ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9569 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 77e Jaargang Binnenland Buitenland. Landbouwberichten Gemengde Berichten TWEEDE BLAD De reis van Hr. Ms. „Hertog-Hendrik". m. CO U RANT WIJZIGING VAN DE CRISISPACHWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets- ontwerp tot wijiziging van de Crisispachtwet 1932. Ter toelichting daarvan wordt het vol- geinde opgemerkt De verwerping door de Tweede Kamer van artikel 1 van het ontwerp-Crisislandbouw- hypotheekwet 1936 heeft de regeering ge- noopt het geheele ontwerp in te trekken. Als gevolg ihiervan zijn ook de bepaiimgen, welke strekten tot wijiziging van de Crisispachtwet 1932, vervallen. Die wijziging was destijds voorgesteld, omdat artikel 13 der Crisispacht wet voorschreef, dat uiterlijk op 1 Januari 1936 een voorstel van wet moest worden ge- daan tot intrekking der Crisispachtwet, zoo- mede tot regeling van den overgang tot den nonmalen toestand en de regeering van oordeel was, dat de ook thans nog in de landbouw heerschende omstandigheden bestendiging van de in genoemde wet ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten getroffen bijzondere maatregelen noodig maakten. Echter is de hulp, die de Crisispachtwet biedt niet alleen onmishaar, voor zoover con- tracten, v<56r 1- Januari 1932 aangegaan, in het geding zajtn; in de huidige omstandigheden tounnen evenzeer pachtprijzen, gebaseerd op na 1932 gesloten overeenkomsten correctie betooeven en het is derhalve gewensdht ook in die gevallen den padhters in het kader der Crisispachtwet de helpende hand te bieden. Op grond vain een en ander wordt voorge steld de werkingssfeer der Crisispachtwet nit te breiden tot overeenkomsten aangegaan tus schen 1 Januari 1932 en 1 Januari 1937 en baar duur te verlengen tot 1 Januari 1943. NED. INDUSTRIE- EN HANBELSRAAD VOOR LAND- EN TUINBOUW. De Nederlandsche industrie- en handelsraad voor land- en tuinbouw heeft een demonstra- tieve vergadering belegd tegen Woensdag 24 Februari a.s. te 6en uur in een der zalen van den Dierentuin te 's Gravenhage. IBIijkens den oproep strekt deze vergadering om de particuliere industrie en handel, ver- band houdende met land- en tuinbouw in de gelegenheid te stellen uiting te geven: o:a: aan de meening, dat de hierbij betrokken be- drijfstakken recht hebben op werkelijk over- leg en een neutrale behandeling van regel- maige bezwaren en wenschen en aan de over- tuiging, dat de regeering bij het treffen der landbouwcrisismaatregelen en hunne uitvoe- ring, bij het totstandbrengen van wetten en beeluiten, waarbij deze groepen ge'interesseerd zijn, alsmede bij het sluiten van handels- en betalingsovereenkomsten met andere landen, ineer dan tot dusver geschiedde, rekening dient te houden met de positie van particu liere industrie en handel en hun voorbestaan en krachtige ontwikkeling dient te bevorde- rem, in de eerste plaats door hen zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg te leggen. GEVAARLIJKE RECLAME VOOR GENEESMIDOELEN. Het departement van sociale zaken deelt mede: Onder de vele vormen van reclame waar- mede geneesmiddelen aan het publiek worden aanbevolen komt ook de huis-aan-huis-bezor- ging voor, waarbij monsters geneesmiddelen via de brievenbus aan de inwone-rs worden verstrekt. Afgezien van het gevaar, dat in het algemeen aan het ongecontroleerd gebruik van geneesmiddelen verbonden is, is een waarsehuwend woord hier in het