Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek HANDELSREGISTER. Bij het bureau van de Kamer van Koop- hanldel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaande- ren te Ter Neuzen zijn de volgiemde opheffin- gen afgeschreven P. Antema, St. Jansteen; J. F. J. de Back- ker, HontenisseDe Bijenkorf, Hulst; Cafe ,;De Leeuw", Ter Neuzen; Can tine de la Gla- cerie, Sas van Gent; C. P. Dierikx, Hoofd- plaat; Jan Donze A.Hz., Ter Neuzen; Drie Gebroeders, Hontenisse; Garage E. Mels v.h. J. Bruinings, Sas van Gent; A. Gernaeij-van Grjsel, Hulst; L. de Graaf-Bauwens, Clinge; A. X. Houtzager, Zaamslag; In Selzaete, Sas van Gent; D. Koole, Zaamslag; M. v. d. Linde Ter Neuzen; P. de Lobel, Sluis; De Maaijer Co., Clinge; Mariman, Stoppeldijk; P. B. Mel, Vogelwaarde; De Peer, Sas van Gent; B. Picavet, Clinge; A. M. Plasschaert, Clinge; Ricihard Vandevoonde, Sluis; J. Smeets, Oost- burg; E. P. Staal, Stoppeldijk; E. J. Stevens, St. Jansteen; Abr. Vergouwe, Oostburg; J. F. Verlinde, Axel; P. Wautens, Sas van Gent. DE VELSERSPOORBRUG HERSTELD. Zondagmorgen om elf uur is men met de reparatie van de Velser spoorbrug gereed ge- komen en kon de scheepvaart weer geregeld plaats hebben. Tusschen Zaterdagavond 12 uur en Zondagmorgen 8 uur is de brug ge- opend geweest en konden alle schepen van en naar Amsterdam passeeren. BIJ HET ROOIEN VAN BOOM F.N GEDOOD. Bij het boomenrooien onder de gemeente Eethen in het dorpje Drongen is de 21jarige ongehuwde arbeider F. van Kees uit Dussen, toen de laatste boom onverwacht kantelde, daaronder geraakt. Toen hij onder den boom was uitgehaald, bleek v. K. te zijn overleden. ONREOHTMATIG STEUN TREK)REN. De directie van Maatschappelijik Hulpbe- toon te 's Gravenhage heeft namens de ge meente 's Gravenhage aangifte gedaan van het onrechtmatig steuntrekken in negen gevallen tot een bedrag van 851. AUTO GESLIPT. Op den Loenenscheweg tusschen Beekber- gen en Doenen (gemeente Apeldoom) is een personenauto, bestuurd door den heer G., te Apeldoom, tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en ondersteboven op den berm van den weg terecht gekomen. Van de passa- giers heeft alleen mej. H., uit Apeldoom, let- sel glkregen. Zij werd ernstig aan het linker- been gewond. De auto is zwaar beschadigd. DIEFSTAL UIT OFFERBLOKKEN. Eerst Zondagochtend heeft men opgemerkt, dat onbekende daders eenige der in de R. K. kerk te Eemnes aamweizige offerblokken heb ben geforceerd en geledigd. Ook op twee andere offerblokken hebben de daders hun krachten beproefd, doch men heeft deze niet kunnen openen. Men neemt aan, dat slechts een kleiii bedrag aan geld op deze wijze is ontvreemd, aangezien de blokken meermalen per week worden geledigd. Het politie-onderzoek heeft uitgewezen, dat de daders niet door middel van inibraak het kerikgebouw zijn binniengiekomen. Daaruit leidt men af, dat zij Zaterdagmid- dag tusschen 7 en 8 uur in de kierk zijn ge komen, toen er geen kerkgangers aanwezig waren in het op dit namiddaguur geopende gebouw. VROUW AANGEREDEN. Nabij Donkerbroek op den weg naar Ooster- wolde liep Zaterdagavond de 64-jarige echt- genoote van den heer L. de Vries te Donker broek, toen een personen-auto en een autobus elkaar passeerden. De bestuurder van de personen-auto, de heer B. uit Donkerbroek, die uit de riolitir.g Oosterwolde kwam, heeft de vrouw, die aan den rechterkant van den weg liep, niet opgemerkt, zoodat deze werd aangereden. Door den schok kwam de vrouw in de langs den weg loopende breede vaart terecht. De heer B., die evenals de bestuurder van de autobus onmiddellijk stopte, sprong te wa ter en bracht de vrouw met behulp van eenige te hulp gekomen personen op het droge. Dr. Winkel uit Donkerbroek, die spoedig ter plaatse was, verleende eerste hulp, waar- na het slachtoffer naar haar woning werd overgebracht. Daar werd een wonde aan het hoofd geconstateerd. Deek deze verwonding aanvankelijk niet ernstig, later