Predikbeurten Landbouwberichten Feuilleton-vertellingen Verkouden Kinderen? HOEK. AXEL. het centrum. RECHTSZAKEN. ZAAMSLAG. BRABANTSCHE BRIEVEN. nieuwe wegen worden aamgelegd, opdat Woen?d ag 24 Febr. a.s. de gasten den nieuwen vleugel ock langs de eigen toegang zullen kunnen bereiken. Wa nneer we bet nieuwe gedeelte betreden vinden we links de portiersloge en rechts de wachlkamer, we Ike beide in verbimding staan met de gang welke kruislings staat op de hoofdgang, die wij voor ens bebben. Staande in de centrale ball beeft men links de ltlasse- afdeeling, met aparte ikamers voor 1 persoon, iedere kamer voorzien van eigen toilet-inrich- ting. Een aardig zitje geeft uitzicht op den acbtertuin van het ziekenhuis en op de groote zaal, welke links gelegen is van de hoofdgang. Deze zaal is gespl'itsb in 2 afdeelingen en is eveneens voorzien van toilet en badkamers. Aan de hoofdgang vinden wij reohts de poly- kliniek, welke na de kruisgang ook vanuit de wachtkamer bij den ingang te bereiken is. Voorts liggen aan de hoofdgang het labora- torinm en de rontgemkamer, met donkere kamer en overige toebehooren. Xndien Uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Ingez. Med. Halverwege de boofdigang ligt links de trap, waarbinmen de liftkooi, welke geheel van gaas is, zoodat er nergens onbereikbare gedieelten zijn. Op de tweede verdieping vinden wij tegenover de trap de operatic-afdeelinglinks- af de vrouwenzaal en rechtsaf de hall, iwaar- aan de kinderzaal en de wascbkamer gelegen zijn Aan die kruisgang ligt weer de klasse- afdeeling en eenzelfde zitje als gelij'kvloers. De operatieafdeeling is gesplitst in een kleine en een groote zaal, gescheiden door de sterili- satiekamer. De groote operatiekamer is voor zien van een speciale operatie-ether, waarin de verwarming geplaatst is; deze speciale ether verzekert in elk jaargetijde de verver- sching der lucht, zonder tocht. Geen kosten zijn gespaard om deze operatie-afdeeling zoo goed en hygienisch mogelijk uit te rusten. Uit een oogpunt van hygiene ook is deze geheel afdeeling door een aparte gang van de rest van het ziekenhuis gescheiden. Op de derde verdieping ligt links de rust- afdeeling, bestaande uit 2 zalen, waarvan de kleine is voorzien van een schuifdak en de groote uitkomt op een open foalkon. Bovendien liggen hier nog twee kleine kamers en een kamer voor hoogtezonbebandeling. Voorts is hier de zusterafdteeling, met o.a. de linnen- kamers en een ziekenzaaltje voor de zusters. Boven het platte dak van het nieuwe ge deelte steekt de liftmaohinekamer uit, gelijk die tot in het souterrain doorloopt. In het souterrain bevinden zich aan den voorgevel de pro vis iek el der svoorts de fonkelnieuwe wasscberij, de pompinstallatie en de verwar- mingskelder, waar een volautomatische kolen- stookinricbting den arbeid verlicbt; verder ikolenbergruimtes, bergruimtes van het zieken huis en van het Wit-Gele Kruis, terwijl den gedeelte geheel bestemd is voor regenput voor de wasscherij. Deze gansche bouw is, in ruim een jaar tijdis, geleveird door de firma Joh. Fest en Zn., te Nijmegen, onder architectuur van het bu reau J. H. H. van Groenendaal en Zn. te Maastricht. De centrale verwarming is van Burgers te Eindhoven, sanitair en waterleidmg van F. Kool te SluiskU, terwijl de geheele elec- trische installatie, tevens omvattende de radio- aardeg en een zeer vemuftige speciale sem- installatie, alsmede de huistelefoon en de elec- trische keuken-installatie, geleverd is door de N.V. Aznem te Roermond. De lift is van de firma Van Straaten te Den Haag. Alles is er op ingericht om het de patienten naar den zin te maken. Reeds zijn de patienten over- g-ebracht, omdat men thans in snel tempo het oude ziekenhuis bezig is te verbouwen tot pension en voor het gebruik der zusters. Een nieuwe eetzaai en een