Ruwe schrale huid PUROL Landbouwberichten bport I|\AI Q| A/VP is weer rustis en Mijnhardt's Zenuwtabletten VOETBAL. verzoek werd waar burg, en weth. voorge- steld h add en, hierop afwijzend be b:schikken door den raad ingewilligd en zal naar aan- i elding hiervan de noodige wijziging -der poli- tieverordening worden voort-ereid. Met voorstel van burg, en weth. tot het in- voeren van een precari'overordening werd op verzoek van den heer 't Gilde door'burg, en weth. aangehouden, teneinde naast de leden van den raad ook and a re b elanghebbenden in de gelegenheid te stellen,. zich hiervan op de hoogte te stellen. Zander hoofdelijke stemming werd besloten tot wijziging van verordening op die heffing van besmettelijke ziektengeldesn.. De naam „Ooegorsstraat" werd door den raad officieel aan de thans als zoodanig be- kend staande straat verleend. Besloten werd tot het verleenen van een voorschot ingevolge art. 101 der L. O. wet aan de daarvoor in aanmerking komende scholen. De vemieuwing van het huurcontract van de bovenwoning, thans in gebruik als kantoor der firma van Hasselt de Koning, had heel wat voeten in de aarde. De heer Verlinde be- toogde, dat dit voor de gemeente geen voor- deel was, daar er (de woning was verhuurd met inbegrip van vuur, licht en onderhoud) voor de gemeente weinig of niets op zal over- schieten. Hij achtte het beter, dat de woning zal worden verhuurd voor een bepaalden prijs, waarin dan geen verwarming, verlichting en onderhoud zal zijn begrepen. Verschillende leden vieletn hem Merin, om verschillende re- den, bij. Het eind was, dat het voorstel van burg, en weth. werd teruggenomen, om met de betrokkenen omtrent een andere regeling te onderhandelen. Benoemd werden leden der stembureaux en leden der commissie tot wering van school- verzuim in de kom en te Sluiskil-Driewegen. Ten slotte stonden wij voor de d'erde ronde van het duel tussehen burg, en weth. en den heer Colsen, naar aanl-eiding van door dezen laatste gestelde vragen betreffende de leve ring aan de gemeente van d.e aan de school- kinderen bij de gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana uitgereikte her- inneringsbordjes. De heer Colsen had schrifte- lyk burg.' en weth. gevraagd waarom deze buiten de gemeente waren aangekocht en of burg, en weth. voomemens waren, den mid dens tand te blijven passeeren, waarop hij voorstelde, alle voor de gemeente bemoodigde goederen, een bedrag van 50 te boven gaan- de, voor zoover niet bij inschrijving te koopen, in de gemeente aan te koopen. De bespreking dezcr vragen droeg een hef- tig karakter. Zoowel de voorzitter als de heer Colsen verloren hierbij hun geduld. Namens Burg, en Weth. was te kennen gege- ven, dat de maddenstand zich in deze kwestie niet actief betioonde, daar een aambieding van de in de gemeente gevestigde middenstan- ders eerst was ingekomen, nadat door Burg, en Weth., kort voor het tijdistip waarop zij noodig waren bedoelde bordjes waren besteld. De heer Colsen noemde hierop data en namen welke gegevens door Burg, en Weth. werden aangevochten. De heer Verlinde schaarde zich aan de zijde van den heer Colsen in zooverre, dat hij te kennen gaf, dat, als hij iets noodig heeft, hij de eerste zal zijn om naar een goed vriend van hem te gaan en hem prijs te vra gen. Deze handelwijze hadden Burg, en Weth. ook kunnen volgen. De zaak was voor hem uit geweest, als de voorzitter had verklaard, dat Burg, en Weth. er geen erg in gehad had den, dat ook in de gemeente deze artikelen te krijgen waren. Dit was niet het geval, waarom hij zich tot zijn uitlating geroepen achtte. De heer Colsen was in het geheel niet te overtuigen en meende zijn woorden met vuistslagen (op de tafel) kracht te moe- ten bijzetten. 