Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten Burgerlijke Stand DAMMEN. doodelijk ongeluk. LOOP DER BEVOLKING. SCHAKEN. ieeland, die van deze bedrijfstak bun hoofdberoep maken en eveneens in udterst moeilijke omstandig- bedien verkeeren. Het Dagelijksch Bestuur beeft met groote teleur- stelling kennis genomen van bet afwijzend antwoord van den Minister, dat volgens de meening van het Bestuur met steekhoudend kan worden genoemd en waardoor de belangen van deze groep schapen- nouders in Zeeland ten acbter wordt gesteld bij de achapenhouders op Texel, die in volkomen dezeifde wist andigheden verkeeren als die in onze provincie. Bedrijfsraad voor het landbouwbedrijf in Oostelijk Heeirvvsch-Vlaanderen. Ingekomen is bet venzoek van den bedrijfsraad v*or bet landbouwbedrijf in Oostelijk Zeeuwscb- "Vlaanderen om het voorscbot dat de Z. L. M. als fcegemoetkomdng in de eerste kosten heeft bijged ra t-en te mogen beschouwen als bijdrage. Daar de Regeering niet bereid is een bijdrage ter bestriding m de kosten over 1936 te verleenen en in verband met de gedane uitgaven een tekort aanwezig is, ver- aoekt de bedrijfsraad voornoemd een verdere bij- Jrage te mogen ontvangen. Alhoewel het Dag. Bestuur op bet standpunt staat dftt de kosten van den bedrijfsraad door de Overbeid imoeten worden gedragen, werd besloten in het tekort bij te dragen. Leden Hoofdbestuur Z. L. M. In de algemeene vergadering van den Kring Schouwen en Duivelanid der Z. L. M. zijn tot Hoofd- nestuursleden herbenoemd de beeren A. C. de Oude te Zierikzee en S. J. Gast te Duivendqke. Tot plv. Hoofdbestuurslid werd berkozen de beer J. Klompe, terwijl in de vacature van wijlen den tieer T J. v. d. Bout te Elkerzee de beer W. J. Boogerd te Duivendijke als plv. Hoofdbestuurslld werd benoemd. In de algemeene vergadering- van den kiing Tbolen en St. Fhilipsland werd1 in de vacature A. Wisse als lid van bet Hoofdbestuur benoemd de beer j L. Groenewegen te St. Maartensdgk. Z. L. M. Landbouwdagen Medegedeeld werd dat de landbouwdagen van de B. L. M, dezen zomer op Schouwen en Duivelanid ■alien worden gehouden op 6, 7 en 8 Jul! e.k. De vergadering van bet Hoofdbestuur zal worden louden op 6 Jub e.k., de Algemeene Vergadering im 7 -Tnli terwijl op 8 Juil een fokdag zal worden gehouden. Zoowel de vergaderingen als de fokdag anllen te Zierikzee plaats vinden. Werkverruiming in Zeeland. Naar aanleiding van de besprekingen in de jl. aahouden Hoofdbestuursvergadering heeft de Z.L.M. bet initiatief genomen om voor Zeeland te komen tot de oprichting van een sticbtdng tot werkver ruiming in Zeeland. Medegedeeld werd dat op Dinsdag 23 Februan a.s. te Goes een vergadering zal worden gehouden onder Voorzitterschap van den Oammissaris der Koningin, ■wearbp zijn uitgenoodigd de vertegenwoordigers van ,Gted Staten, der landbouworganisaties in Zeeland, grootere gemeenten, Insipectie Werkverschaffing, om te komen tot een stlchttng, welke bovenvermeld doel neoogt. Belooning landbouwbedrijl Het Dagelijksch Bestuur kon zicb in geenen deele vereenigen met een ultlating van bet Centraal Bureau uit bet Nederl. Landbouw-OomltC in de voor- Jaatste Mededeellngen van deze vereeniging, waarin con. wordlt medegedeeld, dat in bet afgeloopen jaar de akkerbouw een loonende prijs heeft ontvangen voor de door hem verbouwde producten. De nadere verklaring van bet Centraal Bureau n» bet volgend nummer der Mededeelingen beeft bet Degeljjksch Bestuur niet geheel kunnen bevredigen. De gestelde richtprijs moge in 1933 voor verschillende gewassen o.a. granen bereikt zijn en zelfs over- adhreden, voor