Feuilleton-vertelimgen Predikbeurten Gemengde Berichten PHILIPPINE. CRISIS-PUBLIC AT IEN WEERVERWACHTING. BRABANTSCHE BRIEVEN. RECHTSZAKEN. DE OVERSTROOMINGEN BIJ BREDA. FAST OP VOOR ROODE OOK EN van dien leeftijd op zeer aangename wij-ze er in woi-den g-aaaiiett;. Het iS ©en com©die, die nemgens cmtaardt in -een kluch.t, doch daaren- teigen dikwij-ls tusschen al hat lach-en door ontroert, doordat zij op een zoo juist -gezienen psycholo-gischen grondslag berust. Na -daze speelfilm volgt ©en aotiefilm, die er zijn mag want Patrouillewagen 99 is een film vol spanning en avontuur. Zij brengt in beeld hat dagelijksche werk van de Staatspolitie van Michigan, maar dit dagelij-k- sdae is voor een gawoon sterveling iets adem- ■benemendst. De strijd van het heldhaftig politiecorps tegen een desperate misdadigers- ben-de, waarbij van de mod-ernste hulpmiddelen als radio, rookgordijnen, mitrailleurs etc., wordt gebruik gemaakt. Het scenario is ige- baseerd .op gevallen, die zich in de practij-k van dit politiecorps hebben voorgedaan en doet zien wat van haar wordt gevergd aan intelligentie en heldenmoed. De igetrouwe uitbeeilding van bet leven der Amerikaansche motorpolitie maakt „Pa- trouillewagen 99" tot meer dan zoo maar een -sensatiefilm. De belangstelling der politie- autoriteiten in ons land voor deze film was daarvoor wel het ibeste bewijs. Actie is het hoofdbestam-d-deel van de film - in de strijd met een geraffineerde misdadi- gersibend-e vinden wild© achtervolgingen en vuurgevechten plaats vol onverwachte wen- dingen en sensatles. Daarbij zijn alle metlhoden en hulpmiddelen z66 modern, en wordt zulk een knap gebruik gemaakt van de radio, dat zel.fs het techmsch verwende publiek met het grootste interesse het werk-en van dit politicorps zal aanzien. Terwijl het, als er uitgereden wordt, zijn adem zal inhouden! Benoemd. Wegens ziekte van de eerw. zuster Celestine, hoofd der R.K. meisjesschool te Ter Neuzen, is aldaar tijdelijk benoemd mej. Rammeloo, alhier. Ron. mareehaussee. De mar-echaussee K. Steketee is overge- plaatst van de brigade Ter Neuzen naar hier. Meest matige wind udt Noordelijke righting. Half tot zwaar bewolkt of betrokken, rege-rt of sn-eeuw-buien. Temperatuur cm het vri-es- piunt des nachts, overdag weinig verandering van temperatuur. Ulvenhout, 12 Februari 1937. TOEWIJZING TEELTAANVRAGEN VOOR AARDAPPELEN EN VJLAS. In aansluiting op een desbetreffend persbe- richt van de Nederlandsche Akkerbouw-Cen- trale maakt de L. C. O. v. Z. bekend, dat ook de na 31 Januari 1936 tot heden binnengeko- men teeltaanvragen voor aardappelen en vlas, nog zullen worden toegewezen. Persoonlijk wordt aan de aanvragers geen bericht van toewijzing gezonden. ZONDAG 14 FEBRUARI 1937. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2 u., de heer B. Dagevos. SLUISKIL. 9.30 u., de heer W. J. Founder; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. HOEK. u., Ds. E. Raams; 2 u., Ds. G. van Yperen, van Waterlandkerkje. ZAAMSLAG. 9 u., de heer J. C. van Belle- ghem, van Brussel; 2 u., Ds. E. Raams, van Hoek. KDOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Ds Akcrsloot van 'Houten Roos. PHILIPPINE. 1.15 u., Ds. Akersloot van Hou ten Roos. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. J. A. Vink. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u. en 2 u., leesdienst; 6 u., Ds. A. Verhage, van Middelburg. AXEL. 9.30 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Dekkerstraat Ter Neuzen. 6 u., de heer B. Dagevos. Evangelisatielokaal Othene. 6 u., de heer J. C. van Belleghem, van Brussel. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u., H.H Dienstcn; 2.30 u., Lof. ARRONDISSEMENTS-REOHTBANK TE MIDDELBURG. De rechtbank heeft in hare zitting van 12 Februari G. J. W. R., oud 39 j., filiaalhouder, vroeger wonende te Sas van Gent, wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden ge- vangenisstraf. HOOGER BEROEP. Door P. A. v. d. B., oud 28 jaar, arbeider te Clinge, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de rechtbank te Middelburg van 5 Februari, waarbij hij wegens huisvrede- breuk is veroordeeld tot 1 maand gevangenis straf. AANSLAG OP ZIJN MOEDER. De rechtbank te Groninigen heeft den 26- jarigem E. S. te Stadskanaal, die op 23 Decem ber j.l. een aanslag op zijn moeder heeft ge- pleeigd door haar met een darner op het hoofd te si aan, waama hij haar heeft beroofd, tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis veroordeeld. De eisch was 6 jaar gevangenisstraf. DE HAAGSCHE ZEDENZAAK. Naar gemel-d wordt zal de Haagsohe recht bank op Dinsdag 2 Maart a.s. de zaak behan- delem tegen de vier verdachten die betrokken zijn bij de Haagsche zedenzaak en tegen wie de officier van justitie de strafvervolging heeft -d-oorgezet. De .behandelinig zal geschieden met geslo- ten deuren. Amico, Den Vastelavond is weer gepas- seerd, Assiewoens- dag Lebben we al- weer gehad, we zitten in den stil- len tijd en 't jaar draait z'n toeren spoedend af. Vastelavond Mjah! 'k Ben'm wezen vieren in Bergen op Zoom, want hier in de con- treien is van den ouwerwetsehen vastelavond nie veul anders meer be bespeuren, dan'n hietje heimwee niaar dat ouwe plazier. Langzamerhand wordt 't menschdom te be- schaafd, te deftig voor 'n bietje leut. We begraven d'n oogst, wachten op oorlog, g-elooven voor zoowijd 't in onze kraam te pas komt en doen aan politick Maar d'n lesten Vastelavond ben ik veul te gelukkig geweest mee 'n bietje ouwerwetsehen leut, dan da'k er nie 'ms efkens over uitpak- ken zou! Eerlijken leut, onder eigen volk, da'k niks „uitspattender" vind, dan Camaval in den vreemde, in Nice, of andlere dure omgeving. We leven in 'nen eigenigedraaiden tijd! Leut mot worden geexcuseerd. En „feest" is bena verplichtend. 'Nen pierlala, mee de hakken teugen oew geweetwel, is nie menschweerdig. En hoedjes- afslaan mee 'n ,,stokkie van faaf spie", is in Holland de grootste geestigheid op „feest"- dagen. 'n Uitgelaten hospartij in 'n dwaas costumeke ismnouja". En zoo'n modem kleefdanske „in" plusminus zonder-costumeke, is'n Soiree! Maar allee, wa za lik er nog meer van zeggen? Ge -w-eet best wa'k bedoelik hoef t verscjiil tusschen eerlijke en geniepige leut, tusschen gezond en ziek plazier, maar 66k: tusschen vrijen en opgecommandeerden leut werenddg nie steuviger mee den vinger aan te duden! D'n Blaauwe en ik, we hebben in 't ,,Krab- bengat" (d'n bijnaam van onze Scheldestad) veul, veul plazier g'ad en om nie tb veul scheel' oogen te maken, za'k er verders maar over zwijgen! D'n Blaauweocherm! ,,Zoud© denken, Dre", vroeg ie me onder- lest: ,,dat handel en bedrijf 'n bietje beter gaan worden?" „,Waaram Tiest, hoe vraagde dat zoo?" „Omdat 'k 't gelezen heb, Dre en er, eer- lijk gezeed, nog niks van gemorken heb eigens." „Neee, Tiest, da's aan te memen, jonk. 