Afrika" en de helft van den „Culiinan". Bovendien bestaan er nog twee andere kronen en wel de keizers- kroon van Indie en de betrekkelijk eenvoudige kroon van den Prins van Wales, die bij de kro- ning van dit jaar natuurlijk niet gebmiikt zal worden. De scepter, die Koning George VI bij de kroning zal dragen, is eveneens van on- metelijke waarde. Hij is versierd met de tweede helft van den Cullinan-diamant. HET GROOTSTE DROOGDOK TER WERELD. De Amerikaansche minister van marine, Swan son, heeft aan de begrootinigsccmmissie van het Huis van Afgevaardiigden verzocht, het reeds goedgekeurde bedrag van tien mil- lioen dollar voor den bouw van een marine- droogdok te Pearl Harbor op Oahu, een der Haiwai-eilanden, te verhoogen tot 15 millioen. Dit droogdok moet het grootste ter wereld worden. HET EILAND MAN VRAAGT OM KRONINGSPOSTZEGELS. 'Het eiland Man in de Iersche Zee neemt een bijizondere positie in het Britsche rijk in. Het heeft een eiigen regeering en grondwet, hoewel het Londensche parlement ook zekere be- voegdheden ten opizichte van Manheeft. Het hof van Tynwald, dat bestaat uit een raad, samenigesteld uit den bisschop, de deemsters" (ide rechters van Man) en andere autoriteiten en een house of Keys", een geikozen lichaam van 24 ieden, vormt zoowed het uitvoerend als het wetgevemd gezag. De luitenant-igeneraal, die door de Kroon benoemd wordt, is zijn voorzitter. De rechtspraak wijkt ten aanizien van vast beizit £if van de Engelsche recht spraak en zoo is er meer, waaruiit het eigen leven van Man blijikt. Men heeft er zelfs, be- ■halve de gewone bankibi'ljetten, ook bankbil- jetten, uibgegeven door particuUere banken, die op het eiland gevestigd zijn. Eigen postizegeds heeft Mar echter niet. Thans is eT echter van het eiland een aan- drang op de Britsche regeering uitgegaan, om ter geleigenheid van de kroning van George VI het eiland zijn eigen kronirugsizegeils te geven. De Manxmen vestigen er de aandacht o,p, dat het departement van kolonien, dat zoo pas Aden ais kolonie heeft overgenomen van de Bnitsch-Indische regeering, aan Alden een uit- gifte van kroningszegelis heeft toegestaan. ,,Eki als een barre rots als Aden zijn eigen post- zegels mag hebben", zoo zei een van de leden van de House of Keys, ,,waarom dan niet een bloeiend en dicht .bevolikt eiland als het onize?" Man is een geizocht vacantieoord en de be- zoekers verizenden wel een millioen prentbrief- kaarten per jaar, zoodat er stellig genoeg ge- bruik van de postzegels zou worden gemaakt. EEN ANTI-FASCISTISCHE BETOOGING. Een anti-fascistische betooging te Euston heeft een motie aangenomen, welke protes- teert tegen de erkenning van Goring als ver- tegenwoordiger van Duitschland bij de kro- ningspleehtigheid. „Zijn aanwezigheid, zoo heet het in de resolutie, zou een beleediging beteekenen van het Duitsche volk en van de geheele Britsche democratie." HET LOT DER VERM 1ST EN UIT DEN WFRELDOORLOG. Het centrale bureau voor oorlogsdooden en graven heeft medegedeeld, dat het lot van 95.000 Duitsche soldaten, die in den wereld- ander vervoermiddel dan de eizel was. Maar vanmiddag hebben we een geweldige ontdek- king gedaan. We helbben n.l. een auto gezien. Het is nu nog slechts 24 uur varen tot Istan boel. In alle verhlijven hangt een lijstje met de cijfers die op de Turksche munten sbaan. Ik denk dat men 't best zoo'n lijstje mee kan nemen als men naar de wal gaat, want het lijikt wel spijikerschrift. Zoo als we wel verwacht hadden, wordt het kouder. Maar schaatsenrijden zullen we in Istanboel toch wel niet kunnen. 