'Het hierbovengemwmde voor stel vam> den heer Colsen jwerd intusschen niet aangenomen, terwijl Burg, en Weth. ook weigerdan een verklaring: zooveel mogelijk bij den maddenstand laan te koopen, te her- halen. De omvraag mocht zich verheugen in een groote belangsteliing. Welgeteld voerde hier- in de heer vVan Hecke ongeveer 4 maai het woord. Alle vragen en opmerkingen die wer den geudt, te vermelden, zou buiten het be- sbek van dit verslag gaan, doch .aangestipt dient te worden de opmerking van den heer De. Vos, die betoogde, aan de hand van de loonem, verdiend in de werkverschaffing, dat het op zijn plaats zou zijn, dat Burg, en Weth. een onderzoek naar deze aangelegenheid in- stelden en hangende dit onderzoek de ver- pldchting voor de werkloozen om in de werk verschaffing te werken, opschortten. Burg, en Weth. verklaarden zich gaame bereid, een onderzoek in te stellen, doch wenschten de verplichting niet op te sohortan, op grond dat de gemeente zich verbonden heeft, een bepaald aantal menschen te leveren en dus moreel daartoe gebonden is. Besloten werd, dat hangende het onderzoek de betrokkenen per autobus zouden worden vervoerd, waar- door men voorkomt, dat ze bij regenachtig weer den geheelen dag doornat in hun schuil- keetjes rnoeten doorbrengen. NOG STEEDS HOOG WATER EN VLAANDEREN. De correspondent van het Handelsblad te Gent schrijft dat bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de toestand van de Nethedijken in de Antwerpsche Kempen zoodanig is, dat op enkele plaatsen doorbraak moet worden gevreesd. Het water stroomt nog over de ddjkskruinen en de waterdruk is zoo groat, dat het dflkslichaam ernstig wOrdt ondermijnd. Op sommige plaatsen staat het water rond de woningen 40 cM. hoog, vooral te Viersel, aan het Alibertkanaal gelegen, ondervindt men emstige nadeelen van den nog steeds aarihou- denden hoogen waterstand. In Oost-Vlaamderen leek de toestand aan- vankelijk iets igunstiger; op vele plaatsen was het water 12 tot 20 centimeter gezakt. De aanhoudende regen doet de hoeveelheid- water thans echter weer aanzienlijik stijg-en. In het gebied van Leie en Schel-de zakt het water slechts zeer langzaam; bij Zwijnaarde staat de Schelde pog steeds buiten haar oevers. In de omgeving van Gent is de waterstand nog weinig gezakt. Te Wachtebeke is de Moervaart buiten haar oevers getreden; over een zeer grooten afstand staan de akkers en wedlanden aan ibedde zijden van de Moervaart blank. De schade die hier door het water wondt aangericht, -is groot; men dringt aan op bijaondere maatregelen tot leniging van den nood waarin de bevolking verkeert. Op enkele plaatsen in Oost-Vlaanderen heeft zich een centimeters dikke sliblaag op wegen en landerijen afgezet tijdens de overstroomin- gen. De scheepvaart, die tengevolge van den ab- normaal hoogen waterstand was stil gelegd, is op de Leie tussehen Kortrijk en Komen hervat, echter alleen voor schepen met lading. Gngeladen yrachtschepen kunnen bij dit hooge waterpeil de bruggen nog niet pas seeren. Te Gent zijn vele regenlbakken bij de wonin gen door het binnendringende water vol geloo- pen; de Gezondheidsdienst der stad waar- schuwt de burgerij tegen het ongekookt ge- bruiken van dit waiter. LUXOR-THEATER. Sanders van de Rivier. Deze film is voor het grootste gedeelte authentiek, d.w.z. in de negerdorpen en het Afrikaansche oerwoud opgenomen. Aan deze gedeelten ontleent zij haar grootste waarde. Verscheidene zuiver documemtaire films over het ,,zwarte werelddeel" hebben wij reeds ge- zien; wat, bij den steeds toenemenden techni- schen vooruitgang, in Cander van de Riyier documentair is, overtreft echter die vroegere indrukken. ¥1 OLnHl Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Glazen Buisje 75 c(. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) Hiermede is nu niet gezegd, dat dit werk als speelfilm zoo verwerpelijk zou zijn. Reeds tegenover den voortreffelijken neger-acteur Paul Robeson met zijn aangrijpende, gouden stem, om van de anderen nog niet eens te spreken, ware zulks verregaand onrechtvaar- dig. Het blijft echter nu eenmaal een hache- lijk ondernemen, een speelfilm (en vooral als zij op een roman van Edgar Wallace is geba- seerd, zij het dan een der beste) op een docu- mentaire te enten. Robeson's stem moge nog zoo fraai, zijn lied nog zoo treffend zijn, tegenover de onloochenbare echtheid, welke de film als hoofdbestanddeel