nieuwe kapel bevinden zich in het oude gedeelte, van waaruit nu ook de radiodistriibutie voor de patienten verzorgd zal worden, welker installatie aan het zieken huis zal worden aangeboden door een daartoe opgericht comite. Vanuit de portierskamer kan deze installatie worden bediend, waarmee wij dus tevens onza rondiwandeling weer be- eimdiigd hebben op bet punt van uitgang. He geheele nieuwe gedeelte maakt door de lichte kleur van het schilderswerk en amderzins een prettigen en hygienischen indruk. Schieting Bijz. Vrijw. Landstorm. De afdeeling Hoelk van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm hield in het gymnastieklokaal der O. L. school aihier haar laatste schieting voor den wedstrijd. De uitslag was als volgt. 1. J. de Knaker, gemidd. 92 p.; 2. J. de Putter Szn 91 p.; 3. L. M. Mlaas 88 p.; 4. J. v. Dron- gelen 86 p.; 5. Joh. de Ritter 85 p.; 6. Com. F. Dieleman 84 p.; 7. G. K. Tollenaar 84 p. en 8. J. Oppeneer 84 p. Algem. Verg. ..Crescendo". Dinsdag 16 Febr. jd. hield de de zanigyer- eeniging Crescendo" haar jaarlijksche alge- meene vergadering. De voorzitter opende de vergadering met een welkom aan alle aan- wezigen, waarna de secretans de notulen der vorige vergadering voorlas, welke onveranderd werden vastgesteld. Uit de rekening en ver- antwoording van den penningmeester over 1936 bieek dat de ontvangsten ibedroegen f 349 61, de uitgaven f 299,23, zoodat er een batig saldo was van 50,38. De 3 aftredende bestuursleden werden lalle herkozen en namen hunne benoeming wederom aan. Na de rondvraag, waarvan een druk ge bruik werd gemaakt, zeide de voorzitter dat, waar het plan bestaat dozen zomer te Hoek een groot zangconcours te houden, voor alien een tijd zou aanbreken van hard werken, ter wijl er in de gem een te zal worden ingezameld am de kosten van een dergelijk concours te teunnen bestrijden. Hij deelde tevens mede, dat er geJegenheid wordt gesteld voor toetre- riiTip- van nieuwe ledien, waarna hi) met een woord van dank deze druk bezochte verga dering sloot. De vereeniging hleef hierna nog geruim en tijd gezellig bijeen. worden om de bezitters van auto's en motor- rijwielen in kennis te stellen met de aange- bracbte wijzigingen in 'bovengenoemde wet. Men zal goed doen met de auto of motor- rijwiel tegenwoordig te zijn, dan kan men de noodige aanwijzingen krijgen voor eventueele veranderingen, o.a, ten aanzien van de ver- lichting, aan bet vervoermiddiel. Hierdoor voorkomt men, dat men later een bonnetje" krijgt, hetgeen altijd onaangenaam aandoet, en het is beter te voorkomen dan te genezen door betaling der boete. Jaarlijksche uitvoeriag Chr. Harmonie „Hosanna". Gisteravond had onder .groote belangstelling van de vele honoraire leden met hunne huis- genooten in de H-ervormde Zondagschool de jaarlijksohe uitvoering plaats van de Chr. Harmonie ,,Hosanna" welke onder leiddng stond van den heer Jan le Feber, voorzitter. Na opening met gebed en een opwekkend woord van den voorzitter volgde een uitgebreid 10-jarig overzioht van den secretaris den heer Jac. Wieland, daar die vereeniginig op deze avond feestelijk het feit wilde herdenken dat over 10 jaar de oude fanfare „Hosanma" uit haar asch is herrezen. Aan dit overzicht ont- leenen wij, dat de blijde mare van de her- opriehting in het najaar van 1926 als een loopend vuurtje door onze veste ging, dank zij een vergadering daartoe op initiatief van den heer J. J. de Feijter bijeengeroepen. In deze vergadering werd een ibestuur gevormd bestaande uit de heeren P. le Feber Sr., voor zitter, J. J. Hoebe, C. Smies, Jan He Feber en P. A. Wondergem. Als directeur werd ge- kozen de toen nog zeer jeugdige P. C. Brak- man, terwijl als technisch adviseur hieraan werd toegevoegd die heer I. J. Brakman, direc teur van hot oude ,,Hosanna". Een commissie die igelden bijeen