3 Febr.: Het is koud en vochtig weer, wan neer we 's miorigens aan dek komen. Maar onder het plunje wasschen breekt gelukkig de zon door, 's Mididags om 4 uur hebben we een lezing over de Straat der Dardanellen. We krijgen nu eenigszins een heeld, welk een rol het schiereiiand Gallipolis en de daar tegenover liggende kust van Klein-Azie in den afgeloopen oorlog gespeeld hebben. 4 Febr.: We moeten nu vlak bij de Helles pont zijn, de ingang van de Straat der Darda nellen. We zijn nu in enkele dagen overge- gaan van het zachte sulb-tropische klimaat naar het vastelandiklimaat. Cm 7.30 varen we de Straat binnen. Op de linker oeiver zien we een monument ter nagedachtenis aan de aldaar gesneuvelden. De groote forten zijn duidelrjk te zien. De rotsen, die op de meeste plaatsen loodrecht uit zae opstij'gen, zijn schaars begroeid. We kunnen ons nu best voorstellen hoe moeilijk het voor de Engel- schen geweeist moet zijn, om daar in 1915 te larnden. Overal zien we groote kaizemes langs de kust. Om 12 uur 's middags zijn we 120 mijl van Istanlboel verwijderd of een afstand van Vlissingen naar Den Hel'der. We hoeiven ons dus niet te haasten. Onize divisie boft in Isitanboel. Van de 5 dagen hebben we maar 1 dag de wacht, n.l. Zondags. Het lijkt of we 's avonds in de zee van Marmora nog lanigzamer gaan varen. De zee is spicgelglad, doordat de wind weg is, en het is ook lang zoo koud niet meer. Laten we hopen dat het morgen weer zulk mooi weer zal zijn. 5 Febr.: Jammer genoag hanigt er 's mor gens veel mist. Om de twee minuten gilt de stoamfluit om andere schepen te waarschu- ooriog hebben gevochten, nooit bekend is ge worden. Bij het einde van den strijd, werden 300.000 soldaten vermist. Een nauwkeurig on- dsrzoek bracht 'i-'ht in jmim 200.000 gevalien: het bieelk, dat de meeste vermisten gestorven waren. Van de anderen werd echter geen spoor gevonden. Om de wettelijke positie van verwanten en nabestaanden vast te stellen, heeft men thans besloten officieel mede te deelen, dat deze ver misten overleden zijn. Daarbij wordt aange nomen, dat 10 Januari 1920 de sterfdag is ge- weest. EEN GESTOLEN KROON. Twee zoons van Sir Ofori Atti, den vorst j van den staat Akim Abuakwa aan de Goud- kust, zijn gestraft met onderscheidenlijk twaalf en negen maanden gevangenisstraf wegens het stelen van den gouden ikroon van him vader. De kroon, die geschat werd op een waarde van 230 pond, namen zij weg uit de schat- kamer van hun vader te Kibi, de hoofdstad van- zijn rijk. Twee Syriers, verdacht van heling, zijn tegen een grote borgstelling op vrije voeten gesteld. DE KINDERWEDSTRMD TE TORONTO. Er zijn af en toe mededeelingen gedaan over den wedstrijd ter verwerving- van kinderzegen, waarvan de stad Toronto gedurende tien jaar de kampplaats is geweest. Erfgenamen van den zonderlingen heer Charles V. Miliar, wiens testament tot de z.g. baby-Maratlhon aanlei- dinig had gegeven, hebben de geldigheid van het testament betwist, waarbij 500.000 dollar waren apart gezet voor de moeder, die gedu rende de tien jaren na zijn dood, te rekenen van zijn sterfdag (31 October 1928) de meeste kinderen zou krijgen. Er zijn vijf mededing- sters, maar er is deze moeilijkheid, dat van een dezer moeders vijf kinderen gaboren zijn buiten. eehtelijik verband. Nu de validiteit van het testament ook in hooger Iberoep is vast- gesteld dit geschiedde op 23 Februari kimnen de rechters zich zetten aan de toewij- zing van den prijs. TEGEN OVERMAAT V(AN TEMPELS. Ter bestrijding van de overdaad aan tem- pels, gewijd aan een zeer groot aantal god- heden, hetgeen het bijgeloof in de hand werkt, hebben de autoriteiten van het district Zuid- Sjantoeng een aanzienlijk aantal kleine tem- pels -doen sluiten, na daaruit zoowat een dui- zend beelden te hebben verwijidend. Deze zijn overgebracht naar den hoofdtempel, welke ge opend blijft. Al de andere worden gesloten. AANMOEDIGING