andere producten was de prijs in bet «eheel niet loonend. De uitkomsten der akkerbouw- nedrijven, zooals deze o.a. door bet Boekhoudbureau der Z. L. M. zijn gepubliceerd, toonen diuidelijk aan dat er zeker geen aanleiding is am van loonend be- dbrijf te spreken, terwijl de uitkomsten over 1936 aeker niet beter zullen zin dan over oogst 1935. Het Dagelijksch Bestuur was van oordeel, dat het Oentraal Bureau zieh van mededeelingen die niet aHeen een verkeerden indruk vestigen en bovendien geheel buiten zijn werkterrein liggen, dient te ont- bouden. Actie-Comite van Graanhandelaren. Een punt van bespreking beeft uitgemaakt de stetie van bet Comity van Graanhandelaren, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om als zijn meening ■aar voren te brengen, dat de crisismaatregelen «xans wel kunnen worden afgeschaft. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat de georganiseerde landbouw tegen deze opvatting niet krachtig genoeg kan shelling nemen, zoolang de Offers van de landbouwboekhouding nog onomstoo- fcelijk uitwijzen dat het bedrijf niet loonend kan •worden beoefend bit de tegenwoordige prijzen. 464. EJen leerzaam stuk partijspel uit de winter- weastrijd van de Damclub Ter Neuzen. Wit Zwart 1. 33—28 18—23 2. 31—27 20—24 3. 34—30 17—21 4. 39—33 12—18 5. 37—31 21—26 6. 44—39 26X37 7. 42X31 1420 8. 41—37 712 9. 4742 11—17 Een bekende en eenvoudige variant der Hollandsche partij. 10. 27—22 18X27 11. 31X11 16X7 Laten de beginners dit achteruit slaan eens goed in zich opnemen. Zij zullen dan begrijpen, waaropi schijf 1 (voor wit schijf 50) noolt te vroeg mag worden opgespeeld. 12. 36—31 12—18 13. 31—27 7—11 Oak 712 of 2025 was hier goed. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 46—41 41—36 50—44 40X20 44 40 40—34 3429 39X30 37—31 10—14 20—25 25X34 15X24 5—10 10—15 23X34 18—23 13—18 Wjij achten 171218 sterker. 23. 30—25 9—13 Het spel had tot zoover een kalm verloop. Wit kiest nu een vrjj scherpe voortzettlng, die overigens niet bar sterk lijkt. 24. 27—22 18X27 25. 31X22 49 Wel het beste. Zwart 812 kon niet we- gens wit 33—29! (23X34); 22—17 (11X33) en 38X7. 26. 36—31 1116 27. 4944 1—7 28. 4440! Naast de spoorbrug in de lfln van Utrecht naar Gouda wordt over het Merwedekamaal een brug gebouwd voor gewoon verkeer, weike in den weg komt te liggen, die Utrecht met Den Haag zal verbinden. Men is thans bezig met het plaatsen van de overspanningen, waarvoor eerst een montagebrug is aange- bracbt. Woensdagochtend is een arbeid<#r, die boven op den grooten boog van de nieuwe brug werkzaam was, daar af gevallen. Hij kwam op de montagebrug terecht en viel ver- volgens in bet water. Andere arbedders, die aan den leant werkten, sprongen hem dadelijk na en brachten hem op het droge. Hij had een zware wonde aan den scbedel opgeloopen door den val op de montagebrug. Een ijlings geroe- pen dokter moest constateeren, dat de man aan de gevolgen daarvan was bezweken. WERVELWIND. Boven de gemeente Bergh stak Dinsdag- avond om half 8 plotseling een wervelwind op, vergezeld gaande van onweer en hagelbuien, waardoor eenige huizen werd'en bescbadigd. Te Beek (bij Bergh), waar de storm bet hevigst woedde, werd'en verscheidene huizen bescbadigd. Van de woning van de famiiie Bosman werd het dak afgerukt. I IT EEN RIJDENDEN AUTO GESFRONGEN. Dinsdagocbtend reed de 45-jarige Spaans uit bet dorp de Stolpen als passagier met een vrachtauto mee. Bij de Kolksluis aan het Noord-Hollandsch kanaal wilde hrj uit den auto springen, waarvoor de chauffeur hem waarschuwde. Hieraan gaf Spaans geen gehoor en ondanks bet