verergerde de toestand en in den nacht van Zaterdag op Zondag is het slachtoffer overleden. De po litic heeft een onderzoek ingesteld. De auto- bestuurder verklaarde door de lichten van de autobus te zijn verblind, doch ooggetuigen hebben verklaard, dat de autobus met gedemp- te lichten reed. Deze lichten werden door de politie gecontroleerd en volkomen in orde be- vonden. AUTO ItlJDT EEN TROTTOIR OP. Maandagmiddag am half twee is op den hoek van het Westeinde en het Frederiksplein te Amsterdam een auto door de schutting ge- reden, welke daar ter plaatse het terrein van het voormalige Paleis van Volksvlijt omheint. De auto, een vier persoons auto, waarvan de bestuurder, een Duitsch-Nederlander, de eenige inzittende was, kwam van het West einde. Ofschoon de hoek met het Frederiksplein een zachte ronding heeft en het trottoir er, voor de uitganig der galerij zeer breed is, reed de auto door een onverklaarbare oorzaak tagen de schutting op. Een voorbijgamger, een man van 54 jaar, werd Idoor de bumpers geschept en meege- sleurd. De auto vloog geheel door de schut ting heen en kwam eerst tegen een boom, die daaraohter staat tot stilstand. In ernstigen toestand is de voetganger door den genees- kundigen dienst naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. De bestuurder kwam er goed af. Bij onderzoek door de politie bleken de remmen en de stuurinrichting van den auto in orde te izijn. De bestuurder was slechts korten tijd in het bezit van een rijbewijs. Hij gaf als oorzaak op, dat hij geslipt was en een oogenblik de macht over het stuur had ver- loren. BRAND IN GLASFABRIEK TE DELFT. Zondagmorgen vroeg is een uitslaande brand uitgebroken in de smelterij van Van Deventers glasfabriek aan den Haagweg te Delft. Het vuur ontstond doordat een der arbeiders tegen de olieleiding stortte, zoodat de olie wegvioeide en vlam vatte. De politie- brandweer had na anderhalf uur werken het vuur onder de knie. Over de schade kon nog niets medegiedeeld worden. De brand is ontstaan doordat men een kraan van de olieleiding op verkeerde wijze in werking stelde. Hierdoor is de olie in brand geraakt en spoot zij in een houten luchtkoker, weike zich in de nabijheid bevond. Het vuur heeft zich langs den koker een weg gebaand naar de houten koepel boven de fabriek, welke na korten tijd doorbrandde, zoodat de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer heeft evenwel het vuur spoe dig met slechts een straal op de motorspuit weten te bedwingen. A1 wat er aan bout in de fabrieksafdeeling aanwezig was, is wegge- brand, doch overiigens kon er weinig schade worden aangericht, aangezien ihet gebouw hoofdzakelijk uit ijzer en etemiet ibestaat. DE BURGEMEESTERSKWESTIE TE STANDDAARBUITEN. De processen-verbaal groeiden uit tot een boek]»verk. De zaak betreffende den burgemeester van Standdaarbuiten trekt vooral om de bijzon- derheiden, welke, al of niet juist, verteld wor den, algemeene aanidacht. Over het algemeen staat men niet te kijken van dezen loop van zaken. Meer verwonderd was men indertijd, toen deze jonlgeman, die haegenaamd geen kennis van zaken had en er voor bekend stond, dat hij het leven vooralsnog niet te tragisch nam, burgemeester werd. Daarbij komt, dat in dit lieflijke dorp aan minder lieflijke politiek wordt gedaan. Al spoedig bleek, dat de jonge burgemeester geenszins van plan was wijziging te brengen in zijn manier van doen, zoodat er al dadelijk een ,,fluister-campagne" werd ingezet. Toen daarenboven zijn fervente onkunde van ge- meentezaken bleek en hij bovendien al even- min tactiscbe eigenschappen bleek te bezitten, liep het ook wat de verhoudiing tot den Raad betrof, onherroepedijk mis. Om toch eenigen steun te hebben, koos hij de zijdte van het meer canservatieve element in den raad, maar ook dat kon hem op den duur niet helpen. Eenerzijids liepen de klachten en kwiestiies tegen hem op, anderzijds begon hij een campagne, o.a. tegen