VAN HET HUWELIJK IN OOSTENRIJK. Naar de Weensche correspondent der N. R. Crt. meldt, heeft de Oostenpijksche Handels- bund aan de regeering het voorstel gedaan van de kiomende leening 3 millioen schilling beschikibaar te stellen voor het verstrekken van rentelooize voorschotten aan lieden, die in het huwelijk willen treden, doch geen geld hebben voor een volied'ige huisinrichting. Paartjes, die willen gaan trouwen, zouden bons kunnen krijgen tot een totaal bedrag van 2000 shilling, waarvoor zij alles zouden mo- gen koopen, wat tot een inricfhting van een huis behoort, tot radiiotoestellen toe. De lee- ningen, voorschotten, zouden in kleine bedra- gen in negen jaar tijids moeten worden terug- betaald. Men hoopt op deize wijze de gezins- vorming te beivorderen. ORGANISATIE VAN LONDEN'S BESOHERMING TEGEN LUCHTGEVAAR. De Engelsche autoriteiten treffen voorbe- reidingen voor de bescherming van Londen tegen luchtgevaar, door mididel van een sys- teem van kabellballons met stalen net'ten. Deze ballonid-eenheden zullen als reserve van de ludhtanacht met speoiaal daarvoor op- geleid personeel worden geformeerd. Naar in het Lagerhuis werd medegedeeld zijn hiervoor reeds 309 personen aangeovezen, terwijl met de verdere recruteering voor dezen dienst t.z.t. zal worden ibegonnen. wen We moeten vlak bij de Boschphorus zijn, de doongang van de zee van Marmora naar de Ziwarte Zee. Wanneer de mist eenigszins op- trekt, komtIstanlboel in zicht. Hoewel on- duidelrjk nog, kunnen we de Moskeeen en de Minarets toch al onderscheiden. Aan beide zijiden van de Gouden Hoorn ligt de stad, aan de Europeesche zijde de gemoderniseerde stad, terwijl op het Aiziatische gedeelte de oorspron kelijke oude stad ligt. Constantinopel of Istanlboel, zooals de stad' nu genoemd wordt, heeft 1% millioen inwoners. Onder bewind van Kemal Pasiha zijn-reeds vele dingen ge- mioderniseerd. De Fez, het oude nationale hoofdideksel, is vervangen door de moderne hoed of pet. De vro-uwen mogen (of hoeven) niet meer gesluierd te zijn. Een heele mooie daad van Kemal Pasha is het uitroeien van de vroeger zoo beruchte honden. Op een goede (ivoor de arrne dieren wellicht slechte) dag, werden deze naar een onbewoond eilandje getransporteerd. Voor honiden hoeven we in Istanlboel dus niet bang meer te zijn. Cm 8 uur worden 21 saluutschoten gelost. Het zal dus niet lang meer duren of we laten het anker vallen. We treffen het, dat we hier aan de kade komen te liggen, want an- ders moesten we met de sloep of over vlotten naar de wal. Om 9 uur ligt het schip gemeerd. Het is hier zoo wat het zeifde havenbeeld als in Napels. Tientallen sloepjes met schreeuwende Turken omringen ons schip. De heele dag wordt verder ibenut met het opknappen van het schip. Wanneer het 4 uur is, ziet de schuit er dan ook schitterend uit. 's Avond,s komt de Hollandsche consul aan boord. Om 7 uur gaan we pas de wal op, daar het muiziekkorps 's avonds nog heeft moeten spelen. Voordat we eimdelijk in een fatsoenlijke straat komen, moeten we door allerlei on- guur uitziende buurtrjes. Op sommige plaat sen stdrtkt het erg, maar daar komen we in een straat, die er .al aarldiig Europeesch he- gir.t uit te zien. Zooals men ons voorspeld bad, blijken er in Istanlboel veel bioscopen te zijn. In de straat, waar we nu loopen, volgt de eene bioscoop Op de andere. Er worden meestal Fransche films gedraaid. Aan de biljetten te zien, houdt men hier van erg AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Enkele dagen geleden werd de 49-jarige echtgenoote van den iparlevinker van Lier m de Maasstraat te Blerick door een achteruit- rijdende vrachtauto van den vrachtrijder D. uit Winssum gegrepen. De vrouw liep emstige inwendige