beheerscht, doet dit alles aan als een element van operette- kitsch. Hoe ongemeen veel indrukwekkender zijn de ook muzikaal zoo prachtig verwerkte negerdansen, de imponeerende maskers, de zeldzaam beklemmende „telegTafie" met de tamtams die (men kent Wallace's verhaal) over groote uitgestrektheden den gewaanden dood van den witten meester verkonden, het opschrikken en voortjagen der wilde dieren, in machtige kudden, door het laag scherende vliegtuig. De negerzangen, welke zoo op de liturgi- sche zangen der katholieke kerk lijken; de overgangen en overdrukken waar heel de oerwoud-wildheid in den nieuw ontbranden strijd der stammen overgaat (men zegt dat dit spel de negers zoo meesleepte dat zij nog thans doorvechten en niet meer te pacificee- ren zijn!); de wouden en bergen waarboven felwit in de zon tegen het donker geboosmte afstekend, een vliegmachine zweeft het is alles voortreffelijk en met meesterschap ge- fotografeerd en gemonteerd. Zoltan Korda, de jongste der drie broeders, heeft wonderen van regie bereikt bij deze sublieme negertypen, welke zoowel als massa- materiaal alsook als individueele spelers zeer dankbare filmstof bleken. A1 met al en on- danks de bezwaren die men stellig kan aan- voeren, een boeiende en belangwekkende film, niet alleen folkloristisch, maar ook, door m-enig pakkend detail, imposante massabewe- ginig, sfeer en zeer sterk spel, om haar zui ver artistieke kwaliteiten, al bleef dan ook de hoofdlijn daarvan, door den geheelen opzet, niet onvertroebeld. I>e Circuskoning. In Hollywood heeft de regisseur Walter Lang een film gemaakt over den onvergete- lijken Amerikaanschen showman" en lateren circuskoning Bamum, wiens trouwe vriend de drankzuchtige doch geenszins domme Baily Walsh is geweest. De film is Circuskoning" (The Mighty Bamum) getiteld. De acteur Wallace Beery en Adolphe Men- jou spelen onderscheldenlijk voor Bamum en Baily. Wie beter dan Wallace Beer,, de held uit ,,Viva Villa", zou beter de figuur van den onsterfelijken spullebaas Bamum kunnen ui-t- beelden! Een eeuw terug, in 1835, valt het begin van de film. Bamum gaf er toen zijn krui- aansluiting hierop ving zij haar tnleiding aan jp ae triipgie van Gulbranssen En eeuwig zingen de bosschen Winden waalen om de rotsen De weg tot elkander. „En overal is God", zoo heet het in het ge- noemde lied. Maar niet altijd voelen wij die alomtegenweordigheid. Wij bouwen aan ons leven en onze toekomst, denken vaak tot alles in staat te zijn, -zoolang het ons goed gaat. Maar dan komt de groote teleurstelling, het groote verdriet. Wij zien ons ontvallen, wat ons het liefste was en voelen ons eenzaam en opstandig. Dat is het oogenblik Waarop God zich aan ons zal openbaren. Eerst rnoeten wij alle zelfzucht afleggen om te ervaren, dat er een God is, die ons helpen en teiden wil, en dan leeren wij b-erusten. Dit was de hoofdgedachte van de gods-dien- stige besc'houwing, die voorafging aan de be- spreking van de drie boeken. Gulbranssen be ll an del t in deze een leven&periode van het ge- slacht Bjorndal in Noorwegen. Spr. zeide bij het lezen ervan vaak herinnerd, te zijn aan deze teksit uit de Bergrede: ,,Gij zijt het Licht der wereld". Een stad bovenop een berg kan niet verborgen zijn" De leden van het ge- slaoht hebben al jaren en jaren strijd geyoerd tegen hun grootste vij^md!: de bruine beer. Ieder nieuw geslacht heeft getracht de -dood te wreken van een. lid der voorgaande, totdat ook hij weer ten offer viel. Ze zijn opgegroeid temidden van bosschen, ibergen en rotsen en de mannelijkie leden hebben steeds eei}, ge- rechtigheid en mannenplicht als het hoogste beschouwd. De hoofdpersoon is Dag Bjorndal, die in alle gevallen ,,-het recht moet zijn loop hebben" laat gelden, totdatde tegensla- gen komen. Dan voelt hij, dat er niet op te tornen is tegen dat, wat Gods wil is. Harde, harde slaigen worden hem toegebracht, niets wordt hem bespaard, maar steeds richt hij zich weer- o,p, totdat tenslotte door zwaren strijd tegen zijn aangeboren geldzucht heen hij ervaart, dat het om de eeuwigheidsdingen