den gemeente-secre- taris. De zaken liepen z6o hoog op, dat de mi nister geen anderen uitweg meer zag, dan een onpartijdig onderzoek te laten instellen. De burgemeester werd begin Janu»ri met een maand verlof gestuurd en in dien tusschentijd kwamen twee rijksrechercheurs naar Stand daarbuiten, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. De heeren hebben geen gemakkelijke taak gehad. Ongeveer tien dagen hebben zij er ,,ge- werkt" en in dien tijd een uitgebreid aantal getuigen gehoord. De processen-verbaal groei den aan tot een boekwerk en gaand'eweg bleek, dat inderdaad niet ten onrechte over den bur gemeester geklaagd werd. Heel wat rare geschiedenissen kwamen aan het licht, waaruit geen andere conclusie valt te trekken, dan dat de burgemeester weinig begrip bleek te hebben van de waardigheid van het burgemeesterlijk ambt. Typische dingen zijn in bet geding, o.a. eens heeft hij bij een feestelijke gelegenheid het politie-uur verlengd in ruil voor een zoen der vrouwelijke aanwezigen. Een' andere maal was een vengadering van B. en W. belegd. Even voor den aanvang kwam ploseling een vriend opdagen, met wien hij aan den zwier ging, wet- houders en gemeentesecretaris maar aan hun lot overlatend. Het eindresultaat van het on derzoek was, dat, zooal geen handelingen zijn verricht, die strafrechtelijk vervolgbaar zijn, de gedragingen van den burgemeester hem ten eenenmale ongeschikt voor dit ambt maakten. Opnieuw werd hij met drie weken verlof ge- zonden, hetwelk op 22 Febr. afliep. HET ONGELUIi IN HET BOSBAD IN DEN HAAG. Men meldt uit Den Haag: Bij het onderzoek, dat de justitie in samen- werking met de Haagsche politie en den ge- meentelijiken dienst voor bouw- en woningtoe- zicht, instelt naar de oorzaak van het ongeluk in het Bosbad in Den Haag zijn reeds eenige feiten bekend geworden die van groot belang zijn. De situatie in het in aanibouw zijnde Bosbad was zoo, dat de gewone steigers op het perron rond het zwembassin door het bouw- en wo- ningtoezicht waren goedgekeurd. Daarna is de aannemer er toe overgegaan, een z.g. hangsteiger te maken, welke met ijzeren haken in de daklijst was bevestigd. Onder dezen hangsteiger bevond zich niet een z.g. schriksteiger, hetgeen bij de andere steigers wel het geval was. Deze hangsteiger is des Maandags aange- bracht en was nog niet door bouw- en woning- toeziciit gekeurd. De architect, de heer Wes- terhout, heeft dan ook, noch den dag voor het ongeluk den aannemer geraden dezen steiger niet in gebruik te nemen. Dit is evenwel toch gebeurd met het reeds bekende droeve gevolg; de heer Westerhout wilde aan de redactie van het Vaderland geen bevestiging geven van zijn waarschuwing maar kon deze anderszijds toch niet ontken- nen. Uit art. 147 van de bouw- en woningveror- dening voor Den Haag hetwelk als volgt luidt: Het is verboden vliegende steigers en hang- steigers te gebruiken of als architect, bouw- ondememer, aannemer, werkman of zijn ver- tegenwoordiger, dat gebruik toe te iaten, be- houdens wanneer tegen het gebruik, voor ieder werk naar het oordeel van het bouw- en wo- -ningtoezicht, geen ibezwaren bestaan, blijkt wel dat een voorafgaande keuring noodzake- lijk is. Aan dit artikel heeft men dus blijkbaar geen gevolg gegeven. VELSER SPOORBRUG DEFECT. Zaterdagmorgen geraakte de V.elselspoor- brug defect. Door het breken van de krukas van een der motonen kon deze niet electrisch gedraaid worden. Het was eenerzijds een ge- lukkige omstandigbeid, dat er wegens den storm niet veel schepen voor het passeeren kwamen, daar hierdoor den geheelen dag de vaart tusschen IJmuiden en Amsterdam be- lemmerd werd, Eerst des nachts is deze met de hand opengedraaid, om schepen gelegen heid te geven te passeeren. Over dag kan dit niet, omdat het openen met de hand te veel tijd vordert en dit niet tusschen de passee- rende treinen zou kunnen geschieden. Ook leverde dat draaien bezwaar op in verband met den