kneuzin- gen op en werd in bewusteloozen toestand naar het St. Josephziekenhuis te Venlo over- gebracht. Zondagmorgen is het slachtoffer aan de be- komen verwondingen bezweken. Het lijk van het slachtoffer is thans door de politic van Blerick in beslag genomen. INVAL IN EEN SPEELHOL IN GRONINGEN. In -den laat§ten tijd kwamen bij de politie te Groningen herhaaldelijk klachten binnen van vrouwen, wier mannen, of van ouders, wier zoons grof geld verloren met hazardspel in het caf6 van R. L. E. aan het Binnendam- sterdiep 22 dat tot dusver te goeder naam en faam bekend stond. Het was niet gemakkelijk deze wets- overtreding te constateeren, omdat alleen in- gewijden werden toegelaten. Derhalve be- sloot de politie een inval te doen en dit is Zaterdaignacht om twaalf uur door zeven agenten onder bevel van dnspecteur Blank, in samenwerking met den wachtmeester van de marechaussee, Den Ouden, geschied. Zij trof- fen in het speelhol veertien personen aan, die rondom een speeltafel zaten in het bijzijn van den cafOhouder. Speelkaarten en fiches wer den in beslag genomen. Alle personen werden gearresteerd en naar het politiebureau ge bracht. Daar het caf6 aan een drukke straat ligt, verwekte het geval zelfs op het midder- nachtelijk uur een grooten oploop. Alle arrestanten werden aan een streng verhoor onderworpen. Onder hen bevinden zich enke- len, die bij de politie zeer ongunstig bekend staan. De kastelein zal ter beschlkking van de justitie worden igesteld. Uit het verhoor is gebleken, dat een belang- rijk percentage van de winst in handen kwam van den kastelein in ruil voor het beschik- -baar stellen van zijn lokaliteit. Het was reeds laat in den morgen toen de laatste van de spelers weer in vrijheid werd gesteld. De politie vertrouwt, dat zij door dezen inval een einde zal hebben gemaakt aan veel huiselijk leed. Ondanks het onlangs ge- wezen streng vonnis van de rechtbank te Gro ningen in een geval van het gelegenheid geven tot hazardspel in een cafS in de Peperstraat zijn er onde» de gearresteerden eenigen, die ook daarbij betrokkien zijn geweest. Tegen de spelers zal thans een vervolging worden inge- steld wegens het dieelnemen aan deze dobbe- larij. LAFFE WRAAKNEMING. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn bij den oud-burgemeester van de gemeente Bergh, den heer Smit die thans te 's Heeren- berg woonachtig is, aan de voorzijde van zijn huis alle ruiten ingeslagen. Gebleken is, wat bovengenoemd vandalisme gepleegd is door K. W. in opdracht van een zekeren J. D., tegen welke laatste voor kort in het politieblad ge- waarschuwd werd, om niet met hem in relatie te treden. RRANDSTICHTING TE BATHMEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag om- streeks twee uur ontstond onder verdachte omstandigheden brand in een dubbel woonhuis in de kom van het dorp Bathmen. Het perceel brandde geheel uit. Het eene gedeelte werd bewoond door den ongehiuwden ongeveer vijftigjarigen eigenaar J. Didderink, die daar somen woont met den eveneens onge- huwden S. van der Werf. In de andere helft woonde de wed Beekhof. De woningen met inboedel waren verzekerd. Als verdacht van brandstichting werden de bioeddorstdge films. We hooren nu, dat we in de hoofldstraat aangeland zijn. Hier kan men zich moeilijk indenken, dat men in een Turk sche stad loopt. Om 9 uhr gaan we naar boord daar we niet laat willen zijn. 6 Febr.: Het is net of het zoo hoort, dat het iedere dag mooi weer is. Morgens is het nog wat dekschroibben. Om 1 uur gaan we al passagieren. Wie nu in het beizit is van een fototoestel, vergeet niet otm het mede te nemen. De Moskeeen en de Minarets moeten er die dag aardiig aan gelooven. 