TER NEUZEN, 1 MAART 1937. god&dienstdiploma. SELZAETE. v.—t. CRISIS-PUBLICATIEN Van onze Adverteerders HOEK. VOETBAL Voor het examen gcddddenstdip'loma aan de Kweekschool St. Antonius der Zusters Fran ciscan essen te Dongen zijn geslaagd de dames J. van Balkom te Sluis en I. de Buck te Uzendijke en de eerw. soeur Immaculata (mej. I. Buijsse, IJzendijke BESMETTELIJKE 7.IKKTFN. In de weelk van 14 tot en met 20 Februari kwamen in onize provincie 5 gevallen van be- smettelijke iziek'ten voor, n.l. 2 gevallen van roodvonk te Sluis en een in ieder der ge- meenten Vlissingen en Middelibung, en een ge- val van diphtherie te Hulst. DE POTVISSCHEN. Dr. A. B. van Deinse schreef Vrijdag ver- der aan de N. K. Crt.: In mijin artikel, verschenen in het avondblad van Donderdag 1.1. van deize courant heb ik speciaal gesehreven over het dier, dat wij het eerst zagen in Ter Neuzen. 'Het tweede exem plaar is Woensdag eenst van de zandpaat uit de Sohelde naar Breskens gesleept, maar we- gens bezwaren opgeiworpen door den haven- meester aldaar, is decze potvisch denzelfden dag naar Biervliet overgebracht. Maar oak daar bleef het enorme cadaver slechts korten tijd, om gesleept te worden naar het nabij ge- legen dorpje Hoofdplaat. Vandaar is het dier om mij onbekende redenen in den nacht van Woensdag op Doniderdag toch weer naar Breskens teruggebracht. Daar is hij toen te- midden van de visscherssclhepen vastgelegd. Wanneer er z66 mede rondgeredsd wordt, is het wlkomen begrijpelijk, dat het heel moeilijk wordt uit te viniden, waar men nu het dier zou kunnen zien. .Donderdagmorgen om 7 uur wa- ren wij weer bij het dier van Ter Neuzen, maar door het zeer slechte weer was het nemen van foto's ondoenlijk en daarom reisden we toen het tweede individu achterna. Na een snelle rit per auto door half Zeeuwsch-Vlaan- deren, kwamen wij, na onderweg telkens in- lichtingen te hebben ingewonnen, om half elf in Breskens aan, waar wij het tweede, 18 M. lange dier aantroffen. Uit deze maat volgt reeds, dat ook deze potvisch, als die van Ter Neuzen, manlijk was, want een vrouwelijk exemplaar wordt ten hoogste 910 M. lang. Vooral het tandstelsel van het dier van Bres kens was zeer belangwekkendin de eerste plaats zaten er in de complete onderkaak tweemaal 27 tanden, dus heel wat meer dan in het exemplaar van Ter Neuizen. In de twee de plaats vertoonde de bovenkaak ook duide- lijk zichtbare, kleine tanden, die normaliter ontbreken of in het tandvleesch blijven zitten, dus niet doorkomen. We telden in de boven kaak een vijtftail tanden rechts en links, gele- gen naast de diepe puttene die tijdens bet leven, de tanden van de onderkaak moeten opnemen. De enorme kop was bier van voren duidelijk afgestompt en eenigstzins hoekig, een kenmerk, dat men zoo dikwijls op afbeeldingen ziet aangegeven. Intussohen kwamen de onderhandelingen over dit tweede exemplaar tot een goed ein- de en werd deze potvisch eveneens aangekocht voor het Leidsche museum, alwaar van deze soort nog vrijwel geen materiaal aanwezig is. Weldra zullen wij dus in Leiden over de beide skeletten kunnen beschikken, die vele van de grootste musea van de wereld ons ten zeerste zullen benijden. Maar voorloopig zitten alle geraamtedeeien nog in het vleesch en het zal nog heel wat arbeid en overleg kos- ten, v66r alles scihoon en museumklaar is. Volgens de laatste berichten, die wij heden, Vrijdagavond, tbereikten, zullen beide dieren te Rotterdam of te Overschie gebracht wor den en daar nader ter bezichtiging worden ge steld. Onderhandedingen hierover zijn op het oogenblik in voilen