't Is den groot- en geldhanded, groot-industrie en -ibedrijf, die daar e£rst iets van merken, ee? Wij komen 'n jaarke later pas aan trek." „Kemiek," zee-t-ie: ,,'k zou't zoo best kun- nen gebruiken, 'n bietje meer florisantigheid." We zwegen. Toen, d'n Tiest: „zeg, Dre, hoe zou 't toch komen, >dat wij, kleine mannekes 't langste motten wachten op 'n snufke veurspoed?' ,,Ja, Tiest, oe't precies op m'n vingers voor- rekenen, kan 'k nie. Maa'r ik kan oe wel mee 'n verhaaltje duidelijk maken,, hoe ik 't be- grijp.' ,,Lot 's heuren," zee d'n Blauwe gedwee, zette z'n tabakspruim wat makkelijker en ging er eigens ook 'ns voor zitten. ,,Besc( .ouw, Tiest, 't maatschappelijk bestel als 'n zee „Maak 't niet te not, Dre, nie te nat." „Hou je mond, 'n zee, waarop wij allegaar varen mee ons kleine, kleinere, groote en grootere schepen, ja ook mee de z.g. zee- kasteelen. Daar steekt storm op, de lochten gaan betrekken en „De Bilt veurspeit mooi weer!" „Zwijg nou toch, Tiest, en 't weer wordt siechter en siechter! Wat zien we nou ge- beurenDe zee gaat roll en", lijk ze 't noemen, gaat deinen en golven. 't Zeekasteel ondervindt geenen last nog. 't Vaart kalm en vast door 't weer, over die woelige zee. De kleinere schepen beginnen tete „.Z&g maar wiemelen, Dr6". ,,Sjuust! En de notedopkes dansen ais be zeten over 't zeeschuim." „Ge wilt zeggen, Dre: d'n sturm mot nog heel wat erger worden, veur't zeekasteel gaat wiemelen en ten leste dansen!" Sjuust, Tiest! Bij 't kwaaie weer bij de ma laise op den maatschappelijken Ooeaan, zijn 't eerst de kleintjes, die de lasten en de g-e- varen van 't stormweer gaan ervaren." „Da's 'n goei veurbeeld", zee d'n Tiest: ,,'t laat z'n eigen good verstaan. Maar nou gaat d'n sturm iiggenHoe dan"'' ,,Luister." ,,Ja, pa." ,,'t Sturmweer is dieuzen keer nog nie van di-een -aard geweest, dat de zeekasteelen, de weareldzaken, er van vergingen. Ze hebben efkens meegedeind, maar 't had voor kaptein, officieren en scheepsivolk vrijwel geen betee- kenis. En n6g is den storm nie heelegaar uit- gewoe-id, de Lochten kieeren wel, maar de zee rolt nog na6n 't zeekasteel klieft statig de golven." 'k Zou er haast 'n gedichtje op maken, Dre: woorden van den Blaauwe, muziek van van Gend en Loos." „De middelgroote en kleinere vaartuigen, voor izoowijd, ze nie gekelderd zijn, kunnen d'r eigen alweer klaar gaan maken voor 'n vlot- itere reis, maar de notedopkes, -die kluutschip- kes van jou en mij, die hebben nog genogt te tobiben, mee 't uitwoeiende water. Pas als de lochten prachtig blauw en de zee spiegelglad is weer, dan kunnen wij weer vortkomen' zijn wij de lesten, die op stoom komen... „'-k Mot zeggen, Dre, ge hebt 'r 'nen orden- telijken pin aan gedraaid!" ,,'t Voorbeeld gaat nog wijer op, Blaauwe!" Hij zette z'n prudm weer naar den anderen kant van z'n gezicht; 'k had dus aandacht! ,,'t Komieke is: heel kleine schipkes, lijk 't jouwe b.v., tobben veul mee 't zware weer, maarze vergaan nie licht. Die zij-n zoo locht, die kunnen nie zinken. Die blijven altij op 't water, dikkels mee den bojem naar boven, maar zinken doen ze nie! soort, -den middelstand, -die maakt altij de kwaaiste kans!" D'n Blaauwe knikte. Toen: ,.dius, al die berichten over betere tijen betre'ffen nog pas de zeekasteel-affaires. Ik heb dus nog wel efkens d'n tijd veur ik mijn vlotje weer sturen kan „'n Borreltje, omdat ge zoo goed geluisterd hebt, Blaauwe!" We klonken. ,,Ik docht wel, da'k hjjjf^i m'n licht kost opsteken, Dre!" ,,Waarom?" ,,Gij kunt zoo lekker ouwevrouwen." Ocherm, 'it „schip" van den Blaauwe. 't Is n merakel, zooals hij teugen den kwaaien tijd opbokst. .AV iOm te beginnen heeft ie z'n iboerderijke en z'nen verkensteelt. Daarnaast doet ie 'n han- deltje in turf, limonade en schietbogen. En dan bezit-ie nog 'n -goei recept, beweert-ie. .Deuzen zalf is teugen 't ,,zeer", verklaart-ie, ,en deus flescfike voor den haargroei." Als ge hum aan den gang ziet teugen den crisis, dan bedooit g'oew eigen. Maar 't voor- naamste is, hij -la-pt 't 'm. In November, December gaat-ie veul uit slachten en dan heeft ie ook nog z'n hoender- park van 'n