bijzonder op rajn plaats, daar zulke monsters gemakkelijk in handen van kinderen kunnen komen en dloor dezen, wanmeer de geneesmiddelen er amakelijk uitzien, b.v. als chocolaadjes, in een hoeveelheid worden opgegeten, dite gevaarlijk kan zijn, hetgeen reeds is voorgekomen. Daar- om wordt aamgeraden er op te letten, dat aan hfuis bezorgde monsters geneesmiddelen niet in verkeerde handen komen, in het bijzonder, dat ze niet door kinderen worden gesnoept. De directeur van den Gemeentelijken Ge- nieeskundigen en Gezondheidsdienst te Amster dam schrijft aan het ,,Handelsblad" Er worden thans in ons land groote hoe- veelheden gratis monsters huis aan huis in de bus geworpen van een gene-esmiddel, ge- aaamd Brooklax, dat, in den smakelijken vorm wan chocolaadjes, een sterk werkend iaxeer- middel bevat: phenolphtaleine. Reeds is voorgekomen, dat een twee en een half jarig kind na het eten vanl deze choco laadjes ziek geiworden is. In het algemeen moet gewaarschuwd wor den tegen het gebruiken van geneesmiddelen, welke als monster worden toegezonden. maar 22 Jan.: We zijn nu vlak bij Napels. Hoog boven zee steekt de Vesuvius uit. Het schip vaart halve kracht. Wanneer het niet zoo nevelachtig was, zouden we de haven nu al mooi kunnen zien. De kanonnen worden in gereedheid gebracht voor de saluutschoten. Alles is voor de aankomst nog eens extra op- gepoetst. Daar verdwijnt de mist en als een sprookje zoo mooi zien we Napels tegen de bergen op liggen. Sterk teekenen zich de witte huizen tegen de azuur blauwe lucht af. Lang- zaam stoomen we de haven binnen en de saluutschoten worden afgevuurd. Als de don- der rommelt de echo over de hergen. Het geluid van het vorlg schot is nog niet ver- dwenen, of een nieuw schot dreunt door de lucht. De muziek staat aangetreden om dade- lijk het volkslied te kunnen inzetten. Het schip stoomt nu naar de plaats waar het zal meren. We komen met den achtersteven naar de wal toe te liggen. Om naar den wal te gaan zullen we over vlotten moeten loopen. Om 10 uur zijn we gemeerd. Het is schitte- rend weer. Uit de Vesuvius stijgt langzaam rook op. We hebben geen wacht vandaag, dus gaan we vanavond de wal op. Om 6 uur gaan we van boord. We liggen vlak bij het het igebruik van dit middel is zeer sterk te ontraden. Dat een dergelijk middel in deze aanlokkelijke verpakking overal verspreid wordt, is zeker te betreuren. DE EVENREDIGE VRAOHTVERDEELING. In een adres aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart herinnert het ver- bond van Nederlandsche werkgevers eraan, dat tegen tot stand koming van de wet van 5 Mei 1933 ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheeipvaart in werkgeverskringen em- stige bezwaren werden gevoeld. Adressant vervolgt: Dat deze bezwaren niet van alien grond ontbloot zijn -geweest, zal op dit oogenblik, nu de wet bijna vier jaren heeft gewerkt, ciopr den minister niet worden ont- feend. De talrj'ke moeilijkheden, waarmede de uitvoerjngsorganeri van de vrachtverdee- lingswet in cje. afgeloopen periode te kampen hebben gehad. hebben de waranste voorstan- standers van het vrachtverdeelingsstelsel on- getwijfeld tot nadenken gebracht. Vervvezen wordt in dit verb and naar, het advies van de sub-commissie uit de" cerrtrale commissie van advies en bijstand voor het Verkeersfonds, gedateerd 11 Juni 1936, waarin de voor- en tegenstanders van de wettelijke regeling; aan het woord zijn geweest. Het wil adressant voorkomen, dat vooma- melijk