gang. Door den storm van Vrijdag heeft men tot nu toe het vervoer te water nog niet aange- diurfd en op het oogenblik, dat ik dit schrijf. liggen de twee potvisschen nog te Breskens en Ter Neuzen. We zullen nader hooren, waar en wanneer de dieren arriveeren; op het oogen blik is daar nog niets positiefs over te zeggen Na de beizidhtiging te Breskens ging ons biologengezelschap uit elkaar. De conservato- ren van het Leidsche museum, dr. Junge en dr. Brongersma, bdeven bij hun potvisschen in Ter Neuzen en Breskens en ik keerde ovei Vlis3ingen naar Rotterdam terug. De belangsteliing. Begrijpelijk is de belangsteliing voor de pot visschen groot gebletven. Alhier had men die op een niet gunstig voor het publiek gelegen plaats op het strand gesleept 'Het was een cowe om het strand bij .Canada" te bereiken, daar het door het vele geloop op den weeken grand daar spoedig een modderpoel wias ge- worden. Anders was zulks te Breskens. Daar lag de pcbvisdh ap den kant in de visschershavende mannen die den visch hebben binnengebracht, hetiben er daar een. zaak van gemaakt, om het dier te laten beizichtigen. De haven was daar met een zeil afgespiannen en ten prijtze van een diubbeltje werden de kijklustigen toegela- ten. Behalve tal van volwassenen, hebben ook onderwijizers en leerlingen van verschillende scholen een reis naar Breskens gemaakt, om dit in onze streken zeldzame dier te bezichti- gen. Het vervoer. Zaterdagnamiddag is de potvisch alhier van het strand afgesleept door de sleepboot ,,Ha- ringvliet", der firma Piet Smit Jr., die deze, met den sleeptros aan den staart bevestigd. naar Rotterdam zou steepen. Volgens mededeelingen van Prof. Boschma, zal het dier eenst in de Coolhaven te Rotter dam ter beizichtiging worden gesteld. Daama igaat het, vermoedelijk in stukken, maar het destructiebedrijf te Overschie, waar men in een dag of drie, vier, het geraamte hoopt bloot te leggen. In Leiden zal dan het skelet vender worden geprepareerd. Blijkens een andere mededeeling zou giste- ren met het vervoer van het te Breskens aan- gebrachte dier worden begonnen. Van een vroeger aangespoelden visch. Volgens het schrijiven van den heer Van Deinse zou men Moeten teruggaan tot het jaar 1781, am melding te zien gemaakt van het aanspoelen van dergelijke zeemansters in de WesternSchelde. Missohien is dit jurist, wanneer men zich houdt aan de soort van zeemonsters, doch wanneer men alleen let op het aanspoelen van groote visschen, behoetven we niet zooiver in de herinnering terug te gaan. Het is, als onze herinnering ons niet be- driegt, een goede 30 jaar geleden, dat de vis- scher Jan Doppegieter, op de Middenplaat, nabij Borssele, oolk een potivisch op de zand- plaat zag liggen en met zijn hoogaars daar- heen voer en het beest met kettingen aan zijn vaartuigje vastmaakte. Toen bet water verder gewassen was en de visch wat ruimer water kreeg, bleek etvenwfil dat deze niet dood was en begon te zwemmen, waarbij het ranke vaartuigje als een tol door de rondte draaide, terwiji Doppegieter den visch met een scheeps- haak bewerkte. A! spoediig geraakte het dier los uit den ketting en verdiween in de diepte. Een paar dagen later werd deze potvisch ech- ter door vissehers van Bouchaute dood, driji vende in de Schelde, aangetroffen. Zij namen den viecih mee naar hun haventje, toen nog niet meer dan een dam, rechthoekig uit den dijk. Dat beest, circa 12 M. groot, trok ook veler beiamgstelling. Indien we ons niet be- driegen, ,is het skelet daarvan naar Belgie ge- gaan. Een vroegere reuzenvisch (walvisch). Wanneer we wat