gaat. Dan wordt hij een steun voor hen, die hem zelf zoo vaak hebben moeten troosten. Met intense aandacht volgden de aanwezi- gen de -voordracht. Toen dan na het zingen van lied 23G uit de Bundel van den Neder- landsch Protestanten Bonif, spreekster haar 1-ezing beeindigde, kon de voorzitter alleen zeggen, dat hij bijna niet kon uitdrukken, hoe- z-eer hij en vermoedelijk alle aanwezigen -ge- noten hadden van de sohitterende voordracht. Van -de gelegenheid tot vragen stellen werd geen gebruik gemaakt, hetgeen dfe stemming zeer juist weergaf en de indrnk deed behou- den blijven. Aan mevr. Van den Broecke een woord van hulde voor haar prachtige uiteenzetting. sm-geni won vorige week met 41 van RBC, dus er mag toch wel sprake zijn van een klein kansie voor Zeelandia. Dat zij dit niet laten voorbijgaan! van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60 ct. Bii Apoth.en Drogisten Gebruikt bij gelaatsverzorging Purol<^j'fr (lngez. Med KORT VERSLAG van de vergadertng van het Dagelijksch Bestuur aer Zeeuwsche Landibouw -Maatschappij, gehouden op Maandag 15 Februari 1937, in het Landbouwbuis te Goes. DE WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. Eerste klasse. De groote strijd waarop velen reeds lang zich verheUgden is dan gekomen NOADPSV die ontmoeting zou de beslissing brengen welke club het Zuidelijk kampioenschap zou behalen, maar ziet aan die mooie droom is plotseling een ontrjdig einde gekomen, daar NOAD struikelde tegen MW en het mooie sprookje van de PSV-supporters was zoowaar werkelijkheid geworden en daarmede is alleen nog overgebleven de spanndnig in de onderste gelederen, want daarin strijden nog 5 clubs, al kan Juliana zich wel juist aan den veiEgen kant rekenen. Nu komt voor 6 clubs reeds de laatste wedstrijd en van deze clubs zijn er 2 degradatiecandidaten. NOAD en Bleijer- heide spelen hun voorlaatsten strijd, Roermond denierswinkel aan om een curiositeitsmuseum en Eindhoven z(jn vrij en juist deze clubs zul len het zwaarst 'te verantwoorden krijgen te openen. Hij begon met het vertoonen van een twee-koppig kalf en enkele monstrueuze reptielen en tevens behoorde de oude negerin Joice Heth, die beweerde 160 jaar oud en de kindermeid van den eersten Amerikaanschen president George Washington, geweest te zijn tot den vreemden inventaris. Later verrijkte Bamum zijn merkwaardige verzameling met een dwergenpaar, een reus, een vrouw met een baard, een dikke dame, een paard met schapenvacht, etc. etc. We ervaren ook, hoe hij de impressario wordt van de Zweedsehe nachtegaal Jenny Lind (Virginia Bruce). Blijkens de film heeft Bamum aanvankelijk met veel tegenslagen te kampen gehad. Eerst zien we hoe de zich bedrogen wanende New- Yorkers zijn museum tot een ruine maken en later gaat de geheele ,,show" in vlammen op. Figuur op figuur slaat de ongeciviliseerde man op een diner, dat hij ter eere van Jenny Lind geeft. Deze momenten vormen met het op- treden van de Zweedsehe Nachtegaal, de in- teressantste scenes van deze film, die alleen al om de daarin vertoonde wonderspelingen der natuur veel belangsteliing zal trekken zooals een eeuw terug het sensationeele museum van Bamum en Baily zelf New-York met verbazing sloeg. RESTEN VAN DE VLOOT VAN MICHIEL DE RUYTER. De berichten, die meldden dat men resten van scheepsrompen benevens koperen kanon- nen en een anker in de Straat van Messina heeft gevonden welke afkomstig zouden zijn van de vloot van Michiel de Ruyter, zijn schrijft men aan het Handelsblad te Vlis- singen met zeer groote belangsteliing ont- vangen. De burgerij koestert de hoop, dat de Ita- liaansdhe regeering ook ditmaal de nagedach- tenis van onzen grooten vlootvoogd zal eeren door deze kanonnen en de overige voorwerpen van historische waarde aan Nederland aan te bieden. Ook de kanonnen, welke reeds eerder ten geschenke werden ontvangen, zijn bij het standbeeld van De Ruyter in de Scheldestad opgesteld; Vlissingen zal het zich tot een eer rekenen als ook de nieuwe vondsten uit de Straat van Messina aan haar in bewaring worden gegeven en