zou zamelen baalde f 430 op, terwijl 37 rentelooze aandeelen van 10 wer den geplaatst, waarvan men over circa 800 beschikte. Daar voor de aansohaffing van nieuwe instrumenten, lessenaars, enz. direct 710 benoodigd was werd het eerste vereenl- gingsjaar met een kassaldo van 90 besloten. Aanvankelijk ibegon men met 20 werkende leden, doch dit getal werd in 1927 nog tot 50 opgevoerd. In 1928 werd het eerste open- luchtconcert gegeven op 30 April en van toen af trad de Chr. harmonie getrouw aan de be- ginselen harer leden bij elke belangrijke natio- nale igebeurtenis of op verjaardagen van de Kon. familie op. Een opsomming van al die apenbare uitvoeringen, muzikale uitstapjes e.d. volgde, waarvan wij alleen kunnen memo- I reeren de Radio-uitzending op 9 April 1930 voor de N.C.R.V. vanuit de Geref. kerk en het eerste kerkconcert op 9 Maart 1932. Hulde werd vooral gebracht aan den ijverigen en eminenten oud-secretaris ,,Sari Marijs"die thans naar Ter Neuzen is verhuisd, maar als oude getrouwe op deze avond in het midden was. Ook aan de heer P. le Feber als ex-voorzitter werden woorden van bijzondere lof en waar- deering gewijd, op 21 Februari 1934 werd in ,,Het Centrum" het feat herdaoht, dat het oude ,,Hosanna" voor 25 jaren werd opgericht. Uit het verslag bleek, dat in de verloopen 10 jaar een 50-tal concerten en ongeveer 35 mu zikale rondwandelingen en uitstapjes hadden plaats gehad. De vereeniging telt nu 178 begunstigers. Het verslag eindigde met woor den van groote waardeering aan den directeur. Het verslag van den penningmeester sloot over 1936 met een tekort van pl.m. 150. Na dit meer officieele gedeelte volgde het amusante, n.l. de opvoering van het hier ook het vorig jaar reeds opgevoerdte blijspel „Truusje Meijer", waarover wij dus niet breedvoerig zullen uitweiden. De meeste der heeren- en damesrollen en vooral de hoofd- rolllen waren in igoede handen. Telkens kwam het tot ware uitbarstingen van hilariteit bij de geestige afwikkeling van dit zeer komisch gebeuren met de niet alledaagscbe ontknoo- ping van een drietal pseudo-minnaars die den- zelfden familienaam van Donk voerden. Tijdens de pauze's werden tulbanden en een taart verloot die heel wat zaad In het bakje brachtesn. De harmonie vuide daamevens de pauze's aan met vrodlijke marschmuziek en enkele nationale en gewijde liederen. Na het slotwoord van den voorzitter volgde na het gemeenschappelijik zingen van Psalm 150 1 sluiting met dankzegging. „De Barbier van Straatsburg". Geslaagd. Bii het giisteren te Breda door de Eerste Ned. Modevakschool E.N.SA..I.D. gehouden examen voor leerares-coupeuse, slaagde onze stadgenoote mej. M. Mieras Gd. Nieuwe verkeersbepalingen Motor- en Rijwielwet. Zooals wij reeds eerder in ons blad hebben melding gemaakt van door de Motorbriigade van de Kon. Marechaussee te Ter Neuzen te houden demonstratie-avonden in Zeeuwsch- Vlaanderen, die overal 'een succes hleken te zijn, zal thans Axel aan de beurt zijn waar a.s Donderdagavond van 7 10 uur by e garage Denos een demonstraitie gegeven zal Tot welke eervolle prestatie's een algemeene spontane medewerking en liefde voor de zaak kunnen leiden, bewees j.l. Woensdagavond .brj vemieuwing de jaarlijsehe operette-opvoering vaui bovenigenoemd zangspel door onze alge- meene zangvereeniging ,,Orelio" in ,,Het Cen trum". Terecht mocbt de voorzitter, de heer A. J. van Hoeve, in zijn hartelijk welkomst- en openingswoord aan het overtalrrjk gehoor dat de zaak tot het laatste plaatsje bezette dan ook daarvan gewagen. Met groote moeite slechts was het gelukt deze artistieke presta- 'tie te verwezenlijken en in het bijzonder schreef de praesus dit toe aan de groote toe- wijding aan den dag gelegd door de jonge direotrice mevr. Moerdijkv. d. Swalm uit Zuiddorpe. Slechts dank zij haar doorzettings- vermogen