iverder teruggaan, moeten we zulks doen tot 13 Mei 1869. Volgens de ons ter beschikking staanide annalen van Ter Neu zen, een bericht in het Alg. Nieuws en Adiver- tentieblad voor Zeeuwach-Vlaanderen (thans Ter Neiuzensche Courant) van 26 Mei 1869, ,,'bemeiikte toen Abraham Leunis, beurtschip- „per van Ter Neuzen op Rotterdam, varende „voorbij de pttaat de Caloot, in de Wester- ,,Sdhelde, in de verte een zeer groot drijvemd ,,voorwerp, en een ongeiwoon geluid in het wa- „ter. Nadertoij komende, en bevindeiide ,,dat „het bedoelde voorwerp een levend dier was, ,,dat door zijne bewegingen alles dreigde te ,,vemielen", liep de schipper aan wal om hulp ,,te roepen, ten einde het dier, dat op het strand scheen genaderd, te overmeesteren. ,,Na berhaalde geweerschoten van Jacob Rot- ,,tier te Borsselen, bezweek het dier, in den „mond getroffen, eindelijk aan bloediverlies. ,,Met behulp van menschen en paarden werd ,,het vervclgens gediurende den vloed bijna 400 ,,ellen op de plaat gesleept en kon toen ge- ,,makkelijk door vele nieuiwsgierigen worden ,,beizichtigid. „Bij publieke verkoopimg op Vrijdag den 21 ,,Mei wertd de visch voor de som van 500 gul- „den toegewezen aan E. van der Bent, G. van „de Vrede Cornp. te Ter Neuzen, die den- ,,zelve den volgenden dag naar zijn woonplaats ,;liet overbrengen en eenige dagen aldaar ter bezichtiging stelde, om later tot andere doel- „einden te worden gebezigd. Het dier behoort klaarblijkelijk tot de famiilie der walvisschen ,,en wel tot het geslacht der vinvisschen of „rorkwals, die eene rugvin bezitten en waar- „van de onderzijde der onderkaak, borst en ,,buik met overlangsche sleuven of plooien zijn ,,voorzien. Het is 17 Ned. ellen 20 Ned. dui- ,,men lang, de lengte der onderkaak tot aan „den mondhoek bedraagt 4 el, de zijdelingsche ,,ivinnen 1 el 95 duim lang en 45 duim breed, ,,de lengte der spuitgaten is 48 diuim, de on- „derlinge afstand der oogen bedraagt 2 el 50 „duim, terwiji de grootste diameter ruim 2 el „20 duim is. De rugvin is geplaatst 12 el 30 ,,tduim van de punt van den bek, de breed te ,,der staarttvin is 3 el 60 duim." lEIn dan gaat het bericht verder: JHet stranden der walvisschen van dit ge- ,,®lacht schijnt aan de kusten der Noordzee „niet zoo zeldzaam te zijn, althans den 5 No vember 1827 strandde er een te Oostende in ,,West-Vlaanderen ter lengte van 25 el en den „10 December 1866 een te Ossenisse, die ech- „ter slechts 5 el 40 duim lang was." Dan volgt een beschrrjving der walvisschen en eenige mededeelingen omtrent den te Oos- tenide gestranden kolos. Venvolgens omtrent dien alhier aange- braoht: ,,Zondag en Maandag en ook heden, hebben ..honderden nieuiwsgierigen, waaronder velen ,,,uiit het naburige Belgie, en uit het voorma- ,,lige vierde district, het dier beziohtigd. ,,Wij vememen, dat nog Woemsdag en Don iderdag a.s. gelegenheid zal zijn om dezen „merkiwaardigen zeebewoner te zien. Vrijdag ,,zal een begin worden gemaakt met het spek ,,van het geraamte te scheiden om dit laatst- „genoemjde te prepareeren voor het natuur- ,,(kundig kabinet te Leiden, waar het een blij- vende plaats zal worden gegeven." Volgens dit bericht, zou dius reeds een ge raamte van een alhier aangebrachten visch in het museum te Leiden aanwezig moeten zijn. EEN MERKWAARDIG ZANGSPEL OVER ONZE STREEK. Zomdag a.s. 7 Maart en de volgende speel- dagen, wordt in den kohinklijken Nederland- schen Schouiwburg te Gent een nieuw zangspel opgevocrd, dat een verheerlijiking is van onze streek en van de itniwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen. ,,iln 't