om tweeerlei redenen een verdere voortzetting van deze wetteljjke regeling on- gewenscht moet worden geacht. Vooreerst is de zoo juist genoemde subcommissie een- stemmig van oordeel, dat tengevolge van de onmogelijkheid tot toepassing van de wet in het Rijngebied, waaraan wellicht in de toe- komst ook nog het gebied van de Maas zou zijn toe te voegen, handhaving van de wet moeilijk zal zijn. Als eenige oplossing voor deze moeilijkheden wordt in dit rapport zekere toepassing van een steunverleenings- stelsel aanbevolen, hetgeen blijikens het rap port van de centrale commissie neerkomt op een poging tot ontduiking van de Rijnvaart- acte. Aangezien dit redmiddel uiteraard on- aannemelijk is, staat wel vast, dat band- having van de wet uitgesloten moet worden geacht. De tweede omstandigheid, welke volgens adressant tot eenzelfde resultaat zal moeten leiden, is gelegen in de bewoordingen van art. 13, der wet. Immers in ieder geval v66r 1 Januari 1938 zal aan de Staten-Generaal een voorstel van wet worden gedaan, waarbij de intrekking van deze wet, zoomede de over- gang tot een normalen toestand, worden ge- reigeld. Voorts wordt in den considerans der wet bet tijdelijke karakter van deze reglemen- teering tot uitdrukking gebracht. Het is dan ook reeds op deze gronden, dat het verbond den minister dringend in over- weging geeft, een onverwijlde heeindiging van dezen weinig gelukkigen maatregel voor te bereiden. EEN IIIEG EM EKST ERSK W EST IE. Reeds eenigen tijd was het ons bekend, schrijft de N. R. Crt., dat op last van het hooger bestuur een onderzoek werd ingesteld naar de gedragingen van twee Brabantsche bungemeesters. Hangende het onderzoek meenden wij ons echter van publicatie te moe ten onthouden. Nu echter in de gemeente- raadsvergadering van Standdaarbuiten de loco-burgemsester, wethouder G. Sweere, mededeeling beeft gedaan van twee telegram- men van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, resp. inhoudende mededeeling van een aan den burgemeester jhr. A. F. X. J. Verbeyen ongevraagd verleend buitengewoon verlof en van de verlenging daarvan, is te zijnen aanzien de zaak in een stadium van publiciteit gekomen. Omdat van zekere zijde wordt 'getracht de reden von het ongevraagd verlof terug te brengen tot strubbelingen tusschen den bur gemeester eenenzijds. en de beide wethouders met den gemeente-secretaris anderzijds, dee- len wij mede, dat dit niet het geval is. Het ongevraagde verlof is verleend op grond van de voorloopige resultaten van een onder zoek naar de persoonlijike gedragingen van den burgemeester en welke zedelijke gedragingen van zulk en aard waren, dat diens gezag een aanfluiting werd. Reeds begin December 1936 was den bur gemeester in dit verband aangezegd tegen een nader te bepalen datum ontslag te vragen en tusschen den datum van de ontslagaanvrage en dien van verleening daarvan met ziekte- verlof te gaan. Toen de burgemeester niet alleen aan dezen wenscb geen gevolg gaf, doch zelfs voortgmg ambtshandelingen te verrichten, werd hem met ingang van 1 Januari gedurende een maand ongevraagd verlof verleend, welk ver- centrum van de stad, zoodat we niet ver hoe- ven te loopen. We gaan recht uit en komen in de mooiste straat van Napels de Via Roma. Het is de voomaamste winkelstraat van Na pels. Om 11 uur hoeven we pas aan boord te zijn. Na ongeveer 2 uur geloopen te hebben ontmoeten we de Dominee. Na nog een poosje rond geloopen te hebben gaan we een heerlijk