krachtigen storm, daar dit tot erger Etagnatie zou hebben kunnen leiden. DERTIG JAAR NA DE RAMP VAN DE ..BERLIN". Het was gisteren 30 jaar geleden, dat op de piei aan den Hoek van Holland de Harwich- boot Berlin" cmhooig liep en in tweeen bra.k, waarbij aan stond s tal van slachtoffers te be- tre'uren waren, die met het voorschip in de kokende golven verdwenen. Op het achter- schip, dat op de pier bleef vastzitten, bevond zich echter nog een groepje opvarenden. Wij leefden toen enkele daigen in <voortdurende spanning, of het aan de manmoedige beman- ning van reddingsboot of sleepbooten gelukken zou deze menschen nog te redden. Prins Hendrik kwam toen ook naar Hoek van Holland om aan het reddingswerk deel te nemen en de bemanning der reddinigsschepen moed in te spreken. Na vergeefsche pogingen is het gelukt verbindinig te krijgen tusschen het wrak en de vuurtoren op de pier, met een lijn. Daar Langs zijn toen de sohipbreukelin- gen, uitgezonderd 3 vrouwen, die dit niet durfden, op den vuurtoren geihaald en verder aan land gebracht. Later is het aan Jacob Sperling gelukt aan iboord van het wrak te komen en heeft hij de vrouwen een touw om het middel gebonden, waama men hen ook op den vuurtoren kon redden. Bij al het leed, dat de ramp verwekte, ging een zucht van veradaming over de geheele wereld, toen het bericht van de redding van dit groepje schipbreukelingen werd vernomen. POSTDUIVEN VERMOORD. Toen de postduivenhouder H. B., lid van de vereeniging De Blauwe Doffer te Schiedam, Zondagochtend als naar gewoonte zijn post- duiven zou gaan verzorgen, die in een hok op het erf achter zijn woning in de Simon Ste- vinstraat zaten, bleek het hangstot afgerukt te zijn. In het hok bleek een bloedbad aange richt te zijn. De jongeman constateerde, dat van zijn zestien postduiven, waaronder wed- strijdvldegers en prijswinnaars, nog slechts 9 in leven waren. Van de andere was met een hot voorwerp den half afgesneden en de kop op een wreeide manier van den romp ge- scheurd. B. heeft onmiddellijk de politie gewaar- schuwd, die een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld. INBRAKEN TE 's GRAVENHAGE. Te 's Gravenhage hebben verschillende in- braken plaats gevonden. In een winkel aan het Westeinde werd de in het kantoor aanwezige brandkast opengebroken. Daaruit is f 1,10 ge- stolen. Uit onafgesloten lessenaars werd aan geld, post- en rentezegels tot een totaal be drag van 180 gestolen. In een winkel aan de Theresiastraat werd uit een brandkast f 354 ontvreemd en uit een schrijfbureau 23. Voorts hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een perceel aan het Stations- plein in Den Haag. Venmist wordt ongeveer f 75, benevens een gouden horloge met ketting. KERKTOREN TE DEVENTER DOOR BLIJtSEM GETROFFEN. Te Deventer is de bliksem ingeslagen in den grooten toren van de St. Lebuinuskerk. Om- wonenden namen na den slag een blauwen damp waar. Het speelwerk van het carillon bij uur- en halfuurslag is defect geraakt. BRANDKAST GEOPEND. In een kantoor op de Heerengracht te Am sterdam zijn inbrekers binnenigedrongen. Met behulp van acetyleenbranders zijn zij erin ge- slaagtd een brandkast open te kTijgen. Een be drag van pl.m. /400 is gestolen. HET „DRAMA" VAN DE OPGEHAALDE FLESCH. Men zal zich herinneren, schrijft het Han- delsblad, dat de vorige week uit de Keizers- graeht een flesch is opgehaald, waarin het portret van een vrouw met een alarmeerend geschrift, een ringetje en een kraaltje zaten. Men dacht aan een drama of een... grap. De oplossing van het raadsel is er thans, daar de politie erin geslaagd Is de identiteit van de vrouw van het portret vast te stellen. Zij woont te Amsterdam en heeft aldaar in eenige restaurants als spoelster gewerkt. In een zwaarmoedige bui ten gevolge van een mis- uukt huwelijksleven en ontslag uit haar be- trekking, heeft de vrouw de flesch-met-inhoud in het water geworpen... OPGRAVINGEN TE NIEUWENHAGEN. Momenteel