Seheldeland", zoo is de titel van het nieuwe werk, is van de hand van Johan Le- fevre, van wien we r^eds menig tooneelwehk mochten toejuichen; de muziek van Leo Moeremans vormt onbetwlstbaar een van de mooiste partituren, die in Vlaanderen geschre- ven werden. Het werk speelt in 1577, tijdperk waarin onze bevolking den reuzenstrijd vocht tegen de Spaansche verdrulkkers, en hare onafhan- kelijikheid verwierf na een kamp op leven en dood, die tachtig jaar duurde en eindigde met den triomf der vrijheid. Een der figuren uit het stuk haalt onze leus aan: „Luctor et Emergo" en kenmerkt aldus de geheele strekking van het werk: in dien geweldiigen strijd gaat de verdruikking onder en de vrijheid blijft zegevierend boven. Het is zeker wel de eerste maal, dat onze bevolking, onze schoone polderstreek en onizen prachtigen Scheldestroom aldus verheerlijkt worden in een tooneelwerk met muziikale illus- tratie. Wij zijn overtuigd, dat onze bevolking die vertooningen zal will en bijwonen. WORDT ER TE BIERVLIET DAN TOCH GESTOLEN De vertegenwoordiger van de Mijnhardt- artikelen bleef Dnderdagavond in Biervliet overnadhten. Zijn auto plaatste hij 's nachts in de schuur van den heer B. Toen de reiziger Vrijdagmorgen zijn wagen weer uit de schuur zou halen, ontdekte hij dat een hoeveelheid scheercreme, tandpasta en scheermesjes ontvreemd was. De politie stelt een onderzoek in. (VI. Crt.) verdacht wordt van het plegen van bedrog. L. is dan ook door de gemeentepolitie van Hoek te Ter Neuzen overgenomen en ver- hoord en is na opmaken van proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. Van den dijk gereden. Verleden week reed bakker R. alhier, ter hoogte van „De Knol" toen hij door onver- klaar'bare oorzaak met zijn zware motor- carrier op een der langs den weg staande boo- men reed en daarna 'den dijk aftuimelde. Gelukkig liep dit onderzoek enkel met aan- zienlijke materieele schade af. Openbare vergadering Chr. Dem. Unie. Zaterdagavond werd op de bovenzaal bij de wed. Nieuwelink vanwege de C.D.U. een o:pen- bare vergadering gehouden. Deze bijeenkomst werd geopend door den heer J. Hamelink door het lezen van een ge- d-eelte uit den brief aan Jacobus. Spr. was de heer Filius uit Ter Neuzen met het onder- werp: ,,Waar het straks om gaat". Spr. begon met te wijzen op de resultaten van het vierjarige regeeringsbeleid dat achter ons ligt. Verschillende toestanden werden geschetst. De werkelijkheid nam in onrust- barende mate toe inplaats van af. Gevolgen daarvan zijn, dat er in verschillende gezinnen aan alles gebrek is. Dat vele kinderen van ons volk ondervoed zijn. De statistieken zijn er om dit te bewijizen. De middenstand gaat dank zij de gevoerde aanpassingspolitiek ten gronde. Dit alles is de schuld van deze zoo- genaamde Christelijke regeering. Immers dit mocht niet voorkomen daar b.v. in 1935 het volksvermogen nog met een slordige 125 mil- lioen is gestegen. De devaluatie van Septem ber 1936 was voor dit kabinet een politiek fortuintje. A1 had Frankrijk en Zwitserland den gouden standaard niet losgelaten, dan hadden we, zij het misschien iets later, toch devaluatie gekregen. Waarom, zoo vraagt spr., trad Colijn toen niet af. Hij was toch bij deze operatie niet de chinirg die geloof had in de onderneming. Doch hij bleef als vertegenwoordiger van het groot-kapitaal. De igevolgen der devaluatie drukken op de minst gegoeden, op de laagste klasse van ons volk. Het boek van Mr. van Balen „Het wer- kende land" is een leugen roept spr. uit. Van het 60-millioenplan is niets terecht gekomen. De rechtsche partijten hebben hun beginsel verloochend en zijn mammondienaars gewor- den. De defensie zal offers vragen en het geeft niet hoeveel, er wordt met millioenen gegooid doch voor 't Staatspensioen voor onze ouden van dagen is er geen cent. 