honderd kiepen en 'n -edgenge- maakt broedmachien. ,,Maar aan dat broeimachden hapert iets," zee-t-ie onderlest: ,,want 't is verdraaid daar broeien altij meer hanen uit, dan kiepen." Hij werkt van den vroegen morgen tot den laten avond en z'n Aantj-e weegt zoetekens- aan tweehonderd pond! Eigens is ie zoo mager als 'n giraf. Z'nen nek steekt 10 cM. boven z'n hemdsboordeke uit; z'nen adamsappel rolt daar sjuust doorhenen als 'nen glazen knikk-er door 'n fleseb. En z'n kinders meugt ge allemaal zien, horre! Vijf zijn er nog thuis. D'n oudste, Gra- dus (die hiet naar z'n vader, GradUs Bogers) is onderlest wat schielijk getrouwd, mee den Jaan z'n jongste docht-er. Die zitten op Notsel, ad-iter Ulvenhout. Eln ze hebben 'n kindeke, ,,om zoo op te eten", zee den Blaauwe, die trotsch is op z'n Grootvaderschap. „Oilee," zee-t-ie: ,,'t moest er t6ch van komen. Die twee jong waren mee ginne stok van malkan- der af te slaan en as onzen Gradus mee z'n achttiende jaar getrouwd is, dan is ie 'r beter achter dan ik, die 't over m'n vijftigste dee. Iederen dag eten ze malkaar weer overnieuw op van iiefde en wat kan ik als schoon- en grootvader m66r v-erlangen, Dr6? En dat d'n Jaan en ik op zoo'n onverwachte manier fami- Iie van malkaar zijn geworden, kost nie uit- blijven goed beschouwd, want we kenden mal kaar al vijfentwintig jaren." Als ie me al die verhalen zoo op z'n eigen ongezoute maar leutige manier zat te doen, dan kwam den Fielp ook efkens aangestoken. Den Blaauwe had 'n wageltje turf bij ons geforocht, dus den Fielp, die dat wageltje had zien staan, kwam diaar efkens op uit. En als ie den Blaauwe daar zoo op z'n gernak bij me zag zitten, aan 'n bakske troost en 'n sigaar, dan zee den bakker: ,,wa-d-'n leventje, wa- d-'n leventje ebben sommigte menschen tocb!" „Gdn beter leven, dan 'n goei, edelachtbare," ketste d'n Tiest terug. ,Ik docht wel, dat g'ier waArt, 'k ad oew gerij al zien staan," d'n Fielp weer. „Nmi ge "t daar over hebt, mot jouw vrouw gin turf hebben van me?" ,,Die mokt de kachel aan, mee dp krieken uit mijnen Ihoven." „Aan jou is ok gin juu ite verdienen; limo nade, veur oewen winkeJ?" ,,Van den zomer, jonk. Wie drinkt er nou limonade? Van 't gedacht alleen, krijgt 'nen mensch al winterteenen!" „Gin kletskoppen thuis, Fielp, buiten den jouwe?" Toen zee den Fielp iets, amico, dat voor jouwen krant nie geschikt is. Maar gelachen als ik hebAls ge efkens zoo'n gesprek- ske maar stdllekes laat betijien, dan lacht g'oew eigen kriek! Mee droge gezichten kletst d'n humor over- entweer als ping-pong! Afijn, 'k wou dan gezeed hebben g'ad: 'k ben mee den Blaauwe naar B. o. Zoom ge- wiest, Vastelavond wezen vieren. De leut die we daar hebben verstouwd D'n stiile tijd zullen we w61 doorkomen, jongk! We kunnen er voor zes weken teugen! Allee ,ik schei er 'ns af. Veul groeten van Trui en als altij g^11 haarke minder van oewen t. a. v. DRA Zoo De overstroomingen rond Breda nemen niet of. De geringe val van het water, welke Maandag en Dinsdag werd geconstateerd, blijkt niet te zijn verooi-zaa'kt door een minde- ren wateraanvoer, doch door het bezwijken van eenige ka-den en dijkjes, waar-door opnieuw groote oppervlakten zijn ondergeloopen. De dijk langs de zg-. Haagsche Beemden dreigt op verschillende plaatsen voor den drang van Let water, dat tot aan de kruin van den dijk staat te bezwijken. Onder lei-ding van bet gemeentebestuur van Tejnheijden is een groot aantal w-erkloozen en bewoners van bet bedreigde igebied met man en macht -bezig ,de zwakke plaatsen te ver- sterken. In -den vrijwel gebeel ondergeloopen Box- meerpolder staat reeds meer dan een meter waterb .D