kon dit zware nummer worden in- gestudeerd en, nu het zoover was meende spreker tooh niet beter te kunnen doen dan, bescheidenheid betrachtend, de clementie van het gehoor inroepend, er de nadruk op te leg- gen dat hier slechts amateurs- en dillettanten- werk voor het voetlicht werd gebracht. Hoe hoog die eischen ook zijn die men aan „Orelio" stelt en die, zegt spreker, wij ook aan ons zelf stellen, toch zullen er altijd fouten en gebre- ken zijn aan te wijzen. Spreker bracht hulde aan de onverflauwde ijver der leden die zoo eendrachtig en offervaardig hebben samen- gewerkt tot bereiking van het resultant dat nu zijn vervulling naderde. Voor den aanvang der operette verscbeen „het Kinderkoor" op het podium, hetwelk onder leiding van de directrice op correcte wijae een viertal nummertjes ten geboore braoht. Hoe kort nog 'bestaand viel bier sedert het vorig jaar bij de zelfde gelegenheid toen dit optreden een novum was op flinke vooruitgang te wijzen. Gezongen werden achtereenvolgenis: ,,Die nare sommen van Wierts, „Te laat" van J. F. Tierie, ,,Voor 't kantkussen" van Hullebroeck im ,,Kwikke- kwakke-kwekkie" van Wierts. Hierna werd een aanvang gemaakt met het in operettevorm omgewerkte oorspronkelijke blijspel hierboven genoemd. De handeling speelde zioh af in Duitschland dicht bij de oevers van den Riijm in bet eerste kwart der vorige eeuw. Het door schulden bezwaarde kasteel van Omsberg, was bij familiescbikking in handen gekomen van den Graaf van Luis- burg, mits deze de schulden van Baron van Omsberg zou betalen, doch door een samen- loop van amstandigheden en een emstige ziek- te, waaraan de Baron overleed kwam het riddergoed later in handen van de schuid- eischers van d'en Granf van Liui&burg'die echter wegens hoogverraad werd gearresteerd. Teneinde zoveel mogelijk profijt van hun bezit te kunnen trekken besloten de schuldeischers het slot te verloten en zoo geschiedde het dat een eerbaar .pruikenmaker en barbier" uit Straatsburg bet goed voor 30 francs in eigen- dom verkreeg. .Wanneer de glorieuse entree van den nieuwbakken slotvoogd door de be- woners van het vorstendom plaats vindt, vangt temidden van een bonte schildering van kleedij uit dit tijdperk, de handeling aan. Het toeval wil dat terzelfdertijd ook Frederik van Omsberg, de zoon van den overleden baron, die als kolonel in Beierschen dienst is, juist zijn geboorteplaats doortrekt en deze wil het vaderlijik erfdeel, de zoete herinnerinig zijner jeugdjaren nog eens aanschouwen en zoodofen- I de ileid het toeval tot herkenning van een oud gediende Peters, voormalig trompetter die als concierge fungeert op het vaderlijk kasteel. De versohijning van den zonderlingen baard- schrabber, die plotseling slotheer is gewor- den is aanleiding tot allerlei complicaties en, wanneer bet toeval nog meer goeds baart door de verschijning van een jonge weduwe, de gravin van Herschtein, worden beiden de eer ste gasten op den voorvaderlijken burcht van Omsberg. E!en ontgoocheling voor den nieuwen edge- naar is, dat de baronie geen uitkomsten uit erfelijkheden of ibelastingen meer heeft, maar de grootste en bitterste is de spooklegende, die Peters weet op te disschen en die den barbier-slotvoogd doet sidderen en beven. Door een igeheimzinnige sleuteil weert Frederik van Omsberg een in oor logs tijd door zjjn voor- ouders in een verborgen kast verstoken geld- kistje te vinden en ofschoon Cr&piignac zijn eischen omtrent de som van verkoop aanvan kelijk huitensporig hoog stelt, doet deze na een nachtelijke kennismaking met het gefin- geerde spook (Peters) water in zijn wijn en het slot komt tenslotte weer in het bezit van den rechtmatigen eigenaar en laatsten stam- houder der van Omibergs die bij het happy end" de oude liefde met de gravin van Hersch tein herwint. Ook Peters -de concierge