'De C.D.U. zegt spr. wil anders, wil voeren een Christe lijke, democratische politiek. Niet in naam met mooie woorden, maar in den daad. Deze rede die bijna twee uur duurde werd telkens door applaus onderbroken. Door een dier aanwezigen werden de vol gende vragen gesteld. Of spr. geen rekening hield met het feit dat ons land tusschen an dere landen in iigt en een exporteerend land is. Of in de democratisch geregeerde nabuur- staten het er met de werkloosheid beter voor stond dan in Nederland. Of spr. ooik orjfers geven kon wat de kerk doet voor den socialen nood onzer dagen. Wat b.v. in Amsterdam door de verschillende diaco- nien wordt gedaan. Of' spr. in de hiistorie ook een volk of een staat kon aanwijzen dat bij een aanvalsoorlog zich niet heeft verdedigd. En wat spr.'s igezegde beteekent: „wel de daden van de regeering maar niet de personen te widen treffen in zijn critiek". Op zeer breedvoerige wijze werden door den spr. deze vragen beantwoord, vooral stond spr. nog lang stil bij de Scandinavische landen, bij de schuld der kerk en bij het ontwapenmgs- vr&cLff'stuk De vrager iwas niet in alle opzichten vol- daan doch om des tijds wille werd er verder niet meer gediscuiseerd. Het vragen stellen en het beantwoorden geschiedde op waardige wijze, elkanders meeningen respecteerende. De vergadering was matig bezocht. Oorzaak hiervan was ook wel de muziekuitvoering die op denzelfden tijd plaats vond en het minder gunstige weer. Van de trap gevallen. Mevr Van Bergen, de 48-jarige onderwijze- res aan de Rijksnliddelbare school alhier, heeft, te Ostende vertoevende, een zeer ernsti- gen val van een trap gedaan, in den kelder der woning van een familielid. Zij beliep ver schillende verwondingen aan hoofd en armen en heeft een pols gebroken. Er is in hare tijdelijke afwezigheid aan de school voorzien. De „Mercator" naar Gent. Naar vernamen wordt, zal het Belgische opleidingsschip ,,Mercator", dat zich thans te Dakar bevindt, en dat op de terugreis is naar het moederland, Antwerpen niet aandoen, docn rechtstreeks naar Gent varen, waar het ver- wacht zou worden op 19 Maart a.s., des voor- middags 11 uur. Het schip zal meren aan no. 36 in de nieuwe haven. Het verblijf Gent zal 3 of 4 dagen duren en gepaard gaan met verschiUende feestelijkheden. Verkeersverbetering. De werken aian den verkeersweg tusschen Terdonck en Selzaete (spoorwegbrug) op den linkeroever van het kanaal Gent—Ter euzen hebben een aanvang genomen. Dit was, na de talriike gevallen met doodelijken afloop, die zich op dit baanvak hidden voorgedawi, hoog noodig. Het verkeer moet thans langs Ertvelde plaats hebben. Daama wordt het baanvak Selzaetebrug in orde gebracht en dan zal prachtige verbindingsweg Gent—Ter Neuzen tot stand zijn gekomen. sen en het is zoo uitgekomen, met niet min der dan 29 werd Bleijerheide op eigen ter rain geklopt. MIW en Eindlhoven hebben thans 15 punten uit 18 wedstrijden. Dan zijn er nog Juliana met 15 punten uit 17 wedstrij den en LONGA met 14 punten uit 17 wed strijden. De kans bestaat dus, dat Juliana haar laatsten wedstrijd verliest en LONGA gelijk spee!t, in welk gejval dan 4 elulbs met een gelijk aantal punten eindigen. Maar LONGA kan het ook alien gemakkelijk maken, door haar laatsten wedstrijd te werlietzen, in welk geval zij als laatste eindigt en er dus toch nog geen nacompetitie meer noodig zal zijn. Nu moet LONGA in haar laatsten wed strijd uitkomen tegen Bleijerheide en zij zal wel denken, wat de Eindhovenaars kunnen, kunnen de Tiliburgers ook en zoo dit het ge val mocht zijn, dan is LONGA juist op het laatste oogenblik in veilige haven belaud. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. Axel 16 15 1 30 78—14 Hoofdplaiat 12 7' 3 2 17 3416 Breskens 15 8 1 6 17 46—39 Sluiskil 14 7 2 5 16 31—34 Hulst 14 5 1 8 11 30—47 Biervliet 15 5 1 9 11 26—54 Oostburg 12 4 8 8 26—31 Temeuzen 2 12 3 1 8 7 3543 IJzendijke 14 1 5 8 7 20—47 3e klasse B. doelp. gsp. gew. gel. verl pnt. v.—t. PSV 18 10 5 3 25 47—29 BW 17 9 2 6 20 53—50 NOAD 18 8 4 6 20 55—37 NAG 18 9 2 7 20 44—34 Bleijerheide 17 5 6 6 16 31—49 Roermond 18 6 4 8 16 3649 Juliana 17 5 5 7 15 3543 MVV 18 6 3 9 15 37—45 Eindhoven 18 6 3 9 15 38—51 LONGA 17 6 2 9 14 40—38 2e klasse A. Geen enkele van de uitgeschreven wedstrij den in deze klasse kon doorgang vinden door de terreinsgesteldheid, hetgeen niet te ver- wonderen is gezden het atonormaal natte we- der en den hoogen waterstamd. 3e klasse' A Gelukkig hebben de velden van IJzendjjke en Biervliet aan de ragenlbuien weerstand kun nen bieden, zooidat deze wedstrijden doorgang hebben gevonden. Nu zal het veld wel niet in een idealen toestarud hebben verkeerd, maar de scheidsrechters hebiben deze dan toch vol- doende geacht. IJzendijkeHulst. 33. Dat Hulst er niet in zou slagen om IJzen dijke een tweede nederlaag toe te brengen, hadden wij voonspeld, maar toch is het voor Hulst nog in zooverre medegeloopen, dat zij tenminste niet beide punten te IJzendijke moest achterlaten. Hulst had niets meer te winnen en zoo meenden wij, dat zij ook niet het noodige enthousdasme in haar spel zou weten te brengen, dat besilist noodig is om IJzendijke op eigen terrein te weerstaan, het geen zoovele andere clubs aan den lijve heb ben onderivonden. Het gelijke spel kan dan ook als een goed resultaat voor Hulst worden ge- noeimd. Biervliet—Breskens. 52. De nederlaag van Bresikens heeft ons inder- daad verrasit, want welisiwaar moest eenige weken geleden Sluiskil met een gelvoelige ne derlaag de terugreis van Biervliet aanvaarden, doch wij beschouwden dit als een volkomen uit-vorm zijn van onze naburen. Nu echter ook Breskens een stevige nederlaag is toegebracht gaan wij de prestaties van Biervliet heel wat hooger aanslaanBij de eerste ontmoeting kreeg Biervliet van Breskens met 71 klop en nu heeft Biervliet revanche genomen. Uit deze cwerwinningen blijkt wel, dat in het nieu we seizoen door de overige clubs rekening zal moeten gehouden worden met deze jonge. derde klasser, die aardig op weg is om zich boven de middenmaat uit te werken. Eiland BoysBurgh 23, Goesche Boys E2MM 25, Zeeuwsche Boys<ROS 11. le klasse Afd. V. GVAV—Achilles 3—0, HSC—Veendam 0—2, Be QuickHoogezand 41. DE BLES-SURE VAN BAOKHUYS. In de gister geepeelden wedstrijd HBS DWS heeft onze nationale middenvoor een iblessure opgeloojpen aan den enkel. De eerste berichten hidden in, dat hij Zondag a.s. niet in den wedstrijd tegen Zwitserland zou kun nen uitkomen. Thams wordt echter gemeld, dat het ongeval niet van zoo'n emstigen aard is en dat gegronde hoop bestaat, dat Backhuys Zondag van de partij zal zijn. F EI J E NOORD KAMPIOEN. Door gister te winnen, heeft de bekende Rotterdamsohe vereeniiging „Feijenoord" het kampioenschap behaald van de le klasse afd. II. 