wijntje drinken. Het cafe is schitterend aan de baai gelegen. Duizenden lichten weerspie- gelen zich in het vlakke water. Wanneer we even zitten, komt een Napolitaansch strijkje ons vergasten op enkele van hun be- kende melodien. Romantischer kan het niet. We komen hier weer heelemaal op dreef na de inspanning van de zeereis. Om 10 uur stap- pen we op. Onze eerste avond te Napels is ons best bevallen. Vermoeid maar voldaan zoeken we onze kooien op. Wel te rusten alien in het verre Holland. lof ultimo Januari werd verlengd tot 22 Februari a.s. Gedurehde dit verlof hebben twee rijks- rechercheurs, zoowel te Standdaarbuiten als in omliggende plaatsen een uitgebreid onderzoek ingesteld. Uiteraard zijn de resultaten van dit onderzoek geheim, doch vast staat wel, dat een overstelpend bewijismateriaal bijeen is ge bracht over gedragingen die op zich zelf waarschijnlijk niet strafbaar doch die voor een burgemeester ten eenenmale zedelijk ontoe- laatbaar zijn. Zoo waren tegenover versohillende vrouwe- lijke gemeentenaren de gedragingen van den burgemeester van dien aard, dat deze niet in overeenstemming zijn met de waardigheid van het ambt. Het aamtal klachten, dat gedurende de laat- ste maanden en nadat de zaak aan het rollen was gebracht, tegen den burgemeester bin- nenkwam, is zoo ontstellend groot, dat het bijkans onbegrijpelijk sohijnt, dat deze nog vijf jaar zijn ambt heeft kunnen bekleeden. j De eerste klachten dateeren reeds van v6or zijn installatie in Maart 1932, toen de benoem- de burgemeester meende zijn benoeming niet 1 beter te kunnen vieren dan met een drink- gelj-g in Belgisch Esschen. j Steeds heeft men echter te Standdaarbuiten gehoopt, dat in de gedragingen van den bur gemeester, die uit een aohtenswaardige Bra bantsche familie stamt, verandering zou komen. Zooais zoo dikwijls, doen naar aanleiding van deze zaak tal van geruchten de ronde, doch de juistheid daarvan staat geenszins vast en zoo is, naar ons met stelligheid wordt j medegedeeld, van een bewe^rde fraude niets j igebleken. 23 Jan.: Vandaag hebben we de wacht. De andere jongens gaan naar Fompe'i. Wij zullen morgen wel gaan. 'a Middags komt het groote Italiaansche passagiersschip Rex de haven binnen. Het komt vlak langs ons voorbij, en gaat even verder aan de kade lig gen. In de loop van de dag komen er ver- scheidene Militaire autoriteiten aan boord. Onophoudelijk dreunt het kanon voor de saluut schoten, en speelt het muziekkorps het Volkslied. Ofschoon we wacht hebben verloopt de dag prettlg. Ik ga maar vroeg naar DE ZWFTSER DR. BUROKHARDT BENOEMD TOT HOOGEN COMMISSARIS VAN DANTZIG. De Volkenbondsraad heeft den Zwitser dr. Burckhardt; hoogleleraar in die geschiedenis aan het ,,Imstitut universitaire des hautes etudes intemationales" te Geneve, tot hoogen commissaris van Dantzig benoemd. DE KERKSTRIJD. In zijn preek van Zondag heeft kardinaal Faulhaher te Munchen de nationaal-socialisten beschuldigd van talrijke schendingen van het concordaat tusschen Duitsehland en het Vati- caan, o.a. sluiting der confessioneele scholen, verbeurdverklaring der kerkelijke geldmidde- len enz. Het concordaat. dat als een vrijwillig verdrag onderteekenu jk, kan, zoo zelde hij, niet eenvoudig verscheurd worden zonder emstig eerverlies. De kerkvorst wees erop, dat zijn preek een poging vormde om den nationaal-socialisti- schen staat de hand der verzoening te reiken en zeide dat een breuk tusschen kerk en staat een groote schok zou teweegbrengen