's Avonds gaan we met zijn vieren naar de bioscoop; het is niiet duur, n.l. 20 piasters.of wel 30 cent. Er wordt een Fransche film gedraaid, waar bij de Turksche vertaling er onder staat. Bij de Tuilksche taal vergeleken, is het Italiaansch nog gewoonOm 10 tiur zijn we weer aan board en we kunnen zeggen, dat de eerste avond in Istanlboel ons goed bevallen is. 7 Febr.: We hebben vandaag de wacht, dus dat is niet zoo erg leuk op Zondag. Zoo gauw we in een haven komen, gaat de zeewacht .over in reewacht. Dan heeft de le divisie de heele 24 uur wacht, terwijl de 2e andere divi- sies vrij zijn. Van de 3 dagen kan men bij reeiwacht dus maar een dag de wacht hebben. Zooals we wel verwacht hadden, komen er vandaag veel bezoekers aan boord. Er wor den 10-tallen foto's gemaakt. Vooral voor het eten schijnt men hier veel belangstelling te hebben. Met het eten aan de wal is het hier gek gesteld; alies ziet er erg lekker uitr maar men moet er niet van eten. Het brood, dat we steeds van de wal krijgen, wanneer we in een haven liggen, is net als in Napels erg zuur. De dag gaat nog vlug vooilbij. Ik zal maar vroeg naar kooi gaan, want morgen gaat onze divisie de beizianswaardigheden van Istanlboel beizoaken. 8 Febr.: Om 8.30 gaan we van boord op weg naar de Aja Sophia en de beroemde Blauwe Moakee. -Het -eerst gaan we de Blauwe Moskee binnen. Dit Mohammedaansch kerlkgebouw wordt nog gebruikt. De gewel dige koepel wordt gedragen door 4 pilaren die in lood staan. Dat is gedaan om het geheel beide mannelijke bewoners van het perceel door den gemeente-vel-dwachter van Bathmen en <de margchaussee van D-ewenter in verhoor genomen. V. d. W. heeft vrij spoedig hekend den brand te hebben gesticht. Hij zal naar Zutphen op transport worden gesteld. Ook D. heeft ten- slotte bekend. De mogelijikheid is niet uit- gesloten, dat nog een derde persoon bij deze brandstichting is betrokken. Nader wordt gemeid, dat nog een derde verdachte is gearresteerd, zekere V. te Deven- ter. BRUTALE INBREKER GESNAPT. Een geheimzinnige serie inbraken, welke den laatsten tijd in het Westland en in het bijzonder te 's-Gravenzande is gepleegd, is opgehelderd. De politie te 's-Gravenzande is er n.l. na langdurige ops-poringen in -geslaagd den -dader zekeren C. H., oud-nachtwaker in die gemeente aan te houden. Reedis eenige maanden werd vooral de ge meente 's-Gravenzande door H. onveilig ge maakt. Bij versohillende perceelen bleken des morgens de -deuren en ramen sporen van for- ceeren te vertoonen, doch in de m-eeate geval ien werd niets vermist. In enkele gevalien war-en het kruimelinbraken. Erger werd het bij de familiei van Geest, in de z.g. Lange Stukken", waar de hiuishoudst-er toen op zekeren avond aan de deur gerammeLd werd de deur opende en een gemaskerd man bin- nen-drong, gewapend met een breekijzer. De huishoudster sloeg doodelijk verschrikt - op de vlucht, waarna de indringer zich naar binnen begaf en -daar handgemeen geraakte met den 70-jarigen heer van Geest, die zich geducht verweerde, doch het tenslotfe moest opgeven toen de brutale indringer hem met het breekijzer op het hoof-d gaf. De huisj^jud- ster had inmiddels enkele buren gewaar- schuwd, zoodat de onverlaat het raadzaam aehtte het hazenpad te kiezen. Aihoewel de politie ter plaatse wel een bepaald spoor vond. kon zij niet tot arrestatie van een verdachte overgaan. Zaterdagnacht .werden enkele veldwachters die de ron-de door s-Gravenzande deden, echter plotseling gealarmeerd doordat in de woning van de Wed. v. Rijn in de Langestraat een helsch lawaai ontstond, licht werd ontstoken, ramen open geschoven en angstige stemmen uitschreeuwden: ,,Inbrekers! help, politie! Onmid-dellijk vlogen de veldwachters in de richting van de woning, waar de brutale in- breker via den tuin