deelt in Amors" welgevallen en huwt Anetta, de lieftalliige brunette die in de toeleg van hem een werkzaam aandeel heeft gehad en zoo breekt weer een gulden tijdperk aan voor familie en dorpelingen. Deze operette is wel een der moeilijkste tot dusver ingestudeerd door „Orelio". Zware eisohen zijn aan de zes hoofdvertolkers der verschillende rollen gesteld en langdurige studie was dan ook noodlg. Vele der zang- nummers zjjn ontleend aan aria s uit opera's en beroern.de operette's. Het koorwerk was voorheen, maar ook ditmaal weer de kracht van „Orelio". Dit neemt niet weg, dat ook onder de solisten bepaalde sterren waren aan te wijzen, maar ofschoon de lust daartoe ons bekruipt, zullen wij ditmaal geen namen noemen. De uitvoering als geheel is voortref- felijk geslaagd en uit een oogpunt van diillet- tantenkunst gezien beslist weer te bestem- pelen als een maximum-prestatie. Het leidt dan ook geen tivtjfel of velen zullen bij de heropvoering 'alsnog van hun belangstelling doen blijken en de niet-leden van „Orelio" zullen goed doen deze zeldzame gelegenheid aan te grijpen in Axel eens een pittig en fleu- rig zangspel te gaan aanschouwen. Zooals bij „Orelio's" jaarlijksche opvoerin- gen alles gewoonlijk af is, viel ook ditmaal weer de keuriige verzorging van oostumeering en decor te loven en ook in dit opzicht he- schikt deze voorbeeldige vereeniging over een staf en een brigade van vaste medewerkers die werk weten te verzetten en steeds meer- dere routine in het vak verkrijgen. Vermelden wij tot slot dat zich op deze avond een virtuoos-fluittist ontpopte in de figuur van den slotvoogd-pruikenmaker. De vertolker van deze buitengewoon zware hoofd- rol, de heer Arend van der Burg, secretaris van „Orelio" oogstte met deze prestatie bui tengewoon applaus. Ook de orkestbegeleiding viel nog meer dan bij vorige opvoeringen te loven. Opnieuw alzoo een iglorie-avond voor ,,Orelio". Heropvoering van „De Barbier van Straatsburg". Blijkens een in dit nummer voorkomende ad- vertentie heeft de algemeene zangvereeniging ,,Orelio" aihier besloten tot een tweede op voering van die operette „De Barbier van Straats/burg, op Woensdag 24 Febr. a.s., 's avondis half 8 in ,,Het Centrum' Een programma, dat er zijn mag, zoo zou- den wij het aangebodene voor deze week wil- len noemen. Er zit spanning in, ja, meer dan dat, want beide films bewegen zich boven de doorsnee-filmwerken. Zoo is V oortvluchtigen MOLENHOEK. Wegens ziekte van het Hoofd der R.K. Bij zondere school alihier, den heer P. L. Everaert, is als plaatsvervanger benoemd de heer E. Fassaert van Stoppeldijk. ZONDAG 21 FEBRUARI 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Dr. L. J. Caze- mier; 6 u., de heer B. Dagevos, Jeugd- dlenst, medew. kierkkoor. SLUISKIL. 9.30 u., de heer W. J. Foumier; 2 u., de heer B. Dagevos. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren; 6 u., Ds. A. Donkers, voor de Jonigelingsver- eeniging. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. ZAAMSLAG. 9 u., Ds. H. Akersloot van iHouten Roos, van Sas van Gent; 2 u., Ds. A. Th. Stegenga, van Zuidzande. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., leesdienst. IPHILlPfPINE. 1.15 u., de heer W. J. Foumier, van Sluiskil. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TE1R NBU21EN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en I'l u„ H.H Diensten; 2.30 u., Lof. door 't starre DE WERELDPOSITIE VAN DE TARWE. Volgens het jongste maandoverzicht van de Royal Bank of Canada, zal het tarweverbruik in dit oogstjaar wederom de productie over- treffen en zullen de wereldvoorraden sterk moeten wonden aangespiroken. De voorraden zijn reeds in het afgeloopen oogstjaar, dat op 31 Juli 1936 eindiigde, met niet minder dan 180 millioen bushels verminderd en hoewel zij nog lichtelijk boven het algemeen