worden in de z.g. ,,gemeente- heide" te Nieuwenhagen (L.archaeologische onderzoekingen verricht door het oudheidkun- dig genootschap te Maastricht. Tot heden zijn twee umen gevonden, dateerend uit pl.m. 300 voor Ohristus, inhoudende asch en beenderres- ten. Particulieren die op eigen terrein in de on'middellijke nabijheid der gemeenteheide op eigen initiatief onderzoekingen begonnen, von- den een groote, fraai bewerkte urn met de resten van een stoffelijk overschot, meldt de Msh. Klaarblijkelijk moet daar ter plaatse dus een urnenbegraafplaats gelegen hebben. Daar men nog meer vondsten van dien aard ver- wacht, wordt het onderzoek voortgezet, ter- wijl verschillende particulieren het oudheid- kun'dig genootschap welwillend in de gelegen heid stellen tot een nauwkeurig onderzoek op de hun toebehoorende terreinen. LANGGEZOCHTE AMSTERDAMMER DOOR BELGISCHE REGEERING AAN NEDERL. JUSTtTIE UITGELEVERD. De Belgische regeering heeft, naar ,,De Telegraaf" meldt, aan het einde van de vorige week aan de Nederlandsche justitie uitge- leverd den Amsterdamschen koopman v. G., die in 1936 bij een inval in izijn zaak op den Nieuwe Zijds Voorburgwal de vlucht nam en sindsdien spoorloos was. Van G. werd ge- zocht wegens ontduiking van accijnzen ten bedrage van vele duizenden guldens. De koopman importeerde uit Japan ver schillende artikelen, die naar hij aan de douane mededeelde, voor Engeland bestemd waren. De zaak floreerde en herhaaldelijk kwamen te Amsterdam zendingen Japansche goederen bmnen, waarop omdat zij voor doorvoer be stemd waren geen accijns behoefde te wor den betaald. De koopman ontving de goederen bijvoorbeeid van een schip, dat in de Coen- haven lag. De waren moesten dan naar an dere havens vervoerd worden, waar een En- gelsch schip op de lading waohtte. De douane staat dergelijk vervoer per schip tot schip toe, zonder betaling der accijns. Van G. laadde verschillende kisten, die keu- rig genummerd waren, op een vrachtauto en stuurde, die zoogenaamd naar de Engelsche 1 schepen. De douane staat daarvoor ongeveer een tijd van twintig minuten toe en in dien tus'schentijd wist de koopman op iistige wijze de op deif vrachtauto geladen kisten door an dere te vervangen. Daarvoor maakte hij gebruik van een garage op Kattenhurg. De auto stopte, vlug werden de kisten afgeladen en eenzelfde aantal, dat er in ale opzichten precies zoo uitzag, werd er voor in de plaats gezst. Op deze wijze kwam de koopman in het bezit van talrijke artike len, waarop hij geen belasting betaalde. In de kisten, die naar Engeland werden gestuurd1, .zat. waardeloos afva.1. Eenige maanden ge leden deed de off icier van justitie een inval in het kantoor van den koopman op den Nieu- wen Zijds Voorburgwal. Een groot aantal goederen werd in ibeslag genomen, maar Van G. zelf was onvindbaar. Hij had er klaarblij kelijk de lucht van gekregen, dat de douane naar hem zocht. De man is thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgesloten. Het is niet on- waarschijnlijk, dat er nog meer arrestaties in deze zaak zullen volgen, omdat het onder zoek heeft uitgewezen, dat er nog meer koop- lieden in betrokken zijn geweest. .ARBEIDER OPGELIOHT. De arbeider van A., die in de laatste jaren bij een landbouwer te Haarlemmermeer in dienst is geweest en met hard werken en zuinigheid een aardig sommetje had weten te besparen, is de dupe geworden van een brutale oplich- ting. Hij was na het plaatsen van een advertentie waarbij hij zich aanbood als chauffeur of deel- genoot in een expeditiezaak, in connectie ge komen met een tusschenpersoon, wonende te Amsterdam, die hem voorstelde mededeel- genoot te worden in een goed rendeerend expeditiebedrijf te Koog aan de Zaan. Daarop is hij injgegaan en heeft hij zijn spaarduitjes voor dit doel beschikbaar gie- steld, terwijl hij op aanraden van zekeren K. uit Zaandam zelfs al naar die gemeente was verhuisd. Dezer dagen kwam van A. zich bij de