Veed schade lijdt ook de gemeente Tete- ringen, waar eenige jiaren geleden een geheel nieuwe rioleering is aan-gelegd, welke bij Ter- heij-den in de Mark zou loozen. Door den abnormaal hoogen waterstand is thans de nieuwe rioleering volgeloopen, ter wijl de bestaande loozing onvoldoende afvoer bood. De rioleering is dienitengevolge vooral in de kom der gematsnte Teteringen in het drijfzand gezakt. Te Ginneken is even-eens groote schade aangebracht, waarvan' vooral een bouwbureau uit Bre-da -de dupe wordt. Dit bouwbureau heeft voor een be-drag van een ton de laaggelegen gron-den tusschen Baronielaan en Ginneken gekocht en is daar bezig een villapark te bouwen. Thans zijn echter de bouwputten der villa's in aanbouw ondier water geloopen, waardoor belangrijk-e schade is ontstaan. In de Burgeme-ester Pastoorstraat te Ginni- ken zijn de acu tergevels van eenige huizen onderspoel-d, waardoor deze beginnen scheuren te vertoon-en. Te Breda is door het bezwijken van kaden ter rechterzijide van de Weerijs de verbindings- weg Or-anjeboom-Montonspark ondergeloopen. Ook beneden Breda staat alles blank:. Bij de Ou-de Bredasc-he Baan aan d'en Terheij-den- schen weg is het een groote watenplas. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Op den nieuwen provincialen weg in de buurtschap Willeskop nabij M-ontfoort is de ongeveef 50-jarige Iboerenarbeidsr D. Boo- gaart bij het oversteken van den weg door een "root-en vrachtauto aangereden en op slag ge- dood. EEN OUDE ZONDERLING. In h-et bouwvallige huisje bij den driesprong woonde Job, een bejaarde vrijgezel. Job liet zijn huisje vervuil-en. Op het dorp spraken ze er schade van en lieten hem dat weten ook. llOJp-i -J. «£i-d>loa:i- Daardoor vereenzaamde de oude man nog meer, zoodat hij zich een hondje aanschafte, dat zijn onafscheidelijke kameraad werd. Langzamerhand ging hij nog meer lev-ende schepselen om zich heen verzamelen. Een geit kreeg een plaatsje in het achterhuis en een koppel kippen kakelden op het erfje. Zoo leefde Job vrijwel vergeten, totdat de naaste buur al eenige dagen de geit erbarme- lijk had hooren blaten. Tenslotte ging ze eens kijken en vond Job ziek in de bedstee liggen. Hij verzocht eerst de geit te willen m el ken, want hij had sinds -eenige dagen niet kunnen opstaan. ,,Maar Job, heb je dan al dien tijd niets ge- geten?" vroeg de vrou.w Job lachte wat ge- heimzinnig en wees op een leeg glas met een vork. „Eerst die smerige kippen eens naar bui ten", zei de vrouw en ze begon te jagen. .Nee, nee... niet doen!" smeekte de oude zieke man. ,'t Is geen wonder, dat ze er schande van spreken op het dorp, ze vervuilen je heele huis", bitste de vrouw en sloeg naar de kip pen. ,,Ze kunnen er wel schande van spreken", klonk het uit de bedstee, ,,maar er zit toch nog een goede kant aan ook, dat ze zoo vrij- postig zijn. Ik heb die dagan, dat ik hier lag van de eitjes geleefd, die ze in de bedstee hier kwamen leggen. Ik had ze maar te klutsen..." De vrouw hield op met jagen. EIWIT UIT ON DERM ELK GEBRUIKT IN TEXTIELINDUSTRIE. Naar de A.K.U. aan ,,De Telegraaf" mede- deelt, heeft de N.V. Research te Amhem, waarin het onderzoekingswerk voor A.K.U. en 'H.K.I, geschiedt, zich reeds eenigen tijd bezig- gehouden met de fabricage van een nieuwe grondstof voor de- textielindustrie. Het merkwaardige van dit nieuwe spinpro- duct is, dat de grondstof, waarvan uitgegaan wordt, niet de bekende cellulose is, maar een uit ondermelk gewonnen eiwit. Daar ook wol opgebouwd is uit die-rlijke eiwit ten, zou men het product met recht ,,melkwol" kunnen noe men. Aan het nieuwe product is de naam ge- geven van „Lactofil", wat in het