gemiddelde liggen van v66r den recordoogst van 1928, zal het overschot van de wereldVoorradien tegen Augustus 1937 geheel verdwenen zijn. De prijizen zijn dentengevolge belangrijk ge- stegen en vroege oogstrapporten doen reeds het voorstel aan de hand, de oppervlakten, be stemd voor het verbouiwen van tarwe, vooral in de Vereeniigde Staten, uit te breiden. Het bestaande nauwe verband tusschen vraag en totaal beschikbaren voorraad in dit seizoen, iheeft de houding van koopers en verkoopers gewijzigd. Een markt van „koopers" heeft plaats moeten maken voor een markt, over- heerscht door de helangen van verkoopers. een bijzonder boeiende en tevens spannings- voUe film met een slot, dat ontroert door zijn eenvoud waarbij de voortvlucbtige kan ge arresteerd worden, doordat hij toegeeft aan zijn gevoel van menschelijkheid tengevolge waarvan vele kinderen gered worden van een vreeselijken dood. Doch dit is de ,geschiedenis niet, alleen het begin van het einde want zijn liefdevolle daad wordt beloond en „hij" de voortvlucbtige en zij" de eveneens voortvlucbtige, zullen niet meer uur aan uur achtervolgd worden door de detectives en politie-autoriteiten, die steeds hen op het spoor zijn maar juist als zij zullen toe grijpen ontsnapt hun prooi en komt de spanning opnieuw tot eindelijk de liefdevolle daad tevens voor hen beteekent de zoo ge- vreesde her-arrestatie. Een inderdaad spannende en zeer gevoelvo gespeelde film. Vlvil Villa. Deze film is een uiiicaim; deze hoofdrol is een unicum, meer dan edn bijfiguur is een unicum. Kortom: men staat hier voor een van de weinige werken die geschiedems maken. Men ziet dozen Villa als kleinen jongen, die er getuige van is, dat zijn vader wordt dood- geranseld. Villa bedrijft dan zijn eersten sluip- moord door zijn vader te wreken. En inhet volgende beeld is Villa man. Een vogelvn] en achtervolgd bandiet, al vluchtend opgegroeid in de heffe des volks, steeds heviger in strijd met recht cn wet. Opstandig, vuil en dom, hatend met een haat, die wellust is die zich door wreedheid laat ibevredlgen. Zoo raast 'hfl door het land, gevolgd door zijn kornuiten in de misdaad, roovend, moordend, plunderend en torandend. Maar bij dat alles blijft bij dom en dat zal zijn dood worden, want ten slotte is bij slechts een werktulg van Madero's wil geworden. Doch dan komt zijn wraak weer opzetten als Madero gedood wordt. Villa wordt generaal, hij wordtpresident van Mexico. Het toppunt van zijn maoht is nabij maar Villa wordt achterhaald door een kogel en deelt hij het lot dat hij zoovelen liet onder- gaan! Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van Vrijdag 19 Februari 1937. De volgende vonnissen werden uitgesproken B. P., oud 25 j., timmermansknecht, wonen- de te Doetinchem, thans gedetineerd te Mid delburg, beklaagd van dlefstal met braak en inklimminig en zware mishandeling den dood van een ander tengevolge hebbende, werd terugverwezen naar den reehtercommissaris voor het instellen van een ondierzoek naar verdachte's geestvermogens. P. H.. R., oud 41 j., koopman, wonende te Bergen op Zoom, thans gedetineerd te Mid delburg, is wegens oplichtinig veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. 1°. J. d. W., oud 23 jaar, venter; 2'. J. A. d. W., oudl 20 j., koopman, en 3°. L. A. S. d. W., oud 26 j., koopman, alien wonende te Hontenisse en thans gedetineerd te Middel burg, zijn wegens het verleenen van midde- len voor een diefstal met braak en inklimming, veroordeeld ieder tot 1 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De volgende zaken werden ibehandeld: J. C. le B., oud 41 j., zonder beroep, wonen de te Breskens, werd tenlaste gelegd, dat hij op verschillende data gelegen in de jaren 1931 tot en met 1936 te Breskens, opzettelijk een aantal geldswaardige papieren, ter gezamen- lijke waarde van ongeveer 12000 onder meer omvattende de navolgende stukken: 1 pand- brief Friesch-Groningscbe Hypotheekbank ad 500; 1 pandbrief Zuider-Hypotheekbank ad /500; 1 obligatie gemeente Amsterdam ad 1000; 1 pandbrief Vaderlandsche Hypotheek bank ad 500; 1 obligatie Hollandsohe IJze- ren spoorweg Maatscbappij ad f 1000; 4 obli- gaties Nederland elk ad f 1000; 1 obligatie Nederlandi ad f 500; 1 obligatie Nederl.