te zijner tijd aan den voet van het standbeeld kunnen worden geplaatst. EEN KAADSBESLITT GESCHORST. Verschenen het Staatsblad no. 2300, besluit van den 2en Februari 1937, tot schorsing van het besluit van den raad der gemeente Hoe- dekenskerke van 21 December 1936, strekken- de tot benoeming van P. Wesbdijk te Hein- kenszand tot controleur, ibelast met de udtvoe- ring van de steunregeling. VEREENIGING VRIJZINNIGE PROTESTANTEN. Voor de Groep van Vrijz. Protestanten trad op 16 Febr. op Mevr. Van den Broeckede Man van Aardenburg. Nadat de voorzitter aanwezigen en spreekster had welkom ge- heeten, gaf hij meteen het woord aan laatst- genoemde. Spr. verzocht am gezamenlijik te zingen twee verzen van lied 234 uit de bun- del van de Nederl. Protestantenbond, waar- van de tekst tevoren reeds was uitgereikt. In Eindhoven staat een punt achter -zoodat zelfs een geljjk spel haar niet meer zou baten zoo haar medecandidaten nog 6en punitje kunnen veroveren. Hoe het ook zij, reeds nu kuinen MTVV en LONGA een poging doen om nog juist den dans te ontspringen, gelukt het hun niet dan blijft.' er voor hen altijd nog een stille hoop dat ook Roermond en Eindhoven geen enkel puntje meer zullen vergaren. Maar er kan ook nog een heel aarddg na-competitietje komen, hetgeen lang niet denkbeeldig is, n.l wanneer LONGA, MW eni Roermond verlie- zen en in den laatsten strijd Eindhoven gelijk speelt, dan hebben deze vie-r clubs ieder 14 punten! Sterker nog zoo Eindhoven dan kans ziet te winnen, dan krrjgt zij zelfs 15 punten en ontspringt zij de laatste plaats en laat dan eerstgemoemd-e 3 clubs het uitknobe- len. Dat zou dan wed de grootste verrassing worden, doch zoover zijn wrj nog niet. Nu komen in het veld NOADPSV, de clubs die elkaar zoo lang op de hielen h-ebben gezeten. Thans is al h-et spannende van deze ontmoe ting er af en zal de belangsteliing er ten zeer- ste onder te lijden hebbenPSV is nu toch kampioen en of NOAD al dan niet wint, blijft voor de liefhebbers precies hetzelfde. Geheel an-ders is het met den wedstrijd MW-NAC, want MW moet vechten om haar behoud en dat zij dit kan heeft NOAD ondervonden! Het is dus best mogelijk, dat ook ditrpaal MW nog eens de tanden op elkaar zet om zich vedlig te stellen. De ontmoeting BW— Juliana is nu ook vrijwel zomder eenig belang geworden, al zou Juliana door een gelrj-k spel aan alle onzekerheid te haren opzicl>te een eind-e maken. BleijerheddeLONGA brengt weer een degradatie-candidaat in het veld, die vorige week Yerrastfe met haar overwin- ning op BW, zoodat het ook nu mogelijk voor haar is zich te redden van de degrada- tiewedstrijden, temeer waar Bleijerheid^ in elk geval niet zoo sterk is als haar tegen- stander van vorige week, die bovendien jiog een kansje had op het behalen van het kam- pioenschap, terwijl voor Bleijerherde er niets meer op het spel staat. Tweede klasse. De ZeeuiwenHero. De Zeeuwen krijgen al een bjjzondere zware taak en wij gelooven dan ook geenszins, dat zij er in zullen slagen om Hero's kansen op het behalen van het kampioenschap te ver- kleinen. Hero zal te Vlissingen wel niet struikelen doch voor De Zeeuwen wordt het dan ook bedenkelijker want zrj staan zoo heel dicht bij Zeelandia en wie weet wat deze club nog zal udthalen! Doch zelfs als Zeelandia nu mocht verliezen dan zijn De Zeeuwen nog niet binnen, zoo zij van Hero klop krijgen en dit ligt wel het meest voor de hand. ZeelandiaRBC. Voor Zeelandia zijn inderdaad de laatste loodjes h-et zwaarst, niet dat RBC tot de sterkste clubs behoort, doch er resten voor Zeelandia slechts twee wedstrijden meer en zjj staat nog steeds ond-eraan in de ranglijst met een achterstand op haar opvolgster van 2 punten, d.w.z. Zeelandia staat gelijk in punten met De Zeeuwen, doch die hebben in elk ge val nog een wedstrijd meer te spelen. Vlis- GoesTemeuzen. Deze wedstrijd is werkelijk van groot be lang voor beide clubs, die o zoo wednig van de beide hekkesludters af staan en dus moeten oppassen, dat deze hun geen onaangename verrassingen bezorgen. Terneuzen staat wel- iswaar in