Hollandsch beteekent ,,melkdraad". Voor de proeven is medewerking verleend door de Arnhemsche Melkinrichting ,,Camiz" (directeur J. C. Penning). De proeven zijn thans zoover gevorderd, dat op verschillende plaatsen in den lande verwer- kingsproeven met de nieuwe vezel zal plaats gevonden hebben, die een bemoedigend resul- taat gaven. Ten kantore van de A.K.U. zijn reeds ver schillende lappen aanwezig, die geheel of ge- deeltelijk uit het nieuwe product vervaardigd waren in de Textielschool te Tilburg (direc teur de heer Handels). Z(j hebben verras- send veel overeenkomst met die, welke uit echte wol vervaardigd zijn. De A.K.U. acht het nieuwe precede van zeer groot belang, daar het perspectieven opent, om ondermelk in een waardevol product om te zetten. Anderzijds heeft ons land natuur- lijk niet die behoefte aan nieuwe grondstoffen ter vervanging van de schapenwol, zooals dit in Duitschland, Italie en Japan het geval is. BRUIDEN EN PIEREN PER AUTOMAAT. „De Telegraaf" schrijft: Voor een dollar kan men thans te New- York een bruid uit een automaat trekken, nog wel niet in levenden lijve, doch op een pdaatje en het adres, waar men de echte bruid kan bekomen staat er onder, zoodat dit geen be- zwaar oplevert. Deze apparaten, die foto's van trouwlustige dames en tevens nadere bij- zonderheden bevatten, met inbegrip van den bruidsschat, verheugen zich in een groote be- langs telling. Door welke inspiratie een New Yorksche kapper ,geleid is, is niet bekend, maar in elk geval is de man op het lumineuze idee geko- men om... regenwormen in automaten te stop- pen. Voor 20 dollarcent ontvangen de ama- teurvisschers een aantal uitgezochte regen wormen. Vooral des Zondags zijn de automa ten reeds in den prillen ochtend leeg en de ex-kapper heeft een groot aantal jongens in dienst genomen om pieren te zoeken. Bruiden en pieren, de combinatie is wel Amerikaansch. HYPNOTISME EN MUZIKAAL TALENT. Een Hongaarsch blad deelt mede, dat een jonge vrouw, die niet het minste muzikaal talent heeft, onder den invloed van hypnose zingt op een manier die verwondering wekt. Pas enkele weken geleden gaf men zich re- kenschap van haar buitengewone gaven. Zij moest optreden op een liefhebbers-eoncert, maar gedurende de'repetities toonde zij zich zoo'n zangeres, dat haar vrienden met haar werkelijk medelijden hadden. Besloten werd haar toe te vertrouwen aan een specialist voor zenuwziekten, die haar kunstmatig in slaap bracht. Terwijl zij onder hypnose was, beval hij haar, niet bang te zijn op den dag waarop het concert moest plaats hebben, haar ver- zekerend dat alles goed zou verloopen. Hoewel de jonge vrouw tot op dien dag nooit de planken betreden had, verwierf zij een ongemeenen bijval. Haar speelkunst en haar zang brachten de toehoorders in verruk- king. Maar als zij zich niet onder hypnose be- vindt heeft zij geen „oor" en weet niets af van de muzikale kunst. IN fifiN WEEK VIJF KEER WETTIG GETROUWD. Drie en zestig vrouwen in twee jaar tijds is het huwelijksrecord, dat dezer dagen geves- tigd is door een zigeuner te Zjoenja (Joego- slavie). 'Hij heeft zelfs kans gezien, gebruik makend van de elgenaardige zigeunerwetten, in 66n week tijds vijf keer te trouwen, te schei- den en te hertrouwen. Bij de zigeuners bestaat de huwelijksvoltrekking hierin, dat man en vrouw aan een wilgeboom worden vastgebon- den, waar zij geruimen tijd moeten toeven. Scheiden is heel wat simpeler. Men en vrouw houden een wilgetakje vast, dat dan wordt doorgesneden. Voor echtscheiding is het vol- doende, dat een van beiden den wensch daar- toe uitspreekt. EEN BOOM SLACHTOFFER VAN BIJGELOOF. Bij een kapelletje te Namen