'Het is nu voor de tiende maal, dat deze ploeig op dien titel beslag heeft gelegd, terwiji zij driemaal het kampioenschap van Nederland heeft veroverd, waarrvan de laatste maal in het vorig seizoen. Thans zijn alle gegadigden voor den hoogsten titel beikend en kan de strijd dus beginnen. Het zijn reisp.Ajax (afd. I), Peije- noord (afd. II), Go Ahead (afd. IH), PSV (afd. IV) en Be Quick (afd. V). AANVULLENDE TEELTVERGUNNING VROEGE AARDAPPELEN. Telers van vroege aardappelen, welke derne wenschen te laten keuren door de N.AJt en nog niet in het bezit zijn van een aanvullende teeltvergunning kunnen deze alsnog aanvm- gen bij de afdeeling Tuinbouw van de Lancl- bouw-Crisis-Organisatie te Goes. Op deze aanvragen zal dan alleen gunstig besiist worden, indien den betrokken aanvm- ger minder teeltvergunning is toegewezen dan 67 van de in 1933 met vroege aardappelen beteelde oppervlakte (zie oude teeltvergun ning). TUINBOUW TEELTVERGUNNING. Zij die in 1936 als aangeslotene A in het be zit waren van een tuinbouw-teeltvergunning en als zoodanig hun vergunning rechtmatig hebben benut, kunnen, voorzoover zjj deze nog niet op de uitgeschreven zitdagen hebben af- gehaaid, de tuinbouw-teeltvergunning 1937 onder overlegging van de bewijzen, dat zij in 1936 hebben geteeld, alsnog, tot en met 6 Maart a.s. op het Districtskantoor afhalen. Vergunningen welke v66r dien datum niet zijn afgehaald zullen worden ingetrokken. Voor de aangeslotenen B (kweekers van appels, peren, pruimen, kerien, en aile soor- ten bessen) blijven die in 1935 uitgereikte aan- sluitingsbewijzen van kracht. DE NIEUWE FORD V-8. Het raadsel opgelost. In de laatste weken werd de nieuwsgierig- heid onzer lezers op echt origineele wijze ge- wekt, door het op geheimzinnige wijze de aan- dacht vestigen op de getallen 60 en 85. Jl. Vrijdagavond is dat raadsel opgelost. Er moest geluisterd worden naar Radio-Luxem burg. Wij kregen bovendien een uitnoodiging van den Ford-dealer alhier, den heer L. D Boone, om te 9 uur een bezoek te brengen aan de showroom, met de mededeeling dat daar het „geheim" zou worden onthuld van de „nieuwsgierighedd-camipagne" welke ge- voerd was door de Ford Automobielfabriek te Amsterdam, ter .gelegenheid van de introduc- tie van den nieuwen Ford V-8. Er waren daar Vrijdagavond een groot aan tal belangstellenden bijeen, om te beluisteren de rede, die met betrekking tot dit nieuw model Ford-auto te 9 uur zou worden uitge- sproken, maar bovenal gold de belangsteliing de nieuwe auto zeif, die daar tentoongesteld werd. Uit het medegedeelde bleek, dat de getallen 60 en 85 voorstellen het aantal rem-paarde- krachten van de twee V-8 motoren, die de Ford in 1937 brengt. Want twee motoren levert de Ford dit sei zoen. De verbeterde 85 rem-P.K. motor met groote en snelle acoeleratie en de nieuwe 60 rem-P.K. V-8 motor, die in vijf verschillende carrosserie-typen leverbaar is. Hierdoor is het mogeltjk een lichteren automobiel te leve- ren Deze motor waarborgt V-8 rust en soe- plesse zelfs bij snelheden boven de 100 kilo meter per uur terwiji 't aantal kilometers dat met dezen motor per liter benzine kan worden afgelegd, zoo groot is, dat hij een nieuwen zuinigheids-standaard vormt voor modeme automobiel -exploitatie Het uiterlijk van den wagen is fraai. Het nieuwe strooirilijn-ontwerp van radiateur- scherm, motorkap, spatschermen en van de geheele carrosserie geeft den wagen een for- schen indruk. Het geheel stalen dak loopt in een ononderforoken ldjn van voor naar achte- ren. De koplampen zijn in de fraai gebogen spatschermen ingelaten. Niet een splinter hout is gebruikt bij de constructie van de carrosserieen. Het carros- serie-geraamte is geheel van staal, en daar- tegen zijn de stalen paneelen