puntenaantal gelijk met Goes, doch heeft -nog een ontmoeting meer voor den boeg. B(j de vorige ontmoeting speelden deze clubs gelijk, althans geen van beide clubs slaague er in een doelpunt te maken, doch dit lag niet aan Temeuzen want een opgelegde straf- schop werd haar niet toegekend en deze zou haar 10 1 de overwinning hebben gebracht. Nu zoowel Goes als Temeuzen zoo naar de lagere rangen zijn afgezakt, komt al bijzon- der tot udting van hoe groot belang die niet- toek-enning zoowel voor Goes als voor Temeu zen is geweest, want zoo Temeuzen thans 11 punten had, dan kon zij zich wel gerust ge- voelen terwijl Goes dan met 9 punten nog ge- vaarlijiker had gestaan dan thans het geval is. Wij zien dus met belangsteliing de uit- slag vain dezen strijd tegemoet, de winnaar be- hoeft geen vrees meer te hebben voor het degradatiegevaar. Zoo wij een overwinning zoud-en moeten voorspellen dan geven wij aan onze stadgenooten de beste kansen, maar er zal hard gestreden worden. TSCVlissingen. Bij het naderend einde van d-e competitie hebben deze clubs zich zoodanig weten te classeeren, dait er voor hen geen enkel be lang meer op het spel staat, zij hebben de rustige middenmoot bereikt en kan het hun onverschillig blijven wie in deze ontmoeting de overwinning behaalt. Wij zien dan ook een kalme strijd tegemoet waarin de thuis- club de beide punten zal weten te behouden. Derde klasse. IJzendgkeHoofdplaat 'Het is nu wel zoo goed als zeker dat Hoofd plaat als goede tweede de competitie zal be- sluiten en IJzenidijke tezelfdertijd de laatste plaats zal bezetten. Het is dan ook uit dien hoofde, dat wij voor de gasten een vrij ste- vi-ge zege in het verschiet zien. Sluiskil—Hulst. De 91 nederlaag door Sluiskil te Breskens geleden zal onze naburen wel zwaar op de maag liggen, de goe'de naam van Sluiskil heeft daardoor een gevoelige klap gekregen, die hersteld dient te worden, zoodat er dan alleen nog van een off-day kan gesproken worden en dat komt in de beste clubs voor! Met het bezoek van Hulst krijgen zij een wel- iswaar geen sterk tegenstander, doch toch ook niet een van de zwakste te bekampen. Even- wel Sluiskil dient zich wat te rehabiliteeren en dit is dus een goede gelegenheid daarvoor. Temeuzen 2Biervliet. De reserves van Temeuzen staan momen- teel zoowaar op die voorlaatste plaats en heb ben alleen IJzendijke onder zach. Het verte- genwoordigend elftal van een club dient steeds te kunnen putten uit spelers van het tweede zoo zij door een of andere omstajndigheid niet voltallig ten strijde moet trekken, dit is haar ruggekracht, daar dan natuurlijk de beste van de reserves worden uitverkoren. Staat nu zoo'n tweede elftal hoog in haar afdeeling geklas- seerd, dan beteekent dit dat er nog mate- riaal voorhanden is waaruit vaak zeer goede krachten naar voren treden, doch zoo dit tweede elftal tot, de voorlaatste plaats is af gezakt, dan hapert er iets in haar prestaties en staat ook de vervanging van spelers op los- sen voet. Dat Temeuzen 2 bij de aanstaande ontmoeting het niet tot een overwinning zal weten te brengen, verwaehten wij niet, want ook Biervliet staat er niet zoo florissant bij, doch deze club speelt dit jaar voor het eerst in deze afdeeling hetgeen van de reserves van Terneuzen niet gezegd kan worden. De verdediging van de rood-zwarten is goed te noemen, doch in de middenlinie faalt het door het gebrek aan goed plaatsen der ballen, het geen zich natuurlijk wreekt op de verrichtin- gen van de voorwaartsen, die wel aandachtig moeten zijn op hun samenspel. Bovenstaande hebben we natuurlijk geschre- ven onder voorbehoud, dat de wedstrijd door- gang kan vinden. Naar wij vernamen bestaat hiertoe niet al te* veel kans, daar door ce voortdurende regens het terrein in een zeer slechten toestand verkeert. Zeeipvsche Voetbalbond. V-oordat de reserves van Temeuzen den strijd aanbinden tegen Biervliet, komen in het veld Temeuzen 3 met Biervliet 2, die zich met elkaar zullen meten voor het verkrijgen der doelpunten. Wij verwaehten hier een behoor- lijke overwinning voor de joage