feit, dat bet voertuig een vrij groote snelheid bad, sprong hij eruit. Hij strui- kelde, kreeg de achterwielen over zijn lichaam en was op slag dood. Hij was gehuwd en vader van vier kinderen. EEN NIEUWE OPLICHTERSTRUC. Deizer dagen vervoegde zioh een persoon bij den bakker Scbaddelee aan den Kleiweg te Schiehroek. De man zag er uit als een contro- leur bij Aurore, in welke meening men nog versterkt werd door bet opschrift op zijn pet. Hij kiwam eens met een bakker praten over de levering van brood aan zijn zoon, omdat die veel relaties bad in deze amgeving en daar zijn menschen wilde gaan bedienen. De man wekte nogal vertrouwen, vooral door den goeden naam van Aurore, en de bak ker besloot, nadat de prijs was overeenge- komen, hieraan te voldoen. De man zou voor- loopig' beginnen met vijftig brooden per dag voor zijn zoon of te nemen. Het broodi zou elken volgenden dag bij de in-ontvangstneming van de nieuwe lading worden voldaan. Op tjjd verscheen ide zoon met zijn wagen voor den bakkerswinkel en werden vijftig warme brooden ingeladen. Aangezien de bakker nog niet wist met wien hij feitelijk te doen had, gaf de zoon op te zijn van der D., wonende te Rotterdam, aan den Binnenweg. Den volgenden morgen was de zoon andermaal present am zijn vijftig broo den af te halen. Hij deelde mede, dat zijn vader, die straks in de buurt kwam, het brood van gisteren en vandaag zou komen betalen. Toen deze ech- ter niet verscheen en ook de zoon zich niet meer liet zien, kreeg de bakker argwaan en ging eens naar het opgegeven adres. Daar bleek men van niets af te weten en de naam gefingeerd te zijn. De bakker was dus bij den neus genomen en deed hiervan aangifte bij de politie 'te Schiebroek. Deze onderzocbt de zaak nauiwkeurig en slaagde er inderdaad in, reeds Vrijdagavond te IJsselmonde aan te houden zekeren J. B. en zijn zoon A. B.,, resp. 48 en 19 jaar. De vader is los-werkman, de zoon bakker van beroep. Beiden zijn zonder werk en woonachtig te Us- selmonde. Zij zijn naar Schiebroek overgebracht en legden een volledige bekentenis af. Bij het verder onderzoek is gebleken, dat zij ook andere bakkers op dezeifde wijze hebben opgebcht. Zoo hadden zij bij den bakker van Z. te Rotterdam de geheele voorgaande week brood gehaaid, want daar zou de afrekening per week geschieden, doch ook daar is meii niet meer komen opdagen. Proces-verbaal we- Een tamelijk eenvoudig, maar venijnig val- letje, dat zwart had kunnen vermijden, door nu direct 1420 te spelen en dan pas schijf 7 naar 18 op te brengen. Wit zou dan zeer lastig spel hebben gekre- gen links. 28. 7—12 Zie de opm. bij de vorige zet. 29. 3329 23X34 gedw. 30. 40X20 15X24 31. 2218 13X33 meersl. 32. 38X20 12—18 33. 20—15 Anders volgt 913 en 13X4- 33. 1924 gedw. Om op 2520 en 1510 met 914 gelijk spel te behouden. 34. 43—30 18—22 35. 31—26 Wit bereikt met 3934 en 3430 niets, daar zwart 2429 antwoordt. 35. 813 36. 32—27 22X31 37. 26X37 2—8 38. 42—38 16—21 39. 4843 21—27 40. 25—20 14X25 41. 1510 9—14 gedw. 42. 10X30 25X34 43. 39X30 Met een schijf v66r is het nu verder niet moeilijk. 43. 13—19 44. 30—24 19X30 45. 35X24 8—13 46. 45—40 611 47. 43—30 11—17 48. 30—33 17—22 40. 40—34 3—0 50. 34—29 13—18 51. 