-Indie ad f 500; 4 obligaties Nederland elk ad 100 en 3 obligaties Nederland ad 1000, alles toe behoorende aan de families ContantBrevet van Houte, welke effecten hij als ibewindvoer- over de nalatenschap van Mattheus Brevet, heeft verduisterd. Elisch 6 maanden gevangenisstraf. Vanwege de verdediging werd een voor- waardelijike veroordeeling gevraagd. 1°. P. A. F„ oud 32 j., hotelhouder en 2°. M. le G., oud 36 j., zonder, beroep, beiden wonende te Cadzand, werden verdiacht dat zij te zamen en in vereeniging, althans ieder voor zich te Cadzand en Retranchement hebben weggenomen een hoeveelheid aan strand aan- gespoeld hout, toebehoorende aan dien Staat der Nederlanden; subsidiair werd him ten laste gelegd, dat zij dat hout, dat zij op het strand gevonden hadden, hebben verduisterd. Eisch ieder 14 dagen gevangenisstraf. Mr. Dieleman Jr. achtte de feiten niet be wezen en vroeg vrijspraak, subs, een geldiboete. Benoeming Benoemd tot onderwijzeres aan de apenbare lagere school te Elkerzee, mej. J. J. A. Smalle- gange, thans onderwijzeres aan de openbare lagere school aihier S. M., oud 56 j., landbouwer, wonende te Hoek, werd beklaagd, dat hij op 2 Januari 1.1. te Hoek opzettelijk, toen de controleur Land bouw-crisiswet, Voerman, wilde overgaan tot inbeslagname van een hoeveelheid boter, waarmede overtreding was gepleegd, deze handeling van dien ambtenaar heeft belet of belemmerd, door zich opzettelijk met een stoel en een ketel in de hand in dreigende houding op te stellen, door welke toedreiging de ambtenaar gedwongen werd van vorenver- melde handeling af te zien. Eisch vrijspraak. Mr. Adriaanse vroeg eveneens vrijspraak. A. J. d. C., oud 22 j., zonder beroep, wonen de te Aardenburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 26 November 1.1. voor den Kantonrech- ter te Oostburg in de zaak tegen H. J. v. L., verdacht van overtreding van het Criste- Zuivelbesluit ter openbare terechtzitting van het Kantongerecht aldaar gehoord als getuige opzettelijk mondellng, valschelijk en in strijd met de waarheid heeft verklaard: „Ik weet niet wie er dien avond om half zeven bij mi) was en Lk heb Ook niet aan den verbalisant Kuiper verklaard, dat Herman van Loo bij mij was". Eisch 6 maanden gevangenisstraf. Ulvenhout, 19 Februari 1937 Amico. Ge hebt er na- tuurlijk al van ge hoord of gelezen: ons dorpke staat voor 'n groot deel blank. Onafzienbaar wijd, tot aan de enders, staat 't grijze, stille water in be- kans beiweging- looze rust. Hier en daar zeilt, 'n win- deke sjuust langs den waterspiegel en fijne rimpels trekken en schokken efkens meer. Eh stil...! Stil als 't is, daar over al diat water... Alle leven is versmoord, veratikt. Geenen veugel wiekt over deuzen, blankiein doodschen poel. En 't kaal geboomte hier en daar, staat roerloos in deuzen grijzen winter- dag, die ons gevangen houdt onder 'n glazen kom. Al m'n akkerland staat onder. Alleen hier en daar steekt den boerenkool zijnen groenen pluim boven. 