in de andere landen, die trachten in Duitsehland vertrouwen te vindien. TEGEN DEN LUCHTOORLOG. Naar Havas meldt, hebben tweebonderd hooggeplaatste lieden in Engeland, een petitie onderteekend aan den eersten minister, waar in zij de afscbaffing van de militaire lucht- vaart bepleiten. Zij verzoeken de Britsche regeering den anderen naties een plan voor te leggen, dat ten doel heeft afschaffing van den luchtoorlog. Het doel van de petitie is een aanwijzing te geven omtrent de richting, waarin de openbare meening zich ontwikkelt ten aanzien van den luchtoorlog, in de hoop, dat de Britsche regeering de besprekingen over ontwapening in de lucht zal hervatten, zoodra het bureau der ontwapeningsconferen- tie begin Mei biieen komt. DUITSGHE VARKENS MOETEN BIERGISTLEEREN ETEN. Volgens een nieuwe verordening van den Reichsnahrstand te Berlijn moeten alle hoe- veelheden gist, welke bij de bierbereiding vrij- komen, voor den landbouw gereserveerd wor- dien. Men ©chat de vrijkomende hoeveelheid op ongeveer 1000 H.L. per jaar. Deze gist moet worden gebruikt als veevoeder. Nader wordt meegedeeld, dat gist als goed- koop veevoeder bij het mesten van varkens niet alleen zeer goed eiwitvoeder levert, doch dat de smaak van het vleesch daardoor wordt verbeterd. Indien het vee weigert, bet vee voeder vermengd met biergist te eten. moet het daaraan langzaam gewend worden. In het begin kan 75 gram gist per dag worden ge- geven, langzamerhand moet deze hoeveelheid opigevoerd worden tot 150 gram en ten slotte tot 500 gram per dag. kooi, want er wacht ons morgen een drukke dag. 24 Jan.: Het is net of het niet op kan met het mooie weer. De zon komt prachtig op achter de Vesuvius. Zooals we wel verwacht hadden, gaat onze divisie vandaag naar Pompel. Met tamboer en pijpers voorop mar- cheeren we naar het station. Om 10 uur vertrekken we met de electrische trein. Het is een mooi ritje. We rijden om de Vesuvius heen. Overal staan de sinaasappelboomen be- laden met rijpe vruchten. Men kan die dan overal voor een prikje koopen. Aan een klein station stappen we uit. We 'Zijn vlak bij de opgegraven stad. Nadat we in groepen verdeeld zijn, die alien van een gids voorzien zijn, begint onze tocbt. Er is tamelijk veel over gebleven van Pompei. Hier kan men zien op welk een hoog peil de oude beschaving gestaan hesft. We gaan in verschillende huizen, die bijna heelemaal over gebleven zijn. Het is alleen jammer dat alle beelden weggehaald zijn, en in het Nationaal Museum te Napels tentoongesteld zijn. Maar daar zullen we ook nog wel eens een kijkje nemen. Om 12 uur trekken we weer naar Napels, waar we om 12.30 aankomen. De tamboer en pijpers staan ons al op te wachten. In het gelid gaat het weer naar boord. De rijst smaakt ons best na dat lange tippelen. 's Avonds gaan we weer passagieren.i We beginnen de weg nu al aardig te kenmen. Tegen 11 uur zijn we weer aan boord. UITSTEL HUVVELIJK HERTOG VAN WINDSOR. De Sunday Express" weet te melden, dat Prinses Mary en de graaf van Harewood, die Maandag te Londen zijn teruiggekeerd, een verzoek hebben overgebracht aan den hertog van Windsor om zijn huwelijk met mrs. Simp son uit te stellen tot na de kroning. Prins Edward zou hierin willen toestemmen als dit zou maken dat leden van zijn familie over- kwamen voor het huwelijk. Hij moet, behalve missdhien voor korte be- zoeken, niet voornemens zijn naar Engeland terug te keeren en zal dus (zooals de „Daily Express" gemeld had) niet zijn zetel in het Hoogerhuis opeischen. EEN NIEUW GEVAL VAN SPIONNAGE. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt: De diefstal van een mitrailleurgeweer, een machinegeweer en een granaatwerper in het legerkamp te Beverloo heeft in militaire krin- gen heel wat opschudding te weeg gebracht. Twee slodaten, deel uitmakend van de school- compagnie van het eerste regiment grenadiers zijn sedert Maandag spoorloos verdwenen en worden er van verdacht den diefstal te hebben gepleegd. Beide soldaten zijn zoons van in Belgie gevestigde personen van vreemde natio-- naliteit. Het onderzoek in deze zaak wordt geleid door de tweede afdieeling van het depar tement van landsverdediging. De algemeene indruk is, dat men hier wel degelijk met een nieuw geval van spionnage te doen heeft. De gestolen wapens zijn van Belgisch fabrlkaat en worden reeds geruimen tijd in het Belgisch leger gebruikt. Het vorig jaar verdween eveneens in ge- heimzinnigle omstandigheden een ander mi trailleurgeweer. Alleen de granaatwerper, vervaardigd door drie officieren van de Bel- gisohe militaire wapenfabriek was geheel nieuw. In verband met de talrijke gevallen van spionnage den laatsten tijd geconstateerd, wordt ook door generaal Denis, minister van landsverdediging, een wetsontwerp gereed ge- maakt, waarbij de straffen voor een dergelijk delict voorzien, aanzienlijk worden verzwaard. EEN PRIJS VOOR HEN, DIE DEN NEGUS UITFLOTEN. De Cavardprijs, welke wordt uitgereikt aan Italiaansche joumalisten, die zich verdienste- lijk ondersdheidein hebben, werd naar de ,,iOorriere della Sera" meldt dit jaar toe- gekend aan de joumalisten, die den negus tij- dens de Volkenbondszitting in Geneve uitge- floten hebben. Dezen Ihebben den prijs van 2500 Lire echter afgestaan aan den journalist A. Giorgio, die in de eerste dagen van den Spaanschen burger- oorlog in Barcelona met levensgevaar den cor respondent van de ,,Oorriere d^lla Sera", Orio Bergani, uit de gevangenschap der anarchis- ten gered heeft. EEN MEXIGAANSOH RELLETJE. De Mexicaansche federale troepen hebben den burgemeester, drie wethouders en een in- specteur van politie van het dorp Valtierrilla gevangen genomen, aangezien zij in staat van dronkenschap zich per auto naar Villacran hadden begeven en daar een aanval hadden ondemomen op de gevangenis met het doel de gevangenen in vrijheid te stellen. Zij dood- den twee agenten van politie en verwondden twee anderen. De troepen moesten tusschen- beide komen om te beletten, dat de woedende bevolking de schuldigen lynchte. dervindt, hienvan dadelijk kennis te geven aan dan heer S. K. Phaff, controleur ibij den Plan- tenziektenkundigen Dienst te Goes Tel. 101. Getracht zal worden al deze klachten grondig te onderzoeken en indien noodig zullen mons ters van de slecht „oplosbare" carbolineum voor nader onderzoek worden genomen. AANKOOP VAN KOUDBLOEDSPAARDEN VOOR DUITSCHLAND. Te Elst (Geld.) werden Zaterdag wederom 15 stuks koudbloedi>aarden voor Duitsche rekening aangekocbt. De aankoop gescbiedt voor rekening van de Pferde Verkehrs Gesell- schaft te Berlijn, een centrale inkoopinstelling, die zich in omliggende landen voorziet van de benoodigde paarden, bestemd voor den Duit- schen landbouw. In Nederland wordt elk kwartaal voorloopig een aantal van 235 stuks gekocht, die te Aken geleverd moeten worden. Wanneer de dieren in Duitsehland gearriveerd zijn, worden ze daar ter beschlkking gesteld van den Duitschen paardenhandel. Elke