2419 Zwart gaf op Er kan nog volgen zwart 913; wit 19X8; zw. 18—23; 29X18; zw. 22—2; 33—29; zw. 28 of 27; wit 3833, gevolgd door 3732. RHEUMATISGHE PI«fN IN ALEE GEWRICIHTEN. o£3 Gezondheid thans geheel hersteid. ,,Ik had rheumatische pijnen in elk ge- wricht. Dit duurde zoo 13 weken. Toen raadde men mij om Kruschen Salts eens te probeeren en voordat ik mrjn tweede flacon op had, was ik reeds in staat om mijn dage- lijksche gewone plichten te vervullen. Kruschen Salts heeft mrj absoluut van de pijn afgeholpen." Mevr. I. D. Rheumatische toestanden zijn meestal een gevolg van een opliooping van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts heeft de kracht om het gevaarlijk urinezuur, dat zich vastzet en ondragelijke pijnen veroorzaakt, op te los- sen' en langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam te verwijderen. De ,,dagelijksche dosis" Kruschen zal Uw lichaam voor goed vrij houden van alle kwaadaardige afvalstof- fen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten b 0,40, 0,75 en f 1,60 per flacon. Det op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Adv. gens fLesschentrekkerij is tegen papa en zoon opgemaakt. UW STEM UIT DE AUTOMAAT Sinds eenigen tijd is in ,,De Bijenkorf" op het Damrak een automaat opgesteld, die nu eens geen sigaretten of miniatuur-zalmscho- teltjes aflevert, maar in weinige oogenblikken op een gramofpon uw stem vastlegt. Alles automatisch. Een kwartje verdwijnt in de gleuf, men spreekt en als er dan ongeveer hondexd en vijftig woorden gesproken zjjn, dan valt de plaat kant en klaar uit het appa- raat. Op hetzelfde oogenblik draait reeds eveneens automatisch een gramofoon, waar- op de opname getoetst kan warden. EJenige duizenden personen hebben reeds van deze Amerikaansche vinding gebruik ge- maakt om hun stem aan verwanten te zen- den. Vele moeders zond'en een plaat naar In-, die, waar zoon of dochter verblijf houdt. Om de automaat is een glazen eel gebouwd, zoo- dat iedere spreker er van verzekerd is, dat hij rustig en ongestoord in de microfoon kan spreken. v Het ligt in de bedoeling dergelijke appara- ten ook in Den Haag en Rotterdam te plaat sen. Het gewicht van een plaat is zoo laag ge houden zij is van een aluminium-alliage ge- maakt, dus onbreekbaar dat volstaan kan worden met een gewonen zes cents-postzegel voor frankeering. (Telegr.) VAN EEN AUTO GEVAUEEN. Te Amsterdam is een jongen van 13 jaar, die achter op een rijdenden auto was geklom- men op den hoek van de Witte de Withstraat en Jan Evertsenstraat er afgevallen. Met een schedelbreuk is hij opgenomen. Hij is naar het Wil'helminagasthuis vervoerd. VAN EEN ZOLDERTRAP GEVALLEN. De 12-jarige G. P. uit Luttelhelpt (b(j Heus- den) viel Dinsdag van een zoldertrap toen hij een vracht kippenvoer naar beneden wilde brengen. Hij viel met het hoofd op den grand tengevolge waarvan een inwendige bloeddng in de hersenen ontstond. In zorgwekkenden toestand werd de jongen naar het Groot-ziekengasthuis in Den Bosch vervoerd, waar hij is overleden. VERMISTE SLAGERSKNECHT UIT BOXMEER TERECHT. De 20-jarige slagersgezel P. B., die te Box- meer in betrekking was en na een woorden- wisseling met zijn patroon op 2 Februari van daar is vertrokken en sedertdien werd ver- mist, is Maandag bij zijn ouders te Gennep teruggekeerd. Het vermoeden, dat de jonge- man in handen was gevallen van ronselaars en op weg was naar Spanje, is ongegrond ge bleken. B. heeft in Delft en Den Haag door het ven- ten met drukwerk in zijn onderhoud trachten te voorzien. De avontuurlijk aangelegde sla- gersknecht, die door de politie te Boxmeer werd gezocht in verband met den diefstal van tien gulden ten nadeele van zijn baas, is in Den Haag, in een logepient, waar hij in ge% zelschap van een kameraad vertoefde, aange- houden. Na te Boxmeer verhoord te zijn, is hij naar Gennep teruggebracht. OP STAP. Tegen den avond ontmoette Dinsdag een Egmondsche visscher op het strand een jon gen, die daar rond zwierfj Daar hij het niet vertrouwde nam hrj den knaap mee naar de politie. Het bleek te zijn de 10-jarige C. B. uit Enkhuizen. Toen hij een standje van zijn ouders gekregen had, was hij op de fiets ge- stapt en er van door gegaan. De politie stelde dadelijk de doodelijk ontstelde ouders op de hoogte en heeft den jongen naar Enkhuizen teruggebracht. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Dimsdagmiddag heeft op den Grindweg te Hillegersberg een auto-ongeluk plaats gehad, waarvan de 58-jarige H. G. J. M. Schrijver, het slachtoffer is geworden. De heer Schrijver reed per rijwiel op den Grindweg en was juist de brug aan de Dorps- straat en het opgebroken gedeelte, links van den Grindweg gepasseerd. Achter hem naderde een vrachtauto met tractor, van de gebr. Oranje te Bergschen- hoek, bestuurd door den 26jarigen P. H. uit Rotterdam. Op het oogenblik dat de vracht auto zou passeeren, werd dt heer S. ter lin- ker-zijde door het achterste gedeelte van den aanhangwagen geraakt. Dadelijk is hij het directiegebouwtje van den dienst van openbare werken binnemgedra- gen, waar de inmiddels ontboden gemeente- arts, dr. D. Heineke, spoedig aanwezig was. Even later is de man, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. VRIJWEL GEHEEL ONRRANDBAAR SCHIP VOLTOOID. Elen Amerikaansche Scheepsbouwmaat- schappij heeft de voltooiing van een voor 99 pet. onbrandbaar passagiersschip. Het mate- riaal der ,,Catharina" bestaat slechts voor 1 pet. uit hout en verder uit staal, samenge- perste asbest en onbrandbaar gemaakte stof- fen. Het schip, dat op West-Indie zal varen, zal 64 passagiers vervoeren. SNEEUWSTORM IN PHILADELPHIA Voor het eerst in dezen voor het Oosten der Unie uitzonderlijk zachten winter heeft een sneeuwstorm Philadelphia geteisterd. Een dikke sneeuwlaag ligt thans overal. NA HET EINDE VAN DE STARING BIJ GENERAL' MOTORS. Uit Flint in Michigan wordt gemeld: De hervatting der werkzaamheden in de fabrieken van de General Motors heeft een vlot en ongestoord verloop. Reeds wordt in verscheidene bedrijven weer op voile kracht gewekt en de fabrieksleiding verwacht, dat de productie deze week weer het normale peil zal hebben bereikt. Tntusschen worden te Detroit de onderhan- delingen tusschen directie en arbeidersverte- genwoordigers voortgezet over de nog niet geregelde punten. De commissie-La Follette heeft Dinsdag be- kend gemaakt dat de General Motors, onmid- dellij k na het bekend worden van de instruc- ties van den Senaat tot het instellen van een onderzoek naar de schending van burgerlijke vrijheden, alle door particuliere detectives tij- dens hun arbeidsspionnage verzameldd gege- vens uit de archieven hebben laten verdwijnen en vemietigen. EEN GROOTSOH PLAN. Naar Reuter uit Kairo meddt, heeft men daar weer een oud plan opgevat om een woes- tijndal op circa 130 K.M. ten ZuidWesten van Kairo in te riehten tot een groot natuurlijk bekken, dat dienst zal moeten doen als vei- ligheidsklep voor hoog water op den Nijl in tijden van hevige regens. Het plan, dat veer- tig jaar geleden door Cope Whitehouse, een Amerikaanschen ingenieur brj de Egyptische regeering is ingediend, als altematief voor het aanleggen van de stuw te Assoean, die inmiddels tot stand is gekomen, voorziet in een kanaal door de woestijn naar de ver- droogde Wadi, die daardoor een woest(jnmeer zou worden. Wanneer er overstroomingen dreigen voor de streek van Kairo en de dicht- bevolkte landerijcn aan de Nijldelta, zou het rivierwater ten deele worden afgeleid naar dit nieuwe meer, welks water dan later voor irriigabie dienst zou kunnen doen. De Britsche