'n Hek, 'n paaitje, 'n afischei- ding van pinnekesdraad hangt druppend boven den stillen vloed. En nou en dan zeilt 't, Zuid-Oosterke rakelings langs den blanken spiegel en 'n eilamd van louter rimpeltjes drijft efkens in dat wije water. Dat wije water, die eindelooze verten aan water, die strekken tot in den BaLs. iSchoon is 't genoeg, maar 't geeft veul schaai. Want gade gij maar groentes rooien, amico, uit 't sop...! E)en geluk heb ik ons huiske staat droog t Water staat voornamelijk op de westerhelft, achter den Steenweg, van ons dorpke, zoodat m'nen grond blank en mijn huis en erf droog staat. Bij den Blaauwe is 't sjuust andersom; die z'n stukske land bleef droog en z'n huiske... ochdrmt Z'n Aantje en z'n kroost zit op de zolders; mee de kiepen! Heel zijnen huisraad brocht ie naar boven, op de klok en de portretten na. die boven de waterlijn hangen En als ik bij 'm kwam, in hooge baggerleerzen, dan dreef 't ,,ding" van onder de bedstee, dloor z'n huiske. Ja, 'k ben bij 'm geweest, voor zaken! Want ge verstaat misschien wel: m'n klantjes laat ik nie in den steek! Als ge baas voor oew eigen zijt, allee! dan knoeit ge nie mee klantem, al zitben er soms nog zulke rare onder...! Dn kmecht, jaa... die kan royaler lichtzinniger amsprin- gen mee „zijn" klanten (van den baas). En kmecht of meesterknecht, allee, da's gelijk. Afijn, ge verstaat me gemoeg. Ik wil maar zeggennaamlooze vennootschappen motten al heel veul winsten maken, aleer ze na 't ,,natU'Urlijke" verlies door voomame knechten. nog wat overhouwen voor d'eigemaars. voor... ,,den baas". Ik ging dus, in m'n baggerleerzen naar den Blaauwe. Als ik bij 'm binnemkiwam, zag ik alleen z'n onderstuk, Z'n beemen, ook in bag gerleerzen, die op de leer stonden. Hij stand z'n kiepen te voeieren. „Al!ee," riep ie: ,gmokt da touwke los, van dieen haan z'nen poot, an gij, Keesje, zit nie aan dat ei te friemelen. wat da beest aan '.t leggen is. Aantje, gaauw. pakt ons Keesje 'ns bij z'n kladden, hij it alle eiers op, hij zit ze gewoonweg op te vamgen. den roover! Tuuttuut, tuu-uut, kom maai kiepkes, bij den Blaauwe, tuu-uut, tuut..." en rang, daar kletterde 't zaad over de planken van den zolder! En 'n spectakel, dat ooren- en-zien verging. Toen kwamen z'n eenden „,this". Tusschen m'n beenen door kwamen ze binnengedreven. Ze hadden natuurlijk 't voeierem gehoord. ,Voilk!" riep ik naar boven, ,,volk!" ,Ik kom, Dr6!" riep ie terug: „hebt g'oew voeten geveegd. 'En mee z'n mandje voer kwam ie de leer af. ,An, Dre! Zijde tevoet of mee den stoom- boot van Sinterklaas ,,Op de fiets. D'n keiweg is droog, ee." ,,Gelukkiig wel. Want ik mot daljjk nog 'n verken naar stad brengen; waar kan 'k oe mee helpen?" En voor ik wat gezeed had: Aantje...!" ,,Joeh, Tiest klohk door den zolder. ,,Is er koffie? Den Dre is hier!" „Joeh!" Tiest?" zee ik 'n beetje benauwd. „Is er iets... Dr6?" Ik wees naar boven z'n mooie kast. Die kast, die 'n paar voet in 't water stond. stond nie te vast op z'n pooten, lijk ge ver staat. En da beeldje, daar bovenop Tiest, dalijk mokt ie 'nen diuik, kearel!" ,J>an mot ie ok maar naar boven," zee den Blaauwe, pakte heel voorzichtig het beeldje van de kast en toen klommen we mee z'n drieen de leer op. Aantje trek 't liuik open en als ik mijm hoofd er doorstak.Kiepen, konijmen, 'nen gedresseerden eksten die te schelden stond, bedidegoed, kinders, 'n lawijt ais 'n oordeel. 'Nen haan, die de kiepen op de vlucht joeg; den scheldenden ekster; den brammenKien waakhond; de tierende jong, voor wie deus leven 66n igroot feest is; 'n kiep die 'n ei gelegd had en daarvan der weareld kond dee; den haan, die 't in de gatem had gekregen en begost te kukelen, of hij de weareld mee 'n ei had vermeerderd, 't was om kleuremdioof te worden, deer. „Zeg, Blaauwe, ik mis nog iets... En tenwijl ie 't beeldje veilig wegborg in de kisit van 't naaimachien, zee-t-ie,,neee, Drd, hier is alleen 't pluimvee..." (mee keek ie naar Aantje en de brakken) ,,de verkens heb ik op m'n eerpelland gestald, halvelings teugen den Fielp z'n bakkerij aan; ze zitten daar droog en werm!" ,,En oew twee koeikes?" Staan daar vlakkebij, teugen t bosch aan, mee 'n dekkleed op den schoeft."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6