gelascht, het dak de zijiwanden en de vloer. Dit geheel is elec- trisch tot een stalen bolwerk van groote stenkte en veiligheid samen gelascht. Bij die constructie van de remmen is men van het veiligheidsprincipe uitgegaan. Staal tusschen wiel en pedaal. Zij worden door kabels, welke geleid en beschermd worden door stalen omhulsels, bediend. De remmen zijn zedfbekrachtigend, d.w.z., dat de kracht van den zich voortbewegenden wagen beput wordt om de remmen te helpen bedienen. Zorgvuldige proefnemingen hebben aange- toond, dat ongeveer minder pedaaldruik noodig is voor het tot stilstand brengen van den wagen. Het interieur in den nieuwen Ford V-8 is van gebeel nieuw onfcwerp. Van de keurige bekleeding gaat een voomame rust uit. Het nieuwe instrumentenbord is practisch. Alle instrumenten zijn zoo geplaatst, dat men ee gemakkelijk af kan lezen. De startknop is op het instrumentenbord aangebracht. De hand- remheftooom bevindt zich links onder het dhsh- bord. De verstelbare bestuurderszitplaats rijst tegelijk als zij) meer naar voren wordt ge bracht. Alle zitplaatsen zijn in center-balans aangebracht, d.w.z., dat de imzittenden alien tusschen de assen, zoo dicht mogelijk bij het midden van den wagen geplaatst zijn en dius als het ware tusschen de veeren gewiegd wor den. Breede gemakkelijke zitplaatsen, groote banden en een laag zwaartepunt, dragon bij tot het groote comfort van dezen automobiel. Dat het model er bij de liefhebbers wel „in" wil bleek ons, uit het succes dat de dealer al hier, de heer Boone, met dit nieuwe Ford- model reeds wist te. boeken. Wij wenschen zoo- wel de Fordfabriek als haar dealer daarmede verder veel succes, de gebruikers genot. VEERBOOT OMHOOG GEVAREN. Vrijdagavond is de veerboot welke den dienst onderhoudt tusschen Kortgene en Wolfaarts- dijk omhoog gevaren en op het slik blijven zitten. De aan boord zijnde passagiers zijn met een roeiboot naar den wal gebracht. Pas des nachts is de boot met hoog water vlot ge komen. Het verkeer ondervond van deze stagnatie grooten last. LUCHTVERBINDING MET ZEELAND Behoudens goedkeuring door den Minister van waterstaat zal de K. L. M. den thans be- staanden luchtdienst (Amsterdam)Rotter damHaamstede v.v., welke op Maandag Woensdag en Zaterdag wordt uitgevoerd, weer doortrekiken tot Vlissingen, terwiji de dienst dan tevens tot een dagelijkschen (2 X per dag in beide richtingen) zal worden uit- geibreid. Deze verlenging en uitbreiding van den dienst zullen ingaan Maandag 22 Maart. Ook voor Vlissingen zullen, behalve de ge- wone tarieven, weer >de speciale dagretours gelden. Door den burgemeester dezer gemeente is dezer dagen aan de gemeentepolitie te Goes opsporing, aanhouding en voorgeleiding vei- zocht van een zekere L. womende aldaar, welke UITSLAGEN VAN ZONDAG. Ron. NederL Voetbalbond. le klasse Afd. I. AiaxCW 4—0, D'FC—ADO 0—0, HHC Xerxes 4 - -3, RCH—Excelsior 2—3, Blauw- WitStormvogels 20. le klasse Afd. II. VSV—KFC 5—0, SpartaHaarlem 6—3, HBSDWS 1FeijenoordHDVS 2 1, ZFCVUC 4—0. Afdeeling TV. le klasse. Slechts twee wedstrijden hebben doorgang gevonden en beide uitslagen brachten verras- singen, want Roermond wist het klaar te spe- len om NOiAD ditmaal een neiderlaag te be- zorgen van 2—1, tengelvolge waarvan Roer- monid definitief het degradatiegevaar is ont- loopen. De grootste verrasfling hezorgde ech ter Eindhoven aan haar medecandidaten naar de onderste plaats. Wij schreven in ons over- zicht, dat het ons geensizins zou verwonderen zoo Elindhovein. vriend en vijand zou verras-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2