trachtte te ontvluchten. In de Handambachtstraat zagen zij op een afstjLnd voor zich een man, die over een af- rastering sprong ~en in de duistemis via eenige tuinen verdween. De gem-eente-politiie vroeg assistentie der rijkspolitie en nam uitgabredde maatregelen om den reeds lang verdachten H., dien men ook van deze inbraak verdacht, aan te houden. H's woning werd door de politie volledig am- singeld, in afwaohting van zijn thuiskomst. Teg-en -den morgen werd dit wachten beloond. Direct bij zijn thuiskomst werd H. aangehou den, die na een kort verhoor volledig bekende zich aan verschillendie inbraken en pc-gingen daartoe te hebben schuldig gemaakt. Ook de overval op den 70-jarigen heer v. G. bieek de aangehoudene op zijn geweten t-s he-bben. Uit bet door de politie -ingesteld ondei-zoek is gebleken, dat H. zich Zaterdagavond ver- dekt in den tuin van de wed. v. Rijn had op- gesteld, vervolgens toen alles veilig bleek te zijn, op een tuinmuur was geklommen om met behulp van inbrekerswerktuigen d-e schamie- ren uit de deuren te lichten. Op dat moment werd de docfater des buizes wakker. Zi| ont- dekt-e spoedig onraad en wekte de overige be woners van het perceel, die daarop de politie met hun hulpgeroep alarimeerden. De aangehoudene, die ter beschikking van de justitie zal worden geteld, werd destijds als nachtwaker ontslagen, in verband met in dien tijd gepleegcie diefstallen, waarvan hij ver dacht werd, doch waarvoor het bewijs ont- brak. veerenld te maken, zoodat bij aardbevingen het gehouw niet zal instorten. Het blijkt dat het erg doeltireffend is, want de moskee heeft tot nu toe alle aardlbevin-gen getrotseerd. De naam Blauwe Moskee is ontst-aan door het blauwe tegel- en mozaiekwerk in de koepel van het gebouw. Daarna komt de Aja Sophia aan de beurt, die niet meer als kerkgebouw gebruikt wordt. De koepels zijn van binnen met gaud i-ngelegd. De kerk, die oorspronke- lijk door de Ohristenen gabouwd is, werd door de Turken als Moskee ingericht nadat deze de stad ingenomen hadden. Deze heblben al het goudiversiersal van de wan-den en de koe pels beplei-sterd. Nu wordt deze bepl-edstering weer verwijderd door een Aimerikaanschen professor, die daarvoor 50.000 dollar per jaar ontvangt... van de Amerikaansche regeering. Toch aardiige -lui, die Amerik-anen. Na de Aja Sophia gaan we naar het paleis waar alle eeuwen door de sultans gewoond helbhen. Dat is nu als museum ingericht. Maar we helbben geen geluk want het museum is pas om 1 uur open. Dan maar eerst naar boord am te eten. Na de inwendige mensch versterkt te helblben gaan we weer op stap, en nu hebben we meer succes. 'Het paleis is omningd door een hooge-n muur, waar slechts een poort in gemaakt is. Na het binnenplein over gestoken te hebben, gaan we het geibouw binnen, dat nu ingericht is als porselei-nikast. Het is oribesehrijfelrjk, wat een schitterend porselein daar te zien is. Maar het mooie wordt ontsierd door groote parels en diamanten, die in goud gevat, op alle porseleinen voorwerpen aangebracht zijn Verder zien we de wap-enka.mer, de raadizalen, de troonizaal, de haremg.foouwen enz. enz. Om 3.30 zijn we uitge'keken. Het is fabalachtig, welke- rijkdamrnen hier opgestapeld liggen. Van den laatsten sultan staan ncg 50 groote kisten onuitgepakt met allerlei -schatten. Vanmiddag heeft een voetba-lelftal van ons tegen een Turksch elftal gespeeld. Uitsiag 4r1 in het nad-eel van de omizen. 's Avonds wordt de tapt-oe gespeeld, die voorafigeigaan wordt d-oor de K 18 film. De Nederlandsche consul en de Hol-landisiche kolonie in Istanboel zijn aanrweziig. Aanigezien ik tamelijlk veel te schrijven heb ga ik vanavond maar niet de wal op.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5