rood-zwarten, die al blijken hebben gegeven goed op elkaar gehand (beter is het te zeggen: gevoet) te zijn. Breskens 2 ontvangt de Corn Boys, de club die als kampioen in haar afdeeling zal eindi- gen. De uitslag zal dan ook wel zoo zijn, dat de bezoekers 2 punten meer in hun tegoed kunnen schrijven. Schoondij-ke gaat de vrij verre reds naar Hulst 2 ondernemen en wjj vermaedem zoo, dat zij daarmede succes zal hebben, want de re serves van Hulst maken al een heel slecht sei- zoen door. Tenslotte zien de Temeuzensche Boys het bezoek tegemoet van Groede, waarmede zij het al meer aan den stok hebben gehad en toen gelijk speelden. De uitslag zal nu echter wel geheel in het voordeel van de Boys zijn. DE VOETBALWEDSTRIJD NEDERLAND-BELGIE. De jaarlijksche wedstrijd tussehen Neder land en Belgie is, zooals men weet, vastge- steld op 2 Mei as. Waar deze ontmoeting zal worden gespeeld is echter nog niet bepaald; immers zoowel het Olympisch stadion te Am sterdam als het stadion van Feijenoord te Rotterdam komen hiervoor in aanmerking. In zijn vergaderinig van Woensdag heeft het bestuur van den Koninklijk-en Nederlandschen V-oetbal Bond dietze aangelegenheid besproken, doch een beslissing is nog niet gevallen. De kiwestie zal nader in Ibehandeling komen. De vergadertng werd gel-eid door den heer Mr. P. Dieleman, Algemeen Voorzitter der Z. L. M. O.m. lrwamen de volgende ondierwerpen in be- sprekin-g: Boventallige kalverschetsen. Een der aangesloten organisaties heeft het Laod- bouw-Oomitd verzocht stappen te willen doen om te gerak-en tot een verlaging van den prijs van de boventallige kalverschetsen, welke mamenteel 30 bedraagt. Het Dagelijksch Bestuur is van oondeel dat de prijs van een boventallige kalverschets in het alge meen iets hooger moet zijn dan het prijsversdiil tussehen geschetste en ongeschetste kalveren be draagt, zoodat het bij -de tegenwoordige prijsverhou- dingen niet gewenscht is 05) verlaging van den vaat- gestelden prijs voor een dergelij-ke schets aan te dringen. Crisismaatregelen tuinbouw. Eenige voorstellen betreffende de teeltregeling en het beschikibaar stellen van aanvuillende teeltver- gunningen voor den tuinbouw, welke door 6en der zusterorganisaties bij het Landibouw-Camitd ei$n iugediend, werden ter afdoening in handen gesfeeid van de afdeeling Tuinbouw der Z. L. M. Melkprjjs. De F. N. Z. en de 3 centrale landbouworgandsaties hebben ter beantwoording van een desbetreffemd schrijven aan den Minister van Landibouw en Vis- scherij medegedeeld, dat zij met de door den Minis ter gevoigde redeneering ten aanzien van de gevoi- gen der depreciatie op -den meUcprijs niet accoord kunnen gaan. De gevoigde berekeningswijze der verhoogde productiekosten adhtem zij onvolledig. daar hierbij alleen rekening wordt gehouden met den verhoogden prijs van bet krachtvoer. De finaneieele bezwaren, welke er voigens dieai Minister zouden bestaan om den toeslag op de meik te verhoogen, zouden kunnen worden overwonnen door een verhooging van de heffing op margarine. Het Dagelijksch Bestuur heeft zich met dit stand- punt geheel vereenigd. Verkoop van wrak vee. De Nederlandsche Bond van Veehandelaren heeft de Z. L. M. verzocht te wlllen bevordenen, dat de boer of veehouder, aangesloten bij de Z. L. M., hij verkoop van wrak vee hieraan een fcnipteeken geven, waaruit zou kunnen blijken, dat het rund bestemd is voor de slacht, teneinde de handel in vee ald-us in betere banen te leiden. Het Dagelijksch Bestuur meen-t hieraan niet te kunnen medewerken, daar een dergelijke regetotg practisch onuitvoerbaar moet worden geacht. Prijs consumptle-aardappeiem. Ingekomen is een schrijven van de afdeeling Zonnemaire der Z. L. M., waarin deze haar ont- stemming mtspreekt over de teeltheffing van 30 per ha voor den verbouw van aardappelen, terwijl de prijzen van Zeeuwsche Blauwe en Zeeuwsche Bonte zich nog steeds beneden een loonend prjjspeil bewegen. Voomoemde afdeeling heeft verzocht erop te vril- len aandringen dat de teeltheffing wordt afgeschaft. Het Dagelijksch Bestuur was van meening, dat het geen