han- delaar kan daarbij hoogstens 6 stuks aan- koopen. Men besteedt voor deze paarden vrij goede prijzen, hier te lande ongeveer 460 per stuk, maar, naar onze zegsman mededeelde, wordt deze prijs in Duitsehland voor den landbouwer of handelaar ongeveer verdubbeld. De beta- ling in Holland geschiedt via de clearing. Hier te lande wordt deze aankoop geregeld door een speciaal ingesteld commissie voor den uit- voer van koudbloedpaarden, welke zetelt ten kantore van het Nederl. Trekpaanden Stam- boek. De secretaris dezer vereeniging, de beer Bom, treedt bij den aankoop en export als leider op. Na de aankoopen in Elst komt Utrecht nog aan de beurt. Dan is het benoodigde contin gent voor dit kwartaal vol. CARBOLINEUM BESPUITING VAN VRUCHTBOOMEN. Men schrijft van de zijde van den Planten- ziektenkundigen Dienst aan de Midd. Crt.: Door de minder gunsti'ge weersomstandig- heden pijn vele fruitkweekers er niet in ge- slaagd, hun carholineum'bespuiting op tijd uit uit te voeren. Velen trachten dezen achter- stand thans nog in te i'nalen door bij eenigs- zinS droog weer te spuiten. Het beste is de bespuitingen uit te voeren wanneer er nog geen werking in de knoppen is, dus als de boomen nog in vollkomen rust verkeeren, en dan bij niet vriezend, windstil en droog weer. Nadat de winterbespuitingen zijn uitgevoerd en ide hpomen beginnen uit te loopen, hoort men dikwijls veel klachten over de gebruikte carbolineum. De oorzaak van dergelijke klach- i ten is dan gewoonlijk niet meer op te sporen. De gebruikers van vruchtboomcarbolineum op de Zeeuwsche eilanden worden er dan ook op gewezen, wanneer men bij het klaar maken der carbolineum „oplossing" moeilijkiheden on- 25 Jan.: Het is de eerste dag dat we slecht weer hebben. Het blijkt wel, dat het hier in Napels ook kan regenen. Om half negen gaan we de wal op naar het aquarium en het Natio naal Museum. Het is erg jammer, dat het regent, want de stemming is niet zoo opge- wekt als anders. Het eerst bezoeken we het Aquarium. Daar zien we wat er al zoo in de Middellandsche Zee aan planten en vis- schen huist. De gekste visschen kan men daar zien. Ook de schrik van onze badplaat- sen, de kwallen zijn er vertegenwoordigd. Ze zitten gelukkig achter dik glas. Na het Aquarium komt het Museum aan de beurt. Onderweg krijgen we voor afwisseling een flink stortbuitje. Gelukkig zien we in de verte het Museum. Ik geloof, dat men van al die dingen veel verstand moet hebben om ze naar waarde te kunnen schatten. Na al de over- gebleven voorwerpen van Pompei komen de schilderijen van veel lateren datum aan de beurt. Ook schilderijen van Hollandsche meesters zijn er aanwezig. Wanneer we terug gaan naar boord is het gelukkig droog. 's Avonds gaan we de wal weer op. Onze divisie gaat voor het laatst, want morgen hebben we de wacht terwijl we Woensdag vertrekken. Aangezien we niet van plan zijn de heele avond rond te slenteren, willen we een bioscoop op zoeken. Maar in alle bioscopen is er geen plaats meer. Het loopt niet mee. We hesluiten om dan maar een partijtje te gaan biljarten. We O KB! Wij lezen in het Hdbl. Een aantal vrooldjke Nijmegenaars had zich verzameld in een caf6 dat door den onder- nemenden eigenaar met den naam ,,0 Ke is gedoopt. Het gezelsohap liet zich het bruisen- de gersteniat goed, smaken, uit de radio galmden de klanken van een opgewekte car- navalsviering in het Rijnland, en de vrienden zongen wit voUe borst de popuilaire liederen van dfen eeuwigen trouwen