politie te Hoofddorp beklagen, dat het expeditie bedrijf, waarvoor hij zijn geld had afgestaan, niet bestaat, dat men hem op valsche gron- den had; laten verhuizen en dat hij met allerlei voorwendsels was opgelioht. De politie stelde direct een uitgebreid on derzoek in en heeft in verband met dit bru tale staaltje van oplichting een der pseudo- deelgenooten aangehouden en naar Hoofddorp overgebracht. De arrestatie van meerdere bij deze zaak betrokken personen is spoedig te verwach- ten. TORNADO TEISTERT CHARLOTTE IN NOORD-CAROLINA. De stad Charlotte is door een tornado ge- teisterd. Verscheidene huizen werden van hun daken beroofd. Electrische leidingen werden vernield, terwijl twee gehouwen totaal wer den verwoest. GEHEIMZINNIGE MOORD OP EEN ENGELSCH INGENIEUR. De Engelsche ingenieur Norman Redwood, voorzitter van de organisatie van oonstruc- teurs van ondergrondsche spoorlijnen, is ver- moord in zijn auto voor zijn woning te New Jersey gevonden. De politie is van meening, dat deze misdaad het werk is geweest van individuen, die door concurrenten van Redwood zijn omgekocht om hem uit den weg te ruimen, teneinde zoodoen- de zelf met den bouw van de nieuwe metro- lijnen in New York te worden belast. In verband hiermede heeft de politie den in de Vereenigde Staten welbekenden inge nieur Samuel Rosoff, een concurrent van Redwood, een verhoor afgenomen. Voor de arrestatie van de moordenaars is een belooning van 5000 dollars uitgeloofd. OVERBRENGEN KRONINGSFILM NA(AR NEW YORjK. Jim Moflison zal over een paar dagen trach- ten het Croydon-Kaapstad record te breken, dat op het oogenblik gehouden wordt door zijn vrouw Amy Moilison. Hij heeft daarna echter, naar aan het Han- delshlad gemeld wordt, nog andere belangrijke plannen. Hij is n.l. in onderhandeling over een contract met een Nieuws-fiilm-agentschap om een film van de kroning naar Amerika te brengen. Om de ,,Hindenhurg" ten minste 24 uur voor te zijn, moet hij dan op den avond van de kroning vertrekken en ineens door- vliegen naar Ned York. H(j denkt dan twee maanden in Amerika te blijven, om vandaar in Augustus in de lucht- race van New York naar Parijs terug te vlie- gen. Een rijke Zuid-Afrikaner moet hem 10.000 p.st. hebben gegeven om zijn deelneming aan de race mogelij.k te maken met Bellanca met drie Memasco-motoren van 220 p.k. Hij heeft Corniglion-Molinier gevraagd met hem. samen te gaan. AJs dit alles gelukt zal hij vijfmaal over den Atlantischen Ocesian zijn gevlogen. Geen an dere vlieger heeft meer dan tweemaal dien vlucht gedaan. Amy Moilison zal naar gemeld wordt waarschijnlijk ook aan den luchtwed- strijd naar Parijs deelnemen. EEN ZWARE AARDBEVING GEREGISTREERD. De bevingswacht te Jena heeft Zondag om 8 uur 14 min. 39 sec. (Duitsche tijd) een zware aardbeviug geregistreerd. De haard van de beving ligt ongeveer 12.000 K.M. verwij- derd; 24 minuten later volgde een tweede be ving uit denzelfden haard. De bevingsactie kon te Jena een paar uur lang worden waarge- nomen. Vermoedelijk ligt de haard in het randgebied van Oost-Azie. G A SO NT P LOFFING IN EEN HUIS. In Neubau (Oostenrijk) heeft een gasont- ploffing in een huis emstige gevolgen gehad. Een postbode belde aan de woning aan van een vrouw, die den vorigen avond de gas- kraantjes had opengedraaid am zich van het leven te berooven. Door de electrische vonken kwam het gas tot ontploffing, zoodat het trap- penhuis en andere deelen van het huis ver woest werden. E6n doode en verscheidene zwaar gewonden werden van onder de puin- hoopen te voorschijn gehaald. EEN FIDEELE GEYANGENIS. Bij de behandeling van een strafzaak voor het gerechtshof te Kattowitz zijn een aantal eigenaardige toestanden, die in de gevangsnis van het stadje Myslowitz heerschten, aan het licht gebracht. Een tiental Poolsche gevan- genbewaarders werden er van beschuldigd, met de gevangeneh gemeene zaak te hebben gemaakt en steekpenmingen van hen in ont- vangst