aanbeveling verdiend op afschaffing der teeltheffing aan te dringen en -besloot het Land- bouw-Comite te verzoeken pogingen in het werk te stellen om de gelegenheid tot het denatureeren van aardappelen op een vroeger tjjdstip open te stellen. Met het oog op de benarde toestand der kleinere bedrijiven, waar de aard'appeleultuur een der meest belaaigrijke gewassen is, besloot het Dageljjksch Bestuur vrrjstelling van teeltheffing te verzoeken voor een oppervlakte kleiner dan 50 Are. Bij de regeling voor het jaar 1936 was een oppervlakte kleiner dan 20 Are van betaling van teeltheffing vrijgesteld. Prov. Comm. ter bevordering van Rijkswege v. d. veefokkery in Zeeland. Medegedeeld werd, dat het Provinciaal Beatmir met ingang van 1 Januari 1937 de heeren M. Houter- man te Biggekerke en J. B. Becude H-ullu te Groede opnieuw heeft benoemd tot leden der boven- genoemde commissie. Prov. Reg. Commissie voor de. Paardenfokk#rij in Zeeland. Het Prov. Bestuur van Zeeland heeft met ingang van 1 December 1936 de heeren G. J. de Wilde te St. Maartensdijk en C. de Feijter Jzn te Boacih- kapelle gemeente Vogelwaarde opnieuw benoemd ate leden der Prov. Regelings-Commissie voor de Piaar- denfokkerij. Wijziging motorrijtuigenbeLasting-wet. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is een wetsontwerp ingeddend tot wijziging van de motor- rijtuigenbelastingwet en de wet tot instelling ran een Verkeersfonds met het oog op de reeds lang in udtzicht gestelde hulp voor tertlaire wegen. Wordt dit ontwerp ongewijzigd tot wet verheven, dan zal het tengevolge hebben een vennindering van uitkeering uit het Wegenfan-dis aan de provincien voor de uitvoering der zg. secundaire wegen, waar tegenover dan de gelden voor verbetering van ter- tiaire wegen zullen worden uitgekeerd. Voigens het wetsontwerp zal het bedrag dat voor de tertiaire wegen -zal worden bestemd, op geheel anderen grondslag worden verdeeld dan de gelden voor de secundaire wegen en wed naar evenredighedd van de opbrengsten der motorrytuigen en rrj'fied- •belasting in iedere provincie. Dit nu zou naar de meendng van het Dagelijksch Bestuur voor meerdere provincies, met name voor Zeeland noodlottig worden en uitermate onbillijk zijn. De excentrisch gelegen provincien hebben immers veel minder opbrengsten uit motorrtjtulgen en rijwielbelastingwet, dan die waar de groote ate- den liggen. De wegen in dergelflke centra worden ongetwijfeld meer bereden, maar het aantal tertiaire wegen is er naar verhouding dan ook veel geringer en juist door de grootere belangrijkheid van het ver- keer is daar een weg veel eerder tot primair of secundair gestempeld dan in de andere gewesten. Wanneer de thans voorgestelde regeling in 1935 reeds van kracht zou zjjn geweest, dan zou voor de tertiaire wegen aan Zeeland een bedrag van aleohts rulm 63.000 gulden komen, een bedrag waarmede al zeer weinig kan worden gedaan. Het aanpassen aan normen moge goed zyn, maar dan toch zeker geen normen, waardoor centraal gelegen provincien met groot bevolkingsctjfer en groote centra het leeuwendeel verkrijgen, terwijl deze provincien zelf in staat zijn door verhoudingB- gewyze grootere inlcomsten veel meer voor de we- genverbetering te doen. De oorizaak van de minder goede verdeeling der gelden ligt grootendeels hierin, dat het aantal auto's etc. en niet de lengte van het wegennet als maat- staf der verdeeling wordt genomen. Het Dagelijksch Bestuur besloot het Landibouw- Comity te verzoeken een adres te richten tot de Staten-Generaal, waarin zal worden verzocht er bij den Minister op aan te dringen het wetsontwerp in bovenbedoelden zin te wijzigen of imdien wijzigtng niet plaats heeft, het te vervangen. Steun aan schapenhouderij- Eertijds heeft de Z. L. M. in samenwerking met de andere Landbouworganisaaties in Zeeland tot den Minister van Landbouw en Visscheri) het ver zoek gerioht de steunregeling, welke voor de acha- penhouders op Texel is getroffen, eveneens van toe- passing te verklaren op de schapenhouders in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2