Ihuzaar, den zwar- ten Zigeuner en het idyllische plekje bij den molen mede. Het was er op en top O Ke! De uren vlogen voorbij en voor men er erg in had dreunden twaalf slagen van den Stevenstoren over de stad. Maar het biertje smaakte z6o lekker, de stemming zat er zoo in, dlat men van geen scheiden wilde weten. En de waard was al evenzeer door de fuifstemmlng overmeesterd, zoodat hij pmzichtig naar buiten gluurde of er geen onraad was, zorgvuldig de deur sloot en de gordijinem liet zakken, zoodat geen licht- straaltje naar buiten kon doordringen. En even later schudmde het bier weer in de giazem. Aanvankelijik was men zeer bedachtzaam. Men schoof wat diahter bijeen, de radio was afgezet en men anderhield zicb met gezed- ligen kout. Doch naarmate het aantal ge- consuinieerde ibiertjes steeg, daalde de voor- zichtigheid en eenige malen schalde een luid gelach door het vertrek, dat in de stilte van den naoht op straat duidelijik hoorbaar was. Een polibieman, die in de nabijheid naarstdg speurde naar onraad, hoprde deze uiting van vreugde en hij begreep onmidde'llijk dat het O Ke was! Hij riep eenige collega's ter as- sistentie, men wachtte even op een nieuw lachsalvo en zette daarna de uitgangen van het cafe, zoowel aan de vdor- als aan de achterzijde af. Toen klopte e:en der agenten luide op de voordeur en vorderde toegang. Men hoorde een verdacht geschuivel van voe- ten, het gerinkel van glaswerk en daarna werd het still. Het geklop werd nog eens 'herhaald, maar niemand liet zich zien. Een enkele maal meende eien politieman een schim achter een gorddjn van de bovenvertrekken te zien, maar daarbij bleef het. En toen begon een niachtwakeHet cafe was zoodanig omsinigeld, dat er niemand meer uit kon. De politiemannen werden van tijd tot tijd afgelost, en het ging er maar om, Wie het meeste geduid had. De mannen binnen hielden met den moed der vertwijfeling stand, die daar buiten wisten van geen wijken. Traag kropen thans de uren voorbij en reeds begon de stad teekenen te geven van ontwaken. Vroege gaan in een gelegenheid, waar wel minstens 50 biljarts staan. Zoodoende gaat de avond toch nog gezellig voorbij. We komen mooi op tijd aan boord en gaan zoo vlug mogelijk slap en. 26 Jan.: Vandaag wordt er kolen geladen. Dat zou gisteren reeds klaar geweest moeten zijn, maar aangezien het den Italiaansche kolenladers ver beneden hun waardigheid was, om in de regen te werken, moest het vandaag maar gebeuren. De kolen stuiven gelukkig niet erg doordat ze nat zijn. In ons verblrjf is het een oorverdoovend lawaai van de kolen die door de kokers naar beneden gestort worden. Er loopen maar even 5 van die kokers door ons verblijf, zoodat er 's middags van rusten niet veel komt. 3 uur is het bunkeren klaar. Maar nu begint het ergste pas. Alles moet afgeschrobd en afgesopt worden. We zijn blij wanneer we eindelijk om 6 uur kunnen eten. 's Avonds komen er nog verscheidene Italianen aan boord. Ook zijn er weer een paar collega's van ons. Het is leuk om te zien hoe ze trach ten zich verstaanbaar te maken. Men kan die lui hier niet gelukkiger maken, dan wan neer men ze een paar sigaretten geeft. Die zijn hier onbetaalbaar. De avond gaat verder gszellig om. We zullen voor het laatst in de haven van Napels slapen. Morgenavond slingert onze kooi misschien weer van de eene naar de andere kant. Maar daar zullen we ons nog maar geen zorgen over maken. Wel- terusten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5