stond een oude linde, w-61-bekend bij alle Namenaars. De boom vertoonde in zijn flank een diepe wonde, zoo goed mogelijk met steen en mortel gedicht. Maar de linde werd ten slotte toch een gevaar voor de omgeving en op last van het gemeente bestuur werd zij geveld. Wat vond men toen in het binmenste van dien ouden boom? Vele duizenden spijkertjes. Ouden van dagen herinnerden zich toen, dat in vroeger tijden menschen, die last hadden van kiespijn, naar de linde plachten te gaan en er een spijkertje in Sloegen, in de hoop, dat zij daardoor van de kweiling-in-den-mond zouden worden verlost. De boom heeft deza ruwe be- handeling niet kunnen verdragen. Vol oud ijzer is hij thans ten grave gedaald. EEN „RECHTSKUNDIGE" Toen vorige week ter civiele zitting van het kantongg recht te Breda een bepaalde zaak werd atgeroepen, deelde de kantonrechter mr. Ter Veer mede, dat hij, alvorens met de be- handeling van deze zaak een aanvang te ma ken, eenige woorden wenschte te richten tot den gemachtigde van gedaagde, zekeren R., zichnoemende directeur van het rechtskundig bureau Raco te Breda. Mr. Ter Veer deelde daarop ten aanhoore van een talrijk publiek mede, dat hij een brief had ontvangen van een inwoner van Breda, die zich hij den kantonrechter beklaag- ae, aat hij aoor net bureau Raco op ongemo- tiveerde wijze werd lastig gevallen, ten be- wijze waarvan afschriften van door het bu reau aan-xuager gerichte brieven werden over- gelegd, alsmede van een ontwerp-dagvaarding, welke zou worden uitg-ebracht, wanneer niet voor een bepaalde datum een beweerde schuld werd betaald. -De kantonrechter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat hij reeds eerder in bedekte termen tegen den houder van het bureau Raco had gewaarschuwd, toen deze bij de behande- ling van een zaak als gemachtigde van grove onkunde blijk gaf. Wat thans is geschied loopt echter Al dus de kantonrechter de spuigaten uit. Niet alleen dat deze ,,rechtskundige" zich uitgeeft voor lid van de Nederlandsche vereeniging van rechtskundige adviseurs, wat hij blijieens door den kantonrechter ingewonnen informa tics nooit is geweest, terwijl hij ook nooit een aanvraag om tot het lidmaatschap te worden toegelaten heeft ingediend, doch bovendien net hij boven de ontwerp-dagvaarding, zonder dat door hem een verzoek tot gratis-admissie was ingediend, de woorden „vrij van zegel ingevol- ge artikel 1250 van het Wetboek van Burger- ljjke Rechtsvordering". Blijkbaar aldus de kantonrechter weet deze „rechtskundige" niet, dat vrijstelling van zegel een uitvioeisel is van de Zeg-elwet, ter wijl ten overvloede het Wetboek v£in Burger- lijke Rechtsvordering geen art. 1250 heeft. De kantonrechter zeide tenslotte dat het publiek tegen practjjken als van het bureau Raco dient te worden beschermd, weshalve hij verder weigert den heer R., die, 's morgens en 's avonds tevens het beroep van couran- tenbezorger uitoefent, als gemachtigde op kantongerechtszittingen toe te laten. De zaak, waarin de heer R. als gemachtig de z6u optreden, werd door den kantonrechter ambtshalve veertien dagen aangehouden, ten- einde gedaagde in de gelegenheid te ateUen een andere gemachtigde te kiezen. De rechtskundige" kreeg hierop bevel de zittingzaal te verlaten, waaraan hij onder ge- lach van het talrijke publiek schoorvoetemd voldeed. GOUD EN FLA TINA GEVONDEN. Te Soerian (Sumatra's westkust, afdeeUng Solok, onderafdeeling Alahan-Pandjang)Hg- gende aan den grooten weg van Padang naar Solok, zijn -door explorateurs ertsen gevonden, welke goud en platina bevatten. Een van"hen is naar Nederland vertrokken voor een nader onderzoek. Deze ertsten zijn