waterbouwkundige Sir Mur doch MacDonald heeft van de Egyptische regeering het verzoek ontvangen van advies te dienen over de uitvoerbaarheid en wensche- lijkheid van dit plan. OLIFANTENPLAAG IN TAP AN OEKL In de onderafdeeling Baroes, ter Weatkuat van Tapanoeli ten Noorden van Sibolga ge- legen, ondervindt men den laatsten tijd voort- durend last van een kudde olifanten. De dieren vernielen de sawahs, pisangboomen en uien- tuinen en vonnen een waren schrik voor de bevolking. Vooral in Siordang en Saragih heeft de kudde veel aanplantingen bescbadigd. De bevolking heeft reeds op verschillende manieren geprobeerd een eind te maken aan deze plaag, doch mocht hierin tot n/u toe niet slagen, schrijft de ,,Deli Courant". Zjj heeft thans de hulp van het Bestuur ingeroepen, zoodat men verwacht dat binnemkort sen expeditie in de geteisterde streek zal trachten een einde te maken aan de vemielingen. Het is niet precies bekend, uit hoeveel die ren de kudde, die niet van grooten omvang is, bestaat, doch uit de verschillende tainnen- gekomen berichten schat men het aantal op ongeveer twintig stuks. Vanwaar en waarom de dieren plotseling naar de streken zijn ge komen, is evenmin bekend. NACHTELIJK DUISTER OP KLAARLICHTEN DAG. Een van de hevigste stofstormen in de ge- schiedenis van de Vereenigde Staten heeft elf steden van Oklahoma gegeeseld. De storm, die mensch en dier verblindde, woedde over een afsitand van 1600 K.M. Waar de storm raasde, heerschite op klaarlichten dag een nachtelijk duister door de zwart-grijze stotf- wolken. De deskundigen achten den toestand kritiek; gevreesd wordt, dat de winteroogst van tarwe verloren zai zijn. Terzeifdertijd wordt uit Texas eveneens melding gemaakt van een dlchten stofstorm, die met groote snelheid van Panhandle in de richting van Zuid-Dallas trekt en naar ver wacht wordt nog in hevigheid zal toenemen. St. Louis (Missouri) en Springfield (IllinoiB) hadden reeds Maandag van de eerste stof stormen te igden. In de afgeloopen tien dagen hebben thans drie stofstormen gewoed. De schade valt nog niet te schatten, doch zij zal, naar gevreesd wordt, aanzienlijk zijn. RADIUM EN GOUD IN DE SNEEUW. De Daily Telegraph heeft een artikel van H. S. Watt over den rij'kdom aan ertsen in het Noorden van Canada. In het bijzonder wordt gewezen op de beschikibare radiumertsen. Er zijn piktolende-vindplaatsen in de buurt van het Groote Berenmeer. Dit erts wordt te Port Hope in de provincie Ontario als radiumzout verwerkt. Canada levert op het oogenblik twee gram radiumizout per maand, maar het Is zeer wel mogelijk, dat deze hoeveelheid zeer aanzienlijk zal kunnen worden opgevoerd. Dan zijn er in Noord-Canada en ook juist in het gebied van het Groote Berenmeer vind- plaatsen van goifft en zilVer. Gelukkig is de Canadeesche regeering erin geslaagd een zeer krachtige bewaking te organiseeren en komen goldruhses of wanordelijke toestanden in dat gebied niet voor. Helaas z(jn de klimaatam- standigheden van het gebied in kiwestie niet bijzonder gunstig: 's winters is het er te koud, 'a zomers heeft men er veel last van inseoten- plagen. Oplosser*ivedstr(jd. Drle problemen voor de wedstrijid. Oplos- aingen binnen 15 dagen na de plaatsing aan Damrubr. Ter Neuz. Oour., Scheldekade 38, Ter Neuzen. Probleem 23 zou als motto kunnen dragen; Pas op, val niet. Onze oplossers z(jn dus met- een gewaarschuwd Wedstrijdprobleem 21. ZWART 1 2 3 4 5 36 46 H. Correspondentie. te Amsterdam. Voldoende frankeren P. s. v. p.! Aan verscheidene lezers ZaamslagTer Neuzen is Maandag 8 Maart a.s. L. V. te L. De match SpringerKeller be- gint 25 Februari. De weds t riji! vastgesteld op SAS VAN GENT. Geboorten. 