te hebben genomen. De bewaarders plachten de gevanigenen in de cellen op te zoeken en met hen kaart te spelen. Om de stemming te verhoogen lieten de beambten zich door de gevangenen geld geven, waarvoor worst, sigaretten en vooral jenever werden gekocht. Gevangenen die over voldoende geld beschikten, konden bovendien bezoeken van onbeperkten duur ontvangen. De voorko- mendheid van de bewaarders kende geen gren- zen. Brieven van gevangenen werden, zonder aan censuur onderworpen te zijn, aan de ge- adresseerden doorgezonden, wat natuurLijk iedere maal een ..kleinigheid" kostte. De familiaire verhouding, die op d'eze wijze tus schen de gevangenen en de bewaarders ont stond, leidde er toe, dat de voor de gevangenen af,gegeven pak'jes, zonder meer aan de met de cipiers tevriende gevangenen werden uitge- reikt. De begeerigheid van de bewaarders werd natuurlijk steeds grooter en tenslotte ginigen zij er toe over, zich tot de verwanten van de gevangenen te wenden en; zich geld te laten geven, dat zij voor zichzelf gebruikten. Voor de rechters trachtten de bewaarders het zoo voor te stellen, alsof de getuigen gevan genen van genoemde gevangenis zich op hen wil'den wreiken, d:a,ar zij, altijd zoo nauw- gezet en streng aan hun plichten voldaan heb ben. Maar dit kieer schonk bet gerechtshof geen geloof aan de beambten en veroordeelde de bewaarders van deze fideele gevangenis. BIJNA EEN VLIEGRAMP. Te Pensacola in den staat Florida heeft zich onlangs in de lucht een eohokkende gebeurte- nis afgespeeld, welke goed is afgeloopen, maar best een drama had kunnen worden. Et was een vliegtuig opgegaan met vijf pasaa- giers om wat boven het terrein rond te cirke- len. Bij het opstijgen was het landingstoestel defect geraakt, maar de bestuurder van het vliegtuig had het niet bemerkt. Toen het vliegtuig zou dalen, werd de bestuurder door de menschen op het vliegveld door seinen opmerkzaam gemaakt. Onmiddellijk verhief het vliegtuig zioh en de bestuurder vroeg aan een van de meisjes in| het vliegtuig om een lippenstift. Toen hem die was gegeven, schreef hij daarmee op een blaadje papier een bood- schap, naderde den grond weer en liet het briefje vallen. De boodschap was een verzoek of een ander vliegtuig hem niet een touw kon verschaffen door zich boven het beschadigde vliegtuig te begeven en het touw uit te vie- ren, dat dan door de vliegers-in-gevaar zoiu kunnen worden gegrepen. Het werd gepro- beerd, maar het lukte niet en inmiddels, ge raakte de brandstof voor den motor op. Hij vroeg toen een vrijwrilliger onder de passagiers om het mankement, dan maar zelf zoo goed mogelijk te repareeren. Een bakkersbediende verklaarde zich bereid. Hij liet zioh vastbin- den en hing in de ruimte onder het vliegtuig aan een lus om zijn voeten. De aanwijzingen van den bestuurder uitvoerende, wrist hij het wiel voor de landing, dat ontzet was, weer op zijn plaats te krijgen. Toen werd de dappere bakkersknecht in gehaald en de landing ge- schiedde zonder verdere onigelukken. Het verhaal lijkt ons bijna te mooi om waar te zijn. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn^'s worde* gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluitea en blad vermelden. HOE VOEDSELFOUTEN ZIOH WREKEN RUNNEN. Toevallig kreeg ik deze week eenige brie ven en doode kippen die een eigenaardig licht werpen op ziekten, welke optreden door on- juiste vo:dersamenstelling en op de gewel- dige knoeierijen die in den voederhandel noig kunnen plaats vinden. De eerste brief luidt: ,,Ik ontving Zaterdag 30 Jan. j.I. een zen- ding z.g. ,,eiwitkorrels" aangegeven als ,,vo.l- ledig pluimveevoeder", waarbij dus niets an- ders gevoerd behoefde te worden. Ik hob toen genomen een hok I met jonge hennen, circa 100 stuks, en heb die Zaterdag de kor- rels gevoerd. Ik gaf ze 's morgens aange- maakt ochtendvoer, overdag korrels en 's avonds de helft graan van voorheen (onge veer 25 gram per dier). Ik nam ook een hok H met 90 overjarige hennen, ook Zater dag, doch gaf deze onmiddeTlfjk alleen kor rels, zonder ochtendvoer en met zeer weinig graan ('s avonds ongeveer 15 gram per kip). Zondagavond was in hok I een hen dood, Maandag stierVen er in hok II 2 binnen drie kwartier en Dinsdagmorgen lag er in dat hok weer een dood. Ze stierven plotselimg, naar mijn meening aan hartverlamming, zdo is er niets aan te doen en een oogenblik daar na rollen ze een paar maal over den kop en ze zijn dood. 