gevonden op den Boeklt (heuvel) Ga-doeng. De politie van Boekarest heeft een middel gevonden om de zakkenrollers onschadelijk te maken, die in de Roemeensche hoofdstad een zoo groote plaag zijn geworden, dat vreem- delingen bang zijn om er heen te gaan. Hun ooren zullen namelijk, naar het .Wiener Tage- blatt" verneemt, met onafwaschbare verf rood geschilderd worden, zoodat deze langvingerige heeren uit de verte herkenbaar zijn. Een keer per maand moeten zrj zich aan het pob- tiehureau vervoegen en dan worden him ooren weer netjes in de roode verf gezet. ONBKlXEND MENSCHENRAS IN SLAM. Zijn er nog onbekende volkeren o,p aarde? Wanneer men onder „volk" een vrij groot aantal menschen, die door hun ras aan elkaar verwant zijn, verstaat, neen, dan niet; indlen men echter geruchten hoort, dat het in Azie of in Zuid-Amerika gelukt is, om leden te ont- dekken van een tot dusverre onbekemd ras, dan Behoeft zulk een bericht volstrekt niet te berusten op sensatie, want het is zeer goed mogelijk, dat er op afgelegen plaatsen nog menschen wonen van een ras, dat sinds lang elders is verdwenen. De ethnologische wetenschap onderzoekt steeds de waarheid van dergelijke berichten, en toen dan ook eenige jaren geleden -een Zweedsche ingenieur in het onherbergzame Noorden van Slam een zwervenden Mongolen- stam ontmoette, die, naar hij meldde, in geen enkele Mongoolsche groep kon worden ge- rangschikt, verwierp de wetenschap deze mogelijkheid geenszins. Integendeel, men rustte een expedltie uit, onder leiding van den Oostenrijker Bematzik, om te trachten deze geheimzinnige menschen op te -speuren. Daar het gebied, waarin de Mongolen zouden voor- komen, n.;l. tusschen Slam en Annam, nog nooit door Europeanen was betreden, was deze expedltie des te interessanter, doch tevens gevaarlijker. Doch de moeite is met succes beloond. Drie maanden lang hoorde men niets van de expeditie, doch thans is zij, volgens de Ooe- tenrijksche couranten, veilig in Nan, de oude koningsstad in Siam, aangekomen. De onder- zoeker, die door zijn vrouw en slechts welnige dragers werd begeleid, heeft vier weken lang door de woeste .onherbergzame oerwouden getrokken. Het is hem gelukt om in contact te komen met niet minder dan vier vertegen- woordigers van verschillende groepen van dezen stam, de Ka-tong-Luang, en, wat voor hem, als onderzoeker, het belangrijkste was, hij heeft verscheidene weken te midden van hen geleefd; vandaar langdurige afwezighedd van de expeditie. Op grond van zijn anthropologische, taal- kundige en ethnologische studien, trekt Ber- natzik de conclusie, dat het hier gaat om een stam, die een overblijfsel is van een*Mon- goolsch ras. Zrj gebruiken een zelfstandlge, zeer primitieve taal, en kunnen beschouwd worden als de zuiverste voorbeelden van de z.g. bamboe-cultuur. Daaronder verstaat mem de cultuur van de bewoners van Zuid-Oost- Azie,' wier huizen uit bamboe bestaan en wier wapens werktuigen en dergelijke uitsluitend uit bamboe zijn vervaardigd. Daar de Ka-tong- Luangs op een veel lagere trap van ontwlk- keling staan dan hun naburen, werden zij door deze verareven tot in de oerwouden, waar zij zich thans bevinden. fifiN WATERVI -KTE ROND DEVENTER. De verwachting, dat het water in den Usel esn hoogen stand zal bereiken en zelfs boven de 5 M. zal stijgen, is nu reeds bewaarheid. De uiterwaarden om en bij Deventer staan thans needs voor een groot deel blank en men verwacht, dat spoedig het water van dijk tot dijk zal staan. Zoowel naar het Noorden als naar het Zuiden gezirn, is het thans reeds zoo ver het oog reikt 66n groote watervlakte.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 6