7 Febr. Jacqueline Paula Leona, d. van Leon Louis Lionard en van Martha Maria Catharina Josepha van der Veken. 18 Febr. Anny Gusta Seraphina, d. van Clement Leonder Johannes van de Nooker en van Maria Emma de Nocker. SAS VAN GENT. In de week van 7 tot en met 13 Februari 1937 hebben zich in deze gemeente geve*Ugjd: J. de Vos, dienstbode, van Ter Neuzen. M. E. Danel en gezin, fabrieksarbeider, van Ans (B.). Vertrokken: R. A. Acke en gezin, schilder, naar Gent- brugge (B.). J. F. M. Asselman, timimerman, naar Sel- zaete (B.). WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. -shrta" Wedstrijdprobleem 22. Zwart: 14, 19, 22, 42, 44. Dam op 25. Wit: 16, 23, 30, 31, 32, 34, 43, 45. Wit speelt en wint. Wedstrijdprobleem 23. ZWART 1 2 3 4 5 Wit: 1. 2. 3. 4. WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint. Goring-gambiet. J. Mieses. Zwart: L. Forgacz. e2e4 e7e5 Pgl—f3 Pb8c6 d2d4 ©5Xd4 c2c3 Het Noorsch ga.m biet met inschakelinig van de zetten Pf3 en Pc6. Zwart kan nu dc3: spe len, waarop Rc4 volgt, en het Noorsch gam- blet is ontstaan. De zwakke plek in het Noorsch, en dus ook in het Goring-gambiet is de voortzetting, die ontstaat, wanneer Zwart wel op d4 en c3, maar niet op b2 neemt. Er zijn helaas weinig partijen met die zetten gespeeld, en het schijnt dat Zwart ook dan niet op rozen ligt. Men kan het gamibiet ook weigeren, gelijk in deze partij geschiedt; er ontstaat dan ge lijk spel. 4d7d5 5. e4Xd5 Dd8Xd5 6. c3X<14 Zwart is nu iets 'beter onbwikkeld en krijgt eenigen aanval. 6. Regg4 7. Rfle2 Niet Pc3 Rf3: 8. Fd5: Rdl: 9. Pc7:t Kd7, 10. Pa8: Rh5, 11. Rf4 Rd6 en het paard op a8 gaat verloren, waarop Zwart met twee paarden tegen torem en pion in, het voordeel is. 70—0—0 Slecht is 7. ...Rf3: 8. Rf3: Dd4, 9. Rc6:f en wint. 8. Rcle3 Pg8—f6 9. Ptolc3 Rf8—b4 Uitstel van executie. Zwart moet toch be- sluiten tot Da5 of Dh5. 10. 00 Dd5a5 Hier was Dh5 sterker, want de dame ver sterkt den aanval die Zwart op den konings- vleugel kan gaan ondememen. Niet zoo sterk was 10. Rc3: bc3: want dan is de witte d-pion, waarop Zwart zijn aanval totnogtoe heeft gerlcht, voortreffelij'k gedekt. 11. Ddlfo3 Pf6d5 Nutteloos en gevaarlijk. 12. Pc3Xd5 Td8Xd5? onge- De goede zet was Dd5: 13. a2a3 Zwart geeft op. Een wel wat verbluffend resuitaat, maar Zwart Ikan verlies van een stuk niet meer voorkomen. Immers na Rd6 of Re7 volgt Rd2, de dame moet weg naar b6 en Wit wint een vollen toren met Dd5: Maar later heeft de analyse zich van deze partij meester gemaakt. Dr. Tarrasch heeft aamgetoond, dat Zwart nog een valstrik had kunnen stelien, die hem bij niet geheel correct spel van Wit nog winst had kunnen opleveren. en bij de beste voortzetting hoogstens de qua- liteit kost. 13. Rb4d6! 14. Re3—d2 Rg4Xf3!! Indien nu 15. Re2Xf3, dan Tb5 met veer gelijk spel. 15. Rd2Xa5 Pc6Xd4! 16. Db3e3? Op deze manier loopf Wit in de wel aaer verborgen val. Goed is het terugofferen van de dame door 16. Rf3:! Pb3: 17. Rd5: Pa5: en Wit is de qualiteit voor (na 17... Pal: T&l: natuurlijk een heel stuk). 16. Pd4Xe2t 17. Kgl—h.1 Nu kost De2: Re2: Tel Ta5: een stuk. 17Td5h5!! Er dreigt Th2: mat. Daartegen helpt geen enkele zet; niet Df3:, niet gf3:, en g3 lean niet geschieden. Op h3 volgt ook mat door Th3. Zelfs De2: redt niet meer voor het mat; de dame wordt te laat teruggeofferd; al duurt het mat na dezen zet het langst. Men zie 18. De2: Th2:t, 19. Kgl Tg2:f, 20. Khl Th2tt, 21. Kgl Thl mat. d e f g h ...Th5 der analyse.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 3