'Hok II met enkei korrels is het ergste. In deze paar dagen is de kleur der kammen fel rood geworden, ik vermoed dat de bloeddruk te sterk is geworden voor de dieren. Wat kan de oorzaak zijn De kor rels zouden voigens de label aan den zak be- vatten: karnemelkpoeder, gerstemeel, rijst- voermeel, maismeel, grondnotenmeel, diermeel, bloedmeel, fosforzure voederkalk, gedroogde gis;t, levertraan en zout. Nu, daaruit kan een best voer samengesteld worden. Wat bleek echter? Het monster bestond uit korrels die veel cacaomeel en zand bevatten. Cacaomeel is schadelijk voor pluim- vee! Meer behoeven we niet te zeggen. Is het niet meer dan erg dat niets kwaads veir- moedende pluimveehouders in deze ellendige tijden nog o,p zoo'n manier hedrogen worden Hier betrof het een proef van een voorzich- tige voederverkooper, doch hoe gaat het met gewone pluimveehouders? Ze voeren het nieuwe voer, er gaan eenige kippen dood, doch de rest raakt natuurlijk hopeloos van streek en van den leg af en wie zal kans zien om zulke dieren vlug weer aan den leg te krijgen. De pluimveehouder die daar invliegt boekt in korten tijd enorme schade. Een ander geval. Bij drie kuikens van on geveer 3 weken oud vind ik hevtge Engelsche ziekte, beenen en snavels zoo slap ais rubber, de rihben hevig verdikt aan de uiteinden en verbogen. Hoe is dat nu te verklaren Meestal treedt Engelsche ziskte pas op lateren leeftijd op, want het kuiken brengt uit het ei (in normale gevallen) genoeg vlta- minen mee om er een paar weken op te kun nen teren. Zelfs als dus het kuikenvoer niet best is en niet genoeg vitaminen en mineralen bevat dan krijgen de kuikens nog niet zoo gauw beenzwakte. Hier ligt dus de fout blijk baar verder terug en moeten we denken aan twee mogelijkheden. Ten eerste kan door onjuiste temperatuur tijdens het broeden de minerale stofwisseling in het kuiken in de war komen en wordt dus het kuiken geboren met abnormaal beender- stelsel. Ten tweede kan het ibroedei zelf te weinig vitaminen en mineralen bevatten en. dan ligt dus de schuld bij de foktoomen en het foktoomvoer. Ik kan er niet genoeg op wijizen, dat foktoomvoer veel meer mineralen en vitaminen moet bevatten dan legvoer. AJs het foktoomvoer niet goed is, zijn ook de broedeieren niet goed. Hoever slecht fok toomvoer of legvoer kan leiden, zien we uit den derdem brief. ,,.Er heeft zich de laatste dagen bij ons een ziekteverschijnsel onder de kippen voorgedaan en zenden wij een kip op ter onderzoek. Het is een overjarig dier maar ook onder de jonge hennen hebben wij het. Van de overjarige hebben we er reeds zes moeten slachten, al ien met dezelfde verschijnselen, die hier vol gen: De kippen zij.n vandaag nog mooi gezond doch morgen ziet men er al een met een popt springen en dat neemt zoo snel toe dat ze spoedig plat liggen. Wij staan hier voor een raadsel, de kippen leggen slecht en nu staan we voor het broedseizoen. Kunt u ons zoo spoedig mogelijk inlichten?" Wlelnu, deze kip had hevige beenverweeking. alle beenderen waren ontkalkt, de dieren hadden veel te weinig vitaminen en mineralen in het voer gehad, hadden al hun mineralen toen gehaald uit hun toeenderen omdat ze deze voor de eieren noodig hebben, tenslotte was de voorraad in het licbaam uitgeput met als ge volg dat de leg ophield en de dieren als een leege Iuchtballon ineenzakiten. Dr. B. J. C. TE HBNNEPE. Nadruk verboden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6